Eigen TV-mast Leiden vrijwel uitgesloten Leidse wethouder door raad op de vingers getikt „Diaconessenhuis moet blijven" „Snel beginnen met renovatie" Wethouder doet beroep op tehuizen: help zeer urgente gevallen AUTOMATISCH SPAREN Vandaag denken Na overleg met Van Huiten Katwijk voor een deel uit tandartsnood Zestig procent van nieuwe plaatsen Mening Van Aken over snelle kweekreactor wekt verbazing Leiden wil reeds halve ton in Tour de France stoppen Bestemmingsplan voor De Kooi en Noorderkwartier Julianahofje zal verdwijnen PvdA-Leiderdorp verontrust over lozing asbest aan morgen. Recht op het doel af: studeren, trouwen. bouwen, reizen. •£^Q$7'n Goed spaarplan elke maand een vast bedrag - -/k maakt NTn)wensen snel bereik^p baar. Dat kan^A |r?\ automatisch van uw salaris of pensioen bij de NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H 6' Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Leiden is in principe bereid om voor de realisatie van kabeltelevisie in de stad, gebruik te maken van de ontvangstmast die de firma Multivisie voor Oegstgeest bouwt. Dat is het resultaat van overleg met staatssecretaris dr. Van Huiten (binnenlandse zaken). Dat de bouw van Leidens' eigen mast nu vrijwel is uitgesloten, is echter met alleen het gevolg van deze nieuwe situatie in de eindeloos lijkende strijd rondom het kabelnet voor de Leidse regio. Het blijkt na melijk dat het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelije orde ning grondig gaat onderzoek of de bouw van de Leidse ontvangstmast in strijd is met de ruimtelijke orde ning. Zoals gemeld heeft de firma Multivisie eerder dit jaar geklaagd dat de bouw van de Leidse mast in strijd zou zijn meteen bestemmings plan. Het ministerie schortte toen de bouw vergunning op Deze week liet het ministerie weten dat er voorlopig geen kans op is dat Leiden in het bestemmingsplan een mast mag bouwen. De definitieve beslissing kan wel een half jaar op zich laten wachten. Van Huiten Daarnaast speelde het feit dat staatssecretaris Van Huiten bepaald niet verguld was met twee ontvan- gstmasten voor Oegstgeest en de Leiden «plus randgemeenten) zo dicht bij elkaar. Na enkele gesprek ken met de Leidse wethouder Van Aken (economische- en perso neelszaken) viel dan ook snel de be slissing dat Leiden maar gebruik moet maken van de Oegstgeester mast. Deze mast wordt op defensie terrein gebouwf door Multivisie. maar komt na de afronding van de bouw in handen van de PTT. De PTT vervult een bruglunctie watn uiteindelijk krijgen de gemeenten die op de ontvangstmast worden aangesloten gemeenschappelijk het beheer. Bij de besprekingen met Van Huiten heeft Van Aken nadrukkelijk gesteld dat dit comprsomis met ten koste mag gaan van verschillende randge meenten die op kabeltelevisie zitten te wachten. Het blijkt namelijk nu opeens dat de afstand van de Oegstgeester mast naar een aantal randgemeenten, die met Leiden in zee zijn gegaan, wel eens te lang kan worden om het ontvangen signaal goed naar het televisietoestel door te seinen. Ook het plaatsen van een aantal versterkers in het kabelnet zou daarvoor geen oplossing bieden. Voor de randgemeenten die door de nu ontstane situatie in de kou blij ven staan zou alsnog aan een tweede ontvangstmast gedacht kunnen wor den. stelt wethouder Van Aken. Het geld dat Leiden tot nu toe in de bouw van haar eigen ontvangstmast gestoken heeft «de funderingen lig gen er. de mast ligt eveneens gereed) gaat volgens de wethouder niet ver loren. Wanneer de gezamenlijke re- gerling voor de Oegstgeesater mast van kracht is zouden de voorberi- dingskosten déar verekend kunnen worden. De vraag blijft echter in hoeverre deze kosten toch In de ta rieven worden doorberekend. Enquête Van een onzer verslaggevers KATWIJK Het aantal inwo ners zonder