CDA en PvdA aardig voor elkaar in senaat v#*-- I I Leerplan moet geen keurslijf worden Industriebond NVY nu achter loonbeleid FNV Kamer gaat akkoord met opheffing vacaturestop in maatschappelijk werk 1 Harde kritiek van mevrouw Van Someren p| tgH 4 7 ~'yi moL-JU .l. iéyLI Kamer akkoord met verlenging WUB tot 1982 Groenevelt heeft ,,een veer gelaten" Alabastme *4 L' i Scholten pleit voor verplaatsing van STER-reclame Vrij sne j lating >1 verw Dost verwacht Werkgroep economieleraren heeft grote bezwaren tegen ontwerp Vrees voor centrale examens Royal Nederland ^319 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 »an d« van onze parlementsredactie inzati vas** DEN HAAG De woordvoerders van de PvdA en van de CDA-fracties In de Eerste Kamer hebben elkaar en het kabinet Den Uyl opvallend gematigd en soms zelfs vriendelijk bejegend, gisteren bij weid! de Algemene Beschouwingen van de senaat over de Rijksbegroting 1977. an et -v ii eduid De fractieleider van de PvdA. drs. tot et Vermeer, uitte wel reserves over het tudeei CDA. maar legde zich „met werke- Pagn Ujkheidszin" neer bij het bestaan van drie hoofdstromingen in de Ne derlandse politiek en sprak uit dat Lires, „voor een vooruitstrevend beleid naai CDA en PvdA voorlopig op elkaar aangewezen zullen zijn". Ook de fractieleider van de PPR. Agterberg was niet onvriendelijk. Hij verklaar- Freeztj de. dankzij de deelneming van de iet no ARP te kunnen blijven hopen op itea a „een enigszins evangelisch karakter eveili van het CDA", dit dt CH-woordvoerder prof. Van Hulst karakteriseerde premier Den Uyl in wielrennerstermen als de kopman leer^f van een peloton dat het hem niet makkelijk heeft gemaakt. Van Hulst kende hem de rode maar vice- premier Van Agt de gele trui toe. Wel voegde hij hieraan toe dat het voor ingvq het CDA weinig aantrekkelijk zou zijn als zijn ministers alleen maar goed zijn om op progressieve partij congressen als alibi te dienen voor hetgeen socialistische ministers niet rMJlüjrf konden bereiken. Compliment in to rroniiv tevens •onden Haver Voor ade;U iel n (na nan ti >oster Th. J ekker die dit Voor Zwart elani ainy nten 3 TB ie bt ïf VI en"' id 0 sellal D.df selinl indr» 1n hi 3 ruif 'ids* ritai Ie pre jni» gj» ksei beza lge« n. S oiM iet ledr mc< los* N* n. 3j« n W its» n pf t et bW an» anö ttu Rita „Ik heb een brief van de juf gekre gen. Die krijgt u, als ik mijn zakgeld heb gehad." KVP-fractleleider Theyssen gaf het kabinet een compliment omdat het in situaties van harde beproevingen een aansprekend beleid heeft ge voerd. AR-senator Albeda meende dat de brugfunctie van het kabinet moeilijk maar niet onmogelijk hoeft te zijn. Hij waarschuwde dat de ver kiezingsstrategie van de PvdA een breekpunt kan opleveren. Albeda begreep het dilemma waar voor de PvdA staat: zij kan twee wegen opgaan om weer in de rege ring te komen: ofwel zij zet de aanval op de christen-democraten om het centrum uiteen te drijven en zo de meerderheid te halen; ofwel zij pro beert in samenwerking met de chris ten-democraten althans een deel van haar idealen te bereiken. Albeda ver langde van de PvdA haar strategie duidelijk te maken: duidelijkheid en zindelijkheid vergen een keus, zei Overigens had Albeda ervoor ge- CDC waarschuwd dat Europa in electora- I' le zin een keerpunt doormaakt: evenals de Franse president Glscard in zijn boekje „La democratie francaise" zag de AR-senator bre de groepen in omvang toenemen die geen bourgeoisie vormen in de zin dat zij door bezit of welvaart van de rest is afgesloten, maar die evenmin het proletariaat vormen in de zin van mensen zonder bescherming en zon der toekomst in de bestaande maat schappij. „De tijd waarin de sociaal democraten konden hopen, louter op grond van de getalsverhouding