„EG moet beseffen dat er een oorlog woedt in de Sahara" 4AUTOBIOGRAFIE Citroën CX Diesel is bij veel gebruik voordelig Fiat 126 Turijnse luxer, maar salon sober Parijs-Straatsburg nadert voltooiing Autokeus In buitenland gekochte goedkope vliegtickets na 1 december ongeldig Delegatie Frente Polisario in Nederland: Britten ook op antieke auto markt in Drunen Sportinstuif Actie luchtvaartmaatschappijen Strengere snelheids limieten in Spanje T H 14 RIJDAG 5 NOVEMBER 1976 AUTO/BINNENLAND TROUW/KWARTET RH15 loor James Dorsey De lidstaten van de Europese Gemeenschap moeten de objectieve situatie in het gebied van de lahara en in Marokko en Mauretanië in overweging nemen, wanneer het om economische ivesteringen gaat. De huidige situatie in dit gebied is niet gunstig voor de economische ntplooiing. Wij geloven dat de lidstaten van de Europese Gemeenschap verstandig genoeg zijn m de oorlogssituatie in de Sahara te onderkennen." )eze verkapte waarschuwing aan ;esterse investeerders in Marokko n Mauretanië werd begin deze week euit door Hakiem Brahiem, minis- er van buitenlandse zaken van de Jemocratische Arabische Repu- iliek van de Sahara die momenteel an het hoofd van een delegatie van et Frente Polisario, de bevrijdings- eweging van de voormalige Spaan- e Sahara op uitnodiging van de IOVIB een bezoek aan ons land iracht. Brahiem's waarschuwing lan de Europese investeerders is een loze kreet. Op het derde natio- lale congres van de bevrijdingsbe- reging die door Algerije wordt ge leund, werd het startsein gegeven oor een nieuw militair offensief te en Marokko en Mauretanië. Die bei- e landen hebben in februari van dit aar ten gevolge van een overeen- tomst met Spanje, het voormalige oloniale moederland van de Saha- a. het aan grondstoffen rijke woes- ijnlandje, onder elkaar verdeeld, let nieuwe „offensief van de marte- aar El Ouali Said" (de voormalige ecretaris-generaal van het Frente 'olisario, el Ouali werd in mei van iit jaar bij een aanval op de Maure- aanse hoofdstad Nouakchott ge lood) is echter niet alleen op militai- e doelen gericht. Uitroeiing te Polisario wil de vijand verplichten om op eigen grondgebied te vech ten," aldus Brahiem. „Bovendien moeten de volkeren van Marokko en Mauretanië met de neus op de feiten worden gedrukt, want de regiems in Rabat en Nouakchott onthouden hen de waarheid." Met enige trots vertelt Brahiem dat de guerrillastrij ders op 25 oktober een Mauretaanse trein, die mijnstoffen vervoerde, bij Zouirah hebben overvallen. Met ge noegdoening constateert hij dat alle begeleidende militairen van de trein zowel als de treinbestuurder, de con ducteur en de radioman door het Frente Polisario zijn gevangen geno men. Ook weet Brahiem te vertellen dat guerrillastrijders twee schepen in Dachla en een boot in El Aioen hebben opgeblazen. Op de vraag of het Frente Polisario op een econo mische boycot van Marokko en Mau retanië aanstuurde toonde Brahiem zich bijzonder diplomatiek. „Wij doen geen oproep tot een econo mische boycot van Marokko en Mau retanië. Wij zeggen alleen heel een voudig tegen onze vrienden in de Europese Gemeenschap: besef goed dat in dit gebied een oorlog aan de gang is, en wij zullen geen normale economische ontplooiing in Marok ko en Mauretanië aanvaarden, om dat deze op de uitroeiing van het Saharaanse volk gericht is." Volgens Brahiem zijn alle econo- nische activiteiten in Marokko en Mauretanië ondergeschikt aan de militaire acties in de Sahara „die op de uitroeiing van ons volk gericht ijn." Het betrekken van econo- nische doelen in Marokko en Maure- anië in de guerrilla-oorlog van het tente Polisario is in overeenstem- ning met de militaire strategie van de bevrijdingsbeweging. „Het Fren- Bomaanslag zou komen. Enigszins verontwaar digd reageert Brahiem met de woor den: „Wij vechten niet op deze ma