1 de amro bank in antwerpen Web rond Menten leek zich te sluiten Studenten horen 3 maanden eisen in paspoortenzaak Vrouwenorganisaties krijgen steun Pronk bij ontwikkelingsprojecten 't Zijn de kleine dingen die 't doen 1 Wielrijdersbond bekijkt relatie fiets en trein Gevolg jaar van de vrouw: ERS f7x Verzekering voor bromfiets duurder Wapenonderzoek in woonoord Vaassen wordt voortgezet FNV wil zes bedrijfsverenigingen Premie verplichte ziekteverzekering 0,7 procent lager Restanten aangetroffen bij explosie in Israël Perquin (KNOV) wil inlichtingen over minimumloon Onderzoek van recherche in ex-Poolse dorpen gaf doorslag Nederland steunt Vietnam financieel Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. VTET2 JINSDAG 16 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Vin een onzer verslaggevers GRONINGEN De |wielrij- drrsbond ENWB zal samen met de Nederlandse Spoorwegen een pro ject opzetten om de relatie (iets-trein ni te gaan. Er zal onder meer wor den nagegaan in hoeverre er duide lijke regelingen bestaan om de fiets nee te nemen in de trein. Ook wordt onderzocht of het nog redelijk moge- lijk is met de fiets op de perrons te komen. Gepoogd zal worden eventu ele belemmeringen in de aansluting van fiets op trein weg te nemen. In een viertal steden worden er proe ven genomen. In het onderzoek zullen ook de fiet senstallingen (is er voldoende plaats, zijn ze bewaakt, de ligging ten opzichte van de perrons en der gelijke worden betrokken. Verder wordt eveneens nagegaan hoe hel met dc fietsenverhuur zit. stand kweek het gij u] :unneif latdfl st. Dif weekJ ■woede iden, J stenen len té stenea üetop. irgade- Hel id. Wtó ?erk of paaide ulstert neerde de ln- lensen oei Ik uur lijk iet be ar In't i waar- rel aan lukUg zulke tamer- menie- de so- en oni meer allet er iets deling ond of is luk- af te Een WDM-delegatie heeft gisteren op het ministerie van defensie staatssecre taris Van Lent een betaalcheque wegens „teveel betaalde maaltijden" aange boden. Volgens de Vereniging van dienstplichtige militairen betalen dienstplichtigen in ons land jaarlijks ongeveer 27 miljoen gulden aan defensie voor niet gebruikte maaltijden. Gistermorgen is men vanuit verscheidene kizernes begonnen met een symbolische actie om dit geld „terug te vorderen". van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederlandse vrouwenorganisaties, die zich sa men met zusterorganisaties uit de landen van de Derde Wereld met ontwikkelingsprojecten willen gaan bezig houden, kunnen voor subsidie en andere ondersteuning bij minister Pronk terecht. ez.V.J. jen: P. mmer: Dt bewindsman liet dit gisteren we- la tijdens de openbare vergadering ót de Kamercommissie van CRM Weld over de beleidsgevolgen voor Nederland van het internationale laaf van de vrouw. Of de contacten telf meegefinancierd kunnen worden (ADVERTENTIE) In ons landje zitten dage lijks gemiddeld 4 miljoen voertuigen op de weg. Om je nou zo snel en veilig moge lijk te verplaatsen zijn 4bewegingen toegestaan. Vooruit,achteruit.rechts al. Inks al. —yoer je die zelfverzekerd uit en maak je tijdig duidelijk ivat je wilt, dan zijn wij 'n stuk verder. En u ook. De politie. betwijfelde de minister zeer. Het gaat alleen om de projecten zelf. Overigens legde hij er de nadruk op. dat vrouwen uit de ontwikkelings landen die in dergelijke organisaties zitten, meestal behoren tot de bo venste laag van de bevolking, en zich over het algemeen niet met de be strijding van de armoede bezig houden. Gastarbeiders Uitvoerige aandacht besteedde de commissie ook aan de positie van gastarbeidersvrouwen ln Nederland. Unaniem werd erkend dat hun posi tie erg. slecht Is. Minder nog dan hun mannen krijgen zij de kans om con tact te krijgen met de nieuwe cul tuur waarin.ze terecht zijn gekomen. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Lubbers is akkoord gegaan met een verhoging van de premies voor brom- en snor fietsverzekeringen. De Jaarpremie voor een WA-verzekering stijgt van 39,60 tot 49,20. Ook de Jaarpre mies voor cascoverzekeringen mo gen met 20 tot 35 worden ver hoogd. De verhoging gaat per 1 Ja nuari in. Volgens minister Lubbers is de pre- - mieverhoging gerechtvaardigd door de sterke stijging van schade- uitkeringen. In de cascosector is de sterke toename van het aantal diefstallen de belangrijkste oorzaak van de stijging der schade- uikeringen. aldus de minister. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het onderzoek naar de aanwezigheid van verboden wa pens ln het Molukse woonoord Vaas sen wordt nog steeds voortgezet. Een speciaal rechercheteam houdt zich hier mee bezig. Minister de Gaay Fortman antwoordt dit op vragen van het Tweede Kamerlid Molleman (PvdA). Volgens de minister is er nog steeds enige onrust ln het woonoord, waar op 14 oktober een aantal barakken werd gesloopt. Naar de juiste aard van deze onrust wordt nu een onder zoek Ingesteld. Het is niet on denkbaar dat na de terugtrekking van de politiemacht diefstal heeft plaatsgevonden van de achtergeble ven huisraad. Overigens is daarover bij de politie van Epe nog geen aan gifte gedaan. In de loop van de volgende week zal de rijksgebouwendienst een begin maken met het herstel van de barak ken die nog bewoond moeten blijven en het weghalen van de gesloopte barakken ln Vaassen. Voordat het herstel begint zal burgemeester J. H. Bergh van de gemeente Epe waartoe Vaassen behoort, een gesprek heb ben met vertegenwoordigers van Zuidmohikse organisaties. Bij de voorgenomen werkzaamheden zal geenpolitie aanwezig zijn. Nu nog 26 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De Federatie Ne derlandse Vakvereniging wil het aantal bedrijfsverenigingen zien te ruggebracht tot 6 S 8. Op het ogenblik zijn er 26 bedrijfsverenigin gen belast met de uitvoering van de ziektewet, de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering (WAO) en de werkeloosheidswet (WW). De FNV wil een onderzoek naar de manier waarop de bedrijfsverenigin gen in aantal teruggebracht kunnen worden. Dat onderzoek moet ver richt worden door de organisatiebu reaus. die vier jaar geleden een zoge naamd alternatlevenrapport maak ten over een doelmatiger en door zichtiger uitvoering van de sociale verzekeringswetten Volgens de federatie moet de her groepering van de bedrijfsverenigin gen aansluiten op de organisatie structuur van de vakbeweging, moet er ruimte zijn voor verdere samensmelting van de bedrijfsver enigingen en mag het werk van de gemeenschappelijke administratie van het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor (GAK) niet belem merd worden. Vijftien bedrijfsver enigingen hebben de zorg voor de administratie enkele jaren geleden aan het GAK opgedragen, elf heb ben nog een eigen apparaat. Van een verslaggever DEN HAAG De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1977 is vastgesteld op 8.2 pro cent van het verzekeringsplichtig loon. Dit komt neer op een verlaging van het premiepercentage van 0.7 procent ten opzichte van de gemid delde Jaarpremie voor he^ jaar 1976. Ten opzichte van de geldende pre mies voor het tweede half jaar 1976 blijft het premiepercentage onver anderd. De ziekenfondsraad had eind okto ber geadviseerd het premiepercen tage vast te stellen op 8.4. Uit de verlaging van het premiepercentage vloeit niet automatisch voort dat de ziekenfondsverzekerden volgend jaar een lager bedrag aan premie verschuldigd zijn, omdat de premie wordt betaald over het premieplich tige loon. dat door de loonontwikke lingen ook zal stijgen Het bedrag waarover maximaal pre