te winnen als het centrum maar ver dwijnt, gaat snel voorbij, aldus Albeda. Overigens leidde hij uit de program ma's van PvdA en CDA af dat de wederzijdse opvattingen over het so ciaal-economisch beleid naar elkaar toegroeien. Hij zag hier in elk geval meer toenadering dan tussen CDA en WD. Chamberlain Voorts keek ieder in de Eerste Ka mer ervan op dat mevrouw Van So- meren-Downer (opvolgster van mr. Van Rlel als fractieleider van de VVD) een bijzonder hard verhaal over het kabinetsbeleid hield. Zij richtte haar kritiek vooral op het defensiebeleid. Zij meende dat de bereidheid, offers voor onze verdedi ging te brengen, is afgenomen en beschuldigde de PvdA-voorlieden ervan uit angst voor hun radicale aanhang niet te durven vertellen wat de „harde feiten" zijn tetzake van de niéuwe machtsverhoudingen tussen NAVO en Warschaupact. Mevrouw Van Someren zag in de huidige westelijke poliltiek teveel tegemoetkomendheid jegens de Sowjet-dictatuur en trok een verge lijking met de houding van Cham berlain voor de laatste wereldoorlog. „Voortzetting van een kabinet Den Uyl zou onverantwoord zijn. Deze PvdA kan in de huidige wereldsitua tie geen regeringsverantwoordelijk heid dragen. De risico's zijn te groot. De thans opgroeiende jeugd zal ons een verlies van de vrijheid nooit vergeven, evenmin als wij, de tieners van 1945. de Chamberlain-generatie ooit hebben kunnen vergeven", zei de WD-woordvoerster. Mevrouw van Someren tijdens haar redevoering Den Uyl persoonlijk verweet zij scherp dat deze zekere uitingen van de VVD onvaderlandslievend en on waarachtig had genoemd. „Diep treurig, tekenend voor de persoon Den Uyl, die eens door vriend en tegenstander als wethouder werd geacht en bemind, omdat hij ander sdenkenden als goed democraat met respect behandelde", aldus me vrouw Van Someren. Zij verlangde van Den Uyl zijn woorden „als een man" terug te nemen. Gezinspolitiek Opvallend was voorts dat KVP- woordvoerder Teyssen een krachtig pleidooi voerde voor de gezinspoli tiek van zijn partij. Hij sprak van ontbindende krachten in onze sa menleving, „zoals vervlakking van het algemeen normbesef, zedenver wildering, groeiende misdadigheid, druggebruik, pornografie, prostitu tie". Teyssen: „Aan het gezin moet in deze de waarde worden toege- Van een verslaggever DEN HAAG Met uitzondering van de CPN-fractie is de Tweede Kamer gisteren akkoord gegaan met de verlenging van de WUB, de wet universitaire bestuurshervor- mlng, tot 1982, en met een aantal wijzigingen inzake in die wet neerge legde bestuursvormen en handelingen. Met alleen de stemmen van de frac ties van DS'70 en Boerenpartij te gen ging de Kamer in tegen het voorstel om het bestuur van een vakgroep aan een universiteit of ho geschool voor tenminste tweederde deel te laten bestaan uit personeel (wetenschappelijk en niet- wetenschappelljk). Vorige week had staatssecretaris Klein van onder wijs dit voorstel verdedigd, onder meer met te zeggen dat het perso neel goed aan zijn trekken moet komen. Hij ontkende, dat het de bedoeling was studenten uit het vakgroepsbestuur te weren. De PvdA-er Masman had de Kamer, in een amendement voorgesteld het voorstel van Klein te verwerpen. kend die het toekomt als de oudste kern van de samenleving. In het beleid moet het gezin als samenle vingscomponent overheersen met erkenning van de geheel eigen en eerste plaats van huwelijk en gezin. Andere samenlevingsvormen ne men ook historisch een andere plaats in. De overheid mag in wetge ving en bestuur een duurzaam sa menleven van ongehuwden niet ge lijk stellen met huwelijk en gezin." PvdA-fractlelelder Vermeer had zijn ongerustheid uitgesproken over het verschijnen van het discussiethema van het ethisch reveil: hij vreesde een op het verleden