Investeringen de amro bank kicampinas Ook koolmonoxide in sigaret gemeten Philips batterijen die gaan huig mee. CNV: Zuid-Afrika moet stoppen metverbanningen" w JUBILEUM Brandweerman maakt brand in eigen, huis Europese top CDA wil loonsomheffing bij sterke bedrijfstak Motieven gevraagd voor opname in verpleegtehuis PHILIPS Maatregelen tegen vakbondsleiders JULIANA EN BERNHARD 795 Rapport midden- en kleinbedrijf Maastrichtse wijk wordt vernieuwd Consumentenbond publiceert voor 't eerst cijfers Gevaar voor niet-rokers BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 !en brand in het confectie-atelier Vanor in Made heeft gisteravond et gehele magazijn in de as gelegd. Volgens de directie bedraagt Je schade bijna twee miljoen gulden, waarvan anderhalf miljoen an kinderkleding en ruim twee ton aan het gebouw. De randweerkorpsen van Made, Breda en omliggende gemeenten isten nog net te voorkomen dat de brand oversloeg op een lagazijn van automaterialen. De oorzaak van de brand is nog niet ekend. ADVERTENTIE SomnnW AfmantAWen van vroeger zti tr nog steeds. Vervolg van pagina 1 >e eerste toeslagen vanaf 1 april 977 zijn: enkele procenten extra iremie voor de 280.000 gulden van Ike investering, ter bevordering van e kleinschaligheid, en op de tweede laats regionale toeslagen. Er komen *ee regionale toeslagen. Een alge- lene extra premie voor alle lnveste- ngen buiten randstad en Veluwe .er vervanging van de bestaande xtra vervroegde afschrijving oor bepaalde regio's) en nog een xtra premie daarbovenop voor en- ele strekken met erg veel werkloos- id. Alle premies zullen lopen via de testingdienst. Jieuwe dienst de zomer van volgend jaar zal een ieuwe toeslagregeling worden inge- oerd voor investeringen van meer an tien miljoen gulden. Die toeslag )opt op naarmate de investering ieer arbeidsplaatsen oplevert. Hier- oor wordt een nieuwe dienst opge- Van een verslaggever UTRECHT Bezuiniging in de so ciaal-medische sector dreigt zeer duur uit te pakken. Het is gewenst dat staatssecretaris Hendriks en de Ziekenfondsraad snel en duidelijk gaan omschrijven op welke gronden patiënten in een verpleeghuis kun nen worden en blijven opge nomen. )orzaak voor deze verontrusting die nr N. de Jong in de Ziekenfondsgids uit, is een recente uitspraak van de Jentrale raad van beroep in Utrecht. Daarin werd niet alleen re- lening gehouden met de medische noodzaak voor opname, maar ook met de sociale omstandigheden. Als beëindiging van de verpleging van een bejaarde in een verpleeghuis schadelijk is voor zijn ge zondheidstoestand, dan is dat een reden om de patiënt daar te laten, aldus de hoogste beroepsinstantie voor de sociale verzekering. De recente beleidsombuiging van het ministerie van CRM ten aanzien van de gezinsverzorging heeft vol gens de heer De Jong tot gevolg dat minder mensen thuis verzorgd kun nen worden. Die zullen dan een be roep doen op de veel duurdere verpleeghuizen. Minder opvangmo gelijkheden in de welzijnssector zul- en de gezondheidssector zwaarder belasten en daarmee duurder ma- hen, aldus De Jong. ROOD NOmUlOUTf GOUD HEAVY DUTY. /WART 00U6U DUTY Van een verslaggever UTRECHT De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin hij krachtig protesteert tegen maatregelen van de Zuidafrikaanse regering tegen een aantal zwarte en blanke vakbondsleiders. Het CNV dringt er bij de regering van Zuid-Afrika op aan de maatregelen zo snel mogelijk in te trekken. ADVERTENTIE Het gaat om de zogenaamde ..banning-orders", waardoor vakbondsleiders als het ware in eigen huis worden geïsoleerd. Het is hun verboden zich nog op enigerlei wijze bezig te houden met hun werk of enig contact te onderhouden met ieder ander, die daarmee in verband staat. Het CNV zegt, dat dergelijke maat regelen lijnrecht indruisen tegen de meest elementaire rechten van de mens als vrijheid van meningsuiting en van vereniging. Het christelijk vakverbond noemt de maatregelen onmenselijk. Zij laten de betrokken personen zogenaamd in vrijheid maar maken hen in feite monddood en sluiten ze buiten de samenleving