VAN CHOCOLA KRUG JE MAAR ÉÉN LETTER, IN EEN BOEK STAAN ER DUIZENDEN. Half december beslissing over ultra-centrifuge l I Rekeninghouders vandePostgiro: belangrijk nieuws de sterrekening „Verzet in Soweto zinvol" ÉU, Schrijver-filosoof André Malraux (75) overleden PÊD Op telefoongidsen wordt drie miljoen bespaard Rijkspostspaarbank en postgiro Vice-voorzitster Zuidafrikaanse studentenorganisatie: VVD-er Portheine vreest „politieke flop" Aa „Een van de lichtbakens van onze tijd" „Asbest lever! gevaar op in fabriek Goor" wi WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 BINNENLAND (ADVERTENTIE) Als ti precies wilt weten welk boek u wilt geven óf krijgen,kijk dan in de laatste Boekenmolen. Ben gids met ca. 550 cadeautips plus 8 voordeelaanbiedingen. Nog niet ontvangen? Vraag bij de bockhandel. Daar vindt u nog veel meer ideeën. Van een verslaggever UTRECHT De PTT bespaart door een andere opzet met de tele foongidsen in vier telefoondistric ten ruim drie miljoen gulden. De verandering komt erop neer dat de abonnee niet automatisch alle gid sen krijgt thuisbezorgd, die betrek king hebben op het district waarin hij woont. Naam alleen in gids van eigen district Voortaan krijgt de abonnee alleen automatisch thuis de gids waarin zijn telefoonnummer is opgeno men. De andere districtsgidsen krijgt hij alleen, als hij daar uitdrukkelijk om verzoekt. In de districten Utrecht. Den Bosch en Rotterdam heeft de PTT de nieuwe opzet doorgevoerd. In het district Zwolle zal dat volgend jaar gebeuren. De PTT hoopt ook in de overige negen districten, waar mo gelijk. de verandering te introdu ceren. Het PTT-district Utrecht bezorgde in het voorjaar bij alle abonnees een folder, waarin de wijziging werd aangekondigd. In de folder benadrukte de PTT dat voor papier' bomen nodig zijn. „Maar bomen worden schaars. En uit het oogpunt van papierbesparing is het nuttig na te gaan of u ze wel werkelijk nodig heeft." In dit district was vóór de verande- 1 ring 1.300.000 kilo papier nodig voor de gidsen. De oude oplage was ruim 1,2 miljoen stuks. De nieuwe bedraagt slechts 665.000 exempla ren. In Utrecht bespaarde men zo ruim een miljoen gulden. De wijzi ging in het district Den Bosch, waar men voorheen een gids had voor Den Bosch, Eindhoven en Til burg samen, leverde ook een enor me besparing op. Zo wilde slechts twintig procent van de abonnees in de nieuwe opzet alle drie de gidsen. Dat scheelde de PTT zes ton. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het verzet in Soweto en andere zwarte stadsdelen in Zuid-Afrika, deze zomei niet zonder zin geweest. Aanvankelijk wat aarzelend maar al snel zelfverzekerd pratend leg zwarte studente Nkozasana Diamini üit waarom niet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft nog tot half december de tijd om een beslissing te nemen over verdere Nederlandse deelname aan het ultra-centrifuge-project in Almelo. Deze uiterste termijn, die gesteld zou zijn door de buitenlandse partners in de verrijkingsfabriek voor uranium. West-Duitsland en Engeland, circuleerde gisteren in Den Haag. Minister Lubbers had eerst met de buitenlandse partners afgesproken dat de Nederlandse regering uiterlijk eind oktober een beslissing zou ne men over de deelname in de gigan tische uitbreiding van de Almelose fabriek met op den duur 2500 ar beidsplaatsen. Na de gebleken moei lijkheden in het kabinet, waar de PPR-ministers gesteund door hun partij-top dreigden met aftreden bij een positieve beslissing, heeft Lub bers nu tot uiterlijk half december uitstel gekregen. Politieke flop De energiespecialist van de enige Kamerfractie die zich tot nu toe on voorwaardelijk vóór de uitbreiding heeft uitgesproken, de VVD-er Portheine. sprak gisteren de vrees uit dat het voordurende uitstel van de beslissing door het kabinet een zelfde politieke flop dreigt te veroor zaken als afgelopen voorjaar het ge val was met de omstreden levering van kernreactorvaten aan Zuid- Afrika. Hij vreest dat met name