100.- 125.- Peek &Cloppenburg Academische ziekenhuizen verwachten tekort in 1977 van veertig miljoen Personalia Zittingsduur van Eerste Kamer terug naar 4 jaar Zü .wsjl Klein vraagt .keiharde' cijfers Geld gestolen van Britse mijnenveger Voorstel tot grondwetsherziening Terlouw: voorlopig geen boringen in Waddenzee toestaan I VRUOAG 12 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET 8 Van onze onderwijsredactle DEN HAAG De academische ziekenhuizen verwachten dat zij in 1977 hun begrotingen ernstig zullen overschrijden. Die over schrijding zal volgend jaar waarschijnlijk ongeveer veertig mil joen gulden bedragen. De besturen van de academische zie kenhuizen hebben dit aan staatsse cretaris Klein meegedeeld. Het te kort zou. volgens de besturen, in 1978 weieens op kunnen lopen tot 65 miljoen gulden. Zij zijn bang dat. als het tekort niet wordt opgevangen, er steeds meer patiënten verwezen zul len moeten worden naar algemene ziekenhuizen. Dat zal dan weer tot gevolg hebben dat de inkomsten zul len teruglopen, hetgeen de tekorten nog verder zal doen toenemen. Klein gelooft dit niet erg. HIJ heeft de besturen dan ook gevraagd met „keiharde" cijfers te komen over de ze tekorten. De besturen dienen de tekorten aan te tonen met gegevens omtrent de bezetting, de verpleeg- duur en poliklinische consulten. Hij wil bovendien cijfers zien over moge lijke bezuinigingen op het gebied van de geneesmiddelen en de frequ entie van de bezoeken aan de polikli nieken. Pas als hiermee wordt aan getoond dat de tekorten niet terug geschroefd kunnen worden, is hij be reid de begroting, zodanig te wijzi gen dat er alsnog meer geld beschik baar komt voor de academische zie kenhuizen. In het overleg met de besturen - dat in het vervolg vaker zal gaan plaatsvinden - heeft de bewindsman meegedeeld dat binnenkort overleg zal beginnen over de honorering van het medisch wetenschappelijk per soneel. Dit zal onder andere gaan over de inkomsten van de specialis ten uit particuliere consulten Klein wil deze Inkomsten vervangen door een vaste toelage op het salaris, dat de specialisten uit hun dienstbetrek king ontvangen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractievoorzitter in de Tweede Kamer van D'66, dr Terlouw. heeft de regering gevraagd om voorlopig geen vergunningen te geven voor het winnen van delfstof fen in het Zuidwalveld in de Wad denzee. Dr Terlouw vreest in het natuurgebied de mogelijkheid van eenzelfde calamiteit, als zich deze week bij de NAM in Schoonebeek voordeed. Daar raakte een leiding onklaar en spoot dagenlang een olie mengsel over bet landschap. Een dergelijke gebeurtenis in de Waddenzee zou een regelrechte na tuurramp betekenen, aldus Ter louw. die verwijst naar een rapport van het rijksinstituut voor natuur beheer. dat afgelopen zomer in Trouw werd gepubliceerd. Terlouw meent dat nu gebleken is dat borin gen lang niet zo veilig zijn als tot nu toe werd verondersteld. In het rapport van het rijksinstituut wordt onder meer gesteld dat bij een oliespuiter binnen een week het hele getijgebled dat bij een bepaald zee gat hoort, verontreinigd ls. Alle le ven in en rond het water zal daarbij ernstige schade oplopen. De situatie blijkt voor dieren kankerverwek kend te zijn. Politieman gepakt wegens winkeldiefstallen Van een verslaggever AMSTERDAM De 39-jarige bri gadier van politie. G.S.. is in arrest gesteld wegens winkeldiefstallen. De brigadier heeft deze bekend. De zaak kwam door oplettendheid van een particuliere wandelaar in Leeuwarden aan het licht Deze zag twee weken geleden op een parkeer terrein van een winkelcentrum een man ..verdacht bij zijn auto manipu leren met kleding en de daarin nog aanwezige winkelhaakjes". Hij nam het nummer van de auto op en gaf zijn verdenkingen door aan de poli tie in Leeuwarden. Het nummer bleek te behoren bij de auto van de Amsterdamse brigadier van politie. De zaak werd doorgege ven aan het hoofdbureau in Amster dam. waarop de afdeling ambtena renzaken samen met de rijksre cherche een onderzoek tegen de bri gadier instelde. Daarbij kwam aan het licht, dat de brigadier niet alleen In Leeuwarden, maar ook in andere plaatsen winkeldiefstallen had ge pleegd. nimmer in Amsterdam zelf. doch steeds elders en telkens ge kleed in burger. Hij nam uitsluitend kleding weg. Brigadier S werkt al bijna 18 Jaar bij de Amsterdamse politie. Hij was gestationeerd bij het vijfde district, dat tot voor kort bureau Pieter Aertszstraat heette, maar tegen woordig bureau Van Leijenbergh- laan (in Buitenveldert). Het onderzoek is nog niet helemaal afgerond. Verwacht wordt, dat de brigadier zal worden voorgeleid aan de officier van justitie. Overleden Mr. H. D. van Wijk. emeritus-hoogleraar aan de Vrije Universiteit en oud-hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam, is