Door een „banning-order" zijn onder anderen getroffen: Douwes Dekker (voorzitter van het Urbain Training Project, UTP, in Johannesburg en docent in de arbeidsverhoudingen van de universiteit van Witwatersrand) en het echtpaar E. Tyacke, dat hauw verbonden is aan het UTP Zij mogen vijf jaar lang hun werk niet doen, noch contacten onderhouden met anderen, die bij dit werk zijn betrokken. Scholing en vorming Het UTP In Johannesburg heeft tot doel, zwarte vakbondsleiders een zo goed mogelijke scholing en vorming te geven voor het vakbondswerk on der de zwarte bevolking. Het UTP- project wordt gefinancierd door organisaties uit verscheidene landen waaronder het CNV. De scholing en vorming zijn geheel gericht op het scheppen van goede arbeidsverhoudingen in Zuid-Afrika. Zowel van Douwes Dekker als van het echtpaar Tyacke is bekend, dat zij zich geroepen voelen langs de weg van vreedzaam overleg te blijven proberen tot betere verhoudingen te komen in Zuid-Afrika. aldus het CNV. Het CNV heeft al eerder bij de ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland geprotesteerd tegen de „banning-orders". Ook heeft het ver bond al eerder schriftelijk de medewerking van de Nederlandse regering ingeroepen om de maat regelen terug te draaien. Dit heeft echter nog geen resultaten opgeleverd, aldus de verbondsraad van het CNV. OUDE TONOE De oorzaak van de brand, die het afgelopen weekeinde de oude pastorie van de Rooms-Katholieke kerk aan de Voorstraat in Oude Tonge in de as heeft gelegd, is nog niet bekend. Ook over de schade is nog niets te zeggen. De brand brak zaterdagav ond omstreeks 10 uur uit. Het vuur werd bestreden door de brandweerkorpsen van Oude Tonge en Den Bommel. Deze konden voor komen dat het naast de pastorie gelegen politiebureau eveneens in vlammen opging. richt bij het ministerie van econo mische zaken, om het aantal arbeid splaatsen van de investeringen vast te stellen, In 1978 kom er een rege ling die zich geheel toespitst op de ontwikkeling van de werkgelegen heid. De regeling komt erop neer, dat niet een toeslag, maar de basispre mie hoger zal zijn naarmate de werkgelegenheid in een onderne ming sterker groeit. De CDA-partijen en de PvdA in de Tweede Kamer oordeelden gisteren positief over het wetsplan. De KVP- er Peijnenburg sprak niet meer over de bezwaren die hij vorige week had genoemd tegen het vormen van een investeringsfonds. Hij zei toen, dat uitbreiding van de bestaande rege ling voor investeringsaftrek misschien beter zou zijn dan een geheel nieuwe regeling Minister Lubbers antwoordde hier op. dat in aanzienlijke mate wordt voortgebouwd op het bestaande stel sel, ook voor wat betreft de gebruik te begrippen en de procedures bij geschillen. Wel vond Peijnenburg de gang van zaken rond het wetsplan vreemd: het plan ligt al bij de raad van State, terwijl de regering nog wacht op een advies van de sociaal- economische raad. Peijenburg vroeg zich af, of het SER-advies nog wel van invloed kan zijn. Te weinig aandacht De heer Van Houwelingen (ARP) vreesde een overwaardering van de doelstelling werkgelegenheid bij de nieuwe premies. Andere doelstellin gen, zoals het belang van kleine in vesteringen en het vermenselijken van de arbeid, krijgen te weinig of geen aandacht, zei hij. Wierenga (PvdA) had vorige week al verklaard blij te zijn met het investe ringsfonds. Wel betreurde hij het, dat de minister een aantal van zijn suggesties niet had overgenomen. „Het is van essentieel belang, dat de verantwoordelijkheid voor de wet ook bij de ministers van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting en van volksgezondheid en milieuhygiëne komt te liggen," aldus Wierenga. Ge zien de doelstellingen waarover de premiewet spreekt, is hun inbreng onmisbaar. Bij de VVD leeft de vrees, dat de nieuwe wet verstarrend werkt voor initiatieven van ondernemingen en een stap betekent op weg naar een geleide economie. Voor 1978 moet de wet in elk geval niet ingevoerd worden, zei de liberaal Van Aarden- ne. Hij meende, dat de datum 1 april 1977 veel onzekerheid zal