Lerarenorganisaties niet alleen maar conservatief' dichtbij Commentaar Reactie op proefschrift van dr J. M. G. Leune lie (1) 5STÏÏ Mie (2) Bereidheid om mee te werken moet groeien Motief doodsteken pianohandelaar vermoedelijk roof kwartetten met de gemeente delicatesse brandslang smokey klacht het weer Wat is blokkering? INSDAG 17 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 v->enPc Sêet» RKT BCK en lijkt haast zeker dat de otieprij- de volgende maand fors ver- jogd zullen worden. Alleen het :entage is nog een vraag. Gema- olielanden als Saocdi-Arabiè nog jaren van een gestage uit- van olie kunnen profiteren) Iciten voor tien procent; meer ra- Ie olielanden als Irak en Iran van de olie nog maar betrekke- kort profijt kunnen hebben en die periode zoveel mogelijk wil- binncnhalen) houden het op 25 rocent. :t welk percentage de olieprijs k omhoog gaat vaststaat dat zeer trage economisch herstel in westen er door belemmerd zal len, dat de geldontwaarding euwe impulsen zal krijgen en dat werkloosheid minder snel terug- edrongen kan worden, gesteld dat in aanzienlijke mate terug te ringen is. lat betekent niet dat een verhoging de olieprijs onredelijk is, voor :r dat woord in de internationa- politiek al te gebruiken valt. De ielanden hebben van de gebrui- energie-besparende maatrege- gevraagd en beperking van de Idontwaarding. Inflatie maakt im- rers de produkten die de olie- en ndere landen in de derde wereld lit de industriestaten moeten in- oeren, steeds duurder. n beide gevallen is het „rijke wes- nalatig gebleken. f De schrik van de „oliecrisis" was het zeer snel te boven en het sluiten (van de gordijnen en het lager draai- I van de verwarming (laat staan :er ingrijpende energiebesparen- maatregelen) worden ai lang her vergeten. Ons land werd wat I betreft onlangs door de Organi- voor Economische Samenwer- j en Ontwikkeling (OESO) nog tns gevoelig op de vingers getikt. [En de geldontwaarding is, behalve i West-Duitsland en Zwitserland Rauwelijks gedaald, zodat ook aan dat verlangen van de olielanden niet tegemoet gekomen. [laar nog veel ernstiger zullen de volgen van een verhoging van de [lieprijs zijn voor de landen in de .ie oliest I Ii bereik imste ont rde wereld zónder olie. Ook na vorige stijging kregen zij de ardste klappen te verduren. De mister van financiën van Tanza- \i Jamal zei onlangs zeer terecht: ,Jb oliestaten hebben hun succes- bereikt over de ruggen van de ntwikkelingslanden". j)t eenheid binnen de derde wereld int en zal nog verder afbrokkelen de olielanden opnieuw met een de'andï'högmg komen. Zij kunnen dat als de cj"teraard ondervangen door zo'n haddenpiijging uit te stellen, maar ook door ij?" ten „dubbele olieprijs": één voor de rijke industrielanden en één la- el Zhet!^re VOOr ontw'kke''n8s'ant*en- loor te cht we Ischap. ■ekTint ^oc^,en de oliestaten besluiten tot Gregot Kn prijsverhoging die wél de ande- eteen i derde wereldstaten treft, dan kan 3 het verloop van het thans in Parijs pt het noord-zuid gesprek (tus- ken "1sen n,kc industrielanden en hun boer. nerendeels arme grondstoiffenleve- jk drilt ancicrs) ernstig in gevaar komen, nk jen De overige ontwikkelingslanden WlUotl lu"en daar mogelijk nog minder juurmi l'neigd zijn de eenheid met de olie zo'n titvoerende landen te bewaren, wat hebbfkan leiden tot het splijten van het weten nankele bondgenootschap tussen ij een en ol earme landen in de e de li derde wereld. En dan zullen het de !ant vo rijke industrielanden zijn die in hun Der vuistje lachen, omdat de ontwikke- atten ingslanden afzonderlijk veel min- luimst ,jcr staan dan a|s geheel. Ver langens als: betere prijzen voor hun er irondstoffen en een regeling voor •un schier niet meer af te betalen ulden kunnen die arme landen dan voorlopig wel helemaal op hun buik schrijven. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de W( olielanden het zo ver zullen laten komen, maar het is evenmin toeval lig dat hun ministersoverleg over hogere prijzen vrijwel samenvalt ml met de afloop van het noord- d tuidgesprek (half december). Al meermalen lieten de olielanden hun overleg evenwijdig lopen aan inter nationaal overleg tussen arm en tijk, om daar op die manier invloed op te kunnen uitoefenen. dt v< men eide vl :en V uzzel 4 t. 8. n e, e Tuil0 mddaf tasser Hen. I echt* sluit ark. s bleef, j haar ■iendi ing vi de ncf km. in zo is het niet uitgesloten dat de liclanden in december de prijsver- boging of in ieder geval de mate van die verhoging zullen gebruiken om de rijke landen in Parijs te dwingen lot tegemoetkomingen aan de derde *ereld. Als de „oliedruk" op die manier weer op het overleg in Parijs *ordt gezet, bestaat er een kleine kans dat het noord-zuid gesprek met uitloopt op de algehele misluk- ig. die op het ogenblik algemeen *ordt gevreesd. Van onze onderwijsredactie ARNHEM Lerarenorganisaties hebben weinig invloed op de onderwijspolitiek en dat is eigenlijk maar goed ook. Zo kun je de conclusies samenvatten van het proefschrift „Onderwijsbeleid onder druk", waarop dr. J. M. G. Leune eind september in Rotterdam promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. Zoals het gaat met in het oog lopende proefschriften kwam die conclusie breeduit in de kranten. Daarmee lijkt dan de kous af. Misschien dat later wel kritiek los komt, maar daarover lees je dan alleen in vakbladen of wetenschappelijke tijdschriften. Het proefschrift van dr. Leune ls toch voldoende prikkelend om er nog eens op terug te komen. De vraag blijft Interessant: wat is de invloed van onderwijsorganisaties? En vervolgens: welke invloed zouden zij ln een democratische samenle ving behoren te hebben? Laten we nog even in herinnering brengen wat dr Leune met we tenschappelijk gezag heeft willen be weren. Hij heeft bestudeerd welke rol de vier lerarenorganisaties voor het middelbaar onderwijs tussen 1945 en 1970 in de politiek hebben gespeeld. Dat was de tijd waarin de hervorming van het voortgezet on derwijs zijn beslag kreeg. Leune constateert dat achtereenvol gende regeringen gestreefd hebben naar vernieuwingen, die door de lera renorganisaties heftig bekritiseerd werden. Uiteindelijk werd de mam moetwet in 1968 toch ingevoerd. De conclusie lijkt voor de hand te lig gen: op hoofdpunten hebben de lera renorganisaties verloren. Alleen op het terrein van de rechtspositie (sa larissen) hebben zij veel bereikt. is misschien wat misleidend, omdat hier de lijn van vóór 1970 wat ge makkelijk wordt doorgetrokken naar de periode daarna. En dan is het NGL de kwaaie pier; de NFO blijft buiten schot. Toch mag men ook bij de rol van de NFO in de onderwijspolitiek wel vraagtekens zetten. Deze ook niet altijd eensge zinde mammoetorganisatie wordt door de huidige minister graag als bondgenoot afgeschilderd. Als het de minister uitkomt, ver wijst hij graag naar het positieve overleg met deze organisatie. Maar als het NGL kritiek op hem heeft, haast hij zich op te merken dat niet de leraren, maar het parlement de dienst uitmaakt. Omgedraaid Aanbeveling Dr. Leune