Van Huiten maant tot zuinigheid bij aanleg kabel-tv Het dal der Graddocks ONGRES Radio- en televisieprogramma's I Vrouw van I miljoen! Vanavond Was dat voor niets? Voorzitter Consumentenbond bepleit behoeften-onderzoek sportieve lil'TTlIH" mode FERDINAND Even puzzelen dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! *9' J'JaWWill VRIJDAG S NOVEMBER 1976 BINNENLAND/RADIO-TV TROUW/KWARTET 4 Voordat gisteravond de film ..Was dat voor niets?" door de KRO op het scherm werd gebracht, had lk deze documentaire van Hans Koekoek al twee keer met warme belangstelling bekeken. Als ik hem nog een paar maal onder ogen krijg, zal ik er telkens andere elementen in ontdekken. Voor mij Is dit f ilrodocument een even knap als gevoelig bewijs dat uit het alledaagse Iets heel bijzonders is te halen. Ik hoop dan ook onder de kijkers veel medestanders te hebben voor het verlangen, dat de omroepen wat vaker de mens en eigentijdse situaties op deze zeer reële en oprechte manier zullen gaan benaderen. In ruil voor een stapeltje fantasie-figuren uit de droomfabrleken van commerciële filmstudio's. Koekoek heeft meer gedaan dan feiten achterhalen van een onopvallende man. Uit deze prozaïsche beelden kreeg voor mijn gevoel de persoonlijkheid van Henri Dat hoe langer hoe duidelijker vorm. Ik ging met die niet meer in leven zijnde mens achteraf meeleven. Steeds meer kassian kreeg ik met de man die zo karig bedeeld zijn weg moest zoeken en ik realiseerde mij. dat er duizenden mensen moeten zijn die zo in hun eentje voort modderen. Hans Koekoek heeft ook meer gedaan dan het afleveren van een gevoelige film. Tussen de beelden steekt kritiek op een samenleving die steeds meer uit eenlingen gaat bestaan. Het is symbolisch dat uitgerekend de kloosterzusters van de eeuwigdurende aanbidding zich hun knecht Henri Dat niet meer kunnen herinneren, hoewel er in elk klooster stokoude ordeleden te vinden zjn. En dat Henri na zijn verblijf in Duitse oorlogskampen niet meer bij de missionarissen door Ton Hydra mocht terugkeren, is wellicht typerend vooreen meer algemener verschijnsel. Symptoom van een maatschappij die veel woorden lanceert met het voorvoegsel mede van mededeelzaamheid tot medezeggenschap, maar ondertussen op de individualistische toer is. Dergeiijice signalementen lvu> niet tegen in de gelikte filmverhalen die volgens de ontsnappingsformule zijn vervaardigd. In wezen hebben de makers van die produkten geen boodschap aan de samenleving. Ze willen de kijkers er niet bij betrekken, maar ze juist helpen om er aan te ontvluchten. Ieder mens heeft daaraan opzijn tijd behoefte, maar het lijkt mij griezelig wanneer we het ireêle door de gewenning voor de werkelijkheid gaan aanzien. Inventieve en op een gezonde manier geëngageerde filmers als Hans Koekoek kunnen dit een beetje helpen voorkomen. Dan moeten ze wel af ten toe hun kans krijgen om kijkers te interesseren voor wat de moeite waard is. De omroepen bewijzen het Nederlandse volk een heel slechte dienst, wanneer de uitstippelaars van het programmabeleid zich al te zeer laten leiden door een angst voor het iets minder luchtige genre. Sommigen maken zich daarover al zoveel zorgen, dat zij roepen om een derde net. Zij menen dat onze cultuur (en die omvat alle levensuitingen) hoe langer hoe meer in de achterzak van de televisie verdwijnt. Maar ik geloof, dat met een derde net het paard achter de wagen wordt gespannen en Nederland I en n nog meer zullen afglijden naar de risicoloze en kleurloze pret. Dan breekt pas goed de verloedering los waarvoor de levensbeschouwelijke omroepen met reden beducht zijn. Nu zit er tenminste nog af en toe een rozijn in de krentenpap. 