ALL FOR Malle spelletjes op ernstige grond Röntgenoloog zegt voor rechtbank: steeds te goeder trouw gehandeld Vakcentrales vinden ziekenfondspremie van 8,2 procent te laag ti i I SPELENDERWIJS Toezicht gevraagd op beroepsfokkerij Drukkerij door brand verwoest 'Kamerleden in Rusland alleen maar negatief' „Stemmingmakerij tegen positie van ambtenaren" J Pf Worth up to f.!75,-at shop prices. If; WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET £NSD/ I DEN HAAG Mary Dresselhuys heeft het Franse blijspel ontdekt en vertaald, dat zij samen met Guus Hermus, Henk van Ulsen en Carola Gijsbers van Wijk onder regie van Ko van Dijk speelt in een vrije produktie van Joop van den Ende: „Spelender wijs" (Virgule= komma) van Hoger Hanin. De première was maandag in de Koninklijke Schouwburg. Het heeft een andere humor en gaat van een andere fantasie uit dan wij gewend zijn, waardoor het voortdu rend andere wendingen neemt dan Je op grond van Je kijkerservaring ver wacht. De vier figuren twee zeer bevriende echtp iren gedragen zich ook geheel anders dan je van mensen, zelfs op het toneel, gewend bent. Zij zijn voortdurend bezig met spelletjes, zowel in woorden als in daden, waarin voortdurend verwij zingen opduiken naar eigen ervarin gen, persoonlijk, met elkaar, en met de samenleving van vandaag. Eigen lijk had het ene echtpaar, in wiens woonkamer Je nu blnnenkijktbij het andere zullen gaan eten, maar de man heeft het iaten afweten en na een poosje komt dan het andere echtpaar maar bij het eerste binnen vallen. Nogal carnavalsachtlg. Dan herinner je Je, dat er daarvóór ook sprake van is geweest dat dat etentje gepaard zou gaan met een verkleedpartij. In dat verband is dan ook te zien. dat de eerste echtgenoot, als hij besloten heeft uit zijn huidige bestaan te stappen en op zijn eentje ergens an ders opnieuw te beginnen, een uni formjasje aantrekt en een soort brandweerhelm op zet en zo het pand verlaat. Later op de avond komt hij gewond terug, als de ande ren ook vermomd zijn en een soort oorlogje gespeeld hebben. Eigenlijk pas op het eind wordt er een cirkel gesloten, die als een se rieuze ondergrond wel voortdurend aanwezig geweest blijkt: wat er in de verhouding tussen de twee echtelie den is scheef gegroeid en waardoor, Advocaten hielden laatste pleidooien Van een verslaggever DEN BOSCH „Naar eer en geweten heb ik steeds te goeder trouw gehandeld". Dit zei dr. P. N. K., een van de twee röntgeno logen van het St. Jozefziekenhuis in Eindhoven in Zijn laatste woord voor de rechtbank in Den Bosch, die vijf zittingen aan de behandeling van deze geruchtmakende zaak heeft besteed. In de laatste zitting hadden de beide heeft gehandhaafd. Dit zal niet wor- advocaten het woord; zij reageerden op de repliek van de officier van Justitie. De officier van Justitie, mr. J, H M Peijnenburg, had op 1 no vember tegen de 55-jarige dr. K. en zijn 60-jarige collega F. C. W. E. van Z., beiden uit Valkenswaard, wegens het meermalen medeplegen van valsheid in geschrifte, negen maan den waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar geëist. De valsheid in geschrifte heeft be trekking op een in 1972 bij vier Bra bantse ziekenfondsen Ingediende de claraties voor 188 in de dagvaarding opgenomen gevallen van niet of niet- volledig verrichte röntgenonderzoe ken Het totale nadeel voor de zie kenfondsen kan geschat worden op 117.664 gulden. Een der advocaten, mr W. ten Berge uit Eindhoven, ging in op de afwe zigheid van efficiënte controle door de administratie van het ziekenhuis en de vier ziekenfondsen. Waarom kon de rijksaccountant reeds na een kwartier vaststellen dat er fouten werden gemaakt en de administra tieve