Ivan lllich met slecht geweten in het vliegtuig Lenen. U kunt't op meer dan één manier. Frans H. beschuldigt arts van onwaarheden» Hoe „ziek" is 't Pedagogische academie geen proefstation hogere opleiding invia/76 „Gemoderniseerde armoede": met de vrijheid van de fietser is 't gedaan. Verzet tegen de tv en de microfoon Marokkaan eist smartegeld na „koffermoord" NAJAARSPRIJSVRAAG 1976 Felle uitval van hoofdverpleegkundige Drs H. Nolles voorzitter docentenvereniging Middenstanders wijzen extra loonsverhoging af ^RTEI HIJDAG 5 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 tie vi hokte iprake andell i er udend apothi k U ant Lng rwesti Betuw udend r, kwij niddel gd. D ising ter va c loop jnvoor ipothe leninj rts, dl tag da en ape hij ee /an he an ee icijne lelend irevei it men -ülend lerlijk door Plet Hagen TILBURG Ivan lllich, profeet van de nieuwe levensstijl, is tegen zijn zin per vliegtuig van Mexico naar Nederland gereisd om lezingen te houden in Tilburg en Nijmegen. Met een slecht geweten is hij in de machine gestapt, dat hij zozeer verafschuwt als een elitair en vervuilend vervoermiddel. Maar, verontschuldigt hij zich, de reis per boot van Mexico naar West-Europa is niet meer mogelijk dankzij de „vooruitgang" van de techniek. De vijftigjarige lllich, ln Wenen ge boren als zoon van een Joegosla vische diplomaat en een Spaanse moeder, woont al zeventien Jaar ln Cuervanaca, Mexico. „Voor mijn doen is dat erg lang", zegt hij, „want daarvoor heb lk nooit langer dan vijf J'tar op dezelfde plaats gewoond." mich studeerde theolo gie. filosofie, kristallografie en ge schiedenis; was priester onder Ie ren en Puertoricanen ln New York en vice-rector van de universiteit ln Puerto Rlco; en belandde ln 1961 ln Cuervanaca ln Mexico, waar hij Ja ren heeft meegewerkt aan het centrum voor Interculturele docu mentatie (CIDOC). die Iets te vertellen heeft of Iets aan de weet wil komen. Crisis lllich trekt ln zijn (ln Nederlandse vertaling door Het Wereldvenster uitgegeven) boeken van leer tegen de wildgroei van onderwijs, ge zondheidszorg, welzijnswerk en technologie. Zelf kwam hij ln open lijk conflict met de gevestigde kerk en de officiële onderwijsinstellin gen. Na een meningsverschil over de geboorteregeling legde hij zijn priesterambt neer. Toen hij als vl- ce-rector van de universiteit be pleitte om een deel van het budget op te offeren ten bate van de armen die zelfs geen lager onderwijs kre gen, had hij zich ook ln de universi taire wereld onmogelijk gemaakt. Het CIDOC, waar hij toen terecht kwam, werkte anders; daar kon ie der zich als deelnemer Inschrijven Centraal ln het denken van lllich staat wat hij de „crisis van de insti tuties" noemt. Daarmee bedoelt hij dat de school, het medisch bedrijf en andere instellingen diensten produceren, die als eenmaal een bepaalde grens is overschreden alleen nog in het voordeel van de rijken werken en die zo de armoede „moderniseren". Een geliefkoosd voorbeeld dat lllich ook in Tilburg weer gebruikt is het verkeer. Sinds de autosnelwegen onze steden on begaanbaar maken, is het gedaan met de vrijheid van de mens om zich per fiets of te voet voort te bewegen Dlich is stellig een oorspronkelijk denker en een origineel spreker. Als een soort kleinkunstenaar beweegt hij zich over het podium van de aula van de katholieke hogeschool. Hij beschouwt zijn verhaal niet als een lezing, hij komt voor een ge sprek waarvoor de studenten eerst de vragen moeten aandragen. Daarbij stoort het geflits van foto grafen hem op een gegeven mo ment zo, dat hij hun vraagt hun werk te staken. Wie thuis wil vertel len over lllich kan dat beter doen in eigen woorden dan via een foto in de krant. Misschien is het Illichs half-joodse afkomst die hem Inspireert tot zijn verzet tegen de televisie. Hij doet voor hoe de tv-camera's op je inzoe- men tijdens een interview, en A. Truyman van de KRO-televisie slaagt er in de discussie niet in hem op dat punt tot andere gedachten te brengen (wat