oorwaarde KNVB nog onduidelijk Bankrekeninghouders: Waarom u de 9 cijfers op uw bank giroformulier niet mag vergeten. V* lond benoeming interim-coach landbalteam n finalepoule Russische kritiek op Euwe Bouw in Argentinië vordert Tripels: Ik kan nergens pré-advies ontdekken Voorkom problemen voor u en voor ons. Vergeet de 9 cijfers niet. T T 10 SDAG 30 NOVEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 oor Matty Verkamman EIST Vanavond praat het sectiebestuur betaald voetbal met een afvaardiging van internatio- als en clubs, die spelers aan het Nederlands elftal afstaan, over de vacature van interim-coach. )p zes november gaf het KNVB-bondsbestuur aan het sectiebestuur de opdracht om naar een nterim-coach voor de komende interlands tegen Engeland en België uit te zien. Enige dagen later naakte het bondsbestuurslid Martin Kastermans bekend, dat een terugkeer van George Knobel aarbij ongewenst was. acques Hogewoning. de voorzitter an de sectie betaald voetbal, heeft zijn commentaren aanvankelijk deur voor Knobel op een >kier tlaten. Zo was een van zijn eerste acties: ,,We hebben de wens van et bondsbestuur voor kennisgeving angeomen en zullen er rekening lee houden, als het zover is." aterdagmiddag verscherpte hij yenwei plotseling zijn standpunt, oor tijdens een radio-interview te erklaren: „Knobel wordt het niet. .ISSABON - Het Nederlandse aalhandbalteam heeft de finaler onde bereikt van het toernooi om de wereldtitel in de c-groep. Nederland leëindigde de wedstrijden in de oorronde ongeslagen. evenals 'ortugal. De directe confrontatie ussen beide teams die nu in de inalepoule uitkomen, eindigde in en gelijkspel: 19-19. Het gebeurde in een tumultueus du el, waarbij het publiek smeekte om jlaatsing van Portugal in de finale- K>ule en uiteindelijk dankzij de jelijke score ook zijn zin kreeg. Eerder had Nederland weinig moei te gehad met België (19-13) en Enge- and (36-8). Portugal deed het nog jeter: tegen België 21-15 en tegen Sngeland 43-7. MOISKOU Zoals te verwachten viel heeft de Russische schaakbond zich fel gekeerd tegen de besluiten, die tijdens het congres van de we- ■eldschaakbond in Haifa, bij afwe- igheid van bijna de helft van de angesloten. landen. werden enomen. )e Russen eisen dat begin volgend aar een buitengewone bijeenkomst ;an de FIDE wordt belegd, met de :laarblijkelijke bedoeling de beslui- en van Haifa ongedaan te maken. )e Russistfie schaakbond beschul- iigt FIDE-president dr Max Euwe van vooringenomenheid en „onver bloemd politieke daden". Het congres in Haifa, dat werd ge boycot door de schaakbonden van Dost-Europa en de Arabische lan- len (die tegelijkertijd een tegen- Olympiade in Tripolis organiseer den). besloot onder meer Zuid- Afrika weer als lid pp te nemen. De idmaatschapsaanvrage van het marxistische Zuid-Jemen daarente- ;en werd geweigerd. BUENOS AIRES Anderhalf jaar voor het begin van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië lijkt alles erop te wijzen dat de zes benodigde stadions op tijd gereed zullen zijn. Na een inspectietocht door Argentinië hebben de perschef van de FIFA de Luxemburger Renë Courte, en een lid van het organisatiecomité, de Westduitser Hermann Joch. ten minste in Buenos Aires ver klaard: ..Wij zijn tevreden over datgene wat we hebben gezien. De nieuwbouw aan drie stadions schiet goed op en met dc veranderingen en verbe teringen aan de andere drie arenas wordt in decefobcr een begin gemuakt. De stadions zijn dan ook niet het grootste probleem voor 1978." De vorderingen aan de bouw zijn ook onderwerp van dis cussie op de driedaagse ver gadering van het FIFA-comtië, die gisteren in Buenos Aires begon onder leiding van Her mann Neuberger, voorzitter van dc Westduitsc voetbalbond. Morgen staat een ontmoeting tussen de FIFA-bonzen en de AZrgentijnse preisdent Videla op het programma, waarbij FIFA-voorzitter Joao Havel- ange uit Brazilië het belangrijke probleem van de veiligheid aan de orde zal brengen. De zes stadions in Buenos Aires (2), Rosario.Cordoba, Mendoza en Mar del Plata zullen, naar thans bekend. 