Sportvissers voelen zich achtergesteld Hoogste rechter beschermt nu wel tegen fout overheid Lekker eten voorniet al in België te veel geld Mallorca: vuil! Het gaat niet goed met onze Hoge Raad Na Griekenland nu look Israël duurder Oudheid in verval )e Hoge Raad is „om" j Omkeer Goedkoop tanken in Duitsland CNV en BLHP buiten staking bij Adler Leiden Scherpe nota van federatie van deltavissers „Overheid meet met twee maten' Ook u laat uw vakantie verzorgen Tel. 020-913456 TEGEN ZULKE LAGE PRIJZEN, KUN JE ZELFS IN LONDEN NIET KOPEN: Mi MISS-I-SIPPY, 10/RHjf -^AANDAG 15 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET H9 Door mr N. D. Jörg Onder de kop „Het gaat niet goed met onze Hoge Raad" meldden we in Trouw van 12 april j.l. een betreurenswaardige beslissing: iemand zat in voorlopige hechtenis in een huis van bewaring en diende op tijd bij de administratie daarvan een beroep op de Hoge Raad in tegen zijn veroordeling. Dat beroeps- schrift bleef daar te lang liggen, ten gevolge waarvan het na de wettelijke termijn van zeven (thans: veertien) dagen bij de Hoge Baad arriveerde. En deze nam het daarom niet in behandeling. I We schreven toen: „Wat is dus nu de I situatie? De overheid die iemand ge- 1 vangen houdt, kan ervoor zorgen dat I die persoon niet van zijn rechtsmid- I delen gebruik kan maken. Dat heb- I ben we dan te danken aan de Hoge I Raad, die juist de vrijheid van de I burgers tegenover de anders almach- tige overheid moet bewaken. Zo zou I het moeten zijn. Maar we zien juist I het tegendeel. De Hoge Raad wil I Juist geen controle'uitoefenen op de handel en wandel van overheids- I organen en -personen die een rol I spelen in het strafrecht". I Gelukkig is de Hoge Raad inmiddels op deze dwaling zijns weegs terugge komen. Ook dit valt weer te lezen in de Nederlandse Jurisprudentie (1976, nr. 502). Het ging om iemand die een straf in een gevangenis uitzat en tegen een (ander) vonnis hoger beroep wilde instellen. Het vereiste geschrift gaf hij aan de sociaal ambtenaar van die gevangenis, die dit vervolgens naar de verkeerde in stantie stuurde, welke op haar beurt niet de oplettendheid had dit ge schrift met spoed te bestemder plaatse te brengen. Dan zou het op tijd zijn gearriveerd, in plaats van één dag te laat, zoals nu. De rechtbank die over de ontvanke lijkheid van dit hoger beroep moest oordelen, hield zich echter aan de wettelijke termijn (hetgeen veilig kon gebeuren, want de Hoge Raad deed dat Immers ook) en behandelde het hoger beroep niet. Daar was de veroordeelde het echter niet mee eens: hij zocht zijn heil in cassatie bij de Hoge Raad. En ziet: de Hoge Raad ging om en oordeelde: „Niet kan worden aan vaard dat wie rechtens van zijn vrij heid is beroofd en zijnerzijds op tijd een beroepsprocedure is begonnen, door een ambtelijke fout van een behandeling van dat beroep versto ken kan blijven." Eindelijk, na vijf tig jaar, is dan nu een eind gemaakt aan de onbevredigende toestand dat iemand die buiten zijn schuld te laat is met het instellen van een rechtsmiddcel, achter het net vist, althans voorzover het betreft ambte lijke fouten. Bijzonderheden Er zijn een paar aardige punten ron dom deze zaak. Allereerst: de advo caat-generaal (eert lid van het open baar ministerie dat de Hoge Raad adviseert over het cassatieberoep) is in deze zaak een andere dan in de vorige zaak. Destijds werd krachtig bepleit dat de Hoge Raad niet op de wetgever moest wachten maar een uitspraak moest doen die het rechtsgevoel zou bevredigen, hoewel dit niet in overeenstemming met de wet zou zijn. Nu echter