Meningsverschillen ussen Syrië en PLO f V akbonden in Uruguay strijden tegen junta Kritiek op aanpak in Turks rampgebied Vonnis in langste en duurste proces van Groot-Brittannië Dodental rellen in Z-Afrika veel hoger Franse rechters willen afschaffing doodstraf Ambassadeurs Egypte spannen zich in voor gesprek Sadat-Joden aan feeonrferbetering van voedselproductie Bewoners Occon Island tegen Britse staat 72 doden bij vliegtuigongeluk vlakbij Moskou „Turkse politie martelt man dood" oberto Olmes vraagt om steun uit Europa 'M* Spaanse premier praat met oppositie TET H ySDAG 30 NOVEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 burg 1 jiroet, PARIJS (UPI, Reuter) Voor het eerst sinds de Arabische topconferentie in Riaad ie' °JJ rieden maand, waar tot een staakt het vuren in Libanon werd besloten zijn openlijke h eningsverschillen tussen de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) en Syrië aan het daglicht steven itreden, levere i een in Parijs uitgegeven persver- e te sti laring heeft het hoofd van de poli- >rdeini eke afdeling van de PLO, Faroek \ugust addoemi die zich momenteel voor esprekingen in de Franse hoofd- ad bevindt, duidelijk gesteld dat t PLO de stichting van een onaf- Bnkelijke Palestijnse staat na- Gewe recft Kaddoemi wees een mogelij- manit federatie tussen een te stichten uur e alestijnse staat. Syrië. Libanon en iscuss ardanië zonder meer van de hand. van 1: te Di aarnemers zagen het Syrische stre- ingele in naar een dergelijke federatie>els andeli tn van de redenen voor het Sy- sproje sche optreden in de Libanese bur ning. Toorlog. Kaddoemi reageerde met n. ond jn persverklaring op een artikel in ou pt pro-Syrische Libanese dagblad an Lo< Anwar, waar tot de stichting van n de h n federatie van Arabische staten. W Lo iet inbegrip van Palestina werd op- >rst. I iroepen. or info ;en: b geiege ipanningen yersch op ander terrein blijken er tus- tn Syrië en de Palestijnen politieke lanningen te bestaan. Het Pales- jnse persbureau Wafa beschuldig- t gisteren de Arabische vredes- is goe acht in Libanon, die voornamelijk beslu t Syrische troepen bestaat zich on- om ei delijk tegenover de Palestijnen te /erlem dragen terwijl de rechtse Libanese atie va achten door de Syriërs „bevoor- :entru cht" worden. In een gisteren uitge- dwijkt ven communiqué in Beiroet liet de LO duidelijk weten geen zware wa- ens, die in Palestijnse kampen in et zuiden van Libanon zijn opge- orgen aan de Arabische vredes- r mag acht te zullen overdragen. In het id ont< igsmaj iwi Be e Kroci v°rper nternationale s nstell lerie lullen Mara nder ft zati ?s vankOME (Reuter» De internationale Is Haafoedselproduktie is. behalve in Afri- kinderta ten zuiden van de Sahara, het eelgeafgelopen jaar verbeterd, zo heeft de over (iirecteur-generaal van de voedsel- ïing den landbouworganisatie van de Ver- indertenigde Naties in Rome Edouard ituurvSaouma, gisteren bekend gemaakt. 'olgens Saouma was er vooral in t Verre Oosten verbetering opge- dcn. De wercld-voedselproduktie im in 1975 toe met maar 2 procent, "us Saouma. ..maar er deed zich in hartverheffende stijging van on- iveer 4 procent voor in de ontwik- ^Hejliogslanden en zelfs 8 procent in iwênhiF1 belangrijke gebied van het Verre un wej°sten °ver het gebied in Afrika ellende" zuiden van de Sahara stelde de vanda|recteur vast dat de Produktle Per 00-2lfofd van de bevolking er aanzlen- veekeiwk achter bleef bij de bevolkings- lename. Saouma had kritiek op het ilen van de geïndustrialiseerde en twikkelingslanden om het eens te (orden over een ..nieuwe internatio- ile economische orde". Volgens m is er nog nauwelijks iets te ierken van stappen die fundamen- le veranderingen kunnen aanbren- n in het welzijn van miljoenen lensen in de ontwikkelingslanden, louma maakte gisteren geen meer letailleerde cijfers bekend over verdeling van de voedselproduk- in de verschillende gebieden. communiqué werd verder uitdrukke lijk verklaard dat de PLO geen Ara- bisch-Israëlische vredesovereen komst zal aanvaarden, die niet voor ziet