heeft aan dit op veel histo risch materiaal steunende verhaal een aanbeveling vast geknoopt die precies lijkt te passen in het straatje van minister Van Kemenade. Zijn idee is dat de overheid de organisa ties wel in het overleg moet betrek ken, maar uiteindelijk de beslissin gen moet overlaten aan het parle ment. Dat lijkt in een parlementaire demo cratie een vanzelfsprekende zaak. zou je kunnen zeggen. Het venijn zit dan ook in de staart. Want dr. Leune voegt aan deze algemene aanbeve ling een serie opmerkingen toe, waaruit blijkt dat hij het optreden van de lerarenorganisaties toch met grote argwaan bekijkt. Zij hebben in het verleden immers bewezen dat de directe belangenbehartiging (salaris sen en dergelijke) het uitzicht op het algemeen belang (verbetering van het onderwijs) nogal eens verduis tert. Aan de ene kant lijkt dr. Leune te zeggen: pleeg overleg met de organi saties. maar aan de andere kant windt hij er geen doekjes om dat dit soort op eigen belang gerichte clubs eigenlijk niet te vertrouwen is. Na 1970 is het beeld nogal veranderd, pe vier lerarenbonden ujt de periode die dr. Leune onderzocht bestaan als zodanig niet meer. Ze zijn opgegaan in het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL). Dit genootschap or ganiseert vooral leraren van gymna sia. athenea en havoscholen, maar ook mavoleraren buiten de federatie van onderwijsvakorganisaties NFO dat 110.000 onderwijsgevenden ver tegenwoordigt. De laatste jaren hebben de NFO- organisaties het (progressieve) on derwijsbeleid krachtig gesteund. Dat lag ook voor de hand In de NFO is het kleuter- en lager onderwijs het sterkst vertegenwoordigd en juist voor die sector heeft de huidige re gering veel gedaan. Daar staat dan tegenover dat het NGL (met 17.000 leden) het rege ringsbeleid steeds kritisch gevolgd heeft. Ook dat is begrijpelijk. Het voortgezet onderwijs heeft pijnlijk ervaren hoe diep het bezuinigings mes snijdt. De nivelleringsgedachte op salaris- gebied is niet in het voordeel van de beter betaalde leraren van vwo en havo. En de middenschool is nu niet het grootste ideaal van een organi satie als het NGL. die zich overigens tegen experimenten op dit vlak niet verzet heeft. Het slot van het boek van dr. Leune AMSTERDAM Roof is vermoede lijk het motief van de steekpartij, waarbij dinsdagavond laat de Amsterdamse pianohandelaar G. A. Goldschmeding (59) om het leven kwam. De Amsterdamse politie heeft voor het onderzoek naar de juiste toedracht en voor de aanhou ding van de dader(s) twintig re chercheurs ingezet. Het stoffelijk overschot van de heer Goldschmeding, die in Amstelveen woonde, werd om negen uur dins dagavond door voorbijgangers aan getroffen, vlakbij zijn auto op de Prinsengracht. Het slachtoffer bleek te zijn overleden door een messteek in het hart. De politie denkt, dat de heer Goldschmeding zich verzette, toen hij werd bedreigd. Als roof in derdaad het motief geweest is. dan is de dader gevlucht zonder buit. want het slachtoffer bleek bij het eerste onderzoek een bedrag van ruim negenhonderd gulden op zak te hebben. De heer Goldschmeding was in de hoofdstad actief op sociaal en ker kelijk terrein. In het Weekblad van het NGL heeft dr. A. la Fleur, een van de grootste tegenstanders van minister Cals ten tijde van de parlementaire behande ling van de mammoetwet, de pro bleemstelling van dr. Leune omge draaid. De vraag is niet, zegt hij, in hoeverre onderwijsorganisaties zich met de politiek mogen bemoeien, maar om gekeerd, in hoeverre de