teruggrijpende beweging van restauratie en conser vatism e en waarschuwde ervoor, de term „ethisch" te reserveren voor een bepaald type politiek, omdat immers aan alle politieke opvattin gen ethische beginselen ten grondslag liggen. Nog een andere bedenking die Ver meer opperde tegen het CDA betrof een uitlating van de voorzitter van de CHU die zou hebben gezegd dat de politieke eenwording van KVP, ARP en CHU ook voor de kerken een goede zaak is, omdat het CDA „alles te maken heeft met de belofte van het heil van het allen één zijn". Voor Vermeer was het een raadsel waarom hervormden die lid zijn van de WD. gereformeerden die lid zijn van de PvdA en katholieken die lid zijn van de PPR het voor hun ker ken een goede zaak zouden moeten vinden dat het CDA er is gekomen. „Dit voor jezelf opeisen van de ker ken grenst aan het Indelen van christenen in ttovee soorten: zij die wel en zij die niet in het CDA gelo ven", aldus de PvdA-senator. Handel Over het sociaal-economische be leid heeft vooral prof. Albeda een ,lang verhaal gehouden. Voor hem is het bereiken van gemeenschappelij ke opvattingen in de samenleving over de voornaamste doelen van so ciaal-economisch beleid, de kern van de problematiek. Albeda zag geen andere weg dan die van de gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het beleid. Het kabinet heeft maatschappelijke overeenstem ming trachten te bereiken door de werknemers de VAD en het wets ontwerp inzake de ondernemingsra den te beloven en de werkgevers de investeringspremies door een soort handel dus, zoals Albeda het zei. Hij had hier groeiende twijfel over. Hij opperde onder andere de volgende vraag: „Als loonbeleid al leen mogelijk is door een „deal" waarbij de een de ander iets belooft op voorwaarde dat de ander iets doet of nalaat waarheen gaat on ze parlementaire democratie dan?" Prof. Van Hulst tenslotte, uitte zijn ongerustheid over een gespannen verhouding tussen de ondernemers en het kabinet. Hij verlangde dat Den Uyl het initiatief zou nemen voor een gesprek met hen over de punten van kritiek van VNO ep NCW. VALENCIA (AP) Een treinonge luk bij de Noordspaanse stad Valen cia heeft gisteren aan zeker veertien mensen het leven gekost. Van de passagiers liepen er 21 verwondin gen op. Het ongeluk gebeurde toen de trein op een spoorwegovergang in botsing kwam met een vrachtwagen met oplegger, die was volgeladen met ijzeren balken. Een overzicht van de Eerste Kamer die gisteren over de rijksbegroting voor 1977 debatteerde. Van een verslaggever NUNSPEET De bondsraad van de industriebond NW heeft zich gisteren in Nunspeet met ruime meerderheid gesteld achter de uitgangspunten van het gecoördineerd arbeidsvoorwaarden beleid van de FNV. Na de voor- en nadelen van een gecoördi neerd loonbeleid tegen elkaar te hebben afgewogen, heeft het hoogste beleidsbepalende orgaan van de industriebond NW „een veer gelaten", zo deelde voorzitter Arie Groenevelt na afloop bondsraad mee. (ADVERTENTIE) vrxrvayt v00f beschadigd* band I isoleringen bij schoorstenen. Volgens Groenevelt hield ongeveer eenderde deel van de bondsraad vast aan een motie waarin volledige prijs compensatie voor 1977 werd ge noemd als voorwaarde voor deelne ming aan het gecoördineerd FNV- beleld. Deze motie werd begin deze maand door de verbondsraad aange nomen. De federatieraad van de FNV kwam echter maandagavond tot de slot som dat ten behoeve van de bestrij ding van inflatie en werkloosheid over 1976 een gedeelte van de prijs compensatie waar men eigenlijk recht op had (1,3 procent) moest wor den prijsgegeven. Enkele andere bonden die ^aanvankelijk op de lijn van de bond van Groenevelt zaten, hadden zich daar maandagavond al mee akkoord verklaard. Alleen de Industriebond NW zat nog vast