Geen permanente subsidie aan betaald voetbal „Er zijn teveel Canadezen" Fransen uitgelaten over winst Delcourt krijgt de schuld Prof. Dr. J. H. Christiaanse in advies aan Van Doorn VVCS niet geheel ontevreden Barcelona bekert verder Bondscoach Hal Laycoe oriënteert zich eerst in Nederlands ijshockey Hughes naar de tribune Schakers behouden leiding VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS 15/RH 17 door Peter Onvlee DEN HAAG Met de officiële presentatie van het rapport van de adviescommissie CRM over het betaalde voetbal maandag middag aan CRM-minister Van Doom en gisteren aan diens collega van sociale zaken Boersma, heeft Prof. Dr. J(an) Christi aanse de werkzaamheden van de onder zijn leiding opgetreden commissie officieel afgesloten. „We hebben een raam aangege ven, waarbinnen de o,lossingen voor de problematiek van het betaalde voetbal gevonden zouden kunnen worden," zegt hij. „Het invullen daarvan is niet primair onze verantwoordelijk heid". In mei van dit jaar is de zgn. commis sie Christiaanse naast deze Rot terdamse gewoon-hoogleraar aan de Erasmusuniversiteit,'raadslid van de gemeente Rotterdam voor het CDA en lid van de Eerste Kamer voorts bestaande uit de heren E. L. Berg (directeur Vereniging Nederlandse Gemeenten), J. Coler (lid bestuur Uefa, oud-voorzitter sectie betaald voetbal van de KNVB), J. van der Gijp (hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening in de provin cie Gelderland en lid van de tuchtcommissie betaald voetbal), H. M. van der Kar (wetenschappelijk hoofdmedewerker voor de leer van de openbare financien aan de Eras- musuniversitiet), F. Plate (organisa tie adviseur verbonden aan de Ne- DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond en het sectiebestuur betaald voet bal in het bijzonder, zullen zich de komende dagen uitputtend bezighouden met het nu offi cieel gepresenteerde rapport van de commissie Christiaanse. Zaterdag vergadert reeds het bondsbestuur van de KNVB (beslissende instantie of er een onafhankelijke, klasse komt) en volgende week komt het be stuur betaald voetbal bijeen om over rapport en bondscoach te spreken. „Op dezelfde wijze doorgaan als tot nog toe kunnen we moeilijk", zegt Ton Zwik- stra, Telstarbestuurder en pen ningmeester van de sectie be taald voetbal in een eerste re- aktie. „Maar welke kant het wel opmoet? Indien de voorstellen van de commissie-christiaanse worden gerealiseerd, zal ook de wet veranderd dienen te wor den. Iedere voetballer die tegen welke geringe vergoeding dan ook een wedstrijd speelt, wordt wettelijk geacht een arbeidsove reenkomst te bezitten met alle gevolgen van dien als sociale lasten enzovoort. Ik zal dit rap port zeker met belangstelling lezen". Heel wat concreter reageerde de vereniging van Nederlandse ge meenten. Verheugder ook over het uitgebrachte rapport: „De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is verheugd over de aanbevelingen,, die de commis sie doet voor een gezondmaking van het betaalde voetbal. Die sanering zal de gemeenten, die het betaalde voetbal subsidië ren, alleen maar welkom kun nen zijn. De commissie gaat er immers van uit, dat het betaalde voetbal zich na de sanering zelf zal kunnen bedruipen. Dit betekent dus, dat de ge meenten dan niet langer zullen worden belast met zware exploi tatiesubsidies. Het is te ver wachten dat de gemeenten het betaalde voetbal wel zullen blij ven steunen door de zorg voor de accommodaties". Namens minister van Doorn van CRM zei drs J. van Gorsel, hoofd van de hoofdafdeling sport van het ministerie van CRM, dat de minister ervan overtuigd was, dat hij nu aan zet was. „Het ministerie zal nu coptact zoeken met de Stichting Nationale Sporttotalisator en de Vereniging Nederlandse Ge meenten en coördinerend optre den. Mogelijk komt er een aan bod op basis