politiek zich met het onderwijs mag bemoeien. Het onderwijs is veel te veel speelbal van de politiek geworden. De overheid moet eigenlijk niet meer doen dan de ontwikkeling van het onderwijs volgen: afkappen wat verouderd lijkt, legaliseren wat van zelf gegroeid is en de weg naar de toekomst open houden. Dat is een heel ander verhaal dan dat van de tegenwoordige minister die de toe- Dts. H. A. van den Bijlaardt komst van het onderwijs vanuitzijn eigen politieke visie wil sturen. Iemand die sinds 1966 een actieve rol speelt in het onderwijsoverleg is drs. H. A. van den Bijllaardt, rector van de christelijke school voor havo- vwo in Arnhem, voorzitter van de protestantse sectie van het ge nootschap van leraren, en via de protestants-christelijke schoolraad ook lid van het centrale onderwijs overleg met de minister. Hoe denkt hij over de rol van lerarenorganisa ties in de politiek? Van den Bijllaardt: „Over de perio de waarin de mammoetwet tot stand kwam kan ik niet oordelen. Maar als ik afga op mijn eigen erva ringen in de periode daarna, kan ik niet zeggen dat de lerarenorganisa ties alleen maar conservatief zijn." „Er is altijd een zekere spanning tussen wat een regering wil en wat de organisaties aanvaardbaar vin den. Maar dat lijkt me juist interes sant. Ik vind het ook niet verkeerd dat een vakbond het belang van de leden laat meespelen. Dat moet Je niet opvatten als conservatisme, maar als een natuurlijke angst voor het nieuwe en onbekende." „Als leraar accepteer je wel dat de school verandert wanneer het cul tuurpatroon verandert. En als de overheid vernieuwingen voorstelt, is er ook wel de bereidheid om daar aan mee te werken. Maar dat moet wel groeien. Misschien heeft de over heid daar wel eens te weinig oog voor." Stem Van den Bijllaardt is het niet eens met de gedachte van dr. Leune, dat de lerarenorganisaties nauwelijks invloed hebben op de onderwijspoli tiek. Zoals dr. Leune zelf erkent heb ben de leraren een behoorlijke stem in het kapittel gehad bij de invulling van de mammoetwet. Ook nu blijven zij een factor waar mee een minister rekening moet houden. „Dat minister Van Keme nade nu een veel genuanceerder be leid voert dan drie jaar geleden, is mede aan de lerarenorganisaties te danken. Er is sprake van een weder zijdse bei.".nvloeding." Volgens drs. Van den Bijllaardt heeft dr. Leune te veel gekeken naar meetbare resultaten. Hij heeft ver geleken wat een minister in nota's en wetsontwerpen voorstelde en wat daar na pressie van leraren van overbleef. Daarbij heeft Leune het belang van het contact tussen vak bondsbestuurders en departement onderschat. „Als ik met een ambtenaar praat, kan ik later niet zeggen wat precies het resultaat is. Maar zulke con tacten kunnen wel bijdragen tot meer begrip voor eikaars standpunt. Op een niet direct meetbare manier werkt dat wel door in de besluitvor ming." Tempo te hoog Wat dr. Leune volgens Van den Bijl laardt ook over het hoofd heeft ge zien is dat bepaalde ideeën eerst door leraren verworpen, maar na verloop van tijd toch geaccepteerd worden. Dan heeft het tempo van de minister kennelijk iets te hoog gelegen. Een minister kan nu eenmaal geen vernieuwingen dicteren, waar de le raren niet aan toe zijn. Een paar jaar later blijkt soms dat de weerstand is verdwenen. De regering zou op dat punt veel kunnen verbeteren door de leraren tijdig op veranderingen voor te bereiden en vooral ook door hen te begeleiden bij het verbeteren van de school. Want het is een misverstand te den ken, dat een leraar niet wil meewer ken aan beter onderwijs als hij daar toe in staat wordt gesteld, zegt Van den Bijllaardt. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan; Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER - ioo r de e«/u getien. door* de ander: onder redactie van loes smit „Mag ik van jou Openbare Wer ken 1? Die waarop staat dat elke woensdag het huisvuil wordt op gehaald. elke eerste donderdag van de maand het grofvuil, dat ik woensdagmiddag en zaterdag ochtend met mijn troep op de stortplaats terecht kan en dat ik tachtig zakken gratis krijg als tegenprestatie voor de 45 reini- gingskosten die ik per jaar moet betalen?" Natuurlijk zal niet iedereen die het Orubbenvorster kwartetspel speelt, al die gegevens steeds weer oplepelen die op een kaartje als Openbare Werken 1 staan. Maar ze staan er wel. want dat is juist het leerzame van dit kwar tet. dat de Limburgse gemeente Orubbenvorst voor de inwoners van die plaats en het erbij horen de Lottum heeft samengesteld. Het gemeentebestuur heeft dat gedaan toen de begroting-1977 klaar was. „om de betrokkenheid van onze inwoners op hel ge meentelijk gebeuren te stimule ren". Niet dat het spel (achtmaal vier kaartendaarom vol staat met begrotingscijfers, maar de kostenposten zijn. er, luchtigjes door de kaarten gestrooid, wel in terug te vinden. Wie „Financiën 1" in handen heeft, bezit daarmee het hoofdstukje belastingen waaruit je onder meer kunt leren dat de hondenbelasting f 11.000 zal moeten opbrengen en de riool belasting f 120.000. Op „Finan ciën 4" is te zien. dat Grubben- vorsl na aftrek van de uitgaven van de totale Inkomsten voor 1977 op een batig saldo van ruim f24.000 rekent, een uitkomst waar menige gemeente Jaloers op kan zijn. Orubbenvorst zou met dit infor matieve kwartet ook bij nieuwe inwoners een beste beurt maken, want letterlijk alles komt op de Van alles hebben zijn ouders al geprobeerd, maar hun tweejarig zoontje kan haast niets hebben: de kleine Thomas Nilsson uit Lansjaerf in Zweden is nu een maal allergisch voor vrijwel alle eiwitten, waardoor hij maar bar weinig soorten voedsel verdragen kan. Gelukkig vonden zijn ouders na eindeloos proberen uit, dat hij wel tegen de eiwitten in bepaalde vruchten bestand is én tegen die in elandevlees, zodat hun kleine tenminste niet geheel verstoken blijft van de broodnodige bouwstoffen. Dezer dagen is Tho mas' vader er dan ook weer eens een paar dagen op uitgetrokken om het diner voor de komende maanden voor zijn zoontje te schieten: een elandstier van 330 kilo. Het jachtseizoen was welis waar gesloten, maar ten behoeve van vader en zoon Nilsson hebben de plaatselijke autoriteiten even een oogje dicht gedaan. Alleen al de arbeidsuren die aan het jagen, vangen, vervoeren, slachten, op slaan en bereiden van de eland vastzitten, maakt Thomas' hapje tot een peperdure delicatesse. Nog maar net had Richard Krue- ger, de baas van een dierenwinkel in Longmont (in de Amerikaanse staat Colorado) een briefje op zijn etalageruit geplakt met de op roep: wie heeft mijn 27. meter lange boa constrictor gezien? of een klant in zijn winkel vroeg ongerust: „wat ruik ik toch voor vieze schroeilucht?" Krueger zet te de hele zaak op z'n kop en vond eindelijk zijn vermiste slang, morsdood, rondom het heetwate- rapparaat gekronkeld. Het dier moet uitzijn kooi ontsnapt, op de warme boiler afgekropen zijn en zichzelf daar geëlektocuteerd hebben. „Ik had deze slang al zo lang", zei Krueger bedroefd. „Het was een echt huisdier