Ernst Sillemhoeve feestelijk heropend Nog geen „raad voor buitenlands werk" Nairobi werkt door op het grondvlak Uit de kerkbladen Vandaag Centrum Christelijk jongerenverbond De pater achter Van Agt Casaroli naar Bulgarije Onze adressen: Vakantie- pension voor Bondsleden Nieuwe Testament in het Drents Pleidooi voor de dans in de eredienst Mi VOORBIJGANGERS S' 0r ft MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWARTET 2 Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST In de hervormde kerk is nog geen beslissing gevallen over het idee, om zending, werelddiakonaat, ontwikke lingssamenwerking en het onderhouden van oecumenische rela ties onder te brengen in één grote „raad voor het buitenlands werk". Restaurant en diensten centrum van de nieuwe Ernst Sillemhoeve. Van een onzer verslaggevers LAGE VUURSCHE De Ernst Sillemhoeve, het vor- mings- en recreatiecentrum van het christelijk jongeren- verbond (CJV) is zaterdag op feestelijke wijze heropend, met SER-voorzitter drs J. W. de Pous als een van de sprekers. In de afgelopen vier Jaar ls de Ernst Sillemhoeve ingrijpend verbouwd en uitgebreid tot Europees centrum van de YMCA, het Internationale christelijke jongerenverbond. In drie fasen is de Ernst Sillemhoeve omge bouwd tot een modern centrum. Als laatste werd het afgelopen jaar het oude gebouw, het „Koetshuls", ge heel gerenoveerd. Het centrum be staat nu uit drie gedeelten: een nieuw dienstencentrum annex res taurant. een slaapaccommodatie en het oude gebouw, dat zoveel moge lijk in oude stijl gelaten is. Met de Ernst Sillemhoeve beschik ken de Europese CJV's weer over een internationaal centrum. Jarenlang was dat het kasteel Mainau. op een eiland in het Meer van Konstanz. Maar ook het CJV-werk in Neder land zal als vanouds een groot deel van het kader- en trainlngswerk op de Ernst Sillemhoeve blijven doen. De totale kosten van de verbouwng en uitbreiding hebben vier miljoen gekost BIJ de opening sprak drs De Pous oudlid van de CJV Eltheto te Aalsmeer dankbaar over de bete kenis. die dit jeugdwerk voor zijn verdere levensgang heeft gehad. Hij betreurde het, dat christelijk jeugdwerk nog door te velen met een glimlach wordt getolereerd in de marge van de samenleving, waar het al gauw een stempel krijgt van een weinig radicaal groepje, dat op vage identlteitsgronden de vooruitgang en de bewustmaking eerder remt dan bevordert. „Het beeld van de landelijke activiteiten is al niet veel anders: men stelt zich hierbij ver stofte confessionele organisaties voor, die zichzelf overleefd hebben" Christelijk jeugdwerk, aldus drs De Pous. biedt kansen om vanuit het evangelisch perspectief te bevorde ren de ontplooiing van de mens als geschapen naar Oods beeld en gelij kenis en geroepen tot het dragen van verantwoordelijkheid en het werken aan de opbouw en inrichting van een maatschappij, waarin recht en ge rechtigheid heerst. Met het oog gericht op de maat schappij van morgen riep hij het CJV op, door te gaan met vorm en inhoud te geven aan christelijk jeugdwerk, dat stoelt op de inzet en toewijding van vrijwilligers, dat ou de en verouderde sociale kaders doorbreekt, dat herkenbaar is aan een actieve maatschappelijke be trokkenheid en dat boven de gren zen van kerk en belijdenis uitstijgt door het geloof in de ene Heer voor alle mensen. „De man achter Van Agt". Zo heet het omslagverhaal van het nieuwste nummer van „Hollands Diep" - het om de veertien dagen verschijnende „cultureel opinie blad". Als Je „Hollands Diep" mag gelo ven. is die man op de achtergrond pater Martlnus H. uit „Van Agts meest geliefde klooster in Heeze, Noord-Brabant", „een forse, blo zende man. Grijs. Een Jaar of zestig". Let wel: als je „Hollands Diep" mag geloven, maar dat is niet erg verstandig, want het blad is in het algemeen niet bang voor het zaai en van