van het rapport van de commissie-Christiaansen het betaalde voetbal de hand te rei ken, maar dat is aan de minister zelf". De bestuursleden van de Ver eniging Van Contractspelers (WCS) toonden zich, in eerste instantie althans, gematigd te vreden over het rapport van de commissie Christiaanse. „Ik vind", aldus voorzitter Drs. Martin Snoeck, „dat wij een belangrijke bijdrage hebben ge leverd. Veel wat wij vorige week tijdens de hoorzitting in Zeist naar voren hebben gebracht is overgenomen. Wel betreuren we het dat er geen sprake is van een permanente subsidie. De interpretatie om die af te wijzen vind ik geen argument. Men heeft mij niet overtuigd dat the ater wel een blijvende subsidie verdient en het betaalde voetbal niet. Voorts heb ik begrepen dat de sanering naar 22 clubs nog geen uitgemaakte zaak is. Ook op dat punt is na de hearing enige wijziging van het standpunt gekomen. De commissie gaat er nu van uit dat niet dwingend is voorge schreven dat we van 37 naar 22 clubs gaan. Aan de commissie die wordt ingesteld zullen wij onze medewerking niet ont houden." derlandse organisatiekring te Utrecht) en J.A. Schulte Fischedick (registeraccountant) door minis ter Van Doorn ingesteld om hem te adviseren over het uitgebrachte rap port van de raad van betaald voet bal, waarin vrij ongenuanceerd werd gesteld, dat het betaalde voetbal in een ideale vorm een tekort zou ken nen van 12 miljoen gulden (na aftrek van de diverse gemeentesubsidies, de uitkeringen van de toto/lotto en de NOS alsmede donaties van het bedrijfsleven). „Dat adviseren van de minister middels ons rapport heeft steeds voorop gestaan", zegt oud-NCSU-voorzitter Christiaanse als woordvoerder van zijn commis sie." Een grote tekortkoming in het rapport van de raad van het betaal de voetbal was in onze ogen het ontbreken van een model, waarin dat betallde voetbal ook quitte zou kunnen spelen zonder een beroep te hoeven doen op de gelden van de rijksoverheid. Wij hebben als com missie gemeend dit model wel te moeten verrpelden en zijn daar ook diep op ingegaan." Dat model. De afgelopen weken is het, voortijdig, bekend geworden. Trouw/kwartet meldde al op donder dag 21 oktober uitgebreid de voor waarden waarop het ministerie van CRM eventueel tot toekenning van een (tijdelijke) rijkssubsidie zou kunnen overgaan. De meest in het oog springende voorwaarde was wel de sanering van het huidige aantal betaalde clubs van 37 tot 22 in een periode van ongeveer twee-en-een- half jaar. Met ingang van het seizoen 1979/1980 moet deze situatie via een drietal fasen worden bereikt. Prof. Christiaanse: „Tot op heden heeft de rijksoverheid geen ver antwoordelijkheid voor het betaalde voetbal in Nederland. De vraag na het uitkomen van het rapport van de raad voor het betaalde voetbal was dan ook, of die verantwoordelijkheid bij de rijksoverheid thuishoorde. Wij hebben daar als commissie ja op gezegd, echter met die restrictie dat dit een tijdelijke zaak zou zijn. Als commissie achten wij de motieven voor een permanente subsidie te zwak om dit te kunnen rechtvaardi gen. Er zijn onvoldoende gronden aanwezig om het betaalde voetbal permanent te subsidiëren. Dat waar- de-oordeel, in vergelijking bijvoor beeld met andere kunstuitingen, hebben wij inderdaad gegeven. We vinden, dat het betaalde voetbal, in eerste instantie op commerciële ba sis geschoeid, zich op den duur zon der rijkssubsidie moet kunnen be druipen. We vonden wel. dat vol doende aanleiding (passieve recrea- Prof. J. H. Christiaanse presenteert het rapport. tie, ook aan televisiekijkers, stimule ring van de actieve sportbeoefening, nationale trots en saamhorig heidsgevoel, prestige in het buiten land) voor het rijk is om het betaalde voetbal gedurende enige jaren te steunen met een tijdelijke subsidie om tot een gesaneerde