Verdediger Hans L. vraagt mindere straf Zondagse Sint zo makkelijk mogelijk Zoeken naar werk heeft zin BOEKEN Het zal je lot maar wezen. BELANGRIJKE 29.50 De Staatsloterij. Al 250jaar Eis tot levenslange gevangenisstraf 'bijzonder wraakgierig' Geen straffen na treinramp in Schiedam Auto tegen trein: man omgekomen Conclusie uit nota over langdurige werkloosheid: WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 TROUW/KWARTET 9 door Leo Kleyn ROERMOND ..Bijzonder wraakgierig", noemde gisteren een van de beide verdedigers van de 58-jarige oorlogsmisdadiger Hans L. het requisitoir waarin de hoofdofficier van justitie in Roermond vrijdag levenslange gevangenisstraf tegen zijn cliënt eiste. Die straf, vond mr. H. Schouten uit Venlo, zou „onevenredig zwaar" zijn. Aan het eind van zijn pleidooi gaf hij de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Roermond in overweging L. tot een gevangenisstraf van vijf a zes jaar te veroordelen. Met de pleidooien, de repliek van de officier, de dupliek van de verdedi gers en het laatste woord van de verdachte kwam gisteren een einde aan het proces tegen L., dat zes da gen heeft geduurd. L.. die zich ter terechtzitting hoofdzakelijk in stilzwijgen hulde, was in zijn laatste woord ongebruikelijk uitvoerig. ..Ik ben aan alles schuldig." liet hij aan de rechtbank stamelend, en nauwe lijks verstaanbaar, weten. Aangepraat Onmiddellijk daarop zei hij weer dat hem een aantal ten laste gelegde misdrijven is aangepraat. Hij ont kende gevangenen in het dwangar beiderskamp Bobruisk te hebben doodgeschoten, opgehangen en le vend begraven te hebben. Deson danks. voegde hij er aan toe, wilde hij elk vonnis van de rechtbank aan vaarden. Op zijn vraag waar hij zijn straf zou moeten uitzitten, kreeg L. van de rechtbank geen antwoord. ..De wereld", aldus L. in zijn verwar de laatste woord, „is nu nog net zo slecht als toen ik geboren werd. Ik hoop dat er nu eindelijk eens ie mand komt die de wereld zal gene zen". Opnieuw sprak hij over een voorval in Minsk, waar hij na de ontruiming van het kamp in sep tember 1943 enige tijd heeft doorge bracht. Door dat voorval zou hij alle gebeurtenissen in Bobruisk verge ten zijn. Na zijn arrestatie in augus tus en bij het psychiatrisch onder zoek zou hij zich alles weer herin nerd hebben. „Al die jaren na Bo bruisk", zei hij. „heb ik niet geweten wat ik heb gedaan". Hij voegde er aan toe: „Ik dank de dokters dat zij de dingen die ik kwijt was, hebben teruggegeven". Vergelding In zijn pleidooi nam L.'s raadsman Schouten stelling tegen de opvat ting van de officier, mr M. J. Brui gom. dat de op te leggen straf als vergelding kan en moet worden be schouwd. „Vergelding betekent vaak wraak. En onze maatschappij wijst wraak af. Want wraak roept weer wraak op. Wraak is geen weg. (ADVERTENTIE) Fijne boeken om te geven lente vragen. Of... om direkt zelf te kopen. Een boeiende lamiheroman van de 8chri|ver vano m Exodus en Gezv/o'en Kameraden Liefde hartslochi haal en geweld kenmerken het Ierse volksgedrag en dat van de drie Ierse (amii.es de Uns in zijn omvangrijke historische roman beschrijf! Trinity het symbool voor de drie machten die het hedendaagse Ierland teisteren Katholicisme Protestantisme en Engels bestuur. 740 pag geb Hannah Green Drie romans over de wereld van de gehandicapte mens. IK HEB JE NOOIT EEN ROZENTUIN BELOOFD Een positiet en boeiend relaas van een zestienjarig meisje m een psychiatrisch ziekenhuis Pb Bedruk. 