Duurdere olie terecht, zegt Pronk ■Ill IR ■III llü mil Effect ramp in Rijnmond zo klein mogelijk houden Transavia stoot airbus-jumbo af Opnieuw Nederlandse hulp voor Turkije Bijlmerflats opgevrolijkt "1 y Toneelstuk 24 jaar achtereen gespeeld Bestaur buigt veiligheidsbeleid om: Drie kleinere Boeings aangeschaft Dost met verlof in Ntderiand Regering stuurt opblaashal Staalharderij reorganiseert Choreograaf Van Manen op Cuba Grafische prijs voor Co Loerakker VVD eist van CDA medewerking bij haar grondpolitiek Voorwaardelijke straffen en boete in paspoortzaak DINSDAG 3 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PSH 9 Van eei onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Rijnmondbestuur gaat het veiligheidsbeleid in zoverre ombuigen, dat het de gevelgen van een ramp bij een van de industrieën in vele gevallen belangrijker acht dan het verkleiien van de kansen op zo'n ramp. Het zegt de mensey weinig, of er een kans van een op de duizeni of een op de honderd bestaat op een ramp. Maar het zegt de bewoners van het Rijnmaidgebied heel wat, of het effect van een gebeurtenis betrekkelijk gering dan wel rampzalig voor eei groot gebied is. In het Rjnmondgebied is een groot aantal chemische en petroche mische ndustrieën bijeen en het gaat eron, aldus gecommitteerde P. A. de Riiter. dit gebied zo veilig mogelijk te maken voor allen die er wonen ei werken. Te trager Een aanal punten van dit beleid is neergelegd in een veiligheidsnota, welke deheer De Ruiter beschouwt als een «erste stap. Via een motie sprak de Rijnmondraad gistermid dag uit. dat nadere concretisering van het ie voeren beleid nodig is in een aantil vervolgnota's. Die motie werd mei enorme meerderheid aan vaard. slichts zes PvdA-leden en de PSP-er sfemden tegen, omdat zij de ze nota, vaaraan meer dan een jaar is gewerlt, veel te mager vonden. De heer De Ruiter gaf toe. dat deze allereerst» stap nog Zéér vaag is. Maar critiria zijn nu al heel rhoeilijk te stellen allerlei zaken zijn vrijwel niet te dtfiniëren en men heeft bo vendien A te maken met een groot aantal we.telijke bepalingen rond de hele veilgheidsmaterie. Daarmee heeft mei met het uit te stippelen beleid teriege rekening te houden. Er is nu een basis voor studie en overleg, Taaraan het bedrijfsleven van harte wil meewerken. Niet relevant Het publreren van de volledige lijst van militti-ongelukken en inciden ten van vorig jaar als antwoord op vragen van twee PvdA- Rijnmondraadsleden, vorige week. leidde gisteren even tot een scherpe discussie: deze openbaarmaking was geschied buiten het bedrijfsleven om. En dat bedrijfsleven had tegen deze publikatie ernstige bezwaren. Niet, zo bleek uit de discussie giste ren, om de openbaarmaking op zichzelf alle erin genoemde feiten waren reeds lang openbaar maar het bedrijfsleven en een aantal Rijn mondraadsleden van de VVD-fractie en de CDA-fractie zag publikatie op nieuw, zoals vorige week was ge schied, niet relevant. Waarbij een groot deel van de gevoe lens van onbehagen was gewekt doordat het bedrijfsleven heeft te maken met provincie. Rijnmond en gemeenten, welke instanties in een aantal gevallen vooral waar het betreft voorlichting, feitenpublika- tie en overleg langs elkaar heen werken. Men wil graag meewerken, mits men weet hoe en met wie. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Het zich wijzigende vakantiepatroon van de Nederlandse toerist heeft Transavia genoodzaakt haar airbus jumbo begin volgend jaar af te stoten. Het gaat hier om het in april met veel fanfare in gebruik genomen toestel dat voorlopig was gehuurd van de fabriek in Toulouse in afwachting van de levering volgend voorjaar van een nieuwe airbus. Deze bestelling is nu geannuleerd. Daarvoor in de plaats schaft de maatschappij drie kleinere Boeing-737's aan. Twee daarvan worden voorlopig gehuurd en worden in april geleverd, de derde wordt (voor 20 miljoen gulden) gekocht en zal eind volgend jaar in de lucht zijn. Van