in de „volledige Palestijnse onaf hankelijkheid op Palestijns grond gebied". In het communiqué werd eveneens opnieuw resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verworpen. Deze resolutie die in november 1967 werd aangenomen dient als basis voor de vredesconfe rentie van Oenève. Opvallend was dat de vertegenwoordigers van de pro-Syrische Palestijnse organisa ties niet tot de vergadering waar het communiqué werd opgesteld werden toegelaten. Ondertussen probeert de PLO wel de vertegenwoordigers van het Palestijnse Afwijzingsfront, die elke vreedzame oplossing van het conflict met Israël verwerpen, er toe te bewegen aan de zitting van het uitvoerende comité van de PLO die over ruim een week in Damascus wordt gehouden, deel te nemen. Vredesmacht De Verenigde Staten hebben giste ren een Israëlische boodschap aan de Libanese president Sarkis overge bracht. waarin Israël eist dat Sarkis maatregelen treft tegen Palestijnse acties in zuid-Libanon. Dit werd gis teren gemeld door het falangistische radiostation in Beiroet Het radiosta tion meende verder dat de VS Israël onder druk zullen zetten om de Ara bische vredesmacht in Libanon ver der naar de grens met Israël te zullen laten optrekken. Israël zou hiermee inmiddels gedeeltelijk hebben inge stemd. Het Libische ministerie van buitenlandse zaken liet gisteren we ten. dat Libië zijn eenheden uit de Arabische vredesmacht terugtrekt. Aangenomen wordt dat dit gebeurt uit protest tegen de pogingen om de Palestijnen van hun zware wapens te ontdoen. Terwijl de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Allon heeft aangeboden om met de Liba nese regering over een regeling ten aanzien van de Libanees-Israëlische grens te onderhandelen verklaarde premier Jitzhak Rabin dat de Israë lische troepen die aan de Libanese grens samengetrokken zijn. daar zul len blijven „zolang dat nodig is". PARIJS (UPI] De invloedrijkste vakbond van rechters in Frankrijk heeft gisteren op haar jaarlijks congres in Parijs aangedrongen op afschaffing van de doodstraf. De bond van rechters, wegens haar linkse sympathieën in de wandeling „de rode rechters" genaamd, betuig de ook steun aan het gemeenschap pelijk politiek program van de geza menlijke communlstisch- socialistische oppositie. Een woordvoerder van de bond zei dat de uitspraak tegen de doodstraf gezien moet worden als een politieke aanval op de huidige liberaal- kapitalistische maatschappij in Frankrijk. De rechterlijke macht wordt door de machtigen als wapen gebruikt tegen de zwakken. „De doodstraf dient gezien te worden in de context van toenemende onder drukking". aldus de woordvoerder. Bij de bond. die beschouwd wordt als de invloedrijkste beroepsorgani satie van Franse rechters, zijn 1.400 van de 4.500 rechters in Frankrijk aangesloten. Dezer dagen moet president Discard d'Estalng beslissen over vier gratie verzoeken van terdoodveroordeel- den, van wie het hoger beroep door het hooggerechtshof is afgewezen. Sinds hij in mei 1974 president werd. heeft Giscard op een na alle gratie verzoeken ingewilligd. De „rode rechters" kritiseerde Fran se ministers die in het openbaar de afschrikwekkende werking van de doodstraf aanprezen Sinds minister van binnenlandse zaken Michel Po- niatowski de rechtbanken verweet dat ze misdadigers te zacht aan pakken hebben de geschrokken ho ven van assiezen (rechtbanken met jury) met grotere regelmaat dood vonnissen opgelegd. Sinds 1 januari van dit jaar zijn vijf mensen ter dood veroordeeld, terwijl met een dood vonnis per jaar in de twee voorgaan de jaren, werd uitgesproken. NAIROBI (Reuter) De nachttrein Mombassa-Nairobi is gisterochtend vroeg halverwege, bij Dnrajani, ont spoord doordat als gevolg van over stromingen de baan ondermijnd was. Volgens spoorwegfunctionarissen sloegen de locomotief en de eerste vijf wagons om, terwijl de rest van de rijtuigen op de rails bleef staan. Be richten van de Kertiase radio, als zou den wellicht honderden mensen zijn omgekomen doordat de ontspoorde wagons onder water zouden zijn ver dwenen, werden