tandarts in Katwijk is aanmerkelijk verminderd. De werkzaamheden van de Stich ting ..Tandheelkundig Centrum Katwijk" hebben deze daling in het aantal wachtenden veroor zaakt. Van de enkele jaren gele den nog 13.004 inwoners zonder tandarts zijn er nog 7.000 a 8.000 overgebleven. De aan de stich ting verbonden tandartsen zijn niet in loondienst van de ge meente. Er wordt gewerkt met een groepspraktijk. Nu de gewo ne tandartsen hun fondspatiën ten willen laten overschrijven naar dit centrum zal het de daar praktiserende tandartsen niet aan werk ontbreken. Voor vele tandartsloze ingezetenen is dit een blij vooruitzicht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder Happel (maatschappelijk welzijn en volksgezondheid) heeft deze week bij de behandeling van zijn begroting voor 1977 een klemmend beroep op alle besturen van de Haagse bejaardentehuizen gedaan om bejaarden, die als zeer urgent voor opneming „te boek staan" te helpen. De enquête die onder de Leidse be volking Is gehouden om te peilen of er wel behoefte bestaan aan kabelte levisie is inmiddels afgerond. Het blijkt dat ruim 52 procent van de Leidenaren belangstelling heeft voor een aansluiting op het kabelnet, iets meer dan 36 wil dat niet. Bijna 11 procent heeft geen mening. Naast alle moeilijkheden in regio naal verband heelt wethouder Van Aken bovendien nog steeds proble men binnen zijn eigen werkgroep Kabeltelevisie. De onlangs uitgetre den Stichting Kabelnet M ierenwijk (die de ontvangstunit van de Leidse mast kon leveren maar vondt dat ze te weinig inspraak kreeg binnen het beheer van het Leidse kabelnet) heft bijh de PTT een machtitingsaan- vraag in gediend om voor heel Lei den het kabelnet te mogen aanleg gen. Over de gevolgen van deze daadv vergadert de werkgroep vol gende week. Van een onzer verslaggeefsters LEIDSCHENDAM Het actiecomité „Behoud Diaconessenhuis" heeft gistermiddag aan staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid en milieuhygiëne 23.000 handtekeningen overhan digd. Op deze manier probeerde het actie comité de staatssecretaris te over tuigen van het feit. dat het meren deel van de bevolking van Rijswijk, Voorburg en een deel van Den Haag het Diaconessenhuis in Voorburg niet naar Zoetermeer willen laten verhuizen. Het actiecomité wil graag zien dat de heer Hendriks het bou wen van een nieuw ziekenhuis in Zoetermeer los ziet van het al of niet voortbestaan van het Diaconessen huis en tevens de continuïteit van, dit nu 11 jaar bestaande, ziekenhuis te verzekeren. ..De staatssecretaris moet ook het verzoek van het be stuur van het Diaconessenhuis voor de verhuizing afwijzen", aldus het actiecomité. Hendriks kon het vijftigtal mensen, dat naar het ministerie was ge komen. echter niet gerust stellen. „Ik kan een ziekenhuis niet tegen houden. als dat wil verhuizen", aldus de staatssecretaris, die tevens duide lijk maakte geen enkele pressie te hebben uitgeoefend op het bestuur. „Ik wil wel bij de volgende bespre kingen over deze verhuizing uw vra gen en handtekeningen in de discus sie brengen, maar dat is echt het enige wat ik kan doen". Het geheel was nogal teleurstellend, temeer .daar het bestuur van het Diaconessenhuis al eerder te kennen heeft gegeven ook geen ander zie kenhuis toestemming te verlenen zich in het (na de verhuizing leegstaande) ziekenhuis te vestigen. Zij zijn namelijk van mening dat het Diaconessenhuis (dus ook een ander ziekenhuis) geen toekomstmogelijk heden meer heeft in Voorburg. Over deze uitspraak is het actiecomité ook zeer verbolgen, temeer omdat nog nooit met harde cijfers is aange toond, dat deze uitspraak ge rechtvaardigd is. Of het Diaconessenhuis nu naar Zoe termeer gaat verhuizen is nog steeds niet duidelijk. Wel zijn de onderhan delingen tussen het ziekenhuis en