situatie te komen, waarin men zichzelf kan be druipen. Als commissie vinden wij dat het rijk dan ook alleen subsidie dient te verstrekken, wanneer duide lijk is dat dit geld zodanig wordt besteed dat het bijdraagt tot de ge zondmaking van het betaalde voetbal." Volgens de commissie is dat model (een sluitende exploitatie) haalbaar bij een aantal van 22 clubs, mits de gemeenten alle kosten van de stadi ons (accommodaties) betalen. Bij een aantal van 16 tot 18 clubs zou het betaald voetbal zelfs geheel zonder subsidie kunnen. Prof. dr. Christi- aans: „Het getal van 22 clubs, dat door de commissie is genoemd, moet in dit licht dan ook zeker als een maximum worden gezien. Met dat aantal kun je je produkt, het betaal de voetbal, ook produktiever makën, het aantal wedstrijden, uitvoerin gen, neemt toe, waardoor je de in komsten kunt vergroten. Hoewel we ons beslist niet op technische gebie den hebben begeven was de aanwezi ge kennis binnen de commissie wel zo groot, dat wij veronderstellen dat dit haalbaar moet ziin." De rijksoverheid (de minister van CRM) en het betaalde voetbal moe ten in de visie van de commissie Christiaanse gezamenlijk inspelen op het door de commissie uitge brachte rapport. Prof. dr. Christi aanse: „Als er gesubsidieerd wordt mag je als subsidiërende instantie voorwaarden stellen. Dwingend voorschrijven kun je een particulie re organisatie als de KNVB nu een maal is, niet. De KNVB moet zelf beslissen. Vandaar dat wij als com missie ook geen panklare oplossin gen hebben aangevoerd, in dat geval zou de ellende niet te overzien zijn geweest en de terechte kritiek even min. In de eerste plaats zou het betaalde voetbal het in onze ogen zelf dienen te doen. De begeleiding zou van de zijde van CRM moeten komen. In de eerste fase 1 januari 1977 tot 1 augustus 1977 zou het betaalde voetbal in gezamenlijk overleg een beleidsplan moeten opstellen, waarmee de sanering ge stalte krijgt en dient er een struc tuuronderzoek op gang te worden gebracht. In de tweede fase 1 augustus 1977-1 tot 1 augustus 1979 dient de herstructurering van de organisatie en competitie te worden doorgevoerd en waar nodig een pro fessioneel management ingevoerd te worden, alsmede een verbetering van de accommodaties en in de der de fase op 1 augustus 1979 is de start van de eerste competitie in de gesaneerde situatie. De rijksover heid omschrijft voor elke fase de situatie die moet zijn bereikt alvo rens tot uitbetaling van de subsidie gelden over te gaan." De tijd om het fasenplan van de commissie Christiaanse te realise ren lijkt klein. „Het is een korte tijd", geeft prof. dr Christiaanse reëel toe. Maar ook: „Het kan als men het wil." Om dat laatste zal de komende we ken en maanden alles draaien. Prof. dr Christiaanse: „Men kan het ne men, de subsidie, of niet. Maar in dien men vraagt om subsidie zonder meer zoals in het rapport van de raad voor het betaalde voetbal ei genlijk overkwam, indien men er geen visie aan verbindt om tot een situatie te komen, waarin overheid- subsidie op den duur niet meer mo- genlijk is, dan vinden wij dit als commissie niet de juiste weg. Van daar de door de minister in te bou wen voorwaarden. Gaat het betaal de voetbal echter zijn eigen weg, dan kan het weieens zo zijn, dat er faillisementen komen zonder dat er afvloeiingsregelingen zijn. Ik benijd de mensen dan ook niet, die nu nee zullen zeggen en daarmee de grote verantwoording op zich nemen om over kortere of langere tijd tot de conclusie te komen, dat het niet verder gaat. Nu, op dit ogenblik, is PARIJS Saint Etienne is er voor het tweede jaar in successie in geslaagd voor een voetbalroes in Frankrijk te zorgen. Vorig seizoen bereikte „L'Asse" al de finale van het toernooi om de Europa Cup, om toen door Bayern München verslagen te wnrden. Dat sloeg een golf van