c Proberen brand te voorkomen met „beroep op het gezonde verstand" V &t uit-fft attiers TV Vijf jaar geëist voor moord op Turk INDONESIA mossel versteege Maatschappelijk werker eist eerherstel en herstel in zijn functie D£ 5! -I Nieuwe normen kunnen een belangrijke stap zijn Saur ir (Bniiuif iifi „St Tnie jflan" Beperking van slachtoffers staat voorop Heftiger strijd in West-Duitsland tegen kerncentrale de grote merken vindt u bij M+Vexclusief Getuigenis meisjes volledig ontkend Communiste slachtoffer van Berufsverbot AUTOMATISCH SPAREN Vandaag denken aan morgen. Recht op het doel af: studeren, trouwen. bouwen, reizen... Q r$Cyn Goed spaarplan - elke maand een vast bedrag - maakt ^0%$ i ^r>y)wensen snel baar. Dat kan^J e IrA automatisch van f\ 5/ uw salaris of qpE pensioen bij de fcar^r> IS NUTSSPAARBANK mmm LtlUbt ÜHAAHUANK VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET H 14 -fc LDe Bah tavf ont; k Van een verslaggever DEN HAAG De woning, waarin geen brand kan ontstaan, bestaat niet. Maar als je overal gevaar wilt zien, blijf je nergens. Wij doen gewoon een beroep op het gezond verstand van de mensen. Aldus de heer M. Wolthoff, chef van de afdeling preven tie van de hoofdafdeling brandweer op het ministerie van binnenlandse zaken. Vanuit het ministerie geeft zijn afde ling adviezen aan alle instanties, die erom vragen. Het ministerie kan niet zijn wil opleggen aan gemeenten en provincies, want gemeenten in Ne derland zijn autonoom. Maar als er om advies gevraagd wordt, komt het ook. Als een dergelijk advies ziet hij de twee normen voor brandpreventie, die onlangs zijn verschenen: één voor lage gebouwen en één voor hoge gebouwen. Als de normen zullen worden overgenomen door alle ge meenten, is er een belangrijke stap gezet, aldus de heer Wolthoff. Brand proberen te voorkomen is net zoiets als proberen verkeersongeluk- HOTEL REST: P BAU Badhuisweg 1 tel. 070-551015 Den Haag Gelegen Gevers Dey- nootplein, hoek Bad huisweg (t.o. Kur- haus). 2 min. van Bou levard en strand. 60 bedden. Alle moderne comfort. Kamers uitsl. met ontbijt. Annex Ba linese Bar. Privé parkeerterrein. Hotel en Restaurant het ge hele jaar geopend. Tjtio. cX.ousc oj ^zHotds Culinair anders Iedere avond gelegenheid tot dansen met JAN COOLEN aan de plano Vrl|dags en zaterdags wordt hij zoals van ouds weer vergezeld door een 5-gangen menu's 42,50 (ind. apértttef en koffie) Tafelreserveringen: Tel. 070-644771 Hofstraat 4. Den Haag Zondags gesloten Restaurant- Aubef^e DE CAMPVEERSE TOREN Tolefoon 01181-291 LKJ Tjfetnn Lange Voorhout 47, Oen Haag EEN TRADITIE A VISSPECIALITEITEN J Restaurant tel. 070-463344 Oesterbar tel. 070-462565 Poissonnene tel. 070-469222 Pannen tel 070-461324 't GOLRE (CR) - R0CKANJE, Z.H. Swinse Dreef 22 Tel. (01884) 1214 Maandag gesloten. Uniek gelegen in bos en duin. 50 m van het strand. Sfeervol restaurant met vele speci aliteiten. geserveerd In stijNoüe omgeving met antiquiteiten, voor 150 personen. Apar te accommodatie voor 120 personen voor parti|en enz Goede keuken en wijnkelder. gemoedek|ke landelijke sleer. Ruime par keergelegenheid. Bezoekt tevens ons pannekoekenhuisje. Bar-Bistro-Grill Bar-Bistro-Gril La Gentllhomme De Hooischuur Noordeinde 148 Hooistraatla Tal. 070-464664 Tel. 070-643133 Twee namen één begrip voor informeel tafelen in Den Haag. Grote keuze vieesspecialiteiten van de houtskoolgrill tegen redelijke prijzen. Exclusief Restaurant-Bar AODEZAND 34 ROTTERDAM TEL (010) 148588-128758. SPECIALITEIT: INDONESISCHE RIJSTTAFEL VH- SCHIEDAM 'SjNMC**' Een goede accommodatie, iedere kamer heeft een huistelefoon, douche en toilet Dan de keuken "gestronom.e" zoals U maar zelden vindt, met vele specialiteiten Zeer geschikt voor zakenlunches en recepties HOTEL-CAFÉ- RESTAURANT R IJ N M O N D Nicuwlandnlrin 12 Telefoon OIO 70(<Of> SPECIALITEITEN RESTAURANT BISTRO Zuidlade22 Waddinxveen Tel.01828-2026 RESTAURANT Sfeervol dineren bij kaarslicht Gerenomm. keukon en wijnkaart MIJNSHEEBENLANO TEL 01862 -1629 ken te voorkomen, aldus de heer Wolthoff. Het is een kwestie van steeds opnieuw voorlichting geven aan mensen en steeds weer nieuwe dingen bedenken. Of het ook iets uithaalt? „Je weet natuurlijk nooit, wat er allemaal zou gebeuren, als er helemaal geen voorlichting was." Sinds 1960 wordt er in ons land een speciale studie gemaakt van het voorkomen van branden in hoge ge: bouwen. Bij de norm die nu voor hoge gebouwen is opgesteld, staat voorop, dat bij brand het aantal slachtoffers zoveel mogelijk moet worden beperkt. Pas daarna komt de zorg voor de beperking van de scha de, in de direkte omgeving en in het gehele gebouw. Ook bij het vaststellen van wat geldt als „hoog gebouw" is uitgegaan van het beperken van het aantal slacht offers. In veel landen worden gebou wen van 25 of 30 meter „hoog" ge noemd. In Nederland is de grens gesteld op dertien meter, hetgeen overeenkomt met vier woonlagen. In het buitenland is de norm vastge steld op 25 k 30 meter, omdat de mechanische ladder van de brandweer zo hoog kan reiken. In Nederland is de norm: bij lage gebouwen moet redding van buiten af mogelijk zijn door omwonenden. Met de mechanische ladder van de brandweer wordt in ons land niet gerekend: op de eerste plaats heeft niet elke gemeente een ladderwagen, bovendien komt de ladderwagen vaak te laat. Twee vluchtwegen Gevolg van deze norm is, dat elk woongebouw hoger dan dertien me ter dusdanig beveiligd moet zijn, dat de mensen zichzelf in veiligheid kun nen brengen zonder de hulp van de brandweer. Dat betekent in elk ge val, dat er voor elke bewoner twee vluchtwegen moeten zijn, zodat hij, wéér de brand ook is uitgebroken, in elk geval niet langs de vuurhaard moet om zichzelf in veiligheid te brengen. De dubbele vluchtweg lost echter volgens de heer Wolthoff niet het grootste probleem op bij branden: de rook. Zeventig k tachtig procent van de mensen die bij branden om het leven komen, zijn het slachtoffer van de rook. Dit is ook de reden, dat de afdeling preventie aan mensen de raad geeft een brandende woning zo spoedig mogelijk te verlaten. Het probleem van de rook is de afge lopen jaren alleen maar groter ge worden. Keukens en huiskamers staan tegenwoordig vol met artike len van kunststof, die bij brand een enorme rookontwikkeling veroorza ken. Wat dat betreft gelooft de heer Wolthoff ook niet, dat de woning van tegenwoordig veiliger is dan die van vroeger. Van een onzer verslaggevers HAMBURG/B ROKDOR F Actie groepen in het noorden van West- Duitsland hebben een .verhevigde strijd' aangekondigd tegen de bouw van een kerncentrale in de buurt van Brokdorf bij Hamburg. Zater dag jongstleden joeg de politie met traangas en waterkanonnen enkele honderden demonstranten van de bouwplaats. Rondom de bouwplaats waren duizenden de monstranten verzameld. De organi satoren van de protestbijeenkomst hadden niet op zoveel mensen gere kend en men zag geen kans. de hele horde te mobiliseren en tussen prik keldraad en politie door naar de bouwplaats te dirigeren. Dat geluk te slechts enkele honderden die met een weer door de politie werden te ruggeslagen. De actiegroepen willen nu een beter georganiseerde actie ondernemen, zo hebben zij aangekondigd. Men wijst op het succes van een bezet ting van een bouwplaats vorig