P i Boersma doelbewust over de zijlijn bij loonoverleg dichtbij Keus Vredeling stond niet vast ommentaar Vanmorgen praten vakbeweging, werkgevers en ministers weer achteloos ndje overreden Kameragenda de wereld is een labyrint bed weg haaiekaak weer Windstoten weerrapporten ET* JsDAG 30 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ei de de pro- Ie de dood Piet. niet eens i<cn stok achter de deur." heeft isicr Boersma dit najaar bij her- ng de vakbeweging beloofd. Er echte ondcrhandelingsvrijheid :r de lonen zijn. De regering zou parlement niet vragen haar op- uw te machtigen om op 1 januari cr met een loonmaatregel te ko- I. Iedereen, althans van de zijde de regeringsgezinde partijen in Tweede Kamer, vond dat eigen- een goed standpunt van icrsma. De regering houdt na- urlijk de laatste verantwoorde- Uicid voor de economische gang zaken, zeker ook voor de loon- icigte. Maar als de regering te makkelijk blijft ingrijpen, raken kbeweging en werkgevers hun ei- n verantwoordelijkheid ontwend. die ontwenning is al het een en der zichtbaar geworden. De rkgevers bijvoorbeeld konden di het afgelopen jaar zonder veel cg verschuilen achter de regering, tiend dat de regering toch geen tie dingen met de looningreep ju gaan doen. ok de snelheid waarmee in juni n dit najaar, en vorige week en ndaag opnieuw, wordt vastge- tld dat overeenstemming er niet zit, wekt de verdenking dat par en liever de regering verantwoor- lijk willen houden voor hetgeen zelf niet bij hun achterban dur- n te verkopen. Daarom is het wel ter eens goed dat Boersma nu gt: Heren, u zoekt het nu zelf aar uit!" ich zijn er, ook in het parlement ij de VVD en in het CDA) stro- ingen, die, geschrokken van de ms op omvangrijke stakingen, be- inen te twijfelen. Dat vertalen zij door de regering te verwijten dat niet toch een mogelijkheid voor wettelijke ingreep is geschapen. >k al zou die dan slechts in tijd van od worden gebruikt. (Zonder jziging van de Wet op de loonvor- ing beschikt de regering namelijk itelijk niet over de mogelijkheid n een algemene looningreep op 1 mari 1977.) 1 ge- naar toen trap iven, imer iteen stem onig hoek haar n de r zag een rouw egen uden stief- grote nder- j een .Tien rouw bella Ara- k liet „Een vei- er?" eg de aan- Alle i. De i, an- es en even hen? rolgd Lat), tra tie ience (afk. lelijk. naar wild editie ening in de deci- it. 19. •dekt, atsin els fi- :heik. pers. tal. 5. para- et. 11. wel bij de Nederlandse vakbewe- g als bij de organisaties van rkgevers lijkt gezond verstand loeg te bestaan om niet het meer emene belang te willen opoffe- aan gelijk-krijgcrij. Juist voort rend ingrijpen van dé regering dit gezonde verstand op den aantasten. Dit moet ons het trouwen geven dat het loon- iflict zonder al te veel schade >r het algemeen belang in de iO-ondcrhandelingen kan wor- aangevochten. als partijen er daadwerkelijk jk van hebben gegeven hun ver- Iwoordelijkheid niet te kunnen igen, en omvangrijke schade aan economie te laten onstaan, is het ment gekomen waarop een rege- g haar uiteindelijke verantwoor- ijkheid niet langer mag vertalen passief toezien. Pas dan. en niet Ie week al, zullen regering en lement de beschikbare middelen eten aangrijpen door het ar- dsconflict tot een gedwongen de te brengen. Hoe dat dan zal eten, zal op dat moment moeten rden bezien. Het improvisatieta- van de ministers Boersma en n Uyl is er dan overigens ook UW VOSSEMEER De ander- jarige Alexander Dubbelman Nieuw Vossemeer (N.B.) werd ermiddag voor de ogen van zijn der door een graafmachine heden Hij was op slag