nier. Wij vechten thuis. Onze strijd vindt plaats in de bezette gebieden van de Sahara en in Marokko en Mauretanië. Wij vechten niet buiten onze grenzen." De strijd van het Frente Polisario wordt echter niet alleen op het mili taire vlak gevoerd. Bij de Verenigde Naties ligt een verzoek tot erkenning als officiële bevrijdingsbeweging. Op 10 november is Hakiem Brahiem uit genodigd om de zaak van het Saha raanse volk voor de commissie van dekolonisatie van de Verenigde Na ties te bepleiten. Ook is Abdel Aziz, de huidige secretaris-generaal van het Frente Polisario. uitgenodigd als waarnemer bij de Algemene Verga dering. Prioriteit bij de diplomatieke inspanningen van de bevrijdingsbe weging geniet de komende buitenge wone vergadering van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid over de kwestie van de Sahara. De OAE, die Polisario reeds als een Afrikaanse bevrijdingsbeweging heeft erkend, had tot een dergelijke vergadering op de laatste bijeenkomst van Afri kaanse staatshoofden op het eiland Mauritius besloten. Verwacht wordt dat de conferentie over de Sahara, die oorspronkelijk afgelopen zomer had moeten plaatsvinden, uiterlijk begin volgend jaar gehouden zal worden. Strijders van het Frente Polisario bewaken de toegang tot de tent waarin het derde nationale congres van de bevrijdingsbeweging twee maanden geleden werd gehouden. één miljoen gulden bestemd als hu manitaire steun aan het Saharaanse volk, waarvan grote delen als vluch telingen in tentankampen in het zuidoosten van Algerije leven. Bo vendien zijn via de NOVIB meer dan driehonderdduizend gulden voor het zelfde doel aan het Frente Polisario overgemaakt. De delegatie ontmoet te vertegenwoordigers van de poli tieke partijen, leden van de vaste Kamercommissie voor buitenlandse zaken en vertegenwoordigers van humanitaire en kerkelijke organisa ties in ons land. Bovendien voerde het op de departementen in Den Haag enkele besprekingen. Dit weekeinde wordt bij het automuseum van Lips te Dru nen de derde markt voor antie ke auto's gehouden. Hiertoe worden zo'n honderdenvijftig automobielen van weleer geëxposeerd bij het museum Autotron en nog tweehonderd in de groenteveilinghal „De Langstraat". Aan het geheel is tevens een onderdelenmarkt verbonden, waarvoor zo'n honderd kraampjes worden ingericht. Voor het eerst nemen ook ver zamelaars uit Engeland aan de antieke automarkt deel. Verder komen de buitenlandse deelnemers weer uit België en Duitsland. Tevens zullen de clubs van rijders met verdwe nen automodellen voorlich tingsstands in Drunen hebben. De markt wordt gehouden op vrijdag, zaterdag en zondag van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Tussen het Lips Autotron en het veilinggebouw „De Langstraat" rijden gratis bussen voor wie een toegangs kaartjes a vijf gulden (kinde ren half geld) heeft gekocht. Het karakter van de militaire strijd van het Frente Polisario wordt nog eens duidelijk wanneer het gesprek komt op de bomaanslag op de Ma rokkaanse ambassade in Madrid ver leden week. Aanvankelijk werd met de mogelijkheid rekening gehouden dat de actie op rekening van de Saharaanse bevrijdingsbeweging Ontmoeting De delegatie van zes mannen en één vrouw die ons land deze week be zocht wilde de inmiddels gegroeide banden tussen Nederland en de Sa hara versterken. Sinds verleden jaar heeft de Nederlandse overheid bijna ROTTERDAM De werkgroep Culturele Activiteiten organiseert in samenwerking met de dienst Sport en Recreatie met ingang van 9 no vember iedere dinsdag een sport instuif in gebouw Odeon aan de Gouvernestraat. De instuif is vooral bedoeld voor hen die op dit moment werkloos zijn. Van twee uur tot vijf uur kunnen de spieren in beweging worden gehouden. Naast voetbal in diverse varianten, volleybal, hoc key, basketball, badminton, handbal en tafeltennis is er gelegen heid voor conditietraining en staan er gezelschapspellen ter beschik king. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 59 in Nederland vertegenwoordigde luchtvaartmaatschappijen hebben besloten om een eind te ma ken aan de verkoop door reisbureaus van in het buitenland goedkoop ingekochte vliegbiljetten op hoofdzakelijk lange af- standsreizen. Vanaf 1 december zullen voor luchtvervoer, aan vangend in Nederland, slechts de in Nederlandse guldens gepu bliceerde en door de Nederlandse overheid goedgekeurde tarie ven gelden. In het buitenland uitgegeven vlieg biljetten via een luchthaven in Ne derland naar een verder gelegen be stemming zullen slechts voor ver voer worden geaccepteerd als de vluchtcoupon voor vervoer naar Ne derland daadwerkelijk voor dit ver voer is gebruikt. In alle andere geval len zullen dergelijke vliegbiljetten als ongeldig worden beschouwd. De nu door de gezamenlijke luchtvaartmaatschappijen onderno men actie komt niet uit de lucht vallen. Minister Westerterp heeft en ige tijd geleden reeds gewezen op voor de Nederlandse economie on gunstige ontwikkelingen die zich in het luchtvervoer voordoen en ge steld zelf maatregelen te zullen ne men als de luchtvaartmaatschappij en er niet in zouden slagen orde op zaken te stellen. De actie is niet gericht tegen Nederlanders die naar het goedkoopte eiland Engeland rei zen om daar voor de goedkope pon den een ticket voor een vliegreis te kopen. Lage commissie De reisbureaus zijn met de actie van de luchtvaartmaatschappijen niet ongelukkig. Zij verkopen de goedko pe vliegbiljetten, omdat andere reis bureaus dat ook doen en ze moeilijk achter kunnen blijven. De commis sie die zij voor de elders ingekochte vliegbiljetten krijgen en die ze bo vendien nog moeten delen met bui tenlandse collega's voor hun bemoei enissen is veel lager dan hetgeen zij krijgen voor hun bemiddeling bij normale vliegreizen. door Sicco de Jong Citroen verscheen met de CX als vierde dieselmerk in Nederland: na Mercedes, Peu geot en Opel, vóór VW. nder- f Lancia Beta Coupé, nu ook met 1300 cc-motor en matzwarte ruitewissers leverbaar wordt. alle of ïdoe- oble- engt, lend. tg 10 loge- Ligen e on- i een s ge ls. Zij ri het in Versobering is wel het beste notto, dat aan de deze week geopende Turijnse autosalon geven kan worden. Het op nieuw verhogen van de benzi neprijs en de reeds eerder ver hoogde omzetbelasting op au to's heeft met de slechte econo mische situatie de autover koop geremd. Er is wel sprake van enig herstel ten opzichte van vorig jaar, maar nu is ook de import sterk toegenomen. I. Dat mfr (vori- De Italiaanse autofabrikanten heb ben een stuk van hun thuiswerk ver loren zien gaan, maar toch zijn ze teer actief als het om export gaat. iroce- Fiat, die nog altijd ongeveer de helft die van alle in Italië verkochte auto's de voor zijn rekening neemt, boekt dit OU- iaar een exportstijging van zes pro- es ge- tent bij een vrijwel gelijkblijvende nmu- produktie. zuinige auto, die op de salon de aan dacht trekt: de 126 verbruikt de minste benzine van alle Italiaanse wagens. Alfa Romeo brengt zelfs he lemaal niets nieuws meer uit na de Alfasud Sprint, die in september ver scheen, en verder is er alleen een nieuwe Ferrari met een sterk aërody namische carrosserie van Bertone: uit model lijkt wat op Fiats sportwa gen X 1/9. Maar met deze trend naar zuinigheid wordt dan ook wel actueel ingehaakt op het feit, dat de benzine in maart vijftig lire duurder werd en medio oktober honderd lire, .waardoor de Italiaan 500 lire of anderhalve gul den per liter super betaalt. De Itali aanse benzineprijs is daarmee veruit de hoogste in Europa geworden. Reeds eerder verhoogde de regering te Rome de omzetbelasting op auto's beneden twee liter motorinhoud van 12 procent naar 18 procent. Die van modellen boven 2000 