PPR overweegt serieus uit kabinet te stappen Betere beschermingprivacy' Rijnproces wordt toch in Nederland gehouden Spoorlijn naar Almere komt er ïwM. Alabastine Tijdstip nog niet beslist Uitbreiding ultracentrifugefabriek kan tot crisis leiden Royal Nederland Registratiekamer ziet toe op drie verschillende systemen Leeftijd voor minimumloon niet verlaagd Rechtzaak over vervuiling door Franse kalimijnen Soldaat opgenomen met nekkramp Gevangenisstraf voor röntgenologen Schadevergoeding nu ook mogelijk In Zuid-Beijerland toch geen „bewijzen van niet-jood zijn" 1 nr 4,;'^ Dodenspoorweg door het oerwoud V' Het pannetje van Oliemans WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 BINNENLAND DEN HAAG De Almere- lijn, de spoorlijn tussen de nieuwe groeikern in de Fle- vopolder Almere en het oude land. wordt aangelegd. Dat heeft minister Westerterp gisteren bekend gemaakt in Almere. waar hij sleutels uit reikte aan de eerste tiental len bewoners van deze plaats, die in het jaar 2000 een inwonertal van 250.000 moet hebben. Minister Westerterp lichtte daar alvast een tipje op van de sluier, die er nu nog hangt over het structuurschema verkeer en ver voer. dat de regering in februari of maart wil publiceren. In dat structuurschema zal staan dat de Almerelijn wordt aangelegd. Wanneer dit het geval zal zijn staat echter nog niet vast. Aange nomen wordt, dat nu volgens mi nister Westerterp eenmaal de be slissing is genomen om de spoor lijn te gaan bouwen, de aanvang daarvan niet lang pp zich zal laten wachten. Vooruitlopend op de spoorlijn opende minister Westerterp giste ren twee nieuwe buslijnen, die een uurdienst gaan onderhouden tussen Almere en Amsterdam en tussen Almere en Bussum. ..De kwaliteit van het openbaar ver voer moet hier vanaf het begin op een hoog peil staan, en een goed alternatief zijn voor de perso nenauto's". zei Westerterp in Almere. Echte woonplaats Vanaf gisteren is Almere een ech te woonplaats geworden, met en kele tientallen gezinnen, een school die maandag open gaat. een winkel en een café, dat de eerste tijd tegelijk dienst zal doen als kerk Het aantal inwoners zal snel worden uitgebreid, zo snel dat na enkele jaren er iedere werkdag veertig inwoners bij zul len komen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In Den Haag wordt steeds meer aangenomen dat het de PPR volle ernst is om uit het kabinet te stappen indien wordt besloten tot een grote uitbreiding van de splijtstoffenfabriek in Almelo. Steeds ernstiger wordt rekening gehouden met een kabinets-crisis op dit punt, hoewel de PPR-bewindslieden zich nog steeds niet publiekelijk hebben uitgesproken over de vraag of zij na een positief besluit over de fabrieksuitbreiding zullen opstappen. ADVERTENTIE Verwacht wordt, dat het kabinet in de loop van de volgende week zal beslissen medewerking te verlenen aan de uitbreiding van de uranium- verrijkingsfabriek. Aangenomen wordt ook, dat een belangrijke meer derheid in de Kamer geen onoverko melijke moeilijhedenzal hebben met de uitbreiding. De Kamer zal. zoals bekend, meteen nadat de regerings beslissing is gevallen, een debat daaraan wijden. De PPR is als tegenstander van de uitbreiding van de Almelose splijtstoffabriek aanzienlijk verder geïsoleerd geraakt. Dat komt in de eerste plaats omdat minister Lub bers (economische zaken) meerdere leden van de Tweede Kamer er in een brief van heeft weten te overtui gen dat het project voor uraniumver- nking de Nederlandse overheid geen financiële strop kan opleveren. Het aantal twijfelaars in de Kamer is daardoor gereduceerd, waardoor