5^1 DEN HAAG ..Bij de PTT bestaat de indruk dat het geen zeldzaamheid is, dat bestaande inrichtingen méér dan noodzake lijk worden vernieuwd bij de aanleg van grote centrale antenne inrichtingen", aldus staatssecretaris M. H. M. van Huiten giste ren op het tweede congres over kabeltelevisie in Den Haag. Zijn streven is, liet hij weten, dat de positie van de gemeente in verband met de aanleg van kabeltelevisie zo sterk mogelijk is. „BIJ voorkeur moet de gemeente de enige machti ginghouder'zijn. Alle beslulteD kun nen dan in de gemeenteraad worden genomen en de uitvoering van de aanleg en het gebruik van het net kunnen dan door de gemeentebestu ren worden gecontroleerd. De feite lijke aanleg en/of exploitatie kan daarbij worden uitbesteed". De staatssecretaris, die wegens ver blijf in het buitenland te beluisteren was door middel van een .ingeblik te" toespraak via een video-band op een groot scherm, deed de aanbeve ling een gemeentelijke commissie In te stellen om zo de belangen van de burgers het best te waarborgen. Het tweede congres over kabeltelevi sie stond in het teken van „de ge meente en de kabel", zodat vooral veel ge mee ntefunc tic narissen, naast fabrikanten en omroepdeskundlgen maar evenals vorige keer alweer geen belanghebbende politici naar Den Haag waren gekomen. van kabeltelevisie geen status- of prestigeobject en vraag geen machtiging aan wanneer ob jectief gezien daar geen enkele re den voor la", zo hield Van Hulten de gemeentebestuurders voor ..De centrale overheid kan tot nu toe in het kader van het machtigingenstel- speciaal De KRO vertoont het tweede deel van de romantische film Sissi, de jonge keizerin met Ro my Schneider, Karlheinz Bohm en Magda Schneider in de hoofdrollen. Ned. 1/lt.SS Het spel en dc knikkers is een nieuw sportprogramma van een KRO-team. Ned. 1721.SO Onderwerpen in Aktua zijn onder meer: de praktijken van de makelaars, jeugdprostitutie en de ijhockeywcdstrijd Hijs te gen Vecnstra Ned. 2/22.15 De IKON zendt een film uit zuster Teresa die zich al sinds 1940 het lot van de paria's in Calcutta aantrekt. Ned. 1/23.00 Jacques van Kollenburg ont vangt op zijn Spreekuur Johnny Kraaykamp. HUv. 1/16.00 Het Concertgebouworkest speelt o.l.v. Colin Davis het vi oolconcert in D op. 61 van Beet hoven en Le Sacre du Prin- temps van^Strawinsky. Soliste is Miriam Fried. sel ook niet voorkomen dat binnen een regio met ongeveer gelijkwaar dige ontvang-condities een aantal hoge antennetorens of masten ver rijst. terwijl ook met één gezamen lijk te gebruiken mast zou kunnen worden volstaan. Kapitaaiverspil- llng en extra horizorwervuiling zijn daarvan het gevolg. En bovendien jaagt het de burger op onnodig ho gere kosten", meende Van Hulten. Lage tarieven Hij pleitte ervoor dat bij gemeente lijke exploitatie de tarieven steeds zo laag mogelijk zullen zijn. De rela tie met de kosten van een eigen antenne mag niet verloren gaan, te meer daar er vaak sprake is van een min of meer gedwongen aansluiting. Dr Van Hulten verafschuwde dat laatste. De gemeenteraad moet erop toezien, volgens hem, dat Juist bij gemeentelijke exploitatie de tarie ven niet