verwarring door middel van literaire grappen en het ge bruik van bestaande namen als pseudoniem. Volgens de schrijvers van het stuk in „H.D.". G. Brands en Hans Sleutelaar heeft „één van de be woners van het klooster in Heeze - eerst wilde hij zijn naam niet noe men en later bleek dat hij een valse had opgegeven - verklaard, dat iedereen in het klooster weet dat het de taak van pater Marti- nus H. is om minister Van Agt op het priesterschap voor te berei den". om dan te concluderen: „Vöór de oorlog werd niet mon seigneur isoiens, ae temer van net katholieke volksdeel, minister president. maar zijn knechtje Ruys de Beerenbrouck. Na de oor log was professor Romme de on bestreden voorman der katholie ken en die duldde geen zwartrok ken. Zullen we het nu beleven dat de minister-president, want dat willen Steenkamp en Van der Stee hun vriend maken, priester wordt?". Een literaire grap dat verhaal van Brands en Sleutelaar, want het uitvoerige vraaggesprek met Martlnus H. bestaat uit een col lage van citaten uit boeken. Echt dus iets om als puzzel te bewaren voor tussen kerst en nieuwjaar (als de dagen van een druk zijn die niet is te ontvlieden en niet om de in de actuele politieke dis cussie te gebruiken. ROME (UPI/CIC) De Vaticaanse secretaris van openbare zaken. Agostino Casaroli. is in Bulgarije voor een officieel bezoek, dat hij een „historische gebeurtenis" heeft ge noemd Welingelichte kringen in het Vaticaan beschouwen dit bezoek als AMSTERDAM Postbus 059 Wibaufstraat 131 Te» 020-913456 Tetes 13006 rotterdam/oordrecmt Postbus 948 Wcstbtaak 9 Rotterdam Tet Ot 0-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parksiraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Poslbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tet 05200-17030 De voorzitter van het CJV. jonkheer ds C. van Eijsinga, noemde het ver blijdend, dat de Ernst Sillemhoeve. evenals de hele CJV. een zaak is van vrij willigers. Voor zover er professio neel kader is. werkt dat voor de vrijwilligers, die zelf het werk doen met de jongeren. Duizenden vrijwil ligers dragen zo het CJV-werk tegen bepaalde tijdgebonden ideeën in, dat alles geprofessionaliseerd zou moeten worden. Het CJV-werk neemt ongeveer een derde deel van de capaciteit van de Ernst Sillemhoeve in beslag. Daar naast maken vele anderen gebruik van de hoeve. Twintig procent van de tijd wordt benut door de Neder landse Spoorwegen voor vormings cursussen. Zelfs het kabinet kan men er soms tegenkomen voor spoedberaad. De baten hiervan zijn een voorname kurk, waarop het hele CJV-werk drijft, aldus jonkheer Van Eijsinga. Ontmoeting De Schot James Love, voorzitter van de Europese commissie van de YMCA. sprak de wens uit. dat de Ernst Sillemhoeve een ontmoetings plaats wordt van jongeren uit de hele wereld. Nationalistische ten- denzen steken overal de kop weer op. Het zaad van de achterdocht blijkt angstig sterk te zijn. Een centrum als de Ernst Sillemhoeve kan meer bereiken aan internatio naal begrip en goodwill dan vele verdragen en wetten op regeringsni veau. CJV-penningmeester W. Littel aan vaardde als voorzitter van de bouw commissie het project van de bou wer. om het vervolgens weer over te dragen aan het CJV-bestuur. waar bij hij verdere uitbreidingsplannen aankondigde. Het beschikken over een project voor internationale oriëntatie en confrontatie noemde hij voor het CJV een „must", als gevolg van de door CRM gestimu leerde schaalverkleining, waarbij de accenten in het welzijnswerk ver legd worden van de landelijke orga nisaties naar betere plaatselijke voorzieningen. Juist daarom is het volgens de heer Littel noodzakelijk, dat de landelijke organisaties de plaatselijke kaders kunnen toerus ten en informatie kunnen verschaf fen en een bredere visie geven op de wereld van morgen. Zonder veel