Onder een portret van Atatürk I De burgemeester belde de dominee n Vandaag Ex-abt Franzoni op congres in ons land Kas evangelische kerk weer voller PTTEHI DIE NATIONALE FRONT OES DEMOHHATiStHEN DEUTSEHLANO Ziekenhuis-CAO wordt niet voor januari ingevoerd PvdA wil Europees sociaal handvest niet goedkeuren f'1'JerkojroeD burger- srael-libanon giro: 14844 amsterdam Ï)1 Hiili Christendom en socialisme Vietnam wil met Nederland nauwer gaan samenwerken Kerkenconferentii over polarisatie ni VRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 KERK TROUW/KWAR" Waarde vrienden, In Nederland en turkije wonen mensen die God aanbidden. In Turkije willen deze mensen zich aan de wil van God overgeven, zoals die aan Mohammed geopenbaard is en door Hem opgetekend in de Qur'an In Nederland noemen de mensen die God aanbidden zich Christenen, omdat zij zich willen richten naar de persoon van Jezus Christus (de profeet Isa), zoals zij Hem uit de Bijbel kennen. Zo'n brief kregen in 1974 de Turkse arbeiders thuisbezorgd namens de kerken in Soest. De kerken hadden een werkgroep ge vormd. die een ontmoeting op gang wilde brengen tussen de moslims in hun gemeente en de eigen kerkleden. Er waren twee groepen moslims de Turken en de Marokkanen. De Turkse groep was de grootste en daarom nodig den de kerken eerst de Turken uit Aan de Marokkanen stuurden de kerken een andere aardige brief en een mand met fruit. Wat in weinig Nederlandse steden en dorpen slaagde, lukte in Soest. Er bleek na een goede voorberei ding een echte instuif op gang te komen, waar Nederlanders en Turken elkaar ontmoeten. Als je over deze ontmoeting leest, krijg je het gevoel dat zó ongeveer een dialoog tussen islam en christen dom hoort te verlopen. De gasten worden uitgenodigd in een zaal, waar een groot portret van Kemal Atatürk hangt. En de gastheren en -vrouwen van de hervormde, gereformeerde en rooms-katholieke kerk houden zich aan de islamitische feesten, zorgen dat er geen alcohol is en tonen respect voor de Turkse smaak. Zo is er in de instuif meestal een Turkse muzikant, die van de kerk een gage ontvangt en er wordt gedanst, want dansen en dan vooral volksdansen vinden de gasten heerlijk. Maar je kunt ze ook een genoegen doen door dia's te tonen van hun land Steeds opnieuw worden de plaatjes ver toond. Maar de Turken blijken niet zo chauvinistisch dat ze al leen maar naar plaatjes van hun land wülen kijken. Ook dia's van Nederland vinden gretig aftrek. Dit en veel meer staat allemaal in een verslagje van twee jaar instuif in Soest, dat door de werkgroep buitenlandse werknemers Soest* is uitgegeven. Het is niet alleen een aardig verzorgd verslag, maar het is ook inspirerend voor ande ren. die iets met hun buitenlandse arbeiders willen doen. Ze kunnen er bijvoorbeeld ook uit leren dat de Turken niet gewend zijn van de grond te eten. Daar moet Zwar te Piet, als ze met ons het Sin terklaasfeest vieren, degelijk re kening mee houden. De dialoog met moslims speelt zich af binnen de sfeer van het alledaagse. Dat betekent dat je heus je eigen geloof niet onder stoelen of banken hoeft te steken. Dat bleek in Soest, toen daar de gereformeerde dominee L. W. Korvinus aan de buitenlanders uitlegde wat de christelijke feestdagen inhouden. En sinds een jaar functioneert er een stu diegroep christendom-islam, waar ook buitenlandse arbeiders in meedraaien. Wat is nu de les van deze jaren instuiven. Als ik dit verslagje lees. mis ik er hoogdravende conclu sies in. Het contact met buiten landers heeft plaats op het gewo ne menselijke niveau van een bin go-avond. een suikerfeest en een kerstin. Er is gratis thee en er hangt een Turkse vlag. want Turkse gastarbeiders zijn net als Nederlanders in de vreemde. Ze zoeken gezelligheid en warmte bij elkaar. Het adres van de werkgroep is: dr 's Jacobstraat 35, Soest. Wereldgebedsdag jongerenbij eenkomst. Zaterdag 13 november van half elf tot drie uur in het Stilte centrum van Hoog Catharijne te Utrecht. Doel: maken van de liturgie voor de gebedsdag op 4 maart. Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Tele* 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Weslblaak 9 Rotterdam Tel 010-115580 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 DEN HAAG Vandaag begint op Woudschoten bij Zeist een interna tionaal congres van de beweging van christenen voor het socialisme, waar de vroegere Italiaanse abt Gio vanni Franzoni zal spreken. Hij zal ook aanwezig zijn bij de afsluiting van het congres, zondag in de Utrechtse Geertekerk. Franzoni werd in juni dit jaar. bij de Italiaanse verkiezingen in de le kenstand teruggeplaatst, omdat hij zich als onafhankelijke kandidaat op de lijst van de communistische partij had laten plaatsen. Volgens Franzoni zijn de kerk en de christen democratische partij er alleen op uit hun macht te houden. Franzoni is het met de communis tische leider Berlinguer oneens, dat er een „historisch compromis" tus sen de kerk en de communisten moet komen. De communisten heb ben na de laatste verkiezingen hun aandacht ook meer gericht op de basisgemeenten, die buiten de offi ciële kerk staan. Er is echter volgens Franzoni geen sprake van een ver bond tussen linkse katholieken en de communisten. „Wij willen binnen de kerk blijven en daar door infiltra tie het veranderingsproces op gang brengen," aldus Franzoni. In Italië zijn intussen rond 300 ba- sisgmeenten. Een van deze gemeen ten, die in Rome, wordt door Fran zoni geleid. De verhouding tussen de officiële kerk en deze basisgemeen ten is sterk verslechterd door de verkiezingen. Enkele priesters, die dergelijke gemeenten leidden, zijn evenals Franzoni tot de lekenstand teruggebracht. Volgens Franzoni wordt er in de basisgemeenten en in de beweging christenen voor het socialisme veel aan bijbelstudie gedaan. Het is vol gens de ex-abt echter niet zo gemak kelijk de jongeren daartoe te krij gen. Het is volgens Franzoni in Italië toch eigenlijk nog zo, dat iemand pas tot de theologische studie wordt toegelaten na een aanbeveling van zijn pastoor, waarin staat dat hij een goed katholiek is. Daarom is er een groeiende samenwerking tussen de in oorsprong katholieke basisge meenten en de protestantse theolo gische opleidingsinstituten. BRUNSWIJK In de synode van de evangelische kerk in West- Duitsland is bekendgemaakt dat de kerkelijke inkomsten voor volgend jaar begroot worden op vier miljard Duitse mark. De financiële toestand van de kerk is duidelijk verbeterd in vergelijking met dit jaar. alhoewel er volgens de financiële topman van de kerk. dr. Wilhelm Imhoff, geen reden is voor grote vreugde. Hij heeft ook voor volgend jaar een ech te spaarzame begroting moeten opstellen, die slechts 1.7 percent ho ger is dan die van dit jaar. door Hans Blankesteijn De laatste tijd komen de bur gers in de DDR steeds vrij moediger voor hun mening uit. Dat merk je bijvoorbeeld bij de voorbereiding van de verkiezingen. Die vindt plaats in allerlei kringen, be roepsgroepen en bedrijven. Die voorbereiding is veel in tensiever dan bij ons en de sociale lagen van de bevol king zijn er beter in vertegen woordigd dan in ons parle ment. Een andere vraag is dan weer hoe groot de feitelij ke macht is van de Volkskam- mer. In theorie is die bijna totaal. Maar hoe zit dat in de praktijk? Hoe is de machtsverhouding met de partijtop van de SED, de communistische partij? Op zondag werd de dominee, bij wie ik te gast was, opgebeld door de burgemeester met de vraag, wan neer hij zou gaan stemmen. Deze gebeurtenis en de nadruk waarmee Erich Honecker keer op keer zegt dat de christenen in de DDR gelij ke rechten hebben, wijst er op dat men zich zorgen heeft gemaakt: zouden de evangelische christenen er mogelijk voor zorgen dat er bij de verkiezingen een onaan vaardbaar