14,90 MET HAND EN HART De ervaringen van twee dove mensen m de wereld der horenden Pb. 2e druk. 14.90 AAN DE ZELFKANT VAN HET LEVEN Een pogmg lot begrip voor de mens die zich met in deze maatschappij kan aanpassen Pb 2e druk 14,90 Merlin Minshall 0E AVONTURIER De man <»e in wens! Stond van lan Fleming De Munchh&usen van de tweede wereldoorlog. In oen Nederlandse booK>f Oe Sporwer voer hij de Donau al ais een spion en werd bi|na vergiftigd door Goenngs spionne lua en ê'decoreerodoorMussokni Hij was itfok kon bi| Je ondergang van de Graf Spee en de Bismarck Hij vernietigde op z n eentje een Duits- Italiaans oorlogs- sc>iip en onthulde een nazi-komptot in Atrik.j Als eerste reed hij op een motorfiets door de Sahara Pb ƒ24,90 Bij iedere boekhandel verkrijgbaar. De legitimatie van de op te leggen straf moet niet worden gezocht in de bevrediging van wraakgevoelens, maar van het rechtsgevoel van de gemeenschap". Bij de bepaling van de strafmaat, vond Schouten, moet er ook reke ning mee worden gehouden dat de commandant van het kamp in West- Duitsland tot twaalf jaar gevange nisstraf is veroordeeld. Die com mandant. zei hij, heeft de daden van L. oogluikend toegelaten en waarschijnlijk ook toegejuicht. Bo vendien zal volgens hem een lange gevangenisstraf tot verdere afstom ping en desintegratie van L. leiden. De verdediger kwam ook op juri dische gronden op een lagere straf maat dan de officier uit. Naar zijn mening dient L. wegens gebrek aan bewijs te worden vrijgesproken van vier van de zeven ten laste gelegde delicten. Volgens hem is niet bewe zen dat L. gevangenen heeft ver dronken, levend begraven, doodge trapt en het geslachtsdeel heeft af gesneden. Ernstige twijfel bestaat zijns inziens aan de beschuldiging dat L. gevangenen heeft opgehan gen. Bewezen achtte hij slechts dat zijn cliënt joden heeft doodgescho ten en met zijn voet heeft gewurgd. De officier achtte vrijdag alle zeven misdrijven bewezen; alleen is „wat in de mist gebleven", zoals hij giste ren in zijn repliek zei, of L. ook een gevangene levend begraven heeft. 'Verwrongen' Volgens de raadsman vormen de verklaringen en bekentenissen van L. zelf onvoldoende bewijsmateri aal. omdat diens geheugen hem in de steek kan hebben gelaten. Bo vendien. zei hij, kan de herinnering van L. vervormd en verwrongen zijn. „Er kan wel een kern van juistheid in ,de verklaringen zijn, maar in het algemeen moet er aan getwijfeld worden". De verdediger vroeg zich verder af of de misdrijven L., zoals het psychia trisch rapport concludeert, wel on verminderd toegerekend kunnen worden. In zijn pleidooi uitte hij ernstige kritiek op het rapport. Zo wel de wijze waarop, als de omstan digheden waaronder het is vervaar digd. vond hij dubieus. Het onder zoek, zei hij, moest in zo korte tijd worden verricht, dat het wel een verwrongen beeld van de verdachte moest opleveren. Schouten hield de rechtbank voor dat het rapport op verschillende ge dachten hinkt en soms een open beschuldigend karakter draagt. Zo was het hem opgevallen dat het geen enkele positieve kwalificatie van de verdachte bevatte. In de lief de die L. voor kinderen en bloemen koestert, aldus de verdediger, wordt een bewijs voor zijn sadistische ka rakter gezien. Te lichtvaardig Ook hebben de psychiaters naar de mening van Schouten op al te lichtvaardige gronden aangenomen dat L. geen berouw van zijn daden heeft en dat zijn geweten te wensen overlaat. „Waarom", vroeg de verde diger. „zou de verdachte al jaren lang 's nachts gillend wakker wor den? En waarom zou hij na zijn arrestatie in elkaar zijn geklapt?" Hij noemde het „eenvoudig onvoor stelbaar" dat L. geen berouw en een onderontwikkeld geweten zou heb ben. Het rapport, vond hij. gaat uit van een verouderde persoonlijk heidsleer. Daaraan zou het ook te wijten zijn. dat geen antwoord is gevonden op de vraag waarom L. dienst nam bij de SS terwijl anderen die in soortgelijke omstandigheden verkeerden, dat niet deden. Schouten schilderde zijn cliënt als een eenvoudige dorpsjongen, die on der het propagandistische geweld van de Nazi's is bezweken, na een typisch Duitse opvoeding, waarin het „Befehl ist Befehl" tot de hoogste wijsheden behoorde. Daar bij legde hij er de nadruk op dat het gedrag van L. in het kamp tot het „gebruikelijke SS-gedrag" behoorde, en dat L. in Bobruisk niet terecht kwam in „een gemeenschap van Hei ligen", maar in „een afschuwelijke fabriek van horror en huiver". Geen rechtsmacht De mede-pleiter van Schouten, Mr. M C. van der Poel. uit Roermona. voerde gisteren nogmaals aan dat een Nederlandse rechtbank geen rechtsmacht