legde een andere advocaat-generaal bij voor baat het hoofd in de schoot. Voorts: De strafkamer van de Hoge Raad heeft inmiddels enige verande ring in de personele samenstelling ondergaan. „De Hoge Raad" is na tuurlijk ook een hoge raad van men sen; dat zijn we geneigd wel eens te vergeten, de staande uitdrukking: „de Hoge Raad is om", kan dan ook heel wel staan voor: een nieuw lid heeft de oude leden omgepraat. Tenslotte: de strafrechtshoogleraar die het arrest van commentaar heeft voorzien, is ook een ander. Specu leerde de vorige annotator erop dat er in de toenmalige zaak zo weinig muziek zat, dat de Hoge Raad het daarom misschien niet nodig vond de beslissende stap te doen (alsof dat er toe doet wanneer het om het ui toefenen van een essentieel recht N6Qdti6f gaat), nu is op zijn beurt de hoogle- raar Mulder uit Nijmegen maar ma tig enthousiast over het arrest. Want omdat de Hoge Raad geen motivering geeft, is voor hem het arrest niet meer dan een „cri de Justice" waarvan geen bevruchtende werking voor de toekomst uit kan gaan. Een regel waarop de beslissing (oogste rechter beschermt liet meer tegen de overheid loor mr N. D. Jörg liet gaat slecht met onze Hoge Raad. Hij moet vele juridij^ Vroblemcn oplossen, maar onfeilbaar is berust, kan immers niet worden t formuleerd. Dit nu lijkt me wat te negatief. Ligt niet aan ons hele strafprocesrecht het beginsel van het „fair trial" ten grondslag? Is het niet zonneklaar in strijd met een behoorlijke procesor de, wanneer verdachten door ambte lijke fouten in hun rechten kunnen worden beknot? Frans vakantiedorp I met Nederlands Ueid gebouwd I De groeiende populariteit van va- I kanties per eigen auto stimuleert Nederlandse bouwers, banken en J beleggingsmaatschappijen de I laatste jaren steeds meer tot het I investeren in vakantiedorpen. I Nieuwste initiatief: de bouw van 1 een dorp (Valmorel) in de Franse I Savole, 80 km ten oosten van Lyon. Van het daarvoor benodigde be drag van 200 miljoen gulden nemen 1" derlandse beleggers 60 miljoen voor hun rekening. naker is de voormalige direc- yan Eurowoningen, dr. J. Poot, directeur van Pan Eurohome ing, die voor 15 procent in het Ject gaat deelnemen. Daarnaast ">en de Rabobank, de pensioen- lsen voor de metaalnijverheid, roer- en havenbedrijven, de iwnijverheid en Hoogovens er geld in gestoken. Het dorp, dat is opgezet voor zowel zomer- als winterrecreatie, zal be staan uit kleine woonkernen met pleintjes. De hotels, appartemen ten, woningen en chalets worden gebouwd in de stijl van de streek. In totaal komen er 9000 bedden. Al met Kerst hoopt men een hotel met 39 kamers en een appartemen tengebouw open te hebben. Voor hen, die er eens echt een weekendje uit willen om zich te laten verwennen bieden on geveer honderd Belgische ho telletjes in dit seizoen specia le gastronomische arrange menten. De gemiddelde prijs ervan be draagt honderd gulden (maar voor 60 en 150 gulden zijn ze er ook) en daarvoor krijgt men behalve logies van zaterdag op zondag, een exquis diner, een ontbijt en een lunch op zondagmiddag. De arrangementen worden aange boden zowel door hotelletjes in de Ardennen als in de kuststreek. Ver schil ertussen is, dat de arrange menten in het kustgebied meer op het uitgaansleven zijn gericht, ter wijl het accent in de Ardennen veel meer ligt op rust en sfeer. De meeste hotels dóór liggen veelal ook buiten de dorpen, soms mid den in de-bossen, en hebben meest al niet meer dan 9 tot 12 kamers. De patron staat er nog in de keuken en madame bedient. Zoals de naam al zegt, wordt het zwaartepunt van de