Euro-top Cubaanse revolutie is nogal eigensoortig Britse volk gaat mogelijk stemmen over zelfbestuur Nationalisten eisen zwart overgangsbewind Onrust groeit in Mexicobomaanslagen Spaanse regering heeft oppositie volledig aanvaard Vandaag wordt nieuwe president beëdigd Zendtijd voor radio en televisie Italianen kozen gemeenteraden WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 BUITENLAND g TROUW/KWARTET 7 Van een onzer redacteuren Terwijl de onrust in Mexico weer groeit, wordt vandaag de nieuwe president, José Lopez Portillo. beëdigd Gisteren ontploften vijf zware bommen op verschillende plaatsen in Mexico-Stad Er werd grote schade aangericht, maar er viel slechts één gewonde Eén van de bommen ontplofte in het kantoor van de Mexicaanse kamers van koophandel, die zich de afgelopen weken fel hebben verzet tegen de onteigening van grootgrondbezit in het noorden van het land. De aftre dende president Luis Echeverria Alvarez liet onder druk stukken grond verdelen onder kleine, landloze pachters. Toen zij met toestemming van de regering de grond hadden bezet, was het voor de landeigenaars te laat om in te grijpen. Behalve bij de kamers van koophandel ontploften bommen bij banken, het kantoor van een Amerikaanse geneesmiddelenfa briek en een reisbureau, waarmee wel duidelijk was uit welke hoek de aanslagen kwamen Economie Eén van de oorzaken van de huidi ge spanning is de slechte econo mische toestand in Mexico. Onder het beleid van Echeverria bleven buitenlandse investeringen voor al uit de Verenigde Staten ach ter. De overheid zag zich gedwon gen zelf meer te investeren wat de geldontwaarding aanwakkerde. De Mexicaanse peso die jarenlang in waarde gelijk was gebleven moest tot twee keer toe worden gedevalu eerd Bovendien bleef de landbouwproduktie door het groot grondbezit in het land steeds meer achter. De pachters zagen weinig reden zich in te zetten voor een vergroting van de produktie waar van de grootgrondbezitters voor deel hadden. Wat president Lopez Portillo in petto heeft is ietwat duister. Over de landonteigeningen heeft hij zich nooit duidelijk uitgelaten. De tot nu toe doorgevoerde onteigeningen zal Lopez niet kunnen terugdraai en, maar zal hij besluiten tot nieu we? Als de nieuwe president dat niet doet kan hij er verzekerd van zijn dat de onrust op het platteland verder toeneemt. Grote groepen boeren die al tientallen jaren op eigen grond wachten en zich steeds met een kluitje in het riet hebben laten sturen eisen dat aan het grootgrondbezit nu eindelijk paal en perk wordt gesteld. Lopez Portillo s houding tegenover het bedrijfsleven is evenmin erg duidelijk. Als minister van finan ciën joeg hij de ondernemers tegen zich in het harnas door belas tinghervormingen. maar op het ogenblik lijken zij in hem meer vertrouwen te hebben dan in de aftredende Echeverria. En van die kan toch nauwelijks worden ge zegd dat hij het bedrijfsleven erg hard heeft aangepakt. De in juli schijnbaar democratisch gekozen Lopez zal naar verwach ting in ieder geval het buitenlandse beleid van zijn voorganger voort- Zetten. Deze heeft in de zes jaar geprobeerd een leidende rol te krij gen in derde wereld en dingt op het ogenblik betrekkelijk kansloos naar de baan van secretaris generaal van de Verenigde Naties. Echeverria wilde die voortrek kersrol in de derde wereld ook al omdat het Mexico de kans gaf zich José Lopez Portillo wat losser te maken van de Veren igde Staten, verreweg de grootste handelspartner en investeerder. De Amerikaanse minister Kissinger onderbreekt zijn vakantie in Aca- pulco om vandaag bij de beëdiging van Lopez aanwezig te zijn. terwijl de nieuwe Amerikaanse president Jimmy Carter zijn vrouw Rosalyn stuurt. door Herman Amelink LONDEN (Reuter. UPI, DPA) De Britse regering heeft giste ren het nu al fel omstreden wetsontwerp over de decentralisatie van bestuur voor Schotland en Wales de zogenaamde devolu tie ingediend. Het belangrijkste onderdeel van het ontwerp is de vestiging van regionale parlementen en uitvoerende instan ties in Edinburgh (voor Schotland) en Cardiff (voor Wales). Het ^Scfiotse parlement gaat 150 leden tellen, dat van Wales 80. Er komt misschien een referendum over de regeringsplannen. Volgens het voorstel van de regering zullen Schotland en Wales hun eigen regionale kwesties op het terrein van onderwijs, volkshuisvesting, milieu, landbouw en cultuur mogen regelen en daarvoor het geld uitgeven dat het centrale parlement in Londen beschikbaar stelt. Datzelfde parle ment heeft echter de bevoegdheid een beslissing van de regionale ver tegenwoordiging ongedaan te ma ken. Bovendien zullen de opbreng sten van de olievelden voor de Schotse kust volledig door het parle ment in Londen worden beheerd. De Britse minister voor devolutie en Vice-premier Michael Foot deelden gisteren mee dat het ontwerp binnen twaalf maanden het parlement moet passeren, zodat de vertegenwoordi gingen in Schotland en Wales begin 1978 aan het werk kunnen. De devo- Tutiewet vormt samen met het wets ontwerp over de rechtstreekse ver kiezingen voor het Europese Parle- "ment dan ook het overgrote deel van 'het parlementaire werk in Groot- Brittannië. De regering zal alles in 'het werk stellen om het ontwerp 'door het parlement te loodsen om- 'dat. aldus Foot, „de eenheid van het TVerenigd Koninkrijk op basis van ^vrijwilligheid" op het spel staat. Pjvolgens Foot zal het Schotse volk Itevreden zijn met de nu toegezegde •bevoegdheden en binnen het bestel "van het Verenigd Koninkrijk willen •blijven fungeren. Vooral in Sphot- wland winnen de nationalistische af scheidingsbewegingen momenteel "aan kracht en een door critici als j..niet representatief" geacht onder- Jzoek van de Schotse krant Daily 1 Record 2ou hebben uitgewezen dat 44 procent van de Schotten „onaf hankelijkheid" wil. Afscheiding Van der Byl gispt Richard GENÈVE (Reuter. UPI, AP) Zwarte nationalisten willen in Rhodesië een sterke en zwarte overgangsregering met zeg genschap over leger en politie. De Schotse Nationalistische Partij, met 11 zetels in het parlement in Londen, de belangrijkste spreekbuis van de Schotse nationalisten, heeft echter al duidelijk gemaakt dat de vestiging van de regionale parlemen ten wordt gezien als een eerste stap in de richting van afscheiding. De SNP zei na het bekend worden van het wetsontwerp dat ze de plannen van de regering zal steunen en daar naast zal proberen de bevoegdheden van het regionale parlement in Edin burgh verder te versterken door amendementen in te dienen over een apart Schots deel in de olieopbreng sten en Schotse controle over de industrie in haar gébied. Het Welshe parlement krijgt minder bevoegdheden dan het Schotse. Het zal bijvoorbeeld geen wetsvoorstel len kunnen behandelen en krijgt ook geen uitvoerend lichaam. De as semblee zal voornamelijk admini stratieve zaken behandelen. De lei der van de Welshe nationalisten toonde zich gisteravond weinig te vreden met het plan en zei dat Wales een „slordige behandeling" krijgt in vergelijking met Schotland. Het devolutie-wetsvoorstel is de vrucht van acht jaar voorbereiding. De parlementen zullen worden geko zen volgens het normale distric tenstelsel. De devolutie zal op Jr.ar- basls ongeveer honderd miljoen gul den gaan kosten. Betty Williams en Mairead Coorigan van de Noordierse vre desbeweging wordt toegejuicht door Noorse kinderen na een gesprek met koning Olav. Hij overhandigde hen de „volksvredesprijs", onder ande re bestaande uit een bedrhgvan 700 duizend gulden. ROME (Reuter) Blijkens de defi nitieve uitslagen van de gemeente en wijkraadsverkiezingen die in het afgelopen weekeinde in Italië zijn gehouden, hebben de christen democraten het er niet slecht van afgebracht. In 12 stadjes met meer dan 5.000 inwoners kregen de christen democraten 41,9 percent van het aantal uitgebrachte stemmen. Bij de algemene verkiezingen in de zo mer van dit jaar behaalden zij 38,6 percent en bij de gemeenteraadsver kiezingen van vijf jaar geleden 39,6 percent. De percentages die de com munisten kregen, luiden resp. 28,1, 36,6 en 26.8. De gemeenteraadsverkiezingen in zeker 100 plaatsen met minder dan 5.000 inwoners