220 miljoen gulden gaan kosten en aan 327.000 toeschouwers plaats bieden. Er worden in totaal 2.1 miljoen toegangsbiljetten ge drukt. waarvan de organisato ren ten minste 1.7 miljoen hopen te verkopen, evenveel als in 1974 in West-Duitsland. We hebben de vrijheid gekregen van het bondsbestuur, exclusief Knobel. Dat zullen we de spelers voor leggen." De Oranje-internationals zijn vrijwel unaniem voor een terugkeer van Knobel. Enige weken geleden maak te en enquête onder de internatio nals duidelijk, dat Knobel als beste oplossing werd gezien." Mr. Max Tripels, lid van het sectie bestuur betaald voetbal en tevens voorzitter van MVV (de eerste divi- sicclub, waar Knobel momenteel trainer is) bracht gisteren een ver rassend nieuw gezichtspunt naar vo ren. door te melden: „Het merkwaardige is, dat uit geen enkel officieel stuk blijkt, dat het bondsbestuur een terugkeer van Knobel niet wenst. Ik heb de notu len en daar moet ik in dit geval toch op afgaan nog eens gelezen, maar ik kan nergens een pré-advies of iets dergelijks ontdekken. Het bondsbestuur heeft de keuze van een interim-coach zonder enige oor- waarde aan het sectie-bestuur gede legeerd". In dat licht is het opmerkelijk te noemen, dat in het KNVB- communiqué van zes november de naam van George Knobel in het geheel niet werd genoemd. Martin Kastermans bracht eerst enige da gen nadien tijdens de jaarverga dering van de afdeling Groningen en Drijnte naar voren als zou aan de opdracht de restrictie zijn verbon den. dat Knobel niet in aanmerking kon komen. Bondsvoorzitter Wim Meuleman zegt het overigens oneens te zijn met Tripels visie: „We hebben wel degelijk gezegd, dat en terugkeer van Knobel een vreemd effect zou O O I i I i I 1 i M M 74 99 39 834 DE HEER B,M, DE VRIES STATIONSWEG 114 SPOORSTAD 8888 t*avr»».gd«! MR MAX TRIPELS ...onduidelijke zaak... geven. Er is gezegd: dan moet je niet die, zoek eerst eens naar een ander". Tripels: „Na wat ik allemaal in de maandagkranten heb gelezen, is het voor mij inmiddels een erg onduide lijke zaak geworden. Vrijdag was ik echt nog van mening, dat het sectie bestuur in de richting van Knobel dacht. Welke alternatieven er even tueel naar voren worden gebracht? Ik heb alleen even de naam van Ernst Happel horen vallen, maar of ik dat serieus moet nemen, betwijfel ik". Tripels, die gaarne bereid is om Knobel aan het Nederlands elftal af te staan en Knobel zelf wil ook niets liever is het dus eens met de internationals die van mening zijn, dat Knobel terug moet komen. Spelers-vertegenwoordiger Ruud Krol gisteren: „Het is voor iedereen gewoon de beste oplossong. Wij blij ven ook bij dat standpunt. Wat het sectie-bestuur verder voor alterna tieven heeft, weet ik niet. Ik heb alleen maar een telegram gekregen, dat ik dinsdagavond in Zeist moet zijn. Misschien wordt er aan Joop Brand gedacht, maar die mist naar mijn mening toch de ervaring voor dat internationale werk. Happel kan ook niet, want die krijg je eenvoudig niet vrij". lid iMiik^iroloinuilit i Als u geld overmaakt, zet u het bankrekeningnummer van de betrokkene op uw