West- Duitsland het in het Almelose sa menwerkingsverband zal laten afwe ten als de Nederlandse overheid nog lang wacht met het nemen van een beslissing. Iets dergelijks gebeurde dit voorjaar ook toen Zuid-Afrika de order voor kernreactorvaten aan Frankrijk gaf nadat het Nederlandse kabinet te lang had getalmd over het geven van een kredietgarantie. Portheine wijst op de 2500 arbeids plaatsen. die door een dergelijke ont wikkeling niet in Almelo, maar op Westduitse bodem zullen komen. Andere Kamerleden vinden de vrees van Portheine niet terecht. AR- Kamerlid Van Houwelingen vindt het niet juist om het eventueel verlo ren gaan van arbeidsplaatsen nu al in de discussie te brengen. Hij spreekt in dat verband van een stuk je chantage-politiek. Van Houwelin gen meent dat de Kamer, als de fabrieksuitbreiding eventueel in Duitsland en niet in Nederland plaatsvindt, dat achteraf moet be oordelen en niet vooraf al van alles moet gaan roepen. Dat kan je met iedere zaak waar het kabinet mee bezig is wel doen. Extra druk De vrees van Portheine kreeg begin deze week extra accent doordat de Westduitse industrie maandag avond plannen bekend maakte voor de bouw van ultra-centrifuge- fabrieken. gelijksoortig aan het be drijf in Almelo, op eigen bodem. Twee van die vier fabrieken zouden vlak over de Nederlandse grens wor den gebouwd, bij Gronau en Ahaus. Er is echter nog geen vergunning aangevraagd bij de Westduitse over heid. In Den Haag wordt de Westduitse bekendmaking uitgelegd als extra druk op de Nederlandse regering om nu snel een beslissing te nemen over de fabrieksuitbreiding. die 700 mil joen gulden investering vergt en 2500 arbeidsplaatsen oplevert. Deskundigen in Den Haag menen dat West-Duitsland tot 1981 nog he lemaal geen recht heeft om vergun ning af te geven voor de bouw van ultra-centrifuge-fabrieken. West- Duitsland zit vast aan de in 1971 gesloten overeenkomst tussen Enge land, West-Duitsland en Nederland volgens welke er tot 1981 zou worden samengewerkt in ultra-centrifuge- fabrieken in Almelo en het Engelse Capenhurst. Buiten dat contract mag West-Duitsland niet aan ura niumverrijking via het ultra- centrifuge-procedé doen. behalve in dien Nederland nu zou besluiten geen uitbreiding van de Almelose fabriek op Nederlandse bodem toe te staan. Dan zou Nederland zich niet formeel aan het contract houden en zou West-Duitsland de handen vrij hebben, aldus de deskundigen. „Het politiek bewustzijn van de zwarte Afrikanen in heel Zuid-Afrika is erdoor versterkt. De onrust en het gewelddadige optreden van de poli tie hebben duidelijk gemaakt waar toe de blanke minderheidsregering in staat is om haar bevoorrechte positie te behouden. Tenslotte heb ben veel zwarte jongeren Zuid- Afrika na de onlusten vrijwillig of gedwongen verlaten om zich voor te bereiden op de gewapende strijd". Nkozasana Diamini vertelt dat zij zelf dertien uur heeft moeten lopen om te ontkomen naar Botswana; an ders zou zij, als duizenden andere zwarten, gevangen zijn genomen, we gens haar leidende rol bij het verzet in Soweto. Nkozasana Diamini, die medicijnen heeft gestudeerd in Na- tal, was vice-voorzitster van de Zuid afrikaanse studentenorganisatie (SASO) en is op het ogenblik in Ne derland op uitnodiging van de Anti apartheidsbeweging. Zaterdagavond spreekt zij in de Amsterdamse Mo- zes en ASronkerk. Op het ogenblik lijkt het weer rustig in Soweto en de andere zwarte stadsdelen in Zuid-Afrika, maar dat is volgens de Zuidafrikaanse studen te slechts schijn. „Er vindt een her bezinning plaats en er wordt een nieuwe strategie voor het zwarte ver zet uitgestippeld. Er is altijd een slingerbeweging geweest van schijn bare rust en openlijk verzet. Dat de tactiek was veranderd, bleek ook bij de betogingen van deze zomer. In plaats van massale straatdemon straties werd betoogd bij politiebu reaus en stations omdat dat sleutel- posten zijn". Op de zonder verwach ting gestelde vraag wanneer het ver zet weer zal oplaaien en