Maakblö met iets blijvends. Geef iets van Philips. Zwakzinnigen zorg schiet tekort HUWELIJK PHILIPS Met Philips kom je metiets goeds voorde g dag. DfcC. Kritiek op beveiliging kazernes Elke nieuwe Philishave staat voor snel, glad en diep uitscheren. Philips zorgt graag voor haar. In hele wereld niet voldoende Tegenslagen voor schoonmakers in Schoonebeek JULIANA EN BERNHARD 795 Standaardwerk zeegeschiedenis Verkeersongeluk eist mensenleven WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 TROUW/KWARTET PS 12/RH 16 Philips heeft het ronde koppen scheer systeem uitgevonden. Philips blijft het perfec tioneren De nieuwe Philishave 90 Super 12 bewijst het. Met zijn 3x12 mesjes, zijn nieuwe slanke vorm en schuine scheervlak Met z'n instelbare scheerdiepte Een door dacht scheerapparaat, die nieuwe Philishave. Een veel gevraagd, goed geslaagd cadeau in deze dagen Nog zo n snel. glad en diep scherende Philishave 90-Super 12 Met het 3x12 mesjes-systeem en 90 scheer-sleuven Ook bij dit model is de tondeuse uit - en inklapbaar IIP 112b 1140 Zelfoplaadbarc Philishave 90-Super 12 Goed voor twee weken snocrloos scheren Met oplaadunit HP 1508 f225.— Een stille haardroogkap Om elk kapsel snel en gelijkmatig te drogen De warmte isin 7 standen te regelen En door z'n inschuifbare rand bergt u m makkelijk weg HP4618 f70.50 Zonder snoer kom |e nog eens ergens Dat geldt zeker voor deze batteriishaver Ideaal voor op vakantie of in de auto. Natuurlijk met Philishave's 90-Super scheer hoofden. In fijn reisetui. HP 1207 f69.50. Het beste van de zon instelbaar op elk huidtype. Helemaal regelbaar naar wens en behoefte. Dat kan probleemloos met Philips nieuwe automatische hoogtezon. HP 3115 f197. Zet m op tafel of hou 'm in de hand Deze nieuwe lichtgewicht handdroger met 1200 W vermogen. Daarmee krijgt-ie zelfs kletsnat haar Dit is nu een complete hairstvling-set. Voor snel drogen met 800 W vermogen. Voor styler en modelleren. Met 4 warmtestanden En maar liefst 7 hulpstukken. Zoals bijvoorbeeld de spray-unit voor lastige lokjes. HP4122 f96.- supersnel droog. Kies uit 4 warmtestanden gekoppt aan2luchtsnelheden. Compleet met voorzetstuk. Smodelleerborstel en tafelstandaard. T*' HP4125 f85,-. In deze nieuwe beautyset liggen 11 hulpstukjes rond een Ladyshave. Nu kunt uzelf manicuren, pedicuren, crème en lotion op brengen en inmasseren. In de cassette zit ook nog een spiegel. HP2122 f131.-. Voor snel. glad en diep uitscheren moet je bij Philishave zijn. Met 3 verendescheerkoppen Elkmet90schecrsleuven en 12 supersnelle mesjes. Vandaar zijn naam Philishave 90-Super 12. De scheerdiepte is instelbaar Geschikt dus voor ieder type baard. Met tondeuse HP 1121 f159,- Philips nieuwste Ladyshave maakt met z'n twee dubbele tondeuses de makkelijkste manier van ontharen nog prettiger. Neemt lange en korte haartjes in één beweging mee. Snel en zonder irritatie. In elegante cassette. HP2111 f62.95 Rechts de eenvoudigste Ladyshave Natuurlijk met dubbele tondeuse. HP2109f49.95 Links een Ladyshave op batterijen. Ook met dubbele tondeuse. HP2204 f45.- Wat zal het zijn dit jaar? Iets helemaal privé voor haar' Waarmee ze zichzelf goed en heel persoonlijk kan verzorgen. - Zoals met die 7-delige hairstyling-set Of met zo'n fijne, kleine, compacte Ladyshave Een handige haarkruller om nog gauw even het laatste krulletje te zetten. Of een complete beautyset wellicht? Bij Philips vindt ze keus genoeg. Aan u de koop. Alle genoemde prijzen zijn bruto adviesprijzen. door Kees de Leeuw UTRECHT „De meeste zwakzinnigen in de wereld worden niet goed verzorgd". Dat is één van de conclusies die staan in het rapport „Sociale en economische omstandigheden van zwakzinnigen in een aantal geselecteerde landen" van de Verenigde Naties. Richard Sterner van het departement van economische en sociale zaken van de VN stelde hiernaar een onderzoek in en de resultaten daarvan worden in Klik. het maandblad voor de zwakzinnigen zorg. weergegeven Een andere belangrijke conclusie is, dat zwakzinni gen