bankgiroformulier. U vindt dat vanzelfsprekend. En dat is 't ook. De 9 cijfers sluiten misverstanden uit en bespoedigen de betaling. Toch komt het voor, dat u een bankrekeningnummer niet weet. Probeer in zo'n geval eerst zelf die 9 cijfers aan de weet te komen. Een telefoontje naar de betrokkene is meestal voldoende. U kunfhem dan meteen attenderen op het feit dat zijn bankrekeningnummer nergens op vermeld staat. Lukt het niet, neem dan contact op met uw bank. Stuur zo'n bankgiroformulier in ieder geval niet in zonder die 9 cijfers; dat veroorzaakt grote problemen bij uw bank. Omdat vanaf 1 januari 1977 het bankgirosysteem volledig is geautomatiseerd, kunnen wij bankgiroformulieren zonder rekeningnummer dan niet meer verwerken. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. TENNIS Louk Sanders heeft het Winter- circuit van de KNLTB gewonnen door het derde toernooi dn Eindhoven) ook als eerste af te sluiten Sanders versloeg In de (inale de Oostenrijker Wimmer met 6-3. 5-7. 6-4. WIELRENNEN - De Koninklijke Nederlandse Wlelren Unie en de Nederlandse Rijwiel Toer Unie gaan nauw samenwerken Op die manier kunnen alle afdelingen, wedstrijdsport maar ook recreatie, actief en niei-acUef onder een paraplu worden georganiseerd. VOETBAL De unateurclub Rijswijk is begonnen met een actie tegen hel bestuur van de KNVB. omdat dit bestuur in de affaire-Burgwal verkeerd gehandeld en daarna onvoldoende en te Iaat inlichtingen heeft gegeven Rijswijk heeft In een brief aan alle andere amateurclubs om steun gevraagd. SCHAKEN In het interzonale schaaktoer nooi voor dames in Roosendaal viel in eerste instantie ëën beslissing de Israëlische Kushrur won van de leidster, de Joegosla vische Lazarevlc. De Nederlandse Cathy van der Mije kon wegens ziekte haar partij tegen Lematsjko (Bulgi niet spelen TENNIS De Zuidafrikaanse tennlstltel is gewonnen door de Amerikaan Harold Salomon die roet 6-2, 6-7. 6-3. 6-4 van zijn landgenoot Bnan Gottfried won Zoals be kend denkt de tenniswereld er niet over zich aan te sluiten bij de sport-boycot van Zuld- Afrika. VOETBAL Suriname en Trinidad hebben ook hun tweede voorronde wedstrijd voor het wereldkampioenschap gelijk gespeeld 2-2 De eerste ontmoeting was gecmdigd in 1-1 Een derde duel zal nu moeten beslissen wie er verder mee mag doen in de alvalrace. VOETBAL Argentinië kwam in een vriendschappelijk duel (er waren meer dan 2000 militairen en agenten op de been om anti-Russische rellen te voorkomen) tegen Rusland niet verder dan 0-0 SCHAKEN In de strtld om de Russische schaaktitel heeft na twee ronden Dorfman de leiding Hi] won belde partijen tot nu toe Wereldkampioen Karpov verkeert nog in de grote middenmoot. Hij speelde tweemaal remise, eerst tegen Rasjkoakt. daarna legen Taimanov Opmerkelijk verder inde eerste ronde verloor Petrosjan van Tal W ATERPOLO - MOU Moskou heeft in SI- benrk de nieuwe waterpolobekrr voor landskampioenen gewonnen De Russen re gcvierden tegen achtereenvolgens Dynamo Boekarest i8-2i. Barcelona <9-6i en Prunorte Rljeka (4-3. SPONSORS (1) De Topsportliga, een poging van de Nederlandse Basketbal Bond om de krachten van de beste clubs te bundelen, is bezorgd. Bezorgd om de sponsors die het geld dienen te geven om op de bekende wijze topsport te kunnen blijven be oefenen. Tijdens de eerste vergade ring van de Topsportliga, afgelop en zaterdag in Nijkerk, werd be kend gemaakt dat twee sponsors overwegen te stoppen. De reden: de dagbladen noemen de namen van de sponsors te weinig. Ze eisen - in hun termen - free publicity. Gratis reclame dus. Nemen we de