Driekwart van bejaarden in tehuizen ,,zit in bijstand" Cantarella met nieuwedirigent 30 c 70% Dë Stad Parijs" Opheffings uitverkoop „De Stad Parijs" 59.- 6.- 19.- 12.-9.- 45.- 35.- 19.- 25.- 39.- Mode waar kinderen blij mee zijn voor prijzen die moeders nóg blijer maken! Geen Nederlandse deelnemers naar Noordierse vredesmars Twintig a dertig procent heeft geen vermogen Maar handjevol belangstellenden Stichting wil wel naar de mars in Londen Première in Delftse TH-aula b.v. VAN HERENMODE EN KONFEKTIE WAGENSTRAAT 45-45a - DEN HAAG Wagenstraat 45-45A - DEN HAAG Schitterende rondreis 3690,- 4390,- ^0 Jongenshemden Pantalons Pullovers voor jongens en meisjes Meisjesjack Pilotenjack Jurkje Rokjes Jongenssnowcoat VROOIVmDREESMANN i~ t 'i'!* tflwv (•-"■»-- WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET H IENSI Van een verslaggever DEN HAAG Bewoners van bejaardenoorden doen in toe nemende mate beroep op de bijstand. Half 1966 was het per centage ongeveer vijftig, in 1974 was dit gestegen tot rond 75 procent. Dit „bijstandsbe stand" werd gevormd door 22 procent alleenstaande man nen, 65 procent alleenstaande vrouwen en overigens uit echtparen. De leeftijden ver schilden vrijwel niet van die van de anderen in de bejaarde noorden. Dit staat In het rapport van de direc tie bijstandszaken van het ministe rie van CRM, dat een verslag is van een onderzoek dat half 1974 werd ingesteld. Dit was gebeurd om In zicht te verkrijgen in de inkomens- en vermogenspositie van wie in de bejaardenoorden bijstand kreeg. De verzorgingsprijzen liepen nogal uiteen: van zeshonderd tot 2.200 gul den met een gemiddelde van 1.050 gulden per maand voor alleenstaan den. In de drie westelijke provincies liggen de prijzen relatief hoog. Extra kosten kwamen voor bij zeven pro cent van de alleenstaanden en bij ongeveer dertien procent van de echtparen. Ze overschreden zelden de vijftig gulden. Ongeveer 23 procent van de al- Van een verslaggever DEN HAAG Aan de interna tionale vredesmars naar de Noordierse Boyne-vallei op 4 december, zal geen Neder landse afvaardiging deelne men. Er hebben zich volgens de heer Onno de Haan van de Stichting Hulp Noord-Ierland, maar een handjevol mensen voor opgegeven, terwijl er minstens tachtig mensen (twee bussen vol) voor nodig waren om de reis per chartervliegtuig Jongeren naar Belfast te maken. onderlinge contact bij terugkomst in Noord-Ierland blijft bestaan. Vooral van jeugdgroepen die de afgelopen zomer naar Nederland zijn gekomen, is de stichting bekend dat zij nadien in Belfast geregeld massaal bij el kaar zijn geweest. 200.000 gulden het programma met de Noordierse kerst-kinderen en - bejaarden kan worden uitgevoerd, plus de cursus opbouwwerk voor Pa sen volgend jaar. Tenslotte heeft de stichting Hulp Noordierland van dit geld een pandje in Belfast kunnen kopen, dat na verbouwing in januari als kantoor-annex workshop wordt ingericht en waar twee Noord-Ieren zullen gaan werken. In dit kantoor tje kunnen zowel katholieke als pro testantse Noord-Ieren terecht voor informatie en begeleiding. Ook zal een zaaltje worden ingericht voor bijeenkomsten en recreatiedoel einden. leenstaande vrouwen, dertien pro cent van de alleenstaande mannen en nog eens dertien procent van de echtparen beschikten uitsluitend over een AOW-uitkering. Door de bank genomen beschikken de man nen over 56 gulden meer dan de AOW. Voor de vrouwen en de echtparen was dit respectievelijk 17 en 84 gulden. De hoogste inkomens werden aangetroffen in de leef tijdsklassen 70-79 jaar. Dat mensen beneden de zeventig jaar lagere inkomens hebben is merkwaardig. Een verklaring hier voor zou kunnen zijn, dat het dan om bejaarden gaat die op uitzonderlijk jonge leeftijd in een bejaardenoord zijn gekomen, mogelijk door een mindere validiteit, waarmee een re latief laag inkomen en dito pensioen zouden kunnen samenhangen. Meer dan de helft van de bejaarden in de oorden die bijstand krijgen, heeft een uitkering ingevolge de in validiteitswet, die wordt verstrekt in