leiding van het ziekenhuis en het controleapparaat van de zieken fondsen niet, vroeg de pleiter zich opnieuw af? Hoe kan men stellen dat beide röntgenologen gebruik hebben ge maakt van een slecht functioneren de en niet gecontroleerde admini stratie. zonder dat de officier van Justitie bewijst dat zij wisten dat deze administraties, zowel van het ziekenhuis als van de zieken fondsen. slecht functioneerden? Ook kan men volgens mr Ten Berge toch met volhouden dat aan deze gekwalificeerde medici in het admi nistratieve vlak hoge verwachtingen mochten worden gesteld. De kenne lijk door het personeel verkeerd be grepen opdrachten zijn derhalve niet bij eigen controle door de röntgenologen aan het licht kunnen treden, aldus de pleiter. „Reeds gestraft" De tweede advocaat, mr R. J. Polak uit Amsterdam zet dat de artsen, schuldig of onschuldig, reeds ge straft zijn door een jarenlange ver volging door de publieke opinie, wild gemaakt met fantastische cij fers over de de omvang der gemaak te fouten. Een veroordelend vonnis zou de „finishing touch" zijn voorde vernietiging van het maatschappe lijk bestaan van de verdachten. Mr Polak zei dat in 1973 het zieken huis onder druk der ziekenfondsen de toenmalige status van de artsen beëindigde en hen in dienstverband DEN HAAO. Het fokken van hon den en katten op zuiver commer ciële basis dient aan strenge wette lijke bepalingen te worden onder worpen Door het onverantwoorde lijk gefok is een „overproduktie" aan honden en katten ontstaan. Dit heeft het actie comité ..voorko men Is beter dan vergassen" in sa menwerking met dierenbescher ming afdeling Den Haag, stichting Amlvedi, de Nederlandse bond tot bestrijding van vivisectie en de Ver eniging Kattenzorg aan minister Van Agt van Justitie getelegrafeerd. Het actiecomité zegt dat er door de „overproduktie" te veel jonge, ge zonde dieren moeten worden vernie tigd of t en martelbestaan leiden als proefdier In labaratoria. Zeker voor honderassen die nu in de mode zijn vraagt het comité een voorlopig fok- verbod den voortgezet in het geval fraude bewezen wordt verklaard. Voor ver dachten Is derhalve het verschil tus sen vrijspraak en zelfs maar de ge ringste straf: het verschil tussen maatschappelijk bestaan en niet- bestaan, aldus mr Polak. Zij zijn slechts gebaat met de zuivering van de betichting van opzettelijke mal versaties, aldus mr Polak. Volgens hem kan men niet zeggen dat de fouten gemaakt zijn met bedrlegelij- ke bedoelingen. „Er zijn getuigen geweest die wat zij fout hebben gedaan op rekening van de röntgenologen hebben geschoven door te stellen dat zij daartoe van hen opdracht hadden ontvangen. Er is evenwel geen getuige geweest die op de uitdrukkelijke vraag van de verdediging of ooit moest worden gecodeerd hetgeen niét was verricht bevestigend heeft geantwoord. Laat staan dat zo n opdracht door ver dachten of een hunner tegen beter weten in zou zijn gegeven," aldus mr Polak. Guus Hermus en Carole Gijs bers van Wijk in .Spelenderwijs'' en hoe zij daar tenslotte uit worden bevrijd. In alle spelletjes is daar wel op de een of andere manier naar verwezen, maar het komt nogal bizar op je over, ook omdat je voortdurend merkt dat die mensen wel aan de lopende band mal doen, maar niet omdat ze zo'n pret hebben. Ondanks de vele kinderlijke elementen erin lijken het spelletjes op leven en dood, waar je dus ook niet werkelijk van harte om lacht. Het zou kunnen, dat regisseur en spelers, die alle vijf in het program ma verklaren dat zij verrukt zijn van het stuk, het iets te zwaar spelen, dat het. alhoewel serieus blijvend, een lichtere toets zou moeten hebben, wat het mogelijk krijgt, als de druk van de première