Van Agt: openbaar ministerie faalt Overheid koopt twee natuurterreinen Uitbreiding van Oxyrane-chemie niet ondenkbaar Mevrouw Pinquin heeft een afspraakje. Russen eisen van Nederland strenge berechting Menten Uniek dierenboek voor nieuwe Amro spaarders. „Menten had direct gearresteerd moeten worden, óf bewaking waterdicht" Minister in een „hulpeloze positie" voor Tweede Kamer Fitheid. Produktieproces erg gevaarlijk Royal Nederland In toekomst belangrijk pleisterplaatsen voor vogels Meijer: niet al te optimistisch over het milieu Honderden slachtoffers herbegraven KO) TET2- „Er errons, mming ons te moest id ont- aofdza- en van é's. Hij ïrleden ïouden e uitte en over ze tijd e waar vraagt, met: Ik oet het nsprak bij de met: ods! Ik mij wat iedoeld oeilijk- ter ng van iten en leeg- g. Wat dat ht. Hij jen het ,r. maar dng. jr emani ken ijk zoi tn en| pniet ven epen aan, com< VRIJDAG 19 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG „Ik besef heel wel, in welke hulpeloze positie ik hier voor u sta en ik meen dat voluit". Dit zei minister Van Agt van justitie gisteren tijdens de verklaring die hij in de Tweede Kamer aflegde over de zaak Menten. De minister legde uit. dat het directe beleid rond de arrestatie en de bewa king van Mentens huis onder de di recte verantwoordelijkheid van het openbaar ministerie viel. Volgens de minister was dat Amsterdamse openbaar ministerie bij deze bewa king ernstig in gebreke gebleven „Ofwel Menten had meteen nadat men dat in principe besloten had. gearresteerd moeten worden, ofwel de bewaking had waterdicht moeten zijn", aldus de bewindsman, die nog eens herhaalde dat hij persoonlijk niet van het plan van arrestatie op de hoogte was. Net als het kamerlid Oeurtsen (VVD) had ook de minister er moeite mee. te geloven dat Menten in het week end niet getipt is over de plannen voor zijn arrestatie. „Hier zal de on derste steen worden bovengebracht om er achter te komen of. hoe en door wie dit maar enigszins mogelijk is geweest", aldus Van Agt. Momen teel vindt een onderzoek plaats on der leiding van de Amsterdamse pro cureur-generaal mr. Hartsuiker. Vandaag verwacht de minister hiero ver een eerste rapport. Eigenlijk, aldus de minister, vond het openbaar ministerie ook maan dag nog een te vroeg tijdstip voor arrestatie omdat de officiële getui genverhoren in Rusland nog moes ten plaatsvinden, zodat de rechter zich genoopt zou kunnen voelen de verdachte na korte tijd weer uit zijn ventieve hechtenis te ontslaan, ervaring leert, aldus Van Agt. dat verdachte in een dergelijke zaak it veel bewijsrechtelijke moeilij le iden kan worden gearresteerd wan- ;r hij terstond kan worden ge- ifronteerd met stevige be- jsstukken. dat hij pas gistermorgen een tele gram had gekregen van de Neder landse ambassadeur in Moskou, waarin staat dat de Russische auto riteiten rrtedewerking aan het onder zoek willen verlenen. Zodra het eigen Sowjet-onderzoek is afgesloten waarbij Knoop aanwezig was zul len de Sowjet—autoriteiten hun do cumentatie ter beschikking stellen van de Nederlandse justitie. Hij ver wachtte dat over ongeveer twee we ken Nederlandse opsporingsambte naren met hun werk in Rusland kun nen beginnen. Paspoort I „Groot raadsel" de Ru irltnes- ;r uit mevr. nhout, Sprang isden):' ren. I Doordat deze week echter via het I weekblad Accent nieuw belastend materiaal gepubliceerd zou worden I had het openbaar ministerie vorige [week donderdag toch besloten tot rrestatie over te gaan om te voorko- I men dat de Accent-publikaties voor I Menten aanleiding zouden vormen I de wijk te nemen. Waarom echter F pas maandag tot die poging tot ar- k restatie werd overgegaan was ook ^minister Van Agt een groot raadsel. Vast staat dat het huis van Menten niet goed bewaakt was. Zaterdag hebben twee politieambtenaren met fc