mie verschuldigd is. is per 1 januari 1977 verhoogd van 101 tot 110 gul den per dag. Voor degenen die zowel dit jaar als volgend jaar de maxima le premie verschuldigd zijn betekent het nieuwe premiepercentage in fei te dan ook een geringe stijging. (ADVERTENTIE) Aardgas is een schone energie, milieu vriendelijk. veel toepassingen, onzichtbaar transport en vlak bij huis Redenen genoeg om zo lang mogelijk met de voorraad te doen. Hetgeen beiekent: een paar kleine dingen niet doen. Bijvoorbeeld: lucht uw kamers niet als de verwarming brandt. Regel" de temperatuur nipt door de deur open te zetten. Houd de zonnewarmte niet tegen als deze uw huis binnenschijnt. Want Nederland is wel rijk aan aardgas. Maar daarom hoeven we ons nog niet arm te stoken. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie t 9"«spondentiaa0rcs posioui. oomngm verstandig met energie Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Op een maandagmorgen legde Rudie M. (26) het paspoort van Hugo M. (25) in een telefooncel bij het Leidseplein in Amsterdam. Volgens afspraak werd het document daar weggehaald door een Westduitse relatie van Rudie. In mei van dit jaar werden de restanten van het paspoort aangetroffen op het lijk van Bernd Hausmann uit Wuppertal. Deze Westduitser zou verbonden zijn geweest aan de „Rote Armee Fraktion" en was om het leven gekomen toen zijn koffer, volgestouwd met explosieven. op het Israëlische vliegveld Ben Goerion ontplofte. Daarbij werd ook een Israëlische veiligheidsagente gedood en liepen zeven omstanders verwondingen op. f De student-pollticologie aan de VU Hugo M. uit Amsterdam hoorde gis teren voor de rechtbank in de hoofd stad drie maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Ook tegen de stu- l\ UZuld er all tri- Inden m het ls eni- ;n aan ;lkaw >mdat sm3fr *n wi •t het vérke- I. van loerin e" bu hoe?" Den >oekji le dis- n het rsbU i ver de andlu irevec ïrtxtf tbrif henes n, die aettk »n n* rsrnt Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het midden- en kleinbedrijf wil niet meewerken aan een centraal akkoord als de regering niet eerst duidelijk maakt wat er volgend jaar met het minimumloon gaat gebeuren. Dit zei gisteren de heer W. Perquin. voorzitter van het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond, op de algemene le denvergadering van zijn organisa tie. „Het ls voor ons van levensbe lang te weten of de regering per 1 januari een inhaalmanoeuvre wil uitvoeren". Het optrekken van de minimumlonen zou op grote proble men stuiten. ADVERTENTIE Klopt.Dank zij de AMRO bank voor Belgie NV, vooral gespecialiseerd in diamantzaken Adres: 74,Vestingstraat. Voor nadere informatie Amro kantoren of telefoon: 020-283684 Door Huib Goudriaan AMSTERDAM. Het heeft bijna een half jaar geduurd, voordat Pieter Nicolaas Menten tot verdachte werd verklaard. Na de beschuldigingen in het Israëlische dagblad Ha'arets, gevolgd door publicaties in Nederland, voelde het ministerie van justitie er eind juni nog niets voor het dossier over de reeds in de jaren vijftig van oorlogsmisdaden beschuldigde Blaricumse miljonair te lichten voor een nieuw onderzoek. Pas na zwaarwegende getuigenverklaringen over de betrok kenheid van Menten bij de moord op joden in Polen in 1941 (in een uitzending van TROS-Aktua). gelastte de Amsterdamse procureur-generaal mr J. F. Hartsuiker begin juli een onderzoek door de rijksrecherche. Ook waren er op 23 juni vra gen gesteld door de Tweede Kamerleden Molleman en Kosto (beiden PvdA) en de VVD-er Geurtsen aan de mi nister van jusitie: was het waar dat Nederland in 1949 Israëlische getuigenverkla ringen over Mentens schuld achteloos terzijde had ge legd? In juli en augustus werd het grote publiek ge confronteerd met een wirwar van