aantal niet- of te genstemmers zouden blijken te zijn? Dat zou een motie van wan trouwen zijn, ook al zou die slechts uitgedrukt worden in tienden van procenten. Dat was niet ondenkbaar. De zelfverbranding van ds Brüsewitz heeft onder de christenen in de DDR een geweldige schok teweeg gebracht: waren ze dan toch on trouw geworden, hadden ze zich aangepast, en was ds Brüsewitz de profeet die hen terugriep van ver keerde wegen? Was Brüsewitz een Srofeet? De officiële DDR-pers eeft hem als een geesteszieke af geschilderd, en heeft daarbij een aantal feiten onjuist weergegeven. Ze heeft daarmee tevéél willen be wijzen. Dat ze een rechtzetting van wege de kerk niet heeft gepubli ceerd, kun je alleen maar zien als een teken van zwakte. Maar bij een wat gematigder opstelling zou er genoeg zijn overgebleven om Brü sewitz' protestverbranding krachtdadig te relativeren. Hij was een toegewijd en bijzonder origi neel dienaar Van de kerk. maar tegelijk verstoken van elk maatge voel en geladen met een hevige agressie. Dat heeft hem ook van veel mensen uit z'n eigen kerk ver vreemd. - - *v w De communistische SED en de iets anders gekleurde maar ook van de SED afhankelijke partijen vinden elkaar in het nationale front. Een voorbeeld. Zo'n vijftien jaar geleden werd op het collectieve landbouwbedrijven de oogst bin nengehaald onder de leus: ohne Gott und Sonnenschein holen wir die Emte ein zonder God en zonneschijn halen we de oogst bin nen. Ook de meest fervente com munist zou dat nu niet meer zeg gen. Wat Brüsewitz niet belette om kort geleden te gaan rondrijden met de slogan: „ohne Segen ohne Gott geht die ganze Welt bankrott". Een volstrekt zinloze provocatie, geschikt om elke ver houding met het DDR-bewind te verzieken. Blijkens de verkiezingsuitslag hebben de evangelische christenen op het kritieke moment niet „nee" gezegd tegen de DDR. En daar kun je alleen maar blij om zijn. Dat „nee" zou allerlei schuchter ge groeide nieuwe mogelijkheden ka pot hebben gemaakt. Intussen is èr wel het nodige puin te ruimen. In een kanselboodschap, die een uit voerige analyse waard is, vraagt de kerk-leiding in de DDR om een fundamenteel gesprek over bij voorbeeld de positie van de christe nen in het onderwijs. Die boodschap is inderdaad in de ker ken voorgelezen, maar perspublica tie werd door de autoriteiten belet. Weer een onnodig zwakte-bod. Veel beter had men van staatswege kun nen zeggen: kom maar op met je bezwaren. Want de „fundamentele" rechtsre gels zijn toereikend, alleen ont breekt het in veel gevallen de chris tenen aan moed en doorzettings vermogen om er werkelijk een be roep op te doen. Een voorbeeld ik ken er verscheidene van gelijke strekking. Een kind uit een christe lijk gezin wordt op de middelbare school door een leraar diep bele digd in z'n christelijke overtuiging. De ouders nemen dat hoog op en brengen de zaak voor de rechter. Ten overstaan van hem volgt er een meer dan krachtdadig gesprek. De leraar bekent in de klas dat hij fout is geweest, en sindsdien is de ver houding met de ouders zo goed als ze maar zijn kan. Wie veel praat met kerkmensen in de DDR, ontmoet overwegend een vermoeide aanpassing of een stille oppositie. Een stevig beroep op ge geven rechten en mogelijkheden wordt maar zelden gedaan. Ge beurt dat wel, dan worden ze, voor zover mij bekend, doorgaans geho noreerd. De dood van Brüsewitz was evenzeer buiten proportie als veel wat hij bij zijn leven deed. (Dit is het tweede deel van een artikel. Het eerste gedeelte publi ceerden wij gisteren). UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publlkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Van onze Haagse redactie DEN HAAG De CAO voor het ziekenhuiswezen zal niet eerder dan 1 januari 1977 worden ingevoerd. Minister Boersma (sociale zaken) heeft negatief geantwoord op het verzoek de CAO eerder In te voeren. De partijen, die bij de totstandko ming van de CAO betrokken waren, hadden dit verzoek de afgelopen zo mer gedaan. De invoering van de cao betekent voor de gezondheidszorg een kos tenstijging van 150 miljoen gulden per jaar. Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) verwacht, dat de ziekenhuistarieven door de invoe ring met vier gulden per verpleeg dag zullen stijgen. Voor inrichtingen die vallen onder de AWBZ (verpleeg tehuizen. gezinsvervangende tehui zen e.d.) stijgt het tarief met 2.50 per dag De CAO voor het ziekenhuiswezen bestrijkt meer dan 200.000 mensen. IKON Het „Comité beleidsombuiging IKON" vindt dat de IKON als dienstverlenende en representatieve kerkelijke omroep alleen voor het Woord van God moet kiezen. Men zou moeten bedenken, dat het Woord van God ondubbelzinnig aan de kant van de verdrukten staat. Als de IKON „dienstverlenend" bezig is met de zwarte bevolking van Zuide lijk Afrika, het „Polisario" in de Sahara of de duivelse bewapenings wedloop. dan is dat „representatief" voor de werkelijke taak van de ge meente van Christus. Dat het wat „socialistisch" overkomt is geen wonder als men bedenkt dat „sóci- us" en „naaste" verwante woorden zijn. Als ik zuster Teresa op het scherm bezig zie met haar melaat sen, stervenden en hongerigen heb ik meer het gevoel binnen de wer kingssfeer van de Heilige Geest te zijn dan bij het verslag van een vaderlandse synodezitting. Apeldoorn M. Ooms Leiderschap In uw commentaar over „lei derschap' van vrijdag 5 november schreef u nogal waarderend over de wijziging van het regeerakkoord zo als dat door de heer Den Uyl naar voren is gebracht. Ik begrijp uw waardering niet. Als men in de kring van de PvdA zegt na een nacht vergaderen: het akkoord staat nog volkomen overeind, dan zegt mij dit genoeg. Maar als dan later op de dag de heer Den Uyl zegt: als na de verkiezingen de progressieven net zo groot zijn als het CDA. dan moet het kunnen: acht om acht ministers, maar hijzelf premier. Dus: als het moet gelijk, maar wij, de progressie- ven maken de dienst uit. Want daar komt het op neer. dus er is niets gewijzigd. De heer Van Agt had dit goed door. daar bij staking van stemmen de stem van de premier dubbel telt. Laten wij toch nooit zo worden. Niet heersen maar dienen, dat vraagt God van ons. Noorden, Texel Joh. Daalder Naschrift hoofdredactie: Uit het commentaar sprak onze waardering voor het optreden van Den Uyl; niet voor het partijbestuur van de PvdA. En voor het overige: tussen nu en de dag der verkiezin gen kan nog bijzonder veel veran deren. Werkloosheid (2) Gerda Schotanus (Trouw 9 novem ber) heeft gelijk. Hoe bestaat het dat enkele duizenden jonge onderwijs mensen werkloos rondlopen terwijl Limburg en Zeeland om hen zitten te springen? Is het niet bescha mend. dat er blijkbaar onder hen zijn, die liever de hand ophouden dan dat ze ergens in de buitenpro vinciën. waar ze hard nodig zijn. aan de slag gaan? Toen ik 18 jaar was was ik blij aan de gang te mogen zijn. al was het dan aan de andere kant van het land. In een buurtschap achter hei en dennen bij de Duitse grens. Waar zelfs geen kosthuizen waren, zodat de drie jon ge onderwijzers een kamertje had den op de schoolzolder en aten bij het schoolhoofd, waar ook de onder wijzeres in huis was. Vier jonge men sen: uit Rotterdam, Utrecht, Kam pen en Haarlem drie maal per jaar met een korte vakantie naar huis. Maar je had je werk en de voldoening niemand en niets meer tot last te zijn. Het was fijn om te kunnen werken. Samen met elkaar en onder de jonge Saksen-kinderen. Doctinchem G. Blankesteijn Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De PvdA in de Twee de Kamer weigert goedkeuring van het „sociaal h'andvest" van de Raad van Europa. Reden hiervan is dat de regering bij deze goedkeuring een uitzondering wil maken voor ambtenaren, waar het gaat om het recht tot staken. De CDA-fracties