Schoonebeek klaagt meer over hoofdpijn Goed enbelangrijk nieuws voor alle rekeninghouders van de postgiro er is nu de sterrekening Werken bij onderwijs: somber uitzicht p£d De Utrecht handhaaft haar toppositie op het gebied van winstdeling. Op arbeidsbureau's 55.000 openstaande banen geregistreerd Alabastine NAM houdt vol: olieregen niet gevaarlijk Schoonmakers bieden zich aan Senaat: abortusontwerp pas volgend jaar Flinke stijging in één maand kabinet wil andere eisen nieuwe huisvesting Kamer Luchtvaartoverleg Nederland Rusland Over paar jaar zal helft afgestudeerde leerkrachten niet aan de slag kunnen ET 2 >nge over ?s In be sten i de be- aan eelt ope- mgs- sten- d 21 taan me- fc de weer één 3 era kon- „We brui geen nder den- rn is ons nsen üler- niet eten inige jove ver- i de i. Ik Ros- agse rt hij jveel mag toni mde nwe jen", 3Udl- leten zo) jaar iruit oten lek- elda- WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 door Jan Sloothaak SCHOONEBEEK Sinds er een olieregen op Schoonebeek neerdaalt is er een toenemend aantal klachten over hoofdpijn. De NAM houdt echter vol, dat er geen gevaar aanwezig is en dat er geen schaddelijke gassen meer naar boven komen uit de kapotte olieput; de hoofdpijn kan veroorzaakt worden door de alles doordringende oliegeur. Ook het aanhoudende en eentonige lawaai van de oliespuiten is een mogelijke oorzaak. Veel inwoners van Schoonebeek zijn er gisterennacht door uit hun slaap gehouden. Huisarts B. J. Vis ser meent dat de situatie piet alar merend is, omdat anders de instan ties voor de volksgezondheid wel hadden ingegrepen. De inspecteur voor de volksgezondheid, dr H. W. Clouwen, zei gisteren dat er wat meer zwavelstof is geconstateerd, maar ver beneden de gevarengrens. Het steeds maar mislukken van de pogingen om de spuiter te bedwin gen bracht loco-burgemeester G. Scherpen tot de uitspraak dat de ramp misschien wel erger gevolgen kan hebben. Volgens de NAM is eerder het tegendeel waar, omdat de ondergrondse druk afneemt naarmate er meer stoom ontsnapt. De hoeveelheid stoom moet enorm zijn en is in de loop van diverse jaren opgebouwd. „Als we er niet in zouden slagen de spuiter te stop pen, kan het nog weken duren voor alle stoom op is", aldus een woordvoerder van de NAM. Gister avond is burgemeester M. Schnee- mann voortijdig teruggekomen van een vakantie in Engeland. In de afgelopen twee dagen is de olieregen gestaag door blijven druppelen. Door een wisselende windrichting werden delen van het dorp beurtelings „besproeid". De neerslag is overigens wat van sa menstelling veranderd. De eerste dag waren de neerkomende deeltjes vochtiger en olie-achtiger. Gisteren was de neerslag droger en roet-achtig. De NAM is ingenomen met deze ontwikkeling omdat het stoffige (overigens wel vettige) vuil beter te verwijderen is. Ook de be woners hebben die indruk. „Giste ren kon je de smurrie niet weg vegen, nu wel", aldus de heer J. Masselink aan het Spanjaardpad. De spuitende olieput was ook gisteren nog niet getemd Voorbereidingen De NAM is al bezig met de voorbe reidingen van het schoon- maakplan. De neerslag wordt in laboratoria onderzocht. Overigens moet men met de schoonmaakmid delen erg voorzichtig zijn. „Je kunt maar niet raak klodderen met che micaliën. Dan kan het middel erger worden dan de kwaal", aldus ie mand van de milieu-afdeling van de NAM. De middelen mogen niet schadelijk zijn, omdat ze in het oppervlakte water en de riolering kunnen ko men. Er is daarom nauw overleg met het Zuiveringschap. Het wa terschap en met diverse andere in stanties. Zodra de spuiter is be dwongen zullen eerst de straten en paden worden schoongemaakt, daarna volgen privé eigendommen en huizen en pas daarna de tuintjes. Men heeft de indruk dat de oliefilm niet in de bakstenen muren is getrokken, maar erop is blijven liggen. Dat zou