gaven een lichte ver sterking van de linkervleugel te zien. Robert Moegabe en Josha Nkomo, die samen een wankel front hebben gevormd, wijzen op het Rhodesië- overleg in Geneve de Brits- Amerikaanse voorstellen voor een overgangsregering volslagen van de hand. Zij willen een overgangsrege ring met een zwarte premier, waarin zwarte ministers een meerderheid hebben en departementen van leger en politie bezetten. Volgens de Brits- Amerikaanse voorstellen moeten die posten worden voorbehouden aan blanken en zou de overgangsrege ring bovendien beperkte zeg genschap krijgen. Zij zou onderge schikt moeten worden gemaakt aan een tijdelijke staatsraad, iets wat de zwarte nationalisten afwijzen. Zij verlangen een overgangsregering met volledige uitvoerende en wetge vende bevoegdheden en bovendien een Britse hoge commissaris gedu rende de overgangsperiode. Het staat vast dat de eisen van Nko mo en Moegabe door de blanke Rho- desische minderheidsregering van Ian Smith zullen worden afgewezen. De Rhodesische onderhandelaar in Genève, Pieter van der Byl. meent dat er een staatsraad moet komen bestaande uit evenveel blanken als zwarten die een nieuwe grondwet moet opstellen en de overgangsrege ring moet samenstellen. Over een overgangsregering, laat staan één met een zwarte eerste minister en een zwarte meerderheid, wil Van der Byl in Genève niet praten. Frivool Van der Byl haalde gisteren zowel uit naar twee van de vier zwarte vertegenwoordigingen in Genève als naar de Britse voorzitter. Ivor Richard. Hij beschuldigde de Britten van „roekeloze frivoliteit" en zei dat zij een maand hebben verspild met het kijven over de datum waarop Rho desië onafhankelijk moet worden. Met veel moeite en voorbehoud gin gen Moegabe en Nkomo dit weekein de akkoord met 1 maart 1978. Vol gens Van der Byl heeft Richard het werkelijke belangrijke punt van de conferentie - de instelling van een overgangsregering - steeds omzeild. (Overigens hebben ook Moezorewa en Nkomo kritiek op de Britse voor zitter. Volgens de twee zwarte leiders probeert hij hen te verdelen en on derhand handelt de Brit tactloos. Over Moegabe en Nkomo zei Van der Byl gisteren dat zij niet echt in het slagen van de Rhodesië-conferentle Zijn geïnteresseerd. Volgens hem ge bruiken zij het overleg alleen alé „een platform ln Europa om indruk te maken in Afrika". Van der Byl blijft voorlopig de blan ke delegatie in Genève leiden. Eerste minister Ian Smith heeft op dit mo ment geen plannen om naar de Zwit serse stad terug te keren BEIROET (DPA) - Na de Palestij- nen weigeren nu ook de linkse strijdkrachten in Libanon hun zwa re wapens naar aangegeven verza melplaatsen te brengen die onder controle van Syrische onderdelen van de Arabische vredesmacht staan. Deze weigering heeft geleid tot nieuwe spanningen in Beiroet. MADRID De verenigde Spaanse oppositie komt van daag opnieuw bijeen, ditmaal om een delegatie samen te stel len voor het gesprek met de regering van premier Suarez. Het ziet er naar uit dat de rege ring de oppositie volledig heeft geaccepteerd, nu deze ook zendtijd voor radio en televisie heeft gekregen. Afgelopen maandag werd een ge sprek gehouden tussen vertegen woordigers van de christen democraten. onder wie de twee voor aanstaande christendemocratische leiders. Joaquin Ruiz Gimenez en José Maria Oil Robles, en premier Suarez. Na afloop bleken beide par tijen bijzonder voldaan over dit ge sprek. Wat er precies is afgesproken, is tot nu toe niet bekend geworden, maar zal vandaag worden besproken in het beraad van de gezamenlijke oppositie. Breed forum Tijdens dit beraad ln een ongekend breed forum van liberalen, christen democraten. 