ochtendbladen van gisteren. Het Algemeen Dagblad en De T. (de basketbalmedewerker is de voorzitter van een gesponsorde eredivisieclub, dus wat wil je) noemen de sponsors uitbundig. De Volkskrant en Trouw zijn zeer zuinig. De overwegingen van de laatste twee zijn inmiddels bekend. Hoewel een sponsor zich een seizoen geleden nog in het geheel niet druk kon maken om die houding, blijkt dat nu toch anders te liggen. De oorzaak daarvan is niet zo moei lijk te achterhalen. Het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) noemt sinds kort namelijk ook geen sponsors meer. In verslagen en uitslagen worden alleen nog af kortingen gebruikt plus de plaatsnaam. Waarom, meneer Koome. chef- sport van het ANP? „Wij hebben ons afgevraagd, wat moeten wij doen. We hebben deze zaak ook ter sprake gebracht op een vergade ring met de hoofdredacteuren On der andere omdat het standpunt van Trouw en De Volkskrant sympathiek over kwam. Hoewel Trouw inmiddels ook sponsor namen noemt. Dat was een moei lijke zaak. maar wij hebben gezegd dat het niet meer kon zoals het ging. Uiteindelijk is toen gesteld, haal die sponsornamen eruit". ..In de ijshockeysport bijvoorbeeld. Dan hoor je van een wedstrijd tussen Feenstra verwarming en de Bondsspaarbank Dan vraag je toch. waar komen die vandaan? Wie schets mijn verbazing, toen onlangs in huize Koome in Rijswijk de verwarming nagekeken moest worden en er een auto van Feenstra voor de deur stopte Toen die man klaar was heb ik hem gevraagd, meneer, waar komt u nu vandaan? Hij zegt. wij horen onder het hoofd kantoor in Eist. Maar met die Xb ->r V in ijshockeyclub kom je Leeuwarden terecht". „Je komt er niet meer uit dus. Dus volgen we nu deze lijn. Misschien lukt het ook niet. Als vijfentwintig kranten zeggen dat die sponsors weer genoemd moeten worden, dan leggen we ons daarbij neer". „De sponsors voelen ook wel dat 't scheef zit. Ze zien zelf ook wel de redelijkheid in. En neem die naamsveranderingen Wat is nog identiteit? Dat is het moeilijke, niet alleen voor ons. maar ook voor de lezers". SPONSORS (2) Enkele uitspraken van Jan Berte- ling. voorzitter van de Nederlandse Basketbal Bond Hij deed ze zaterdag in Nijkerk. „Ik wil er hier niet aan voorbijgaan, dat er een steeds sterkere beïnvloeding van de sponsorsituat ie ten ongunste is. van buitenaf. Dat gebeurt vooral door de publiciteitsmedia, die - ten on rechte - foutieve, niet bestaande of in elk geval verouderde namen gebruiken om op die wijze te kunnen ontkomen aan het gebruik van sponsornamen". acht ik het onjuist, indien individuele journalisten op deze wijze hun afkeer van commerciële beïnvloeding van de sport willen uiten zonder overigens aan te geven, op welke wijze de sportbeoefening dan gefinancierd moet worden". „Tenslotte moet ik er hier op wij zen. dat het argument dat sponso ring reclamegelden onttrekt aan de publiciteitsmedia niet serieus kan worden genomen; de totale sportsponsoring bedraagt niet meer dan ongeveer 4% van de tota le reclame-inkomsten van de dagbladen". „De activiteiten van de hier bedoel de publiciteitsmedia brengen het beoefenen van topsport in Neder land in ons geval uiteraard top- basketbal in ernstig gevaar, aan gezien sponsors zullen overwegen contracten niet te verlengen en geen alternatieve financierings middelen beschikbaar zijn". SPONSORS (3) Nu dient men te bedenken dat Jan Berteling de voorzitter van de NBB is en uit hoofde van die hobby met een reusachtige basketbal voor het hoofd loopt. Dat neemt niet weg dat hij best eens de discussie had mogen volgen over sponsoring en media. Die