nu voornamelijk het principiële be zwaar tegen het gebruik van kerne nergie is overgebleven. Standpunt harder - Daarnaast is het PPR-standpurit nog eens extra verhard, omdat de partijraad van de PPR afgelopen weekeinde in navolging van de PPR heeft gesteld dat de bewindslieden van deze partij uit het kabinet moe ten treden als besloten wordt tot uitbreiding van de uranium-fabriek. In kringen van de andere regerings partijen. de PvdA en de twee groot ste CDA-fracties KVP en ARP. wordt de actie van de PPR voor een goed deel als ..niet helemaal eerlijk" ervaren, omdat verwacht wordt dat deze kleine partij straks bij de ver: kiezingen een keihard item zal gaan maken van de te verwachten uitbrei ding van de kernstoffenfabriek. In de brief die Lubbers aan de Twee de Kamer stuurde wordt uiteengezet dat de Nederlandse overheid veel minder bij de financiering van de fabrieksuitbreiding betrokken be hoeft te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Daarbij wordt nu uitgegaan van een aanzienlijk mindere stijging van de inflatie, en van het feit dat de fabriek bij volledige produktie op normale commerciële basis kan gaan draaien. Contracten In de brief schrijft Lubbers' dat met de uitbreiding uiterlijk eind van het jaar moet worden begonnen, omdat anders niet aan de reeds afgesloten contracten voldaan kan worden. Het gaat om de levering van 2000 ton verrijkt uranium in de jaren tachtig, voor het belangrijkste deel in Alme lo. voor een geringer deel in een zuster-fabriek in het Engelse Capen- hurst. Van die contracten is zestig procent afgesloten met energiebedrijven in West-Duitsland, dertig procent in Engeland, en tien procent in niet- Europese landen. Van die laatste tien procent zou een belangrijk deel" een bijna-afgesloten contract met Brazilië inhouden. Omdat dit land het non-proliferatie verdrag niet heeft willen ondertekenen worden hierover in Den Haag nog politieke moeilijkheden verwacht. De aarzelende voorstanders van de uitbreiding van het project vinden namelijk dat indien Nederland mee werkt. er in elk geval alleen splijt- arbeid geleverd mag worden aan lan den die dit verdrag hebben onderte kend. en dus hebben erkend de opge dane kennis van kernenergie niet te gebruiken voor kernwapens. (ADVERTENTIE) Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een kostbaarheden - en instrumentenverzekering van verzekering maatschappij nv dochter van Royal insurance Co Ltd er in de grootsten ter wereld Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De staatscom missie Koopmans, die onge veer vijf jaar geleden in het leven werd geroepen door mi nister Van Agt van justitie, om te onderzoeken hoe de privacy van de individuele burger het best beschermd kan worden in verband met het opslaan van persoonlijke gegevens heeft gisteren haar eindrapport hier over afgeleverd. In dit rapport is tevens een voorontwerp van de wet op de persoonsregistraties vervat. Centraal hierin is dat er een openbaar register voor dit soort systemen komt. beheerd door een speciaal daarvoor in het leven geroepen registratie kamer. In het voorontwerp worden drie ca tegorieën registratiesystemen onder scheiden. waarvan de beheerders respectievelijk meldingsplichtigen. reglementsplichtigen en vergun- ningsplichtigen genoemd worden. Onder meldingsplichtigen verstaat men degenen die bijvoorbeeld lede nadministraties of abonnementsad ministraties. salarisadministraties of boekhoudingen beheren en deze ge gevens niet aan derden doorgeven. Deze meldingsplichtigen kunnen met een simpele melding van hun systeem bij de