de KRO in 1968 wel is gelukt). lllich vermijdt zelfs het gebruik van de microfoon, omdat hij het onnatuurlijk vindt als de stem van iemand die je kunt aan kijken door een luidspreker tot je komt. Gekleed in pullover, tenger, druk gebarend met gespreide vingers, legt lllich de studenten uit dat be paalde beroepsgroepen (leraren, artsen, ingenieurs, enzovoorts) de laatste vijfentwintig jaar steeds meer macht over ons gekregen heb ben. Zij beplakken ons met etiket ten („leerling", „patiënt"), maken ons afhankelijk van hun specialis tische hulp, en ontnemen ons door levenslange leerplicht of door een alomtegenwoordig welzijnsappa- raat het idee dat we zelf nog iets kunnen. Het meest geraffineerde is volgens lllich dat deze instellingen ons zelfs voorschrijven wit onze behoeften zijn, en hoe daarin voorzien kan Ivan lllich worden. Zo zijn we gaan denken dat we zonder twaalf jaar scholing of zonder psychiatrische behande ling niet meer gelukkig kunnen zijn. Op dat punt zijn welzijns- instelllngen geen haar beter dan de grote bedrijven: zij maken ons tot consument en zij bepalen wat wij moeten consumeren. Wat is Illichs remedie? In zijn boe ken beschrijft hij het ideaal van de „conviviale maatschappij", waarin de mensen weer zichzelf leren, zelfstandig zijn en elkaar helpen. Heeft hij een politieke strategie die kans biedt op omkering van het door hem bekritiseerde proces? De mens moet zijn vrijheid blijven ver dedigen tegen de instellingen die hem zijn behoeften en de oplossin gen daarvoor willen opleggen, is zijn antwoord. En ieder moet blij ven staan op zijn recht zich te be dienen van eigen middelen (bij voorbeeld de fiets) tegenover de oprukkende instituties (bijvoor beeld het autosysteem). Diploma Nog een keer geeft hij een voor beeld. Wie een bepaalde baan wil hebben en denkt dat hij daar ge schikt voor is moet niet zomaar wijken voor iemand die zes jaar bezig geweest is met het behalen van het vereiste diploma. „Dat di ploma kan wel bewijzen dat ie mand een domoor is, als hij zolang onderwijs moet volgen om iets te kunnen wat anderen uit zichzelf geleerd hebben". Voor wie dan nog niet begrijpt wat hij met de conviviale samenleving" bedoelt geeft Dllch zijn adres: postbus 479, Cuervanaca. Mexico. (ADVERTENTIE) Coupon voor meer informatie Hebt u geld nodig dan lint u dat op verschillende manieren lenen. De ABN kan u helpen de juiste keu:c tc doen. U weet toch dat de rente op een lening fiscaal aftrekbaar is. Wilt u graag steeds geld achter de hand voor wat extra's, dan is er het ABN Plan-Krediet. Daarbij kunt u desgewenst versr*ld aflossen en boven dien weer opnemen watix hebt afgelost. Of gaat het om het opknappen van uw woning? Dan is een Bet* Wonen Krediet natuurlijk het beste. Da^gaat tot f 15.000,- en over het aflossen daarvan kunt u maxi maal acht jaar doen. Wi it u geld voor een eigen huis? Dan heefr de ABN voor u een hypotheek. De ABN overlegt graag met u welke manier voor u de beste is. f Aankruicen wat pc wenst is. DhrVMevryMcj.: Woonplaats:. Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-lantoor:_ In ontcfrjnkccrde envelop :cndcn .un: Alcemcnc Bank Nederland. Afd.0D.S0, Antwoordnummer ISSS. Amsterdam. Algemene Bank Nederland f Van onze correspondente BREDA Mohammed N. (42), de Marokkaan die ten onrechte mede verdacht werd van de „Bredase kof fermoord", eist smartegeld. Hij wil van de Staat der Nederlanden ruim 20.000 gulden ontvangen. De hoogte van dit bedrag is gebaseerd op een beschikking van de Zwolse rechtbank begin van dit Jaar. Hier bij werd ln een vergelijkbaar geval ruim 15.000 gulden smartegeld toe gewezen. Zoals bekend werd N. begin augus tus samen met een vriend gearres teerd in verband met de vondst van het lijk van de 14-jarige Kadjah El- baz ln een koffer. Zijn vriend, E.O., legde toen een voor hem belastende verklaring af, die hij later volledig heeft herroepen. Dit leidde tot diens invrijheidstelling op grond van „on voldoende aanwijzing van schuld". (ADVERTENTIE) Op 10 september Is onze grote najaarsprijsvraag gestart. Er zijn weer vele prijzen, waaronder INVENTUM volau tomatische koffiefilters, t.w.v. 79,(4-6 kopjes) en 99,(8-10 kopjes). Inventum automatisch broodrooster Inventum Hairstyler Inventum koffiemolen Inventum volaut. koffiefilter Inventum volaut. koffiefil er Inventum theelicht „Oude meester" Inventum theelicht „Flora" Doe mee aan de prijsvraag en win een van de vele prachtige prijzen. 