echter willen de goedkeuring van het handvest niet laten afstuiten op deze kwestie. Zij vinden dat met de goedkeuring niet gewacht moet worden tot het sta kingsrecht voor ambtenaren defini tief is geregeld. Deze standpunten blijken uit de schriftelijke voorbereiding van de goedkeuring van het handvest. Over een definitieve regeling van het sta kingsrecht voor ambtenaren is de regering nog in overleg met de orga nisaties van ambtenaren. Lawaai Veel van de uitspraken van Jules de Corte in Trouw van 6 november wa ren ons uit het hart gegrepen. Met name zijn reactie op het vliegtuigla waai, zoals hij dat in Amstelveen heeft ervaren, sprak ons erg aan. Zelf hebben wij enkele jaren daar onder de bulderbaan gewoond en de genoemde ellende over ons uitge stort gekregen. Als je op subtielere geluiden gespitst bent (vogels e.d.), en voor blinden zal dat in extreme mate gelden, is deze geluidsoverlast werkelijk ondraaglijk. Het is een grof schandaal dat dit zomaar kan, terwijl er n.b. technisch gezien mo gelijkheden schijnen te bestaan om de lawaaiproduktie aanzienlijk te verminderen. In Nederland wordt het trouwens bijna onmogelijk om nog ergens te vertoeven waar het overdag werkelijk echt stil is. We doelen nu vooral op de auto-ellende. Wat dit betreft verziekt een (sneb- weg een gebied dat een veelvoud is van de oppervlakte asfalt. Ook op de weinige afgelegen, stille plekjes ben je niet veilig: één van de motto's van de zg. vriendelijke „Blij dat ik' rij "-actie luidt niet voor niets: wij komen overal. Wageningen Christiaan en Marjo Both-Merkx Wapenindustrie In zijn artikel over de taakverdeling binnen de NAVO merkte generaal- majoor Von Meijenfeldt o.m. op; „De instandhouding van dé krijgsmacht is ook een economisch belang". Deze oppierklng onder streepte nogmaals duidelijk dat ons land geen uitzondering is in een we reld, die bestaat bij de gratie van wapenproduktie en wapengeweld. Zouden onze christen-politici en christen-militairen zich bij het ma ken van zulke opmerkingen wel rea liseren hoe verwrongen onze maat schappij is geworden? Kunnen we op de dankdag voor gewas en arbeid echt dankbaar zijn met de mensen in de elektronische en andere indus trieën vier taak het is dagelijks be zig te zijn met de moderne verderf - techniek? Rotterdam A. P. de Winter IW Asteun de medische S 1C ift 10 519 behandeling van <3rfaS* Libanese patiënten iYllv3UiiQ>wnein Israëlische ziekenhuizen n, ops hiedai ital n cht erti IS d n th len lar i ;el ege er W n b f ingiT ir hijf DE ARME DROMMEL In zijn verhaal „Maigret en de a drommel" vertelt Simenon Maurice Tremblet, de man die in raflet, staatsloterij de honderdduizend d c wonnen heeft, maar er niemandfdeizoe van verteld heeft. Voor zijn blijft hij de bescheiden kassier de gerenommeerde zaak, die 's it gens op tijd met de metro verti en 's avonds zonder mankeren tl komt om te eten, een boek te li en naar bed te gaan. Een oppai de man met een klein inkomen een wat zeurderige vrouw, maar toch op een avond door de kogeb een soort buks, vanuit een tege ver gelegen hotelletje vermo wordt. Maigret komt erachter hij zijn dag doorbrengt. Z'n b; heeft hij opgezegd. Ergens lang^ Seine heeft hij een etage waar h' tijd kan doden met vissen. De e staat verder vol met vogelkoi Hij heeft een uitzichtsloze verb ding met een juffrouw en ontm wekelijks een man aan het bilj^jj or Deze laatste vermoordt hem, mii ,M meer uit nijd. Tremblet is de n f* t die niet kan communiceren. Als Iterei kind houdt hij alles voor zichzelf rbret er datgene mee na te jagen waanjeef b hij vroeger heeft gedroomd. Visi er bu vogeltjes houden, boekjes lezen npn biljarten, verder geen nieuws. Ie ander blijft er wezenlijk buiten. menon beschrijft mensen van d gerin; eeuw in de spanning van deze ee oberf in de spanning van gemeenschap eenzaamheid. Mensen die hoeli^ ger hoe meer onbereikbaar voot Jf ander worden en tegelijk zelf Lo' machtig zijn om met de ander Ij.