berichten, verklaringen, documenten en getuigenis sen. waardoor de zaak er niet duidelijker op werd. Ook voor de rijksrecherche schijnt het aanvankelijk een bijna onontwarbaar web te rijn geweest. Pas midden vo rige week. aldus de journalist Hans Knoop, die zich vastbeet in de zaak die hij ook aan het rollen had ge bracht. was de justitie ervan pvertuigd voldoende nieuw materiaal tegen Menten te bebben om tot aanhouding te kunnen overgaan. Maandagmorgen belde de rijksrecherche bij de villa van het echtpaar Menten in Blaricum aan. maar de deur werd niet geopend. De bewo ners waren verdwenen. Uit de vele verklaringen, die in pers en op tv over Menten waren afgelegd, was altijd al één eigenschap van de miljonair, die alle getuigen tot „charla tans en lasteraars" betitelde, sterk naar voren gekomen: zijn vermogen om met bluf poker. list en intimidatie te „overleven". In de jaren vijf tig was Menten op een merkwaardig zachtzinnige manier door de Nederlandse justitie behandeld en in de jaren zestig wist hij enkele tonnen „schadevergoeding" van de Duitse staat los te krijgen. Dit alles deed sterk aan protectie, bescherming van hooggeplaatste vriendjes denken. Aanleiding De zaak-Menten werd zondag ?0 juni opnieuw, na zes entwintig jaar. een zaak doordat beeldende kunste naars een diepgaand onder zoek eisten naar de herkomst van door Menten te veilen kunstvoorwerpen. Demon strerende kunstenaars be weerden dat een deel van de 425 te veilen schilderijen, meubelen, tapijten en aarde werk afkomstig zou1 zijn uit geroofde joodse bezittingen. Menten gelastte daarop de veiling af. TROS-Aktua liet de maandag daarop Michael Hauptman aan het woord. Deze getuigde op 27 augustus 1941 te hebben gezien dat Menten in SS-unlform men sen had doodgeschoten. Ver volgens werd een foto ge toond van de kunstverzame laar in SS-uniform. Mr. F. P. Th. Rohling. oud- raadsheercommissaris van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, verklaarde, dat Menten in Duits uniform in de oorlogsjaren was opgetre den als ..kunstexpert" voor de SD-bevelhebber Schön- Een politieauto bij de villa van de heer Menten. garth, met wie hij ook be vriend was. De Israëlische journalist Chaviv Kanaanlas een verklaring voor van de getuige Jakob Loebal: „Men ten woedde als een storm door twee dorpen (in Polen» en vermoordde bijna heel de joodse bevolking." Menten noemde in deze uitzending alle stukken vervalsingen, sprak over een tegen hem ge richt „komplot" en noemde de getuigen ontoerekenings vatbaar Poolse gegevens Op 11 juli deelde de centrale commissie voor onderzoek naar nazi-piisdaden in Polen mee haar dossiers beschik baar te stellen voor de Neder landse autoriteiten. Volgens de Poolse gegevens en ook volgens publicaties van het weekblad Accent had Men ten in 1941 en 1942 deelgeno men aan de moord op een joodse familie, van wie hij een langdurige civiele proce dure had verloren. Een wraakneming dus. Allen die daarin tegen hem hadden ge tuigd werden vermoord, even als andere Poolse burgers van joodse afkomst uit de toen Poolse, en nu Russische, dorpen Urycz en Podhorce Deze dorpen zijn de afgelo pen weken bezocht door Ne derlandse rechercheurs, waarbij massagraven werden geopend en getuigen werden gehoord. Het net rond Menten begon zich te sluiten. Of de rijksre cherche nu ook voldoende materiaal heeft om te kun nen bevestigen dat dc kunstverzamelaar inderdaad kunstwerken van vermoorde joden bezat, is (nog) niet be kend. Volgens de Poolse com missie zou hij eind 1943 drie spoorwagons van de Gesta po. de Duitse geheime politie, ter beschikking hebben ge kregen om zijn buit naar Ne derland te kunnen brengen. Het ziet er naar uit dat de verdachte ruim dertig jaar la ter Nederland opnieuw onge hinderd heeft kunnen verla ten: op zondagavond:per