drukte is deze zomer het vijftigjarig bestaan van de Ernst Sillemhoeve ge vierd. Al in 1907 werd in wat toen nog het „Nederlandsch Jongelings Verbond" heette de wens geuit een „vacantie- pension voor Bondsleden" op te zetten. Het duurde tot 1926, tot men tot de daad kon overgaan door de aankoop van het voor malige stalgebouw van de bui tenplaats Prins Hendrikoord in de Lage Vuursche. Het nieuwe „buitenhuis", zoals men het noemde, kreeg de naam van Ernst Sillem, die rond de eeuwwisseling ruim dertig jaar penningmeester van de bond was geweest. In de der tiger jaren vervulde het een be langrijke sociale functie door tientallen werk-leerkampen voor „Bondsmakkers", die werkloos waren, als „bescher menden invloed tegen verlei ding en verveling". Tijdens de Duitse bezetting werd de Ernst Sillemhoeve grondig geplunderd en vernield. In de jaren vijftig en zestig volgde een geleidelijke uitbrei ding naar een volwaardig vor- mings- en recreatiecentrum, waarbij het internationale as pect steeds meer aandacht kreeg. Aanstaande zaterdag is er van tien tot vier uur „open huis" voor ieder, die de Ernst Sillem hoeve in haar nieuwe gedaante wil bekijken. Het uitblijven van een beslissing heeft tot gevolg, dat voor de gemeen te. maar ook voor de synode geen duidelijkheid is geschapen, aldus de hervormde raad voor de zending in zijn jaarverslag over 1975. De raad wil, dat de missionaire be wustwording in eigen land meer aan dacht krijgt, gevolgd door missionai re actie hier. De oecumenische rela ties met kerken overzee zullen ge bruikt moeten worden om met el kaar na te gaan. hoe aan niet bereik te groepen het evangelie gebracht kan worden. Als kerken, aldus de raad, zullen wij elkaar moeten hel pen bij het identificeren van deze groepen. Ze bestaan in Nederland, maar ook in Nigerië en Indonesië. Gevangenen Het jaarverslag gaat uitvoerig in op de kwestie van de politieke gevange nen in Indonesië. „Het is on2es in ziens te begrijpen, „aldus de raad, dat kerken in Indonesië, die onder zo andere omstandigheden dan wij in Nederland leven, ook andere wegen kiezen dan wij zouden doen. om voor deze problematiek een oplossing te zoeken." Naast de geestelijke verzorging van de gevangenen (waarmee steeds meer kerken of gemeenten zich be zighouden) wordt gepoogd ook mate riële steun te geven, terwijl ook aan dacht wordt geschonken aan de fa milieleden van de gevangenen. Ver schillende kerkelijke van vrijgelaten Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een rapport aan de hervormde synode keert scriba dr. A.H. van den Heuvel zich tegen het „wijdverbreide misverstand", dat assemblees van de wereldraad van kerken een zaak zouden zijn van een paar experts en een aantal hobbyisten. AOVERTEhiTiE. Het maandblad „DE OPEN POORT" „ort. door de Gereformeerde Kerken in België gratis verspreid. De Open Poort vervult een belangrijke rol in het gesprek tussen Protestanten. Rooms Katholieken en nict-kerkelijken. Om dit gesprek te kunnen blijven voort zetten heeft men Uw hulp nodig. Deze hulp kunt u geven door u te abonneren. Voor 12.50 per jaar ontvangt u maande lijks een blad waarin aktuele problemen vanuit Bijbelse achtergronden worden besproken. Door Uw steunabonnement helpt U de Protestanten in Belgie verder te gaan met hun evangelisatiewerk. Schrijf een briefkaart met Uw naam en adres naar de administratie van de Open Poort, Hooigracht 35 te Leiden. De opvatting, dat de plaatselijke ge meenten weinig van een assemblee als in Nairobi zouden merken en er nog minder mee te maken zouden hebben, is volgens dr. Van den Heu vel „rijkelijk onrealistisch". Dr. Van den Heuvel: „De wereldraad is een geliefd onderwerp in het vra genuurtje op elke gemeente-avond. Het is niet overdreven om te zeggen, dat de tegenstanders meer doen om de wereldraad een levend onderwerp in de