cc ging van 30 procent naar 35 procent. Van de importmerken, die nu vier tiende van de verkoop in handen hebben doet vooral Renault onder het motto zuinig rijden goede zaken. Het Franse merk boekte een ver koopstijging van zeventig procent en is alleen al bijna goed voor één tien de van de Italiaanse autoverkoop. De fraaie Citroën CX, een model dat dank zij zijn aërodynamische vorm een gunstige combinatie van brandstofverbruik en prestaties le vert, heeft ook in dieseluitvoering deze eigenschappen. Natuurlijk is de dieselmotor niet echt pittig, maar de trekkracht valt bij lage snelheden alleszins mee en de topsnelheid komt boven de 140 kilometer per uur. Het gemiddeld verbruik aan die selolie bedraagt ongeveer èén liter op tien kilometer, maar kan zuiniger als men, mede onder invloed van het sonore motorgeluid rustiger gaat rij den. Dan is één op twaalf haalbaar. In zijn voortreffelijke rij- eigenschappen verschilt deze ruime voorwielaandrijver uiteraard niet van de benzine-versie. Men merkt alleen nog beter over enorme reser ves aan wegligging, bochtengedrag en remmen beschikken. Die remmen werken met bekrachtiging en blijken ruimschoots voldoende om de door de dieselmotor zestig kilo verzwaar de wagen tijdig tot stilstand te brengen. De motor zelf heeft als eigenaardig heid, dat men voor de koude start ongeveer een minuut moet voor- gloeien. Dit betekent voor de chauf feur: contact aanzetten en wachten tot een groen lampje uitgaat. Omdat het veersysteem daarna nog lucht moet pompen de carrosserie stijgt dan enkele centimeters is nog even wachten vereist en daarna kan de CX diesel wegrijden. Eigenlijk is deze voorbereidingsfase voor het rij den het enige moment, waarop dui delijk diesellawaai te horen valt. On derweg valt dit erg mee. Tijdens het rijden valt het motorge ruis minder op, naarmate men har der rijdt. Doch daarentegen is de acceleratie niet van dien aard. dat men even vlot kan passeren. Men heeft maar 60% ter beschikking van de 110 DIN-pk, die de even grote benzinemotor (die inmiddels door de CX 2400 vervangen 2,2 liter) had. Het blijkt ook nodig wat meer te schake- Dit grootste Italiaanse concern heeft PI. veel succes met zijn jongste mo meer dellen, de Fiat 131 en Lancia Gam- aarde ma. Maar in Turijn komt het nu chool üechts met twee kleine veranderin gen: de kleine Fiat 126 is wat luxieu- *er geworden, kreeg een nieuwe erdefl dashboardbekleding en extra rub- Rutb berstrips, terwijl de Lancia Beta n. Zij Coupé voortaan ook als 1300 cc gele- u, dat verd wordt. Die 1,3 liter coupé is ook tegen wat eenvoudiger geworden, biedt de wat minder vermogen dan de 1600 - m de 82 tegen 100 DIN-pk en is natuur- 0, lijk wat zuiniger. In zoverre is het dus bij Fiat de De Franse autosnelweg A 4 tussen Parijs en Metz is eind oktober geo pend. Eind november volgt de ope ning van de A 34 tussen St. Avoid en Straatsburg, welke weg weer aan sluit op de A 32, Metz-Saarbrücken. Hierdoor zullen Parijs en Straatsburg dan verbonden zijn en heeft Frankrijk dit jaar zijn oost west-verbinding Straatsburg-Caen gereedgekregen. Tevens wordt nog voor het einde van dit jaar de snelweg naar de Italiaan se grens benoorden Nice doorgetrok ken. zodat oook de noord-zuid verbindingen Duinkerken-Parijs- Orange naar de Italiaanse en de Spaanse grens dit jaar aan het Fran se wegennet zullen zijn toegevoegd. De verbinding die nu na Parijs- Straatsburg en Parijs-Caen de mees te voorrang krijgt is Parijs- Bordeaux. Deze weg is thans tot Tours gereed. Over Parijs-Straatsburg is in het ver leden nogal wat te doen geweest, doordat de Lotharingse steden Nan cy en Metz elk de rechtstreekse ver binding met de Franse hoofdstad en de „Europese" stad aan de Rijn voor zich opeisten. De Franse regering koos voor Metz, waarna de vroegere hoofdredacteur van het weekblad L'Express, Jean-Jacques