van de zijde van de spoorwegen onjuist genoemd. udswi brug lacht iber vt Rijst volgei t, voor K" LONDEN (AFP) Rechter Robert Magarry is gisteren in Londen begonnen aan het voorlezen van zijn vonnis in het langste en kostbaarste proces uit de Britse rechtsgescheidenis. Het gaat hier om een geding dat de oorspronkelijke bevolking van het fosfaatrijke 'Ocean Island" (Stille Oceaan) heeft aangespannen tegen de Britse staat en het Brits-Australische-Nieuw-Zeelandse consortium dat de fosfaat al 50 jaar op dat eiland wint. Als de edelachtbare Magarry vrijdag toe is aan zijn conclusie, zal hij een kwart miljoen woorden hebben uitgesproken een verbale marathon. Het proces heeft ook qua tijdsduur 221 zittingsdagen en gemaakte onkosten geschat op drie miljoen gulden alle records uit de Britse rechtsgeschiedenis met stukken gebroken. De bevolking van Icean Island is indertijd met het oog op de fosfaatwinning 'verbannen' naar de Fiji-eilanden. Zij eist van de gedaagden dat deze Ocean Island, dat na 50 jaar afgraving veranderd is in een 'maanlandschap', opnieuw voor de autochtone bevolking bebossen en anderszins bewoonbaar maken. TEL AVIV, WENEN (AP, UPI, Reuter) Egyptische ambas sadeurs in de Verenigde Staten en andere Westerse landen proberen Joodse leiders ertoe te bewegen een bezoek aan Egypte te brengen om besprekingen met president Sadat te voeren. Dit meldde gisteren het Israëlische dagblad Ma'ariev. de uiteindelijke beslissing aan de betrokken genodigden zal overlaten. Ma'ariev had eerder deze maand be kendgemaakt dat de Israëlische regering na oorspronkelijk in stemming met het gesprek zich er tegen verzet heeft. MOSKOU (AFP. UPI. Reuter) Zondagavond is een Russisch vlieg tuig, en TU-104, kort na het opstij gen van de Moskouse luchthaven Sjeremetjewo en onderweg naar Le ningrad, neergestort. Volgens weste lijke luchtvaartkringen in Moskou zijn alle 72 inzittenden omgekomen. De twee-motorige turboprop stortte 30 km van de luchthaven neer De Russen vertelden aanvankelijk dat de brandweerauto's, die met spoed van de luchthaven vertrok ken, op oefening waren. De TU-104 is een van de oudste toestellen die in de Sowjet-Unie in dienst zijn. Het wordt gewoonlijk alleen voor Russische passagiers ge bruikt. ANKARA (Reuter, UPI, AP) In Turkije is er gisteren kritiek geleverd op de regering omdat zij te kort zou zijn geschoten in het treffen van voorzorgsmaat regelen in het gebied waar zich vorige week een zware aardbe vingsramp voordeed. In het oosten van Turkije hebben zich in het verleden de zwaarste aardbevingen ter wereld voorge daan. maar van officiële zijde is er nooit een rampenplan opgesteld om meteen op grote schaal hulp te kun nen bieden. Zo waren Turkse zegslieden gisteren bevreesd dat de hulpvluchten van helicopters naar nog steeds niet be reikte dorpen opnieuw vertraagd zouden worden, mede ook door de zware sneeuwstormen van de afgelo pen dagen. Gisteren meldden oogge tuigen dat het vliegveld van de pro vinciehoofdstad Van volkomen dicht zit met Westduitse en Ameri kaanse hulpgoederen en reddings ploegen. die niet verder vervoerd kunnen worden. Turkse kranten spraken gisteren de vrees uit dat het dodental zou stijgen tot boven de tienduizend. De provinciale gouverneur Ahmet Totsun heeft inmiddels alle mannen tussen de 18 en 65 jaar opgeroepen om deel te nemen aan de reddingso peraties. „Wij zijn bang dat die bergbewoners die de ramp hebben overleefd nu zullen doodvriezen," al dus de gouverneur. In het gebied heersen temperaturen van 12 graden onder nul. De door de Turkse rege ring en andere landen beschikbaar gestelde tenten bieden te weinig be schutting. zodat veel dorpsbewoners zullen moeten vertrekken naar de steden. Zij maken zich bezorgd over hun schapen en koelen, vaak de eni ge middelen van bestaan. In verschillende dorpen is er een groot tekort aan voedsel, dat lang niet werd opgeheven door de voed- selpaketten die enkele helicopters konden neerlaten. ANKARA (DPA) In de stad Dly- arbakir is een jonge Turk volgens een arts door de politie doodgemar