dood. Het 1 zat in een stoeltje voorop de van zijn moeder. Deze liep met een ander kind met haar fiets de hand langs een opgebroken lek waar een graafmachine was. Plotseling reed deze A eruit met grote vaart op haar af. door Johan van Workum DEN HAAG Er komt geen centraal loonakkoord. Vakbonden en werkgevers gaan nu hun grote meningsverschillen uitvechten in CAO-onderhandelingen in bedrijfstakken en bedrijven. Gaan we recht af op omvangrijke stakingen? Moet de regering niet ingrijpen om dat te voorkomen? Of moet de regering pas ingrijpen als grote stakingen daadwerkelijk veel schade aan de economie toebrengen? Kan de regering eigenlijk wel ingrijpen? ad echter de regering die moge- kheid wèl geschapen, dan was getwijfeld alleen daardoor al de ns groot dat de regering tot ge- ikmaking,ervan werd genoopt of t/fcid. Spreiding van macht bete- in onze democratie ook dat trkgevers en vakbeweging, ieder or zich. mee verantwoordelijk voor grote stakingen en de volgen daarvan. In dit concrete val: de werkgevers wanneer ze uden blijven bij hun harde afwij- ig van de looneisen van de vakbe- :ging, met name de eis op herstel n de automatische prijscompen- lie en de vakbeweging door bij ar eisen te blijven. tt is voor gespreide machtsvor- ng niet goed wanneer de rege- ig, door steeds maar weer in te ijpen, partijen ontheft van hun icht hun vermeende gelijk af te egen tegen de gevolgen die isihouden eraan veroorzaakt. Deze vragen gaan deze week door het achterhoofd van de Kamerleden in het debat met minister Boersma over de begroting Sociale Zaken. Boersma is nu al heel nadrukkelijk ver aan de kant gaan staan bij het naderende loonconflict. Ik heb nu twee keer achter elkaar ingegrepen, ik heb de loon-prijsspiraal een flinke knak gegeven, de heren moeten het nu verder maar weer alleen uitzoe ken, zo luidt de openlijke redenering van Boersma. Als toeschouwer zal hij de komende CAO-gevechten ga deslaan. Bij de PvdA-fractie vinden ze dit een wijze houding van de minister. De PvdA zou toch hoe dan ook niet meer willen meewerken aan een nieuwe aansluitende looningreep. vooral omdat de regering niet de middelen heeft ook de niet- looninkomens op vergelijkbare wijze te controleren. De minister kón trou wens geen nieuwe loonmaatregel ne men. omdat de loonwet een algeme ne ingreep voor slechts zes maanden toestaat De loonmaatregel van dit moment, in aansluiting op de in greep van het eerste half jaar van 1976, is slechts mogelijk doordat de loonwet hiervoor speciaal voor één keer is gewijzigd. Boersma heeft die wetswijziging niet willen laten ver lengen door de Kamer. De minister wilde tegenover vakbeweging en werkgevers geen stok achter de deur klaarzetten. Die houding van afzijdigheid is bij de minister dus niet iets van de laatste weken. Doelbewust is hij over de zijlijn gestapt, het speelveld uit. Bij VVD en CDA-fracties is men niet zo gelukkig met deze feitelijke machteloosheid van de regering aan het loonfront. Al in juni is Boersma hiervoor gewaarschuwd door het KVP-Kamerlid Van der Gun. De mi nister beloofde nog eens met de Soci aal-Economische Raad te praten over het loon- en inkomenspolitieke instrumentarium op 1 januari aan staande. Dat is niet gebeurd. Waarschijnlijk vooral doordat de FNV de hele zomer geweldig te keer is gegaan tegen een nieuwe „stok achter de deur" voor 1977. De FNV wilde absolute onderhandelingsvrij- heid. „Geen illusie" Intussen is er hedenochtend loon overleg tussen de vakbeweging, werkgevers en enkele ministers. De werkgeversverbonden willen daarbij de regering bewegen het