De nobele boeken van Callenbach I Vandaag Betaald Antwoord roept ook op tot boycot van ABN Het leven van Paulus op de voet gevolgd Onze adressen Duitse gereformeerden blijven (na heftig debat) anti-racismefonds steunen Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Acties in kerkdienst verdringen liturgie VOORBIJGANGERS WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/K/VARTET 2 door A. J. Klei Het is me opgevallen dat in verhalen of liedjes, waarin een beetje de «ek gestoken wordt met het traditionele christelijke milieu, altijd de Nobel-reeks van Callenbach moet opdraven als treffend voorbeeld van wat christelijke mensen aan lectuur in huis halen 't Is nooit de VCL-reeks van Kok in Kampen of de Spiegelserie, nee steevastprtjken in het old finish inteneur de boeken van de Nobel-reeks. Ik was van mening, dat dit een mooie vorm van gratis reclame voor de firma Callenbach inhield Dergelijke spot zal de verkoop krachtig bevorderen, overpeinsde ik Immers, een leesgraag christenmens die een abonnement neemt op de Nobel-reeks. schaft zich niet zomaar wat boeken aan. doch boeken die in de w ereld voorwerp van hoon zijn. Welnu, aldus zal iemand die, laat ik zeggen. ..Jikkemien" ter hand neemt, de voldoemnggevende gedachte krijgen dat hij door alleen maar lekker te zitten lezen, dapper voor zijn overtuiging uitkomt. Er is me in de loop der jaren nóg iets opgevallen Het is Nobel-reeks. met de klemtoon op de eerste lettergreep We geven, zo hebben ze indertijd in Nijkerk overwogen, geen flodderromannetjes uit. maar nóbele boeken Vandaar de naam van de reeks Maar heel veel mensen hadden het over de Nobel-reeks. Ze waren dan wel niet aan de Nobel-pnjs toegekomen, maar ze hadden in elk geval Nobel-boeken op de plank staan. Ik heb me echter deerlijk verkeken op het wèrvend karakter van de getuigende en snobistische mogelijkheden van de Nobel-reeks. Een paar jaar terug moest de reeks opgeheven worden omdat er onvoldoende abonnees waren, en daarmee verloor de vaderlandse christenheid het zoveelste stukje van haar eigenheid De firma Callenbach probeert het nu met ..losse" herdrukken van de Nobel-boeken. We kregen toegestuurd „Geliefde zoon" van Jo van Dorp-Vpma en „Laat mij maar zwerven" van Fenand van den Oever, beide romans royaal verlucht met tekeningen van Anton Pieck iwe laten hierbij twee ervan zien). In geval van Jo van Dorp verzuimt de uitgever, op de flap of elders te vermelden dat we met een omstreeks twintig jaar oud boek van doen hebben. Ik til daar overigens met zwaar aan. want deze opmerkelijke roman is doorzijn onderwerp, en ook door de uitwerking daarvan, nog erg actueel. Het gaat over een kruidendokter, en over kruidendokters zijn we nog niet uitgepraat. Over gratis reclame gesproken, die is royaal gemaakt voor „Geliefde zoon". Dat gebeurde tijdens het televisiegesprek van de NCRV met Jo van Dorp. We moesten geruime tijd tegen een tekening van Anton Pieck uit haar boek aankijken. Ik dacht argeloos: Jo moet zeker d'r haar nog even bijkammen. maar toen dit later toch met zó netjes zat als je kon verwachten, begreep ik dat ik getuige was geweest van een Ster achtige activiteit. Over dat interview is in onze krant destijds al geschreven, maar ik wil nog even kwijt hoezeer ik genoot van de afdoende manier, waarop Jo van Dorp afrekende met de oppervlakkige opgewektheid van bepaalde gelovige ..groepen" (ik kijk wel uit dat ik hier een naam noem». Ze hield niet van die luidjes van „Ik ben so blai. blai. blai" gaf ze te kennen, met een fraaie imitatie van het Amerikaanse accent en het bijpassend handgeklap. En zo zagen we maar weer. dat Jo in de grond een goed-gereformeerd mens is! Ten gerieve van kerstvieringen tenslotte heeft Callenbach weer verhalen uit bestaande, oude bundels bij elkaar gezocht en er een nieuw boek van gemaakt. Verleden jaar kreeg dit tot titel: „Kerstvertellingen" en nu ligt „Verhalen voor de kersttijd" voor me (prijs 19 50. twee gulden duurder dan de romans). Veel vertrouwde namen W. G. van de Hulst. Anne de Vries, Rie van Rossum. Aart Romijn, Jo Kalmijn-Spierenburg) en ook hier veel Anton Pieck. UIT IKON (3) AMSTERDAM Postbus 859 W.oaufstraat '31 Te' 0?0 9'3456 Te»e« 13006 rotterdamvoordrecht Postbus 948 WestWaak 9 Rotterdam tei 010 "5588 OEN HAAG/LE«DEN Postbus 10» Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZVVOUE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Ethisch Reveil (3) In Trouw van zaterdag 27 november konden we een verslag lezen van de weinig verheffende discusgle ten ge ri formeerde synode over het ge sprek met ds Koole Verder ook nog een bericht dat da Zeldenrust met langer predikant van de geref kerk in Uden mag zijn omdat hij over tuigd pacifist ivoorstander van vre de I is Is dit nu het alom aangekondigde „ethisch reveil" of noemt men zoiets geestelijke terreur?" Bennekom J. Louwerse-Rrvneveld Wiesenthal (2) Ons ministerie van justitie zal geen verzoek richten tot Simon Wie senthal om behulpzaam te zijn bij het opsporen van de oorlogsmisda diger Pieter Menten. omdat Wie senthal geen officie Ie opsporings dienst vertegenwoordigt. Dit begrijp ik niet. onze minister Van Agt zei in de Tweede Kamer dat hij graag zou beschikken over de gegevens van Wiesenthal en over de vena die hij nog zou kunnen verwerven Hebben wij betere Infor matiebronnen dan Wiesenthal? Wordt hier een spel gespeeld en mag Menten niet gevonden worden? Rotterdam J. Schiercck Correctie nodig Mr. O H C. Dijken, advocaat- generaal zou van de procureur- generaal mr J. F Hartsuiker opdracht hebben ontvangen na te gaan of er een strafvervolging tegen niemand minder dan prins Bemhard moet worden Ingesteld. Mr Dijken „bestudeert" op het ogenblik de stukken maar kan a priori al mededelen, dat het hier beslist niet om schokkende zaken gaal „Maar." voegt hij eraan toe „het is beslist niet zo. dat Wij erg hard aan het studeren zijn"! Waarop berust dan zijn oordeel ..a priori"? Ik ben benieuwd of dit de normale gang van zflken is in Amsterdam en dat zou misschien een verklaring kunnen zijn voor twee zaken, die de laatste tijd ln de belangstelling staan „Klassejustitie" en de zaak Menten Ik meen. dat het voor een hoogge plaatst iemand bij Justitie geen pas geeft dergelijke uitspraken te doen. Als ze verkeerd zijn weergegeven, dan past een correctie en als dit Inderdaad zo is gezegd en bedoeld, past ook een correctie door zijn opdrachtgever Zoelerwuude D. de Voogd Die Burger belangrijker Is dit niet de Juiste kerkelijke weg. Tijdens de synode- Zitting van 1 tot en met 4 november diende ik een initiatiefvoorstel in dat tot Inhoud had de vraag om een nadere verklaring met betrekking tot de bewuste uitspraak van ds Koole. Op dit initiatiefvoorstel rea geerde de synode positief Zodoende kwam de zaak naar aanleiding van de gevraagde verklaring 25 novem ber j 1. aan de orde Pas na het boven bedoelde initiatiefvoorstel, in het nummer van 20 november j 1. schreef