CDA voor verlenging van zelfstandigenaftrek fllslllalllfllslllalll Mislukt loonoverleg Voorstel kan rekenen op Kamermeerderheid „Invasie" verwacht van Duitsers die sigaretten kopen Nieuwe boeken Boeken over onderwijs en opvoeding 'CAO-voorstellen beroepsvervoer zeer ingrijpend' Experiment met vervroegd pensioen BON: F -"] veeg in één keer alle stoffige valsspelers op een hoop met Metrosound I WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 TROUW/KWARTET PS 10/RH 8 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De CDA-fracties in de Tweede Kamer willen de zelfstandigenaftrek nog twee jaar handhaven. Deze aftrek geldt voor de inkomensbelasting en bedraagt maximaal 1600 gulden voor inkomens tot 60.000 gulden. De CDA-partijen willen met name de zelfstandigen in middenstand en landbouw helpen met hun voorstel. Het voorstel kan in de Kamer rekenen op een meerderheid. Minister Duisenberg (financiën) wil de geldingsduur van de aftrek, een tijdelijke maatregel, verlengen met een Jaar. tot en met 1977. Volgens de CDA-partijen is er. gelet op de inko mensontwikkeling voor kleinere zelfstandigen, alle reden de aftrek ook in 1978 te behouden. De wens is verwoord in een voorstel-Van Amelsvoort (KVP). De WD kwam met een voorstel om meer geld voor de aftrek beschik baar te stellen. Dat is volgens de liberaal Koning nodig om de belas tingmaatregel aan te passen aan de geldontwaarding. 'Drie of meer' De CDA-partijen gaan akkoord met de berekening van de kinderaftrek, zoals Duisenberg die voor ogen heeft. Zou de aftrek op de gebruike lijke manier berekend worden, dan zou de aftrek voor vijf of meer kinde ren slechts twinUg gulden hoger zijn dan voor drie of vier kinderen. De kindertallen ..drie of vier kinderen" en ..vijf of meer kinderen" worden daarom gebundeld tot ..drie of meer kinderen". CDA-fracties hun standpunt nog Overigens ligt al bij de Kamer een niet bepaald. Louter om praktische wetsontwerp om op 1 april de hele redenen gan ze nu akkoord met het kinderaftrek af te schaffen en voor wetsontwerp voor een andere bere- lagere Inkomens in te bouwen in de kening. aldus het AR-Kamerlid kinderbijslag. Hierover hebben de Beumer. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN - Rond Kerstmis worden de sigaretten in Duitsland duurder door belastingverhoging, verwacht wordt dat veel Duitsers in het grensgebied hun sigaretten in Nederland zullen gaan kopen. De toegestane invoer van driehonderd sigaretten levert een winst op van meer dan zeven gulden. De Duitse douane houdt bovendien rekening met toenemen van de smokkel In sigaretten De sigaretten- winkeliers in het Duitse grensgebied maken zich zorgen over deze ontwik keling. Zij zeggen ook al veel schade te hebben ondervonden van de „But- terfahrten" met schepen die speciaal buitengaats varen om belastingvrij goederen te kunnen verkopen. Oor zaak van het toenemende prijsver schil in Duitsland en Nederland is het uitblijven van de plannen voor belastingharmonisatie in de Europe se Gemeenschap. Vervolg van pagina 1. Wel heeft Boersma erop gewezen dat de regering de sociale premies voor volgend Jaar lager heeft vastgesteld dan werkgevers en vakbeweging ver onderstelden toen ze hun loonvoor- stellen ontwierpen. Zoals het er nu uitziet, leidt inwilliging van de eisen van FNV en CNV tot een verbetering van de koopkracht van de modale werknemer (thans bijna 26.000 gul den) van ruim 1,55 procent in 1977. De werkgeversvoorstellen verbete ren de modale koopkracht met maximaal 0.4 procent, en de regering vindt verbetering een goede richtlijn. In deze cijfers is geen reke ning gehouden met promoties, over werk en dergelijke Geen concessies FNV en CNV mikten aanvankelijk ook op 0.5 procent verbetering, net als de regering. Boersma heeft de vakbeweging er dan ook gisteren op gewezen dat ze enige ..speelruimte" heeft FNV en CNV voelden er