Zoetermeer begonnen, maar ook daar over wil niemand iets los laten. Het actiecomité en de vele burgers zullen echter voorlopig de strijd voor het behoud van het Diaconessenhuis niet opgeven. Van onze correspondent LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft het stemgedrag van wethouder Van Aken (economische zaken) inzake de ontwikke ling van een snelle kweekreactor in Zuid-Frankrijk afgekeurd. Van een onxer verslaggevers LEIDEN B. en W. van Leiden gaan de gemeenteraad voorstellen een fonds ..Start Tour de France" 1978" in te stellen. Zoals bekend begint dit internatio nale wiclcrsportgcbeuren over twee jaar in de Sleutelstad. Voor dit jaar wil het college al 50.000.— in het fonds storten. De uitgave komt ten laste van dc post ..onvoorziene uitgaven". Door deze uitgave moet op andere posten worden bezuinigd. De wethouder van economische zaken is verzocht met het VW te overleggen in hoeverre deze vereniging een bijdrage kan verstrekken ten laste van het Evcnementenfonds van het VW. De wethouder heeft zich als commis saris van de gemeente Leiden bij de NV. Electriciteitsbedrijf Zuid- Holland niet tegen dit projekt ver zet. De EZH neemt via de samenwer kende electriciteits- produktiebedrijven (SEP) deel in dit Franse projekt. De heer Beijen (PPR) diende een motie tegen het handelen van de heer Van Aken in en wees op het feit dat er een raadsbesluit uit 1973 ligt, dat zich onverbloemd uitspreekt te gen de ontwikkeling van welke snel le kweekreactor dan ook. De heer Driessen (CDA) diende ook een mo tie in: hij betreurde het dat de wet houder niet getracht heeft de com missie voor economische aangele genheden te raadplegen, alvorens zijn stem uit te brengen in de EZH. De heer Van Aken antwoordde naar aanleiding van deze kwestie, dat het niet aangaat bij gebrek aan deskun digheid in de raad te oordelen over het Super-Phénix-projekt en dat hij daarom voor het voorstel stemde om Zich ln dit geval te richten naar de uitspraak die de Tweede Kamer eni ge dagen later zou doen. De heer Meijer (PvdA) vond dat de wethouder daarmee de beslissing bij de daarvoor aangewezen instantie had gelegd. Over de drieledige motie Beijen werd gesplitst gestemd, hetgeen tot gevolg had dat de raad de afzonder lijke punten (afkeuring kweekreac toren in het algemeen, afkeuring van het stemgedrag van Van Aken en opdracht aan het college om het standpunt van de raad ter kennis te brengen van de EZH. de SEV en het parlement) goedkeurde. De motie in zijn totaliteit haalde het niet. De motie Driessen werd zondermeer aangenomen. De motie van de heer Ham (CDA), om B en W op te dragen uiterlijk 1 september 1978 een globaal bestem mingsplan voor de Stevenshof jespol- der aan de raad ter vaststelling aan te bieden, werd met een kleine meer derheid door de raad verworpen. Zo als gemeld is het CDA de resolutie van PvdA/PPR/D'66 die daarin uitstel van de beslissing van de bouw in de Stcvenshofjespolder tot 1979 bepleiten. Van een onzer verslaggevers LEIDEN B en W van Leiden heb ben besloten de raadscommissie voor de volkshuisvesting, voor ruim telijke ordening en openbare wer ken en voor interne organisatie en beheer voor te stellen de Nationale Woningraad een opdracht te verle nen tot het voorbereiden van een bestemmingsplan voor het Noorder kwartier en De Kooi. Dit betreft het gebied tussen de Wil lem de Zwijgerlaan, het Zwarte Pad. de Herensingei/Maresingel en het voormalig NS-emplacement Heren- singeL Aan Geoprojekt BV te Nieuw Ven nep wil het college opdracht geven tot het voorbereiden van een be stemmingsplan voor het gebied tus sen de Timorstraat. Ringkade, Kooilaan, Herensingel. Oude Rijn en de Zijl. Voor de voorbereidingen is ten hoogste een krediet van 200.000 noodzakelijk. Dit bedrag willen B en W halen uit het door de