overal eender zijn Na tuurlijk verschillen ze on derling sterk van elkaar, maar zelfs deze grote en kleine verschillen zijn een der. ondanks het land van herkomst, dat medebepa lend is bij het ontstaan van geestelijke handicaps De behoeften van zwakzin nigen m alle landen zijn ge lijk. zoals de behoefte aan erkenning en respect als mens met voorzover mo gelijk dezelfde rechten als andere mensen en de behoefte aan hulp Ook de problemen van de gezinnen zijn in alle landen even groot Het enige ver schil is. dat het krijgen van «•en geestelijk gehandicapt kind erger is voor alle be trokkenen. als het huis armzalig is en te klein, als er teveel mensen wonen en als het gezin al in moeilijkhe den zat, voordat het zwak zinnige kind werd geboren, en als er geen of onvoldoen de voorzieningen zijn voor de zorg. training en opvoe ding van dat kind Richard Sterner die organi saties en ministeries in on geveer vijftig landen schrif telijk heeft ondervraagd, noemt het probleem bij de integratie van geestelijk ge handicapte mensen zeer in gewikkeld ..Als het proces van integratie succes heeft, vereist het een nauwe sa menwerking tussen me dische. opvoedkundige, psychologische, sociale en arbeidsvoorzieningen. In de meeste delen van de we reld zijn deze vormen van dienstverlening totaal ont oereikend. maar ondanks al deze tekortkomingen blijkt uit het onderzoek, dat er vele pogingen worden ge daan om de levensomstan digheden van zwakzinnigen te verbeteren. Dit wordt geprobeerd door regenngen. vrijwilligersor ganisaties en oudervere nigingen. Zelfs in de armste landen zie je dergelijke po gingen. ook al zijn ze nog zo beperkt Rechten De directe aanleiding voor het onderzoek is het aanne men van „De verklaring van de rechten van geestelijk gehandicapten" in de VN en in het rapport wordt erop gewezen, dat internatonale samenwerking hard nodig is om die rechten te verwe zenlijken. ..Als je de geschiedenis van de behandeling van zwak zinnigen bekijkt", aldus Sterner. ..zie je dat alle be trokken landen van elkaar hebben geleerd". Er is ech ter veel ln de structuur van de dienstverlening aan zwakzinnigen in geïndustri aliseerde landen, dat beter niet kan worden overgeno men door ontwikkelings landen. Veel van die structuren zijn nog geworteld in de ideeen die men rond de eeuwwisse ling had over zwakzinnigen zorg Een gevolg daarvan is. dat met name de diepergestoor- den meestal ver weg van de bewoonde wereld worden verzorgd, zodat andere mensen kunnen leven zon der voortdurend te worden herinnerd aan het feit, dat het bestaan van een handi cap onderdeel is van het menselijk bestaan. Vooroordelen Sterner merkt verder op, dat er nog heel watrvooroor- delen bestaan tegen geeste lijk gehandicapten. Dat geldt ovengens voor alle on derzochte landen Deze ge voelens van verachting zijn zelfs sterker en dieper dan voor mensen met een licha melijke handicap. Dat maakt het voor ouders moeilijker om hun mis plaatste gevoel van schaamte over hun geeste lijk gehandicapt kind te overwinnen. Achter dat vooroordeel zit de neiging om niet te herkennen dat zwakzinnigen gewoonlijk dezelfde behoeftes hebben als anderen En tot slot: er bestaat een verband tussen de econo mische toestand in een land en de hoeveelheid en kwali teit van de voorzieningen voor zwakzinnigen, maar dat verband gaat niet altijd op. Zelfs sommige rijke lan den vertonen een groot aan tal slechte condities voor zulke mensen en sommige zwakzinnigen daar zullen niet beter af zijn dan zwak zinnigen, die in gezinsver band in arme landen leven. „Het is echter duidelijk." al dus Richard Sterner, „dat de meerderheid van de zwakzinnige mensen in de wereld geen goede zorg ont vangen en dat van hen de meeste in ontwikkelings landen wonen. Dit is in feite het grootste probleem, dat moet worden betrokken bij iedere discussie over de we reldwijde verwikkelingen van zwakzinnigheid". Van een verslaggever ROTTERDAM - De raadslieden van vier verdachten, die op 8 augus tus van het vorig jaar kans zagen een groot