echter niets voor concessies aan te bieden zo lang de werkgevers niet wat toege ven op hun eis om de prijscompensa ties af te schaffen. Boersma vindt de werkgeversvoor stellen voor de lonen „wel aantrek kelijk" als je kijkt naar de verminde ring van de inflatie die erdoor tot stand zou komen. „Maar je moet ook rekening houden met de maatschap pelijke haalbaarheid." aldus de mi nister. Als de werkgeversopstelling leidt tot „harde botsingen", dan moet men ook de verliezen daarvan Incalculeren. Boersma herhaalde dat het komende CAO-overleg vrij zal zijn. ..De regering gaat dus niet alle paaltjes slaan waarlangs dit overleg zich zou moeten bewegen." Wel re kent Boersma op „het gezonde ver stand" van de partijen. Werkgevers en vakbeweging hebben gisteren nog wel afgesproken dat zij in een aparte commissie op centraal niveau verder zullen praten over de vraag hoe bereikt kan worden dat winsten worden omgezet in werkge legenheid. Ook is afgesproken sa men met de regering nader te bekij ken hoe. bijvoorbeeld via een stelsel van stagiaires, iets gedaan kan wor den tegen de hoge jeugdwerkloos heid. INDOCTRINATIE Frances Ves- tin schreef het Kinderindoctrinatie- boek. (uitgeverij Bert Bakker, Amsterdam). Dit boekje wil een handleiding zijn voor wat de schrij ver noemt „positieve indoctrinatie van kinderen". Je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen, aldus de schrijver. WETS INFORMATIE Wat moe ten we weten, wetsinformatie voor kleuterleidsters van Mr. O Bottinga is herdrukt (uitgeverij Vermande. IJmuiden). De vierde druk van dit boekje, waarin alles wat de kleuter leidsters over wetgeving moeten we ten. in leesbaar Nederlands is weer gegeven. is geheel aangepast aan de huidige stand van de wetgeving, (prijs 15,50). VREDE PW Brouwer schreef de brochure Laten wij vrede maken, (uitgeverij Zwijzen. Tilburg). Dit in de serie Onderwijskundige brochu res verschenen boekje geeft een mo gelijkheid aan voor geschiedenison derwijs over Pacificatie, (prijs 16.50). KINDERVERZORGING - Van 8ally Provence is het boekje Kleine kinderen in groepen, (uitgeverij Kooyker. Rotterdam). Het boekje is een handleiding voor kinderver zorgsters. die kinderen van 1 en 2 jaar onder hun hoede hebben, (prijs 17,50). PESTALOZZI - Max Uedtke schreef de biografie Pestalozzi. (uit geverij Het Wereldvenster. Baam). Deze biografie handelt over de Zwit serse pedagoog Pestalozzi Deze pe dagoog was de eerste die de zelfwer kzaamheid als belangrijke vorm van opvoeding verkondigde. (prijs 19.50» OUDERVERZOROING - Mary Lou Rozdilsky en Barbara Banet schreven Als jouw kind er eenmaal is. (uitgeverij Contact. Amsterdam). Aandacht voor de noden van de Jonge ouders is even belangrijk als voor die van de nieuwe baby. Daar om dit boekje over ouderveraorging. (prijs 23,50) ONTSPANNING - Van Waltraut Kruse is Ontspanning, autogene training voor kinderen (uitgeverij De Nederlandse Boekhandel. Amsterdam). Dit boek is een trai ning in ontspanning voor kinderen, die onontbeerlijk is voor de dage lijkse arbeid, (prijs 10.50). SEX Willem de Regt schreef het voorlichtingsboekje Met sex moetje leren leven, (uitgeverij Kosmos. Amsterdam) Dit boekje legt niet de nadruk op de techniek van de seksu aliteit. maar op de gevoelens en de relaties tussen mensen, waarbij sek sualiteit een belangrijk facet is. (prijs 14,90). EXPERIMENT Leo N TolstoJ schreef Jasnana Poljana. (uitgeverij Kosmos. Amsterdam). De schrijver, die voornamelijk bekend is als lite rator. maar ook pedagoog is. doet in dit boekje verslag van een onderwij- s-experlment. waarbij werd uitge gaan van het kind. (prijs 14.90). CULTUUR - Van J Snijders en anderen is Cultuurpatronen en op voeding. (uitgeverij Bosch en Keu- ning. Baarn) Dit boek wil een steun geven bij het bezinnen op eigen situ atie in de driehoeksverhouding: Kind, cultuur en de bemiddelende opvoeder. MASSAMEDIA G Murdock en G. Phelps schreven Jeugd en Massa media. (uitgeverij Stafleu, Leiden). In dit boek staat een grote hoeveel heid informatie over de Jeugd met betrekking tot de massamedia, (prijs 35.