Kamermeerderheid wil niets weten van een hogere „kiesdrempel" Denieuwe FIAT 128 als 2-deurs al vanaf f10.490,- De Fiat 128 Restauratie Het Loo een bodemloze PvdA bindt in 'NIEUWE' VERKADE ALBUMS PvdA verdeeld, AR en CHU tegen is tïKKïR -| Van Agt wil vals bomalarm niet strafbaar stellen Lakerol, 'n verfrissend alternatief. Autohandelaar weet niets van,, smokkel" voor blijde rijders Gezakt voor vwo-examen maar toch doorstuderen BLONDE DUINEN DE BONTE WEI Plannen van Van Doorn wekken ongerustheid en verzet éIp Aannemers doen het niet voor zestig miljoen VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer sprak zich gisteren in aanzienlijke meerderheid uit tégen het voorstel van de KVP'ers Andriessen en Van der Sanden om de kiesdrempel te verhogen tot twee procent van het aantal uitgebrachte stemmen. Van de grote politieke partijen was de PvdA over het voorstel verdeeld, evenals het CDA, waar AR en CHU zich tegen het initiatief van hun KVP-partner keerden. De WD was in haar geheel tegen. Van de kleine en middelgrote partij en was alleen DS'70 vóór het idee van een verhoogde kiesdrempel. Veel tegenstanders van het voorstel vonden het belangrijk dat in het huidige systeem de politieke sa menstelling van het Nederlandse volk goed weerspiegeld is. Het Ka merlid Schakel (AR) die ook optrad namens de CHU, sprak in dit ver band van een miniatuurweergave, een politiek Madurodam. Hierdoor weet vrijwel heel ons volk zich vol gens hem een deel van het bestel. Door hieraan afbreuk te doen, zou den velen weieens in de anti- parlementaire hoek kunnen komen. Dat niet alleen de kleine maar ook de grote partijen wel eens remmend werken op de voortgang van het par lementaire werk, zag de heer Scha kel het best geïillustreerd „door het feit dat de top van de grootste rege ringspartij, de PvdA, zich nu al we kenlang onledig houdt met een reso lutie die de regeerbaarheid van ons land tot in zijn diepste kem aan tast". Ook de nog steeds toenemen de hoeveelheid moties en amende menten zag hij als een groter gevaar voor de werkwijze van het parlement dan het optreden van de kleine frac ties. Kleine fracties, die, zoals het Kamerlid Jongeling (GPV) aan de hand van de Kamernotulèn had uit geplozen, met elkaar maar 6.4 pro cent van de spreektijd in beslag nemen. Opmerkelijk was dat de verdeeld heid binnen de PvdA over het voor stel was gebaseerd op een verschil lende uitleg van het programma Keerpunt. Dit programma ver meldt, dat „een aparte kiesdrempel niet overwogen wordt," los van an dere door de PvdA bepleite hervor mingen van het stelsel, zoals de ge kozen formateur en het districten- kiesstelsel. Het Kamerlid Stoffelen, die namens de meerderheid van de PvdA sprak, trok hieruit de conclu sie dat nu de Kamer enige tijd gele den het idee van de gekozen forma teur duidelijk had verworpen, een kleine verhoging van de kiesdrem pel op zich inderdaad niet voor steun van zijn partij in aanmerking kwam. Zijn partijgenoot Franssen, die het standpunt van een vrij grote minderheid vertolkte, vond echter dat, nu verdergaande hervormingen niet mogelijk bleken, het KVP- voorstel op grond van het citaat uit Keerpunt juist wel aanvaardbaar was. Mevrouw Kappeyne van de Copello (WD) wees de Kamer erop dat het kamerwerk steeds meer specialis tisch aangepakt wordt. Zij vond dit een verlies. Het verdwijnen van de kleine partijen zou dat verlies alleen maar erger maken. In zijn verdediging van het wets ontwerp onderstreepte initiatiefne mer Andriessen duidelijk, dat hij niet van het stelsel van de evenredi ge vertegenwoordiging afwilde, doch slechts wilde komen tot een kleine verhoging van de kiesdrem pel, zoals de grondwet dat sinds 1938 mogelijk maakt. Ook zei hij, niet te twijfelen aan de kwaliteit van de meeste kleine fracties. Als deze frac- ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Van Agt denkt er niet over vals bomalarm strafbaar te stellen. „Dat is niet zin vol", aldus de bewindsman in antwoord op vragen vanuit de Twee de Kamer. Er was op gewezen, dat gemeenten, onder andere Rotterdam, hun poli tieverordeningen aanpassen wat be treft het geven van een vals bom alarm. De minister kreeg de vraag of er geen algehele strafbaarstelling zou moeten komen, omdat