Aantrekkelijk project kampt met moeilijke akoestie Onthullend blijspel Zorgen dat zijdan verzorgd zijn. Rabobank Q Concertreeks: Vanuit Webern Verre vrienden van Ayckbourn Nikolai Petrow geïnspireerd in Tsjaikofski's Pianoconcert Etna wil praten met vakbonden A Caballero. Konstante kwaliteit. Anders dan andere. MAANDAG 15 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET P8/RH Een geijkt kluchteffect krijgt een onthullende betekenis: de normale communicatie tussen man (Edmond Classen) en vrouw (Margreet Blan ken) is in Ayckbome's „Verre vrien den" onmogelijk geworden - tot ver bijstering van de verre vriend (Eric van den Donk. door R. N. Degens DEN HAAG Het is wel bij zonder sneu dat de originele plannen die bij voortduring door het Residentie Orkest worden uitgebroed en verwe zenlijkt, zo door de omstandig heden gedwarsboomd worden. Neem nu het nieuwste projekt „Van uit Webern". Een reeks van vier pro gramma's opgezet vanuit het werk, de persoon en de tijd van Anton Webern, één van de drie groten uit de nieuwe Weense School, waarvan Ar nold Schönberg met zijn twaalftoon- systeem de grondlegger is geweest. De idee voor deze reeks kwam van orkest-cellist Piet Veenstra, en om dat het een goed idee was begon men het uit te werken. Het zou een mooi projekt zijn voorde nieuw verworven concertruimte: de gerestaureerde Nieuwe Kerk aan het Spui. Het oeu vre Webern bevat veel muziek voor kleine bezetting, maar er kunnen in de Nieuwe Kerk ook stukken voor groot orkest uitgevoerd worden. Ja wel. Maar hoe klinkt dat daar. En daar schuilt dan weer de pech van het ambitieuze en in zijn doen en laten bijzonder flexibele Residentie Orkest, dat wat originele program ma-ideeën heeft in ons land niet ge ëvenaard wordt. Zaterdagavond heeft men tijdens het eerste concert in de Webern-reeks kunnen horen hoe het klinkt. En dat was over vrij wel de gehele linie teleurstellend. De magnifiek gerestaureerde kerkruim te is met zijn stralende kaarsenkron en en zijn diep-bruin eikenhout een lust voor het oog. Maar daarvoor komt men niet in de eerste plaats. Waar het om gaat is de muziek, en die klinkt op de meeste plaatsen bij deze opstelling van het ensemble onder het orgel zeer onbevredi gend. Tijdens eerdere concerten door het Residentie Orkest is deze zeg maar moeilijke akoestiek ook al gebleken. Er kan waarschijnlijk door een andere orkestopstelling nog wel wat aan gedaan worden, maar naar mijn s mening blijft het sukkelen. Zowel voor kleine als voor grotere en sembles. Zaterdag was er. van wat nuances in klankkleur en wat gedetailleerdheid van het klankbeeld betreft in de drie kleine stukken voor viooloncel en piano opus 11 (1914) even weinig te horen als in de vijf stukken voor orkest (1913). Wel was te merken dat de diverse formaties uit het Resi dentie Orkest onder dirigent. David Porcelijn met góed resultaat hard op dit programma hadden,gewerkt, dat de sopraan,Catherine Gayer met veel flair haar ruetjaltijchtrefzekere intonatie aanvaardbaar weet te ma ken, dat het niét aan: pianist dan van der Meer eb celiïst Godfried fïooge- veen lag dat ermaar zo wenig van de stukken opus 11 en van de onvol tooide Sonate voor Violoncel en Pia no (1914) overkwam, eh dat het Rot terdams Conservatoriumkoor on danks een opvallend grote bezetting toch wel lenig en doorzichtig klonk. Dat laatste was dan in een weinig uitgevoerd stuk van Brahms: „Ge- sang de Parzen" dat, evenals werken van Schubert en Mozart, ook in dit programma paste doordat Webern er persoonlijk op een bepaalde ma nier (uitvoering - hij was ook diri gent - of bewerking) mee verbonden is geweest. Allemaal aardige aspt ten van deze interessant opgezet concertreeks, die schriftelijk be| leid wordt door een soms wat ro: melig gesteld, maar wel zeer infc matief boekje (95 pag.) „Vanuit bern" dat vijf gulden kost, en do de volledige liedteksten die gratis de kerk ter beschikking liggen. En dan te weten dat het, ondanks zeer aangename verwarming zo schuwelijk tocht in die kerk, dat orkestleden terecht geprotestei hebben tegen het repeteren in ruimte. En misschien straks wel gen het concerten geven daar. Hei wel sneu voor het Residentie Orfe dat deze uitweg uit de moeil houdbare toestand in het Congi gebouw ook al weinig uitkoi blijkt te kunnen bieden. En dat meer waar het publiek veel intere toont; de kerk was zaterdagavo stampvol. door André Rutterr APELDOORN - De to neelgroep Theater vertoonde zaterdagavond in schouwburg Orpheus voor het eerst in Ne derland een nieuw blijspel, „Verre vrienden" van de Engel se schrijver Alan Ayckbourn, van wie zij het vorig seizoen de trilogie „Zo zijn onze manie ren" gespeeld heeft. Een blijspel dat duidelijk uit deze tijd komt. En niet alleen omdat het ln een moderne, fraaie bungalow (de corontwerp van Hep van Delft) speelt. De jonge vrouw, die daar met haar man thuis hoort, heeft er een bijeenkomst van een paar vrienden georganiseerd om een vroegere vriend, van wie zij gehoord heeft dat door Jac. Kort AMSTERDAM - de 33-jarige Rus sische pianist, Nikolai Petrow, die zaterdagavond met het A'dams Philharmonisch Orkest het eerste