72,50 ƒ78,- 32,50 79.— 99,— /46,— 34,90 Door Leo Kleyn MAASTRICHT D evan moord verdacht hoofdverpleger Frans H. uit Kerkrade is gisteren fel uitgevallen tegen de arts Y.M.A. Vijgen-Duif, die in het tegen hem gevoerde proces als getuige- deskundige optreedt. Tot twee maal toe beschuldigde hij mevrouw Vijgen ervan niet de waarheid te spreken. „Ze liegt"zei hij de tweede keer met stemverheffing. De arts vertelde de Maastrichtse rechtbank gisteren dat zij zich vorig jaar, kort nadat zij in dienst was getreden van de Lückerheidekliniek in Kerkrade. in aanwezigheid van Frans H. en het hoofd van de ver pleegkundige dienst verbaasd had getoond over het veelvuldig optre den van dodelijke hypoglycae- mische coma's. „Voor mijn gevoel stinkt het", zou zij bij die gelegen heid hebben gezegd. Volgens Frans H. was er geen sprake van dat de arts die woorden had gebezigd. Hij beschuldigde haar van een leugen, nadat hij eerder ai geër gerd had opgemerkt: „Ik moet ern stig betwisten wat mevrouw Vijgen nu weer verkondigt". Toelichting Het hoofd van de verpleegkundige dienst, de verpleger A.P. Jansen, zei Van een verslaggever UTRECHT „Tot het uiterste moe ten de docenten zich verzetten tegen een ongebreidelde toelating van stu- ADVERTENTIE Zacht insluimeren, diep en behaag lijk. slapen als een roos Natuurlek en gezond onder dons van Irisette. Met Irisette is uw bedje gespreid Voor onze najaarsprijsvraag stelt Irisette zeven kwaliteits donzen- dekbedden met modieuze over trekken en kussenslopen ter waarde van 380 per stuk be schikbaar. denten tot de pedagogische acade mies. Deze mogen geen proefstation worden voor een soort algemeen ho gere opleiding. Met recht kan even wel ook niet worden gepleit voor een absolute studentenstop, want alter natieve opleidingen zijn er niet of nauwelijks. Dit heeft voorzitter drs H. Nolles van de vereniging van docenten aan christelijke pedagogische academies gisteren gezegd op de jaarvergade ring in Utrecht. Hij herinnerde aan het teruglopen van het kindertal en de daaruit voortvloeiende verminde ring van kleuter- en lagere scholen, terwijl de pedagogische academies steeds meer studenten toelaten. Drs Nolles vond, dat het hele vraagstuk van de relatie tussen on derwijs en arbeidsmarkt spoedig een gedegen bestudering nodig heeft. Het zou best kunnen wezen, dat de problemen alleen opgelost kunne worden als er fundamentele veran deringen plaatsvinden. Nieuwe op leidingen en verlenging van de leerplicht schuiven het vraagstuk van de dreigende werkloosheid voor duizenden schoolverlaters slechts voor zich uit, vond hij. Andere waarden Drs Nolles meende, dat het wellicht noodzakelijk zal blijken, de aan dacht te richten op andere waarden in het leven Hij dacht dat men er niet onderuit komt minder gewicht te hechten aan welvaart en meer aan welzijn. Misschien moeten we op be paalde punten toch minder bouwen en meer bewaren, veronderstelde hij. De voorzitter van de docentenver eniging stelde, dat evenals de we tenschap het christelijk onderwijs het zich niet kan permitteren zich maatschappelijk neutraal op te stel len. Een christelijk onderwijs kan zich per definitie niet aan het maat- schappelijkstelsel conformeren, meende drs Nollen. In dit verband noemde hij het een hoogst dubieuze zaak dat een van protestants- christelijke voormannen verheugd heeft geconstateerd, dat zijn kritiek op het onderwijsbeleid en die van de maatschappij van handel en nijver heid op vele punten overeenkomen. zich niet te kunnen herinneren dat de arts de gebruikte opmerking