financiële verschil tussen werkgevers en vak beweging te overbruggen, om vervol gens, als de regering weigert, de rege ring de schuld te geven van het nade rend loonconflict en de gevolgen daarvan. Premier Den Uyl zei vrij dagavond al dat de regering „niet de illusie heeft dinsdag de geschillen te kunnen overbruggen." De werkgevers zullen vanochtend ook van de gelegenheid gebruik ma ken te etaleren dat zij best bereid zijn te praten over het aanwenden van winsten ten behoeve van nieuwe werkgelegénheid. De werkgevers zit ten namelijk in hun maag met het negatieve beeld dat met hun opstel ling in het loonoverleg van zichzelf hebben geschapen De vakbeweging. FNV en CNV, hebben zich dit keer met hun eisen precies gehouden aan wat regering en Centraal Planbu reau haar had toegedacht. Zo'n rede lijke opstelling is in geen jaren ver toond. In tegenstelling tot vroeger wijken dit keer de werkgevers met De Tweede Kamer dreigt met de afhandeling van de rijksbegroting in de komende weken stevig in de knel te komen. Het is nu al vrijwel zeker dat ze er niet in slaagt om deze week zoals gepland de begrotingshoofd stukken van economische zaken en sociale zaken af te handelen, omdat er ook nog een groot aantal wets ontwerpen moeten worden behan deld van financiële en sociale aard. Die wetsontwerpen, waaronder wij zigingen van de AOW. AAW en WAO, komen vandaag en morgen aan de orde. Op zijn vroegst begint de Kamer dan woensdagavond aan de beschouwingen over econo mische zaken. Daarna moet ook sociale zaken nog aan de orde komen. Het is zeer de vraag of dat lukt, temeer omdat Kamervoorzitter Vondeling aan staande donderdagavond geen Ka merzitting wil houden, omdat dan de personeelsvereniging van de Tweede Kamer een Sinterklaas- cabaret wil opvoeren voor Kamer leden. Overwogen wordt daarom om socia le zaken deze week van de agenda af te voeren, maar omdat de Kamera genda voor de weken tot kerst zo overvol zit. weet niemand wanneer de begroting van sociale zaken dan wel behandeld moet worden. Over wogen wordt nu een of meer extra vergaderdagen in te lassen. hun voorstellen af van de Macro- Economische Verkenning van het Planbureau. De werkgevers zijn er nu onder gaan zitten. Iedereen, ook Boersma, piekert zich nu stuk op de vraag wat de werkgevers toch be zielt. Willen ze soms polariseren te gen de vakbeweging, tegen de huidi ge CDA-linkse regeringscombinatie? Winst en werk Zakelijk bezien hebben de werkge vers niet anders gedaan dan hun verlangens zetten naa6t die van de vakbeweging. Over omzetten van winst in werk willen de werkgevers best praten, ook al kunnen ze, zeg gen ze. geen feitelijke garanties ge ven. zelfs al zouden ze dat wel willen. Vorig jaar al toonden ze deze bereid heid. toen ze aandrongen op een meerjarenplan om de loonkosten te drukken. In het voorjaar herhaalden ze hun bereidheid. Het is echter de vakbeweging ge weest die het liet afweten. Met name de FNV is niet verder gekomen dan de kreet: winst omzetten in werk. Nu precies twee jaar geleden lanceerde het PvdA-Kamerlid Wierenga, bij het Kamerdebat over de begroting economische zaken van minister Minister Boersma Lubbers, zijn plannen voor „investe ringsovereenkomsten" tussen over heid, ondernemers en vakbonden. De vakbeweging is er niet op inge sprongen. Ruim een jaar geleden kwam de Industriebond NVV met ideeën over „bedrijfstakraden" van werkgevers, vakbonden en deskun digen. We hebben er sindsdien niets meer over vernomen van de vakbe weging. Precies één jaar geleden dis cussieerde de Tweede Kamer over meer aanpak per sector