8ociaal-cemocraten so cialisten. communisten en diverse regionale groeperingen, zal gespro ken worden over de samenstelling van een delegatie om met de rege ring te onderhandelen. Het grootste probleem zal de deelna me van de communisten aar) het gesprek met de regeringzijn. Gezien hun invloed kan zij ze onmogelijk buiten dit overleg houden. Het zal de regering echter nog wel de nodige pijn kosten om met communisten aan één tafel te gaan zitten. Maar ze schijnt al toegezegd te hebben de delegatie van de oppositie te zullen ontvangen. Het zijn de Spaanse christen democraten die momenteel fun geren als brug tussen regering en de linkse oppositie. Met de liberalen vormen de christen-democraten het meer gematigde deel van de opposi tie. Typerend is dat de bemidde lingsrol niet ten deel gevallen ls aan de Partldo Popula, de liberaal ge kleurde parti] van de vroegere mi nister van buitenlandse zaken Areilza. Deze partij werpt zich op als een groepering die noch bindingen met de oppositie, noch banden met de regering heeft. Tijdens een gesprek dat Ik had met een lid van het uit voerend comité van de Partido Po pula. wees deze nadrukkelijk op het belang van de brugfunctie van zijn partij. Evenals de Alianza Popula met als grote man de vroegere minister van binneula: !se zaken, Fraga Inbarne lijkt dc Paiv.rio Popular zich uit de markt geprijsu te hebben De rege ring praat rechtstreeks met de oppo sitie. De politieke schijnwerpers zijn momenteel op deze belde gericht. Alles daar buiten ls momenteel don ker. 81aagt de regering erin met de oppositie tot een akkoord te kpmen. dan zullen groeperingen als de Ali anza Popular en de Partldo Popular pas bij de verkiezingen weer politiek aan bod komen. Dat de regering zich momenteel vrij sterk voelt swan, blijkt ook wel uit het feit dat ze nu toestemming heeft gegeven aan oppositiepartijen om voor radio en televisie te pleiten voor onthouding bij het volgende referendum Tot op heden waren er via de ether alleen oproepen te horen om in ieder geval naar de stembus te gaan op vijftien december, terwijl tussen de regels door opgeroepen werd om „Ja" te stemmen. Aan het einde van een televisie uitzenddag werd Ik af gelopen week geconfronteerd met een soort politieke avondslulter. een vertrouwenwekkend gezicht met baard, die de kiezers opriep te gaan stemmen. Terwijl hij het stembiljet in de stembus wierp, dn de vortn van Spanje) kwamen er aan de onder kant de letters van het woord „de mocratie" uitrollen De voorbereidingen voor het congres van de Spaanse socialisten, verenigd in de PSOE, dat van vijf tot acht december in Madrid wordt gehouden, zijn ln volle gang. De officiële toestemming is aange vraagd en als de regering op die aanvraag niet binnen 72 uur rea geert. dan kan alles doorgaan. Het is ondenkbaar dat de regering nu nog een spaak in het wiel zou steken, na het bezoek dat premier Suarez aan zijn Portugese socialistische collega Soares heeft gebracht. Bovendien is hier bekend gemaakt dat Willy Brandt, de voorzitter van de West- Duitse sociaal-democratische partij, die het congres bijwoont, ook een bezoek zal brengen aan koning Juan Carlos en premier Suarez Ontspanning Van de toenemende politieke ont spanning in Spanje sedert de her vormingsvoorstellen door de Cortes werden geaccepteerd, heeft de com munistische partij gisteren gebruik gemaakt om een nieuwe poging te ondernemen voor de terugkeer van hun twee grote leiders, de legenda rische Dolores Ibarruri en Santiago Carillo. Een groep communistisch gezinde advocaten heeft hiertoe een aanvraag ingediend bij het College van Advocaten In Madrid met het verzoek deze aanvraag door te ghe- ven aan het ministerie van Justitie. Vervolg van pagina 1 zullen besluiten de slotronde tot het komend voorjaar uit tc stellen. De Nederlandse minister mr Max van V :door Herman Amelink ^Het is morgen twintig jaar geleden dat Fidel Castro als guerrillastrijder voet aan wal zette op -Cuba. Met 81 van zijn volgelingen maakte hij de oversteek van Mexico naar Cuba met het 17,5 meter grote jacht „Granma". Vanaf morgen is deze boot ten toon gesteld als een nationaal monument om bij de Cubanen het revolutionair en enthousiasme levend te houden. -,Op de twintigste verjaardag van Ca iro's terugkeer naar Cuba vindt de installatie plaats van de eerste natio nale assemblee van het eiland sedert .iCastro in 1959 de macht overnam 1van dictatorBatista. Tussen de «strijd in de Sierra Maestra en de •installatie van de nationale