een verslaggever UTRECHT De 28-jarige Arnhem mer Ham Dost heeft voor drie da gen de luitse gevangenis mogen verlaten. In verband met familie- omstandi;heden .is Dost met verlof in Arnhen. Dit heeft te raadsman van Dost, mr. R. B. Harkamp uit Utrecht, bekend gemaakt. Dost wed dit jaar in West- Duitsland veroordeeld tot een ge- Vangenissraf van drie jaar en negen maanden, omdat hij in een ontwen- ningscentum in Arnhem hasj had verkocht an jonge Duitsers die aan heroïne veslaafd waren. Deze ver oordeling leeft in ons land tot vele protesten anleiding gegeven. Vandaag leert Dost weer naar de gevangenis in Düsseldorf terug. Volgens Transavia-directeur Pieter Hanrath is het vliegen met een air bus in de vakantiesector geen renda bele zaak meer nu het publiek de massabestemmingen meer, en meer mijdt en zowel wat bestemmingen als tijd betreft meer gaat spreiden. In dit nieuwe patroon past de Boei- ng-737 (met 130 stoelen) beter dat de airbus (314.stoelen). Met de aanschaf van de drie nieuwe 737's wordt het aantal toestellen van dit type opge voerd tot 8. De beslissing is genomen in het ka der van de driejarenplan, waarin ook de ajidere sectoren van het bedrijf het vrachtvervoer en dienstverle ning aan andere luchtvaarmaat schappijen zijn opgenomen. Juist in deze sectoren heeft Transavia het afgelopen jaar een sterke toename van de omzet gezien. De omzet aan vrachtvervoer groeide van zes mil joen gulden in 1975 naar twintig mil joen gulden dit jaar, terwijl in de sector van dienstverlening en andere (buitenlandse) maatschappijen de omzet zelfs verviervoudigde, van vijf miljoen gulden naar twintig miljoen gulden. Vooral deze laatste sector krijgt in het plan extra aandacht en zal tot Simpkin; ..Ze heeft en teugel noég »oor har landen." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) vindt een redelijke prijsverhoging voor olie „niet ongerechtvaar digd". Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse regering heeft Turkije een bedrag van een miljoen gulden toegezegd als eerste hulpaanbod voor de opvang van de slachtoffers van de aardbevingen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren besloten tot een nieuwe hulpzending. Ministir Boersma (sociale zaken) zal vandaag in de Amsterdamse Bijlmermeer het project „Onze Binneistraat" openen. Voor dit project hebben kunstenaars wat kleur gegeven aan de „binneistraten" van de Bijlmerflats: lange overdekte gangen, die de flats met de parkeergarages verbincen, en de lifthallen. De versieringen zijn aangebracht in het kader van de Beeldende- Kunstmaarsregeling. Op de foto: een kunstenaar bezig met zijn opvrolijkend werk in de gang naar de flat Frissenstein. gevolg hebben, dat de maatschappij haar activiteiten veel meer dan tot nu toe het geval was naar het buiten land zal verleggen. Volgens directeur Hanrath heeft de maatschappij een aantal zeer aantrekkelijke opdrach ten in portefeuille, zowel in het Mid den Oosten, waar zij een regionaal luchtnet moet gaan opzetten (welk land dit is wilde hij niet zeggen), als in enkele Afrikaanse landen. Meer personeel Dit betekent, dat in de naaste toe komst waarschijnlijk extra perso neel zal moeten worden aangetrok ken. Vliegend, operationeel en technisch. Per project denkt de maatschappij zeker zestig zeven tig man nodig te hebben. Voorzover mogelijk zal voor deze projekten in eerste instantie eigen materieel wor den ingezet. Maar wanneer dit on haalbaar blijkt (men gaat ervan uit, dat de kern van de vloot voor het vakantievervoer beschikbaar moet blijven omdat dit vijftig a zestig procent van dê omzet van het be drijf zal blijven uitmaken) zullen de opdrachtgevers zelf voor het materi eel moeten zorgen. Voor dit soort aktiviteiten zal de maatschappij waarschijnlijk een dochteronderne ming oprichten, die onder de naam Transavia International gaat ope reren. Ook in de vrachtsector wil de maat schappij in de toekomst onder bui tenlandse registratie gaan vliegen om, aldus de heer