verdachte gesproken omdat hij haagde over overlast door een bo ten zijn huls circulerend vliegtuig en jiver een rond zijn huis opererende itograaf, en de hinder die hij daar- lan ondervond. De twee politiemen- jsen kregen toen de stellige indruk dat de verdachte thuis zou blijven om juist een rustig weekend te heb- ben. Van Agt herhaalde „hoewel het zeer ongebruikelijk is dat een minis ter van justitie aldus spreekt" dat het openbaar ministerie hier ernstig in gebreke bleef. Op de vraag van het Kamerlid Oeurtsen waarom het paspoort van Menten niet was ingetrokken antwoordde de minister, dat zoiets volgens de paspoortinstructie van 1952 niet mogelijk ls. zonder dat er tegen betrokkenen een proces verbaal is opgemaakt, vanwege eni ge misdrijf waarvoor hij wordt of zal worden vervolgd. Het opmaken van zulk een proces-verbaal, vereiste dat Menten zou worden gehoord, en dat zou met het oog op een vlucht van Menten een te groot risico scheppen. Overigens ontkende de heer Van Agt dat hij in een gesprek met de journalist Hans Knoop een intrek ken van Mentens paspoort bot zou hebben geweigerd. ..Ik heb hem ge antwoord dat dit niet eenvoudig zou zijn. maar dat ik me er nader op zou beraden", aldus de minister. Knoop gehoord Op de vraag van het Kamerlid Wolff (CPN) wat het openbaar ministerie had gedaan met het nieuwe belas tend materiaal dat Knoop had ver- ADVERTENTIES Op het Binnenhof deelt een vrouw pamfletten uit over de zaak-Menten aan de wachtende rij mensen voor de publieke tribune. Voor het debat in de Kamer bestond veel belangstelling. zameld, antwoordde de minister, dat Knoop hierover op 10 november als getuige gehoord was door de rechter-commissaris Peters. De be wijsrechtelijke waarde van die ge tuigenverklaring was echter indirect en het wachten was op directe getui genverklaringen aan de Neder landse justitie, herhaalde hij. Nadrukkelijk onderstreepte Van Agt. dat hij zich de bezorgdheid en het leed in kringen van oor logsslachtoffers ,en het voormalig verzet goed kon indenken. „Ik weet dat het moeilijk is. aan de bevolking duidelijk te maken dat het onder zoek in de zaak Menten veel lastiger en moeilijker is. dan men wellicht zou denken. Ik begrijp ook wel dat men zo denkt na het lezen van aller lei publikaties. Eén ding. zo heeft het openbaar ministerie voortdu rend voor ogen gehad, moest boven al worden voorkomen, namelijk dat de strafvervolging zou mislukken bij het niet toereikend zijn van bewijs. Integriteit Dit verklaarde de terughoudend heid om tot vroegtijdige arrestatie over te gaan. Dat er nu toch mensen door dit afschuwelijke verloop van Rita zaken gekwetst zijn begreep de mi nister volkomen. „En dat spijt mij bijzonder. Het spijt mij veel meer dan de aanvallen die vervolgens zijn gedaan op mijn persoonlijke integri teit. Ik kan u slechts verklaren dat mijn gedrag er geen enkele aanlei ding toe heeft gegeven, dat u deze aanvallen voor gerechtvaardigd zou mogen houden". De minister verzekerde de Kamer er tenslotte van, dat alles zal gedaan worden om Menten alsnog in han den te krijgen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De economische afdeling van de gemeente Rotterdam heeft geen „overwegende bezwaren" tegen de voorge nomen uitbreiding van Oxyrane-chemie in het Europoortgebied bij Rotterdam. Het bedrijf wil naast de huidige, in 1972 geopende fabriek een nieuwe fabriek bouwen, waar propyleenoxide wordt vervaardigd. Dit proces behoort tot de explosie-gevaarlijkste van de chemische industrie. iemen D. Th tmaar ord. bij df rik Ido BV.) d. Dus egmaii >r Her Wet 'n Itho luchtbevochtiger. Tc droge lucht maakt u luste loos. I)o Itho luchtbevochtiger vult dat voehttckort automatisch ^ian.U voelt zich fitter! Ken hele winter lang. LB 20 Fl. 171.-; LB 110 1 1.2-18.