had gemaakt. Mevrouw Vijgen, door wier toedoen de zaak tegen H. aan het rollen kwam, stond gisteren duidelijker dan ooit lijnrecht tegenover de ver dachte. Zij gaf de rechtbank een toelichting op de resultaten van een onderzoek dat zij op verzoek van de officier van justitie mr J. Booster heeft verricht. Bij dat onderzoek heeft zij uitgeplozen hoeveel insuline H. bij de apotheek van de Lückerhei dekliniek heeft besteld. Zoals be kend, wordt de verpleger ervan be schuldigd negen patiënten door mid del van insuline-injecties om het le ven te hebben gebracht. Volgens de berekeningen van de arts heeft Frans H. tussen 1970 en 1975 108 flesjes insuline voor algemeen gebruik besteld. Per jaar, zei ze giste ren. zijn voor algemeen gebruik 2 k 3 flesjes nodig. Daarnaast heeft H. van op naam van patiënten bestelde in suline 88 flesjes overgehouden. Bij zijn aanhouding in augustus 1975 DEN HAAG Het overlegorgaan van de centrale ondernemersorgani saties in het midden- en kleinbedrijf heeft zijn ongerustheid uitgespro ken over een mogelijke extra loon- ronde dit jaar. In een gisteren aan de ministerraad verzonden telegram staat dat „in het midden- en klein bedrijf diepe ongerustheid bestaat over de steeds luider wordende ge ruchten dat de regering overweegt nog dit jaar een extra loonsverho ging toe te kennen." In het telegram wordt erop gewezen dat noch ln de detailhandel noch in het ambacht noch in de horeca en evenmin in het vervoer ruimte be staat voor loonsverbeteringen. „De ruimte die er voor 1976 was, is al belangrijk overschreden", aldus het overlegorgaan. In dit overlegorgaan werken samen het Nederlands Christelijk Onderne- mersverbond en het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond i.o. was H. praktisch door die insuline- voorraden heen. „Onjuist" De verdediger van H.. mr J.J.H. Her mans, vocht de juistheid van de re sultaten van het onderzoek aan. Naar zijn mening kloppen de bereke ningen niet. H. zelf wees erop dat hij eens ln opdracht van de toenmalige arts J.A.A.F van Hooft een grote hoeveelheid medicijnen, waaronder insuline, naar de apotheek heeft te ruggebracht. Het proces tegen Frans H., dat vori ge week maandag hervat is, zal van daag weer worden onderbroken. Desgevraagd liet H. de president van de rechtbank weten erg vermoeid te zijn en naar een rustdag te verlan gen. Naar wordt verwacht, zal dc officier van Justitie woensdag zijn aanvullend requisitoir houden. ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Ne derland o.a.: Interview n»et Hedy d'Ancona Kissinger speelt hoog spel in zuidelijk Afrika Bedrijfsleven sloofde zich uit voor Duitse bezetter Arme landen hebben niets aan laatste snufjes van Siemens Wie niet uitkijkt, helpt Indone sië van de wal in de sloot Novecento, een bezwerende Op roep tot strijd tegen het fas- Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederlancji ADRES:.... PLAATS:. TEL.NR.:.. ab.prijs 28,50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel 'en mag ook: 070-512111. Ook in d< losse verkoop. Gezondheidszorg niet steeds doeltreffend Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het antwoord van de gezondheidszorg op de vraag van de hulpzoekende is niet steeds doeltreffend. Die conclusie trekt directeur dr J. A. M. Mullink van het Haagse Westeinde ziekenhuis uit het gegeven dat zo'n twintig procent van de beroepsbevolking officieel ziek verklaard is, dat ook verder het zich „onwel" bevinden toeneemt, terwijl toch de mogelijkheden en het gebruik van ge zondheidsdiensten toenemen. Van die twintig procent „loopt" wat minder dan de helft in de ziektewet; de overigen zijn blij vend arbeidsongeschikt ver klaard. In een artikel in het blad van de Nationale ziekenhuisraad vraagt dr. Mullink zich af hoe „ziek" het ziekenhuis is. het on derdeel van de gezondheidszorg waar zich een fors stuk van de algemene kritiek op richt. Maar eerst heeft hij een opmerking over de rol van het verzekerings stelsel. dat forse geldelijke uitke ringen