ds L. L. van der Vliet te Hoogeveen in het „Gereformeerd Kerkblad voor Drente en Overijs sel" een artikel over deze zaak Het was ook in dit nummer dat ik een artikel overnam uit de (gereformeer de» ..Friese Kerkbode" van het co mité beleidsombuiging IKON Den Ham dsa D. H. Burgers IKON (4) U bericht; ..Dr D H Sogers uit Den Ham. die de actie tegen de IKON in zijn Gereformeerd Kerkblad voor Drente en Overijssel op gang had gebrachtDit is niet de juiste weergave van de gang van zaken Een actie in een kerkblad, zelfs niet in een kerkblad dat in grote oplage in twee provincies wordt gelezen, bewerkstelligt niet dat een zaak op de synodale agenda wordt ge plaatst Bovendien en dat is nog Een anti-IKON-comité is opgericht. Het doel van dit comité is een bewe ging op gang te brengen, die tegen het beleid van de IKON is gericht Ik hoop dat de programmamakers van de IKON zich niet te veel aan dit comiteetje gelegen laten liggen. De IKON moet doorgaan op de ingesla gen weg. Dit laatste schrijf ik. om dat hun beleidskeuze mij nog enig vertrouwen geeft in gelovige mensen. Amsterdam Gerard Weide Menten (21) Alles van deze zaak overziende ga ik steeds meer de Indruk krijgen dat de Roomse Kerk. ook hier een lugubere rol heeft gespeeld en nog speelt Laat men nu toch eens de bewijzen van de heer Knoop met tegenbewij zen tegemoet treden Trouwens dat de politie door maar invallen in kloosters te houden, ook in die rich ting denkt, spreekt boekdelen He laas zou ook hier Rome. waar kerke lijke, politieke en wereldlijke macht altijd met elkaar overhoop liggen, wel weer eens voor een enorme doof pot kunnen zorgen of de waarheid keihard blijven tegenspreken of ge woon deze waarheid met leugens beantwoorden Rotterdam J van Hagen Soweto De voorzitster van de Zuldafri- kaanse studentenorganisatie. Nko- zasana Dlamlm, zei er waren tij dens de opstand in Soweto geen stammentwisten en de Zoeloes die zich zogenaamd tegen de andere stammen keerden, waren verklede leden van de politie Uit Trouw «26 augustus) een kop: Zwarten vechten onderling in Soweto Alle Neder landse en buitenlandse persbureaus geven hetzelfde weer. onderlinge vechtpartijen tussen de rassen. Hadden die het allemaal mis'' We krijgen zo wel een duidelijk beeld van de voorlichting door de anti- apartheidsbeweging. waar deze stu dente te gast was. Heemstede Mevrouw v. d. Wetering Binding De door Trouw in zijn commentaar van zaterdag 27 november 1976 ge signaleerde speelruimte die het dagblad ..Die Burger" uit Kaapstad tegenover de regeringspolltiek heeft- verworven, is geen op zichzelf staand verschijnsel. Een dergelijke ontwikkeling kan ook in de Transvaalse pers worden aangewe zen. De vraag is. of de ontwikkeling van het dagblad „Die Transvaler" onder de kritische hoofdredacteur Willem de Klerk niet een veel funda mentelere inwerking zal hebben De Zuidafrikaanse politiek wordt tenslotte voor een groot deel door Transvaal (met de meeste zetels in het parlement) bepaald. Het ver spreidingsgebied van Die Burger is daarnaast beperkt. Het is en blijft een Kaapse krant. Deze regionale beperking geldt niet voor de zondagskrant „Rapport", die in een oplage van meer dan 500.000 verschijnt. De politieke com mentaren in „Rapport" rechtvaardi gen mijns inziens de overweging, via een paginaruil van „Trouw" met „Rapport tot een beter zicht op de belangwekkende kritische functie van de Afrikaanse pers en een acti vering daarvan te komen Of misschien toch een