enthousiasme los, want heel Frankrijk zag de nederlaag als een onbillijkheid tegenover de bes te ploeg. Twee finalewedstrijden, zo meenden de Fransen, hadden de werkelijke klasseverschillen duidelijk bloet kunnen leggen in het voordeel van Saint Etienne. Maar er is een duidelijke mogelijk heid dat Saint Etienne dit jaar weer zeer ver zal oprukken. De heldendaden van de club kunnen weer bezongen gaan worden. Gisteren hielden de Franse kran ten zich echter nog bezig met de actualiteit van de dag. En dat bete kende dat het nieuws van de totaa loverwinning; op PSV minstens evenveel aandacht kreeg als de ver kiezing van Jimmy Carter tot presi dent van de Verenigde Staten. De jubelkreten zijn duidelijk. Het sportblad l'Equipe roept met grote letters uit „Ze zijn weer een ronde verder". En daarna onder meer: „De helderheid, de rijpheid, het meesterschap van de Fransen en het talent van doelman Curkovic met de gouden handen hebben PSV overwonnen." L'Aurore schrijft: „Heroïsch en onverzettelijk waren de groenen. De geschiedenis heeft zich her haald. PSV is op dezelfde manier uitgeschakeld als het vorig seizoen. Maar de schaduw van Bayern München hangt nog over de Euro pese beker." „Het roemrijke epos gaat verder," schreeuwt Lc Figaro uit. „Eens te meer waren Curkovic en zijn de fensie onpasseerbaar. De missie is volbracht, het succes tegen PSV onderstreept dat Saint Etienne tot de groten van Europa behoort." Le Parisien Liberé: „Saint Etien ne demonstreerde een bewonder enswaardige conditie in de gewel dige Nederlandse storm." „We hebben een tactisch voortref felijke wedstrijd gezien," merkt l'Humanité op, „maar het is duide lijk dat de aanval van Saint Etien ne niet van hetzelfde niveau is als dat van de verdediging. We kregen het idee dat we acht maanden jon ger waren. Wc zagen goed voetbal met een minimum aan onnauw keurigheden. De wedstrijd was van goed gehalte, ondanks het ste riele aanvalsspel onder de moeilij ke omstandigheden." France Soir tenslotte gelooft dat „Saint Etienne onvernietigbaar zijn weg rechtuit volgt. De „groe nen" zijn rijp voor de Europese beker. Ze zijn onverbiddelijk. Er is voortaan geen enkele Nederlander meer die zich kan vergissen. Het afgelopen seizoen, toen Saint Etienne PSV ook uitschakelde, konden de Nederlanders zich koes teren in de illusie dat iets derge lijks geen twee keer achter elkaar kon gebeuren. Woensdagavond werd daarmee simpelweg afgere kend." DUSSELDORP De Italiaanse pers heeft emmers vol kritiek uit gestort over het hoofd van de Bel gische scheidsrechter Delcourt, die woensdagavond tijdens de wed strijd voor het Europa Cup toernooi der landskampioenen tus sen Borussia Mönchengladbach en AC Torino (0-0) drie Italiaanse spe lers het veld uitstuurde en zes gele kaarten uitdeelde. De Gazetta dcllo Sport had als kop: „Delcourt hielp Borussia", Tuttos- port uit Turijn deed er nog een schepje bovenop met „scheidsrechter vermoordde Euro pa Cup-wedstrijd", Gazetta del Po- polo vond dat de Italianen moesten spelen tegen de „Barbaren uit Mönchengladbach", en Las Stam pa uit Turijn beperkte zich tot: „AC Torino bereikt met acht spe lers een eervol gelijkspel". Gazetta dello Sport vervolgit het varslag met: „Delcourt hielp op eclatante en brutale wijze Borussia Mönchengladbach. Het was een vreselijke voetbalavond die we niet snel genoeg kunnen vergeten". Volgens Corriere della Sera maak te „de schandalige houding" van de scheidsrechter de spelers van Torino nerveus, waardoor enkelen het hoofd verloren. Alleen de Bel gische arbiter is schuldig aan het feit dat er drie spelers uit het veld gestuurd zijn". Tuttosport schrijft o.a.: „Slechts acht spelers neutraliseerden de Borussen, hoewel die in de per soon van schewidsrechgter Del court over een twaalfde man kon den beschikken. Er was in Dussel- dorp geen