een zaal vol rela ties over is. Meer dan half miljoen voor een David Teniers AMSTERDAM Op de veiling van Sotheby-Mak van Waay in Amster dam heeft een schilderij van David Teniers de Jongere maandag meer dan een half miljoen gulden opge bracht. Een Zwitserse handelaar, David Koetsier, was met 470.000 gul den de hoogste bieder. Daarbij komt dan nog zestien procent veilingkos- ten zodat het stuk in totaal 545.200 gulden heeft gekost. Over het algemeen zijn op deze vei ling zeer goede prijzen betaald voor werken van meesters uit de 16e, 17e en 18e eeuw. Een andere David Te niers de Jongere bracht 96.000 gul den op Voor een door Pleter Jansz. Saenredam gemaakt kerkinterieur werd tot 230.000 gulden geboden en „Vissers ln een roeiboot" van Jan van Gooyen bracht 210.000 gulden op. Ook de romantische school was blijkens de biedingen weer zeer in trek. Voor een Cornelis Springer (Blik op het Singel) werd tot 76.000 gulden geboden en een „Och tendgloren" van Jean-Barthold Jongkind bracht 66.000 gulden op. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Zowel de Federatie Nederlandse Vakbeweging als het Christelijk Nationaal Vakverbond zijn het er niet mee eens dat de regering de ziekenfondspremie voor volgend jaar heeft vastgesteld op 8,2 procent. Belde vakcentrales menen dat door dit, in hun ogen te lage percentage, te veel wordt ingeteerd op de reser ves. Zij vinden dat onverantwoord en vrezen, dat voor 1978 een extra premieverhoging het gevolg zal zijn. De Ziekenfondsraad had de regering geadviseerd het premiepercentage vast te stellen op 8,4 procent tegen over een gemiddelde premie van 8,9 procent dit jaar. Het CNV zegt ver baasd te zijn over het feit dat de regering nu heeft gekozen voor 8,2 procent. Bij deze premie zal de reser ve volgend jaar met ongeveer 622 miljoen gulden dalen. Dat'is 150 mil joen gulden meer dan de Zieken fondsraad verantwoord acht. Een en ander zal aldus CNV en FNV leiden tqt een drastische stijging van de premies in 1978. Volgens de vice-voorzltter van het CNV, L. de Graaf zal een extra lage premie volgend jaar voor 1978 een premiestijging van 1,23 procent be tekenen. Dat betekent dat de zieken fondspremie ln dat jaar op 9,43 pro cent zal uitkomen, Het is volgens hem onverantwoord om in één jaar op de reserves in te teren. Geleidelijk CNV en FNV zijn voorstander van een meer geleidelijke stijging van de premie. Naar het oordeel van het CNV heeft een lage premie voor 1977 zeer aantrekkelijke kanten, maar worden tevens op die manier de pro blemen te veel naar de toekomst geschoven. Van een evenwichtig pre miebeleid is dan ook geen sprake. Het CNV meent daarom dat de rege ring de extra intering op de reserve van 150 miljoen voor rekening van 's rijks kas moet nemen. Het verbond vindt, dat het huidige kabinet ga rant moet staan voor de financiële gevolgen van het besluit. FNV-bestuurder H. Bode noemde de wijze van vaststelling „op zijn zachts gezegd onbehoorlijk". Een lasten dekkende premie zou volgens hem hoger zijn dan de door de vakbewe ging voorgestelde 8,5 procent. Door een percentage van 8,2 wordt de extra reserve helemaal opgemaakt, zo meent ook hij. Van een verslaggever SNEEK Een felle brand heeft in twee uur de drukhal en een deel van de kantoren van een drukkerij in het Friese Sneek vernield. De oorzaak is nog niet vastgesteld. Op het mo ment dat de brand werd "ontdekt, waren nog acht personeelsleden aan het werk, maar zij konden zich tijdig in veiligheid stellen. Het vuur greep zo snel om zich heen dat er voor de brandweer geen redden aan was. Russische journalist uit kritiek: Van onze correspondent In één van zijn laatste nummers heeft het Russische weekblad