hoger zijn dan noodzake lijk. „Ook de PTT zal uiterst kosten bewust te werk gaan bij het doorbe rekenen van de kosten van het inter lokale koppelnet". Met een enkel woord herinnerde de staatssecretaris eraan, dat zijn wens tot standaardisering, zodat er de eerste tien jaar niet meer kabelnet ten dan voor twaalf programma's mogen komen, door de Tweede Ka mer is afgewezen. Ieder gemeente bestuur zal dus nu zelf moeten kie zen welk systeem het wil laten aan leggen. In veel grote en kleine steden is eigenlijk al beslist dat er kabeltele visie moet komen of is de aanleg al klaar. Evenwel zei voorzitter van het congres, de heer S. S. van der Ga- liën, dat juist in deze en komende jaren zal blijken dat een goede alge mene voorlichting niet alleen ge wenst, doch dringende noodzaak is. gezien het feit, dat nu ook de grote gemeenten principiële beslissingen gaan nemen of reeds genomen heb ben. De heer Van der Galiën is vice- voorzitter van het landelijk overleg orgaan kabeltelevisie, dat de PTT begin dit jaar op Instigatie van staatssecretaris Van Hulten in het leven heeft geroepen. De consument Bijzondere aandacht werd gisteren besteed aan de consument, aan wie bij al het gedebatteer over kabel-ja, kabel-nee nog nauwelijks is ge vraagd of hij wel gediend is met uitbreiding van de antenne inrichtingen. terwijl de kosten toch voor hem zijn. Prof. dr. J. M Dlrksen, voorzitter van de consu mentenbond, vond dat laatste een zorgwekkende zaak. Er ls ook geen onderzoek gedaan naar de grenzen aan informatieverwerking, noch naar nieuwe functies van informa tie-verstrekking. zei hij. „De Indruk wordt gewekt, dat nu veelal lokaal en zonder voldoende basiskennis wordt beslist over Zo. via een video-band op het scherm, sprak staatssecretaris Van Hulten de bezoekers van het kabeltelevisiecongres toe. grootschalige en relatief dure inves teringen voor tientallen jaren, alleen maar omdat het technisch mogelijk blijkt." Hij pleitte voor politieke be sluitvorming op nationaal niveau, mede gegrond op Inzicht in werkelij ke behoeften en wensen van de con sument. „In veel gemeenten wordt zo'n nieuwe nutsvoorziening aange boden. veelal op Initiatief van een commerciële organisatie." Enquête „Laat de bevolking zich via een eer lijke enquête uitspreken over de ka beltelevisie. Hierbij moet vooral een gedegen en uitgebreide informatie gegeven worden over alle gevolgen, vooral ook de financiële, en de reden waarom over de CAI-invoering op dit moment gedacht wordt", zo luid de eeri van de stellingen van mr N. R. van Ravesteyn. eveneens van de Consumentenbond. (ADVERTENTIE) Een sportieve man die goed gekleed wil gaan let op het Sturka-etiket Hij vindt het in blazers, jacks en vlotte kos tuums. Inderdaad: sportieve mannen mode met allure. Informeer: tel. 020 176540 RADIO VANDAAG RIIVKMITM I ftM m ra kiukD) KRO 7 00 Nieuws. 7.02 Het levende woord 7 0S (S> Lichte muziek 8 30 Nieuws 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw 8 45 <S> Lachte muziek (10.30 Nieuws.) 11 00 IS) Zee vissers. gisteren en vandaag. 12.00 (S) Hans van Willigrnburg (12.22 Wij van het land. 12 26 Mededelingen voor land-en tuinbouw 12 30 Nieuws 14 00 (Sl Anne van Egmond, licht»- muztek (15 30 Nieuws) 1600 (S) Spreekuur gesprek 17 00 <S) In de hutsge- klutste kinderwinkel !7 30 Nieuws 17 32(S> Echo-magazine P P 18 19 Uitzending van de Communistische Partij van Nederland 18.20 Nieuws. 