paginaruil met „Die Burger", waarbij de heer Cillie zijn visie op de politieke toe komst van Zuid-Afrika gedetail leerd uit de doeken zou moeten doen? Nijmegen Dr. Hans Ester Wapenindustrie (4) Even een kort antwoord aan de heer Dros. In de eerste plaats ben ik evenals Dros tegen oorlog. Maar ik denk dat we de oorlog beter voorko men kunnen met bewapening. In dit verband denk ik aan het overstro mingsgevaar dat ons op Texel na nieuwjaar bedreigde. Toen schreef iemand in ons plaatselijk blad. dat we dat gevaar kunnen afwenden met ons gebed. Ik antwoordde daar op dat het altijd nog is: „Bid en werk", want anders gaat het niet. Zo is het ook met het oorlogsgevaar "i Noorden. Texel Joh. Daalder Van Angeren Naar aanleiding van de humoris tische overdenking van A. J. Klei zou ik de volgende opmerkingen willen maken. Dat dominees en an dere gewone mensen van een goede maaltijd houden is een natuurlijke zaak. In de bijbel wordt vaak ge schreven over eten en maaltijden. Ook Jezus was gaarne een disge noot. Hij dacht evenwel niet alleen aan zijn eigen maag. Daarom geeft Hij de goede raad om ook eens arme en verschopte mensen aan tafel mee te laten eten. Ook hun tong is im mers niet van schapenleer. De wijze man, die het boek Prediker schreef was ook een fijnproever. Zijn com mentaar is. dat een vrolijk hart een gedurige maaltijd is. De Bilt Goris v. d. Hoeven Van een onzer verslaggevers f AMSTERDAM De werkgroep Betaald Antwoord, de Neder landse steungroep van het programma van de wereldraad van kerken tot strijd tegen rassenwaan, heeft opgeroepen nu ook de Algemene Bank Nederland (ABN) te boycotten. LEER De synode van de evangelisch-gereformeerde kerk in Noordwest-Duitsland heeft een voorstel afgewezen om de jaar lijkse subsidie aan het anti-racismefonds van de wereldraad van kerken te schrappen. Jaarlijks zal de kerk tienduizend mark blijven bijdragen. Het bedrag zal echter niet ten laste mogen komen van de algemene be groting. die ruim dertig miljoen mark groot is. maar moet worden opgebracht door vrijwillige bijdra gen der kerkleden. Aan het besluit de subsidie te handhaven ging een heftige discus sie vooraf. De strijd concentreerde zich voornamelijk op de vraag of de Afrikaanse vrijheidsbewegingen de fondsen van de wereldraad van ker ken Inderdaad voor humanitaire doeleinden gebruiken, waarvoor ze bedoeld zijn. Alleen wanneer de vrijwillige bijdra gen met het vereiste bedrag van 10.000 mark halen, zal het ontbre kende uit de algemene middelen worden bijgepast. De vergadering werd bijgewoond door zwarte leden van de Zuidafri kaanse zusterkerk. De groep had reeds opgeroepen tot zo n actie tegen de Amro-bank. een actie die is overgenomen door de PvdA. de PPR en de PSP. Dat de ABN aanvankelijk buiten schot bleef dankte deze bank aan de mede deling van haar zijde dat zij niet betrokken was bij leningen aan de regering van Zuid-Afrika. Uit nadere correspondentie en een gesprek dat Betaald Antwoord met de directie van de ABN heeft gevoerd, blijkt nu echter dat de ABN een onjuiste voor stelling van zaken heeft gegeven en wel degelijk betrokken is geweest bij wat Betaald Antwoord noemt: „Steun aan het onderdrukkend min derheidsregime in Zuid-Alrika ten koste van de onderdrukte meerder heid ervan. Leningen De Algemene Bank Nederland geeft zelf toe dat zij in het verleden geld aan Zuidafrikaanse overheidsinstel lingen heeft verstrekt. In een ge sprek dat ds. R. J van der Veen en enkele andere