aan de motie. Als het bohdsbestuur van de industriebond er gisteren niet irt was geslaagd de bondsraad tot ande re gedachten te brengen en de motie in te slikken, zou er van een gecoör dineerd arbeidsvoorwaardenbeleid van alle FNV-bonden waarschijnlijk niets terecht zijn ge komen. zo had vlce-voorzitter Spit van de FNV maandag voorspeld. Groenevelt typeerde de discussie als „Indringend en toch plezierig on danks de ernst van de zaak". Volgens hem getuigt het besluit van de bondsraad van realiteitsbesef, om dat er rekening mee gehouden is dat niet altijd „veren van een kale kik ker kunnen worden geplukt", doe lend op zwakkere bedrijfstakken. Groenevelt was verheugd over het besluit, omdat anders een niet gerin ge strijd had moeten worden ge voerd om de prijscompensatie opge nomen te krijgen in de CAO's. Er is gekozen voor de gedachte „eenheid maakt macht", aldus Arie Groene velt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het Tweede Kamer lid mr. J. N. Scholten (AR) wil de STER-reclame op tv van 's avonds reven uur verplaatsen naar het late journaal. Dit omdat de reclame van reven uur deels kan worden geka rakteriseerd als kinderreclame In je motie die hij over dit punt indien de tijdens de beschouwingen die de Kamer hield over de CRM- segrotlng, vraagt de heer Scholten ie regering tevens te onderzoeken wat de gevolgen met name finan ced zullen zijn, wanneer de STER-reclame geleidelijk afge schaft zal worden. De motie is mede ondertekend door Kamerleden van PvdA, SGP. PPR en DS *70. Scholten constateerde overigens dat er uit de begrotingsstukken van CRM nog steeds geen beleidsuit spraak te lezen valt over het al dan niet uitbreiden van de STER- reclame en over reclame op zondag. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het overgrote deel van de Tweede Kamer (PydA. CDA en VVD) gaat akkoord met opheffing van de vacaturestop in het maatschappelijk werk per 1 januari. In plaats daarvan komt er volgend jaar een vacature melding. Dit bleek gisteren tijdens de debatten over de CRM-begroting. Alleen de CPN vroeg in een motie de vacaturestop onmiddellijk en zonder voorwaarden op te heffen. teitsonderzoek, met hen praten wil over de vraag hoe nou zijns inziens het beleid er inhoudelijk uit moet zien wil het voor subsidie In aanmer king komen. Klelsterlee had er be grip voor. dat de elf onderzochte organisaties wantrouwen hebben. „8taat het resultaat al vast voor de bewindslieden, en waarom juist de ze organisaties?" ARNHEM De raadsman van de 28-jarige Arnhemmer Harm Dost, door de Duitse Justitie wegens hasjverkoop in Nederland tot drie jaar en negen maanden gevangenis straf veroordeeld, verwacht dat de uitlevering van Dost niet lang meer zal duren. Deze advocaat, mr. R. B. Hartkamp uit Utrecht, baseert deze verwachting op het niet-overplaat- sen van Dost van het Düsseldorfse huis van bewaring naar de gevange nis in Duisburg. Op verzoek van mr. Hartkamp en de Nederlandse consul in Düsseldorf besloten de Duitse autoriteiten Harm Dost niet over te plaatsen. Ook de maatregelen van staatssecre taris Meijer van CRM met betrek king tot het personeelsbestand als mede de ombuiging van het beleid naar de zogenaamde kansarme groe pen kregen brede steun. Mevrouw Kappaeijne van de Coppello (WD) zag in de CRM-begroting tot haar voldoening heel duidelijk de sporen van het afremmen van de groei der rijksuitgaven. Ze waarschuwde er al leen voor dat dit niet een gelegen heid van korte duur zou worden maar dat dit van blijvende aard moest zijn. De PvdA-woordvoerders Voogd en Worell legden er de nadruk op dat de begrotingsuitgaven van CRM tij dens deze kabinetsperiode gestegen waren van circa drie naar circa acht miljard. Liever spraken zij derhalve niet van bezuinigingen. Ook