Servan- Schreiber, zich als opponentnamens Nancy opwierp en ook door de inwo ners van deze stad in het Franse parlement werd gekozen. Niettemin bleef de verbinding via Metz lopen, waardoor men vandaar eigenlijk wat omrijdt naar Straatsburg. Maar de weg Metz- Saarbrücken sluit goed aan op het Duitse autobanennet en verbindt Metz nu rechtstreeks met Mannheim. Bovendien is. wanneer officieel op 20 november de aanslui ting naar Straatsburg gereedkomt, de weg van Luxemburg naar de Vo gezen zeer aantrekkelijk, iets waar van ook Nederlandse vakantiegan gers profijt hebben. Men kan dan bij Thionville een klein stuk de tolvrije A 31 zuidwaarts volgen en benoor den Metz naar de A 32 en A 34 afslaan. De tolgelden van de nu geopende wegen bedragen 56,50 francs voor Parijs-Metz en vijf francs voor Metz- Saarbrücken. Spanje kent als tweede Europees land na Nederland sinds kort ook een snel heidslimiet van 100 km per uur op autosnelwegen. Deze maximum snelheid is ingevoerd uit oogpunt van energiebesparing. Autobussen mogen op de Spaanse autopista's nog hoogstens 90 km. per uur rijden en vrachtwagens 80 km. per uur. Op de overige Spaanse wegen gelden maximum-snelheden, die voor elk der voertuigcategorieën tien km. lager lig gen. Wel mag men langzamer rijdende auto's echter inhalen met een snel heid, die weer 10 km. per uur boven het officiële maximum ligt. len dan bij de benzine-uitvoering. Een paar andere dingen, dié aan de CX 2200 Diesel Super opvallen, zijn de progressieve stuurbekrachtiging meer bekrachtiging naarmate men minder snel rijdt en een olie- peilglas om de motorolie te checken onder het overigens zo vliegtuigach tige, originele instrumentenpaneel. Het „super" slaat verder op elektrisch bediende portierruiten, een in hoogte verstelbare stoel ach ter het stuur, rolgordels en luidspre kers in beide voorportieren. Helaas beschikt de wagen echter nog steeds maar over één ruitewisser. De cligno- teur slaat niet automatisch af. Het kernpunt bij de CX Diesel is natuurlijk het hogere kostenpeil, zonder dat men nog maar een meter gereden heeft. De prijs bedraagt 26.900.- voor de Confort of 29.300,- voor de Super. Dit maakt de Diesel rond vier mille duurder dan de verge lijkbare benzine-auto's van het kali ber CX 2000. Daarbij is de toch zeer raadzame stuurbekrachtiging a 1.425,- dan nog niet bij de prijzen (incl. BTW) inbegrepen. De hoge prijzen houden tevens een nogere verzekeringspremie in en ook de motorrijtuigenbelasting komt na tuurlijk duurder uit: 917,- voor de CX Diesel tegen 651,- voor de ben zineversie. Daarentegen kost in Ne derland dieselolie zo'n 56 cent per liter en benzine ruim 1,10. Betrek ken we het iets voordeliger verbruik in de vergelijking, dan komt de die sel per km. op ongeveer een stuiver aan brandstof tegen twaalf cent voor de benzinemotor. Het is dus een kwestie van voldoende kilometers met zeven cent brandstofvoordeel rijden om de extra kosten van het „dieselen" er uit te halen. Men moet dan in elk geval wel flink boven de 20.000 km. per jaar uitkomen. Citroën heeft alleen zijn grote CX een dieselmotor gegeven, omdat die motor reeds voor de bestelauto C 35 ontwikkeld was, wat gebeurde in sa menwerking met Fiat. Nu Citroën echter partner van Peugeot ge worden is, lijkt het niet ondenkbaar dat ook het goedkopere middenklas semodel GS op den duur als diesel verschijnt: Immers Peugeot heeft daarvoor de geschikte kleinere Inde nor-motoren. Maar de productieca paciteit daarvan is nog beperkt. Hoewel zo'n GS Diesel natuurlijk meer kansen zou krijgen, doordat de wagen goedkoper is, blijft toch de fraaie CX met zijn unieke comfort en riante ruimte ook als diesel veel waar voor z'n geld bieden. Het is, Citroën eigen, een zeer bijzondere automobiel: een ware diesel- topklasser.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15