heeft om L. te veroorde len, omdat deze geen Nederlander was toen de misdrijven werden ge pleegd. Het verweer van de officier op dit punt. zei hij, „is op drijfzand gebouwd." Van der Poel vond dat Je wel in „juridische ademnood" komt, als je, zoals de officier deed, begrippen als „moreel Nederlanderschap" gaat schermen. Ook de redenering van de offiQier dat de SS geen krijgsdienst was, kon bij hem geen genade vin den. „Voerde je daar dan geen krijg?" vroeg hij. „Dat heeft de SS nou bij uitstek in heel Europa ge daan". De belde verdedigers zeiden er be grip voor te hebben dat strikt juri dische argumenten in een zaak als deze „niet prettig overkomen". Het gaat erom, merkte Van der Poel op, „dat wij de rechtsstaat die Neder land is, niet opofferen aan emoties". Hij voegde eraan toe dat de gevan genen in Bbruisk juist het slachtof fer van het ontbreken van een rechtstaat zijn geworden. De rechtbank zal op 14 december uitspraak doen. ROTTERDAM De officier van justitie in Rotterdam heeft besloten geen strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen de machinist en de hoofdconducteur van de Sprin- tertrein, die op 4 mei van dit jaar betrokken was bij het zware spoor wegongeluk In Schiedam. Bij deze ramp werden 24 personen gedood en vijf ernstig gewond. De beslissing van de officier van Justitie, mr. W A. De Saint Aulaire, komt onder an dere voort uit het feit dat de machi nist bij het ongeluk zeer ernstig ge wond is geraakt en levenslang inva lide is geworden en dat de hoofdcon ducteur door de spoorwegen al disci plinair is gestraft. Volgens mr. De Saint Aulaire heeft een uitvoerig onderzoek uitgewezen dat het technische beveiligingssys teem op de 4e mei goed heeft ge functioneerd, zodat naar zijn oor deel de oorzaak van de ramp hoogstwaarschijnlijk menselijk fa len is geweest. Bij het vertrek van de Sprlntertrein van het staion Schiedam heeft de hoofdconducteur te weinig aan dacht besteed aan het lichtsein dat voor hem bepalend was voor zijn handelen. Deze tekortkoming heeft volgens de officier niet rechtstreeks tot het ongeluk geleld, omdat de machinist van de trein zelf moest letten op de voor hem bestemde seinen langs de spoorbaan. De officier van justitie neemt op grond van het onderzoek als vrijwel vaststaand aan dat de machinist van de Sprinter een onveilig sein niet heeft opgemerkt, hetgeen recht streeks tot de ramp heeft geleid. Mr. De Saint Aulaire wees er dinsdag nog op dat de toedracht van de treinramp op 14 oktober aan een uitvoerig openbaar onderzoek is on derworpen door de spoorweg onge vallenraad. Deze zal binnenkort ad vies uitbrengen aan de minister van verkeer en waterstaat. Volgens de officier kan hieruit de zekerheid worden geput dat maatregelen ter voorkoming van herhaling van der gelijke rampen zullen worden genomen. HOORN De zestigjarige slager J. K. Jager uit Hoorn Is gisteren met zijn auto op een met knipperlichten beveiligde overweg tegen een trein gebotst en omgekomen. Het baanvak tuisen Purmerend- Overwhere en Hoom (met enkelvou dig spoor) is na het ongeluk een paar uur gestremd geweest. Treinpassa- giers werden in die tijd met bussen vervoerd. Simpkins ..Kijk een beetje uil. waar je rijdt." Het Sinterklaasfeest valt dit jaar op een zondag. Dat betekent voor vele gezinnen meer drukte, meer aanloop, dan op een „gewone" pakje savond. Op deze zondag Is het misschien gezelliger eens niet een uitgebreid me nu op tafel te zetten. De toebereiding ervan vergt immers uren werk in de keuken. Zou een Hollandse hutspot met klapstuk het op deze echt Hollandse fa milieavond niet even goed. doen? Van het kooknat van het klapstuk kan nog een uitstekend groentesoepje gemaakt worden voor na het feest. De broodmaaltijd kan best eens een lopend buffet wor den. Stapels lekker belegde boterhammen, wat gekook te eieren al of niet ver sierd tomaten, komkom merschijfjes en blokjes kaas. uitgestald op een fees telijk versierde strijkplank, zullen vast wel afnemers vinden. Drank Een lekker oud-Hollands drankje is slemp. Een