Hanrath, onder de door de RLD gevormde obstakels uit te komen. Als voorbeeld van tegenwerking van deze kant noem de hij de aanzegging van de RLD aan het adres van Transavia, nog maar twee jaar te mogen blijven vliegen met de vrachtversie van de Boeing 707. Dit vooral omdat dit toestel niet zal voldoen aan de ge- luidseisen. De maatschappij noemt dit op zijb zachtst gezegd een tikkel tje onrechtvaardig omdat zelfs de toestellen van buitenlandse maat schappijen niets in de weg'wordt gelegd. Maar als de olieprijzen meer stijgen dan wat 'redelijk' is. dan moet de derde wereld er rekening mee hou den dat de rijke landen minder ge neigd zijn toe te geven aan haar eisen. De tegemoetkomendheid van de rijke landen noemde Pronk 'om gekeerd evenredig' aan de hoogte van de olieprijsstijging. Een dag of tien geleden deed Pronk een gelijksoortige uitspraak. Bij de christelijke jonge werkgevers zei hij toen een verhoging van de olie prijzen met tien tot vijftien procent niet onredelijk te vinden, omdat een dergelijke verhoging in de pas blijft met de geldontwaarding. Wegens deze opmerking werd de be windsman gegispt door minister van buitenlandse zaken Van der Stoel. Deze meent dat een Nederlandse mi nister zich niet zo duidelijk voor stander mag tonen van duurdere olie. die de westerse economiëen zo veel schade kan berokkenen. Gisteren vermeed Pronk zorgvuldig het percentage te noemen voor een olieprijsverhoging dat hij 'redelijk' vindt. Wel wees hij erop dat de koopkracht van de derde wereld door de geldontwaarding er het afge lopen jaar zestien procent op is ach teruitgegaan. Door de inflatie kun nen de olie- en ontwikkelingslanden in het westen zestien procent minder kopen. De minister zei dat de rijke landen noch aan beperking van de inflatie, noch aan energiebesparende maatregelen twee verlangens van de olielanden zijn toegekomen. Noord-zuidgesprek Minister Pronk onderkent een duide lijk verband tussen het noord- zuidgesprek in Parijs (tussen olie- en ontwikkelingslanden aan de ene en rijke landen aan de andere kant) en de olieprijsverhoging. Hij staat daarin op één lijn met de hoogste Nederlandse vertegenwoordiger bij het overleg, Van Schaik. Deze meent dat de verhoging van de olieprijsver hoging extra hoog zal zijn als het noord-zuidoverleg in een mislukking eindigt. De prijsverhoging zal daar entegen gematigd zijn als de rijke landen althans ten dele ingaan op de verlangens van de derde wereld" een gunstige schuldenregeling en zeker der prijzen voor grondstoffen die de ontwikkelingslanden uitvoeren. Ambtenaren op Pronks ministerie daarentegen geloven steeds meer dat er geen enkel verband is. Volgens hen heeft de mate van de olieprijs verhoging niets te maken met het al dan niet bereiken van resultaten in Parijs. Zij menen dat de eenheid van olie- en ontwikkelingslanden zo taant dat de eerste niet bereid zullen zijn zich in te houden als op de verlangens van de derde wereld in Parijs wordt ingegaan. Zij pleiten er dan ook voor op het noord- zuidgesprek alleen nog maar te pra ten over olie en zaken als grondstof fen en schulden te laten vallen. Mi nister Pronk is het daarmee niet eens. Volgens hem moeten in Parijs èlle problemen worden aangepakt. Nog steeds hoop Volgens één van de twee voorzitters van het noord-zuidgesprek. de Vene zolaan Perez Guerrero is er nog steeds hoop dat er in Parijs wat wordt bereikt, ondanks het gebrek aan vooruitgang tot nu toe. Als be langrijke verdienste zag hij dat er tenminste nog steeds wordt gepraat. Minder personeel nodig AMSTERDAM De staalharderij Zimmers-Bofors (vestigingen in Amsterdam, Rotterdam en Hengelo) met in totaal 60 man personeel, heeft een her structureringsplan opgesteld. Voor zien wordt een nieuwe vestiging in Twente, waarin alle activiteiten uit Hengelo en het merendeel van de Amsterdamse werkzaamheden zullen worden ondergebracht. De Rotterdamse vestiging wordt on gewijzigd voortgezet. Aanpassing van de personeelsbezetting