Anti-koloniaal onderwijs in Indonesië nog springlevend tiÉüJh dichtbij Commentaar Officiële uitnodiging voor Pak Said Leiderschap Eindhoven fê AFSPRAAKJE INDE VERKERiNöSTÜD KRÜGT «EN VAAK EEN VERKEERD BEELD onder redactie van loes smit wie was barendje donderkop op zoek glimburger het weer Onbestendigheid weerrapporten - VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Hetgeen de afgelopen weken zove- len storm deed lopen tegen de ont- werp-resolutie van PvdA en PPR over een nieuw regeerakkoord, was niet de hoofdgedachte van dit plompverloren gepubliceerde stuk. Die gedachte kan ongeveer als volgt worden verwoord: bij de komende verkiezingen dient de combinatie PvdAPPR de grootste partij te worden: de kopman van die combi natie, Den Uyi, wordt de volgende minister-president en het beleid dat de ,,progressieven" op hoofdpun ten afspreken, zal in grote trekken ook het beleid van het nieuwe kabi net moeten worden. Het is heel normaal dat een serieu ze, tot het dragen van regeringsver antwoordelijkheid gereed staande partij zich door deze of dergelijke beleidslijnen laat leiden, wanneer zij de verkiezingsstrijd ingaat. Wel ke partij verlangt immers niet de grootste te worden, de premier te leveren en haar stempel te zetten op het komende kabinetsbeleid? Dat alles is er dan ook niet de oorzaak van geweest dat het stuk van de besturen van PvdA en PPR vertwijfeling en veel ergernis heeft gewekt. Reden voor vertwijfeling was wel het feit dat de jarenlange betrokkenheid bij de regerings macht beide partijbesturen blijkbaar nog niet het inzicht heeft verschaft, dat men zijn verkiezingsstrategie niet in een zo vergaand gedetailleer de versie kan openbaren zonder kleerscheuren op te lopen die zo ernstig zijn dat men in zijn hemd komt te staan. En als reden voor ergernis kan gelden ,,de opeensta peling van voorwaarden" voor deel neming aan het volgende kabinet dat ,,het verwijt van arrogantie heeft opgeroepen" zoals minister president Den Uyl gisteren niet zon der instemming zei. Dat verwijt van arrogantie geldt de aanmatiging, an dere partijen die evengoed demo cratisch zijn, ja zelfs wegens jaren lange loyaliteit met het kabinet Den Uyl bevriend mogen worden geacht, dictaten te stellen en de les te lezen. Met een voor zijn doen nauwelijks te volgen snelheid heeft Den Uyl als lijsttrekker van de PvdA nu zowel de naïviteit als de arrogantie in eigen kring terechtgewezen. Na zijn ver klaring van gisteravond is de omstre den ontwerp-resolutie materieel ge sproken een minstens voor de helft blanco stuk papier geworden, dat ter nadere invulling naar het PvdA- congres zal worden gestuurd. Wij mogen overigens hopen, dat het daar zijn nieuwe inhoud niet zal krijgen voordat de partijleider er zijn gestrenge oog over heeft laten gaan. Het is voor het eerst sinds lange jaren en na tergende beproeving van veel geduld dat Den Uyl zijn gezag in eigen kring op voor ieder zichtba re manier heeft laten gelden. Het zou wel eens kunnen zijn, dat hij vooral dankzij deze proeve van lei derschap zich heeft verzekerd van een tweede kabinet dat zijn naam draagt. Maar meer dan een waarschijnlijk heid is het nog niet. Door Johan ten Hove Op uitnodiging van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen verblijft de heer Mohammed Said Reksohadiprod- jo uit Indonesië in ons land. Pak Said is in Nederland als vertegenwoordiger en één van de belangrijkste leiders van de