teld. De Jonge man was vrijdag aan gehouden op de beschuldiging dat hij een verklaring van het verboden linkse „Volksbevrijdingsleger" bij zich had. Volgens het verhaal van de politie heeft de Turk, die Ismail Gokhan genoemd wordt, zichzelf vergiftigd met tabletten om geen namen van geestverwanten te ver raden. Deze versie is gisteren tegengespro ken door een ziekenhuisdokter, die haar „pure verzinsels" noemde. Vol gens hem werd de jonge man hevig bloedend uit het hoofdbureau van politie naar het ziekenhuis ge bracht. Een aantal democratische organisa ties in Diyarbakir heeft tegen „bar baars optreden" van de politie ge protesteerd en de aanwijzing en be straffing van de verantwoordelijken geëist. Tot degenen die zouden zijn benad erd behoren Philip Klutznik, een hoge functionaris van het Wereld Joodse Congres en mogelijke opvol ger van Nachum Goldmann zowel als Charlotte Jacobson, hoofd van het Joodse Agentschap in de Veren igde Staten. Volgens de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky, die volgens een eerder bericht In Ma'ariev bij de totstandkoming van de contacten zou hebben bemiddeld zijn ook voor aanstaande Britse Joden naar Cairo uitgenodigd. Kreisky gaf toe eerder dit jaar van Sadat het verzoek te hebben ontvan gen een gesprek tussen hem en niet Israëlische Joden te arrangeren Kreisky zei dit verzoek aan twee Amerikaanse en een Britse Jood te hebben doorgespeeld. Hij zei echter nu niet meer bij deze inspanningen betrokken te zijn. Kreisky wilde geen namen van mogelijke Joodse deelnemers aan de bijeenkomst be kendmaken. In Israël weigerden officiële woordvoerders commentaar te geven op een mogelijke ontmoeting tussen Sadat en niet-Israëlische Joden. Aangenomen wordt dat Israël een dergelijke bijeenkomst niet zal proberen te voorkomen, en dat men Zwarte Amerikaanse Senator: JOHANNESBURG (Reuter, UPI, AP) Het Amerikaanse Congreslid Charles Diggs heeft gisteren in Johannesburg gezegd dat de recente rellen in de zwarte getto's in Zuid-Afrika honder den levens meer hebben gekost dan officieel is toegegeven. De zwarte Democratische senator uit Michigan die een bezoek heeft gebracht aan Zuid-Afrika. zei dat hij „voldoende bewijs" bezat, verkregen uit gesprekken met zwarte leiders, dat er veel meer slachtoffers zijn gevallen bij wat hij de „opstand" noemde, die in Soweto had plaatsge vonden. Hij beschuldigde het ministerie van informatie ervan valse voorlichting te hebben gegeven over de rellen van juni, juli en augustus. De Amerikaanse senator veroordeel de ook het Amerikaanse bedrijfsle ven omdat het investeert in de Zuid- oor James Dorsey nemend emenl ig was. ?nvelof ir 2791 il ter v Vij eisen geen economische Dycot van het Uruguayaanse Dik. Wij vragen om stopzet- ig van alle kredieten die de nta kan gebruiken om het iderdrukkingsapparaat in t land in stand te houden, .omenteel wordt zestig pro nt van onze nationale begro- ïg besteed aan de onderdruk- ng van het Uruguayaanse ilk. Zonder buitenlandse mn zou dat niet mogelijk in". verzoek heeft Roberto Olmos, lid n het hoofdbestuur van de Uru- lyaanse vakcentrale CNI en voor van de Grafische Bond in Uru- ay verleden week aan vertegen- ordigers van de Nederlandse vak weging en van de politieke partij- voorgelegd. Olmos, die in Neder- )d verbleef op uitnodiging van de deratie van Uruguay-Comitès en de Stichting Ontwikkelingssa- fnwerking Vakbeweging (SOSV) ;rt momenteel in een aantal West- opese landen besprekingen over un aan de strijd tegen de dicta- ir in zijn land en over de mogelijk- d van de oprichting van een secre- iaat van de CNT in Nederland, berto Olmos verliet Uruguay ruim maanden geleden Na de !