Literatoemaja Gazeta onder het opschrift „kwaadwillige missie" en met het motto „Helsinki: wie is er tegen?" kritiek geuit op het bezoek dat Nederlandse Kamer leden enige tijd geleden aan Rusland brachten. De schrijver van het stuk, ene Grigori Kozlow, betreurt het dat de Russen van hun kant alles hebben gedaan om de ver standhouding tussen Rusland en Nederland te verbeteren, terwijl de Nederlandse politici naar zijn mening alleen maar negatieve opmerkingen hebben gemaakt bij alles wat ze zagen. Volgens hem begon het ermee dat Anne Vondeling, de voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal zei dat zijn delega tie niet zómaar ergens vandaan kwam, maar uit de „vrije wereld". De Russische journalist schrijft dat de leden van de Nederlandse delegatie in Oezbekistan met ar beiders, boeren en officials heb ben gesproken, maar dat zij een vrije uitwisseling van meningen iets waar ze zo naar streven hardnekkig vermeden. Volgens hem toonden zij totaal geen be langstelling voor de inzichten van hun gesprekspartners, en „legden Zij hun uit" in welke afschuwelijk onrechtvaardige maatschappij zij leven. „Het blijkt dat in Oezbekistan, en ook in de hele USSR, de verdeling van het nationale inkomen niet overeenstemt met de principes van het socialisme (wat een uitstekende deskundigen trou wens!), democratie niet bestaat en er noch persoonlijke vrijheid, noch vrijheid van informatie is," aldus een wat ironische Kozlow, die daar aan toevoegt dat de vee boeren in Oezbekistan te horen kregen dat de ooien in Nederland meer lammeren werpen dan bij hun. „Tot verbazing van de hoge gasten, voelden zij zich niet ge kwetst, maar zeiden dat ze graag van de Nederlandse ervaring ge bruik zouden maken." De journalist betreurt het dat Vondeling en De Boer („die een bijbaantje vervulde als corres pondent van de krant Trouw") zich laatdunkend uitlieten over de nog steeds in ere gehouden herinnering aan de oorlog, en vraagt zich af of dan maar verge ten moet worden dat bij de Wolga de overwinning op de Hitleriaan- se slavernij begon, die vrijheid en vrede betekende voor alle landen, Nederland incluis. Volgens Kozlow was de conclusie van de Nederlandse delegatie bij 4/)or het bezoek aan enige kerken waa- rin ze alleen ouden van dagen aantroffen, dat er in Rusland geen gewetensvrijheid is. „Wat een logica", commentariëert hij. In het artikel komt De Boer voor als iemand die het betreurt dat de ^en P1 :eerd. voedir tsaren de revolutie niet hebben voorkomen. Voor hem is er echter een „verzachtende omstandig- strijdi! heid:" hij is leider van de Hol- toWei landse bourgeoispartij die zich „antirevolutionair" noemt. Von deling en Ploeg wordt verweten dat zij een nachtelijk bezoek dat e: brachten aan de om zijn anti- sowjetpropaganda geprezen Sa- charow, „die hun vertelde wat ze wilden horen: dat andersdenken den in de Sowjet-Unie worden vervolgd en opgesloten in de ge vangenis." „Slechts dit gesprek en dat met de moeder van Boe- kowski konden de strijders voor| een vrije uitwisseling van ideëel en mensen tevreden stellen," al| dus Kozlow. 3< [n dez '.llltUS! races ning vijand hoofdi ;tol hydra per oi daaro: derlin stoffel kan b Waar |60kb idert Tenslotte wordt nog beweerd datl de voorzitter van de parle-1 mentsfractie van de CPN, Markus I Bakker, in het parlement het I doen en laten van de heer Vonde- ling in de USSR heeft afgekeurd I en dat deze met zijn invloed deze toder~ kritiek uit het stenorapport heeft ifcschc laten schrappen. der va van onze sociaal-economische redactie OSS „Wij zijn geschokt door de welhaast systematische stem mingmakerij tegen de positie van de ambtenaren. Afgunst kan geen re den zijn om aanvallen