jaar in het Zuidduitse Wyhl, vlak bij de Franse grens. Ook daar werd een kleine groep bezettende demon stranten aanvankelijk door de poli tie verdreven. Later kwamen er ech ter tegen de dertigduizend anderen opzetten, die de bouwplaats op nieuw bezetten. De bouw van de kerncentrale in Wyhl is nog steeds niet begonnen. AMSTERDAM Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschap pen en minister Van Doorn van CRM gaan volgende week praten over de rijksacademie voor beeldende kunsten in Amsterdam, die nu nog onder CRM valt, maar eerder bij onderwijs zou thuishoren. Deze overgang van het ene naar het andere ministerie werd in Januari van dit jaar al aangekondigd. Daar op kwamen protesten, die leidden tot een opnieuw overwegen van de veranderingen. Op 8 december hebben staatssecre taris Klein en minister Van Doorn met de Rijksacademie een gesprek. Er zijn de laatste jaren wel talloze vindingen gekomen om branden te voorkomen en te bestrijden. In alle hoogbouw wordt gebruikt gemaakt van isolerend en brandwerend mate riaal, zodat brand nauwelijks de kans krijgt zich uit te breiden. Veel gebruikt in het buitenland is ook het zogenoemde „Sprinkler-systeem": in elke ruimte van de hoogbouw is een aantal sproeiers aan het plafond be vestigd, die werken op een thermos taat: zodra de temperatuur sterk stijgt, beginnen ze te spuiten. Een systeem, dus, dat de brand bestrijdt op het moment dat de brand wordt ontdekt. Een systeem echter ook, dat erg duur is in aanschaf. Het is de kosten alleen waard, als de schade bij brand zoveel mogelijk beperkt moet worden. Vandaar dat het stys- teem voor ons land alleen zinvol is voor bedrijven, aldus de heer Wolthoff. Lift Een vinding, waarvan in ons land wel gebruik wordt gemaakt, is die van de brandweerlift. Vroeger gold als regel: bij brand nooit de lift in. De heer Wolthoff weet van een proef, die in de Verenigde Staten werd gehouden. Wat doe je als er op de negentiende verdieping brand uitbreekt? Brandweermannen hebben gepro beerd om via de trap naar de brand toe te snellen: na tien minuten waren ze boven, volkomen buiten adem en tot niets meer in staat. Het voor beeld maakt duidelijk, dat de lift onmisbaar is bij de brandbestrijding in hoogbouw. Voorwaarde is echter wel, dat de lift door de brandweer kan worden bestuurd in geval van nood. In de nieuwe norm voor hoog bouw behoort een dergelijke ..brandweerlift", een. gewone lift, waarvan de besturing in geval van nood wordt overgenomen door de brandweer, tot de aanbevelingen. Hitte-melder Maar matig enthousiast is de heer Wolthoff over apparaten, die waarschuwen voor brand. Er zijn zo genaamde „hitte-melders" in de han del: je hangt ze in een vertrek en ze geven signaal, zodra de temperatuur zeer veel stijgt. „Ze zijn natuurlijk niet honderd procent waardeloos," meent de heer Wolthoff, „maar het apparaat waarschuwt alleen, als er vrijwel onder het apparaat brand ontstaat. Een triest voorbeeld is het verhaal van een gezin in de Ver enigde Staten, dat een dergelijke „hitte-melder" had aangeschaft. Eni ge weken na de aanschaf brak er in hun huis brand uit, waarbij twee kinderen om het leven kwamen. Veel beter zijn de zogenaamde „rook melders", omdat die inderdaad een heel vertrek kunnen bewaken. „Maar die zijn dan ook weer aanzien lijk duurder", aldus de heer Wolthoff. „Eindeloos" En daarmee zijn we weer terug bij het uitgangspunt: brand voorkomen is een „eindeloze" zaak. Gevaar voor brand blijft altijd bestaan, welke voorzorgsmaatregelen je ook treft. Het is, aldus de heer Wolthoff, niet eenvoudig vast te stellen welke voor- zorgsmaatergelen overdreven zijnen welke