een meeval ler zijn. Aanbiedingen Sinds gisteren wordt de NAM over stroomd met aanbiedingen van schoonmaakbedrijven. Bekeken wordt in hoeverre er bruikbare ideeën bij zijn. De NAM zelf heeft ook een schoonmaakploeg, die ech ter alleen met incidenten op veel kleinere (gesprongen olieleidingen en dergelijke) schaal te maken heeft gehad. Ook in het dorp lopen vertegenwoordigers hun schoon maakbedrijven aan te prijzen. Nie mand gaat er echter op in, omdat de NAM dan wellicht geen schade vergoeding betaalt. Het dorp zelf is gisteren voortdu rend overstroomd door nieuwsgie rigen. Op een afstandje gehouden door de politie richt men kijkers op de stoom- en oliekoloxp en er wor den heel wat foto's gemaakt. Gisteren wachtte Schoonebeek ge spannen of de in de loop van de avond aangekondigde nieuwe po ging om de spuiter te bedwingen, deze keer zou slagen. Zeker tien pogingen waren toen al mislukt. Eerst doordat de afsluiter die men wilde aanbrengen, steeds weer door de enorme druk werd weggeslagen, later toen dit aanbrengen inder daad gelukt was doordat de plaat, waarop de afsluiter moest worden vastgemaakt, beschadigd bleek. De diep in de grond vernielde stoomput kan niet meer worden gemaakt. De NAM zal een nieuwe maken. Er is nog maar vijftien pro cent van de aanwezige olievoor raad gewonnen. Door stoominjec- ties kan dit worden opgevoerd tot dertig a veertig procent. ADVERTENTIE Na de succesvolle introductie van de renterekening en de plusrekening bieden de RPS en de PCGD u opnieuw goed spaar-nieuws: een resultaat van nauwe samenwerking tussen RPS en Postgiro, waarin spaargemak wordt gecombineerd met eea extra aantrekkelijke rente, n.l. q O Over elk opgenomen bedrag wordt 2% rente in mindering gebracht op het tegoed. Alle postgirorekeninghouders ontvangen binnenkort de folder "makkelijk sparen met de postgiro en de RPS" waarin de nu bestaande 3 spaarvormen naast e'kaar zijn gezet. Daarnaast wordt ook de manier van openen, inleggen en opnemen met behulp van voorbeelden duidelijk uiteengezet. De Sterrekening is een produkt van samenwerking van uw postgiro en uw RPS. Q:.V5 Van onze Darlementsredactie over net reeds rinnr de Tweede Ka- DEN HAAG De invoering van de CAO voor ziekenhuispersoneel bete kent voor de gezondheidszorg een kostenstijging van 150 miljoen gul den per jaar. Dit zei staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het is niet waarschijnlijk, dat de Eerste Kamer nog voor het eind van dit jaar een begin zal maken met de openbare behandeling van het abortus- ontwerp van PvdA. en de VVD. Gis teren hebben de commissies van volksgezondheid en justitie uit de Eerste Kamer hun opmerkingen over net reeds door de Tweede Ka mer aanvaarde wetsontwerp ingele verd. Deze worden samengebracht in het eindverslag, dat schriftelijk zal wor den beantwoord. Dit vraagt nogal wat tijd van de initiatiefnemers, de heren Lamberts en Roethof (PvdA) en mevrouw Verder Smit en de heer Geurtsen (VVD). ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het kabinet wil dat de Tweede Kamer een nieuw program van eisen maakt voor de nieuwe huisvesting van het parlement. In een brief aan Kamervoorzitter Von deling schrijft premier Den Uyl dat het vastgestelde program op diverse punten te veeleisend is. De Kamer was uitgegaan van een Tweede Kamer van in de toekomst 225 leden, inplaats van de huidige 150. Den Uyl noemt dat te voorbarig, omdat er van zijn kabinet geen voor stel te verwachten is het aantal Ka merleden uit te breiden. De Kamer nam vorig jaar een ei- senprogram aan voor de nieuwbouw in de jaren rond 1980, die komt in de huidige gebouwen rond het Binnen hof en in de gebouwen van het nabij gelegen ministerie van justitie. Van een verslaggever SCHIPHOL Het luchtvaartover leg tussen de Sowjet-Unie en Neder land begint naar alle waarschijnlijk heid 17 november in