en be drijfstak, met inschakeling van vak bonden en werkgevers. Opnieuw is er vanuit de vakbeweging niet op gereageerd. In september nog werd met veel poeha het idee gelanceerd om voor werktijdverkorting het be schikbare werk eerlijker te verdelen, en Den Uyl riep al: „Arie (Groene- velt), ik ken je weer." Maar in de definitieve looneisen van de FNV is er nauwelijks nog wat van terug te vinden. „Armoede" Het is één grote armoede bij de vak beweging. Het ontbreekt de FNV blijkbaar totaal aan creativiteit om concrete plannen te maken voor haar belangrijkste eis: omzetten van winst in werk en bevordering van werkgelegeneheid door de onderne mers. Alleen het CNV is gekomen met voorstellen voor bedrijfstak- commissies van ondernemers, vak bonden en deskundigen, om investe ringen te toetsen en erover te advise ren. Verder wil het CNV de geleidelij ke verlaging van de pensioenleeftijd. Maar het kleinere CNV kan weinig beginnen wanneer anderen er niet op inspelen. De FNV echter blijft rondtollen in oude stramienen. De werkgevers hebben gedacht: laat de vakbeweging maar opkomen met haar eisen inzake de winstbestem ming. dan praten we wel verder. Maar de vakbeweging kwam niet. Te laat ontdekken de werkgevers nu dat daardoor hun eigen opstelling is verworden tot een bikkelhard „nee" op zowat alles wat de vakbeweging wél heeft gevraagd. Deze week is in de Kamer rtér de begroting Economische Zaken aan de orde. Regering en Kamer zullen het zelf moeten opknappen, waar de vakbeweging het laat afweten. In de scheepsbouw is. uit bittere nood ge boren, een tijdelijke „beleidscom missie" van ondernemers, vakbon den en werkgevers aan de slag. PvdA en CDA vinden vergelijkbare com missies nodig voor metaalconstruc ties, machine-industrie, bouw, tex- tielgarens. Er zal voorlopig nog wel niet erg veel van terecht komen. DEN HAAG De benoeming van minister Vredeling tot lid van de Europese Commissie in Brussel zal weinigen hebben verrast. Zijn naam circuleerde tenslotte al weken als belangrijkste kanshebber in de poli tieke wandelgangen. Desondanks is het opmerkelijk dat de keus voor Vredeling, drie kwartier voordat pre mier Den Uyl afgelopen vrijdag de beslissing bekend maakte, nog geenszins vaststond. Vast stond wel dat het een socialist moest worden. Niet alleen voor de broodnodige variatie, de huidige commissaris Lardinois is van de KVP, maar ook omdat het CDA al veel andere top-functies bezet, zoals vice-president van de Raad van Sta te (Ruppert), president van de Ne derlandse Bank (Zijlstra) (de vol gende Tweede Kamervoorzitter om dat het CDA dan wel de grootste fractie zal worden). Nadat andere PvdA-kandidaten (Vondeling en de burgemeester van Delft, Oele) waren afgevallen, ging de uiteindelijke strijd vrijdag tussen Vredeling en Van der Stoel. De laatste gooide in het beraad aanvan kelijk hoge ogen. Hij zou zeker be noemd worden indien de Neder landse commissaris de buitenlandse betrekkingen van de EEG moest gaan beheren. De mogelijkheid dat dat zou gebeuren werd tijdens de vergadering echter minder zeker. Het kabinet overwoog toen dat Van der Stoel voor andere zware porte feuilles minder geschikt was dan Vredeling, die op meer terreinen en met name voor de zware landbouw- portefeuille inzetbaar is. Alhoewel formeel nog niet bespro ken, speelde op de achtergrond ook de vraag wie de vertrekkende minis ter zou moeten opvolgen. Voor Van der Stoel is geen directe opvolger beschikbaar. Zijn staatssecretaris sen worden daar niet geschikt voor geacht. Op defensie is de keus voor staatssecretaris Stemerdink, de