-). CARTOONS Twee boekjes met cartoons over het onderwijs. Een van Cor den Duik: Onderwijs in 138 cartoons, (uitgeverij Callenbach, Nijkerk. prijs ƒ8.90). Het andere boekje is dat van Fred Marcus: 't Zal Je zorg maar wezen (uitgeverij Schoolpers. Culemborg). GEDRAG Hermann A. Peine en Roy Howarth schreven Kinderen en Ouders (uitgeverij Kosmos. Amsterdam) Dit boekje gaat over de gedragingen van kinderen en de invloed hierop van ouders, onderwij zers en anderen, (prijs 12,90). MAATSCHAPPIJLEER - Een aan tal buitenlandse geleerden geven hun visie op de politieke vorming op scholen in Politieke Vorming, visies en methoden, (uitgeverij TJeenk Willink. Groningen, prijs 27,50). Werkgevers reageren op dreiging met acties: DEN HAAG De CAO-voorstellen van de werkgevers in het be- roepsgoederenvervoer zijn zeer in grijpend. Centraal daarin staat een geheel nieuwe beloningsstructuur, die voor de werkgevers een kostbare aangelegenheid zal zijn. Dat is de reactie van de NOB wegtransport iwerkgeversorganisatie) op een „ul timatum" van Zuidhollandse chauf feurs. Deze laatsten menen dat de voor stellen voorbijgaan aan de bestaan de loonachterstand en willen vóór 18 december de duidelijke toezegging, dat die achterstand wordt wegge werkt. Zo niet. dan zullen zij tot acties overgaan. Vandaag zullen de werknemersorganisaties in het weg vervoer hun standpunt be kendmaken. De werkgevers hebben deze organi saties uitgenodigd zo snel mogelijk te praten over een nieuwe CAO met een looptijd van twee jaar. Daarbij moet. aldus de werkgevers, een nieu we beloningsstructuur ingevoerd worden, gekoppeld aan een stelsel van functiewaardering. Per 1 janua ri 1977 kan „het grootste deel van de daaruit voortvloeiende verbeterin gen" zijn beslag krijgen, in 1978 de resterende verhogingen. De toezeg ging staat los van een eventuele loonsverbetering per 1 januari '77. die op centraal niveau wordt afge sproken. De nieuwe wijze van beloning brengt grotere verschillen tussen de loonklassen in het wegvervoer met zich mee Voor de werkgevers bete kent het nieuwe stelsel een aanzien lijke kostenstijging. „Uiteraard wor den de tarieven en prijzen dan aan gepast". aldus de werkgevers. UTRECHT Volgend jaarzullen als proef bouwvakarbeiders in de gele genheid worden gesteld op 63- of 64-jarige leeftijd met hun werk te stoppen in verband met de werkgele genheid in de bouwnijverheid. Dit is besloten tijdens een laatste gesprek tussen werkgevers en werknemers In de bouw en de overheid, zo is giste ren in Utrecht meegedeeld op de ledenvergadering van het Neder lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid. In het onderwijs is ook een dergelij ke proet gaande en de bouw zal nli op korte termijn volgen. Wanneer werknemers op 63-jarige leeftijd het bouwvak verlaten zullen zij het eerste Jaar een uitkering van 80 pro cent van hun dagloon krijgen, het tweede jaar 75 procent. De extra kosten, die uit het experiment voort vloeien. zijn geheel voor rekening van de overheid. Er kan nog niet worden gezegd of het experiment, als het slaagt, wordt doorgezet, zo is verder verklaard. Dit hangt mede af van de kosten. Een punt van overleg maakt nog de controle uit. die moet voorkomen, dat men toch weer ergens aan de slag gaat Metrosound -lonlsator: de Ideale platenborstcl V; Metrosound set voor onderhoud van inv pickup element controleer uw naalddruk met de Metrosound -balans handig en effectief ptaatreinlger voor pickupkop Voor uitvoerige dokumentatie en deelerlijst, ondersteende bon invullen. |A*« ^Woonplaats Acoustical 8.V. Antwoordnummer 93 Hvs. 's-Graveland. Kan in gesloten envelop zonder post-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8