registratiekamer volstaan. Reglementsplichtig zijn beheerders van systemen die iets gecompliceer der en gevoeliger zijn dan die der meldingsplichtigen. maar nog niet in aanmerking komen voor een pro cedure zoals de zwaarste categorie, die de vergunningsplichtigen zullen moeten ondergaan Gedacht wordt hierbij aan perso neelsadministraties van grote be drijven en aan studentenadmini straties bij universiteiten en ho gescholen. Reglementsplichtigen moeten voor inschrijving bij de regi stratiekamer hun reglement over leggen waarin de werking van hun systeem duidelijk omschreven moet staan. Dit wordt dan door de regi stratiekamer kritisch getoetst. Is de reglementsplichtige eenmaal inge schreven dan mag hij zijn reglement niet meer wijzigen. Vergunning Bij de derde categorie gaat het om beheerders van systemen van waa ruit informatie aan anderen doorge geven wordt en om systemen waarin ..gevoelige" gegevens, zoals me dische en psychologische, opgesla gen zijn. Zij worden vergunnings- plichtig genoemd, opmdat ze een speciale vergunning nodig hebben van de registratiekamer Alvorens die afgegeven wordt komt er een grondig onderzoek waarbij met na me wordt bezien of het belang van het bestaan van het betrokken sys teem opweegt tegen het belang van privacy der geregistreerden. Ingrijpen in een eenmaal geregi streerd systeem kan de registratie kamer bij vergunningsplichtigen pas na vijf jaar en bij de twee andere categorieën na tien jaar. Wel houdt de registratiekamer permanent toe zicht op goede toepassing van het reglement. Hiertoe zullen inspec teurs gaan functioneren. De leden van de registratiekamer worden benoemd door de Kroon voor een periode van zes jaar. Richtlijnen voor de Kamer kunnen door de regering bij algemene maat regel van bestuur gegeven worden Eenmaal per jaar stuurt de kamer een verslag naar regering en Staten- Generaal Tegen een beslissing van de registratiekamer staat beroep open bij de Kroon. Rechten Belangrijk in het wetsontwerp is vooral ook. dat de burger van wie in een systeem bepaalde gegevens op geslagen worden door de beheerder van dat systeem ingelicht moet wor den. Bovendien kan ieder een af schrift van de opgeslagen gegevens krijgen. Uitzonderingen zijn hier wel mogelijk, bijvoorbeeld bij medische gegevens waarvan kennisname door de patiënt te schokkend zou zijn. Op verzoek van de geregistreerde moet de beheerder ook correcties aanbrengen in onjuiste gegevens of gegevens die niet terzake doen ver nietigen. Tegen weigering van cor rectie kan de burger in beroep gaan bij de gewone rechter. Ook is in dit verband schadevergoeding moge lijk. Hoewel het wetsontwerp zich alle reerst richt op geautomatiseerde opslagsystemen van persoonsgege vens geeft het op termijn ook aanzet tot kanalisering van handregistra- tiesystemem Wanneer daar bij be paalde systemen aanleiding toe is kunnen die onder regiem van de registratiekamer gebracht worden bij algemene maatregel van bestuur. In zijn voorwoord bij het rapport van de staatscommissie zegt minis ter Van Agt dat het naar de mening van de regering een deugdelijke ba sis verschaft voor wettelijke maatre gelen op dit terrein. Hetgeen niet wegneemt dat de bewindsman com mentaren op het rapport gaarne in zijn overwegingen betrekt. Deze commentaren kunnen tot 1 mei 1977 naar het ministerie van justitie ge stuurd worden. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG - De leeftijd waarop recht ontstaat op het minimumloon voor volwassenen, zal volgend jaar niet worden verlaagd van 23 naar 22 jaar De subsidies voor bedrijven in zwakke bedrijfstakken met veel mi nimumloners, zullen volgend jaar waarschijnlijk worden voortgezet, maar dan wel minder dan dit jaar het geval was Minister Boersma (Sociale Zaken i heeft dH gisteren laten weten in het loonoverleg. De minister is niet van plan in te gaan op de werkgeverseis om op 1 januari het minimumloon minder te verhogen dan voortvloeit uit de wet zoals die op dit moment luidt. De huidige wet leidt per 1 januari tot een stijging van het minimum loon met 4.6 procent. Daarvan is 3.3 procent een inhaal van de beperkt gehouden verhoging van 1 juli dit jaar De laagste sociale uitkeringen zullen per 1 januari navenant wor den verhoogd, gekoppeld aan het netto-minimumloon. Zoals het er nu naar uit ziet zullen, volgens Boersma. de kosten voor de bedrijven voor het minimumloon stijgen met 7.5 procent in 1977 Dat is ongeveer evenveel als de algeme ne stijging van de loonkosten die voor volgend jaar wordt voorzien Middenstandsvoorzitter Perquin echter berekende de stijging der mi nimumloon-kosten op elf procent. Daafin zit dan wel 2.6 procent wan neer de huidige subsidies voor mini mumloners geheel zouden vervallen. Van een onzer verslaggevers LUXEMBURG/AMSTERDAM De Nederlandse rechter mag zich uitspreken in de rechtzaak die de stichting Reinwater en drie Westlandse tuinders hebben aangespannen tegen de Franse kalimijnen in de Elzas in verband met de vervuiling van de Rijn. Deze uitspraak deed gisteren het Europese hof van justitie in Luxemburg, de rechtsprekende instantie van de Europese Gemeenschap. Van een verslaggever OIRSCHOT De 21-jarige soldaat H. van Beek uit Leiden is in het academisch ziekenhuis in zijn woonplaats opgenomen in verband met nekkramp. De toestand van de patiënt wordt naar omstandigheden redelijk genoemd. De soldaat is ge legerd in de generaal-majoor de Ruyter van Steveninckkazerne in Oirschot. De compagnie waartoe de. militair behoort, de 24e schoolcöm- pagnie, is onder medische controle geplaatst. De militairen mogen al leen nog maar lichte binnendiensten verrichten. Ook andere medische maatregelen zijn genomen. Met deze uitspraak heeft het Euro pese hof een knoop doorgehakt, die lang onontwarbaar bleef. Volgens de stichting Reinwater is de uitspraak van groot belang. Niet alleen omdat nu de rechtzaak in Nederland kan worden voortgezet, maar ook omdat in eigen land vergoeding kan worden gevraagd voor schade die het gevolg is van vervuiling, afkomstig van een ander land van de Europese ge meenschap. Sproeiwater De stichting Reinwater en de drie tuinders eisten voor de Rotterdamse rechter een schadevergoeding van de Franse kalimijnen, die dagelijks grote hoeveelheden afvalzout in de Rijn lozen en verantwoordelijk zijn voor ongeveer veertig procent van het in de Rijn geloosde zout. De tuinders, die het Rijnwater als sproeiwater gebruiken, lijden jaar lijks ongeveer dertig miljoen gulden schade door het zoute Rijnwater De rechtbank in Rotterdam achtte zich echter niet bevoegd een uitspraak te doen, waarop de stichting in hoger beroep ging bij het gerechtshof in Den Haag. dat op zijn beurt de zaak in februari van dit jaar voorlegde aan het Europese hof. Door de giste ren gedane uitspraak keert de zaak Van een verslaggever DEN BOSCH - De rechtbank heeft de twee röntgenologen, die schuldig geacht werden aan het opmaken van valse declaraties waardoor een groot aantal ziekenfondsen bena deeld werd. veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het von nis is in overeenstemming met de eis van de officier van justitie. De röntgenologen zijn S. F. van Z. en P. K.. beiden uit