toe verlaat van Vredeling op financieel en materieel gebied, voor de hand liggend. Premier Den Uyl vindt de resterende kabinetsperiode nog lang genoeg om een nieuwe minister, in plaats van een andere minister als plaatsvervanger te benoemen. Het ziet er niet naar uit dat de reserves die binnen het CDA tegen Stemerdink bestaan (met name bij de AR-defensiespecialist mevrouw Van Leeuwen) de benoeming van Stemerdink kunnen tegenhouden. De KVP-defensiespecialist Van Ei sen heeft Stemerdink al de meest logische opvolger genoemd, vooral ook omdat hij alles weet van de taakverdeling binnen de NAVO, een punt dat centraal staat in het Neder landse defensiebeleid. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER onder redoctie van loes smit Doolhoven en labyrinten, daar heeft de mensheid al duizenden jaren over nagedacht, want de wereld lijkt altijd wel een dool hof, en het eigen hart een laby rint. Om het eens met de mystiek te zeggen: het labyrint is tegelijk de kosmos, de wereld, het indivi duele leven, de tempel, de stad. de mens. de baarmoeder of inge wanden t»an de Moeder (Aar- de). de windingen van de hersens, het bewustzijn, het hart. de pelgrimstocht, de reis en de Weg Dat is een hele mond volJanet Bord gebruikt het citaat als mot to van haar boek ..Doolhoven en labyrinten", dat in vertaling bij Landshoff is verschenen een plaatjesboek van 171 bladzijden, een kleine cultuurgeschiedenis. Twee soorten doolhoven zijn nu vrij algemeen bekend: de kinder- puzzcl en de hagendoolhof tvoor al in Engeland is die populair Maar al die duizenden jaren is de doolhof gebruikt om er menselij ke en vooral religieuze gevoelens mee uit te drukken. Wat de vorm betreft zijn er in principe twee hoofdtypen. Als het pad van bui ten naar het centrum geen mislei dende vertakkingen heeft, is het labyrint „unicursaal": bevat het doodlopende paden of een aantal verschillende routes naar het centrum, dan is het ..multicur- saai". Heel oude labyrinten kun nen moeilijk als puzzel worden gebruikt, want die zijn unicur saal en er is geen kunst aan om ze op te lossen. Maar als vaak geometrische kunstwerken zijn ze het mooist. Het is traditie om te zeggen dat het oudste labyrint op het eiland Kreta heeft gestaan Het verhaal is nogal bekend: in het paleis van koning Minos in Cnossus op Kre ta werd de Minotaurus half mens, half stier - in een labyrint gevangen gehouden. Elke negen jaar moesten aan het monster jongelingen en meisjes worden geofferd, totdat de Atheense held Theseus tot de Minotaurus doordrong, hem doodde en de weg terugvond dankzij een list: 's konings dochter Ariadne had hem een kluwen garen meegege ven. en hij hoefde de draad slechts te volgen om de uitgang weer te vinden. Zoals in alle Griekse mythen zit er een diepe zin in dit verhaal, dat dan ook kunstenaars en psychologen van alle tijden heeft geboeid, zoals uit het bock van Janet Bord heel mooi blijkt. Niet alleen de Grieken kenden de doolhof, ook de Indianen, de Egyptcnaren en bijvoorbeeld de prehistorische volken van Noord westelijk Europa. Er zijn doolho ven bekend van keien en van gras. Er is een theorie dat Toje zo genoemd werd omdat de stad een doolhof leek (zo gezien zou elke moderne grote stad wel Troje mo gen heten, trouwens). Er zijn doolhoven gemaakt om boze gees ten te misleiden, er zijn er die weg van Jeruzalem" genoemd werden en de pelgrimage naar het Heilige Land verbeeldden. Janet Bord meent dat de vormen van het labyrint een heilzaam effect op de beschouwer hebben: als ze heel bewust worden erva ren, gaat er een kalmerende in