oproepen bij het bedrijfsleven. Lubbers vond dat niet aannemelijk: verschuiving naar 1978 betekent een langere peri ode van onzekerheid, zei hij. Van een verslaggever NIGTEVECHT In de Utrechtse gemeente Nigtevecht liep gister middag de bevolking niet zonder leedvermaak te hoop, toen brand uitbrak in de woning van de brandweercommandant. Deze commandant van Nigtevechts vrij willige brandweer, de heer A. Ver heul, was op de vliering van zijn huis met schilderwerk bezig toen door het aanslaan van de CV-ketel vluchtige dampen, die opstegen uit wat oude doeken, brand veroor zaakten. De commandant had de doeken doordrenkt met oplosmiddel en moest zijn 12-jarig zoontje ijlings de brandweer laten bellen nadat deze vlam gevat hadden. Het begin van brand werd op uitdrukkelijk bevel van de com mandant met koolzuursneeuw en niet met water de kop ingedrukt. Burgemeester J. Verkerk van het Vechtse dorp snelde als hoofd van de brandweer ook naar de plek des onheils om zich door de brandweer commandant te laten informeren. Door het gebruik van kool zuursneeuw werd waterschade voorkomen, zo kreeg de burgerva der te horen. Het verontschuldi gende commentaar van brandweer commandant Verheul luidde ver der: ,,Och, meneer de burgemees ter, een dokter kan ook wel eens. ziek worden Vervolg van pagina 1 Schmidt maakte wat de econo mische problematiek betreft duide lijk dat West-Duitsland geen in structies van de Europese Raad zal aanvaarden. Het was ook Schmidt, die de gang van zaken rond het debat over het noord-zuid-overleg bepaalde. Hij is van mening dat deze dialoog slechts in samenhang met het Unctad-overleg in Genève over een gemeenschappelijk grondstoffenfonds, de GATT, de ta rieven-en overeenkomst en de poli tiek van het IMF, het internationale monetaire fonds aan de orde mag komen. Schmidt wil het overleg in Parijs en Genève ook afhankelijk stellen van de komende verhoging van de olieprijzen onder het motto dat je hetzelfde geen twee keer kunt uitgeven. Overigens stelt West-Duitsland zich wat de schuldenlast en de grondstoffen betreft tot nu toe op het oude standpunt: de schulden moeten per geval worden bekeken om er geen landen van te laten profi teren die het niet nodig hebben en de grondstoffen moeten volgens het vrije marktmechanisme worden ver handeld. De oliekwestie werd aan de orde gesteld door de Franse president. Frankrijk heeft voorgesteld dat de negen EG-landen afspreken dat niet meer dan voor een vastgesteld be drag aan olie zal worden gekocht. Tot nu toe ging men van een bepaal de hoeveelheid uit. Frankrijk heeft in het verleden een dergelijke poli tiek afgewezen omdat het geen confrontatie met de olielanden wil de. Ook nu nog zal Parijs niet voor een dergelijke confrontatie voelen. Volgens minister Van der Stoel zal het IEA, het internationaal energie agentschap worden gevraagd de voorstellen van Glscard op hun rea liseerbaarheid te bekijken. Slechts kort is gesproken over de rapporta ge van de Belgische premier Tinde- mans over de uitbreiding van de Europese politieke monetaire unie. De raad zal vandaag nog enkele kleinere kwesties behandelen. Dan zal ook een nadere verklaring over de handelsrelatie tussen de EEG en Japan worden gegeven. ADVERTENTIE Klopt. Ook in Brazilië. Dank zij onze belangen in de BEAL (Banque Européenne pour l'Amérique Latine S.A.). Adres: Avenida Francisco Glicério 838 Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon: 020-28 3684 Op 7 januari 1977 viert heel ons volk, samen met de koninklijke familie, het 40-jarig huwelijksfeest van De geschiedenis van hun veertig bewogen huwelijksjaren kunt u in woord en beeld méé- beleven in "Geschiedenis van een huwelijk" Dit vorstelijke boek, met meer dan 150 foto's die alle hoogtepunten vereeuwigen, is overal verkrijgbaar voor slechts "Geschiedenis run een huwelijk" is een zeer bijzondere uitga re run Libeljc. S^O Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De wetenschappelijke bureaus van de drie CDA-partijen willen speciale loonsomheffingen bij sterke be drijfstakken. Deze heffingen moeten het