op 61-Jarige leeftijd overleden. Hij doceerde administratief recht Van een verslaggever DEN HAAG/LONDEN - Volgens de Britse marine zijn er geld en trouw ringen gestolen van de mijnenveger Fittleton. die in september na een aanvaring tijdens een NAVO- oefening op de Noordzee ten noor den van Den Helder zonk. Hierbij kwamen twaalf mensen om. De diefstallen zouden zijn gepleegd, na dat het marinevaartulg van de zee bodem was gelicht en voor herstel naar Den Helder werd gesleept. Het zou om een bedrag van 5000 gulden gaan uit portemonnees van de opva renden. „Ik weet dat de tijden moeilijk zijn, maar ik stond versteld toen ik ont dekte dat ze ook aan persoonlijke bezittingen hadden gezeten", zo zei een van de overlevenden van de ramp. Hij miste zijn trouwring en een ring met inscriptie die hij van zijn moeder had gekregen. Een woordvoerder van de Neder landse marine wijst elke veronder stelling, dat Nederlandse marine mensen zich aan diefstal schuldig zouden gebben gemaakt van de hand. „De gehele bergingsoperatie, de sleep naar Den Helder en de reparatie voor de terugvaart hebben plaatsgevonden onder verantwoor delijkheid van de Britten", aldus de Nederlandse marine. FNV ondersteunt gratieverzoek WDM UTRECHT De FNV ondersteunt het gratieverzoek dat de WDM heeft ingediend voor vijf voormalige kaderleden van de vereniging. Deze zijn door de militaire rechter veroor deeld tot gevangenisstraffen van een tot twee weken, omdat zij had den geprobeerd leden voor de solda- tenvakbond te werven op de kazer ne op tijdstippen waarmee de kazer necommandant niet akkoord ging. Over deze kwestie zal de FNV zich een dezer dagen wenden tot minis ter Van Agt van justitie en minister Vredeling van defensie. Het kabinet behandelt de gratieverzoeken over enkele weken. grondwettelijke bepalingen meer maken over het openen en sluiten van de Staten-Generaal. In werke lijkheid hebben beide Kamers name lijk onafgebroken zitting gedurei de volle periode waarvoor ze gek< zijn. Een opening en sluiting per jaar is daardoor overbodig, wil de regering troonrede Prinsjesdag handhaven. ame- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering wil de zittingsduur van de Eerste Kamer terugbrengen naar vier jaar, waarbij dan alle leden te gelijk aftreedbaar zijn. Tot nogtoe is de zittingsduur zes jaar en treedt de helft van het aantal leden om de drie jaar af. Dit staat in één van de vyf voorstel len tot grondwetsherziening die gis teren bij de Tweede Kamer werden ingediend. De voorstellen hebben betrekking op de inrichting en sa menstelling van de Staten-Generaal, de verkiezing voor de Eerste en Tweede kamer, de werkwijze van beide Kamers, de antwoordplicht van de ministers, het recht van on derzoek van de Kamers en de grondwettelijke bepalingen inzake de rijksbegroting. Andere belangrijke punten uit de wijzigingsvoorstellen betreffen het stemrecht bij Kamerverkiezingen voor groepen Nederlanders in het buitenland, het invoeren van de leef tijd van 18 jaar als minimum leeftijd om gekozen te worden voor Eerste- of Tweede kamer en de beperking van de mogelijkheid om bepaalde personen van het kiesrecht uit te sluiten. Ook wordt voorgesteld geen Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Ons bericht van gisteren over het deelnemen in be- stuurswerk aan de Vrije Universiteit en en het lidmaatschap van de CPN behoeft enige correctie. De medede ling dat de werkgroep voorstelt geen nadere voorwaarden te stellen voor het lidmaatschap van de universi teitsraad was juist. Eveneens juistwoce, was dat bestuur en vereniging van de VU in grote lijnen hierachter staan. Wat in ons bericht als motive- en, s ring gesteld werd, is echter niet het nkeli standpunt van de werkgroep maai y wi van een stroming binnen die^sch werkgroep. Modestorm.Bij P&C. Duffelse jopper met kapuchon. in o.a. zwart en marine. Mt. 34 t/m 42. Normale prijs 109.-. Nu voor Flannel trenchcoat In o.a. raf, zwart bruin en grijs. Mt. 36 t/m 44.Normale prijs 169.-. Nu voor Jopper met knevelsluiting. In o.a. marine en zwart Mt. 34 t/m 44. Normale prijs 98.-. Nu voor Hooggesloten mantel. In marine, rood, camel of raf. Mt. 36 t/m 44. Normale prijs 189.-. Nu voor Loden trenchcoat. In o.a. raf, groen en marine. Mt 36 t/m 44. Normale prijs 169.-. Nu voor Zwarte zeiljopper. Wol/polyester. Normale prijs 69.50. Nu voor Regenjas met uitneem- bare Borg voering. Polyester/katoen. Normale prijs 119.-. Nu voor Sportieve loden coat. Wol/polyester. Groen. Normale prijs 149.-. Nu voor Ribcolpullover. Wol/acryl. Normale prijs 29.90./ Nu voor Modieus hemd met fijne streep. Normale prijs 29.90./^/^Q prijs 149.-. prijs 29.90.^fcp prijs 29.90. Nuvoor /i%Nuvoor 7 Streeppullover. Normale prijs 29.90. Nuvoor Matador hemden. Normale prijs 17.90. Nu voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8