vergade ring heeft zich de Cubaanse revolu tie voltrokken. Een revolutie die $diep bewonderd èn diep verguisd is p -Tot dusver is de Cubaanse revolutie ^ie enige geslaagde in Latijns- Amerika. De Mexicaanse revolutie van begin deze eeuw is in feite uitge lopen op het tegendeel van haar ide alen. De revolutie van Guatemala ls al evenmin een succes geworden en de Boliviaanse werd in 1971 dooreen rhilitaire staatsgreep om zeep gehol pen. De beloften die Fidel Castro het Cubaanse volk deed. klonken niet riieuw Het unieke is echter dat hij ze tyeeft waar gemaakt. Hïj voerde landhervormingen door enkele maanden nadat hij aan de macht kwam en hij maakte een einde aan de machtspositie van de kleine groep rijke heersers, de militairen en de kerk. machtsuitoefening nu herkenbaar en bespreekbaar. Castro kan bogen op grote resulta ten. Het onderwijs werd gratis. Het aantal scholen vervijfvoudigde en het analfabetisme verdween. Er werd een goed functionerend sys teem van sociale voorzieningen op gebouwd en de werkeloosheid werd uitgebannen. Vooor Latijnsameri- kaanse begrippen leven de Cubanen in zeer goede omstandigheden Enthousiasme [>je eerste tien jaar van Castro's be wind kenmerkten zich door een tfroot revolutionair élan. Fidel wist het Vertrouwen te verwerven van het grootste deel van de bevolking dat in armelijke omstandigheden leefde. Voor boeren en arbeiders was de Marxistisch? Een revolutie naar marxistisch mo del kan de Cubaanse omwenteling echter niet genoemd worden. Zo be stond er in 1959 naar marxistische begrippen geen revolutionaire situa tie op Cuba. Het eiland behoorde met Chili, Argentinië en Uruguay tot de rijke landen van Latijns-Amerika. zij het dat de verdeling van die rijk dom zeer veel te wensen overliet. De opstand van 1959 was vooral verzet tegen de dictatuur van Batista Ook ideologisch is de Cubaanse om wenteling weinig marxistisch De theoretische rechtvaardiging kwam pas nadat de strijd ai gestreden was In zijn rede bij de dood van Che Ouevara in 1967 zei Castro dit ook met zoveel woorden. Hij zei toen dat het revolutionair proces aan het re volutionair bewustzijn vooraf gaat. „Te geloven dat eerst het bewustzijn en dan de strijd moet komen, ls een vergissing", aldus Castro Weinig marxistisch ls ook de nadruk die de Cubaanse opvatting van revo lutie legt op de betekenis van de strijd op het platteland, terwijl het traditionele marxisme de nadruk legt op de opstand van het industrië le proletariaat. De geheel eigensoortige Cubaanse revolutie is toch ingebed in de veel vormigheid van het marxisme. Het hoogtepunt van de revolutie was het door Ernesto Che "Guevara voorge stane, zeer idealistische econo mische systeem. Dit kwam er op neer dat iedereen zou werken naar vermogen en ontvangen naar be hoefte. De economische ontwikke ling van het eiland zou niet meer drijven op de economische prikkels maar op de voortdurende oproep tot solidariteit met de medemens. Een extra prestatie werd niet meer be loond met meer geld. maar door een publieke pluim op de hoed van de betrokkenen. Model Dit revolutionair idealisme ver hoogde de populariteit van de Cu baanse revolutie in het buitenland vooral ook bij velen op het Latijnsa- merikaanse continent die de Cu baanse ontwikkeling als een model zagen voor wat in eigen land zou moeten gebeuren. Ook bij velen ln het Westen, waar de roep om ver nieuwing aan het eind van de Jaren zestig groot was, sloeg de Cubaanse revolutie aan. De populariteit van Castro's Cuba werd nog vergroot Premier Fidel Castro door de enorme druk die de Verenig de Staten op het eiland uitoefenden. Toch heeft het revolutionair idealis me het op Cuba niet gehaald. „De nieuwe mens" bleek nog niet te zijn opgestaan. In 1966. toen het gueva- ristische systeem met de grote na druk op de verantwoordelijkheid van de Cubaan voor het eerst volop draaide, liep de economische bedrij vigheid terug. Ook in de daarop vol gende jaren verslechterde de econo mische situatie De laatste grote krachtsinspanning dateert van 1970 toen men alles op alles zette om tien miljoen ton suiker