weekends ge legd op de kookunst, wat betekent dat men sterk Frans getinte maal tijden geserveerd krijgt (in deze tijd veel wild, maar ook forel) met alle Franse zwier er omheen: ro zenblaadjes in de vingerkommen, gekoelde glazen, verwarmde bor den, truffels bij de koffie en een vriendelijk welkom van de patron zelf. Tussen de maaltijden door heeft men alle gelegenheid de even tuele overtollige calorieën er weer af te lopen, want wandelwegen zijn er genoeg in de Ardennen (alle bos sen zijn vrij toegankelijk) Het Belgisch verkeersbureau in Amsterdam (Leidseplein 7) ver strekt brochures, waarin alle arran gementen met prijzen zijn opgeno men. Aanbevolen wordt zeker een maand van de tevoren te reser veren. Na de voor volgend jaar aangekondigde prijsverhoging van gemiddeld 40 procent door Griekse hoteliers dreigen nu ook de Israëlische hotel exploitanten met fikse verhogingen. De secretaris-generaal van de Is raëlische hotelassociatie, Moshe Amir. heeft al gezegd, dat de reisor ganisatoren volgend jaar zeker 30 procent meer moeten betalen voor accommodatie dan dit Jaar, als de regering de hoteliers niet meer Is raëlische ponden betaalt voor hun verdiende buitenlandse valuta. I Zij klagen erover, dat zij veel min- I der voor hun vreemd geld krijgen I dan de Israëlische exporteurs. Opvallend is, dat geluiden over prijsverhogingen juist komen uit twee landen, die dit jaar record aantallen toeristen hebben ge boekt. In de eerste acht maanden van dit jaar steeg het aantal in Israël met 33 procent tot 537.000 en een verdere groei wordt verwacht nu de regering toestemming heeft gegeven voor een beperkt aantal (goedkopere) chartervluchten (uit Engeland en Duitsland). In Griekenland was de groei met 37 procent zelfs nog groter: in de eerste acht maanden noteerde men er ruim drie miljoen buitenlandse vakantiegangers. Vooral in Nederland blijkt Grie kenland populair, met 61 procent nam het aantal toeristen toe tot ruim 74000 (zelfs tot eind oktober waren de meeste reizen volge boekt). Nederlandse reisorganisatoren schrijven de door de Grieken aan gekondigde prijsverhogingen voor al toe aan het feit, dat veel hoteliers het afgelopen seizoen een bezet tingspercentage van bijna honderd procent hebben genoteerd en niet meer hoeven te concurreren. De secretaris-generaal van de Griekse vereniging van reis agenten, Dinos Arvanitis, heeft dit ontkend: „Onze kosten zijn sterk gestegen en bovendien moeten we zoveel belasting betalen, dat prijs verhoging onontkoombaar is." Het vakblad voor de reiswereld DIT (documentatie en informatie over toerisme), waarin ook de ver eniging van reisbureaus ANVR haar officiële mededelingen laat verschijnen, heeft zich geheel tegen de gewoonte in kritisch uitgelaten over een van de populairste vakan tie-eilanden. Onder de kop „Mallor ca, doe er wat aan" stelt het vast, dat het eiland verregaand wordt aangetast door milieuvervuiling: het stinkt er, de bossen liggen er vol met vuilnis en er wordt niets tegen gedaan. Het blad verwijt de overheid ervan er onvoldoende op toe te zien, dat grondeigenaren hun terrein schoon houden. „Kartonnen dozen, fles sen, puin, houtafval blijven er vaak maanden liggen. Overal treft men kleine vuilnisbelten aan", aldus het blad. Flessen vormen een probleem apart, want vrijwel nooit wordt daarvoor statiegeld geheven. Ge volg: ze worden weggegooid en lang niet altijd in de vuilnisbak. Veelal zijn die flessen afkomstig van bars en restaurants, die er geen raad mee weten en ze tenslotte bij Wie nu toevallig tóch even in Duits land is, kan profiteren van de daar al een