mogelijk maken dat de algemene loonstijgingen worden afgeremd op de sector met de minste groeiruimte op loongebied, de dienstensector. Zonder de heffingen zou er dan in de sterke sectoren „ruimte" blijven zitten. De CDA-bureaus lanceren hun voor stel in een studierapport over het midden- en kleinbedrijf, dat gisteren is uitgebracht. De praktijk is thans dat de loonakkoorden worden afge stemd op of iets boven de gemiddel de trekkracht van de bedrijven. Met name de dienstensector komt dan veel tekort, en raakt in de tang wan neer de loonkostenstijging onvol doende kan worden doorberekend. Ook staatssecretaris Hazekamp (Economische zaken) heeft al eens gepleit voor een algemene loonsver hoging, afgestemd op de diensten sector, met aanvullende maatrege len voor de „ruimte" die dan in ster kere sectoren „blijft zitten". De CDA-commissie pleit verder voor subsidies op loonkosten voor be drijfstakken met veel laagbetaalde werknemers. Juist deze bedrijfstak ken zijn de dupe van loonniveliering. waarbij de lage lonen extra worden verhoogd Deze subsidies zouden moeten worden opgebracht door be drijfstakken met naar verhouding weinig laagbetaald personeel, aldus de CDA-commissie Verder wil de CDA-commissie dat belastingen en sociale premies voortaan minder worden over vooral de lonen. Juist loonintensieve be drijfstakken horen tot de minder sterke. Bij de verdeling van de col lectieve lasten dient meer rekening te worden gehouden met de draagkracht van de verschillende sectoren van de economie, aldus het CDA-rapport. Regionaal Regionale dienstencentra moeten worden opgericht met over heidssteun, voor opvang en sociale begeleiding van zelfstandigen die in moeilijkheden korpen. De CDA- commissie. waarin vooral functiona rissen van confessionele mid denstands- en landbouworganisaties zaten, wijst een minimuminkomen voor zelfstandigen niet af Inko menstoelagen vindt de commissie ccn goede zaak voor oudere zelfstan digen die uit hun bedrijfje geen inko men ter hoogte van het minimum loon kunnen verwerven. Voor jonge re zelfstandigen zouden tijdelijk in komenstoeslagen kunnen worden gegeven als overbrugging bij het weer gezond maken van het eigen bedrijf. Ook pleit de CDA-commissie voor inkomenstoeslagen voor de kleine zelfstandige, wiens bedrijfje eigen lijk met gemist kan worden voor een redelijk voorzieningenniveau, ook al levert het onvoldoende inkomsten op voor de eigenaar De toeslag zou in dit geval een ..vloerbedrag" moe ten zijn. bij wijze van vergoeding voor de maatschappelijke, maar commercieel niet helemaal waar te maken functie van het bedrijfje. Ge dacht kan hierbij worden aan winke liers in kleine dorpen of wijken waar niet de nodige omzetgroei haalbaar is, die nodig is om in de algemene inkomensontwikkeling bij te blijven Voor zulke kleine woonkernen denkt de CDA-commissie ook aan mobiele winkels en andere vormen van dienstverlening, met steun van de overheid MAASTRICHT - Minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft gistermiddag de eerste spade in de grond gestoken voor een omvangrijke vernieuwing van de historische stadswijk Bosch straat-oost te Maastricht. Gezien de felle en langdurige strijd rond de verwezenlijking van dit plan meende hij te mogen spreken van een goede stadsvernieuwing omdat de ervaring heeft uitgewezen dat omstreden plannen doorgaans de beste zijn. Rita „Misschien rolt-ie er zo vanzelf Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Voor het eerst is voor een aantal sigarettenmerken de ontwikkel de hoeveelheid koolmonoxide gepubliceerd. Dat is, met teer en nicotine, het ongezondste bestanddeel van tabaksrook. De gevonden hoeveelheden varieer den van twaalf tot negentien milligram koolmonoxide (CO) per sigaret. Tot nog toe waren alleen van teer- en nicotinegehalten overzichten bekend. Wie op grond daarvan de „minst on gezonde" sigaretten uitzocht, kwam daarmee niet automa tisch ook bij een laag CO- gehalte uit. Dat blijkt uit cij fers van de Consumenten bond, die het gat in de meetprogramma's nu heeft opgevuld. De bond publiceerde