niet. Hem moet alleen van het hart, dat als iemand geld uitgeeft aan brandpreventie, hij ook niet al te zuinig moet zijn. En ook, dat het beste hulpmiddel bij voorkomen en bestrijden van brand meestal is: het gebruik van het gezond verstand. Uitgebreide collectie flannel mantels w.o. dit model, o.a. in zwart, grijs, donkerbruin en bottle. Mt: 36 t/m 48. Den Haag: Schoolstraat 24, Leyweg 954, Winkelcentrum Leidsenhage. Leiden: mantelspecialist Haarlcmmcrslraat 163 ADVERTENTIE Bij voorbeeld de Riha I Syntone. Een professioneel rt Theate<orgel dat past in een huiselijk budget. Synthesizer werd ingebouwd met geprogrammeerde stemmen. Ook hier bewijst Riha zijn ongeëvenaarde toon. Bij M+V./. 7.595. Vraag uitvoerige M V dokumentatie met gratis LP. M+V pluspunten eigenscholen laag lesgeld speed music, dé methode waarmee ook U zonder les direct kan spelen DEN HAAG Een 34-jarige maatschappelijk werker van de stichting voor Surinamers in Den Haag heeft in een kort geding voor de president van de rechtbank in Den Haag van zijn werkgeefster eerherstel en herstel van dienstbetrekking geëist. doe re t Zoutmanstraat 53d. Den Haag, Tel.: 070 - 469612** VOon Haag/Dellt/niJswijk/Zoetermeer/Heerlen/Gronlngen/Leldschendam/ Middelburg/Goes J ROTTERDAM De officier van justitie in Rotterdam heeft vijf jaar gevangenisstraf geest tegen de 35-jarige Turkse fa brieksarbeider Huzamettin O. Deze heeft bekend op 28 april jl. zijn 37-jarige landgenoot Kemal Daylak in diens pension in de Rotterdamse Drievriendendwarsstraat te hebben doodgeschoten. Bij zijn eis hield de officier mr. L. Janssen er rekening mee dat de verdachte een primitief man is die op het moment van het misdrijf verminderd toerekenings vatbaar was. Ook wilde mr. Janssen ernstig rekening houden met de zwa re beledigingen die het slachtoffer Huzamettin had toegevoegd. Deze waren de directe aanleiding tot de schietpartij geweest. Zo had Daylak sexuele bedreigingen geuit aan het adres van Huzamettins' moeder, vrouw en kinderen in Turkije. De gebezigde vloeken waren volgens een getuige-deskundige, ue heer t\. Nauta, zo'n ernstige belediging voor een Turk, dat hierop doodslag wel moest volgen. Als wetenschappelijk medewerker aan de universiteit van Leiden houdt de heer Nauta zich bezig met de Turkse taal en gebrui ken en heeft hij dit land ook regel matig bezocht. „Deze vloek wordt in Turkije zeer zwaar opgevat. De hele bestaanswereld van iemand is ermee gemoeid. De straf die volgt op het doden van iemand die de belediging heeft geuit, wordt op de koop toe genomen," aldus de heer Nauta. In zijn requisitoir wees mr. Janssen op het belang van de achtergronden die de getuige-deskundige had belicht. „Wij worden steeds vaker ge confronteerd met agressieve delic ten van gastarbeiders onderling. Daarom is het noodzakelijk dat de rechtbank zich verdiept in de zeden en gewoonten van deze mensen," al dus de officier. Uitspraak op 18 no vember. De stichting, waar met CRM- subsidies onder andere een groep van 22.000 in Den Haag wonende, uit Suriname afkomstige hindoestani wordt begeleid, ontsloeg R. W. R. op 8 oktober van dit jaar per brief op staande voet. Het dagelijks bestuur zag hiertoe aanleiding op grond van per bandrecorder opgenomen klach ten van vier achttienjarige hindoe- staanse meisjes. Twee zeiden, dat de maatschappelijk werker, zelf ook be horend tot de groep van hindoe- staanse Surinamers, hen tot het ma ken van afspraakjes had weten te bewegen. Een van huis weggelopen hindoestaans meisje zou zwanger zijn en zich vervolgens, op aandrin gen van de gehuwde maatschappe lijk werker, hebben laten aborteren. Nog twee meisjes