de vorm van een weduwenrente of ouderdomsrente. Het zijn kleine be dragen. Van meer betekenis zijn de onderne mingspensioenen. De helft van de alleenstaande mannen heeft zo'n pensioentje van honderd tot hondei- dveertlg gulden. Een kwart van de vrouwen kan er ook aanspraak op maken. Rond veertien procent krijgt nog een overheldspensioen van ge middeld 245 gulden per maand. Pensioen Zou van de pensioeninkomsten bo ven de basis AOW voor echtparen 33 gulden en voor alleenstaanden 16,50 per maand worden vrijgelaten,'dan zou zestig procent van de bij- standsontvangende bejaarden hier van tenvolle profiteren en nog eens zo'n twintig procent voor een deel. Over de vermogenspositie kwam aan het licht, dat rond twintig procent van de echtparen en ongeveer dertig procent van de alleenstaanden in het geheel niet over vermogen be schikken. Ruim tachtig procent van de bejaar den met bijstand en met vermogen in de bejaardenoorden heeft een re geling getroffen met de gemeente tot overdracht van hun lopende in komsten. Bij ruim zeventig procent van de alleenstaanden en bij ruim tachtig procent van de echtparen wordt vermogen vrijgelaten, waarbij respectievelijk voor zeventien en vijftien procent geldt, dat het maxi mum vrij te laten bedrag wordt gehaald. Mensen die na een tijdje in een be jaardenoord te hebben gewoond in de bijstand komen, betalen gemid deld ongeveer zestig gulden per maand minder voor de verzorging dan wie onmiddellijk na de vestiging in het bejaardenoord naar de bij stand moest. Alleenstaande vrouwen bleken doorgaans rond 55 gulden meer bijstand te ontvangen dan al leenstaande mannen. Dit kwam deels door inkomensverschillen en deels door een hogere verzorgings- prijs die weer een gevolg was van qen lagere validiteit van de alleenstaan de vrouw. De verschillen in bijstandsuitkerin gen werden voor het grootste dee bepaald door verschillen in prijzen. De inkomens bleven steeds meer achter bij de prijzen. In '74 werd b het onderzoek voorts vastgesteli. dat in de loop van de tijd verhol dlngsgewijs meer bejaarden in be jaardenoorden gingen wonen. Deze groei gevoegd bij de ontwikkelii van inkomens en prijzen, is niet zon der gevolgen geweest voor de relatie ve groei van het aantal bewoners bejaardenoorden dat bijstand ontving. De Noordierse vredesorganisatie Pe ople's Peace Movément verwacht dat er vrouwen uit meer dan twintig landen in deze mars zullen meelo pen. Wel probeert de Stichting Hulp Noord-Ierland, het coördinerend overlegorgaan voor Nederlandse deelneming aan de internationale mars, gehoor te geven aan de oproep van de Noordierse Vredesorganisa tie. om zoveel mogelijk belangstel lenden bij elkaar te krijgen voor de vredesmars, zaterdag in Londen. De nu twee jaar bestaande Stichting heeft nauwe contacten met People's Peace Movement. Doel van de stich ting is het streven naar terugkeer van een normaal leven in Noord- Ierland te steunen en te bevorderen, waarbij niet wordt gekeken naar godsdienst of politieke overtuiging.' Om zowel katholieke als protes tantse kinderen en bejaarden meer bij elkaar te brengen verzorgt de stichting zogenaamde „community- holidays". Tot nu toe zijn herhaaldelijk groepen kinderen naar Nederland gekomen, waar zij een aantal weken bij Nederlandse gastgezinnen wor den ondergebracht. Ze komen in de betreffende plaatsen overdag bij el kaar en doen mee aan een gezamen lijk programma van jeugdleiders uit Noord-Ierland en Nederland. Hier door bestaat de mogelijkheid dat het Rond de jaarwisseling zullen onge veer 160 jongeren, begeleiders en be jaarden naar ons land komen. Van hen gaan er ongeveer vijftig naar Zierikzee, terwijl zestig sociaal gehandicapten (in samenwerking met Pax Christi Kinderhulp) in het Gooi en Zutphen worden onderge bracht. In Hengelo zullen ruim veer tig bejaarden uit het conflictgebied van Belfast net als de jongeren voor de ene helft katholiek en de andere helft protestant de eerste dagen in hotels logeren en daarna in gastge zinnen worden ontvangen. Boven dien is het de