vloed van uit. „Ik geloof dat dit komt doordat ze als symbolen volledig en sluitend zijn, en daar door bevredigen," zegt ze. Ze haalt schrijvers aan die een ver band leggen tussen enerzijds het labyrint en anderzijds de dood en de wedergeboorte. Inwijding, be zwering, dans en rite. mythe en magie horen bij de doolhof. Janet Bord vertelt daarvan interessan te dingen aan de hand van 259 afbeeldingen uit 35 landen en tientallen eeuwen. Tegelijk hiermee wordt een speel boek verkocht met 35 puzzellaby rinten (samen kosten de boeken 39). Een doorzichtig vel is bijge voegd om met de viltstift aan de gang te kunnen gaan. De labyrin ten zijn gemaakt door Greg Bright, die naam gemaakt heeft met het ontwerpen en graven van echte, reusachtige doolhoven. Zijn nieuwe taxis-doolhof in Wiltshire bevat zelfs bruggen en tunnels. Greg Brights labyrinten- boek begint makkelijk en eindigt razend moeilijk hoewel, wie geluk heeft komt er gauw. en wie geduld heeft komt er ook altijd. Op één labyrint na: daarvoor be staat geen oplossing en wie die diepe wanhoop wil vermijden, moet eerst maar even achterin bij de oplossingen spieken. W.F.S. Een van de vele afbeeldingen van de Minotaurus in zijn labyrint. Het motto erboven, ,,ln stilheid en vertrouwen", is aan het bijbelboek Jcsaja ontleend. Het geheel vormt het devies van de Spaanse geestelijke Gonsalvo Perez, secretaris van keizer Karei V. 375 hulzen met bedden die niet zo gemakkelijk weg te slepen zijn. Dat zijn namelijk bedsteden. De meeste mensen slapen het liefst in eigen bed, en voor de bewoners van een huis in Drach ten was het dan ook maar geluk kig dat ze die nacht, toen er bij hen werd ingebroken, niet in die pe slaap verzonken waren. Ze wa ren anders wellicht met bed en al verdwenen. Toen ze na een nach telijke afwezigheid terugkwamen, bleken hun tweepersoonsledi kant, twee wollen dekens en een laken geroofd te zijn. Of ook de kussens verdwenen zijn vermeldt het bericht (in het Friesch Dagblad) niet Gelukkig zijn er in het naburige Smallingerland nog De Zweedse koning Carl Gustaf heeft een wat verlaat, maar dan ook wel heel apart huwelijksca deau gekregen: de kaak van een haai. De koning kreeg het stuk haai van een Hawaiïaanse visser, met wie hij tijdens zijn huwe lijksreis met zijn vrouw Sylvia een vistochtje gemaakt heeft. Volgens ingewijden zouden ze sa men visser en koning de haai hebben verschalkt. door hans de Jong gisteren 19 uur Hard gaat-ie boven de Oceaan. Orkaansnelheden tussen 200 en 300 kilometer per uur in de hogere niveau's zijn daar sinds de nacht van vrijdag op zaterdag schering en inslag. De uitwerking er van op het weer in Nederland is erg markant. Zondagavond al viel het op hoe snel de wisseling was tussen geheel onbewolkte lucht en bewolkte hemel met zich ont wikkelende plensbuien (Ten Post van zondag op maandag flink wat onweer en veel hagel). Gisteren overdag twee totaal contrasterende weertypen kort na elkaar: een betrekkelijk rustige morgen met een zonnetje, gevolgd door onstuimig regenweer. De veroorzaker van het kwaad was een kleine depressie die in een etmaal tijd de Grote Waterplas over stak en vervolgens over En geland een noordoostelijke koers insloeg richting zuid- Zweden. De barometer daalde daar acht negen millibaar in drie uur. (in Marken zes millibaar in drie uur). De stroomsfeer op de Noord zee was compleet en ook in onze kustprovincies gaf de zuidelijke wind hem van katoen. In de rapporten van één uur 's middags werden voor de eerste maal windstoten van tien Beaufort gemeld onder meer door het vliegveld Manston