Moskou. Aldus een woordvoerder van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. De Nederlandse delegatie bestaat uit zes leden van de Rijksluchtvaartdienst, de KLM en het ministerie van Buitenlandse Za ken en staat onder leiding van drs R. J. Zwanenburg, directeur-generaal van de RLD. Den Uyl vindt verder dat de Kamer te veeleisend is geweest met het vragen van zevenhonderd par keerplaatsen, genoeg voor Kamerle den, personeel en alle bezoekers. In de brief schrijft de premier dat voor de binnenstad van twintig tot dertig procent van de totale behoefte moet worden uitgegaan, maar hij wil na overleg met de gemeente Den Haag aan tot 300 parkeerplaatsen. De gevraagde 75 overnachtings plaatsen voor Kamerleden in het nieuwe Kamergebouw vindt de pre mier ook te ver gaan: hij meent dat een dergelijke voorziening buiten de Kamer moet worden gevestigd. Ruimte voor grote congressen vindt hij ook niet nodig, verwijzend naar de mogelijkheden van de Ridder zaal en van het in Den Haag gelegen Nederlands congresgebouw. Bijna een vijfde deel van de premies voor levensverzekeringen (in vaktermen: individuele kapitaal- en renteverzekeringen) komt over het afgelopen jaar als winstdeling aan verzekerden ten goede. HH li Daarmee handhaaft de Utrecht zich aan de top op het gebied van winstdeling. Dat mag ook wel als je f nrRF/miO het al sinds 1883* doet.) ^uiktAzMij Daar staat A M EV achtct I >t l 'licchl lende als eerste en enige N V hel lecht up winst deling bij de oprichting18S.li in de statuten vast Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Bijna 55.000 openstaande banen staan er nu bij de arbeidsbureau's geboekt. Dit cijfer steeg, rekening houdend met correctie voor seizoeninvloeden, met bijna zevenduizend in één maand. Tegelijk daalde in oktober het aantal werklozen met ruim 1700. Eind oktober zaten daardoor ruim 205.000 mensen zopnder werk. Dat is, aan het begin van het winterseizoen, een veel lager cijfer dan door politici in Den Haag was gevreesd. Een daling van de werkloosheid on der gelijktijdige stijging van het aan tal vacatures wordt doorgaans ge zien als een teken van „aantrekken" op de arbeidsmarkt. De grote stij ging van het aantal vacatures is overigens mede veroorzaakt door dfe enquête die de arbeidsbureau's elk half jaar naar open banen houden bij ADVERTENTIE Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De nieuwste cijfers over de daling van het aantal leerlingen in kleuter- en lager onderwijs zijn schrikbarend. Niet omdat zij onverwacht komen, want ieder die de daling van het aantal geboorten gevolgd heeft kon deze ontwikkeling zien aankomen. Maar voor de studenten die nu op opleidingsscho len voor kleuterleidster en onderwijzer zitten is het uitzicht somber. Reeds over enkele jaren zal ongeveer de helft van de afgestudeerden geen werk kunnen vinden. Er is nog een sprankje hoop dat de (op de voorpagina ver melde) cijfers zullen meeval len. De commissie die deze prognose heeft opgesteld is er immers vanuit gegaan dat het beleid verder niet wordt gewijzigd. Alleen voor het la ger onderwijs is nog rekening gehouden met twee maal één punt verlaging van de leerlin- genschaal. Zowel voor kleu ter- als lager onderwijs zou het gemiddeld aantal leerlin gen per klas zich omstreeks 1980 dan stabiliseren op 27. Nu is het niet ondenkbaar dat volgende kabinetten de leerlingschaal verder willen verlagen. De onderwijsbon den hebben al jaren geleden aan maximum van 24 kinde ren in de lagere klassen (4 tot 8 jaar) en van 30 kinderen in de hogere klassen (9 tot 12) bepleit. Maar wonderen moet men hiervan niet verwach ten. Eén punt leerlingschaal- verlaging in het lager onder wijs levert nog geen duizend arbeidsplaatsen op. Het kan bovendien ook zijn dat de commissie op bepaal de punten te optimistisch is geweest. Verondersteld is dat het aantal