-. Itho B.V. Schiedam <nn> Bewijsmateriaal Over de door de hoofdredacteur van Accent, de heer Knoop, verzamelde getuigenverklaringen zei de minis ter. dat deze op zichzelf, hoe waarde vol ook, niet voldoende grond voor arrestatie vormen. Echt bewijsmate riaal kan pas worden geleverd als de Nederlandse justitie zelf tot getui genverhoren in het voormalige Pool se gebied rond Lemberg kan over gaan. De minister onthulde in dit verband „Ik vertelde de psychiater, dat ik geen pony krijg ADVERTENTIE •n METZLER- bril: ieders oojjmerk! Praat daarom tijdig mei uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een brandverzekering van verzekering maatschappij nv i van de grooislen ter wereld Het Rotterdamse gemeentebestuur moet binnenkort een advies uitbren gen over de aanvraag van Oxyrane voor een vergunning in het kader van de wet Selectieve Investerings regeling. De vergunning wordt ver leend door minister Lubbers van economische zaken. Het positieve advies van de economische afdeling is nog niet gepubliceerd en wordt momenteel aan de andere afdelingen van de gemeente voorgelegd. Nieuw „record" Met de bouw van de nieuwe fabriek is een bedrag gemoeid van driehon derd miljoen gulden Er zullen hon derd mensen kunnen werken, zodat de Investering drie miljoen gulden per arbeidsplaats zal bedragen. Dit is een nieuw „record": de hoogste investering per arbeidsplaats is tot nu toe gedaan door BP in Rijnmond met 2.5 miljoen gulden. Niet vast staat of het om honderd arbeids plaatsen „netto" gaat. want het is mogelijk dat arbeidsplaatsen van de bestaande fabriek zullen worden overgeheveld naar de nieuwe fabriek. De milieu-afdeling van het openbaar lichaam Rijnmond heeft in een ad vies erop gewezen dat een propyleen- oxide-fabriek ongeacht de veilig heidsmaatregelen moet worden ge rekend tot „de potentieel meer ge vaarlijke chemische fabrieken". Overigens zullen een aantal milieu gevolgen verbeteren, omdat in het plan voor de nieuwe fabriek uuk. maatregelen zijn opgenomen om de vervuiling door de bestaande fabriek te verminderen Zo zal de uitworp van koolwaterstoffen van beide fa brieken minder worden dan die van de huidige fabriek. Ook de uitworp van roet en de geluidshinder zullen afnemen. De uitworp van zwaveldi oxide blijft ongewijzigd, evenals de stankhinder. Ook de provincie Zuid-Holland heeft advies aan Rijnmond uitgebracht. Hieruit valt tussen de regels te lezen dat het advies aan de minister maar het best positief kan zijn. omdat hij de vergunning toch wel zal verlenen, ook al zijn alle adviezen negatief. Zoals bekend ls minister Lubbers (economische zaken) in een andere zaak onlangs in beroep gegaan tegen de provincie die weigert een vergun ning op grond van de wet luchtver ontreiniging te verlenen aan een ertsknikkerfabrlek. ICI De nieuwe fabriek van Oxyrane- chemie komt in de buurt van de voorgenomen uitbreiding van ICI. Ondanks veel protesten heeft Rijn mond over deze uitbreiding positief geadviseerd en het kabinet besloot eind vorige maand ICI een vergun ning volgens de Wet selectieve inves teringsregeling te verlenen voor de bouw van een polypropyleen- fabriek. De aanvoer en opslag van de grondstof voor die fabriek is explo sie-gevaarlijk. presi en nu Jtrecli >rdige ithen in jui (Tai Nede kei vand rcelD tan ge ld vet rweej neind zei b< end en I zich', cerk 'eesti op 3bel al p« :reti ouwre opd Ba ;eled« Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Het ministerie van CRM heeft twee belangrijke natuurgebie den aangekocht in de Dordtse en Sliedrechtse Biesbosch. De gebieden, de Otterpolder en het Engelbrechtsplekske, zijn samen honderdvijftig hectare groot en zijn van belang voor de weide- en watervogels. In de toekomst zal de waterhuishouding zo worden geregeld dat deze gebieden ook een belangrijke pleisterplaats kunnen gaan vormen voor ganzen en eenden. Staatssecretaris