voetbalwedstrijd te zien maar alleen een belachelijke en schandalige vertoning van een scheidsrechter. Gazetta del Popoio besluit de ver slagen met: „Heel Europa lachte en was geschokt door de farce van Dusseldorp". De 47-jarige Belgische scheidsrechter Fred Delcourt, om wie woensdagavond alles draaide, zei na afloop van de wedstrijd te gen Italiaanse bestuursleden: „Ik heb geleid zoals de UEFA het wenst". En hij voegde er aan toe: „Zoiets is mij in mijn tienjarige internationale loopbaan met meer dan zestig wedstrijd<Ai nog nooit overkomen". er op de CRM-begroting geld voor steun aan het betaalde voetbal inge bouwd (een bedrag van iets boven de 2 miljoen, red.) en kan er een fasenplan worden opgesteld. „Hoe veel geld het het betaalde voetbal oplevert indien men ja zegt tegen dit (al dan niet geamendeerd door mi nister Van Doorn over te nemen advies van de commissie- Christiaansen) staat niet vast. „We hebben bewust geen bedragen in ons rapport genoemd. Wel bereke ningen opgenomen. Het tekort over het seizoen 1975/1976 beloopt bij voorbeeld bijna 4 miljoen. Daarbij is dan al rekening gehouden met de gemeentelijke subsidies van bijna 8 miljoen, de uitkeringen van de Toto/Lotto (ruim 5 miljoen) en de steun van de bedrijven en particu lieren (f/ 1,7 miljoen). Maar de be dragen die er voor de gezondmaking beschikbaar worden gesteld zijn een zaak die de minister zelf aangaat of zelfs het kabinet". LOKEREN Johan Cruijff heeft Barcelona in de volgende ronde ge holpen van het toernooi om de UE FA cup. Zijn ploeggenoot Johan Neeskens kreeg een gele kaart. Wel verloren de Spanjaarden van Loke ren met 2-1. In de thuiswedstrijd had Barcelona de Belgen echter al met 2-0 verslagen. Het Italiaanse Napoli won in de Europa Cup H van Nicosia met 2-0. De Italianen bekeren verder. Er waren 35.000 toeschouwers aan wezig. In de laatste wedstrijd van de twee de ronde in het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars heeft Hajduk Split gisteren op eigen veld verloren van Atletico Madrid. De Spaanse bekerwinnaar won met 2-1 na een ruststand van 1-0 voor de Joegoslaven. Atletico won de eerste wedstrijd al met 1-0. In Split gaf Zungul Hajduk de leiding in de zestiende minuut. Na rust stelden Ayala (54e) en Leal (60e) de verrassende zege en de kwalifica tie voor de kwartfinale veilig. Haj duk Split werd tot het begin van dit seizoen getraind door Tomislav Ivic, de huidige oefenmeester van Ajax. Autosport Dc Amerikaanse constructeur Roger Penske heelt in Hampton (VS) be kend gemaakt dat hij zijn renstal voor het volgend Jaar terug trekt uit de strijd om het wereldkampioenschap in de formule I. Dit Jaar won de Ier John Watson in een Penske de grote prijs van Oostenrijk en werd zeven de in de strijd om de wereldtitel. Watson heelt nu geen werkgever. De Penske was de laatste Amerikaanse wagen, die in de formu le I uitkwam. Van onze ijshockeymedewerker UTRECHT Nooit gehoord van Hal Laycoe? Het moet een fervente ijshockeyliefhebber onwaarschijnlijk in de oren klin ken, want wie kent de beroemde Canadees, die een maand geleden verrassenderwijs werd aangetrokken als dé man die het nationale ijshockeyteam moet prepareren voor het wereldkam pioenschap (B-groep) in Japan, eigenlijk nog niet? Alleen al zijn werklust heeft heel wat indruk achtergelaten, evenals het plezier waarmee hij zijn taak heeft opgevat. Ofschoon enkele dreigende onweerswolken in het verschiet liggen, zegt Hal Laycoe: „Ik geniet van mijn werk in Nederland." Sinds het moment dat Laycoe op Schiphol neerstreek heeft hij eigen lijk nog nauwelijks tijd gehad om zijn verhuizing goed te regelen. Week-in, week-uit is hij bezig ge weest met de eerste opbouw- werkzaamheden van het Neder landse ijshockeyteam. Nog geen een voudige zaak want de voormalige coach van de Canadese topclub Van couver