discussie loopt al jaren. Hij mag ook best wel eens kranten gaan lezen over financiering van sport en met name topsport. En hij mag ook best wel eens afwijken van hetgeen hem door sponsors wordt voorgekauwd en bijvoor beeld controleren of de 47c die hij noemt ook werkelijk juist is (nog afgezien van het feit dat de media zelf mogen bepalen hoe serieus zo'n aanslag op de inkomsten is). Hij zou ook best eens na mogen gaan wat nu precies die door hem genoemde individuele journalisten met een afkeer van sponsors zijn. Dan zou hij op de hoogte worden gesteld van het feit dat er bij dagbladen wel sprake is van over leg en beleid. Dan zou hij tenslotte .ook de afdeling nonsens en oude schoenen kunnen overslaan, als hij zegt dat het aan de media ligt dat de sponsors vertrekken. Hij zou bij voorbeeld ontdekken dat de recla me-industrie lang niet zo hard op het achterhoofd getuimeld is, als hij meent Alles bijeen een tragisch pleidooi van iemand die opklom tot voorzitter van een bond die zich snelgroeiend noemt. Iemand die de klok heeft horen luiden, maar niet weet waar de klepel hangt. Trou wens hoe laat het is voor de basket- balsport weet hij ook niet. TELEVISIE Onze J. C. Brak keek vrijdagavond voor zijn goede omroepbijdrage naar de mini-voetbalshow van de NCRV. Een sportprogramma Vroeger ging het verhaal rond, dat als Coen Moulijn maar in zijn korte broek op de middenstip zou gaan staan, het Feyenoord-stadion van zelf vol zou lopen. Die tijd is voor bij. Dat siert de Rotterdammers. Inmiddels menen echter enkele in stanties een nieuwe aberratie in de Europoort te hebben ontdekt: het hindert niet wat je doet, als je het maar in sportpaleis Ahoy doet, dan komt er genoeg volk op af. Dat blijkt een misvatting Slechts het wielrennen op de zondagmor gen (voor het fiètsen de kerk uit) en het mini-voetbal trekken goed. De KRO liet onlangs The Allrounders uit de Ahoy'hal komen Toen was het maar goed dat juist de schoon maakploeg met stoffer en dweil over de tribunes ging, anders was er helemaal niemand geweest. Bij het Holland Bokstoemooi liet men de lampen in de zaal uit, zodat die man die naar zijn zoon kwam kij ken nooit in de gaten kreeg dat hij de enige bezoeker was. Mini-voetbal dan. Joop Niezen, die het vangen van een mug tot een onvergetelijk spannende gebeurte nis kan maken (Theo Koomen kan dat ook wel, maar Niezen maakt tenminste z'n zinnen af) geeft com mentaar. Hij begint in feeststem ming. Want het zit weer vol. Dat herhaalt hij daarna nog minstens drie keer. Men ontkomt er intussen niet aan. het mini-voetbal te zien als wat een zesdaagse voor het wielrennen is. Terecht noemt de NCRV het dan ook show Sport doe je niet met van die belachelijke gaten achter in het doel. Alsof het al niet moeilijk genoeg is de bal er langs de voor kant in te schieten. Het publiek heeft ook niets aan die gaten, want hoewel er een vliegengordijn voor gehangen is, valt een doelpunt door zo'n gat nooit op. Ze juichen niet. te vroeg of te laat. Aan bod kwamen deze keer de oudere heren uit Den Haag en oost- Nederland. De oostelijken wonnen met 7-6 en erbarmelijk voetbal. Bij de rust stonden ze nog met 6-1 voor en ondanks het malle scoreverloop werd het maar niet leuk. Het geheel werd omlijst met een demonstratie modeme gymnastiek' *n wielerwedstrijden. Modeme gymnastiek viel niet in de smaak, behoudens dat ene moment toen een meisje tegen een hoepel schopte, dat herkenden ze weer. Het fietsen was pruimbaar Maar als televisiekijker wil je dan wel weten hoe het afloopt. Want op zeventig minuten show komt er tien minuten sport