vertegenwoordigers van Betaald Antwoord hadden met dr A Batenburg van de ABN. trok deze de aanvankelijke verklaringen van de bank in en gaf hij toe in dezelfde periode als de Amro-bank leningen aan Zuid-Afrika te hebben gegeven. Betaald Antwoord roept als gevolg hiervan op tot een boycot tegen bei de banken. Betaald Antwoord acht het vertrouwen in zowel het beleid van de Amro-bank als dat van de ABN geschonden. De werkgroep constateert dat geen van beide ban ken tot nu toe bereid is te erkennen Het Woord Gods is echter een tweesnijdend zwaard (Hebr 412) Steun daarom onze .Vereniging tot opbouw en bewaring van het gereformeerde leven" Abonneer u op ons weekblad „Waarheid en Eenheid", 18.- per halfjaar. Adres: Boulevard 11, Velp (G.) een onjuist beleid te hebben ge voerd. dat neer komt op steun aan de onderdrukking in Zuid-Afrika. De werkgroep stelt verder vast dat beide banken aan hun klanten en maatschappelijke instellingen het recht ontzeggen toezeggingen te vra gen inzake een andere koers, zelfs voor een extreme situatie als die in Zuid-Afrika. Betaald Antwoord geeft daarom de raad aan cliënten die zekerheid willen hebben dat het beheer van hun geld geschiedt op verantwoorde wijze dat geld niet door de Amro- bank of de Algemene Bank Neder land, maar door andere banken te laten beheren. Betaald Antwoord vindt dat de Ne derlandse regering richtlijnen dient te geven voor financiële transacties met regimes zoals dat in Zuid-Afrika en benadrukt de wenselijkheid van het oprichten van een Postbank, die via de minister van Financiën zich over haar beleid aan het parlement dient te verantwoorden. AMERSFOORT De sectie ere dienst van de raad van kerken maakt zich er zorgen over, dat de talrijke acties voor goede doelen de liturgische diensten in het weekein de dreigen te overspoelen. De acties worden bepalend voor de liturgie, constateert de sectie, die van me ning is. dat daardoor de geregelde en systematische bijbellezing in de diensten in het gedrang komt. De sectie wijst erop. dat het aantal „speciale zondagen", gewijd aan een of andere actie, steeds toeneemt. Met name noemt zij missie en zen ding. de hulpverlening, de oecume ne. vredesweek. kerkbalans e.d. Een aparte moeilijkheid daarbij is. dat de kerken voor verwante acties ver schillende data kiezen. Pogingen van de sectie voor de eredienst om hierin enige stroomlijning te krij gen. zijn tot dusver mislukt. Bij het Nederlands Bijbelgenootschap is een 154 pagina's tellend boekje uitgekomen, dat „Paulus en de oudste gemeenten" heet en waarin via een keus uit het Nieuwe Testament het leven van de apostel Paulus op de voet wordt gevolgd. De prijs van deze uitgave is 7.50 (het adres van de afdeling uitgeverij van het Bijbelgenootschap is: postbus 620, Haarlem). Binding aan de belijdenis spreekt velen niet meer zo aan Vooreerst is het niet eenvoudig de hoofdpunten van de confessie te formuleren. En die hoofdpunten hebben voor ieder een ander accent. Tenslotte is de belijdenis, zoals alles op deze we reld. aan voortdurende verandering onderhevig Maar er is iets anders, waaraan wij als christenen elkaar kunnen herkennen Dat is de bereid heid om in het voetspoor van Jezus bevrijding te brengen, ln wat voor vorm ook. aan mensen en wereld Is het niet beter elkaar daar op aan te spreken'" Rotterdam J. van den Bert' Beelden Die pastoor van Breskens moge dan menen (Trouw 20 november) dat ..een beeld je niet hoeft al te leiden van God maar Hem juist dichterbij