soort melktheedrankje. Het werd jarenlang op 1 januari in de Amsterdamse Stadsschouwburg geser veerd bij de uitvoering van de „Gijsbrecht". Maar het smaakt op Sin- terklaarsvond zeker zo lek ker. Het wordt bereid van warme melk, thee en kruiden. De ingrediënten zijn; 5 gram thee samen met een stukje pijpkaneel, een half gram saffraan, een klein stukje foelie en zes kruidna gels in een dun doekje bin den en met IV. liter melk en 50 gram suiker langzaam y,,: w aan de kook brengen. De kokende melk met 15 gram aangemaakte maïzena bin den en laten doorkoken. Niet te lang. Een melkpot of theepot met warm water uitspoelen. Het kruidebui- deltje uit de melk halenDe drank overgieten en de slemp is klaar. Snoep Natuurlijk wordt er op Sin terklaasavond mateloos ge snoept, alle goede voorne mens ten spijt. Sint strooit nu eenmaal lekkers en wie kan ervan afblijven? Snoep gezond, dat hebben we nu al zo vaak gehoord. Toch is gezond snoepen zelfs met veel zoetigheid wel moge lijk. Laat kinderen op de Sinterklaasavond maar zo veel snoepen als hun maag jes aan kunnen. Dat is na melijk veel gezonder dan de zoetigheid stukjes bij beet jes, dagenlang, tot Kerstmis op te sabbelen. Als er gesnoept wordt vormt zich tanden en kiezen een heel plakkerig laagje, waarin zich zuren ontwikke len, die het glazuur aantas ten. Als het glazuur steeds met kleine beetjes aan die zuren blootgesteld wordt gaat het tandbederf veel harder. Maar niet vergeten; na alle Sinterklaasdrukte erg goed tanden poetsen. Taart Mocht er toch nog te weinig zoetigheid in huis zijn. dan is een chocoladetaart gauw gemaakt. De zaak is zo be keken en de oven komt er niet aan te pas. Wel de koel kast. Een of twee eieren glad roe ren en (lepel bij lepel) drie afgestreken lepels cacao poeder toevoegen en 200 gram suiker. Langzaam 400 gram gesmolten plantevet êrbij roeren. Blijven roèreh tot het geheel een gelijkma tige massa is. Daarna 200 gram biskwietjes (kan van alles zijn) in stukjes breken en door het „deeg" mengen. Dit deeg met de handen vormen tot het op een lang werpige cake lijkt. Hij kan ook In hartjesvorm gekneed worden. Dat ligt aan de handigheid van de bakster. In de koelkast of op een koele plaats laten opstijven. Speculaas Om nog zelf speculaas te maken ls het kort dag. Maar het kan nog. Met 200 gram zelfrijzend bakmeel, 100 gram boter, 140 gram bruine basterdsui ker, 2 theelepels specu laaskruiden (kant en klaar te koop), het sap van 1 ci troen en een beetje zout, lukt het wel. De boter moet in kleine brokjes door het bloem ge kneed worden. Van de hele massa moet (met koele han den) een bal gevormd wor den. Met een speculaas plank het kan ook met andere koekjesvormpjes koekjes, figuurtjes of wat dan ook vormen. De specu laasjes moeten middeninde oven, die op 150 gr C ls voorverwarmd precies 20 minuten bakken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Werklozen moeten zich niet blind staren op de grote omvang van de werkloosheid: zoeken naar werk heeft zeker zin. Achter het maandelijks berekende werkloosheidscijfer gaat het feit verscholen, dat er nog steeds een grote doorstroming is van mensen die van baan veranderen. Dat ls een van de conclusies uit de nota „langdurig werklozen", die mi nister Boersma gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De nota is samengesteld aan de hand van onderzoeken, verricht door MisbrtliK drie instellingen; het instituut voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek, het gemeenschappelijk instituut voor toegepaste psychologie en de Groningse stichting voor perso neelsbeleid. men: men is werkloos of komt te recht In de meest onaantrekkelijke banen, die bovendien vaak1 van tij delijke aard zijn. De veelgehoorde opmerking, dat er op grote schaal misbruik wordt ge maakt van werkloosheidsuitkerin gen, wordt door de onderzoekers ge logenstraft. Van de mensen, die bij het onderzoek betrokken waren,zou niet meer dan 1,5 procent en waarschijnlijk minder van misbruik beticht kunnen worden. Geconcludeerd wordt, dat misbruik op