1841 Marktberichten 1844 Sprong in het heelal, hoorspelsertc 1930 (S) Edwin, praten en zingen 20 00 (S) In antwoord op uw schrijven 21 00 <S> Sir 5 one. jazz 21 15 (S) Dr Grol en de internatio nale lol. satirische spreekbeurt 21 45 (S) Jazz 298. 22 25 Overweging 22 30 Nieuws 22.40 <S> Goal. programma vanuit en ron dom sport 23 55 24 00 Nieuws HILVERSUM II (482 m en FM kanaleal NCRV 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek 7 20 Vandaag vrijdag. <8 00 Nieuws. 811 Hier en nu.) 8.30 Spoorzoeken 8-35 Te Dcum Laudamus. gewijde muziek. NOS 9 00 Het kind van de rekening, documentai re (II) 9 35 Waterstanden 9 40 Schoolradio 10 00 Wal heelt dat kind*, pedagogische rubriek 10 30 N O S -Jazzportrrt Groten M II 00 Nieuws. II 30 Meer over minder de stem van de sprekende minder heid 12-30 Toerismo: toenstische informa tie OVERHEIDSVOORLICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw NOS 13 00 Nieuws NCRV 13.11 Hier en nu NOS: 13.30 Vonken onder de as Nederlandse volksverhalen en -gebruiken. 13.45 Onder de Groene linde; oude liedjes en balladen. 14 00 Repertorium N O S. koren en - orkesten: Radio Filharmonisch Orkest klassieke muziek. 15 00 Zoeklicht op Neder land (16 00 Nieuws) 16 30 Kijk op buiten land VPRO 17 00 Welingelichte kringen debat program ma 17.45 SYMBIOSE. VPRO 17.55 Mededelingen 18 00 Nieuws 18 11 Embargo, waarin bet Simplisties Ver bond NOS 20 00 Nieuws 20 05 (S) Euro pees Concertpodium: Concertgebouw Or kest met soliste klassieke «-n moderne mu ziek. (In dc pauze Een kleintje kuituur.) 22 IS N O.S -Cultuur alles wat cultuur inte ressant maakt en internationaal gericht 23 00 (S) Met het oog op morgen (23 05 Aktualiteitenoverzicht Radio-TV. 23 20 Den Haag vandaag 23 52 Even ontspannen voor het slapen gaan.) 23.55-24 00 Nieuws. HILVERSUM III (FM-kanalfn EO 7 02 fSl GoapeLsound 8 03 (S) Tijdsein informatie en muziek 9 03 (S) De muzikale fruitmand: verzoekplaten voor zieken 10 03 (S) Te elfder ure: nonstop muziek TROS II 03 (S) Verzoekplaten 12 03 (S) Nederlandstalige top tien en kwtswtjs NCRV 13 30 (Si Pop kontakt de Nationale Tip-30 15 30 (S) El pee pop NOS 16 03 (S) Hitmeesters de Nationale Hitparade met de Top^O 18.03 De vacaturebank 18.10 (S) N.O.Smaal. VERONICA 19 02 <S> Veronica op drie de Nederlandse top-40 VPRO 20 02 (S) VPRO vrijdag-op-drie 23 02 Radio Vrij Belgie 0 02 (Si Amigos de Musica AVRO 1.02 (S) Radio Pandora 2.02-7 00 (S) 'n Nachtje AVRO HILVERSUM IV (FM-kanalen) NOS 7.00 Nieuws 7 02 (S) Vroeg klassiek: nieuwe frammofoonplaten 9 00 Nieuws 9 02 (S) tof van ecuwen 10 30(S) Vocalise IZOO(S) Van het Nederlands Concertpodium klas «ekc kamermuziek VPRO 15.00-17.00 (S) Munt k-op vter. TV VANDAAG NEDERLAND I 10 45 NOS/NOT 18.15 TELEAC: Engels voor begewen l« B (he»ti 18 45 NOS: OeBoreboot 18.55 Journaal 19 05 KRO: Bi ons .n Piaam gevarieerd 1955 Sissi. da jonge keuerm speciMm 21.35 NOS. Journaal 31.50 KRO: Hei spel en de knikkers spod gesproken 22.20 Hotel op storten, rv-serie 23.00 IKON: Praten met vrouwen (3) 23.40 NOS: Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS: TV-mtomvalie voor 18.55 Journaal 19.05 TROS: Oe vrouw van zes ml N-sene 20.00 NOS. Journaal 20 25 TROS: Motel de Bolel.iv-sei 20 55 Oe Jordaches. tv-sene (5) 21.45 Wordt u al geholpen' tv-sen 22.15 Aktua TV 23.05 Tros Spon 23.30 NOS: Journaal OBELIX CO SMIDJE VERHOLEN Hoe de stand van zaken op dit ogenblik is deelde