Taman Siswa-beweging. Een beweging op onderwijsgebied die een halve eeuw geleden door de koloniale overheid in Nederlands Indië als „gevaarlijk en opruiend" werd gekenschetst en die door de „Wilde scholen-ordonnantie" van 1932 aan banden gelegd moest worden. De tussentijdse meting van de poli tieke voorkeur in de agglomeratie Eindhoven geeft waarschijnlijk een betrouwbaarder „tussenstand" van de politieke krachtsverhouding in ons land dan het merendeel van de opiniepeilingen met hoeveel tam-tam die ook worden gepresen teerd. Uiteraard vragen de Eindhovense cijfers om een omzichtige interpre tatie, maar in elk geval hebben wij hier met door de kiezers gestelde feiten te doen en niet met vrijblij vend gegeven meningen van die kiezers. Het is waar dat de samenstelling van de bevolking van Eindhoven sterk afwijkt van die van heel Ne derland, maar Eindhoven kan wèl dienen als voorbeeld voor het zui den van ons land en van wat daar gaande is. En van dat besef uit zijn er wel degelijk voor het hele land geldende conclusies te trekken. Het zal ook wel waar zijn, dat het begrip „agglomeratieraad" de men sen in en om Eindhoven niets of niet veel zegt. Maar als één argu ment omzichtig gehanteerd moet worden dan dit zeker. De verliezers bij deze verkiezingen zullen er zich niet van moeten bedienen. Wie dit argument namelijk gebruikt om zijn verlies te verklaren, geeft in feite eigen onmacht toe: onmacht om iets nieuws (en politiek iets wezenlijks) als de gewestvorming aan de men sen te verklaren en onmacht om de mensen te motiveren om de mensen aan zich te binden zich politiek uit te spreken. Met deze overwegingen in het ach terhoofd komt het ons voor dat met name het CDA alle reden heeft de Kamerverkiezingen van 1977 met vertrouwen tegemoet te zien. Men denkt er nu kennelijk anders over want de uitndoglng van Pak Said is „deels bedoeld als erkenning van het werk dat hij voor de Taman- Siswabeweglng, die zo belangrijk is geweest voor de naUonal bewustwor ding in Indonesië, gedaan heeft, deels om te profiteren van zijn brede onderwijskundige en culturele in zichten". Een volmondige, maar wel wat late erkenning voor de Taman- Siswabeweging. „Laat ons de kiemen van vrijheid in de harten van ons volk uitzaaien" was de oproep die de stichter van de Taman Siswa (de „tuin der leer lingen"), Soewardi Soeryaningrat deed ter gelegenheid van de oprich ting van de eerste Taman Siswa school op 3 juli 1922 in Yogjakarta. Volgens Pak Said is dit „uitzaaien van de kiemen van vrijheid" de kortste formulering van de taak van Taman Siswa als opvoedingsinrich ting. „Het doel ervan is ons op te voeden tot een vrij mens. innerlijk en uiter lijk. Vrij, niet alleen in de zin van het bezit van het zelfbeschikkingsrecht en van het vermogen om zelfstandig en onafhankelijk te denken, te voe len, te willen en te handelen, maar ook om vrijwillig en vreugdevol ons bestaan als mens, en de zin ervan te aanvaarden, en deze op de meest verantwoordelijke wijze te verwezen lijken, tot heil van het individu, van de gemeenschap en van de mensheid als geheel, zo doceert Pak Said. Woelige tijden Soewardi Soeryaningrat, die zich volgens oud Javaans gebruik later een andere naam aanmat en Ki Had- jar Dewantara ging heten, kreeg de opdracht de leiding van Taman Sis wa op zich te nemen. Ki Hadjar werd in 1889 in Yogjakarta geboren. Hij kwam uit een aristocratische fami lie, nauw gelieerd aan de sultan. Hij