gemeente te houden, dan de meeste sympathisanten. Maar er is meer: wie de grote vragen van kerk en theologie, de vragen van gemeen te-opbouw en vooral die van kerk en maatschappij in de periode Uppsala- Nairobi nog eens voor ogen haalt, zal pas bemerken,-dat de inhoudelijke oecumenische problematiek de ge moederen zeer bezig heeft gehouden. Dat geldt zeker ook van Nairobi. In de komende zeven jaar zullen we er telkens op synodaal, proviciaal en plaatselijk vlak mee worden ge confronteerd." Het rapport van dr. Van den Heuvel zaj worden besproken tijdens ae eva luatie van de assemblee van Nairobi, volgende week dinsdag in de her vormde synode. Grof DR. Van den Heuvel oefent in dit rapport kritiek op de wijze, waarop voor- en tegenstanders van de we reldraad elkaar dikwijls in de haren vliegen. „De kritiek wordt vaak zo grof, met zo weinig innerlijke deelna me en zo weinig kennis van zaken gebracht, dat zij. die van de interna tionale oecumene vooral goede im pulsen verwachten er zodanig door worden geïrriteerd, dat zij de wezen lijke vragen, die hier worden opge worpen, niet meer horen. Hetzelfde geldt voor de verdediging en de pro paganda van een aantal vrienden van de wereld. Als dit lichaam wordt gepresenteerd als foutloos en onfeil baar en dat kun je bij zijn vrien den vaak zo horen dan is het ook geen wonder, dat mensen, die ernsti ge vragen hebben in verband met de internationale oecumene, afhaken en de wereldraad de rug toekeren." een aanwijzing, dat een overeen komst tussen de Bulgaarse regering en het Vaticaan spoedig kan worden verwacht. Sedert het begin van de jaren zeventig bestaat er een gere geld contact De ..gewone" r.k. kerk in Bulgarije heeft maar een kleine omvang: 65.000 gelovigenl voor wie slechts vier priesters voor 37 parochies be schikbaar zijn. Verder kent het land ook de katholieke kerk van de By zantijnse ritus. Deze »s nog kleiner: vijftienduizend gelovigen, maar be schikt ruim over priesters, namelijk veertig voor twintig parochies Het grootste deel van de Bulgaren be hoort tot de orthodoxe kerk. ASSEN De Drentse Schrieversk- ring wil proberen met hulp van een theoloog en van Max Douwes het nieuwe testament in het Drents te vertalen. Max Douwes heeft al eens het nieuwe testament in het Drents vertaald. Deze vertaling, die vijf jaar lang door de RONO werd uitgezon den. is nooit in druk verschenen vanwege de kritiek. Ze zou te popu lair én niet goed Drents zijn. Andries Kobus (een theologisch stu dent. die een dans- en ballet opleiding heeft gevolgd) schrijft in Via-Via, het blad van het Amster damse studentenpastoraat: In de vroeg-christelijke eredienst nam de dans een belangrijke plaats in. Kinderkoren zóngen niet alleen, maar dansten ook. In diensten waar- In gelovigen zich aansloten bij de gemeente, speelden fakkels, ronde dans en zang een grote rol. Op kerkhoven en in processies werd ge danst De christenen dansten heel wat af in de vroege dagen van de kerk. Mannen, vrouwen en kinderen dansten voor de Heer en met elkaar. Oude geschriften geven er veel voor beelden van. De dans is uit de ere dienst verdwenen. Hij was te zinne lijk. althans volgens de Kerkvaders die de dans kuis wilden houden. Maar buiten de heilige plaatsen bleef de dans bestaan, b.v. op de begraafplaatsen en in de processies. Buiten het machtsgebied van de kerk ging de dans-eredienst door en bleef tot op heden bestaan, b.v. in Chili. Maar het wantrouwen tegen het lichaam is gebleven. T t zinne lijke, dat óók onmiskenbaar met dansen is verbonden, is nog steeds in tegenspraak met geloven. Waar om? Niemand kan er een zinnig antwoord op geven. De leke- theoloog Birmingham heeft het over de erotisering van de liturgie. We moeten liturgie eerst ervaren en pas later erover nadenken. Dit lijkt me het sleutelwoord. We moeten daar bij wel kritisch