ing. P. F. Jel- gersma. directeur van het Kabelte levisie Adviesinstituut, mee. In to taal zijn er in Nederland een miljoen woningen aangesloten op kabeltele visie. De afgebouwde en in gebruik zijnde netten in bijvoorbeeld Dordrecht, Zoetermeer, Breda, Amstelveen en Rijswijk hebben een bezettingsgraad van boven de 81 procent. Er zijn thans rond 1200 CAI- machtigingen aangevraagd waar door twee miljoen aansluitingen tot stand kunnen komen. Wat betreft de GAI-machtigingen. dit aantal be draagt 3800 aangevraagde machti gingen voor 225.000 aansluitingen. (Een GAI is een antenne-systeem van kleinere omvang, voor maxi maal 100 woningen. Een GAI is een systeem dat groter is en een wijk of zelfs een gehele stad kan omvatten.) 36: De machinist, die bij de sik hoorde, koppelde de koelwagen aan en reed hem snel over een aantal wissels en rails naar een opstelspöor. waar al meer goederenwagens gereed stonden. Die moesten allemaal naar Italië en onze koelwagen met zijn hoogst kostbare en merkwaardige inhoud werd daar bijgezet. Op de achtergrond zien wij de grote locomotief al klaar staan, sissend en dampend van trillend leven. De kleine sik sloeg naast die grote, oververhitte jumbo natuurlijk een tamelijk mal figuur, maar dat mocht de pret niet drukken, want ook aan de sik was een fraaie taak toebedacht. Hij mocht alle losse wagens tot een fraaie trein aaneenvoegen, want pas als d£t gebeurd was. kon de jumbo vertrekken. Omdat de sik zo'n druk en driftig werkertje was, duurde die hele geschiedenis echter niet lang en zo was al gauw het moment aangebroken, dat de grote reis een aanvang nam. Krachtig trok de grote locomotief de trein aan een lang zaam en plechtig vertrok hij van het station van Bonckelhoven. En daar ging Karei Kleintjes ook. Karei Kleuntjes. de pure amateur en semi-prof tegen wil en dank Koud tot op het gebeente en halfbevroren stond hij in de koelwagen te bibberen. De twee schurkachtige Italianen hadden piet veel last van de kou. Die hadden dikke jassen aan met warme bontkragen. Zij hadden het zich op een kistje gemakkelijk gemaakt en aten een uiteraard gestolen appeltje. „Va bene gromden de schavuiten. „Quato sumi singuli transa la borda." Ja ja, als we eenmaal over de grens zijn, zeiden ze. We vragen ons werkelijk angstig af of dat ook gelukken "al 13 Hij beende naar het uitgangsloket, de hal van het station door en het erf op. dat met zijn hoge hulstbomen, zonnebloemen en nette geranium bedden meer op een privé-tuintje van de stationschef leek. Op dat moment tikte Rudd aan zijn platte breedgerande hoed. „Bent u luitenant Craddock?" „Tot begin juli was ik dat inder daad". zei Craddock en deed zijn uiterste best te glimlachen terwijl hij de ander de hand schudde. „Ik loop noodgedwongen nog in uni form, want ik ben gisteren pas uit het ziekenhuis ontslagen en had geen gelegenheid al burgerkleding te gaan kopen". Rudd nam hem koeltjes van top tot een op. De openhartige houding en de jeugd van de luitenant brachten hem aan het twijfelen. „Misschien heb ik het toch bij het verkeerde eind", dacht hij. „en kan ik dat ophakkertje met een natte vinger lijmen". Hij knikte kortaf, sprong van de merrie en gespte de stijgbeu gel aan. „Het is een dik paard, maar uitste kend onder het zadel, mr Crad dock." zei hij. de teugel vasthou dend terwijl Craddock met moeite zijn been over de rug van het paard hees. wat hem niet lukte zonder zijn