aantal wapens uit de Ton net-kazerne ('t Hardei te ontvreem den. hebben gisteren voorde Rotter damse rechtbank scherpe knUek geuit op de slechte beveiliging van de Nederlandse legerplaatsen Hoe is het mogelijk, zo vroegen zij zich af. dat iemand er zo maar kan bin nenkomen en ongestoord het wa pendepot kan openbreken De verdachten, in leeftijd varië rend van 19 tot 23 jaar. hadden zestien Uzi's (pistool-mitrailleurs), twee bajonetten, ontstekers, hon derd patronen en negentien pa troonmagazijnen buitgemaakt De hoofdverdachte m de zaak. de 22 jarige Paulus R bleek vorig jaar al eens in t Harde te hebben ingebro ken. Toen werden twee Uzi's meege nomen. Hij verklaarde op de avond vóór de diefstal het plan onder in vloed van drank aan zijn drie vrien den te hebben ontvouwd. Het motief was geldgebrek, omdat zij wekelijks zo'n 250 gulden aan bier wegslikken. De operatie had ongeveer één uur in beslag genomen De wapens werden aan een Rotterdamse sloper voor vierduizend gulden verkocht. Deze laatste was op weg naar een aspi rant-koper. toen de wapens bij toe- SCHOONEBEEK - De olieachtige aanslag van de spuitende olieput van de NAM op de woningen in Schoonebeek, blijkt nogal hardnek kig te zijn en ernstiger gevolgen te hebben dan aanvankelijk werd ver ondersteld. Het vuil laat zich slechts met de grootst mogelijke moeite verwijderen. Naast individuele klachten van lek kages en binnendringend vocht heeft de firma Nooren uit Stadska naal zich tot de NAM gewend omdat ze vermoedt dat de door het bedrijf pas geïmpregneerde vijftig wonin gen in het dorpscentrum dusdanig zijn aangetast, dat een nieuwe be handeling noodzakelijk is. De che mische middelen, gebruikt door de schoonmaakbedrijven zouden het vochtwerende impregneermiddel si liconen hebben aangetast. De NAM stelt een onderzoek in. Overigens verloopt de schoonmaak van het Drentse dorp zeer langzaam en moeizaam. Verwacht wordt dat de 200 schoonmakers zeker tot janu ari werk zullen hebben. Ook is een speciale grondploeg begonnen met de opruiming van de oliemassa's van landbouwgronden. ADVERTENTIE val tijdens een verkeerscontrole werden ontdekt De officier van justitie, mr Hage. eiste tegen het viertal gevangenis straffen van anderhalf tot drie Jaar De sloper hoorde wegens heling en verboden wapenbezit een jaar eisen, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. Tegen twee mannen, die de twee vorig jaar gestolen mitrailleurs hadden opgekocht, eiste de officier gevangenisstraffen van vier maanden. Op 7 januari 1977 viert heel ons volk, samen met de koninklijke familie,het 40-jarig huwelijksfeest van De geschiedenis van hun veertig bewogen huwelijksjaren kunt u in woord en beeld méé- beleven in ''Geschiedenis van een huwelijk!* Dit vorstelijke boek, met meer dan 150 foto's die alle hoogtepunten vereeuwigen, is overal verkrijgbaar voor slechts "Geschiedenis van een huwelijk" is een zeer bijzondere uitgave van Libelle. AMSTERDAM Prinses Beatrix heeft in Amsterdam in de Kweekschool voor de Zeevaart in 1875 opgericht en de oudste zee vaartschool ter werled het eerste exemplaar ontvangen van de „Mari tieme geschiedenis der Nederlan den." Dit is een standaardwerk, waarvan nog drie delen zullen uitko men. De zeegeschiedenis van de La ge Landen van de vroegste tijden tot heden is op schrift gezet door tien tallen vooraanstaande historici en zeevaartdeskundigen uit Nederland en België. Alle facetten van onze zeevaarthistorie komen uitvoerig aan bod. De uitgave is verzorgd door De Boer Maritiem (Unieboek VB BV» en alle delen bevatten vele hon derden illustraties. HEELSUM Op de rijksweg Arnhem-Wageningen is de 21-jarige mejuffrouw W. van Atten uit Heel- sum ernstig gewond geraakt door een botsing en later in een zieken huis in Wageningen overleden. Zij verleende volgens de politie met haar auto geen voorrang aan een op de rijksweg rijdende auto De ber stuurder van die auto werd gewond. Prinses Beatrix bladert in het eerste exemplaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 16