anders ongewenste verschillen zouden ont staan. De bewindsman beantwoordt de vraag ontkennend. Rita ,,Met de telefonische hulpdienst? Wat moet ik met een volkomen on handelbaar kind doen?" (ADVERTENTIE) ties uit het parlement zouden ver dwijnen, zouden ze buitenparlemen tair nog kansen genoeg overhouden en zeker niet monddood gemaakt zijn. Andriessen wees er in dit ver band op, dat ook nu niet iedere politieke en maatschappelijke groe pering in de Tweede Kamer is verte genwoordigd. Prinses Margriet heeft donderdagmiddag het verpleeghuis. De Samaritaan in Sommelsdijk geopend. De prinses, die per helikopter arriveerde, deed dat door via een miniatuur-carillon het buiten geplaatste echte carillon in werking te stellen. „De Samaritaan" is gesticht door de Stichting hervormde diakonale gezondheidszorg. Het complex, dat 150 patiënten kan herbergen, zal nog worden uitgebreid met honderd bejaardenwoningen, waarin ook echtparen komen te wonen, waarvan een van de partners dagverpleging in het moederhuis kan genieten om de avond en de nacht in eigen huis door te brengen. (ADVERTENTIE) Nederlandse vrouwen uit Rusland gezet Van een onzer verslaggevers APELDOORN „Mijn naam is haas. Ik begrijp niet hoe ze er bij komen mijn naam te noemen. Dat is werkelijk een groot raadsel voor me". Deze reactie gaf de Apel- doornse Ford-dealer A. A. van der Kieft gisteravond op berichten die donderdag door het Russische persbureau Tass werden verspreid over een deviezensmokkelaffaire en anti-Russische activiteiten, waarbij hij nauw zou zijn betrokken. Vol gens Tass zijn twee vrouwelijke toe risten, een Amerikaanse uit San Francisco en haar Nederlandse vriendin, een 21-jarige inwoonster uit Apeldoorn, wiens naam wordt gespeld als Jurrendina Brejdweld of Breidveld, deze week de grens over gezet wegens deviezensmokkel en pogingen anti-sowjet literatuur te verspreiden. Het uitstapje zou zijn gefinancierd door de «heer Van der Kieft, die wordt omschreven als „een vertegenwoordiger van Ford auto's". De heer van der Kieft zou de meisjes enkele duizenden Westduit- se marken en adressen in Moskou en Kiew hebben gegeven waar zij het geld en een stapel literatuur zouden moeten afgeven. De auto waarin zij dit alles vervoerden was van gehei me bergplaatsen voorzien. De heer Van der Kieft vertelde des gevraagd wel een vrouwelijke cliën te te hebben die Brekveld heet. De ze. mejuffrouw H. W. Brekveld in Klarenbeek, was gisteravond niet bereikbaar. Volgens haar moeder was zij niet thuis. „Maar het is onzin dat mijn dochter in Rusland zou zijn geweest. Ik heb haar gistermiddag nog gezien", vertelde mevrouw Brekveld. Kom 'm zelf testen.de nieuwe FIAT 128. Hij is kompleter, zuiniger (1 op 15) en óók stiller geworden. Verkrijgbaar als 2- en 4-deurs 'Normale' en 'Confort Lusso' en als 3-deurs 'Panorama! Keuze uit 1100 cc en 1300 cc motoren. Hij staat klaar bij uw FIAT Agent. anno Imp. Leonard Lang. Daniel Goedkoopst raat. Industriegebied Aimtcl, Amsterdam. Tel. (020) 924888. Pruzcn al Born, inld. BTW. Met „duimdiploma" naar hbo Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Leerlingen aan het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs (vwo), die zijn gezakt voor hun eindexamen, kunnen binnenkort in bepaalde gevallen toch worden toegelaten tot het hoger beroeps onderwijs (hbo). Minister Van Kemenade zal hiervoor richtlijnen opstellen. Het gaat hier om die gevallen, waarbij voor zes van de zeven eindexamenvakken zodanige cij fers zijn gehaald, dat op grond daarvan wel het havo-diploma zou zijn uitgereikt, als zij daar voor examen hadden gedaan. Voor het havo-examen worden namelijk maar zes vakken geëxa mineerd. Het is niet zo. dat deze mensen nu een officieel havo-diploma uitge reikt krijgen. De wet voorziet hier namelijk niet in. De wet staat echter wel toe, dat de instellingen voor hoger beroepsonderwijs in bepaalde gevallen afwijken van de vastgestelde toelatingseisen. Van Kemenade wil nu dat de bo vengenoemde gevallen daaronder vallen. Dit zogenaamde „duimdiploma" (Je houdt Je duim op het slechtste eindexamencijfer en kijkt dan naar de zes overige vakken), moet dan de mogelijkheid openen om hoger beroepsonderwijs, pedago- tricobo opgrtomip en de nieuwe le