HARDE AKTIE IN PROFVOETBAL Oranje-spelers willen Knobel Wimbledon-boycot van de baan Meer schorsingen, minder geldboeten Betalingen Gooiland aan Veronica zuiver De Utrecht handhaaft haar toppositie ophet gebied van winstdeling. r WON enWCS dreigen met staking Clubs verdeeld over terugkeer van technisch directeur Meer prijzengeld voor dames Borg en Nastase naar Rotterdam Chris Evert Chili-Italië Eerlijk alles delen met Olympia? Tuchtcommissie KNVB: Mansveld en FC Den Haag rond de tafel Eva Bartha moet stoppen Uit onderzoek van CRM blijkt: ENSDAG 1 DECEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 ADVERTENTIE l'an onze sportredactie AMSTERDAM De belangengroe p-ringen van de werknemers in het >etaalde voetbal hebben definitief le oorlog verklaard aan het sectie- sestuur betaald voetbal. De VVCS iVereniging Van Contract Spelers) WON (Vereniging Van Oefen- neesters in Nederlandi hebben har- ie acties aangekondigd nadat zij in Jtrecht vergaderd hadden. Een van de belangrijkste eisen is dat het be taalde voetbal onder curatele van de overheid dient te worden gesteld, om zo de bedrijfstak te democratiseren, de rechten van de werknemers te waarborgen en een juiste gezondma king op financieel terrein af te dwingen Het was zaterdag in Zeist tijdens de vergadering van de sectie betaald voetbal nog eens duidelijk gewor den. hoe ver het sectiebestuur en de belangengroeperingen - waarbij ook die van de werkgevers (FBO) - uit elkaar staan. Het sectiebestuur heeft een weg uitgestippeld en daar mag niet aan getornd worden. Dat wordt onder meer bereikt door een supe rieure vergadertechniek van voorzit ter Hogewoning waaraan zelfs een door de wol geverfde FBO-voorzitter Guus Couwenberg niet kan wennen. De belangenverenigingen hebben de bijeenkomst van zaterdag gezien als een slag in hun gezicht. Het struc tuurrapport dat ter sprake kwam werd naar hun mening vaardig ge kraakt en vervolgens op de lange baan geschoven. Volgens WON en VVCS. de plaats waar het huidige sectiebestuur het ook wil hebben. Na de vergadering in Utrecht hebben WON en WCS een verklaring opge steld. die de volgende inhoud had: Uitgangspunt van het beleid van de overheid is het gezamenlijk optre den van de KNVB en de belangenor ganisaties. Zaterdag j.l. is voor de zoveelste maal gebleken, dat het hui dige sectiebestuur betaald voetbal dit uitgangspunt aan zijn laars lapt. Weigert het woord te geven aan voor zitters van belangenorganisaties, de al zeven jaar in het vooruitzicht ge stelde medezeggenschap in de alge mene vergadering en het sectiebe stuur wederom op de lange baan schuift en slechts uit is op het be houd van eigen bestuurszetels. On der deze omstandigheden rest de be langenorganisaties niet anders dan het afbreken van ieder contact tus sen het sectiebestuur en een totale strijd daartegen op alle fronten. Besloten is: 1. De minister van CRM te verzoeken het sectiebestuur onder bewind te stellen van een financiële regerings commissaris. dit wegens gebleken wanbeleid. 2. Iedere verdere uitkering uit de algemene middelen te staken tot de inspraak en medezeggenschap van de werknemers een feit is geworden. 3. De minister van sociale zaken te verzoeken de looncontröledienst een algemeen onderzoek te laten instel len naar de minimum lonen in het betaalde voetbal en andere wettelijk voorgeschreven arbeidsvoor waarden. 4. In een kort geding afschaffing van het transfersysteem en participatie in de televisierechten te vorderen. 5. Voorbereiding te treffen voor een algemene staking naar Frans voor beeld. die aldaar tot democratisering van het betaalde voetbal heeft geleid. 