Pianoconcert van Tsjaikofski uit voerde. heeft ongetwijfeld alle ei genschappen om van dit werk een eclatant succes te maken. Hij bezit er de enorme fysieke kracht voor, die dit stuk vereist, de geweldige techniek, die er voor nodig is om de virtuoze passages duidelijk en door zichtig te spelen, maar hij beschikt bovenal over het temperament dat van Tsjaikofski's opus een laaiend muziekstuk kan maken. Daarbij verliest hij geenszins uit het oog, dat het middendeel een ranke en poë tische vertolking vraagt en ook daarvoor heeft hij het juiste toucher tot zijn beschikking. Geen wonder, dat er een langdurige ovatie volgde op dit geïnspireerde spel. Het A'dams Philharmonisch Orkest had het werk uitstekend begeleid, zij het met een te sterk gemiddelde aan klank. De oorzaak daarvan zoek ik opnieuw bij de Franse gastdiri- gent, Serge Baudo, die er kennelijk niet van doordrongen is, hoe gevoe lig de Grote Zaal is. Ook in de overigens charmante Sui te in D van Bachs Franse tijdgenoot Jean Joseph Mouret, waarmee het concert werd geopend, stoorde mij de overmaat van geluid, die in deze barokmuziek al helemaal niet op zijn plaats is. Hetzelfde gold van de vierde symfo nie van Robert Schumann. Ook hier nogal zwaar, log spel. Alles heel ?;oed gedaan, maar gemiddeld te ors, te weinig transparant en ook te mager van nuancering. Serge Baudo is (ik schreef het reeds eerder) een prima vakman en een degelijk orkestleider. Maar zijn stijl van musiceren is mij over het alge meen te robuust. A s. dinsdagavond is dit concert op- nieuw te beluisteren. hij zopas zijn verloofde verloren heeft, tot zijn troost te laten ervaren, dat zijn vroegere vrienden hem niet vergeten zijn. Maar nog voor hij verschijnt merk je al duidelijk, dat zij hem wel niet vergeten is, maar haar man wel. en diens compagnon, ook een vroegere vriend, evenzeer. En diens vrouw heeft hem zelfs nooit gekend. Een derde oude vriend moet door ziekte verstek laten gaan, maar diens vrouw ls weer wel gekomen en die heeft nog wel een vage herinnering. Je krijgt trouwens nog meer te ver werken. Het blijkt, dat de verhoudin gen tussen de mensen, die daar dan, niet zonder tegenzin, samengeko men zijn, ook niet wat zij er van •verwacht hadden toen zij nog jong en verliefd waren. De hatelijkheden vliegen over en weer. Dat wil dus zeggen dat de komst van de vroegere vriend een confrontatie wordt met een vroeger gelukkig, maar al lang gestorven verleden. Dat wordt nog versterkt door die vroege re vriend zelf. Hij is niet, zoals zij allemaal verwacht hadden, diep in de put, maar in tegendeel helemaal ln de wolken over de voortreffelijk heden van zijn omgekomen verloof de. Hij is vroeger verliefd geweest op de vrouw, die hem nu uitgenodigd heeft, maar zijn vriend heeft haar gekregen. Hij is weggetrokken en pas veel later opnieuw verliefd ge worden, en dat ls hij nog: een geluk kig man. En dat zijn die anderen geen van allen meer, dat ls overdui delijk. Het is pijnlijk. Het opmerkelijke is, dat Ayckbourn het zo schrijft, dat het pijnlijke komisch wordt, terwijl je blijft zien dat het pijnlijk ls, voor die mensen. Zo word het onder regie van Ger Thijs - diens eerste grote - zaal - regie - ook exact gespeeld, met een lichte nadruk op de pijnlijkheid, waardoor Je als toeschouwer kunt doorzien hoe stom die mensen - en wie van ons niets - eigenlijk zijn. Knap spel. Van Eric van den Donk als de verre vriend, Margreet Blan ken als de gastvrouw. Edmond Clas sen als haar man. Bea Meulman, Pauline van Rhenen, Pim Peters als de oudere vrienden. UTRECHT De directie van Etna, die onlangs een reorganisatieplan (129 ontslagen) aan de bonden over handigde. ziet met belangstelling een uitnodiging tegemoet van de industriebonden NVV en NKV voor een gesprek. Etna wil nog geen com mentaar geven op het reorganisatie plan. De directie stelt in een verklaring uit de recente reacties van de vak bonden op het reorganisatieplan te hebben begrepen, dat deze haar uit nodigen voor een gesprek onder be paalde voorwaarden. De bonden hebben gezegd, dat zij met Etna wilden praten over het totale inves teringsbeleid en niet over alleen maar ontslagen. Je staat er natuurlijk niet altijd bij stil... Toch moet je er rekening mee houden, dat er veel kan veranderen in het gezin als man of vrouw er alleen voor komt te staan. Een goede levensverzekering, zowel voor man als vrouw, kan in zo n situatie veel zorgen helpen overwinnen. Daarom nodigen wij u samen uit met ons te komen praten over levensverzekering. Het is niet het gezelligste onderwerp, maar een kwestie van werkelijkheidszin en verantwoordelijkheidsgevoel. U bent welkom voor een informatief gesprek bij de Rabobank. Anderen zijn vaak in belangrijke mate afhankelijk van u en uw leven. Zorg er voor dat er voor hen gezorgd kan worden.als u dat onverhoopt zelf eens niet meer zou kurinen doen. Wij stelden de brpchure Uw Leven samen, o.a. gewijd aan de levensverzekering voor man en vrouw. Makkelijk om bij de hand te hebben als u thuis alles nog eens wilt bespreken. geld en goede raad Zo ziet '!v-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10