en nu is het net of ik een dierbaar familielid kwijt ben". kaartjes voor: welke jeugdclubs je binnen de gemeente vindt en welke jeugdcentra, waar op het gemeentehuis jeugdzakenis ondergebracht, dat Grubbenvorst een schutterij, schilderspalet, historische kring en nogal wat muziekbeoefenaars herbergt en dat je er behalve aan (onder an dere) tennissen, voetballen en vis sen ook aan jagen, schaken en balletdansen kunt doen. Dat je minstens vier jaar moet zijn om op een van beide kleuterscholen te mogen, op woensdagmiddag gratis kunt trouwen, maar er op zaterdag f 350 voor moet neertel len, dat je hoogstens twee weken op een nieuw paspoort moet wachten en daarvoor als boven- de-65-er maar f 6.50 hoeft te be talen. en verder welke nummers je kunt draaien als na vijven de put in de straat plotseling over loopt of er zich een ander ..open baar noodgeval" voordoet. Echt een speelse methode om de inwo ners op de hoogte te brengen van wat er zich in hun gemeente af speelt. Als ze op deze manier niet bij het gemeentelijk gebeuren be trokken raken, dan moet er wel een genie opstaan om tets nóg beters te bedenken. K* -nv# Sr C8T7TC: Ouwe Smokey was zo goed als de nationale beer van de Verenigde Staten. Wie aan bosbranden dacht, dacht aan Smokey, want hij stond al jaren op grote posters, de voor bijgangers aldus toesprekend: ..Denk er om, alleen u kunt bosbranden voorkomen". Zes entwintig jaar leefde deze be roemdheid in de dierentuin van Washington, waar hij nu in zijn slaap is gestorven. Vorig jaar april kreeg hij. zijn „pensioen" als bosbrandbecr. Een jonger exemplaar volgde hem op als natio naal symbool en de soortgenoot die hier voor de poster opgesteld staat, is dan ook niet meer de ware- Smokey. In Engelse hotels wordt het steeds moeilijker om het traditio nele, nogal zwaar op de maag lig gende. ham-and-eggs-ontbijt te krijgen. De meeste hotels serve ren duffe vruchtensapjes. likjes boter in een papiertje, krenterig benepen porties ham en eieren uit legbatterijen. De moederlijke, ge zellige diensters van weleer zijn vervangen door uniforme kassa bedienden. ruimschoots besmet met de onpersoonlijkheid van de telmachines die ze hanteren. Een klacht die niet van de eerste de beste afkomstig is. maar uit de nieuwe editie van de in Engeland gezaghebbende Egon Ronay-gids voor hotels en restaurants. „Het beroemde Engelse ontbijt is nér gens meer", klaagt de gids. waa rin vooral kritiek wordt geleverd op het zelf bedieningssysteem. Wie nog zo'n „good old English'- ontbijt wil proeven, moet er vol gens Ronay voor naar Schotland, waar de Britse ontbijttraditie nog in ere wordt gehouden. door hans de Jong weerrapporten Wwrupportcn van guleravond 19 u Blokkering is een in de weer kunde vrij veel gebruikte term. Men bedoelt ermee te zeggen, dat de luchtdrukver deling als het ware verstard is. Het stromingspatroon (ge keken wordt nu naar de hoge re niveaus) is in het algemeen gesproken van west naar oost over de aardbol gericht, maar die stromingen houden zich niet aan de wet „de kortste weg tussen twee punten is een rechte lijn". Het stro mingspatroon vertoont vaak grote lussen. Uitstotingen in de richting van de Noordpool (ruggen van hoge druk) doen zich voor naast uitzakkingen in de richting van de evenaar (troggen van lage druk). In de Jaren met een sterke blokke ring. zoals 1975 en 1976. kan zo een systeem van lussen zich maanden achtereen handhaven. Dit betekent het naast elkaar voorkomen van warme zuide lijke en koude noordelijke stromingen. Van