6. Voortzetting van de contacten met de FBO teneinde in de werknemer werkgever sfeer de belangen van voetballers en oefenmeesters te blij ven behartigen. 7. Het NW te verzoeken zijn invloed aan te wenden om de bedrijfstak betaald voetbal terwille van de actie ve en passieve recreatie van de on dergang te redden. 8. Een beroep te doen op het parle ment de democratisering in het be taalde voetbal veilig te stellen. door Matty Verkamman ZEIST De spelers van het Nederlands elftal houden vast aan een terugkeer van George Knobel als interimcoach. De clubs, die internationals leveren, zijn verdeeld over de vraag of de voorma lige technisch directeur van de KNVB moet terugkeren voor de komende interlands tegen Engeland en België. Dat is het resul taat van de gesprekken tussen internationals en Oranje leveranciers met het sectiebestuur betaald voetbal, die gisteren in Zeist plaatsvonden. Het sectiebestuur had beide partijen voor een gesprek uitgenodigd ten einde tot een advies aan het KNVB- bondsbestuur. dat op 6 november de keuze van een interimcoach aan het sectiebestuur delegeerde, te komen Een spelersdelegatie bleef bij het standpunt, dat Knobel de meest voor de hand liggende keus is. Van de elf uitgenodigde spelers, lieten er overigens niet minder dan zes ver stek gaan: Eddy Treytel, Wim Rijs- bergen, Ruud Geels, Willy van der Kuylen, Wim Meutstege en Kees Kist. De delegatie bestond nu slechts uit René en Willie van de Kerkhof, Adri van Kraay, Wim Jan sen en Ruud Krol, van wie de laatste als woordvoerder optrad. Krol. „Wij hebben alleen de naam van Knobel naar voren gebrJicht. De 'meerderheid van de internationals is voor Knobel (Jansen, Van Kraay en de Van de Kerkhofs bevestigden dat red.). Een alternatief is van onze leant niet naar voren gekomen. Dat is niet eens aan de orde geweest. Mis- schi envindt een aaatal mensen een terugkeer van Knobel te gek. maar in de voetballerij is dat toch best mo gelijk. Ik vind dat de spelers in deze kwestie de grootste inbreng moeten hebben. In ieder geval een grotere dan de clubs". Het sectiebestuur heeft het advies van de spelers alleen maar aange hoord. Binnen een half uur was het gesprek ten einde. De ontmoeting met de clubs, die internationals leveren, was van langere duur. Bijna twee uur duurder het gesprek tussen de ver tegenwoordigers van Feyenoord (Brox), Ajax (Boering cn Westrik), PSV (Van Gelder en Groeneveld), AZ'67 (Cees Molenaar en Ligtharl) en NEC (Jansen cn Bouman) Sparta belde af om het sectiebestuur, dat voor deze gelegenheid overigens al leen uit voorzitter Jacques Hogewo ning en Ton Zwikstra bestond. Na afloop wenste geen der club-vertegen woordigers opening van zaken te ge ven. Er was afgesproken, dat alleen Hoge woning een verklaring zou afleggen. Hogewoning: „De clubs hebben andere namen naar voren gebracht. Daar hebben wij kennis van genomen. Zoals ook van het standpunt van de spelers. Beide partijen hebben inspraak in deze zaak. Wat de spelers betreft kan ik zeggen, dat ik van enkelen weet, dat ze het oneens zijn met de terugkeer van Knobel". Hogewoning in gesprek met Ruud Krol, Wim Jansen, Adrie van Kraay en René van der Kerkhof. Hogewoning wenste geen namen te hier om de PSV'ers Jan van Beveren noemen, maar het is duidelijk dat het en Willy van der Kuylen gaat, die LONDEN De dames-tennisbond (WTA) zal afzien van een boycot van het honderdste Wimbledon- toernooi. De organisatoren van de open Engelse kampioenschappen zijn aan de financiële eisen van 's werelds topspeelsters tegemoet ge komen door het prijzengeld te ver hogen. Het totale prijzenbedrag