kan brengen Verstandiger en voor zichuger lijkt mi) ons te houden aan vraag en antwoord 98 uit de Hpidel bergse Catechismus God wil ons niet door stomme beelden, maar door de levende verkondiging Zijns Woords onderwezen hebben Ie Exlocrroond J Tipker Km Hoewel het tweede boek van Lucas in het Nieuwe Testament bekend staat als „Handelingen van de apos telen". schenkt het toch de meeste aandacht aan het leven en werk van Paulus. En in de rest van het Nieuwe Testament zijn meer brieven van de ze apostel opgenomen dan van al de andere apostelen bij elkaar Vaak is er een direct verband tussen de ver halen over het ontstaan van verschil lende gemeenten, zoals we die ln Handelingen aantreffen, en de brie ven die Paulus later aan die gemeen ten schrijft. Toch blijken die verban den met direct uit het Nieuwe Testa ment, omdat ze daarin gescheiden van elkaar zijn opgenomen Er is nu een poging ondernomen om de Nederlandse lezer in staat te stel len het leven van Paulus op de voet te volgen De Groningse meuwtesta men tic us prof dr A F J Klijn heeft de berichten in Handelingen en de bneven bij elkaar geplaatst Telkens als in Handelingen hel verhaal ver teld wordt over een gemeente du- werd gesticht, vinden we als vervolg meteen de brief of de bneven die Paulus later aan die gemeente schreef Omdat die brieven natuur lijk niet direct na het verhaal uit Handelingen geschreven werden, maar vaak pas veel later, kunnen we uit die brieven opmaken hoe hetzo'n gemeente later verging Op deze ma nier krijgt de bijbellezer een nieuwe kijk op de samenhangen die bij het lezen van de bijbel anders gemakke lijk over het hoofd worden gezien. Onderscheid Duidelijk wordt typografisch onder scheid gemaakt tussen de citaten uit Handelingen, de tekst van de brie ven van Paulus en de verbindende en verduidelijkende tekst van prof. Klijn De eerste is vet gedrukt, de tweede normaal en de woorden van prof. Klijn in een kleinere, cursieve letter Het Nederlands Bijbelgenootschap biedt dit pocketboek aan als een hulpmiddel bij de bijbel dat een boeiend beeld geeft van het ontstaan en bestaan van de eerste christenge meenten De bijbeltekst is ongewij zigd overgenomen uit het nieuwe testament in omgangstaal. „Groot Nieuws voor U". 50 MENSEN Zojuist heb ik de radio afgezet. Een dominee probeerde mij aan praten dat het om „de Here alleen" ging. Hij legde niet uit wat dat kon bete kenen en liet meteen een psalm zin gen die niets met zijn woorden te maken had. Vandaar dat de radio uitging. „De Here alleen" liefhebben kan geen mens opbrengen en hoeft ook niemand op te brengen, tenzij in een situatie die ik niemand toewens. De Here liefhebben is altijd een in clusieve zaak Daar zijn de mensen bij. De Heer komt nooit alleen, 't Eerste wat Hij op aarde doet is men sen om zich heen halen. En nu ligt hier naast mij die oproep van ds Van Hille. die hij plaatste in het maandblad „De Remonstrant- Vrijzinnige Hervormden'„Op zoek naar 50 hoopvolle mensen". De Re monstranten behoren met de Doopsgezinden en de Lutheranen en nog enkele andere totdezg. kleinere kerken van de Raad van Kerken. Dat kan discriminerend klinken, maar slaat alleen maar inogal reken kundig gedacht) op het aantal leden en voorgangers. Deze kerken heb ben het zo mogelijk nog moeilijker dan de grotere kerken. Ds Van Hille. die zelf Remonstrant is. zoekt 50 mensen „die in het gareel van het dagelijks bestaan, bereid zijn voor iets in te staan „dat hun Heilig is", te hopen tegen moorddadige feiten in, lief te hebben ondanks alle hardvochtigheid". Hij schrijft ver der: „Het evangelie is van Jezus Christus of Jezus van Nazareth (zo als op het kruis stond). Hij is onze Heer en tegelijk de dienstknecht 50 mensen zoek ik die wat willen doen met het Evangelie dat braak ligt in ons leven dat voorbijgaat, als we ons niet inzetten voor wat van belang is voor anderen en onszelf. 