gezicht even te vertrekken. Als ter loops vroeg Rudd: „Was het een beenschot?" „Nee. een schot in het kniege wricht." deelde Craddock mee. „Het valt niet zo erg op maar het bezorgt me heel wat last." Meer was er schijnbaar niet te be praten, dus reden ze naast elkaar de R. F. Delderfield „De Boekerij, Baarn" kronkelende witte zandweg op. Pas toen ze de hoofdweg voorbij waren en een karrespoor vol stenen langs moesten, dat dwars door een groot moeras vol gaspeldoornstruiken leidde, nam Rudd weer het woord. „Nu. eigenlijk is het een goed idee van u geweest, er te paard heen te willen. Dan kan ik u de omgeving tenminste laten zien en hoeft u zich niet op landkaarten te verlaten. We rijden nu langs de westelijke grens van het landgoed en komen langs twee boerderijen. De Kluis en De Vier Winden, allebei met dertiendui zend vierkante meter grond." „Hoe ver is het nog?" vroeg Crad dock om iets te kunnen zeggen. Rudd vertelde hem dat de afstand tussen Shallowford en Sorrel Halt waar het dichtstbijzijnde spoorsta tion was. iets minder dan tien kilo meter bedroeg. „Het zou veel korter zijn geweest." voegde hij er aan top. „als de familie niet had geweigerd de Great Western Railway door hun landgoed te laten lopen. Daardoor zijn we in de Middeleeuwen blijven steken." Het klonk bijna als een snauw. Toen Paul de man even aankeek zag hij dat de vlezige keiharde kaken zich als een wildklem spanden. De lichte, felblauwe ogen staarden recht vooruit. Zo'n manier van kijken en rijden, dacht Craddock. hoorden bij iemand die vroeger cavalerist moest zijn geweest De man was zowat tegen de vijftig. Nieuwsgierig vroeg hij: „U bent vroeger toch ook in het leger geweest dacht ik, mr Rudd?" Rudd reageerde zo abrupt dat.de merrie ervan schrok. Toen hij zich plotseling naar Paul omwendde gooide ze haar hoofd op en maakte twee pasjes op de plaats. De grijze ruim van Paul, kennelijk gewend aan zulke kuren, stapte keurig op tijd terzijde, wat een pijnscheut door Pauls been joeg. Ze stonden stil en keken elkaar van opzij aan. ..Zo. ze hebben er dus geen gras over laten groeien en het u meteen maar verteld," snauwde Rudd. Paul zag de aderen op 's mans slapen zwellen. Zijn afkeer voor zijn metgezet groei de. Kortaf zei hij: „Nee. niemand heeft iets over u verteld, mr Rudd. Ik zei toch al dat ik pas uit het ziekenhuis ben gekomen. Alle af spraken zijn door de executeur tes tamentair van mijn vader, mr Zorndorff. geregeld. Hij noch ik heb ben iemand gesproken of geschre ven. buiten u." (wordt vervolgd) ADVERTENTIE TROS Ned. 2) J Horizontaal woorden Invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. kleine kajuit, 2. gekheid, 3. landschap in Griekenland, 4. guir lande. 5. regel. 6. plaats In NH, 7. godin der wrekende gerechtigheid, 8. rijtuigje op twee wielen, 9. het zelfde. 10. nu en dan. Oplossing van vorige puzzel: Hor. 1. pret, 4. laan, 7. koe. 8. aria, 10. Ee, 12. leme, 14. roet, 16. none, 18. doel. 20. 8e. 21. Neer. 23. Ier. 25. lade. 27. eren, 29. nel. 30. Dell. 32. ga, 34. geer. 36. tael, 38. eden, 40. Idem, 42, re, 43. Idee, 45. Eem. 47. naga, 48. kers. Vert 1. Po. 2. rein, 3. tam, 4. 11, 5. Aare, 6. nee, 7. kans, 9. rede, 11. eter, 13. eend. 15. olie, 17. oele, 19. Orel, 22. Eede, 24. enge. 28. alge. 28. rite. 29. nier, 31. Erie, 33. alom, 35. enig. 37. Amer, 39. den, 41. dek, 44. da. 46. es.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4