geboorten in de komende jaren niet zou dalen beneden het niveau van 1975. De eerste cijfers over het jaar 1976 laten al zien dat het ge- boortencijfer in ons land nog steeds dalende is. Er zijn ook andere factoren die de verhouding tussen vraag en aanbod van leerkrachten nadelig beïnvloeden. Zo is het aantal vrouwen dat na het sluiten van een huwelijk blijft wer ken gegroeid. Moeders met kinderen keren eerder in het arbeidsproces terug. Ook vrouwen die lange tijd niet gewerkt hebben, zoeken weer een baan in het onderwijs. Tot nog toe is het niet gelukt de toeloop bij opleidings scholen af te remmen. Noch voor pedagogische acade mies noch voor opleidings scholen van kleuterleidsters bestaat een studentenstop. In het gunstigste geval pro beren deze scholen de in schrijving van nieuwe stu denten constant te houden, maar ze zijn hiertoe niet ver plicht. Aantallen De aantallen schoolgaande kinderen zullen zich de ko mende zes jaar als volgt ont wikkelen (achter elkaar de cijfers van 1 januari 1976 en 1 januari 1982) Kleuterschool: 502.000 383.000 Lagere school: 1 446.000 1.226.000 Buitengew onderwijs: 88.000 83.000 Het totale bestand van kleu- Deze grafiek laat zien hoe pijlsnel de daling van het aantal leerlingen zich met name na 1976 zal voltrek ken. In de grafiek wordt uitgegaan van leeftijdsgroe pen, die iets ruimer zijn genomen dan de groepen schoolgaande kinderen. terleidsters zal hierdoor afne men van ruim 19.000 in 1975 tot ruim 16.000 in 1981. Het aantal nieuwe aanstellingen daalt van ruim drieduizend per jaar tot ruim tweedui zend In het lager onderwijs blijft het totale bestand van leerkrachten ongeveer constant (65.000), maar het aantal nieuwe aanstellingen zakt van bijna tienduizend tot bijna vijfduizend per jaar Dat betekent dat vooral de studenten die in de komende jaren gediplomeerd worden, de klappen moeten op vangen Kon in 1975 bijna driekwart (72 procent) van de afgestudeerde kleuter leidsters nog direct aan de slag. in 1978 kan nog niet de helft (43 procent) meteen op een baan rekenen Om streeks 1982 wordt deze situ atie weer iets minder on gunstig. al is er dan ook voor 44 procent nog geen baan. In het lager onderwijs zal het percentage afgestudeerden dat niet direct werk vindt op lopen van 27,7 in 1975 tot 60 in 1981. In 1981 zullen bij elkaar zes duizend van de ruim elfdui zend gediplomeerden niet meteen aan de slag kunnen binnen het kleuter- en lager onderwijs de bedrijven. Niettemin is het aantal vacatures in anderhalf jaar niet meer zo groot geweest als thans. Het schommelde sinds voorjaar 1975 dicht boven de veertigduizend. Werkloosheid daalde Het werkloosheidscijfer, gecorri geerd voorseizoen, daalde in oktober met 8500 tot bijna 224 000 In sep tember was dit cijfer ook al gedaald, namelijk met bijna zevenduizend Sinds 1970 kwam het niet eerder voor dat dit cijfer in september of in oktober daalde: Een daling in beide maanden achtereen is nog opmerke lijker Toch vinden de deskundigen van het ministerie van sociale zaken het nog te vroeg voor positieve conclusies. Ze kunnen de daling van de werkloos heid niet goed verklaren, en zien ook in de stijging van het aantal vacatu res nog geen aanknopingspunten voor bepaalde verwachtingen Zaken als orderpositie in de bedrijven, voorraden gereed produkt. indus triële produktie en dergelijke, wijzen ..op zichzelf niet op een voortzetting van de opleving die zich eind 1975 en begin 1976 voordeed", aldus de des kundigen Niettemin nam in bijna alle be roepsgroepen en redelijk gespreid over alle regio's de werkloosheid, ge corrigeerd voor seizoen, af. De daling was echter het grootst in de bouw, die tweevijfde van de totale daling in oktober voor zijn rekening nam Rita ..Als ik nog één ijsje krijg, herinner ik me misschien waar ik woon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3