50 Mensen die opnieuw antwoord kun nen geven op de vraag wat zij gelo ven. waar zij op hopen, hoe zij willen liefhebben 50 Mensen is niet. veel. Zeker niet voor hen die denken in toogdagen en hallen vol. Maar 't kan wel een voorhoede zijn. En we zouden het wel eens van dergelijke voorhoeden kunnen moeten heb ben. Er ligt een troost in zo n vraag om 50 mensen. De troost van een lichtend teken in donkere dagen. Deze tekening van Berf Bouman staat tegenover het titelblad van „Paulus en de oudste gemeenten". Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Strijen G. Westland te Scherpenzeel; Aangenomen: naar Ellecom en De Steeg (toez.) G W Marchal te Oosthem-Abbega-Folsg'are; naar Rotterdam-Overschie H. Onderstal kand. te Hattem; naar Gan- gerschvdill (Zwitersland. evange lische kirche) J. C. H. Jörg a.s. em. pred. te Apeldoorn. Bedankt: voor Krimpen a d. Lek M. van der Linden te Dirksland. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen: te Groningen-Noord M. H. Sliggers te Alkmaar en Broek óp Langedijk; te Groningen-Zuid M. K. Drost te Enschede-Noord. GEREF. KERKEN VRIJG. (B.V.) Aangenomen: naar Hardinxveld- Giessendam A. van de Dussen kand. te Rotterdam, die bedankte voor Deventer in comb, met Langeslag en voor Marknesse. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Doornspijk P van Zon neveld te Leerdam; te Den Haag- Zuid B. van Smeden te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Zwijndrecht J C West- strate te St Catharines (Canada). Ds J. Bos Op 76-jarige leeftijd is overleden de gereformeerde emeritus-predikant J. Bos te Houten. Ds Bos werd in 1928 predikant van de gereformeer de kerk te Monnickendam. Vervol gens stond hij te Rijssen, te Baam en te Emmeloord (hij kwam daar in '46. toen de kerk nog maar net geïnstitueerd was). Ds Bos ging in 1962 met emeritaat en heeft daarna nog van 1970 tot 1974 hulpdiensten verricht ln Utrecht-Zuid, in de wijk Houten. Pietgiorgio Pelertini In de Italiaanse beweging van „Christenen voor het socialisme" (CVS) heerst misnoegen omdat de bisschoppenconferentie Piergiorgio Pelertini de verdere toegang tot de theologische studie heeft ontzegd. Pelertini. lid van het Italiaanse lan delijke comité van de CVS. die al een theologische studie volgde, kreeg te verstaan dat voortzetting voor hem dit jaar niet meer mogelijk was. In CVS-kringen wordt erop ge wezen, dat dit gebeurde daags voor dat de Italiaanse r k. bisschoppen conferentie zou bijeenkomen rond het thema „evangelisering en men selijke vooruitgang" Volgens de Ita liaanse CVS is het voorval een uiting van de restauratie van het r k. ker kelijke beleid in de lijn van voor het tweede Vaticaanse concilie ten tijde van paus Joannes XXIII Vooral de meerderheid van de Lombardische bisschoppen zou deze beleidsterug- buiglng voorstaan Hun verklarin gen van na de landelijke parlemen taire verkiezingen van dit jaar in Italië geven weinig hoop. dat. zij voor Italiaanse katholieken politie ke pluriformiteit wensen te aan vaarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2