blijven. Niet alles dient het doel of getuigt van goede smaak. Wat we wél mogen, is het feest van ons godsdienstig beleven gaan ontdekken. We leven in een zmnelijk-verstijfde cultuur en het is onze overtuiging dat we in een op nieuw ontdekken van de plaats van het lichaam in de eredienst een bij drage kunnen leveren tot de verlos sing van het lichaam, die ons vrij maakt tot mensen ln een wereld, die die vrijheid broodnodig heeft om evenzeer verstijfde structuren op maatschappelijk gebied los te ma ken en samen te veranderen. Te gek De Open Poort, het maandblad van de gereformeerde kerken in België, ontwikkelt zich steeds meer tot een soort Belgisch Voorlopig, en pro beert daarmee bruggen te slaan naar van de kerk vervreemden.In een nummer, dat geheel gewijd is aan arbeid en vrije tijd schrijft Fred van Sichem: Het is eigenlijk te gek (of om te huilen) dat er zoveel mensen zonder werk zitten terwijl er zoveel te doen is. Dat komt voor een gTOOt deel omdat al die taken die nodig moeten verricht worden onbezoldigd blij ven. Als je even rondkijkt in instel lingen voor alleenstaande kinderen, tehuizen voor gehandicapten, psy chiatrische ziekenhuizen, bejaar denhuizen. hospitalen en gevange nissen (het lijkt helaas allemaal erg op elkaar) dan zie je een schrijnend tekort aan kinderverzorg(st)ers. ki- nesiterapeuten. opvoed(st)ers, psy chologen. sociologen, bejaarden- help(st)ers, verple(e)g(stters en aller lei mensen die meer individuele aan dacht aan de mens-in- moeilijkheden zouden kunnen schenken. Nu blijf Je een nummer omdat het schaarse personeél nau welijks het strikt noodzakelijke werk af kan. Die instellingen willen best wel meer werkkrachten aan werven. maar ze hebben geen geld om Ionen te betalen. Daarom blijven honderden mensen die voor dit werk opgeleid waren werkloos. Zij willen wel werken, maar Je kunt van hen niet verlangen dat ze het doen zon der loon te ontvangen, terwijl je zelf zo aan Je goedbetaalde job vasthoudt dat Je nog geen fractie van je functie aan een ander wil afstaan. Ondermaats Ds. L. H. Kwast in de (gereformeer de) Friese Kerkbode: Alle „Predikanten en Priesters van de bij de Nederlandse Raad van Kerken aangesloten kerken" ont vingen in de tweede helft van de vorige week een brief van de Sektie Dienst van de Raad van Kerken in Nederland: drie vellen papier for maat quarto in grote gele envelop pe. Die sectie had namelijk een oud gebruik ontdekt „dat in verschillen de gemeenten ten plattelande op 3 novemberof de zondag daarop volgend de jaarlijkse Dankdag voor het gewas (of gewas en arbeid) gehouden wordt". Voorts had ze waargenomen dat „we dit jaar meer dan andere jaren, vooral door de droogte, geconfronteerd (zijn) met de risiko's van de agrarische pro- duktie". De sectie is daarover zo bewogen dat ze alle predikanten en priesters per grote gele enveloppe met inhoud heeft verzocht „eens speciaal of extra aandacht te schenken met name in de steden, in de kerkdienst op zondag 7 novem ber, aan hen die in de veeteelt, de landbouw of de tuinbouw werken". Er moet voor die mensen, vindt de sectie, meer begrip komen: „Dit zou kunnen in de uitwerking van de prediking, in de voorbede". Nu heb ik in mijn onnozelheid altijd gedacht dat de dankstond voor ge was en arbeid bedoeld is om geza menlijk de Here God dank te zeggen voor zijn goedheid en trouw. Hij laat zijn zon opgaan over bozen en goe den. en iaat het regenen over rechtvaardigen en onrechtvaardi- gen. Hij is de éne God van het brood voor de wereld èn het brood des levens. Maar dat ben ik in de brief van de Sectie Dienst van de Raad van Kerken met geen woord tegen gekomen. De sectie vermeldt alleen „de risico's van de agrarische pro- duktie" en de wenselijkheid van aandacht voor werkers in land- en tuinbouw. Ze maakt daarbij recla me voor enkele brochures. De