wèt de nieu we tactiek zal zijn lacht de Afrikaan se alleen maar. „We zullen zien". Aanleiding voor de onlusten in So weto was de verplichte invoering van Afrikaans op de scholen. „Dat was alleen bedoeld om dë Afrikanen beter te kunnen inpassen in het blanke economische systeem en kin- Nkozasana Diamini: omwente ling alleen met geweld. deren van jongsaf aan duidelijk te raakën dat zij stamlid zijn, geen Afrikaan". Geen stammentwist Nkozasana Diamini bestrijdt fel dat de onlusten in Soweto stammenon- lusten waren, of dat het alleen jon- gerenverzet was. zoals de Zuidafri kaanse regering het heeft gepro beerd voor te stellen. „Zoeloes zou den zich tegen leden van andere stammen hebben gekeerd, omdat zij zogenaamd niet wilden staken. Het is een leugen! Zoeloeleiders in Sowe- ADVERTENTIEI PARIJS De Franse schrij ver, kunsthistoricus, filosoof en oud-minister André Malraux (pseudoniem voor André Ber ger) is dinsdag op 75-jarige leef tijd overleden. Hij stierf in een ziekenhuis in de Parijse voorstad Crétail aan een long embolie. Hij was daar een week tevo ren opgenomen met een lichte infec tie als gevolg van een longoperatie, die hij drie maanden geleden had ondergaan. Als jonge man bezocht Malraux op een oudheidkundige expeditie het Verre Oosten. Hij raakte daar in de politiek betrokken en speelde een actieve rol in de Chinese revolutie. Zijn roman ..La condition humaine" (in het Nederlands vertaald als Het menselijk tekort) die hij opdroeg aan de Nederlandse criticus en schrijver E. du Perron, gaat over die revolutie. Met dit werk verwierf hij zich een plaats naast twee andere Franse in tellectuele giganten van de 20e eeuw, André Gide en Jean Paul Sartre. Minister In 1933 werd hem de Prix Concourt, de hoogste Franse literaire onder scheiding toegekend. In de Spaanse burgeroorlog vocht Malraux bij de republikeinse luchtmacht tegen Franco. Zijn ervaringen in Spanje legde hij neer in de roman ..l'Espoir In de jongste wereldoorlog zat hij in het Franse verzet. Hij maakte als minister van voorlichting deel uit van het eerste kabinet van Charles de Gaulle Tijdens diens tweede re geringsperiode. van 1959 tot 1969. was hij minister van cultuur. Malraux was van mening dat men niet over oorlog, politiek of kunst kon schrijven zonder er nauw bij betrokken te zijn geweest. Zelfs toen hij al 69 was. in 1971. wilde hij zich nog scharen aan de kant van de opstandelingen in Oost-Pakistan die streden voor de onafhankelijke staat Bangla Desj. Na de succesvolle introduktie van de Renterekening en de Plusrekening hebben de Rijkspostspaarbank en de Postgiro opnieuw goed spaarnieuws: De Sterrekening is een resultaat van nauwe samen werking tussen RPS ën PCGD waarin spaargemak wordt gecombineerd met een extra aantrekkelijke rente: i Eén van de meest recente foto's van Andrc Malraux Hij keek neer op intellectuelen die nalaten actief deel te nemen aan het onderwerp waarover zij schrijven. Steeds stond hij op de bres voor de verdediging van de menselijke waar digheid. Tot 1939 was Malraux politiek uitge sproken links geweest. Toen in dat jaar de Sovjet Unie een verdrag met Nazi-Duitsland sloot, keerde hij het communisme de rug toe. Hij zag later in het nationalisme van De Gaulle een leer die de belangen van het werkende volk kon dienen. Naar aanleiding van Malraux" overlijden zei de huidige Franse minister van cultuur Frangoise Giroud: Een van de lichtbakens van onze tijd in ons land is gedoofd nadat het de wegen van de daad. de kunst en het denken een halve eeuw lang heeft verlicht." Het stoffelijk overschot van Malraux is opgebaard in het kasteel van de familie De Vilmortn in Verrières le Bulsson ten zuiden van Parijs, waar de schrijver zijn laatste levensjaren heeft doorgebracht. Uw spaargeld blijft altijd direkt opvraagbaar. Over elk opgenomen bedrag wordt 2% in mindering gebracht op het tegoed. U als Postgiro-rekeninghouder ontvangt persoonlijk de informatieve folder "Makkelijk sparen met de Postgiro en de