groeide op in de woelige tijden van de opkomst van de nationalistische bewegingen in Indonesië, zo als Boe- di Oetomo, de Sarekat Islam en de door E. F. E. Douwes Dekker (een achterneef van Multatuli) opgerichte Indische Partij. Samen met Douwes Dekker en de medeoprichter-van Ta man Siswas, Tjipto Mangoenkoesoe- mo. kreeg hij vermaardheid door zijn milde ironische geschriften tegen de koloniale overheid. Zo schreef hij in 1913, toen de Indo nesische bevolking door de koloniale overheid gedwongen werd deel te nemen aan de festiviteiten ter gele genheid van de 100-ste verjaardag van de bevrijding van ons land van Frankrijk, een artikel dat hem zijn vrijheid kostte. In deze brochure, getiteld „Als ik eens Nederlander was" gaf hij zeer ironische maar haarscherp de dubbelhartigheid aan van de koloniale macht die een ge knecht volk de opdracht geeft een onafhankelijkheidsfeert mee te ma ken (en daarvoor te betalen), terwijl dat volk zelf elke aanspraak op onaf hankelijkheid ontzegd werd. „Als ik Nederlander was zou ik nog niet tot alles in staat zijn. Ik zou inderdaad wenschen de komende onafhankelijkheidsfetsten zoo uitge breid mogelijk te organiseren, doch ik zou niet willen dat de inboorlingen dezer landen aan die herdenking mee deden. Daar ligt, dunkt me, zoiets van onwelvoeglijkheid in. het lijkt me zoo ongegeneerd, zoo onge past, indien wij ik ben nog altijd Nederlander in verbeelding den inlander laten meejvichen bij de her denking van onze onafhankelijk heid. Wij kwetsen hen eerstens in hun fijn eergevoel, doordat wij hier in hun geboorteland, waar wij over- heerschen, onze eigen vrijheid her denken. Wij juichen thans, omdat wij hon derd jaren geleden verlost werden van een vreemde heerschappij: en dit alles zou nu plaatshebben ten aanschouwe van hen, die nu nog steeds onder onze heerschappij staan. Zouden wij niet denken, dat die arme geknechten ook niet snak ten naar het ogenblik, dat ze evenals wij nu. eenmaal zulke feesten zou den kunnen vieren? Of meenden wij soms, dat wij door onze lang doorge zette. geest-dodende fnuik-politiek den inboorlingen alle menschelijke zielsgevoelens hadden gedood? Dan zouden wij toch zeker bedrogen uit komen, want zelfs de onbe schaafdste volken verwenschen al len vorm van overheersching. Als ik Nederlander was zou ik geen onaf- hankelijkheidsfeest vieren in een land waar wij het volk zijn onafhan kelijkheid onthouden. verbanning De brochure van dit „warhoofd" werd in beslag genomen en Ki Had jar werd geïnterneerd. Samen met zijn verdedigers Tjipte en Douwes Dekker. In 1913 werd Ki Hadjar naar Nederland gestuurd, een ver banningsoord dat hij zelf had uitge kozen. Augustus 1917 kwam hij op vrije voeten, maar vanwege de eerste wereldoorlog kon hij niet eer der dan in september 1919 terug naar Indonesië. In Nederland bekwaamde hij zich in de pedagogie en had contacten met onderwij shervormers als Maria Montessori, Fröbel en Jan Ligthart. die zeker van invloed zijn geweest op zijn ideëen over onderwijs en opvoeding in de breedste zin des woords. Hij raakte ervan overtuigd dat onderwijs en opvoeding voor de nationale onafhankelijkheid van In donesië even belangrijk zijn als de politieke strijd. Als hij dan in 1922 zijn grondbeginselen voor het Ta man Siswa onderwijs naar voren brengt, kan dit opgevat worden als de culturele component van de poli tieke strijd in Indonesië. Hij zette zich af tegen het traditionele