Valkenswaard. De rechtbank heeft bij het vonnis rekening gehouden met hun maat schappelijk aanzien; de publiciteit moet als extra-straf over hen wor den gezien. De rechtbank heeft de straf opgelegd, om niettemin duide lijk te maken dat een en ander een ernstig vergrijp is tegen de ethische kant van het medisch beroep waarin algemeen vertrouwen dient te heer sen en te worden waargemaakt". weer terug naar het Haagse ge rechtshof. De onduidelijkheid over de bevoegd heid komt voort uit artikel vijf van het in 1968 gesloten verdrag van Brussel, waarin wordt bepaald dat een inwoner van een EG-lan<) die schade ondervindt die wordt veroor zaakt binnen de Europese ge meenschap. daarvoor vergoeding kan eisen. Van een verslaggever ZUID-BEIJERLAND B en W van Zuid-Beijerland zijn teruggekomen op hun besluit om in voorkomende gevallen uittreksels uit het bevol kingsregister af te geven met daarop de vermelding van de kerkelijke ge zindte. Dergelijke uittreksels wor den in de regel gebruikt als bewijs van niet-jood zijn bij reizen naar sommige Arabische landen. Het college heeft een brief ontvan gen van minister De Gaay Fortman, waarin om inlichtingen over de kwestie werd gevraagd De minister meent dat het afgeven van dit soort verklaringen in strijd is met de geest van het internationale verdrag tot uitbanning van de rassendiscrimi natie Begin dit jaar wijzigden enige gemeenten, zoals Oegstgeest en Prinsenbeek, hun houding wat deze zaak betreft na een waarschuwing uit Den Haag. Volgens burgemeester A. Schout van Zuid-Beijerland was er al voor de ministeriële brief in principe be sloten tot een andere gedragslijn. Dit zou een gevolg geweest zijn van „persberichten, waarin de zaak in de sfeer van de discriminatie werd ge trokken" en van een onlangs in de gemeenteraad gevoerde discussie Het was overigens in deze raadsver gadering. dat B en W ondanks ver zoeken van verschillende leden, on der wie een van de twee wethouders, weigerden een ander beleid te gaan voeren. Uitspraak hierover kan worden ge daan door de rechter op de plaats waar zich het schadebrengend feit heeft voorgedaan Volgens de Franse regering en de kalimijnen is dat de Elzas. waar de afvalzouten worden geloosd, maar stichting Reinwater meent dat de rechter van de plaats waar de schade wordt geleden, be voegd is. Kiezen Nadat de procedure was verwezen naar het Europese hof in Luxem burg, heeft de Europese commissie (het dagelijks bestuur van de EG» een advies ingediend, dat zegt dat beide rechters bevoegd zijn en dat dg eisers mogen kiezen tot wie zij zich wenden Ook de Nederlandse rege ring staat op dit standpunt Nadat op 12 oktober beide partijen hun pleidooien voor het Europese hof hadden gehouden, trok een maand later. 10 november, de advocaat generaal bij het Europese hof. de Italiaan F Capotori. als zijn conclu sie dat de Nederlandse reohter wel bevoegd is. (ADVERTENTIE) r- LEKKER -i Rita - „Geen zorgen. Ik kek zo een vuurtje voor uw pijp ADVERTENTIE Het drama van de Pakan Baroe-spoorweg op Sumatra door HENK HOVINGA Omvang 160 pagina's. Geïllustreerd met tientallen loto's en tekeningen. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag in vier-kleurendruk Voorintekenprijs 19,90 (geldig tot 1-1-77; daarna 24,90) De aanleg van de PAKAN BAROE-spoorweg cp Sumatra is tijdens de Japanse bazatting door krijgsgevangenen en dwangarbeiders onder gruwelijke omstandigheden verricht. Deze geschiedenis vrijwel onbekend tot dusver is in menig opzicht de pendant van wat zich in diezelfde tijd en onder vergelijkbare omstandigheden heeft afgespeeld bij de aanleg van de be ruchte BIRMA-spoorweg, een drama dat vooral door toedoen van de film ..Bridge over the River Kwaï' tot in de verste uithoeken van de wereld is bekend geworden. Ti|dens een reis door Indonesië ontdekte de journalist Henk Hovmga midden in het Sumatraanse oerwoud de restanten van deze (letterlijk en figuurlijk) doodlopend# spoorweg en. bijna onvind baar. de graven van de vele naamlozen die aan de constructie daarvan ten otter zijn gevallen Getroffen door deze ..stille getuigen" van een vergeten hoofdstuk uit da Pacific-eerlog zag Hovinga het als zijn opdracht alle beschikbare gegevens, tekeningen en foto's ta varzamalen. uiteraard met medewerking van de weinigen die de verschrikkingen van PAKAN BAROE hebben overleefd in deze uitgave is dit materiaal tot een even sobere als beklemmende reportage gerangschikt Behalve aan de aangrijpende verklaringen van overlevenden ontleent dit boek zi|n documentaire waarde vooral aan de unieke foto's en tekeningen, waardoor het drama van de PAKAN BAROE- spoorweg aan de vergetelheid is ontrukt en de aandacht krijgt die het. zowel uit historisch als uit algemeen menselijk oogpunt, zonder twijfel verdient Bahd- en stofomslag zijn geïllustreerd met een afbeelding (in kleur) naar een authentieke situatie schets van C B Snijders, die zelf bi| het gebeurde betrokken is geweest DODENSPOORWEG DOOR HET OERWOUD is een gezamenlijke uitgave van Buijten Schipper- heijn/Repro Holland. Amsterdam en Uitgeverij T Wever B V Franeker Eerder verscheen: f. l'»i d>«m4 t.ia 4- fifm Duw 500 krijgsgevangenen onder de Japanners (Zuid-Atjeh 1944) door C. VAN HEEKEREN e.a. Tweede, uitgebreide druk. Omvang 224 tekstpagina's, geïllustreerd met een aantal loto'a en kamptekeningen. Lady Mauntbaften. dia na de Japanse Paperback f 17,50 capitulatie de kampen bezocht .n ge sprek met een invalide gevangene Een voortreffelijke documentaire overtuigender, beter en boeiender dan menig literair pro- wiens rechterbeen door oe Hollandse dukt Van Heekeren is een man zonder bitterheid, met een alkeer van retoriek en literaire chirurg en medegevangene dr W J verfraaiing Zijn boek is een sober en evenwichtig geschnfi geworden en misschien |uist daarom zo Kmgma (m het midoenj moest worden overtuigend, Het behoort tot het beste dat in het Nederlands over de Japanse kampen geschreven geamputeerd ,s (Rob Nieuwenhuys) ..Het zou te betreuren zijn als dit boek niet in wi|dere kring dan alleen die van indie-kenners werd gelezen, want het verdie"! brede belangstelling als document humain. als een stukje geschiedenis en als verslag over de belevenissen van een onversaagd groepje mannenworstelend om in leven te blijven (J. E. Koch In het UTRECHTS NIEUWSBLAD) ..Wat er ook verder nog verschijnen mag over Indonesië onder Japanse bezetting dit zo nuchtere en zakelijke en tevens zo aangrijpende relaas kan nauweli|ks overtrotten worden (Clara Eggink In het LEIDSCM DAGBLAD) Oeze boeken kunnen binnen enkele dagen In uw bezit zijn als u gebruik maakt van onderstaand* BON. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. - ANTWOORDNUMMER S - FRANEKER TELEF. 05170-3147 Zend mij de volgende boeken rechtstreeks/via boekhandel ex H Hovinga. DODENSPOORWEG DOOR HET OERWOUO Voorintekenpri|S geb 19.90 ex C van Heekeren e a HET PANNETJE VAN OLIEMANS Paperback 17.50 BESTELBON Naam Straat Plaats: Gironummer Datum Doorhalen wat u niet wenst CP 3 -» I - - r vF' ..Oom Karei Comehs. de verzorger van de stervenden *n de doden m Kamp 2. b.j zijn huisje op de Puntiak, Java 1975

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3