raad in te stellen Fonds Stadsver nieuwing. Een doorlichting van de groep zeer urgente bejaarden bij het Centraal Orgaan Bejaardenzorg (COB) heeft uitgewezen, dat bij bestemming van 60 procent van de nieuwe plaatsen voor deze groep, men zich over de leefbaarheid in het tehuis beslist geen zorgen behoeft te maken. „Ve len zijn zeer urgent op sociale indica tie". aldus de wethouder. „Dat zijn er van de bijna 2.000 ingeschrevenen bij het COB rond 600". Wethouder Happel kondigde met be trekking tot het nieuwe opnamebe- leid dat 1 januari a.s. in gaat een wijziging aan in de structuur van het Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Naar de rehabilita tiemogelijkheden van het Juliana hofje aan de Zwarteweg wordt geen nader onderzoek ingesteld. Wethou der Hardon (stadsontwikkeling) meent dat renovatie van dit hofje te kostbaar is. Op de wens van de bewoners bij afbraak nieuwbouw in de vorm van het hofje te realiseren moet de wethouder een negatief antwoord geven. Het Julianahofje maakt deel uit van het nieuw- bouwplan dat op de z.g. KaveL6 zal worden gerealiseerd. Aanpassing van de nieuwbouw aan het hofje zou een vermindering van circa 100 wo ningen betekenen. De wethouder ziet het ook als een bezwaar dat bij handhaving van de bouwvorm van het hofje in de randbebouwing langs het Prins Bernhardviaduct het ge luidsniveau in het gebied te hoog zou worden. Bij de voorbereiding van de bouwplannen zal, aldus drs. Hardon. in overleg, het woonkli maat voor alle bewoners van Kavel 6 bijzondere aandacht krijgen. Van een verslaggever LEIDERDORP De fractieleider van de PvdA in de Leiderdorpse ge meenteraad heeft in de raadsverga dering felle kritiek geuit op de minis teries van volksgezondheid en socia le zaken over de lozing van as- beststof door het bedrijf Gebrs. Kruyt B.V. De fractieleider, de heer J. Bezemer, verweet de beide minis teries de gemeenten niet tijdig op de hoogte te hebben gesteld van de gevaren, die verbonden zijn aan het werken met asbest. B. en W. van Leiderdorp besloten met eventueel te nemen stappen te wachten tot de adviezen van de provinciaal inspec teur van de volksgezondheid bekend zijn. Intussen pleitte de VVD-fractie er voor het bedrijf van de Gebrs. Kruyt uit de bebouwde kom van Leiderdorp te verwijderen. COB. „De provincie kan voor een bepaald gebied voorschrijven dat opneming in een bejaardenoord al leen mag plaats vinden als de verkla ring van een indicatiecommissie daartoe strekt. Ik dacht dat wij dat voor Den Haag aan de provincie moesten vragen", aldus de wethou der. „Dan is dat tenminste een wet telijke basis, waardoor we kunnen voorkomen dat tehuizen zich feite lijk buiten het stedelijk opnamebe- leid blijven houden". De wethouder kondigde aan in over leg met zijn collega Hardon (stad sontwikkeling) na te gaan welke stappen genomen dienen te worden om de planning en de bouw van kleinere verzorgingseenheden te rea liseren „Huize Tony" aan de Laan Copes van Cattenburgh zou in dat geval een goede test-case zijn ge weest". aldus de heer Happel. Hij moest de raad echter op sombere toon mededelen dat dit kleine tehuis door het bestuur is verkocht. „Voor een bedrag dat twee keer zo hoog is als de gemeente wilde betalen", al dus een teleurgestelde wethouder. Verder zegde hij toe dat in januari alle bewoners van Haagse tehuizen een brochure krijgen toegestuurd waarin hun wordt gewezen op hun rechten en hen wordt medegedeeld tot wie zij zich in geval van klachten kunnen wenden. Volksgezondheid Met betrekking tot de ge zondheidszorg zei de wethouder dat in het wijk- en dienstencentrum Transvaal een betere hulsvesting voor het gezondheidscentrum wordt voorbereid. Dit zal leiden tot het creëren van een opleidingsplaats voor een assistent-arts en de moge lijkheid de groepspraktijk