west naar uuSl gaaiiuc IM uiiigcileci «Ji stuit men dan op extreme weertypen, die totaal ver schillend zijn van elkaar: af wisselend is het abnormaal droog en warm en abnormaal nat en koud. Hoe het weer in een bepaalde streek of land uitpakt, hangt ervan af. of er een hogedrukuitstoting of een lagedrukuitzakking aan wezig is. Zo beleefde West- Europa bijvoorbeeld een zeer droge lente en voorzomer (ho ge druk), terwijl tezelfdertijd west-Rusland een ongekend koude en natte voorzomer meemaakte (lage druk). In veel jaren met een droge en warme zomer in west- en mid den-Europa vindt in oktober en november een opheffing van de blokeering plaats de normale recht toe recht aan west-circulatie gaat dan weer overheersen en de ene na de andere depressie met regen en storm glijdt met ontstel lend gemak op de Noordzee en zuid-Scandinavie af. Dai.rvan is in deze herfst wei nig of niets te merken ge weest tot nu toe. Almaar hou den hogedrukgebieden de deur naar het continent afge grendeld Betekent een door gaande blokkering in de ko mende maanden nu automa tisch winterweer voor ons land? Dat is nog maar zeer de vraag. Het hangt er immers vanaf, of wij een warme zuid elijke of een koude noordelij ke stromingstak over ons heen krijgen En dat nu is juist heel moeilijk of in het geheel niet te voorspellen. Dat een betrekkelijk kleine verschuiving van een blokke rende hogedrukzone grote gevolgen kan hebben, bleek in oktober 1976. Een ver plaatsing van slechts twintig graden o.l. naar het oosten bezorgde Engeland een zeer natte wijnmaand met 286 procent regen in Cornwall en 348 procent in de Grampian negiuii. Ziuiu- en uum- Noorwegen hadden zelfs een recordnatte oktober met 230 tot 400 procent neerslag De depressies konden ineens verder naar het oosten opdringen. In oktober 1976 is de zeewa tertemperatuur abnormaal warm geweest tot bij het ge bied rond New Foundland normaal. Tussen dertig en vijftig graden westerlengte en ten noorden van de vijf tigste breedtegraad was het Atlantische water over het al gemeen te koud. De onder zoeker J. Oerlemans gelooft dat een zone met te koud zeewater de ontwikkeling van een koude atmosferische trog van lage druk tot gevolg heeft, en te warm zeewater van een warme atmosfe rische rug van hoge druk. bei den aan de oostzijde van het „afwijkende water". Is dit inderdaad zo, dan zou de plas koud oceaanwater ten zuiden van Groenland in afgelopen oktobermaand wel eens de trog van lage druk over het oostelijk deel van de oceaan Uït Noord-Afrika heb ben kunnen doen installeren: het systeem dat ons weken achtereen veel zachte, zuide lijke winden deed toekomen Nu ligt er bij Ierland juist een nieuw hogedrukgebied van 1.030 millibar, dat zich sterk in noordoostelijke richting uitbreidt. Na wegtrekken van een koufront zal het bij ons overwegend droog weer ge ven met opklaringen en een toenemende kans op nachtvorst. De lucht achter het koufront was gisteren in Engeland en Ierland al zeer breed opgeklaard In mid- den-Ierland werd dinsdag ze ven uur zon geregistreerd De wind was op veel plaatsen noordelijk geworden en plaatselijk zelfs noord noordoost. onder meer in Manchester. In zuidoost- Engeland was tot gister avond 7 uur plaatselijk 8 mm regen gevallen. Stockholm HOOOWATER donderdag 18 november Vlis- aingen 10 45 23 23, Harlngvlu-Uluiicn 10.56- 23 28. Rotterdam 0 25-12 39. Schcvenlngcn II 55- IJmulden 11 28- Den Helder 3 33 18 43. Horlingi-n 5 46 19 07. Delfzijl 8 02 2102

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5