au to volgens ingewijden dent-economie, Rudie M. eiste de officier van justitie, mr L. van den Berge, drie maanden gevangenis. Rudie M. die niet voor de rechtbank was verschenen, was ten laste gelegd Hugo bewogen te hebben zijn pas poort af te geven. Hugo M stond terecht omdat hij zijn pas eigen dom van de Staat had verduis terd. Op eeh congres van linkse organisa ties in Appelscha was Rudie een Westduitser tegen het lijf gelopen, die hem een paspoort vroeg om een voortvluchtig lid van de Baader Meinhof-groep te helpen. Bij het ho ren van de persoonsomschrijving dacht Rudie meteen aan Hugo, om dat deze de juiste lengte en kleur ogen zou hebben. Uit politieke voor keur stemde Hugo erin toe zijn pas poort af te staan. Rudie beloofde hem het document na een half jaar terug te geven. Geschrokken „Ik schrok," vertelde Hugo gisteren aan rechtbankpresident mr S. Slag ter. „toen ik hoorde wat er in Tel Aviv was gebeurd. Ik voelde me ech ter niet verantwoordelijk voor de explosie en de gevolgen daarvan. Door het afgeven van mijn paspoort wilde ik een politieke daad stellen. Mijn pas is echter voor een geheel ander doel gebruikt dan de bedoe ling was." Verder zei Hugo ook zeer verbaasd te zijn over hetgeen in Israël is voorge vallen. „De leden van de Rote Armee Fraktion zijn waarlijk geen duivels. Wat in Tel Aviv gebeurde was en is hun methode niet. Leden van de RAF zijn mensen met zuivere ideeën, die de gewapende strijd als laatste middel zien om te voorkomen dat Duitsland afglijdt naar het fas cisme. Overigens is de RAF niet meer dan een versplinterde groep mensen, die een veilig heenkomen zoeken." aldus Hugo. De andere verdachte Rudie M. liet de rechtbank in een verklaring we ten de gebeurtenissen in Tel Aviv te betreuren. Hij wilde echter niet voor de rechtbank verschijnen, omdat „de wetten waaraan de rechtspraak gebonden is, handhaving van de maatschappelijke orde tot doel heb ben." „En Juist die orde wil de revo lutionair vernietigen." aldus Rudie in zijn verklaring Rechtbank-president mr Slagter weigerde deze verklaring voor te le zen, omdat hij niet wilde fungeren als spreekbuis van politieke opvat tingen. Globaal geformuleerd komt de verklaring van Rudie neer op een aanklacht tegen het politieke sys teem in de Bondsrepubliek. Onnozel i In zijn requisitoir vroeg mr Van de' i Berge aandacht voor de dood van de veiligheidsagente Verder vond de* r officier van justitie de achtergron- den van de ..paspoortenaffaire" on duidelijk. „We weten nu wél dat de activiteiten van de Baader Meinhoff- groep zich uitstrekken tot in Neder land," aldus de officier. Mr. Van den Berge zei voorts Hugo onnozel te vinden. Dat hij zijn paspoort afgaf zonder rekening te houden met ge bruik ervan voor terroristische doel-' einden, vond hij onbegrijpelijk. De verdediger van Hugo, mr J. dë' Gooijer, meende daarentegen dat er geen verband valt waar te nemen tussen het beschikbaar stellen van het paspoort en de gebeurtenissen in Tel Aviv. Hij verzocht de rechtbank dan ook geen gevangenisstraf op te leggen, maar een geldboete. „Een geldboete staat in verhouding tot het ontvreemden van een waardevol voorwerp, een gevangenisstraf niet." zo betoogde de advocaat. De rechtbank doet op 29 novembej uitspraak. Van een verslaggever DEN HAAG - De Nederlandse re gering geeft aan Vietnam 100 mil joen gulden ontwikkelingssteun. Vorige week is er in Hanoi over eenstemming bereikt over de beste ding van het Nederlandse hulpaan bod. aldus het ministerie van byi-_~ tenlandse zaken Van de honderd miljoen gulden. bé-«- stemd voor de jaren '76 en '11 is* vijftien miljoen een lening. Het res tant is een schenking. Rita „Tommy oefent vast voor onze Irouwdaj»..." (ADVERTENTIE i

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3