grote schaal onmogelijk ls. Het ervaren van het werkloos-zijn is de afgelopen jaren veranderd, me nen de onderzoekers. De nadelen van geestelijke en lichamelijke In spanningen worden minder gevoeld dan enkele Jaren geleden. Méér ge noemd werden de financiële nadelen en het ervaren van doelloosheid. De voorzichtige conclusie luidt, dat het werkloos-zijn In een tijd van veel werkgelegenheid meer als een per soonlijk falen wordt beschouwd, ter wijl nu geredeneerd wordt: „Er zijn zoveel mensen werkloos, dat kan niet aan mij liggen". De onderzoekers spreken over „een hoge doorstroming in het werklozen- bestand". Dat neemt niet weg, dat voor bepaalde groepen de kans op langdurige werkloosheid veel groter is dan voor anderen. Er zijn twee groepen waarvoor die kans het grootst is: mensen, die geen gunstige persoonlijke kenmerken bezitten (slechte lichamelijke gesteldheid, aanpassingsmoeilijkheden) en men sen, die weliswaar gunstige kenmer ken hebben, maar toch in een moei lijke positie verkeren. Zij weten slecht de weg op de ar beidsmarkt. doordat zij een langdu rig werkverband achter de rug heb ben, waardoor ze ook duurder zijn. hebben werkervaring die sterk be drijfsgebonden is, zijn niet meer zo jong en zoeken banen, waaraan een duidelijk tekort is. Vooral ten behoeve van deze groep bepleiten de onderzoekers een beter „arbeidsmarkt-informatiesysteem". Dankzij zo'n systeem moet een goed overzicht te geven zijn van alle be schikbare functies in een regio en van de beschikbare ar beidskrachten. Blijmoedig dè boot gemist Dom natuurlijk. Dat wordt dus ruim 2 uur wachten op de volgende boot Toch niet getreurd: intussen gaan we dan wel een hapje eten in het leuke visrestaurantje dat we net zagen. Tenslotte is het missen van de boot maar een ongelukje bij een geluk: een extra vakantiereisje van een prija in de Staatsloterij. Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen. Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen of met een paar. Dp loten kosten f 25.- per stuk, 'n vjjQe f 5,-. U koopt ze bjj de Staatsloterijkantorcn, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt Vanaf elke le maandag in de maand kunt u er terecht. 10 dagen lang. Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op op zo'n 800 000 prijzen van f 10,- tot f500.000,-. Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De uitslagen komen op de t v. en in de kranten. Uitbetalingen na de derde trekking. Postrekeninghouders kunnen héle loten besteden door storting pp postrekening 5151 t.n.v. de Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. Na overmaking van f25,-(of een veelvoud daarvan) ontvangt u enkele dagen voorde le trekking uw lotnummer(*)> Als het bedrag vóór het eind van de» maand van uw jxratrekening is afgeschreven, speelt u in de volgende loterij mee. Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eena jïer maand of tweemaandelijks oen bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen: 070-653955. Voorlichting Daarnaast moet voorlichting over de gang van zaken bij sollicitaties gegeven worden. Vooral de groep werklozen van 50 jaar en ouder ver dient volgens de onderzoekers aan dacht. De „zoekactlviteit" is bij ou deren minder groot, maar wanneer zij bij hun sollicitatie direct contact krijgen met een werkgever zijn hun kansen op werk niet slechter dan die van jongeren, aldus de onderzoe kers. De onderzoekers constateren dat vaak wordt gezegd; werklozen moe ten hun eisen matigen. Echter, het blijkt dat werklozen wel degelijk bereid zijn de nodige offers te bren gen, zeker wannneer zij langer werk loos blijven. Die bereidheid betreft het verrichten van tijdelijk werk, werk buiten vak en beroep, werk op flinke afstand van huis en het werk tegen een lagere beloning dan men gewoon was. De onderzoekers zien gevaren in maatregelen, die ervoor zouden moeten zorgen, dat werklozen met minder genoegen nemen. De men sen met de laagste opleiding zouden dan een nieuwe probleemgroep vor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9