zal noodzakelijk zijn. Met de operatie zijn enige miljoenen guldens gemoeid, waarin in begrepen de aanschaf van de nieuwste apparatuur voor de Twentse vestiging. Personeel en bonden zijn ingelicht. Begin december zullen de gesprekken met de vakorganisaties worden voort gezet. Volgens districtsbestuurder Salom ons van de Industriebond NVV is nog niet zeker hoeveel van de zestig werknemers bij Zimmer moeten worden ontslagen. Dat hangt er van af hoeveel mensen uit de huidige vestigingen in Amsterdam en Hengelo mee kunnen naar de nieuwe vestiging in Twente. Waar die nieuwe vestiging zal komen staat ook nog niet vast. Zimmer kwam met name in de problemen doordat een aantal grote klanten zelf het staal ging harden. maar 'als het een mislukking worat zullen we het een mislukking noe men 'Het is echter niet wat we willen'. Pronk en Perez Guerrero spraken beiden op het congres van het Ver bond voor internationale ontwikke ling (SID), in het Amsterdam RAI- gebouw. Ongeveer zevenhonderd deskundigen op het gebied van eco nomische en sociale ontwikkeling, waaronder ook de secretaris generaal van de wereldhandelscon ferentie (Unctad). Jamani Corea, ne men daaraan deel. Op de pagina economie staat een achtergrondverhaal over het noord- zuidgesprek. De Nederlandse regering zal naast dekens, tenten, slaapzakken, kle ding en medicamenten ook een opblaashal naar het rampgebied stu ren. Deze dubbelwandige hal van 160 bij acht meter heeft de regering spe ciaal aangeschaft voor hulp in rampgebieden. Technisch personeel om de hal op te zetten, vijf hete- luchtkachels en een stroomagregaat worden meegestuurd. Het Rode Kruis heeft gisteren war me slaapzakken, tienduizend plastic zakken voor het afnemen en ver strekken van bloed plus de daarvoor benodigde toedieningsapparatuur gekocht Bovendien zullen na de eerste dekenzending van vorige week nog eens 5100 dekens, voor een deel afkomstig van de Wilde Ganzen, worden overgevlogen. Het Rode Kruis heeft gehoord dat men in Turkije de stroom gedragen kleding niet aankan. De hoeveelhe den gedragen kleding belemmeren zelfs ernstig het transport van veel belangrijker hulpgoederen, zoals pooltenten. medicamenten, bloed, keroslne-kacheis en dekens. Het Ne derlandse Rode Kruis vraagt de be volking daarom met de grootste klem geen kleding meer ter beschik king te stellen. Wel is er een zeer grote behoefte aan giften op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis, waar gisteren de eerste tienduizend gulden binnen was. Met de aankoop van de nieuwe hulpgoederen zal on geveer 135.000 gulden gemoeid zijn. Het ziet er naar uit dat de komende weken nog veel hulp nodig zal zijn. mede in verband met de noodzaak om nood-behuizingen te bouwen. LONDEN In Londen wordt nu al vierentwintig jaar achtereen het zelfde toneelstuk „The mousetrap" van wijlen Agatha Christie gespeeld. Sinds het stuk in 1952 in première ging, werden er 9975 voorstellingen van gegeven, die door ruim vier mil joen mensen bezocht werden. Sommi ge kijkers van het eerste uur gaan het nu nog eens zien, velen met hun kleinkinderen. De spelbczetting is uiteraard in de loop der jaren vele malen gewijzigd. Op deze foto wordt in het St. Martin Theater de verjaardagstaart van het stuk aangesneden door Helen (links), de nieuwe hoofdrolspeelster, en Mary Law, die het nu al weer lang genoeg gedaan heeft. „The mousetrap" is nu zo'n vastgcwortelde tradititie ge worden dat niemand verwacht dat het ooit nog uit het Londense theaterle ven zal verdwijnen. DEN HAAG De choreograaf van het Nationale Ballet in Amsterdam is momenteel op Cuba, waar hij zich zal oriënteren over de ballettoe- stand aldaar. Hij woont daar ook voorstellingen bij die in Havanna tijdens een balletfestival worden ge geven. Van Manen is gast van de Cubaanse regering. Het bezoek heeft plaats in het kader van de culturele uitwisseling tussen Neder land en Cuba. Er zijn door Cuba ook andere balletdeskundigen uitgeno digd. onder wie