hele brief lijkt me overbodig en onder maats De dankstond voor gewas en arbeid heeft een geheel andere be doeling dan een discussie over het nut van agrariërs, al dan niet in aanwezigheid van de Minister van Landbouw. En hoe een voorganger meer begrip voor agrariërs „in de voorbede" zou kunnen stimuleren. Dynamisch gevangenen xn de maatscnappij. Het bepleiten van de belangen van de gevangenen bij Indonesische autori teiten volstrekt zich als het ge beurt meestal buiten waarneming van buitenstanders. GZB Het jaarverslag van „Oegstgeest" wordt volgende week maandag be sproken door de hervormde synode, samen met de Jaarverslagen '74 en "75 van de gereformeerde zendings- bond in de hervormde kerk (GZB). die daarmee na vele jaren de ach terstand heeft ingehaald. Uit de GZB-rapporten blijken problemen rond het medisch werk in Kenia. Besloten is nu tot een beleidsombui ging, namelijk van de curatieve (ge nezende) ziekenzorg, waarvoor de Keniase overheid zich ook steeds duidelijk verantwoordelijk gaat stel len. in de richting van een meer preventieve gezondheidszorg. Op dit terrein bestaat nog altijd een grote behoefte aan aanvullende werkzaamheden door particuliere organisaties. De vervulling van bestaande en toe komstige vacatures van zendings predikanten blijft nog een grote zorg voor de GZB. Eventuele deelname aan zendingswerk in Latijns- Amerika (naast Indonesië en Kenia) door de GZB is door allerlei omstan digheden nog bij plannen gebleven. „Het ziet er evenwel naar uit, dat het jaarverslag 1976 in dit opzicht wat optimistischer zal kunnen luiden," aldus het verslag. VERMAAN Waarschuwing in acht nemen is de weg des levens hij dwaalt die het vermaan niet hoort. Van UTf opin deel (Spreuken 10, 11 ^ac Dlt is een grondregel van de SpreuNa ei kendichter. Hij komt er nog al eenfben op terug. En wie kan zeggen dat hijwil v dat niet nodig heeft? Het is eeidag duidelijke zaak: wil je leven daiUtre< moet je waarschuwingen op de wefcong in acht nemen. Een ieder die dee de n neemt aan het verkeer op straat kafceda dat weten. Door rood licht heen riftwee den is niet alleen vervelend, het kaï me-b ook roekeloos zijn. Je brengt er eeiD'66, ander mee in gevaar. Je niet store Amh aan allerlei bakens op de grote snel wegen kan stoer lijken en je kunt i je zelf wijs maken dat je geen tijf voor al die dingen hebt, maar 't blij natuurlijk wel levensgevaarlijk. hoeft maar even te misten of gladf worden. Nu, zo is het in heel het leven. Er zi vermaningen in dit leven. In watj om ons heen gebeurt. Sommi mensen zijn er blind voor. Ik deifl aan de heer Smith die uit Geni wegloopt nadat hij de oorspronke] ke bewoners van Rhodesië v stommelingen uitgemaakt heeft, voorbeelden zijn uit de politiek uit het maatschappelijk leven vermenigvuldigen. Hoe is het moi lijk nog te denken dat je anno lf andere mensen blijvend kunt on< drukken? Wie dat doet is slecht blind. Hij dwaalt, hij luistert naar vermaan. Dat is in 't groot 4 iedereen kan het zien. Maar iedei weet het van zichzelf wel, waar gebeurt en een eenvoudig gebed wijsheid niet overbodig is. gebi 'SS: legd mee mee waa bou ontgaat me helemaal. De voorhoede is immers aan God geadresseerd en veronderstelt de sectie bij Hèm een tekort aan begrip? Met dat alles wil ik maar zeggen dat grote gele enve loppen met veel papier niet altijd zo nodig en belangrijk zijn als ze eruit zien. Gereformeerde predikanten, ouder lingen en diakenen worden sinds enige jaren verondersteld een „dy namische binding" aan de belijdenis te hebben. Prof. dr D. Nauta schrijft daarover in het gereformeerde Ou derlingenblad: Nog altijd is het mij niet duidelijk wat men met deze term precies be doelt en wat het wezenlijke onder scheid is met de vroege formulering van het ondertekeningsformulier. Als het alleen betekent dat de na druk bij de