Meijer (CRM) maakte dit gisteren bekend tijdens de opening van de fototentoonstelling „Waterland - watervogels" in Amsterdam. De expositie sluit aan bij de vorig jaar in Straatsburg door de Raad van Europa gestarte actie voor het behoud van waarde volle waterrijke gebieden. Ook de aankopen sluiten aan bij deze actie De expositie omvat negentig foto's en zal de komende maanden op di verse plaatsen in Nederland te zien zijn. Veel soorten Staatssecretaris Meijer wees er op dat Nederland veel soorten „waterlanden" rijk is. zoals de beken, meren, moe rassen, veenplassen. rivieren, schorren en slikken en ook meer uitgestrekte wateren als de Waddenzee, de Wester en Oosterschelde en het IJs- selmeer. Al deze milieutypen worden bedreigd, evenals de zeeën en oceanen waarbij al dus staatssecretaris Meijer, het traditionele beeld van zuiverheid en ongereptheid met meer past. Deze en andere natuurgebie den behoeven op de één of andere wijze bescherming, ondanks het feit dat bij som migen optimisme is ontstaan door het feit dat het milieu zich in enkele gevallen leek te verbeteren Staatssecretaris Meijer noemde hierbij de blauwe reiger, een ..water landvogel" bij uitstek, die in steedsgrotere aantallen voorkomt en zich zelfs in het stedelijk milieu thuisvoelt. De reigers zijn echter geen teken van een verbeterd mi lieu. zoals sommigen menen, want tijdens de korte vorstperiode in het begin van het jaar stierven vele reigers. Er zijn aanwijzingen dat dit het gevolg was van het feit dat zij hun vetreserves moes ten aanspreken., waarin zich Het vignet van de Europese actie om waterrijk gebieden te beschermen gifstoffen hadden verzameld De feiten, aldus staatssecre taris Meijer, staven ook in andere gevallen een al te groot optimisme niet. Dat blijkt onder meer in de „öiructuurvisie over het na tuur- en landschapsbehoud", een nota van CRM die vrijwel gereed is en waarin onder meer wordt ingegaan op de natuurgebieden die op ée andere wijze bescherming be hoeven De waterrijke gebie den vormen daar een belang rijk onderdeel van. Zorg en verantwoordelijkheid voor het natuurlijk milieu houdt echter niet op bij landsgren zen en staatssecretaris Meij er zei groot belang te hechten aan internationale samen werking en afspraken. Hij wees hierbij op een ver drag over de waterlanden dat in 1971 in Ramsar (Iran) tot stand is gekomen en dat on- lands ter goedkeuring aan de Tweede Kamer is aangebo den. Door dit verdrag komen waterrijke gebieden over de gehele wereld onder interna tionaal toezicht te staan. Ne derland wil zes gebieden on der de werking van dit ver drag brengen." te weten de Groote Peel, de Weernbben. het Naardermeer. de Boschplaat op Terschelling, het eiland Griend en een deel van de Biesbosch. Staatsse cretaris Meijer zei te ver wachten dat het verdrag nog deze regeringsperiode van kracht zal worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij de herbegrafenis van de honderden slachtoffers van de moordpartij in juli en autustus 1941 in het voormalige Poolse en nu Russische dorp Podgorodze, waarbij Pieter Nicolaas Menten het bevel tot de executies zou hebben gegeven, hebben de bewoners een strenge berechting door de Nederlandse justitie geëist. Volgens het dagblad De Waarheid heeft Antonenko, de officier van Justitie voor het district Lwow, die het onderzoek in de zaak- Menten in Rusland leidt, dit tele fonisch aan het dagblad doen we ten. Het onderzoek, dat nog in volle gang is. gebeurt in opdracht van procureur-generaal R. A Roedenko. die na de oorlog tij dens het proces in Neurenberg optradt als aanklager voor de Sowjet-Unle Volgens De Waar heid heeft het dagblad Komso- molskaja Prawa bijzonderheden over de wandaden van Menten gepubliceerd, waarbij een regi- stratiekaart met de naam Pieter Nicolaas Menten werd afgedrukt. Gezegd wordt