binnen te halen. Vooraf kondigde Castro aan dat het een zware klap voor de revolutie zou zijn, als dit cijfer niet gehaald zou worden. En het werd niet gehaald. Weliswaar was er een recordoogst van 8.5 mil joen ton suiker, maar wel ten koste van een totale ontwrichting van de economie. Sedert 1970 zijn de bakens verzet. De materiële prikkels zijn belangrijker geworden in de Cubaanse economie De beroerde economische situatie, vooral veroorzaakt door de econo mische boycot die de Verenigde Sta ten tegen het eiland afkondigden, dreef Cuba steeds verder in handen van de Sowjet-Unie. In 1972 trad Cuba toe tot de Comecon, de Oost- Europese tegenhanger van de Euro pese Gemeenschap. Het idealisme van de revolutionairen van het eerste uur is dood gelopen op de harde economische en menselijke werkelijkheid. Ontevredenheid Cuba heeft momenteel sterk te lij den van de economisch terugslag op wereldschaal. De suikerprijs is sterk gedaald, en Cuba moet dit Jaar dan ook rekenen op een sterke daling van Je Inkomsten. Dat betekent dat de bevolking de broekriem moet aanhalen en dat ook op de Invoer van grondstoffen en machines bezui nigd moet worden. De maatregelen die zijn genomen ter versterking van de positie van het plaatselijke be stuur en de bestrijding van de bu reaucratie zullen de mogelijke onte vredenheid van de Cubanene over hun economische omstandigheden moeten ondervangen Verder kun nen de revolutionaire verbonden heid met de strijd in Angola, met de voorstanders van onafhankelijkheid op Puerto-RIco en met de in moei lijkheden verkerende premier Man- ley van Jamaica fungeren als een uitlaatklep voor de onvrede der Stoel sprak air.» niet duidelijk uit over de standpunt dat Nederland nu binnen d? EG-dHe2r.l.e zal Innemen. De komende dagen zal hierover nader beraad plaatsvinden. Nederland mikt nog stcedv op ..beweging" in het over leg, waarmee kennelijk wordt gedoeld op uitstel van de slotbijeenkomst waardoor er meer tijd is voor bespre kingen. D t ia vooral van belang om- dot Nederland zich ér vanaf het be gin «tori: voor heeft gemaakt dat het Noord-Zuid-gesprck een succes zou worden. Tcleurstellenod was ook wat er uit eindelijk uit do b::. kwam met be trekking tot het rapport-Tindeman*. De Belgische eerste minister trok dan wel bemoedigende vergelijkingen met een marathonloper, die er wel moe uit gaan zien maor toch doorgaat, maar dat kan niet verhullen dat het rap port zo goed als in de ijskast is be land. De raad heeft met belangstel ling van de ideeën van Tindemans kennis genomen, verder kv.jm men niet. Besloten is nu dat eens per Jaar een soort „v oiltgangsrappoil" over de Europese samenwerking cn een wording ter i.Tel komt Meer lijkt een -.esprek ovc. de ener- giepolitlek t<- iicbbcn op.*.'-werd, een gesprek dat gang wert' gebracht door de Frpreiidei. Discard d'Estaing, die de laatste te kam pen heeft met een tc groot energie verbruik. Er - I dan ook worden be keken wat uan een dergc! ce beper king kan woeden gedaan Zo'n onder zoek is echter niet nieuw. De com missie heeft zich er al cc der over uitgesproken mar toen rappor tage voor kennisgeving rangenornen. Den Uyl was ingenomen met de be sprekingen over de handelsrelatie tus sen de EG en Japan. Naar aanleiding van de verviervoudigde uitvoer van Japanse produkten naar de EG heeft men onlangs bij Tokio aan de bel ge trokken. Wat die nieuwe commissie betreft: dra Den Uyl kon gisteren de samen stelling bekend maken. Veel van de voorspellingen bleken uitgekomen ir zijn. Frankrijk dat als laatste de kan didaten voor de commissie stalde bleek de huidige commissarissen te handhaven, te weten de huidige voor zitter Francois-Xavier Ortoli en Clau de Cheysson. De andere kandidaten zijn: Roy Jenkins en Christopher Tu- gendhat (Gr.-Britlanni#), Wilhelm Ha ferkamp cn Guido Brunncr (West- Dultsland). Antonio Giolctti en Lo- zenzo Natali (Italië), Henk Vredeling (Nederland), Finn Olav Gundelach (Denemarken), Etlenne Davigon (Bel gië), Raymond Vouel (Luxemburg) en Rochatd Burke (Ierland).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7