paar weken durende benzi neoorlog met de daaraan gepaard gaande lagere prijzen. Super kost er nu 93,9 pfennig, nor maal 89,9 pfennig. Bij zeiftanksta- tlons gaat daar nog eens 4 cent af. Oorzaak van de prijsdalingen zijn de omvangrijke olie-importen én het feit, dat het vakantieseizoen voorbij is. honderden tegelijk ergens langs een stille weg of in een bos achter laten. Dit vervuilingsprobleem doet zich met name voor in de toeristen centra, maar ook een stadje als Sóller tobt met dit probleem. De drie 's zomers droog liggende be ken, die er doorheen lopen, worden door de bewoners als vuilstortplaats gebruikt, wat bete kent, dat 's winters als ze verande ren in driftige stroompjes al het vuil naar zee wordt gevoerd en tenslotte op de stranden terecht komt. Tot de milieuvervuilers rekent DIT ook de riolering en de rioolwater zuiveringsinstallaties. In een van de bekendste badplaatsen staat zo'n installatie midden tussen de hotels, meestal een ondraaglijke stank verspreidend. En omdat de riolering niet overal even doelma tig en deugdelijk is, wordt men op een wandeling vaak onaangenaam getroffen door kwalijke geuren, al dus het blad. O De ANWB heeft haar oude, al uit 1965 daterende reisgids voor Grie kenland vervangen door een nieu we. Voor de samenstellers beteken de dit een nogal ingrijpende aan passing, want er is in de afgelopen elf jaar wél het een en ander veran derd. Evenals veel andere gisen van de bond scoort ook de Griekenland reisleider hoog wat betreft de exac te informatie. Zelfs de Grieken- land-kénner put er nog zoveel nieuws uit, dat aanschaf 14,95) alleszins verantwoord is. Ook al omdat de samenstellers zich niet hebben laten leiden door de slo gans van de Griekse WV's: kri tische noten vindt men er ook (en veel) in. De monumenten op de Acropolis in Athe ne. Griekenlands grootste toeristische^ trekpleister, zijn de laatste tien jaar meer in verval geraakt dan in de rest van hun 2500-jarig bestaan. Luchtvervuiling, la- UQai en vernielingen door toeristen (zo'n wee miljoen komen er jaarlijks op be zoek) hebben het steen zo aangetast, dat de Grieken een grootscheeps red dingsplan hebben op gesteld. De foto laat het we reldvermaarde Er- echtheign zien, waar van de zes Karyali- den (pilaren in de vorm van vrouwen beelden) in gips wor den verpakt. De beel den zullen, zodra de mallen klaar zijn, worden vervangen door kopieén en zelf verhuizen naar een nog te bouwen museum. Ook een deel van het Parthenon staat op het ogenblik in de steigers en zo zal het nog wel een tijdje blijven, want de res tauratie (kosten 30 miljoen gulden) zal waarschijnlijk vier Jaar duren. Natuurlijk is het van belang om een „dienstregeling" te hebben waarin een behoorlijke procesorde concreet gemaakt wordt. Maar het kan niet anders of zo'n dienstregeling, het wetboek van strafvordering, schiet wel eens te kort. Wettelijke regels kunnen in strijd komen met het be ginsel, hoewel die regels geacht wor den dat beginsel te verwezenlijken. Maar voor honderd procent lukt dat nooit Beginselen, hoe vaag en wei nig omlijnd ook. wijzen in een be paalde richting en daaraan moeten de wettelijke regels steeds getoest worden. Dus: een „cri de Justice" is dit arrest bepaald niet alleen, veeleer een „cri de principe". Vandaar misschien ook dat de Hoge Raad hier onvoorwaar delijk zijn „onaanvaardbaar" uit spreekt. LEIDEN De Industriebond CNV en de Unie BLHP hebben zich gedis- tancieerd van een korte staking die vrijdagmiddag bij Adler in Leiden is gehouden op initiatief van de Indus triebonden FNV. Inzet van de sta king was een conflict