}atsgreep van het leger in 1973 hij samen met vijf andere be- ursleden van de CNT aangehou- omdat zij in juni en juli van dat r een algemene staking in Uru guay hadden georganiseerd. Na zes maanden moest Olmos echter wor den vrijgelaten omdat men niet kon bewijzen dat hij rechtstreeks aan de staking had deelgenomen. In maart van dat jaar werd hij opnieuw aange houden en op het hoofdbureau van de inlichtingendienst van de politie gemarteld. Deze keer werd hij van het deelnemen aan politieke activi teiten beschuldigd. Olmos zelf meent dat zijn arrestatie tot doel had de Grafische Bond te intimide ren. Hoe het ook mag zijn. na twee maanden in handen van de Uruguay aanse politie raakte Olmos ten ge volge van de martelingen gedeelte lijk verlamd. Dankzij een medische behandeling in.Europa kon deze ver lamming echter worden genezen. Clandestiniteit Olmos schat het aantal politieke ge vangenen in zijn land op ongeveer zevenduizend. Van deze zevendui zend zijn twaalfhonderd vak bondsleiders en kaderleden van het CNT. dat onmiddellijk na de staatsgreep werd verboden. Ofschoon de vakcentrale de clandes tiniteit in gedwongen werd. werden de afzonderlijke vakbonden niet ver boden Wel werd de vrijheid van ac tie van deze bonden aan strenge be palingen onderworpen Ten gevolge hiervan mogen de vakbonden in fei te niet meer opkomen voor de belan gen van de werknemers. In bepaalde gevallen ging de Junta, toen de nieu we bepalingen niet werden nage leefd. over tot het onwettig verkla ren van afzonderlijke bonden. Zo werden de bouwbond, de metaal- bond en de bond van onderwijzers eveneens tot de illegaliteit gebracht. De gebouwen van de bouwbond wor den nu als legerkazerne gebruikt, die van de metaalbond volgens Olmos als martelkamers en de gebouwen van de CNT vormen nu het hoofd kantoor van de vrouwelijke politie in de hoofdstad Montevideo Ondanks de onderdrukking van de vakbeweging in Uruguay weten de verschillende vakbonden toch nog acties tegen de junta uit te voeren. Omdat het de vakbeweging verbo den is om als organisatie tegen be slissingen van de regering bezwaar in te dienen, hebben de vakbondslei ders hun leden aangeraden om als individuen hun bezwaar aan te teke nen. Olmos vertelt dan ook van lan ge rijen van arbeiders die voor de arbeidsbureaus staan om hun klach ten bij de autoriteiten bekend te maken Een jaar geleden werden er zelfs twintigduizend handtekenin gen voor salarisverhoging verza meld Deze werden bliksemsnel bij het ministerie van arbeid afgeleverd. Nog voor de politie tot arrestatie van degene die de handtekeningen bracht kon overgaan was hij al ver dwenen. De vakbonden zijn ook sinds de staatsgreep steeds nauwer met de wijkraden in de steden gaan samenwerken. Olmos vertelt dat re gelmatig de electriciteit in een wijk wordt uitgeschakeld waardoor de vakbondsliteratuur met een kleiner risico aan het volk kan worden uitge- Roberto Olmes: „Geen illusies" deeld. Eén keer. namelijk in decem ber 1974 is het zelfs gelukt om de electriciteit in geheel Montevideo uit te schakelen. Neergemaaid De reactie van de junta op dergelijke acties is bijzonder hard. Olmos me moreerde dat vlak na de staatsgreep in 1973 twee studenten met mitrail leurs werden neergemaaid toen zij leuzen op een muur aan het kalken waren. Inmiddels staat een straf van vier tot achttien jaar op het aanbren gen van leuzen op muren en toch. aldus Olmos, zijn de muren van Montevideo volgekalkt. De Junta raakt duidelijk steeds meer in het isolement. Niet alleen op het interna tionale vlak. waar bijvoorbeeld de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) onlangs een resolutie aannam, waarin er bij de Uruguayaanse junta wordt aangedrongen de vak bondsrechten in het land te herstel len. Ook het Amerikaanse Congres heeft een wapenembargo tegen Uru guay afgekondigd vanwege de schending van de mensenrechten in het land Verder krijgt ook in eigen land de junta steeds minder steun. Volgens Olmos staat de Junta tegen over een brede coalitie van vakbewe ging en politieke partijen. Niet al leen de progressieve partijen van het land maar ook de wat meer behou dende politieke groeperingen stellen zich steeds kritischer ten aanzien van de militairen op. De leiding van het verzet wordt vaak in handen gelegd van de CNT omdat deze over een organisatie en veel ervaring be schikt. Volgens Olmos wordt de Jun ta alleen nog door de oligarchie van de bankiers gesteund. Zelfs de wolproducenten en