klaagden over soortgelijke ervaringen, al zeiden ze „niet van deze avances te zijn ge diend en dus geen verdere last te hebben ondervonden". Volledige inzet De raadsman van de maatschappe lijk werker, mr. T. J. Piël vocht voor zijn cliënt, die de feiten volledig ont kent, de gang van zaken rond de ontslagprocedure aan. „Deze man, die geen uitkering krijgt, heeft zich de laatste jaren met volledige inzet gewijd aan de vele problemen van de hindoestaanse Surinamers in Den Haag. Hij is veroordeeld op grond van zo-maar-verklaringen, waar geen enkele controle op mogelijk is. De politie, toch altijd zeer zorgvuldig bij dit soort klachten, heeft zelfs geen onderzoek willen instellen", aldus mr. Piël. Zijns inziens had het dage- lijkes bestuur in dit geval, hangende een grondig onderzoek, de heer R. moeten schorsen. Mr. L. van Heijningen, pleitend voor de stichting, wilde tijdens het kort geding niet ingaan op de zijns in ziens „vele onsmakelijke details in deze affaire". Hij zei, dat het bewuste ontslag wordt gesteund door een twee-derde meerderheid van het be stuur. Mr. Van Heijningen bekriti seerde speciaal het beleid van de maatschappelijk werker rond de van huis weggelopen minderjarige hin- doenstaanse meisjes. „Een zoge naamde pater, gekleed in folkloris tische klederdracht, ontfermde zich over hen. De ouders werden ovei buiten gelaten. In sommige gevallei werd overnacht in hotelletjes. Dit een bijzonder nare zaak waarin hel bestuur de mening is toegedaan dal het verhaal van de heer R. op veli punten niet klopt. Het bestuur echt niet afgegaan op een zo-mi verhaal van een paar manzieke meis-| jes", aldus mr. Van Heijningen. President Mr. B. Pronk hoorde als getuige onder anderen de dertigjari ge socioloog van de stichting, drs. V. Badel uit Voorburg. Als coördinator werkte hij nauw samen met maat schappelijk werker R. Deze zei, dat hij de verklaringen van het zwangere meisje ongeloofwaardig achtte. „Vanaf het eerste contact ben Ik bij deze moeilijke zaak betrokken ge weest." De heer Badel ontkende voorts dat zijn collega zonder In spraak zou hebben gehandeld. „Zo wel de raad van de kinderbescher ming, de politie als ikzelf waren steeds op de hoogte waar de van huis weggelopen meisjes werden onder gebracht. Ook zijn de ouders in alle gevallen ingelicht," aldus de heer BadeL Op de vraag van president Pronk of het gebruikelijk is dat een hindoe staanse familie de seksuele proble men rond hun achttienjarige doch ter in de openbaarheid brengt, antwoordde drs. Badel ontkennend. President Pronk wijst woensdag 10 november vonnis. Hij sloot de moge lijk niet uit dat dan nieuwe getuigen zullen worden gehoord. LEER (Did.) De Westduitse on derwijzeres Ruth Möller is na een actie van een groep ouders ge schorst omdat zij communiste is. Zij gaf les in de dorpsschool van het Oostfriese Loga. De authoritelten in Aurich hebben intussen een proce dure op gang gebracht, die Di waarschijnlijk tot ontslag van de yoi onderwijzeres zal leiden. Op een ou- jai deravond werd de onderwijzeres ge vraagd. of zij lid was van de Commu nistische Bond West-Duitsland. Dat was inderdaad zo, erkende me juffrouw Möller, die sindsdien (vori- ve ge week donderdag) geen les meer geeft aan de school. Zij verklaarde uitdrukkelijk, de kinderen op school niet te beïnvloeden. Tijdens de ouderavond probeerden enkele SPD-ers tevergeefs Rutb Möller in bescherming te nemen. Zij konden echter niet verhinderen, dat de vergadering stelling nam tegen de onderwijzeres, die een van de slachtoffers lijkt te worden van de omstreden wet (.Berufsverbote'),

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 14