enkele jaren geleden ook als eerste teer- en nicotinegehalten. Dat initiatief is inmiddels door het ministerie van volksgezondheid overgeno men. De Consumentenbond heeft de twintig meest ver kochte merken onderzocht, aangevuld met vijf merken met een laag teer- en nicoti negehalte. Daarvan vielen er enkele ook wat het CO- gehalte betreft in de laagste groep (Auslese, Roxy Dual en Lord Extra). Andere bleken in ae middenmoot thuis te horen (Kelly Halvaret en Alaska) Het beeld is in elk geval gunstiger dan dat van een ouder onderzoek in West- Duitsland. Daar bleken toen enkele van de laagste teer- en nicotinegehalten gekoppeld te zijn aan de grootste hoe veelheden CO. De hoogste CO-gehalten in Nederland trof de consumentenbond aan bij twee merken die wat teer en nicotine betreft in de middengroep vallen (Gladstone Mild en Belinda). Merken met nogalal veel teer en nicotine (Caballero, Ca mel) bleken weinig CO te pro duceren. Effect Koolmonoxide verdringt de zuurstof in het bloed. Daar door kan het bloed minder zuurstof van de longen naar spieren en andere weefsels transporteren Volgens de ge zondheidsraad zijn geen na delige effecten op hart en bloedsomloop te verwachten zolang het CO niet meer dan drie procent van de zuurstof- capaciteit van het bloed in neemt. Tussen drie en vijf procent is een ongunstig ef fect mogelijk bij mensen die op dit gebied al problemen hebben. Boven vijf procent treedt zeer waarschijnlijk een ongunstig effect op de functie van de hartspier op Volgens de Gezondheidsraad komen bij rokers niveaus van vijf tot tien procent voor De meetcijfers van de Consu mentenbond zijn m zoverre moeilijk te hanteren dat er (nog) geen afweging mogelijk is tussen bijvoorbeeld een laag CO-gehalte en een hoog nicotinegehalte. Beide stof fen worden verdacht van een rol bij het ontstaan van hart en vaatziekten. Ook voor niet-rokers is kool monoxide uit sigaretten be langrijk. aldus de Consumen tenbond. Nog afgezien van wat rokers uitademen, blijkt een brandede sigaret drie tot vier maal zo veel CO direct in de lucht te bregen als de hoe veelheid die de roker zelf aan zuigt In een slecht geventileerde huiskamer van zeventig ku bieke meter waarin veertien sigaretten zijn gerookt, krijgt de niet-roker na acht uur te veel CO in het bloed. In roke rige cafés worden CO- concentraties gemeten die vijfmaal hoger liggen dan in fabrieken is toegestaan. Bij niet rokend kantoorper soneel bleek gemiddeld ruim éen procent van de zuurstof in het bloed door CO vervan gen De hoogst aangetroffen waarde lag met 2.7 procent al dicht bij de gevarengrens van drie procent. Slechts 0,3 pro cent kon aan de uitlaatgas sen van het verkeer worden toegeschreven De rokers op hetzelfde kantoor scoorden gemiddeld 5,5 procent CO In het bloed. De hoogste waarde was 13 procent. De Consumentenbond heeft verder nog kritische opmer kingen over de manier waarop sommige sigaretten- fabrikanten het officieel vastgestelde teer- en nico tinegehalte in hun produkt terugschroeven Dat kan ge beuren door de tabak er op uit te zoeken, maar dat is „de duurste en daardoor minder aantrekkelijke methode" Lang mondstuk Een andere aangetroffen techniek is het verlengen van het mondstuk, waardoor de meting volgens voorschrift afgebroken wordt wanneer er nog een langere peuk over is Zo heeft Roxy Dual Extra Light Filter een filter van 20 millimeter lengte, omwikkeld met een papieren mondstuk van 29 millimeter Nog eenvoudiger blijkt het om de sigaretten losser te rol len. Als er minder tabak in zit. komt er ook minder teer en nicotine uit. Bij een onder zoek van de Consumenten bond in 1975 bleken alle fil tersigaretten gemiddeld iets meer dan één gram te wegen Het gemiddelde gewicht van Denver blijkt nu onder 0.8 te liggen In Peter Stuyvesant Extra Mild was elf procent minder tabak verwerkt dan vorig jaar Commentaar van de bond: „Simpel en doeltref fend Het wachten is nu nog op de fabrikant die lege pak jes verkoopt. Tot die er zijn. kun! u zich behelpen door niet te roken

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3