te doen op een rechtspositie die in de loop der jaren in goed overleg is opge bouwd". Deze uitspraak deed de voorzitter van de katholieke ambtenarenbond, ARKA, drs A. M. J. V. Aarts gisteren bij de opening van het tweedaags congres van deze organisatie in Oss. Op dit congres zullen de leden van de ARKA beslissen over een nauwe re samenwerking met de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel en aansluiting bij het CNV. Aarts herhaalde dat de centrales van overheidspersoneel elke aantas ting van de rechtszekerheid van overheidspersoneel afwijzen, vinden dat de kabinetsplannen herziening van de ambtel' rechtspositie vooral wat bet de pensioenen en het salarisbel de grenzen van de redelijkhi reeds hebben overschreden. De ht Aarts sprak over een verontrust de ontwikkeling en verweet de ovi heid dat zij misbruik maakt haar positie als werkgeefster. „De stemming onder de ambtenaren is aanzienlijk gedaald. Het is begrij pelijk dat daarom met meer dan gewone belangstelling wordt gt vraagd hoe het staat met het kingsrecht voor ambtenaren. De hoefte aan dat recht wordt alli maar groter. Wanneer het zovi komt dat aan ambtenaren extra ten worden opgelegd, dan zijn bereid ver te gaan", aldus de Aarts. ADVERTENTIE IELF1 'ond Indan rkestl 'i Oli TV :k H2 C o 0,l> 'laid «01 ANY 4 ial Price - the normal bookshop price in Holland ONLY LlOf -in *Vi a Tr*rrHcVi Tift ft lr P.lnh as your introduction to the English Book Club Slmf YOUR GUARANTEE The Fmiish Book Oiuh is the Dui-h subsidiary of leading booksellers in both Britain and Ihe United States - and has its own headquarters in the Netherlands at Leidsesrraat 52. Amsterdam where our books ran he seen and where our Dutch staff will deal with any enquiries and purchases from members YOUR ONLY COMMITMENT Is to lake one book each quarter from approximately 500 titles offered in the year After which you may cancel your membership if you wish As a member of the English Book Club you can have your favourite English and American reading sent to you - direct from England - at well below what you would usually pay for imported, hardcover books. Four times a year wo send you a froo copy of our catalogue, [fool shop'. Each is packed with up-to-the- minuic reviews of many of the bestselling titles by lop English and American authors. Plus a wide choice of good non-fiction, classics, reference books ctr All we ask is lhat you choose /ust one bocl each quarter from approximately 500 offered each year Remember, these are full-length. hardcover editions, exactly as being sold in the English bookshops - except that they will cost you up to 35% less than you would pay in Holland See for yourself As an introduction take any 4 of tho books featured here all for only f. 10,- Then, if you like them, become a member and enjoy the best of reading in English - at Ihe lowest prices I The English Book Club, Leidsestraat 52, Amsterdam. POST FREE - NO STAMP NEEDED. The English Book Club, Antwoordnummer 8234, Amsterdam. Iinlro'duclory hook's whtmpnumber* I have printed in the boxes above ff I decide to keep iho book* and inereby become a member, t will ir English Book Club and would like youlo sond me Ihe four I described ui advance m books and thereby become a member, I will pay you only I 10.- including postage. Then. will choose a minimum ol one book each quarler from ihe Ulles >e quarterly catalogue, 'Bookshop', and offered at up lo 35* Holland After ono year'smambcrShip I may rosignifl wish. keep the inn eiluciory books. I may return them within 10 day» and owe nothing Name i ii« I t SEND NO MONEY NOW le i I l i i TU^jj

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8