in de huidige situatie kon daarvan volgens hen niet gesproken worden, „het gaat de bewindslieden niet om de peon op zich. maar om een wezenlijk ander welzijnsbeleid, waarin priori teiten gesteld worden', aldus Worrell. Wel was er vanuit praktisch alle fracties hevige kritiek op het tempo waarmee de veranderingen voltrok ken worden en op het daaruit voort vloeiende feit dat allerlei organisa ties en besturen door het ministerie voor voldongen feiten geplaatst worden. Vooral het Kamerlid Klels terlee (CDA) laakte dit gebrek aan bereidheid tot overleg. Hij had hier over zulke ongerustheid gesigna leerd zowel bij particuliere organisa ties als bij de provinciale en ge meentelijke besturen. Kleisterlee drong derhalve aan op een matiging van het tempo waarin op het minis terie het zogenaamde „nieuw-voor- oud-beleld" uitgevoerd wordt. Ook brak de CDA-woordvoerder een lans voor het levensbeschouwelijk maatschappelijk werk, dat ter wille van de doelmatigheid de laatste tijd nogal in de knel is gekomen. In dit kader betrok hij ook het zoge naamde effectiviteitsonderzoek, een onderzoek van CRM waarin elf jeug dorganisaties getest worden op hun doelmatigheid in het kader van de spreiding van kennis, inkomen cn macht. Zoals bekend protesteerden onlangs nog de overkoepelende rooms-katholieke, hervormde en ge reformeerde jongerenorganisaties tegen het feit dat staatssecretaris Meijer van CRM niet. voorafgaand aan de resultaten van het effectivi- Waardering Algemene waardering ondervond het decentralisatiebeleid dat er op gericht is rijkssubsidies, waarvoor de aanvragers getoetst worden door de rijksoverheid, te vervangen door rijksbijdrageregelingen waarbij de gemeentelijke of regionale overheid de normen opstelt. Wel drong de Kamer aan op de spoedige totstandkoming van een kaderwet in dit verband, waarin bepaalde lan delijk geldende normen met betrek king tot subsidiéring komen te staan. Zodat er straks, wanneer veel in handen van de gemeenten zal zijn, geen rechtsongelijkheid zal ontstaan. BURGEMEESTER Per 16 de- cedmber is benoemd tot burgemees ter van Hilvarenbeek mr E. M. d'Hondt uit Bemmel. Mr d'Hondt is 32 Jaar, is plaatsver vangend chef kabinet van de com missaris van de Koningin in Gelder land, is rooms-katholiek en lid van de PvdA Brandweercommandant Het „Sa- menwerkings Orgaan Westelijke Mijnstreek" bestaande uit vertegen woordigers van achttien gemeente besturen heeft Ing. F. Goossens uit Schimmert tot de eerste regionale brandweercommandant benoemd ADVERTENTIE Van onze onderwijsredactie DRIEBERGEN De landelijke werkgroep economie-onderwijs heeft grote bezwaren tegen het voorgestelde leerplan economie. De bij deze werkgroep aangesloten leraren vinden het ontwerp-leerplan te weinig gericht op de situatie van de leerling en op de actualiteit, onhistoriosch en onkritisch. Het gevecht van de landelij ke werkgroep van economie leraren lijkt op het eerste ge zicht een kleine schermutse ling in een klein hoekje van ons voortgezet onderwijs. Een achterhoedegevecht te gen een in opdracht van de minister werkende leerplan- commissie. Een wanhopige poging van een groepje linkse leraren nog te tornen aan een van overheidswege vast te stellen leerplan, dat in eerste instantie weliswaar al leen voor rijksscholen geldt maar toch een veel bredere invloed heeft. Toch ligt de zaak anders. Niet alleen bij het vak econo mie, ook bij andere vakken wordt de discussie over de inhoud van het onderwijs steeds heviger. Dat heeft tweeërlei oorzaak. In de eerste plaats komt het werk van de talloze leerplancom missies nu in een gevorderd stadium. Binnenkort worden deze commissies ingebouwde in het bureau van de stich ting leerplanontwikkeling in Enschede. En hoewel die süchting bedoeld is als