werd van 246.000 gulden op 895.000 gulden gebracht. Daarvan is 362.000 gulden gereserveerd voor het damestoernooi. Dat is zeventig procent van het prijzenbedrag bij de heren. Vorig jaar was dat 66 procent. De winnaar van het heren en kelspel kan volgend jaar rekenen op 62.000 gulden, de verliezend fi nalist op 33.000 gulden. Bij het da-' mes enkelspel zijn de premies voor de nummers één en twee respectie velijk 56.000 en 29.000 gulden. Vol gens Sir Brian Burnett, voorzitter van de All-England club. is het prij zengeld verhoogd gedeeltelijk door de waardevermindering van het pond. maar ook om de positie van Wimbledon in het wereldtennis te handhaven. Na maandenlang onderhandelen staat het vast. dat er een vijfde editie van het proftennistoernooi in het Rotterdamse sportpaleis gaat komen: van 22 t'm 27 maart a s. met een bezetting, die althans op papier sterker is dan ooit. De verhoging van het prijzengeld van 60.000 naar 100.000 dollar vormde niet de voornaamste reden voor het traineren van de onderhandelin gen. De sponsorende bank heeft de afgelopen jaren de naam bekendheid zodanig zien stijgen, dat men van die kant geen doorslaggevende bezwaren had om de winnaar van het evenement 1977 voor vier partijen pak weg zes uur tennis vijfenzeventig duizend gulden uit te keren. Een uurloon derhalve van boven de tienduizend gulden. Wat wel langdurige vertraging gaf, waren de kwaliteitgaranties die het sportpaleis eiste. Vorig jaar lieten nogal wat spelers verstek gaan en reisde Rod Laver midden in het toernooi af om elders een partijtje Björn Borg af te werken. De World Champi onship of Tennis, de Amerikaanse organisatie, die de spelers levert, heeft nu beloofd, dat alle spelers tenminste 24 uur voor hun eerste partij aanwezig zullen zijn, inclu sief twee reserves, die tot op het laatste moment kunnen worden in gezet. Bovendien zal WCT het sportpaleis schadeloos stellen, als één van de gecontracteerde deelne mers binnen een periode van 45 dagen voorafgaande aan het evene ment, zich terugtrekt. Of hiermee een waterdichte garan tie is geschapen, staat nog te be zien. Promotors, sponsors en toer- nooi-organisatoren bieden zodanig tegen elkaar op, dat het niet nako men van een contractuele verplich ting financieel profijtelijk kan zijn. Schorsingen hebben in zo'n geval weinig zin, omdat gebleken is dat Nastase in de periode dat hij offici eel geen wedstrijden mocht spelen, meer heeft verdiend dan ooit tevoren. Als men in aanmerking neemt dat de Amerikaanse kampioen Jimmy Connors de eerste maanden van het komende jaar alleen in de Ver enigde Staten wil spelen (WCT- directeur John Mc Donald repte in dit verband van een weinig terzake doende rugblessure), titelhouder Arthur Ashe een voetoperatie zal ondergaan en Guillermo Vilas niet bij WCT onder contract staat, komt er een buitengewoon sterk spelersveld naar Rotterdam. De nationale troef Tom Okker behoort in dat gezelschap slechts bij de tweede categorie. Met Wimbledon- kampioen Björn Borg, de winnaar van de „Masters" Ilie Nastase, de kampioen van Italië en Frankrijk Adriano Panatta, de sterk naar vo ren gekomen Amerikaan Eddie Dibbs, de Spanjaard Manoio Oran- tes en Harold Solomon, heeft het sportpaleis niet minder dan zes spelers van de wereld top tien ge contracteerd. Voorts hebben nog acht spelers toegezegd: Wojtek Fi- bak, Dick Stockton, Corrado Ba- razzutti, Jan Kodes, Onny Parun, Vijay Amritray, Rod Laver en na tuurlijk Tom Okker. In de bezet ting van de overige twee plaatsen zal nog worden voorzien. Voor één daarvan zal WCT waarschijnlijk de Brit Mark Cox leveren. Buiten Tom Okker