in het uiterste zuidoosten van En geland en Kllnsea aan de En gelse oostkust ter hoogte van onze Waddeneilanden. Later op de middag kwamen ook vlak bij onze kust stoten van kracht tien voor. De Engelse computers hadden tot middernacht een uitdieping tot 983 millibaar berekend. Nu het depressiehek eenmaal van de dam is volgen er meer van die bepaald niet makke schapen Een volgende arriveert in de loop van van daag alweer in west-Europa, zodat er een volgend onbe stendig en onrustig hoofd stuk aan de weerhistorie zal worden toegevoegd. Genoemde depressie zal van middag met 980 millibaar boven de Ierse Zee zijn ge arriveerd. De gevaarlijkste en ver- raderlijkste stormen zijn niet zelden die welke worden geproduceerd door secundaire depressies, dat wil zeggen nakomelingen of ondergeschoven kinderen van de moederdepressie. Het begint allemaal vrij on schuldig en over een beperkt gebied, maar de uitdijing kan soms aanzienlijk zijn. De on gunstigste baan voor der gelijke storingen is langs de route IJsland-Duitse Bocht- Oostzee, omdat dan de noordwestelijke storm een grote snelheid kan bereiken doordat de wind ongehinderd en niet geremd door wrijving over het Noordzeewater komt aanstormen. Voor de zeevarenden zijn ook zeer gevaarlijk de buienlijnen, vooral wanneer de buien tot grote hoogte zijn opgeschoten en met de dalende tak koude lucht en daarmee tevens grote windsnelheden uit de hogere niveau's op zee neer kunnen ploffen. Het is meermalen gebeurd dat schepen ten on dergingen door zeer plotse ling optredende rukwinden van orkaankracht elf twaalf, die zich in het isobar- enverloop van het zee oppervlak niet aftekenden De winterlucht is nu uit heel Scandinavië weggeblazen, terwijl die over Rusland is teruggedreven tot de Oeral. Voor Sinterklaas dus schijnbaar geen vlokje aan de lucht of het zou over de Schotse bergen naar hier moeten afdwarrelen wanneer de wind na de huidige depres- siehow eens een tijdje in de noordwest- of noordhoek zou gaan uitrusten. Op IJsland vroor het gistermiddag licht tot matig bij noordwest tot noorden wind. Noordwest-Ierland meldde buien met regen en hagel bij zes graden Celsius. Het kijken naar weerschip Charlie midden op de Oceaan is voor het eerst sinds maanden weer interessant geworden, omdat de naar hier onderweg zijnde depres sies zich daar eerst melden. Genoemd weerschip rapport eerde gistermiddag om één uur bij oost-zuidoosten wind, lichte regen, een baromet erstand van 996 millibaar en een luchtdrukdaling van vier millibaar in drie uur tijd, dat zegt u vermoedelijk wel genog. Weerrapporten v Station weer Amsterdam regen De Bilt regen Deelen regen Eelde regen Eindhoven regen Den Helder regen RUL regen Twente regen 9 I Vliuingen regen |0 5 Zd Limburg regen io Aberdeen I bew r, o Athene onbew J5 0 Barcelona onbew 15 0 Berlijn zw bew 10 O Bordeaux zw bew. 15 0 Brussel regen 10 3 Frankfort zw bew 10 0 Oeneve onbew 12 0 Helsinki zw bew. 5 1 Innsbruck bew 5 0 Kopenhagen hall bew. a a Lissabon half bew. 17 0 Locarno onbew 9 0 Londen zw bew 9 27 Luxemburg zw bew g 0 Madnd zw bew 13 0 Malaga onbew ia 0 Mal lore a half bew. 17 0 München onbew 9 0 Nice zw bew. 15 0 Oslo bew 6 0 Parijs regenbul 11 0 Rome zw bew 15 0 Split regen Stockholm balf bew 6 0 Wenen mut 8 0.1 Zunch onbew. 11 0 Casa Blanea 1 bew 18 O HOOOWATER woensdag 1 december. Vlis- ungen 9 55-23.34. HanngvlieUlulzen 10 19-22 44. Rotterdam I1S1Scheveningen 11 09-23 43. Umuiden II 55—Den Helder 2 29-14 44. Har- Logen 4 50-27 27. Dellxijl 7 10 20 06

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5