rarenopleiding te volgen. Voor de eerste twee opleidingen wil de mi nister de nieuwe regels al ln 1977 laten Ingaan, voor de lerarenop leiding echter pas een Jaar later. Niet verplicht Het is overigens niet zo dat de scholen verplicht zullen worden dergelijke kandidaten op te ne men. Het Is ln de wet zo geregeld, dat het bevoegde gezag (het be stuur bij een bijzondere school en het gemeentebestuur bij gemeen telijke scholen) zelf bepalen wie er wel en wie niet toegelaten wordt. De minister kan wat dat betreft niets dwingend opleggen. De minister zal de richtlijnen overigens pas opstellen na over leg met de Inspectie en de betrok ken onderwijsorganisaties. De be windsman heeft de inspectie In middels al informeel laten weten dat ze ln het vervolg met deze regeling rekening moeten houden. o Vervolg van pagina 1 langwekkende ontwikkeling", aldus Van Agt. Hij constateerde overigens dat de progressieven met een acht-tegen- acht-verhouding een beslissende stem blijven houden in het kabinet. Het CDA wacht met belangstelling de verdere ontwikkelingen in de PvdA af. aldus Van Agt. Premier Den Uyl deed gisteren op een persconferentie de nieuwe standpuntbepaling binnen de PvdA uit de doeken. Hij wees erop dat het principe uit de gewraakte resolutie gehandhaafd is. Dat principe luidt dat de kiezer moet uitmaken of het kabinet Den Uyl al of niet moet worden voortgezet. De partijen moe ten voor de verkiezingen duidelijk maken op welke voorwaarden zij in de regering willen blijven zitten. Volgens Den Uyl heeft het te weinig aandacht gekregen dat de resolutie zich, op voorwaarde, wel uitsprak voor samenwerking met het CDA. Hij meende dat er terecht veel kri tiek is geuit op de getalsmatige voor waarden. de eis dat PvdA en PPR de grootste combinatie moet worden. De opeenstapeling van voorwaarden heeft het verwijt van arrogantie op geroepen, aldus Den Uyl. Deze voor waarden moeten volgens Den Uyl versimpeld worden tot de stelling dat de kiezersvoortzetting van een progressief kabinet niet willen in dien de verkiezingsuitslag een acht- acht-samenstelling van het kabinet met Den Uyl als premier niet moge lijk maakt. Den Uyl wees erop dat de PvdA- ministers die dreigden zich niet meer beschikbaar te stellen indien de re solutie weer werd gehandhaafd hun bezwaren nu hebben ingetrokken. Er zal nu ook geen actie meer worden gevoerd voor een extra partij congres. De Uyl benadrukte dat voor samenwerking met het CDA van veel belang de opstellihg van deze fractie zal zijn ten aanzien van be langrijke wetsvoorstellen zoals de vermogensaanwasdeling, die nog moeten worden behandeld. De nu bereikte overeenstemming binnen de PvdA-top is overigens voor een aantal leden van het partij bestuur nog zeer moeilijk te aan vaarden Dat geldt onder andere voor het kamerlid Kombrink. Hij en zijn medestanders willen zich nog nader over de nieuwe situatie beraden. (ADVERTENTIE) door Fred Lammers APELDOORN Er zijn nieuwe problemen ontstaan rond de voorgenomen stauratie van het vroegere paleis Het Loo. Nu zijn het vooral financiële. De afgelopen weken is duidelijk geworden dat minister Van Doorn veel te optimis tisch is geweest toen hij enige maanden geleden vertelde dat deze restauratie zestig miljoen gulden zou kosten. De aannemers die zijn benaderd door de Rijksgebouwendienst hebben laten doorschemeren geen kans te zien het voor dit bedrag te doen. Zuivere Zweedse Droppastilles. Op het ogenblik wordt er nog druk beraadslaagd over deze zaak. De datum van aanbe steding, die oorspronkelijk op 2 november was gesteld, is op verzoek van de aanne mers, een zestal grote bedrij ven en combinaties van aan nemers, veertien dagen uitge steld omdat ze meer tijd wil len hebben voor overleg. Minister Van Doorn heeft de ze week, toen leden van de vaste Kamercommissie van C.R.M. hem in een besloten vergadering over deze kwes tie vragen stelden, laten we ten dat hij er nu niets over kon zeggen. Dit antwoord heeft de ongerustheid bij de betrokken Kamerleden slechts vergroot. Jonkheer dr. H. W. M. van der Wijck in Doorn, die als bui- tenplaatsdeskundige reeds eerder ernstige kritiek lever de op de plannen van de heer Van Doorn is er thans van overtuigd dat de restauratie van Het Loo, als die wordt