koloni ale onderwijs, waarin de Indone- Pak Said Ki Hadjar Dewantara sische jeugd nog steeds leerde dat enkele honderden jaren voor Chris tus de Batavieren ons land binnen wandelen en dat de Rijn bij Lobith óns land binnenstroomt. Taman Siswa propageert een ander onderwijs, gericht op de mens als vrij en onafhankelijk wezen. Het is een mengsel van westers humanis me. Gandhiaanse leerstellingen, christendom en oeroude Javaanse culturele tradities. Het staat open voor iedereen, ongeacht ras of godsdienst. Taman Siswa accep teert wel de onvoorwaardelijke on derwerping aan Gods wil, maar ie der kan dat op zijn manier invullen. „Wij zijn wel religieus, maar niet godsdienstig", zo zegt Pak Said. Onafhankelijk De koloniale overheid, wars van on afhankelijke denkers en volhou dend dat de Indonesische bevolking nog lang niet rijp is voor eigen on- derwijs-ideëen, probeerde Taman Siswa aan banden te leggen. Eerst door er door middel van subsidies vat op te krijgen. Dat werd afgewe zen. Nog steeds is Taman Siswa, ook in het Indonesië van nu, nog niet onderworpen aan de normale subsi dieregelingen. „Wij willen onafhan kelijk blijven, dat levert financieel wel eens wat moeilijkheden op, maar onze goeroes (onderwijzers) zijn bereid zeer sober te leven." al dus Pak Said. Zo probeerden de koloniale autori teiten Taman Siswa ook te vangen in het systeem van loonbelastingen. „Maar wij kennen geen heer-knecht, geen werkgever-werknemer verhou dingen. Wij vormden een coöpera tieve gemeenschap waar ieder naar behoefte werd uitbetaald. De toen malige gouverneur-generaal De Graaf gaf ons tenslotte gelijk". Wilhelmina Een andere moeilijkheid was dat Taman Siswa-mensen weigerden op 31 augustus het portret van konin gin Wilhelmina op te hangen. Wij hebben het principe dat zolang ie mand nog leeft, hij nog fouten kan maken. Als iemand overleden is niet meer". Zo hangt er in het huis van Pak Said in Jakarta wel een portret van Soekarno (het enige dat ik in Jakarta gezien heb) en geen van de huidige president Soeharto (ook zo ongeveer het enige huis in Jakarta waar het ontbreekt). Taman Siswa is na de onafhanke lijkheid van Indonesië niet verdwe nen. Het is integendeel springle vend. De ideëen van Taman Siswa reiken ook verder dan de materiële bevrijding van de Indonesische be volking uit een koloniale situatie. „Toen na de onafhankelijkheid ve len dachten dat de revolutie voorbij was en president Soekarno zei dat de revolutie nog steeds bezig was, zei ik: „De revolutie is nog steeds niet begonnen. De mentaliteit van de mensen is nog steeds niet veran derd". vertelt Pak Said. Kritische volger Taman Siswa heeft wat dit betreft nog steeds bestaansrecht, en niet alleen in Indonesië. In Indonesië zelf kan het functioneren als een zeer kritische volger van de huidige ont wikkelingen. Dat gebeurt ook, aldus Pak Said. „Wij steken onze kritiek niet onder stoelen of banken. Maar voor veranderingen in een land als Indonesië zijn tijd en geduld nodig". Dit ontbreekt nogal eens bij de Ne derlandse kritische volgers van het beleid van Soeharto. Pak Said kreeg in gesprekken met Nederlandse stu denten te horen „te denken als een Drentse boer". De nazaten van de kolonialen, die ook al „het beste voorhadden met de inlanders", schijnen, hoewel ze zeker inhoude lijk andere ideëen hebben dan hun voorouders, ëén ding nog niet ver leerd te zijn: twijfel aan de rijpheid van de Indonesische bevolking. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- Nog bekend wie Piet Paaltjens in werkelijkheid was? Natuurlijk. Frangois Haverschmidt. En Hop per zal nog wel uit de meeste geheugens tevoorschijn komen als Nico Scheepmaker, maar weet u ook hoe Karei Kip echt heet. of Stopper, of Ivo Vettewin- kel. of Charles Poel? Dat is alle maal dezelfde Scheepmaker, die er wel tien schuilnamen op na houdt. ongeveer evenveel als Wil lem Frederik Hermans, die zich onder meer uitgeeft voor pater frater B. I. Af. Boefjes OFM, Age Bijkaart en Fjodor Klondyke. En deze moet u wel kennen: Ba rendje Donderkop. Koning Tem pelman, Ivan Jelakowitsch, die zich ook wel noemde Colijn, Ahasverus of Qerritje. maar bij de burgerlijke stand stond inge schreven als Herman Heijer- mans. die onder niet minder dan 32 namen werkte, zijn echte inbe grepen dan. En ook als u iets van R. J. Gorré Mooses onder ogen krijgt, moet daar een bekende naam achter gedacht worden. Dat is Gerars (Kornelis van het) Reve, maar als er Karei Beton op staat, gaat het om een werkstuk van zijn broer Karei. Verder zal niemand kunnen volhouden- nooit iets van Dick van Schoon hoven gelezen te hebben, want dat is een van de vermommingen van P. A. Resseux. alias Karei Bralleput, alias Kronkel, alias Simon Carmiggelt. Dat we dit alles zomaar uit de mouw kunnen schudden, danken we aan Wim Hazeu. die ruim tweeduizend van deze schuitna men verzamelde en het boekje dat uit zo n forse collectie wel moest ontstaan, „pseudoniemen" noem de. Maar wie de achterkant voor zich neemt, krijgt een andere titel onder ogen: auteursnamen want de namen van de mensen achter die schuilnamen staan er ook bij. Je kunt het boekje een Dit is een zaal van het PaJazzio Vecchio in Florence, eens het on derkomen van de welbekende fa milie De Medici. Nu is het Floren ce's stadhuis en behalve ambtena ren zijn daar op het ogenblik ook Amerikaanse en Italiaanse kunstkenners druk aan het werk. Met de modernste apparatuur zijn ze in deze zaal op zoek naar een verdwenen meesterwerk van Leo nardo da Vinei, een on afgemaakte muurschildering die de slag van Anghiabi (1440) voor stelde. De schildering moet date ren uit 1505, maar zou zestig jaar later als gevolg van de politieke ontwikkelingen in Toscane overge schilderd zijn. Of dat allemaal waar is weten de geleerden nog niet zeker, maar ze hebben wel het sterke vermoeden dat de gezochte Da Vinci best een achter de enor me schildering van Giorgio Vasari (ook een slag, maar dan bij Pisa) in deze „salone dei einquencento" verdwenen zou kunnen zijn. Mochten de onderzoekers ooit he lemaal zeker van hun zaak zijn, dan kunnen ze de vasari „losma ken" van de Da Vinei. De slag hij Pisa zal dan moeten verhuizen, misschien wel echt naar Pisa, maar dat is een probleem van later zorg. uitgave van De Harmonie in Amsterdam) dus aan twee kanten lezen, en dan vind je er de pseu doniemen in van alle (voor zover terug te vindenNederlandstali ge schrijvers sinds bijna honderd jaar. Hazeu moest natuurlijk er gens een grens trekken en dat heeft hij bij het jaartal 1880 gedaan. Hetjermans spant onder deze pseudoniemen gebruikende au teurs wel de kroon, maar volgens de samensteller van het boekje is hij nog niets vergeleken bij Vol taire. die er 136 op na hield, ver moedelijk het wereldrecord: Vol taire was zelf trouwens ook weer een schuilnaam van Frangois Marie AroueL Er valt nog wel iets meer in zo'n boekje