koppelt aan een zo juist mogelijke vastlegging van de ma te van ongezondheid. Dit klimaat van „aan je ziekte kun je verdie nen". aldus dr. Mullink, bevordert beroepsprocedures en schadever goedingsprocedures bij onduide lijke fouten, nalatigheden en on achtzaamheden. Op zijn beurt be vordert dit weer opvoering van het peil van handelen. Maar het werkt ook de „uitsluitingsdiag nostiek" in de hand, het met uit voerig onderzoek vaststellen dat de patipnt hele rijen van kwalen en afwijkingen niet heeft. „Deze kringloop dreigt oneigenlijke ge zondheidszorg te worden", waarschuwt dr. Mullink. Voor de gezondheidszorgers lijkt de tijd gekomen, „uiterst voorzichtig te worden met het afgeven van rap porten over de mate van onge zondheid. In dit kader is het ook merkwaardig hoe weinig kritiek er is tegen het „met ziekteverlof sturen" van hogere functionaris sen. als eigenlijk schorsing wordt bedoeld." Kosten Terug bij het „zieke" ziekenhuis wijst dr. Mullink het verhaal over het onbetaalbaar worden in grote lijnen van de hand. De tariefstij- gingen worden overheersend be paald door van buiten komende factoren als loon- en prijsstijgin gen. En als meer mensen van het ziekenhuis gebruik maken dan komt dat omdat ze door hun huis arts verwezen zijn. Afremmen daarvan ligt niet op de weg van de ziekenhuizen zelf. (Overigens neemt de gemiddelde duur van de opname, waarop het ziekenhuis wel invloed heeft, al jaren lang zaam maar regelmatig af red.). Actiever Toch bepleit de auteur een actie vere opstelling van de ziekenhui zen op vele punten. Samenwer king met te ontwikkelen wijkge zondheidscentra en ln afwach ting daarvan met belangstellende huisartsen is te stimuleren. Het ziekenhuis kan zijn kennis op me disch. verpleegkundig en technisch gebied ter beschikking stellen buiten de eigen muren. Voor bepaalde ziektebeelden die langdurige behandeling vereisen, zouden gezamenlijke behandelin gen systematisch kunnen worden opgezet (suikerziekte, ademha lingsziekten, reuma). Door buiten zijn muren te treden kan het zie kenhuis een betere taakverdeling tussen huisarts en specialist hel pen bereiken. Ook kan de opvang van patipnten bij en na het ont slag beter geregeld worden. Samenwerking met vooral ver pleeghuizen zou van belde kanten bevorderd kunnen worden. Als met name verpleegkundigen en artsen eikaars terrein kennen, zouden zlekenhuispatipnten met botbreuken, maagzweren, huidaf wijkingen en dergelijke, gemak kelijker naar een verpleeghuis kunnen worden overgeplaatst. Omgekeerd zou tijdelijke zieken huisopname van verpleeghuispa- tionten dan ook soepel kunnen verlopen. Organisatie Binnen het ziekenhuis zelf zouden organisatie en planning meer aanvaard kunnen worden. Verschillende soorten onderzoek zouden meer gericht kunnen wor den aangevraagd. Daarbij ziet dr. Mullink wel als moeilijkheid dat de financiering in de huidige structuur de „produktie" van ver- pleegdagen en verrichtingen als uitgangspunt heeft. Een systeem dat met van te voren vastgestelde budgetten werkt, zou misschien iets aan zinvolle beperkingen kunnen bijdragen. Voor het voor schrijven van geneesmiddelen zouden duidelijke normen moe ten komen. Afwijkingen blijven mogelijk, maar dan moet wel uit gelegd kunnen worden waarom. Ook de samenwerking tussen zie kenhuizen onderling tenslotte zou beter kunnen. „Het eigenbe lang van een instelling is geen verwerpelijk motief voor hande len, maar dient niet de boventoon te voeren", merkt dr Mullink voorzichtig op. Maar alle genoem de bijdragen van het ziekenhuis aan de gewenste beperking van de omvang der medische bedrij vigheid (met behoud van kwali teit van de zorg) kunnen volgens hem pas effect sorteren „als in Nederland een klimaat is ont staan waarin beperkingen (bezui nigingen) worden gewaardeerd". IADVERTENTIE vakbeurs voor het interne goederentransport, -opslag en -distributie 3-4-5 6 en 8 9 10-11 november Dag 9 30 17 00 uur JAARBEURS UTRECHT

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9