dat na een eerste artikel, dat reeds op 7 augustus verscheen. door opsporings ambtenaren honderden mensen in de omgeving zijn verhoord. Protesten Het centraal orgaan voormalig verzet en vervolgingsslachtoffers heeft in een telegram aan de mi nisterraad en aan de Tweede Ka mer zijn ernstige bezorgheld en verontwaardiging geuit over de gang van zaken rond Pieter N. Menten. Het centraal orgaan ver klaarde volledige openheid van de regering te verwachten over de mislukte poging om de van oor logsmisdaden verdachte Menten te arresteren. Ook de historische aspecten van de zaak dienen te worden doorgelicht en een rap port door een parlementaire com missie dient ter kennis van het Nederlandse volk te worden ge bracht. aldus het centraal orgaan. De voorzitter van de Poolse oud- strijders in Nederland heeft ver klaard dat zijn vereniging het be treurt dat Menten ondanks reeds bekend en belastend bewijsmate riaal heeft kunnen ontvluchten. In tegenstelling tot eerdere be richten heeft de Stichting 40-45 verklaard geen telegram aan de regering te hebben gezonden. „Rechtstreekse bemoeienis met het vervolgingsbeleid van oor logsmisdadigers van de overheid ligt niet op haar weg. hoezeer de Stichting 40-45 ook begrip heeft voor gevoelens, die in kringen van het oud-verzet en de vervolgden leven." aldus de stichting. „Openheid" In een brief aan minister Van Agt heeft de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezettingstijd laten weten, dat zij verbitterd en teleurgesteld ls door de gang van zaken rondom Pieter Menten. Ook deze vereni ging eist grote openheid over de wijze, waarop Menten aan arres tatie kon ontkomen. Het Comité Vrouwen van Ravensbrück heeft in een telegram aan minister Van Agt geprotesteerd tegen het „niet meer serieus te nemen optreden van Justitie en politie terzake van de van oorlogsmisdaden verdach te Menten." AI maanden Inmiddels ls bekend geworden dat de officier van justitie in Hamburg al maanden geleden aan de procureur-generaal van Amsterdam heeft verzocht Men ten te laten horen over diens mo gelijke rol bij of wetenschap over de moord op 36 Poolse hooglera ren in de nacht van 3 op 4 Juli 1941 ln Lemberg (het tegenwoordige Lwow). Commissaris G. G. J. Pe ters van de rijksrecherche in Amsterdam heeft dit meegedeeld. De commissaris heeft de Ham- burgse officier van justitie toen laten weten dat het afzonderlijk horen van Menten op dit punt niet opportuun was. gelet op het complex van zaken dat bij de rijksrecherche over Menten in on derzoek is. Wel heeft hij de Ham- burgse officier toegezegd te gele gener tijd. wanneer de mogelijk heid zich zou voordoen, bij het eventuele nadere verhoor van Menten ook deze Lembergse zaak mee te nemen. Commissaris Pe ters bevestigde dat hij op 3 no vember van Simon Wlesenthal een brief had gekregen met een kopie van de brief aan de Ham- burgse justitie (ADVERTENTIE) De dieren laten duidelijk blijken dat ze elkaar herkennen. De snavels worden omhooggestokende vleugels aangelegd en de partners waggelen onder luid geroep niet hun kop heen en weer Dit is cén van de wonder baarlijke feiten uit het nieuwe dierenboek van de Amro Bank. „Van dier tot dier" heet 't. 120 Pagina's leiten en 60 schitterende kleurenfoto's overeen uniek onderwerp, de „talen" in het dieren rijk. De taal van geluid, geur, kleur, gebaren en trillingen. Dierenkenner- Prof. Dr. Anthonie Stolk heeft er begrijpelijke mensen taal van gemaakt en geeft boeiende uitleg. U krijgt deze verrukkelijke uitgave - zolang de voorraad i strekt - voor een tientje als u nu een spaarrekening opent. Hn de Amro stort op elke nieuwe rekening ook nog 'n\ f 7,50. (Deze openingspremie is 1 maand niet opvraagbaar.) De aktie loopt van ["1 2 november tot 4 december. Nu bi) elke Amro Bank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3