over de inte gratie van het arbeidsvoorwaarden beleid. Tijdens besprekingen in ok tober waren directie en bonden het eens geworden over vier punten, waaronder de vaststelling dat ver worven rechten niet zouden worden aangetast en dat zoveel mogelijk werknemers onder een CAO zouden vallen. De notulen van de bespre king suggereerden echter wat an ders, vonden alle bonden; ook het CNV en de Unie BLHP. Laatstgenoemde twee bonden wil len hier met de directie over praten maar het FNV eiste vrijdagmiddag in een ultimatum van de directie dat deze alsnog zou verklaren wat vol gens de bonden afgesproken was. Tijdens het uitspreken van het ulti matum legden plotseling ruim 300 van de 500 werknemers het werk neer. „Aan dit spelletje doen we niet mee", zei districtsbestuurder Neder- veen van de Industriebond CNV. „Wij wensen in goed overleg tot een goede salarisstructuur te komen". EINDHOVEN Er zijn in Nederland 1.3 miljoen hengelaars die regelmatig hun simmetje uitgooien. Wetenschappelijk staat vast dat de hengelsport de meest beoefende vorm van vrijetijdsbesteding is. Verwacht zal dan ook mogen worden dat de overheid, die allerie sport- en recreatieve activiteiten subsidieert, haar als typische mengvorm van sport en recreatie alleszins welwillend tegemoet zou treden. In een door de Elndhovense journalist Cor van Heugten voor de Federatie van Deltavissers opgestelde nota wordt echter van een „onverteerbare achterstelling" gesproken. Van Heugten, zelf een liefhebber van hengelen, slaat in de nota zo af en toe een bittere toon aan. Dat blijkt te recht "als men leest welk een typische houding allerlei overheidsinstanties tegenover de hengelsport aannemen. Een hengelaar die wil vissen moet betalen. Hij moet om te beginnen een bijdrage bewijs of een kleine vis- akte kopen, een rijksvergunning om te mogen vissen. Ooit gehoord, aldus van Heugten, dat een voetballer, zwemmer, hoc keyer of roeier eerst een soort belas ting moet betalen voor hij zijn sport mag beoefenen? Iemand die met zijn jacht door stromen en kanalen vaart, krijgt gratis en zelfs op zondag brug gen geopend en sluizen geschut. Hij mag met de golfslag van zijn dure schip kosteloos oevers beschadlgep. Er worden zelfs miljoenen besteed aan speciale schutsluizen die de re creatievaart om veiligheidsredenen van de beroepvaart scheidt. De hen gelaar daarentegen moet als hij ook maar één voet op een oever 2et om aan de waterkant te komen vaak „looprecht" betalen. Hij moet mees tal ook nog een fiks bedrag neertel len aan de rechthebbende op een viswater om zonder een bekeuring te krijgen te kunnen hengelen. Dit alles heeft niets te maken met kosten die het rijk of andere overheidsinstan ties voor hem zouden moeten ma ken. De hengelsport is gewoon een melkkoe waarin een algemene in komstenbron wordt gezien. Maar is de hengelaar dan principieel met Iets anders bezig dan degenen die wandelen, varen, zwemmen of zonnebaden in bos of duin aan het strand of langs en in de rijkswate ren? Er worden kapitalen uitgetrok ken voor de inrichting van oeverstro ken voor recreaUe en de aanleg van Jachthavens. Het rijk en de meeste gemeenten spenderen voorts miljoe nen aan subsidies voor de bouw van sporthallen en de aanleg van sportvelden. Maar, vraagt Van Heugten zich weer af. is er één gemeente die ten behoe ve van haar gemeentelijk viswater honderdduizenden guldens inves teert voor een goed vlsbeheer? Inte gendeel. veel instanUes proberen de laatste Jaren Juist de pachtprijzen nog te verhogen en zijn zelfs wa terschappen die door verlaging van het waterpeil de onvervangbare