Canucks was nooit in Europa geweest en alleen van ijshockey- ambassadeur Frans Henrichs kon hij weten dat in Nederland ook nog weieens tegen een puck wordt ge slagen. Laycoe nu, na een maand hard wer ken: „Sinds mijn komst in Nedser- land heb ik zestien wedstrijden be zocht, verschillende trainingen ge leid en me op het kantoor van de NIJB wat laten inwerken. Toch zeg gen sommige mensen dat ik hier kom voor een vakantie in Europa. Degenen» die dit opmerken hebben een slecht karakter en kennen Hal Laycoe niet. Zij zullen pas na afloop van dit seizoen zeggen: die jongen heeft goed werk gedaan. Dus, als ik tot de overtuiging was gekomen dat ik geen goede bijdrage aan het Ne derlandse ijshockey kon leveren was ik aan deze onderneming nooit be gonnen." Laycoe's eerste poging om de natio nale selectie aan een serie onver valste Canadese trainingen te onder werpen liep op een volledige fiasco uit. Het utopische plan om elke week 's maandags in Utrecht een keur van Nederlandse ijshockeyers op het ijs te krijgen hield zegge en schrijve twee weken stand. De meeste gese lecteerden konden hun dagelijks werk niet laten liggen en anderen konden de afstand naar Utrecht niet overbruggen. De bondscoach liet zich door deze tegenslagen niet uit het veld slaan en werkte vol goede moed een nieuw plan uit. „Behalve het leiden van trainingskampen, zoals bijvoorbeeld volgende week in Noorwegen, zal ik als voorbereiding op het wereldkam pioenschap (10 t/m 21 maart, Tokyo) elke ijshockeyclub afzonderlijk een bezoek brengen. Het is de bedoeling dat ik dan de training van de club- coach overneem en via deze weg toch mijn ideeën in de praktijk breng. Nadeel van deze methode is echter dat ik het team in zijn geheel nauwelijks onder handen kan ne men. Daar is gezien het competitie programma nog weinig tijd voor. Het is jammer maar de belangen van de clubs gaan nu eenmaal bovenal. Dit respecteer ik. Maar toch vind ik dat het volgend jaar anders moet. De bond zou dan wat meer rustperioden in de competitie moeten scheppen. Het plan is al geopperd om in okto ber, december en februari een week te reserveren voor de training van het nationale team. De competitie zou volgend seizoen zeven dagen eer der van start moeten gaan en twee weken later eindigen dan nu het 'ge val is." HAL LAYCOE: „Als ik tot de overtuiging was gekomen dat ik geen goede bijdrage kan leveren, dan was ik aan deze onderneming nooit begonnen". J Dit seizoen zal Laycoe het derhalve nog van de Vriendschappelijke wed strijden moeten hebben, aoals vori ge week een werd afgewerkt in Bel gië tegen het nationale te:un aldaar. Het weirtig bloedstollend resultaat (7-10) was voor een belangrijk deel te wijten aan het afzeggen van de Amsterdam-spelers Sch&ffer, Bles. Bertteling, Klooster en TDe Graauw. Unaniem besloten zij voor Oranje te bedanken vanwege persoonlijke re denen en de clubbelangen. Laycoe: „Misschien hadden zij allen kunnen meedoen maar ik ben niet aangesteld om dit soort mensen in hun gangen na te gaan. Bovendien heb ik begrip voor de maatschappe lijke positie van de Nederlandse ijs hockeyer." j En over eventuele gevolgen voor de Japan-selectie: „Op het wereldkam pioenschap zal ik met het sterkste team uitkomen, dat derhalve wordt samengesteld uit de beste Neder landse ijshockeyers. Ik ben ervan overtuigd dat niemand zich opzette lijk drukt voor Oranje. Het is niet mijn stijl om disciplinaire straffen op te leggen. Op het ogenblik heb ik met niemand ruzie en dat wil ik zo houden." Bij het aanhalen van Barcelona- trainer Rinus Michels die deze kwes tie wellicht anders zou hebben aan gepakt griezelt Laycoe: „Hij moet een man zijn met ijzeren hand". Toch valt het te bezien of Laycoe met een vriendelijke lach de rekru teringsproblemen rond het Neder lands achttiental op deze wijze het hoofd