maken andere Nederlandse tennissers in de nieu we opzet geen kans. Het kwalifica tie-toernooi is afgeschaft. Hooguit zal iemand worden gevraagd als reserve te fungeren. Als gevolg van het geringere aantal partijen zal van dinsdag 22 maart t/m vrijdag 25 maart alleen in de avonduren worden gespeeld. De halve finales vinden plaats op zaterdagmiddag en -avond en de finales zijn gepland voor zondag 27 maart. Voor een sluitende begroting zijn circa 28.000 betalende toeschouwers nodig. Volgens een onofficiële ranglijst van het internationale tennisblad „World Tennis" is de Amerikaanse Chris Evert weer de beste ten nisspeelster van dit jaar. Evonne Goolagong uit Australië werd als tweede geklasseerd, op de derde plaats gevolgd door Virginia Wade uit Groot-Brittannië. Het is het derde achtereenvolgende jaar dat de Amerikaanse ster aan de top staat. Zij won 44 van 62 toernooien waaraan zij meedeed. De Nederlandse Betty Stöve kwam voor het eerst in de top tien terecht op een negende plaats. Het wel of niet uitkomen van het Italiaanse daviscupteam in de fina le tegen Chili in Santiago is een zaak die de Italiaanse gemoederen steeds meer beroert. De voor- en tegenstanders hebben zich in de politieke arena begeven. Zelfs het Vaticaan heeft zich in de strijd ge mengd. Radio Vatikaan sprak van de 'noodzakelijkheid om de sport tegen politieke invloeden te verde digen'. De communistische partij belegde een massa-bijeenkomst in een bioscoop in Rome om het te gendeel te betogen. Het tweede Ita liaanse televisiestation heeft aan gekondigd dat het de wedstrijd in Santiago niet zal uitzenden. En tenslotte hebben ook de beide Itali aanse spelers Barazutti en Zugarel- li zich voor Santiago teruggetrok ken De Italiaanse ster Adriano Pa natta heeft reeds enkele dagen ge leden verklaard, dat hij het voor 'een smakeloosheid' houdt in zo'n klimaat aan de wedstrijd in Santia go deel te nemen. Eerlijk zullen we alles delen, is Sints devies. En vermenigvuldigen. En optellen. En nog veel meer. Met een LCD pocket calculator. Van Olympia. Piet heeft er zélf een op zak. OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT BV Den Haag-De Werf 15-tef070-299020 DEN HAAG De tuchtcommissie van de KNVB hanteert dit seizoen iets andere maatstaven dan de vorige competitie. Er worden gemiddeld meer schorsingen uitgedeeld, terwijl de geldboeten in gemiddelde zijn gezakt. In de voetbalsport is gebleken dat niet alles duurder wordt. Dit seizoen werden na veertien com- strijden waren 1 Aad Kila (FC Den petitiewedstrijden (de bekerwed- Haag) 5 wedstrijden geschorsten 200 strijden zijn in dit overzicht niet gulden boete. 2. Wim van Hanegem gisteren door zaakwaarnemer Jo Ver stappen werden vertegenwoordigd. Hogewoning: „Het gaat om een aantal spelers en een aantal is meer dan één". Hogewoning besloot zijn korte toelich ting, door te zeggen dat morgen (van daag - red.) de adviezen van spelers en clubs aan het bondsbestuur zullen worden overgebracht. AZ-vertegenwoordiger Cees Molenaar lichtte als enige een tip van de sluier op, door te melden, dat de alternatie ven van de clubs alleen in Nederland werkzame trainers betreft. DEN HAAG Deze week worden bij FC Den Haag de moeilijkheden uitgepraat rond Aad Mansveld. De Hagenaar heeft harde kritiek geuit op de gang van zaken bij de club, waar hij al zo lang een belangrijke steunpilaar is. In de wedstrijd tegen Roda kreeg Mansveld de gele kaart voor te hef tig protesteren. FC Den Haag wilde de boete, die Mansveld kreeg, niet betalen, waarna de 32-jarige ausput- zer de aanvoerdersband niet meer wilde dragen. Bovendien is