uitgevoerd zoals de minister thans wil, „een financiële ca tastrofe" zal worden. Noemde hij toen architect ir. J. B. baron van Asbeck het nog over 44 miljoen had (een be drag dat inmiddels officieel met twintig miljoen is ver hoogd) al bedragen van tach tig miljoen, zoals de zaken er nu voorstaan neemt hij reeds een bedrag van honderd mil joen gulden in de mond. „Als die restauratie doorgaat, zal men mij achteraf gelijk moeten geven. Het is een bo demloze put! En dan heb ik het nog niet eens over de vele miljoenen guldens die de af gelopen jaren reeds zijn uit gegeven aan de voorbereidin gen. Enige tijd geleden heb ik eens becijferd dat de restau ratie per bouweenheid, dat wil zeggen per vertrek, zelfs de pleeën meegerekend, die Het Loo rijk is, veertigdui zend gulden zou kosten als je uitgaat van een totaal bedrag van 25 miljoen gulden. Mo menteel komt dat, als je de officiële cijfers hanteert, al neer op 120.000 gulden per bouweenheid. Dat is toch werkelijk te gek! Dat komt omdat ze de zaak zo vreselijk luxe aanpakken. Het is grote dwaasheid kamers van zijde- behang te voorzien, zoals men nu wil. Dat is er nooit geweest. Als onze Oranje vorsten, zelfs stadhouder Wil lem de Derde, naar wiens tijd nien bij de restauratie terug wil, het uiteindelijke resul taat zouden zien. zouden zij hun eigen palels niet meer herkennen", aldus jonkheer Van der Wijck. Zeventiende eeuw Minister Van Doorn houdt vol dat Het Loo moet worden teruggebracht in de stijl van het begin van de zeventiende eeuw. Een motie, de afgelo pen zomer door de Tweede Kamer aangenomen, om dat plan te laten varen heeft hij naast zich neergelegd. Tij dens een deze week gehou den bespreking met de leden van de vaste commissie voor C.R.M. uit de Tweede Kamer is hij bij die mening geble ven. Wat de eveneens aange nomen motie over de par- kaanleg van Het Loo betreft, houdt de minister een slag om de arm. Alvorens zijn plan om Het Loo van een Franse baroktuin te voorzien door te zetten, wil hij eerst deskundigen raadplegen. De Kamerleden die hem van dat kostbare plan willen afhou den. hebben gezegd daarmee niet gelukkig te zijn, omdat het aannemelijk is dat de heer Van Doorn adviezen vraagt aan deskundigen die zijn mening delen. De hele Loo-kwestie zal nu binnenkort opnieuw in de Tweede Kamer in discussie komen, waarschijnlijk tij dens de begrotingsdebatten van C.R.M. eind november. De charme van het hier nog prille landschapspark die Het Loo thans heeft zal een vergeten hoofdstuk worden als in de directe omgeving van het rijksmuseum geworden paleis een Franse baroktuin tot stand wordt gebracht. Brief op poten Ook buiten de Kamer houdt de Loo-affaire velen bezig. Deze week heeft een groep Nederlanders, met name dr. C. Boschma, directeur van het Friesch Museum in Leeu warden; dr. J.W. Niemeijer. directeur van het Rijkspren tenkabinet in Amsterdam, en drs. W.H.V. Vroom, verbon den aan de afdeling Neder landse geschiedenis van het Rijksmuseum in Amsterdam een brief op poten naar Den Haag gestuurd. „Wanneer bij restauraties van oude gebou wen niet alleen gehele bouw periodes worden uitgewist, maar bovendien wordt terug gegrepen op een onvoltooid en maar ten dele bekend plan uit het verre verleden dient dit te worden verworpen. Bij het terugrestaureren van Het Loo, zoals voorgestaan door de minister, dreigt bovendien nog het gevaar, dat gekozen wordt voor een moment uit de ontwikkeling, die uit ver schillende fasen heeft be staan en waarvan het twijfel achtig is of die haar definitie ve voltooiing heeft bereikt." aldus de brief. Daar voor een exact terugres taureren naar de toestand onder koning- stadhouder Willen de Derde de vitale ge gevens ontbreken zal nood gedwongen een element van fantasie insluipen. Met klem dringen de briefschrijvers er op aan thans „geen ondoor dachte en onherroepelijke stappen" te doen. Als men toch volgens het huidige plan wil restaureren dient dat zo danig te gebeuren, aldus de brief, dat „een koerswijziging van de plannen" over twee Jaar nog mogelijk zal zijn om dat valt aan te nemen dat de kennis over buitenplaatsen en hun conservering dan niet meer „als een geïsoleerd fe nomeen beschouwd zal worden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3