de veeteeltboe- ren. die een belangrijke positie inne men in de Uruguayaanse economie zouden zich tegen de junta hebben gekeerd. Olmos Illustreert dit met het voorbeeld van twee kopers- en verkopersstakingen verleden jaar in Uruguay Toen bleven vele winkels gesloten en deden de mensen die dag ook geen boodschappen. Maar niet alleen de winkeliers en de consumen ten hadden aan de staking deelgeno men. maar ook de grote veeteeltboe- ren die volgens Olmos „eigenlijk tot de bourgeoisie behoren Geen illusies Olmos stelt duidelijk dat hij geen illusies heeft, noch over de situatie in zijn land noch over de daadwerkelij ke solidariteit vanuit het buitenland Vandaar dat hij de vertegenwoordi gers van de vakbeweging en de poli tieke partijen in ons land en ook elders in Europa niet alleen om het afkondigen van een economische boycot van de Junta heelt gevraagd. Hij heeft hen tevens verzocht be kendheid te geven aan de situatie in Uruguay, steun aan familieleden van politieke gevangenen en hulp bij het opzetten van het Europese secretari aat van het CNT, dat hij zal beman nen. In dit kader toonde hij zich bijzonder blij met een handtekenin genactie van de SOSV onder werknemers van Nederlandse bedrij ven die economische belangqn in Uruguay hebben Ruim duizend ar beiders verklaarden zich tegen het plegen van investeringen in Uruguay totdat de vakbondsrechten zijn her steld De SOSV heeft de handteke ningen aan de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mers. mr. Van Veen. gestuurd Van Veen meende echter dat de menings vorming binnen de ILO nog niet is afgesloten en bovendien dat het bui tenlandse bedrijfsleven zich slechts bij hoogste uitzondering met politie ke veranderingen in een land moet bezighouden en heeft daarom de op roep van de SOSV van de hand gewezen. afrikaanse thuislanden. Diggs zei dat Zuid-Afrika zich „in buitenge woon kritieke omstandigheden" be vindt. Volgens hem zullen de Veren igde Staten niet uit naam van blan ke solidariteit ingrijpen „wanneer de moeilijkheden echt goed gaan ko men. en ik ben er van overtuigd dat ze zullen komen." Windhoek Uit Pretoria werd gisteren gemeld dat als gevolg van meningsverschil len in de blanke delegatie de voorge nomen zitting van de constitutionele conferentie over de toekomst van Zuid-West-Afrika (Namibië) in Windhoek is uitgesteld. De leiding van de nasionale partij, die ook in Namibië aan de macht is. had giste ren een spoedzitting van de partij belegd om een diepgaand conflict bij te leggen tussen de als gematigd bekend staande conferentievoorzit ter Dirk Mudge. en de zeer conserva tieve leider van de nasionale partij in Namibië, Du Plessis. Du Plessls, die als lid van de blanke delegatie ook deelneemt aan de conferentie in Windhoek, eist dat ook in een onaf hankelijk Namibië de gescheiden woongebieden voor mensen van ver schillend ras blijven bestaan. Mudge heeft verklaard dat het hem niet kan schelen tot welk ras zijn buurman hoort De meeste niet-blanke delega ties zijn tegen deze territoriale ras senscheiding. De Namibische onaf hankelijkheidsbeweging SWAPO, die door de Verenigde Naties wordt erkend, is niet bij de besprekingen betrokken. MADRID (DPA, UPI. Reuter) Premier Adolfo Suarez is gisteren besprekingen begonnen met zes lei dende christen democraten. Hij zal trachten hen te bewegen het refe rendum over politieke hervormin gen. niet te boycotten. De Christen democraten zijn in de opstelling van die hervormingen niet gekend Om dat deze partijen geen legalisatie hebben aangevraagd, krijgen ze ook niet een deel van de zendtijd die voor politieke partijen is uitgetrok ken Het referendum wordt 15 de cember gehouden. In het voorjaar van 1977 zijn er algemene verkie zingen. Tot de eisen die de christen democraten de regering stellen, be horen legalisatie van de communis tische partij en uitbreiding van de democratische vrijheden. De chris tendemocratische leiders hebben in het weekeinde een bespreking met socialistische en communistische leiders gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7