Lawrence Rhodes, een Amerikaanse danser die enkele jaren geleden eerste solist was bij het Nationale Ballet. HILVERSUM - De Hennëtte Ro- land-Holst-stichting heeft de prijs voor grafisch werk voor 1976 voorde illustratie van een jeugdboek toege kend aan Co Loerakker uit Haarlem voor zijn bijdrage aan het boek „De grote vivat" van Mies Bouhuys. De prijs werd toegekend op advies van G. N. Zijlstra. S. Samama en P. Olivier. Op 17 december vindt de uitreiking plaats in De Vaart te Hil versum. Mogelijk belangrijke vestigingen Amsterdam AMSTERDAM Burgemeester Samkalden heeft gisteren een be richt in het Algemeen Dagblad be vestigd, waarin gewag wordt ge maakt van de mogelijkheid tot een vijfvoudige bedrijfsvestiging in Amsterdam, waarmee enkele dui zenden arbeidsplaatsen zouden zijn gemoeid. Het stadsbestuur is in be spreking met verscheidene be drijfstakken. die een vestiging in Amsterdam overwegen. Van de zijde van het gemeentebestuur konden geen nadere mededelingen worden verstrekt ROTTERDAM Op een bin nenschip dat ln de Rotterdamse Spoorweghaven lag afgemeerd heeft de Rotterdamse politie 1600 kilo hasjiesj in beslag genomen. De poli tie was via een tip op de hoogte gebracht van de verzending via het binnenschip. De schipper van het vaartuig, de 32-Jarige J.N.D., ls in verband met de vondst aange houden. DEN HAAG Vier Tweede- Kamerleden van de VVD hebben gisteravond, tijdens spreekbeurten in het land. ..van het CDA geëist" medewerking te verlenen aan een fundamentele verandering van de door de regering bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen over de grondpolitiek ..Als het CDA daartoe niet de politieke wil en de moed opbrnengt. maar zich beperkt tot het indienen van onbelangnjke wijzigingsvoorstellen en zo zal proberen te verhullen, dat het onder het juk van de PvdA doorgaat, dan zal de VVD deze houding zonder mededogen aan de kaak stellen", aldus hebben fractievoorzitter Wiegel en zijn fractiegenoten De Beer, Scherpenhuizen en Tuijnman gezegd, respectievelijk te Lichtenvoorde, te Dronten, te Haren en te Dordrecht. De VVD-fractie zal de wetsontwerp en ten scherpste bestrijden, zeiden de liberalen „In de wetsontwerpen staat, dat de regering een eigenaar kan dwingen, zijn grond le ver kopen. niet voor de werkelijke waarde, dat een eigenaar jarenlang aan het lijntje gehouden kan worden, dat een gemeente alleen al op grond van een structuurplan haar voorkeursrecht kan uitoefenen en dat er een mogelijkheid komt. dat dit recht gehanteerd wordt als er nog maar sprake is van een ontwerp- structuurplan". aldus de VVD-ers en zij noemden een en ander onaan vaardbaar. AMSTERDAM De rechtbank heeft de twee verdachten in de ..pas poort-affaire" ieder vijfhonderd gul den boete en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf opge legd. Het zijn de 26-jarige student R. M en de 25-jarige student H. M. uit Amsterdam. Tegen hen was drie maanden onvoorwaardelijk geëist. De zaak kwam aan het licht toen op 25 mei op het vliegveld Ben Goerion in Tel Aviv een koffer met explosie ven ontplofte, waardoor twee men sen werden gedood en zeven ge wond. Op een van de slachtoffers, de uit Wuppertal afkomstige Bernd Hausmann. die de koffer had meege bracht. werden resten van een pas poort aangetroffen, dat op naam stond van H. M destijds wonend in Amstelveen. Deze bekende, dat hij zijn paspoort aan zijn vriend R had gegeven, die het nodig had om een lid van de Baader-Meinhofgroep tij delijk uit handen van de Westduitse politie te houden. Hij werd vervolgd wegens verduistering van een pas poort. Zijn vriend R werd veroor deeld wegens uitlokking tot deze verduistering. De Oostduitse zanger/dichter Wolf Biermann, die tijdens een I toernee door West-Duitsland zijn staatsburgerschap verloor en I daardoor niet meer terug kan keren naar de DDR, trekt op het J ogenblik bomvolle zalen. In München kwamen 6500 mensen bijc om Biermann te horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9