bedoeling van de stich ting volgens jaar met Pasen een aan tal Noordierse jeugdgroepen naar Nederland te laten komen, waar zij een soort jeugd- en opbouwwerk cursus kunnen volgen. De heer De Haan vertelt dat de Noordierse „Vrouwen voor Vrede" zeker acht groepen van rooms- katholieke en protestantse vrouwen per jaar naar Nederland wil brengen om wat op verhaal te komen. Hiero ver zijn besprekingen gaande met de Noordierse vredesorganisatie. door Adr. Hager DELFT Na achttien jaar gezongen te hebben onder aanvoe ring van Jan Vermeulen stond Cantarella voor de opdracht een nieuwe dirigent te vinden. Geen eenvoudige zaak als men zo gewend is en verwend met een vakman als Vermeulen. Acties In meer dan vijftig plaatsen in ons land zijn thans nog acties voor Noord-Ierland aan de gang. De Stichting heeft tot nu toe aan Peop le's Peace Movement tweeduizend pond sterling kunnen overmaken, terwijl met de thans beschikbare De voormalig zakelijk leider van het Gewestelijk Orkest. Bert van Mou- rik, hielp het koor op de been en stelde ook het programma samen waarmee Cantarella gisteravond in de aula van de TH haar nieuwe diri gent voorstelde. Joop Schets heeft in enkele maanden tijds een program ma moeten instuderen, dat voor een zo korte samenwerking te zwaar was. Handel, Bach, Haydn en Bizet, dat betekende veel omschakeling, ande re stijlen, andere talen. De delen uit de Messe in A van Bach bij voorbeeld had men beter kunnen laten vervallen en doen vervangen door een orkestaandeel of een extra duet door Christina Harvey en Wou ter Goedhart. Men had nu eenmaal toch de beschikking over deze vocale solisten. Het zou van weinig zin voor het juiste gevoel van de koorpraktijk getuigen Joop Schets te beoordelen aan de hand van dit eerste Delftse concert. Belangrijker is vast te stel len, dat de dirigent en koor deze eerste „proef" achter de rug hebben en ontlast van een zware druk vrij ademend aan de gezamenlijke toe komst kunnen gaan bouwen. Springlevend Cantarella is een springlevend koor en Joop Schets heeft bij andere con certen bewezen kwaliteit te bezitten. Die toekomst kan men daarom met vertrouwen tegemoet zien. Het niet zo talrijke publiek was een dankbaar klankbord", een dank waarin ook de sopraan, de tenor en het (klein) Gewestelijk Or kest werden betrokken. ook grote extra grote lengte en buikmaten Na ruim tachtig jaar toonaangevend te zijn op herenkonfektie en modegebied gaat door diverse omstandigheden, de bekende heren kledingzaak „DE STAD PARIJS" definitief sluiten!!! ONZE GEHELE WINKELVOORRAAD WORDT VERKOCHT MET KORTINGEN VAN „DE STAD PARIJS" ANNO 1892 99 speciaalzaak voor Donderdagavond-Koopavond (Naast de Haagsche Courant) tegenover de Bllenkorf TELEFOON- BEANTWOORDERS Gel Bumifoon. iel 070-633789 of 070-633006 Gevr medewerker voor In do rozen. Rozenkwekerij P. ROMEIN, Past. Vorburghlaan 9. Oe Uer (Gem. Schipluiden) lel. 01745-4908. 22-doogse reis 26-doogse reis Informatie/boeking Perscombinatie reizen Wibautetreal 131 Amsterdam Tel 020-913456 Trenchcoat van wol. in diverse kleuren. Maten 140 t/m 146 69.- Maten 122 t/m 134 65.- Maten 98 t/m 116 van polyester/katoen, in vele dessins en kleuren. Maten 128 t/m 164. Maat 164 10.- Maat 128 van 100% voorgewassen indigo katoen, in vele modieuze variaties. Maten 122 t/m 170. Maat 170 25.- Maat 122 in o.m. uni en tweed, keuze uit vele modellen. Maten 128 t/m 164. Alle maten van polyester/katoen met een nèt- echte bontvoering. Maten 122 t/m 170. Maat 170 55.- Maat 122 van zware twill met een lekker warme nylon stepvoering, tricot boord en manchetten. In groen of khaki. Maten 122 t/m 170. Maat 170 45.- Maat 122 van cableroy, in rood of marine. Maten 116 t/m 152. Maat 152 29.- zijn er te kust en te keur. Kies maar uit o.m. corduroy en flannel en diverse modellen. Maten 152 t/m 170 met capuchon. Water- en winddicht, met heerlijk warme acryl voering. In marine en groen. Maten 152 t/m 170 49.- Maten 140 t/m 146 45.- Maten 122 t/m 134

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8