binding wat verlegd zou zijn van de belijdenis naar het Schrift, kan niemand er bezwaar te gen inbrengen. Want dat is niet an ders dan recht doen wedervaren aan de eigenlijke bedoeling ook van het oude ondertekeningsformulier. Ik heb echter de sterke indruk, dat wat de opzet der synode met de bedoel de wijziging ook moge geweest zijn. velen in werkelijkheid aan die wijzi ging een verdergaande strekking toekennen. Men meent op die ma nier losser te zijn komen staan tege nover de belijdenisgeschriften en zich daartegenover allerlei vrijhe den te kunnen veroorloven, zonder van die vrijheden tevoren aan de kerken verantwoording te behoeven afleggen. En het is juist die opvat ting, welke onaanvaardbaar moet worden geacht Van de term dyna misch, indien men deze dan wil ge bruiken, heb ik een andere opvat ting. Naar mijn mening moet deze aanduiden, dat wij ons bij de belij denis, in de bedoelde documenten tot uitdrukking gebracht, ten diepste en van harte betrokken voe len. Dat de ondertekening ervan maar niet een formele handeling is, die even in het voorbijgaan verricht wordt, doch dat zij ons persoonlijk in het diepste aanzijn raakt en onze overtuigde instemming kan vinden Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bemmel (toez.J: Plantinga leraar godsdienst aan he Marnixcollege te Ede; te Kesteren C. den Boer te Wageningen, die be dankte voor Ouderkerk a.d. IJsse en voor Wezep. Aangenomen naar Huissen: G. D. ET] van Veldhuizen laatstelijk zendings A pred. ten dienste van de presb. kert te Ghana, wonende te Arnhem. Bedankt voor Wierden: P. J. Bos t Ridderkerk. Beroepbaar: drs H. Frijlil Einsteinstraat 120, Nijmegen. 1 GEREF. KERKEN Beroepen te Delfzijl: L. Buitenhu DEÏ te Bodegraven. en c GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Damwoude-Driesum d - te Bergentheim: L. W. de Graaff q Heerde-Wapenveld. GEREF. KERKEN (VRIJG.: B.V.jDe Beroepen te Steenwijk: J. VerhoefjLuxe legerpred. te Zuidlaren. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Oudorp: M. Mond te Waardenburg. Opperrabbijn Het ressort Amsterdam van de joo se gemeente heeft rabbijn Meij Just tot opperrabbijn benoemd. D ze functie was vacant sinds 197 toen opperrabbijn A. Schuster na Israël vertrok. De nieuwe opperra bijn, die in 1912 in Roemenië wei geboren, was sedert 1963 rabbi van de Nederlands-Israëlitisc! hoofdsynagoge in Amsterdam. het vertrek van opperrabbijn Schu ter werd hij al onder meer docei aan het Nederlands-Israëlitisch s minarium en vice-voorzitter van h opperrabbinaat voor Nederland. Coggan Aartsbisschop Coggan van Cante» bury, het hoofd van de anglicaan kerk. heeft besmetting met de heimzinnige ..groene-apen-ziekt geriskeerd en is toch naar Juba het zuiden van Soedan gegaan. daar een nieuwe zelfstandige ang caanse kerk in te stellen. Jarenlai U hadden de gelovigen in Zuid-Soedi naar deze gebeurtenis uitgezien i het was voor hen een grote leurstelling. toen zij bericht uit K»j I toem kregen, dat de aartsbisscln J[ op advies van de gezondheidsautoi teiten van Soedan had moeten fcj sluiten van de reis naar Juba af zien. Honderden mensen in Zairei AMJ het zuiden van Soedan zijn nameli vijfr al aan de „groene-apen-zoekte" gebl storven. Een dag later kwam aarl bisschop Coggan toch. dankzij pt sident Nlmeiry van Soedan, die vo Van deze gelegenheid zijn eigen Fokk< over Friendship beschikbaar had g publi steld. Het zuiden van Soedan, d morg overwegend christelijk is. leefde»in de 1972 in bloedige opstand tegen h in islamitische noorden. Mede doorb radio middeling van de wereldraad v derzc kerken werd de burgeroorlog bijl legd. Dat de kerk in Soedan onafhankelijk is geworden van Engelse moederkerk, zal bijdrag van Deze onde Ujkb aan een verdere Afrikanisatie vi gaan deze kerk. in fe Van

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2