Mansveld niet te spreken over de werkwijze van trainer Malatinsky en dit heeft hij ook uitgesproken, iets waar manager Van Hal niet erg ge lukkig mee was. Van Hal verklaar de: „We hebben samen over de zaak gesproken, maar het laatste woord is nog niet gezegd". Tijdens een bij eenkomst van de spelersraad wilde Mansveld echter nog geen commen taar geven: „Eerst moet alles nog met het bestuur uitgepraat worden". Een eventueel vertrek van Mansveld, die dit seizoen naast zijn verdedigende werk ook nog vijf keer voor de Haagse club heeft gescoord, is volgens Van Hal niet aan de orde. Van Hal zei: „Daar hebben we hele maal niet over gepraat". opgenomen) 45 eredivisie-spelers ge straft. Zij kregen een totaal van 71 wedstrijden aan schorsingen, een ge middelde van 1.6 per speler. Dezelfde 45 gestrafte spelers kregen voor in totaal 7175 gulden aan boeten, een gemiddelde van 159 gulden per spe ler. Van de 45 gestrafte spelers waren er 14 van thuisclubs en 31 van uitspe lende verenigingen. Vorig seizoen werden in de eerste veertien competitiewedstrijden 49 spelers gestraft. Veel meer dan dit seizoen. Zij kregen samen 68 wed strijden schorsing, een gemiddelde van 1,4. Dat is 0,2 wedstrijd minder dan dit seizoen. De 49 gestraften betaalden in totaal 8550 gulden aan boeten, gemiddeld 174 gulden per speler. Dat betekent 15 gulden meer dan de gestraften dit seizoen. Van de 49 waren er 13 van thuisspelende ploegen en 36 van de bezoekende clubs. De zwaarst gestrafte spelers va,n de ze competitie waren: 1. Wim' van Hanegem (AZ'67) 4 wedstrijden ge schorst en 300 gulden boete. 2. Jef Blatter (Roda JC) 4 wedstrijden ge schorst. 3. Gerdo Hazelhekke (Graafschap) 3 wedstrijden ge schorst en 200 gulden boete. 4. Hugo Hovenkamp (AZ'67) 2 wedstrijden geschorst en 250 gulden boete. De zwaarst gestrafte spelers van de vorige competitie na veertien wed- UTRECHT Eva Bartha. de trainster van de damesturnploeg, heeft de trainingen op Papendal on middellijk moeten stoppen op ad vies van dokter Strikwerda. De Hon gaarse. die al geruime tijd klachten aan knie en rug had, kreeg van de arts te horen dat het continueren van de trainingen onverantwoord was. Operatief ingrijpen zal, wat haar klachten aan de knie betreft, waarschijnlijk noodzakelijk zijn. Eva Bartha zou officieel nog tot 15 december de trainingen van de Ne derlandse ploeg hebben geleid. Haar taak wordt nu waargenomen door de drie assistent-trainers. (Feyenoord) 4 wedstrijden geschorst en 250 gulden boete. 3. Leo van Veen (FC Utrecht) 3 wedstrijden geschorst en 200 gulden boete. 4. Joop van Maurik (FC Utrecht) 3 wedstrijden geschorst en 150 gulden boete. biljarten De Bole Raymond Ceule- mans Is In Bottrop Europers kampioen bandstoten geworden Als vijfde eindigde een beetje teleurstellend Chris van der Smissen. ATLETIEK Gerard Tebroke heeft In Til burg de achttiende Internationale warande- loop gewonnen De atleet van Clko '66 liep de iets meer dan tien kilometer in 30 15.3 minuten Als tweede eindigde Walter van Rentcrghem uil Belgie BASKETBAL De baskelbalkampioen van de Sovjet-Unie iCSKAM Moskoui en TsJechoslowaklje hebben geweigerd om in de finaleronde van het toernooi om de Euro pese Beker uit le komen tegen Marcabi Tel Aviv (Israeli Dit uiteraard om politieke re denen De Internationale Basketbal Fedrra tie heeft nu besloten om de wedstrijden ie beschouwen als zijnde gewonnen door Maccabl. WIELRENNEN Han Steekers heelt de veldrlt van Harderwijk gewonnen De wiel 'renner uit Noordwijkcrhout reed de 22.5 kilometer In 1 08.03. Gert WUdeboer eindig de als tweede ALGEMEEN - BI) een door het Franse persbureau