broedplaatsen van vis vernietigen. Met twee maten Er zijn veel harde feiten die aanto nen dat er op wettelijk en bestuur lijk vlak met twee maten wordt ge meten. Van Heugten: „De discrimi- naUe is overigens historisch ge groeid. ook door de schuld van de voormannen van de hengelsport zelf Zij hebben nooit hun mond openge daan. De sociale en maatschappelij ke betekenis van de sportvisserij is veel te weinig uitgedragen. Maar het is onloochenbaar dat zij in een dichtbevolkt en geïndustrialiseerd land als Nederland van nationale betekenis is. De hengelsport wordt zelfs medisch hoog aangeslagen. Van Heugten vindt dan ook dat zij evenveel recht heeft op subsidie als een openbare bibliotheek, evenveel recht ook op exploitatiebijdragen als de vele veld en zaalsporten. Het wordt hoog tijd dat de hogere en lagere overheden hun bestuurlijk beleid aan rechten en behoeften van deze grootste vorm van vrijetijdsbesteding aanpassen. In een tweede nota pleit Van Heug ten voor de aanleg van sportvlsha- venfi en het aanwijzen van plaatsen daarvoor en structuurplannen. Dat kunnen kleine opslagplaatsen voor eenvoudige visbootjes zijn die ge makkelijk te water moeten kunnen worden gelaten. De accommodatie zou zonodig kunnen worden uitge breid met een loods of een kleine voorhaven voor grotere boten. Door de aanleg van dergelijke havens kunnen kwetsbare gebieden worden gespaard. Dit geldt uiteraard niet alleen voor Zeeland en Brabant waarvoor Van Heugten de nota geschreven heeft maar evengoed voor het overige vis water in Nederland zoals het IJssel- meer, de randmeren en de rivieren. ZAKENFLITSEN BONTMANTELS»! BÓNTMANTELS"1 Dames! Nederlands grootste bontmantelmagazijn gaat door met prijzen waarvan u zult zeggen 20% a 30% beneden de normale waarde! Volle garantie Krediet service mogelijk. Dit kan alleen: Het Bonlpalcis. Hoogstraat 1 S3. Rotterdam-C., tel. 010-143837. Reisgeld terug bij koop Vrijdags tot 21 uur geopend. Gaat u 'n bontmantel kopeni Geweldig, nu nog alle Bontman tels vergelijkbaar 25% lagere prij zen' Nergens zo goedkoop' Echte garantie Kredietserviee mogeli|k La Reine. Jonker Fran6Slraat 75 (vijl en zeventig). Rottordam-C tel. 010-110758 Bi| koop terug Vrijdags tot ?i geopend Heer. 57 jaar. zoekt goed Kosthuis in omg. Westland Indien mog. met huisel. verkeer. Tel 07O—25412S. 1st. 428. werkdagen van 917 uur. Vragen naar Dhr. v. Loenen. Goed Idee voor bont eerst kij ken b«j de grootste goedkoopste bontzaak v Nederland Duizen den kone en lange BONTMAN TELS nu nog zeer lage prijzen' m garantie. Desgew. zeer soepele kredietservice Oe Bontkoning. Hoogstraat 97. Rotlerdam-C.. tel. 010-117117. Parkeren v. zaak Bij koop reisgeld v. 2 pan. terug (ook benzine) Vrijdag tot 21 uur Wij zouden het er wel In wHIen pompen, voor achrt|l-, Tet- en Re- kanmachines eersl ki|ken bij AVe- ha. Meer dan 500 machines in voorraad. Prljzan v.a. 95 Avehe kantoormachine import BV. ver koop. en teehniesche dienst. Bctweweg 50. A dam Tel. 248437. ook zaterdags geopend REINIGEN van meubelen en tapijten aan huis. Mo-tex in lichtingen 010-207720 DATSUN UEA1FR door Perscombinatie reizen Maaltje slerk mei hel i O Noteert u mij maar als lid J O Graag eertt inlichtingen j Naam: m/v j Adret:J J Plaats: Bcdr. Uk: j In open env. zonder postz. aan J MTNV, Antw.Nr. 1096, Utrccht.j Plisseebroeken, onderwijdte 0- pijp 3 mtr, mt. 36-4225," Corduroy jacks, or mt. 36-4225," Kung Fu jacks in gestepte satijn, mt. 36-4225 Salopets/Overgooiers, «r vele kleuren, mt. 36-44OJj" Keizerstraat 45, Scheveningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9