kan blijven bieden. De gese lecteerden van Tilburg Trappers hebben al aangekondigd niet mee te zullen gaan naar Noorwegen en aan gezien zij het hart van Oranje vor men lijkt een (duur) trainingskamp zijn doel dan voorbij te schieten. Maar desondanks, de bondscoach blijft (nog) opgetogen over het Ne derlandse ijshockey. Het geeft hem een vreugdevolle werksituatie en bovendien een extra stimulans om door te gaan. Over zijn eerste impressies zegt Laycoe: „Vooral in het begin was ik erg onder de indruk over de wijze waarop Canadezen met de Nederlanders samenwerken. Desondanks geloof ik dat het Neder landse ijshockey zich moet kunnen bedruipen zonder deze buitenlan ders. Op dit moment wordt met het bewust integreren van Canadezen misschien wat overdreven. Je moet de Nederlandse ijshockeyers de kans bieden om zelf leiding te geven. Bovendien wordt ook het spel door de Canadezen beïnvloed. In de com petitie is duidelijk te merken dat zij door hun gretigheid vaak „verge ten" om Nederlandse medespelers aan de puck te laten. De Canadezen hebben nu eenmaal de begeerte om altijd te winnen, en vaak veroor zaakt dit een vorm van blindheid in hun spel." Uitslagen Nederlandse Beker: Til burg Trappers-Groningen 10-5, Amsterdam-Utrecht 8-7, HYS- Brussel 7-5, Nijmegen-Thialf 3-9, Utrecht-Nijmegen 4-5, Groningen- HYS 4-3, Thialf-Amsterdam 5-5, Brussel-Tilburg Trappers 4-11. Thialf Tilburg Trap. HYS Amsterdam Nijmegen Groningen Utrecht Brussel 9 7 2 016 68-30 8 5 3 013 56-29 95 2 2 12 60-38 952212 58-49 94 14 9 46-47 94 0 5 8 46-53 9018 1 35-72 10019 1 38-89 ZEIST (ANP) Het in degradatie nood verkerende De Graafschap kan aanstaande zondag tegen AZ drie „vaste" spelers van het eerste elftal niet opstellen. Naar aanleiding van hun gedrag in de wedstrijd te gen Eindhoven van zondag legde de tuchtcommissie Hazelhekke, Marijt en Overgoor resp. drie, twee en één wedstrijd onvoorwaardelijk op een een boete van resp. 200, 200 en 125. Hazelhekke, die tijdens de wedstrijd de rode kaart had gekregen, werd veroordeeld wegens het trappen van een tegenstander bij dood spel. Te gen de andere twee, die met geel bestraft waren, luidde de aanklacht het ongeoorloofd ten val brengen van een tegenstander. Bij Marijt woog mee, dat hij reeds een strafblad heeft. NAC zal het één wedstrijd moeten doen zonder Damen. Deze kreeg één wedstrijd onvoorwaardelijk, een boete van 200 en gelegenheid om verweer te voeren tegen de omzet ting van één wedstrijd voorwaarde lijk in onvoorwaardelijk. Bij dit laatste had P. Wijnberg geen succes. Zijn straf werd hierdoor in totaal vier wedstrijden. Ook FC Dordrecht raakte gedu peerd door het gedrag van de eigen spelers. K. Snijders en P. Opschoor kregen elk een wedstrijd onvoor waardelijk en een boete van resp. 125 en 100. HAIFA Ook na de tiende ronde van de Schaakolympiade in Haifa heeft het Nederlands team de lei ding stevig in handen gehouden. So- sonko en Ligterink wonnen, Tim man speelde remise en de ontmoe ting Kuypers-Wahlbom werd afge broken in een voor de Nederlander iets voordeliger stand. Grootmees ter Jan Ttmman, die met 6 punten uit 7 partijen kan bogen op de beste score aan het eerste bord, nam tegen Andersson genoegen met een vroege remise. Beter dan wie ook wist hij dat An dersson met zwart uiterst moeilijk te bestrijden is. Dat dan ook reeds na tien zetten tot remise werd beslo ten, verbaasde niemand. Sosonko kreeg tegen Ornstein met wit in een Ben-OnLverdediging het soort stelling, waarnaar zijn voor keur uitgaat: een sterk beweeglijk centrum en actief stukkenspel. La ter in de partij forceerde de Neder lander een sterke ver opgerukte Vrijpion en Ornstein, die ook nog in verschrikkelijke tijdnood was ge raakt, gaf toen maar op. Wel wat vroeg, maar niet ongerechtvaardigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17