met één of meer huisartsen uit te breiden. In het gezondheidscentrum Teniers- straat i.o. valt zeer binnenkort de beslissing over de vestiging van een fysiotherapeut. Hij zegde de raad een notitie over de vestiging van wijksgezondheidscentra toe. M.B.T. DE VERHUIZING VAN HET Diaco nessenhuis in Voorburg naar Zoete- meer zei hij te hopen dat het gebouw een gezondheidsbestemming krijgt. DELFT De bewoners van de Van der Madestraat en omgeving hebben besloten, door de chaotische situatie bij de woningbouwvereniging St. Hyppo- lytus, voorlopig nog af te zien van harde acties. Wel werd gepraat over de mogelijkheid om te weigeren de huur te betalen. Dit besloten de bewoners tijdens de tweede protestvergadering tegen de nog steeds uitblijvende renovatie door Hyppolytus. Tijdens de vergadering bleek dat er opnieuw een impasse is ontstaan door onderlinge onenigheid van architecten, moeilijkheden rond de aanbesteding en het vervangen van het oude bestuur van de woningbouwvereniging door een nieuw interim-bestuur, dat door het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting is be noemd. Het Instituut houdt zich bezig met de reorganisatie van de wo ningbouwvereniging, die door een aantal schandalen in het nieuws kwam. De bewoners maakten tijdens de vergadering kenbaar dat ze de gemeente bij de renovatie willen inschakelen. Het interim-bestuur is bereid vermoedelijk a.s. maandag met de renovatie-commissie te gaan praten. Wethouder Reijnen (stadsontwikkeling, verkeer en openbare werken) heeft ondertussen al een gesprek gehad met het interim-bestuur. De bewoners besloten verdere klachten van achterstallig onderhoud te verzamelen. De wethouder heeft zaterdag tijdens een bezoek aan de wijk verklaard bereid te zijn de woningbouwvereniging hiervoor aan te schrijven. Het interim-bestuur heeft ondertussen kenbaar gemaakt zo snel mogelijk met de renovatie te willen beginnen. Chileense kunst in Congresgebouw Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In het Congres gebouw in Den Haag is tot en met 3 december een ten toonstelling van Chileense wandkleden te zien. De afbeel dingen op de kleden hebben de huidige situatie in Chili en de houding van het Chileense volk als thema. De tentoonstelling werd naar het Congresgebouw gehaald door een drietal organisaties, die zich met de situatie in Chili bezighouden: de Emmaus- Wereldwinkel Den Haag. Ba sisgroep Chili Den Haag en America Latina Libre. De wandkleden werden eerder in Santiago en in het hoofdge bouw van Unesco in Parijs geëxposeerd. De kleden zijn gemaakt door familieleden van Chileense po litieke gevangenen. De situatie in Chili wordt bijvoorbeeld be kritiseerd door een wandkleed dat als titel heeft: „Zeventig procent van de Chileense kin deren lijdt aan honger, moe ders gaan 's nachts de vuilnis bakken af om eten voor hun kinderen mee te nemen". Van enkele wandkleden zijn prentbriefkaarten gemaakt Deze kunnen worden gekocht bij de Wereldwinkel aan de Elandstraat 192. De kaarten (een mapje van zes stuks) wor den thuis gestuurd wanneer er zeven gulden wordt overge maakt op giro 2465141 t.n.v. penningmeester Wereldwinkel Den Haag onder vermelding van „Chilikaarten". De opbrengst komt ten goede aan onder meer gaarkeukens voor de Chileense kinderen. ADVERTENTIE DELFT Eenvoudig maar stijlvol is de fraaie Binnenwa- ter sloot in de oude binnenstad weer verlicht met het oog op de komende feestdagen. Het publiek dat het oude centrum deze week op de koopavonden bezoekt zal door de honderden lampjes, die zich weerspiegelen in de gracht, in een bijzondere sfeer raken. Uiteraard is Delft niet de enige stad die deze weken pronkt. Ook Den Haag en Leiden doen aan dit onmisbare jaarlijkse, stralende gebeuren mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6