RPS". In deze folder is tevens een aanmeldingsformulier opgenomen. De Sterrekening is een produkt van samenwerking van uw Postgiro en uw RPS. dooi to weten van niets en de „Z« arbeiders" droegen ronde laai als de politie. Kennelijk waren verklede politie-agenten om de druk te wekken dat het s mentwisten waren". En over het „jongerenveizet": de ouderen waren in opstand, waren de zwarte arbeiders die staking gingen, het waren de oud die met hun kinderen betoogden niet alleen zwarten. Op de beto I gen in Soweto volgden demons J ties van kleurlingen in andere de van Zuid-Afrika. Dat bewijst dat verzet veel verder gaat en veel per zit dan de Zuidafrikaanse te ring probeert voor te spiegelen' Gewelddadig Een omwenteling in Zuid kan volgens Nkozasana Dlamit leen met geweld worden b( „Sinds haar oprichting in 1911 dat zij in 1960 verboden werd het Afrikaanse nationale (ANC) geprobeerd langs vree< weg een oplossing te vinden, niets bereikt en de Zuidafril regering is op het ogenblik evi van plan iets toe te geven". Zei kent niet dat er blanken van „go wil" zijn. „Als we de kans krij zullen we daarmee 'samenwerl We vechten niet tegen een ander maar tegen uitbuiting en drukking in Zuid-Afrika. De stuó tenorganisatie SASO is echter zwarte beweging. „We kunnen blanken opnemen, omdat de uni siteiten gescheiden zijn. Er is welijks contact tussen ons en b ke jongeren". De SASO kan, actief zij ook is, nog steeds wet in Zuid-Afrika. „Ja, in naam, m in de praktijk niet. Voortdt worden de leiders opgepakt of miiauw. u ten zij het land verlaten, maardoA®® de SASO niet te verbieden kan dl j regering de indruk wekken dalajzoj traï onverdraagzaam nog niet Is. De fey.ei? praktijk is anders: de zwarteutab Kortst ben van de blanken die op ogenblik in Zuid-Afrika aan macht zijn niets te verwachten' Moeders uit Sappemeer hadden j succes met actie GRONINGEN Een actie voon I keerslichten op rijksweg 43 bij S pemeer heeft succes gehad. De woners van Sappemeer hebben i het ministerie van verkeer en terstaat te horen gekregen, dal een definitieve verkeersinstallatii werking zal zijn op 15 januari gend jaar. Een groep moeders ba te vorige week het gebouw v Rijkswaterstaat in Groningen i dat donderdag een tienjarig mei op het onbeveiligde kruispunt! ongelukte. Maandag ging er een legatie naar Arnhem waar minis West.erterp een werkbezoek aflef De bewindsman werd aangehou om hem een brief te overhandij verve! Ik hc gaan lijk i spek poslt Het stud als e doeli Onderzoek bonden: Van een verslaggever GOOR In de asbe cementfabriek Eternit in Goor do zich geregeld situaties voor waai werknemers zijn blootgesteld i asbeststof. Dit kan leiden tot adf halingsmoeilijkheden. terwijl I stof op den duur ook long- en bu kanker kan veroorzaken. Uit een eigen onderzoek dat led van de industriebonden NVV NKV hebben ingesteld, is ond meer gebleken dat bij het schoo maken van afzuigers asbesW door de fabriek dwarrelt, dat o! vlekken worden afgedekt met af? keurde asbestprodukten en d overalls vol stof mee naar huis v den genomen. Ook zijn er voor werknemers geen voorschriften o zich tegen de stof te beschernX aldus de leden van de industrieöo den NVV en NKV. Districtsbestuurder Th. de Bni van de industriebond NVV zei I schokt te'zijn door de uitkomsl van het onderzoek. De bevinding zijn in een voorlopig rapport neer legd. dat onder meer wordt aan boden aan de directie van Eternit de arbeidsinspectie. De gevaren van asbest zijn onlan opnieuw in het nieuws gekomen dens een congres van de interna' nale metaalbewerkers in Oslo, k de bedrijfsarts van de scheepsw De Schelde in Vlissingen. dr. Stumphius. de gevolgen van hetü demen van asbeststof schetste. L* r voor Zijn voel optri le za Feye ters jaart het i Ger .Ja" Juist reek le si vo til: vooi beki Tilb 250C strij lanc Slee lanc sers ven. uits lnze Lan surj teel twei (3-2; twii star een krai weg 6) n niet dec De 0-2 Het 1-0. 2-1. 44 Wui Var

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10