op: mannen publiceren nogal eens onder vrouwennamen (Dora Terstraete, Corry Verlooghen, Petra van Beek-Ten Have, Thea en Maria van Antwerpen zijn bijvoorbeeld allemaal mannen) en vrouwen onder mannennamen (Adriaan Hulshoff, Rolf Bierman,l Isadc, Mark Holman, Johan Deen, Andreas Burnier en Miguel de Casilla bijvoorbeeld). Van sommige pseudoniemen is de herkomst gemakkelijk te achter halen: Roogenroc is gewoon het omgekeerde van (C. J. K.) Corne- goor, Anton L. Levien Constandse maakte er Dr. A. El- sée van en ..Hendrik Geweten"is meteen duidelijk als je weet dat de echte naam Hendrik Conscience is. Bij anderen blijft de diepere achtergrond van het pseudoniem een raadsel. We zul len nooit weten, waarom R. van Reest zich K. C. van Sponsen noemt en Jennie Tuin „Gulbrand van Soest". Wel is weer duidelijk dat niet allen alle collega schrijvers bij naam en schuil naam kennen, want meer dan eens kom je dezelfde pseudoniem tegen: behalve voor de hand lig gende namens als Boersma en De Bruin vonden we tweemaal Ar gus. Fortunio, Luctor, Pasquino, Sirius, Willem. Ypsilon en Zon derland, driemaal Van Hoorn, Joost. Van Loon, Brands. Van Dam, Monitor. Ranke en Stem ming. viermaal Van Doorn en Van Hasselt en zelfs negen keer De Vries. Eén ding lijkt ons wat sneu voor de schrijvers: ondanks hun schuilnamen zijn ze nu ontdekt. Sommigen zal het daarom wel een troost zijn, dat Hazeu on danks zijn speurwerk geen volle digheid heeft kunnen bereiken. Hij zegt dat in zijn nawoord, dat je gewoonlijk achterin een boek zou zoeken, maar dat hier in het midden staat, achter zowel de pseudoniemen als de echte na men dus. Als ondertekening had de samensteller er net zo goed Guillaume du Lieu of José Sluy- ters onder kunnen zetten. Hij heeft het op Wim Hazeu gehou den, want die naam is toevallig een van de ware in dit schuilna men-boekje. Na Limburgers, wereldburgers, cheeseburgers, Habsburgers en hamburgers zijn er dan eindelijk ook Gllmburgers Dat wil zeggen: die moeten er al lang zijn, maar ze gaan nu pas opvallen. Het zijn Belgische Limburgers, die door hun „Jonge Ekonomische Ka mers" worden opgewekt meer te glimlachen en vriendelijker voor iedereen te zijn. Volgens De Lim burger (uit Nederlands Limburg dus) hebben de actievoerders alle Limburgers in hun land gevraagd aan hen te melden wanneer een vriendelijk woord of gebaar van een medemens hen treft. Per veer tien dagen moet er steeds op een andere bevolkingsgroep gelet worden, zodat ledereen aan de beurt komt. Wie na een half jaar als vriendelijkste Limburgse Belg uit de bus komt. krijgt als Glim burger nummer één een reis aan geboden. door hans de Jong Dit schoot de koloniale autoriteiten duidelijk in het verkeerde keelgat. ADVERTENTIE •n METZLER- bril: ieders oogmerk! De oceaandepressies swin gen de pan uit. Nu komt er weer een diepe depressie op Schotland af. Het bijbeho rende warmtefront brengt vandaag regen en motregen bij een toenemende zuid tot zuidoosten wind. Tijdens het week-end krijgen we te doen met een koufront waarachter zich opklaringen zullen ont plooien maar ook hier en daar een bui. In dat front kunnen zich echter nog wel weer golfstoringen ontwikke len, uitdijend tot een regen zone. Dat gebeurde ook in de nacht van donderdag op vrij dag. Het Zuidoostfriese stati on Boyl ving toen 26 millime ter regen. Gorredijk kwam op 23 millimeter, stad Gronin gen 13 millimeter. Achter het koufront zal het zondag