en dan zeggen ze niet eens hoe het afloopt. Mini voetbal thuis bezorgd is soms best leuk, maar om er nu voor uit je stoel te komen. PS Over voetbal in de zaal gesproken Vanaf 9 december wordt er tn Ahoy' op twaalf avonden en door twaalf echte voetbalteams ge speeld om een zogenaamd Zuid hollands kampioenschap. Zaalvoetbal dus en zonder die gaten in het doel Kijken of daar ook mensen op af komen. BLAD Twee voetbalclubs op één kussen, daar fluit de duivel tussen, zegt het oude spreekwoord. In Eindhoven gaat dat echter niet op. De Zuid Nederland Weekbladpers staat er hier tussen. Afgelopen dagen werd in een oplage van 115.000 een krant bezorgd met de originele kop 'Sportkrant'. Uitgegeven in samenwerking met de Eindhoven- se voetbalvereniging EVV en PSV. Weer kleinschalige voorlichting aan het grote publiek. Uiteraard gelardeerd met veel mensen die menen dat deze krant een uitkomst is PSV en Eindhoven mogen dan twee heel verschillende clubs zijn, vanwege het feit dat ze uit Eindhoven komen kunnen ze op wederzijdse steun rekenen. Behoudens uiteraard de onderlinge confrontaties. Maar dat is na dit seizoen voorlopig ook weer af gelopen. Een prijsvergelijking tussen 1934 en nu levert aardige cijfers op. Een overdekte zitplaats kostte toen 1 gulden. thans 12,50. Een selzoenplaats toen 9 gulden, nu 175 gulden En jongensrang toen 10 cent, nu twee gulden. Op de voorpagina schrijft Cor Snel over de nivellering die volgens sommigen op gang is gekomen. Hij concludeert dat we zuinig moeten zijn op de weinige vedetten die er nog over zijn. 'Individuele voetbal lers als Tscheu la Ling en een ploeg als PSV in goede doen, ver tegenwoordigen zon beètje de laatste hoop'. Positieve sience fiction, zogezegd. BLESSURES Tot voor kort meende onze J. C. Brak dat alleen Spanjolen het konden, zeker als ze tegen een Nederlandse ploeg moesten spelen: uitgebreid op de grond gaan liggen krimpen van pijn en kort daarop (na de spons) een fraaie treffer sco ren. In Nederland kan men er echter ook iets van. Zo stelde manager Ouus Brox vo rige week aan de Feyenoorder Willy Kreuz voor, om maar naar Wenen te telegraferen dat hij door een blessure geveld was. Kreuz had een uitnodiging gekregen om voor het Oostenrijkse elftal te spelen, maar bij gebrek aan voldoende spelers wilde Feyenoord hem die dag laten opdraven voor de wedstrijd tegen FC VW. Kreuz mocht het uiteindelijk hele maal zelf uitmaken. Hij besloot toch te gaan. HIJ mag immers contractueel per jaar zes maal in het Oostenrijks elftal spelen en dit was pas de vierde keer. Tenslotte waagde trainer Boskov nog een po ging En hij slaagde Kreuz zwichtte voor zijn argumenten en komt zondag bij Feyenoord—FC VVV in het veld. Voor Malta—Oostenrijk is hij thans geblesseerd. Nu nog dat mooie doelpunt. ZOEK De Budo Bond Nederland, een bond waar tot voor kort voorname lijk bondscoaches zoek raakten, zit met een ernstig probleem De Haagse recherche onderzoekt na melijk in hoeverre er malversaties zijn gepleegd met de gelden die in de BBN terecht komen. Na een accountantsonderzoek bleek het maar beter te zijn om de affaire in handen te geven van de politie, dan zelf aan het speuren te gaan. De juiste omvang van het zoekge raakte bedrag Is nog niet bekend Het kan een half miljoen zijn, maar misschien is het nauwelijks hon derdduizend gulden. In afwachting van de bui hebben twee bestuursle den inmiddels hun zetel ter be schikking gesteld, de pen ningmeester en de bureauchef zijn op non-aktief gesteld. Tijd voor mensen met een zwarte band.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11