dienstverlenende instantie (scholen zijn vrij om van deze dienst gebruik te maken), vrezen velen toch dat deze semi-overheidsinstelling straks met meer gezag zal spreken dan veel leraren lief is. Die vrees, en dat is dan de tweede reden van het oplaai en van de discussie, hangt samen met de gelijkschake- lende invloed ovan het centraal schriftelijk eindexa men. Daartegen wordt met name binnen de maatschap pijvakken (geschiedenis, aardrijksunde, maatschap pijleer) bezwaar gemaakt. Ook de werkgroep economie- onderwijs heeft enkele malën kritiek geuit tegen de lande lijke examenopgaven. Welis waar zijn scholen in Neder land vrij in hun onderwijs, maar de exameneisen dwin gen de leraar toch vanaf het begin aan te werken op het examen. En als je naar de opgaven kijkt, kun je beter sommen maken dan over ontwikkelingslanden praten. Tenminste als je wilt dat je leerlingen voor economie een voldoende halen. Conferentie De werkgroep economie- onderwijs belegt nu van mor gen tot zaterdag een confe rentie in Driebergen. Daar zijn ook mensen van het mi nisterie en de leerplancom missie uitgenodigd. Ter voor bereiding van de conferentie is een uitvoerige map samen gesteld. waarin de werkgroep haar ideeën over het maken van leerplannen uiteenzet De auteurs stellen de eis dat een leerplan uitgaat van het belang van de leerling zowel in zijn huidige situatie als in zijn toekomstige loopbaan. Dat laatste houdt natuurlijk ook in dat een leerling later iets kan doen met de op school opgedane kennis. Maar de werkgroep vindt dat niet genoeg. Ze wil de leerling ook inzicht geven in hoe de wereld - economisch - in el kaar zit. „Evenwicht" Ook de officiële leerplanma kers zullen dat doel nastre ven. Maar naar de smaak van de werkgroep komt er bij hen weinig van terecht De leerplancommissie gaat toch weer uit van wetenschappe lijke theorieën, waarvan de middelbare scholier dan een aftreksel krijgt voorgescho teld, dat weinig met zijn ei gen situatie of met de actua liteit te maken heeft. Zo wordt de economie toch weer voorgesteld als een voortdu rend naar „evenwicht" zoe kend systeem dat keurig vol gens het boekje van de eco nomische theorie vraag en aanbod, lonen en prijzen op elkaar afstemt. En de leerling mag dan narekenen of al die modelletjes kloppen. Maar zo is de werkelijkheid niet, zegt de werkgroep. Kijk maar naar de situatie op de wereldmarkt. Daar is nog wel meer aan de hand dan het politiek neutrale model sug gereert. Als je de leerling wilt laten zien hoe het komt dat ons economisch systeem een deel van de wereldbevolking in weelde doet baden en een ander deel in armoede laat voortleven, moet je wel wat meer doen dan sommetjes maken. Of misschien moet je wel sommen laten maken, maar dan een ander soort sommen. Werkwijze De werkgroep heeft niet al leen kritiek op de inhoud van het voorgestelde leerplan, maar ook op de werkwijze van de commissie die dit leerplan in een vloek en een zucht er door had willen jas sen. Als je goede leerplannen wilt maken, moet je op de scholen zelf beginnen. Daar moet de vernieuwing gestalte krijgen in eigen werkplan nen. Daarvoor is ruimte no dig zowel in het officiële pro gramma als in de landelijke exameneisen. Het leerplan moet, zegt de werkgroep, sluitstuk van de vernieuwing zijn. Keert men de gang van zaken om (zoals nu dreigt te gebeuren), dan wordt het leerplan een keurslijf. En om te demon streren dat ze menen wat ze bedoelen gaan de leden van de werkgroep op de conferen tie in Driebergen meteen aan de slag. ervaringen uitwisse len en samen plannen maken. Prut daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een reisverzekering van \«rzekering maatschappjnv uwechitd tegen schade EtTtl

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3