AFP gehouden onderzoek zijn. evenals bi) een door het Amerikaanse persbureau UP1 gehouden enquetc begin november, de Cubaanse atleet Albertp Ju- antorena en de Roemeense turnster Nadla Comaneci als sportman en sportvrouw van het Jaar 1976 gekozen VOETBAL De Engelse vlerdc-divlsleclub Newport County, die werd bedreigd met een faillissement, waardoor de club op 11 de cember zou moeten stoppen, zal in ieder geval tot na Kerstmis mogen doorgaan. Voorzitter Rogers zei flat met de Inkomsten uit de vriendschappelijke wedstrijd tegen Coventry City de achterstallige salarissen van de spelers kunnen worden betaald. SCHAATSEN De schaatsbond van de Wcstduttse provincie Noordrljn-Westfalen heeft de Nederlander Pierre Bijsterveld aan gesteld als trainer HIJ zal op de kunstijs baan in Orefrath, die vorig Jaar is geopend, de leiding krijgen over ongeveer 180 Jeugdi ge rijders en rijdsters De 42-jarlge Bijster veld is uit Helmond afkomstig en heeft de vorige twee seizoenen de Belgische ploeg begeleid. SKIEkN De Zwitserse Ltse-Marie Mo- rerod heeft in Aprica de slalom voor dames, het eerste onderdeel van de ..World Series voor landenploegen gewonnen Zi) maakte over de twee manches een tijd van een minuut 32.41 seconden en was daarmee snel ler dan drie Frangaises: Perrine Pelen <1.32.961. Patricia Emonet 11.34.45) en Da nielle Debemard il.34.511. DEN HAAG Minister van Doom van CRM ziet geen aanleiding om een justitieel onderzoek te laten instellen naar betalingen aan de eigenaars van de toenmalige zeezender Veronica uit het aan SC Gooiland uitgekeerde bedrag in het kader van de sanering van de toenmalige tweede divisie van het betaalde voetbal. De bewindsman heeft dit geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Kosto en Voogd (PvdA). De KNVB. daartoe In staat gesteld door de minister, betaalde in 1971 194.800 gulden uit aan de SC Gooiland. De kamerleden meenden dat een aanzienlijk deel van dit bedrag naar de eigenaars van Veronica ging. omdat zij, achteraf, als vordering op SC Gooiland een bedrag aanmeldden dat de partijen daarvoor altijd ais schenking hadden aangemerkt. Kosto en Voogd vroegen de bewindsman of deze bereid zou zijn die bedragen terug te vorderen wanneer mocht blijken dat onverschuldigde bedragen aan de eigenaars van Veronica zouden zijn uitgekeerd. De minister stelt dat uit onderzoek gebleken is dat de eigenaars van Veronica destijds 58.681.16 hebben gekregen uit het saneringsbedrag. Uit dit onderzoek is volgens de bewindsman ook gebleken dat beide partijen de uitkeringen van de zeezender aan SC Gooiland altijd als leningen hebben aangemerkt en dat Veronica de door haar aan SC Gooiland verstrekte bedragen ook steeds als vordering in haar boekhouding heeft opgenomen Uit de liquidatiestukken en bankafrekeningen over de periode april 1972 is de bewindsman gebleken dat alle schuldeisers van Gooiland volgens de officiële crediteurenlijst zijn betaald en dat pas daarna uit het liquidatiesal do is gedaan. ..Door deze handelwijze is dus niemand benadeeld", aldus de bewindsman van CRM. ADVERTENTIE Bijna een vijfde deel van de premies voor levensverzekeringen (in vaktermen: individuele kapitaal- en renteverzekeringen) komt over het afgelopen jaar als winstdeling aan verzekerden ten goede.W Daarmee handhaaft de U trecht zich aan de top op het gebied van winstdeling. (Dat mag ook wel als je f mrcHrl het al sinds 1883» doet.) ["""'J Daar staat AMEV achter. •De l'lieihl legde als eerste en enige NV hel lechtup v\ uisldeling hij de oprk hlingriHKli in de statuten tast

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11