-, meensdhap aan i gaan. doofstomme in het evangelie s voor zo'n mens, onbereikbaar ei machtig om zich te uiten. Tot mens zegt Jezus: Effatha, d wordt geopend. In het enkelvi j mens wordt geopend! Door ?£'hl macht gebeurde het. Het is gL( macht van zijn woord die zulke gen doet. All we need is love, zoi we een paar jaar geleden. Hef UDS waar van deze liefde, deze ma die ons werkelijk open maakt t de ruimte zet. ROME Het christendom kan niet dienstbaar zijn aan het socialisme. Dit heeft de paus woensdag gezegd, toen hij afstand nam van mensen die het tegenovergestelde denken. De paus noemt hun opvatting een contradictio in terminis (tegenstrij digheid in de gebruikte woorden). De paus zei dat het een op zijn kop zetten van de dingen is, wanneer men het christendom dienstbaar wil maken aan het socialisme. Als het christendom het socialisme al dient is dat om andere redenen, zei de paus. Maar die vorm van dienstbaarheid kan niet behandeld worden als ware er sprake van een enorme ontdekking en een nieuwe formule voor deze tijd. Van een verslaggever DEN HAAG - Vietnam wil nauwer samenwerken met Nederland, voor al op economisch gebied. Dit bleek uit gesprekken met de Vietnamese onderminister Ngoeyen Co thach, die gisteren en eergisteren een be zoek aan ons lang bracht. Volgens de Vietnamese minister is het be zoek in een hartelijke sfeer verlopen en vormt het een bijdrage tot een verdere ontwikkeling van de betrek kingen. Tijdens het bezoek heeft er een ge- dachtenwisseling plaatsgevonden over mogelijkheden voor activitei ten van het Nederlandse bedrijfsle ven in Vietnam. De onderminister bracht woensdag een bezoek aan Philips in Eindhoven. Volgens de persdienst van dit bedrijf was het een algemeen oriënterend bezoek. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen Te Krimpen a.d. Lek: d. Linden te Dirksland; te Lage luwe: (toez.) E. H. Wolbei Kerkdriel; te Wezep: P. M. Brei te Barneveld. Bedankt voor Ridderkerk: Boer te Wageningen. AfscheidOp 14 november vi ren: H. de Bie ber. te Diepen) GEREF. KERKEN Afscheid van Oude en Nieuwe SW ring: J. Cziria ber. te Wieringerw van Hoogeveen: Th. P. van Bèli ber. te Nunspeet; van Brussel: drs Eikelboom ber. te Vlaardingen. Intrede te Bilthoven: T. L. H. Pie se uit Gorinchem; te Oost- W Souburg; drs. H. A. F. M. Bossc kand. te Deventer. Met ingang vt nov. is benoemd luchtmachtpred. in zgn. lang band met standplaats Leeuward J. C. Langeveld uit Huizen N.f GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Den Haag C. R. Bc aard te Leiden VRIJE EV. GEM. Beroepen te Hilversum: A. J. Bi man te Bussum OUD GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Salford (Can.): C. Si te Hardinxveld-Giessendam. CHR. GEREF. KERKEN Intrede Op 16 nov. te Werkend kand. A. van Heteren uit Sa» heim; op 18 nov. te Kampen:drs Brienen uit Groningen: 7 nov. Veenwouden: kand. A. G. v. d. den uit Putten. Ds H. J. Groeneweg Op de leeftijd van 67 jaar is dsl Groenewegen, emeritus predik van de Nederlandse Hervori Kerk overleden. Ds Groenewe die in Appelscha woonde, is pi kant geweest in Wateringen, Alt serdam, Den Haag en Papendre Op 1 juni 1973 ging hij met en taat. Ds Groenewegen was ook reniang actie op het gebied val kinderbescherming. Hij was te' enige tijd voorzitter van de vooi lige Christelijke Filmactie en zitter en hoofdredacteur van testants Nederland". AMERSFOORT De raad van ken wil dat de volgende kerken ferentie, die waarschijnlijk in 1 '79 gehouden wordt, gewijd w aan het onderwerp polarisatie raad zal over de datum en het tin van de conferentie een gesprek nen met de leden-kerken. Al) thema's kunnen zijn: „reken* geven van de hoop die in ons „nieuwe levensstijl". De begroting van de raad van ken zal volgend jaar 309.000 gn bedragen, 17.000 meer dan dit

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2