of maandag wat frisser aanvoe len maar de thermometer zal over het algemeen voor de middagwaarden niet zoveel lager komen met acht &- elf graden Celsius. Misschien wat onlogisch, maar voor de regionale ver deling van de oktober- neerslag in eigen land deze kilommen haalt, worden hier eerste enkele uitkomsten van de Britse eilanden geboden. Lerwick 133 millimeter (nor maal 118), Waddington aan de Engelse oostkust 132 milli meter (record over de laatste 30 jaar), Aberdeen 180 milli meter (200 procent), Londen 142 millimeter, Cork aan de zuidkust van Ierland 210 mil limeter (normaal 140) en Ma- lin Head in het noorden 138 millimeter (102). In Gibraltar werd 93 millimeter opgevan gen (102). Op ons lichtschip Tessel be droeg de oktoberneerslag maar liefst 120 millimeter In Petten viel alleen al op 18 september: 112 millimeter et maal-regen, de topplas van 1976 Hoe staat het er voor met het effect van de weersverwach tingen in de Sovjet-Unie? On ze medewerker in Oud- Beierland geeft daarover op heldering. „Op het grondgebied van de Sovjet-Unie zijn voor de weerdienst tegenwoordig 4000 grondstations en 7400 posten voor de waarneming in gebruik. Vervolgens is er het kosmische meteorolo gische systeem „Meteoor", dat de Sovjet-deskundigen helpt de toestand van de dampkring boven onze pla neet te bepalen Dit systeem bestaat uit drie spoetniks welke zich voortdurend in cirkelvormige poolbanen be vinden. Het Hydrometeorolo- gischc Centrum ontvangt per uur informaties van in totaal een half miljoen woorden. Grote computers fixeren de gegevens op de eindeloze stroken van hun geheugen. Nauwkeurige apparaten be rekenen en tekenen de kaart waarmee de weersverwach tingen worden opgesteld. Het blijkt, dat de meteorolo gen om te kunnen vaststellen of het morgen regenen zal, alle weersomstandigheden in een kring met een radius van 5000 kilometer moeten bestu- zwaar bewolkt deren. En de verwachtingen voor een maand vooruit kun nen alleen opgesteld worden, als men over waarnemingen op heel de aardbol beschikt Nu seinen de weersatellieten foto's van het wolkendek van onze planeet naar Moskou door. Er bestaan rechtstreek se kanalen voor telexberich ten uit onder andere Was hington. Welk effect leveren de voor spellingen voor de luchtvaart op? (gunstigste vlieghoogte). Het is moeilijk om daar pre cies op te antwoorden. Som mige cijfers zijn er wel. Verle den Jaar hebben de bereke ningen van de vlieghoogten voor de luchtlijn Moskou- Toklo een winst van ander half miljoen roebel opgele verd. De totale bezuiniging door het maken van de prog noses bedraagt voor de ver schillende takken van de volkshuishouding in één jaar tijd ongeveer twee miljard roebel. Licht bew iwur bew onbewolkt on l>ew licht bew. half hew licht beu. half bew onbewolkt zwaar bew hklf bew onbewolkt onbewolkt half bew zwaar bew geheel bew onbewolkt licht bew onbewolkt gt-hcel bew licht bew Ca\a Blanca l.lanboel IWMf bew 0 La» Pal ma» onbewolkt 33 0 New York onbewolkt 16 7 Hoogwater zaterdag 4 november Vltaalngen 1 25-13 32 Haring vlielalutzen I 37 13 53 Rotter dam 3 35-15 JG Hcheveningen 2 39-14 52 IJ mm den 3 12 15 25 Den Helder 7 13 19 21 Hazlingen 9 24-21 44. Delfzijl 11 30 23 58 Eeldr Eindhoven Den Helder Zd Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Frankfort Geneve Heifinki Inntbrurk Kopenhagen Litvdabon Londen Luxemburg Madrid Malaga

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5