Aibbers: lonen over eel jaren te matigen f 17,50 Het Nederlands puzzelwoordenboek Voor ruim drie miljoen werknemers winstdeling Onaanvaardbare bezuiniging" t van de baan bij ructuuronderzoek in bouw Rechtbank verbiedt publikatie van krokettenonderzoek ,,Op welke punten week CDA af?" Schrijver militaire geschiedenis overleden Lubbers schrijft brief aan Kruwal hAG 5 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 I-voorzitter: metaalindustrie bedreigd P p een onzer verslaggevers BBECHT Minister Lubbers acht een matiging van de lonen over een groot aantal jaren -j Kdzakelijk om de rendementen in het bedrijfsleven weer voldoende te maken. een toespraak tot de algemene 1 gadering van de Vereniging voor Metaal- en Electrotechnische In- trie (FME) zei de minister van nomische Zaken, dat een reële betering voor de modale werkne- t van 1,5 procent in feite neer- Bt op een positie heel dicht bij de I van behoud van koopkracht lijn). Een dergelijk loonbeleid kent een trendmatige verminde ring van de arbeidsinkomensquote (dat deel van het nationaal inkomen, dat als lonen wordt verdiend) van twee punten per Jaar. Minister Lub bers vindt dit een minimaal noodza kelijke verbetering. De minister hield de jaarvergadering voor, dat het economisch beleid van de overheid is gericht op investe ringsbevordering en rendementsver- nisaties trekken zich niet terug B onze Haagse redactie EN HAAG De organisaties in de stichting structuuronder- ►k bouwnijverheid, die vooral de belangen van de consumen- i/bewoners willen behartigen, zullen zich voorlopig niet te- rtrekken. Dat besluit is genomen nadat deze week in de anciële commissie van de stichting op een voor hen bevredi- ide wijze gesproken is over eventuele bezuinigingen op de gaven voor het lopende onderzoek. tt ziet er op dit moment niet meer r uit dat er op een voor ons llanvaardbare manier zal worden ulnigd", aldus André Thomsen, namens het Nederlands verbond huurders-organisaties deel- Bnt ln de stichting structuuron- zoek. De aanvankelijke vrees dat eze week beslist zou worden over Thomsen noemt „botte bijl- Schorsing uinigingen" bleek niet bewaar- te worden. tafel gelegd", aldus Thomsen, die aanvankelijk vreesde dat bij bezui nigingen vooral de deelonderzoeken naar bewonersbelangen het loodje zouden moeten leggen, zoals het on derzoek naar de gebouwde omge ving. lor onderzoek naar de structuur de bouwnijverheid werd twee geleden vijftien miljoen gulden chikbaar gesteld, voornamelijk het ministerie van volkshuis- ting en ruimtelijke ordening. Vol- s onlangs gemaakte berekenin- zal er voor het ruim vier jaar ende onderzoek echter ruim 22 joen gulden nodig zijn. Minister Bijters had eerder laten weten dat ff niets voor voelt om het bedrag vijftien miljoen gulden te verho- In het overleg van deze week kt dat echter te zijn terugge- id. „Het rijk heeft openingen op Bij het financieel overleg zijn geen verdere ontwikkelingen inzake de schorsing van directeur dr. Wassink van het Economisch Instituut Bouw nijverheid, het instituut dat een centrale rol speelt in het structuur onderzoek. Het landelijk werkver band huisvestingsnood houdt vol dat het dreigende ontslag van Was sink direct verband houdt met de financiële belangenstrijd binnen het structuuronderzoek, maar het be stuur van het EIB zegt dat er geen enkel verband is. Het algemeen be stuur van het instituut bespreekt volgende week de positie van Was sink. Tot die tijd duurt zijn schor sing in ieder geval voort. L (ADVERTENTIE) Deze kruiswoordpuzzel werd met nog drie andere op één vouwblad toegevoegd aan Door deze vier-in-één-puzzel op te lossen kunt u deelnemen aan een wedstrijd met als prijzen f 10.000,00 f5.000,00 f2.500,00 en 50 boekenbonnen van f 50,00 Inzending moet plaatsvinden vóór 1 januari 1977. Ook ai omdat de voorraad van Het Nederlands puzzelwoordenboek beperkt is. kunt u het beste nü een exemplaar bij uw boekhandel kopen tijdelijke prijs 560 bladzijden in solide band uitgave In den Toren, Baarn betering in nauwe samenhang met een beheersing van de collectieve uitgaven en de arbeidskosten- ontwikkeling. Met betrekking tot het bevorderen van de investeringen herinnerde de bewindsman aan de in voorbereiding zijnde Wet op de In vesteringsrekening. Formidabel Vooruitlopend op die wet is onlangs de investeringaftrek nog eens met 4 procent verhoogd. Daarmee corres pondeert het totaal aan investe ringsaftrek en vervroegde afschrij ving nu op jaarbasis met een bedrag van ruim twee miljard gulden. „Een formidabel bedrag", aldus de mi nister. In verband met de Wet op de Inves teringsrekening wordt, volgens mi nister Lubbers, nogal eens over het hoofd gezien, dat het niet alleen gaat om het feit dat investeringen door premies goedkoper worden. Ook als men geen gulden extra gaat investe ren, geldt de investeringspremie. Die krijgt men dan voor het bestaande investeringsniveau. Dit betekent, al dus de bewindsman, dat de omvang van de premies de rentabiliteit en de liquiditeit (hoeveelheid kasmidde len) van de ondernemingen verbe tert. In zijn jaarrede ging de voorzitter van de FME, de heer A. Prins, uitge breid in op het te voeren ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1977. Een essentiële vraag in dat beleid is, of de bereidheid bestaat te erkennen dat de stijging van de arbeidskosten de eerstkomende jaren achter moet blijven bij die van de produktiviteit, om qua niveau weer enigszins in de pas te komen met het concurrerende buitenland. Deze erkenning betekent, dat wij het ons als bedrijfsleven niet langer kun nen permitteren om tweemaal per jaar een blanco cheque af te geven, in te vullen met het prijsindexcijfer en te betalen door de ondernemin gen, aldus de heer Prins. De FME-voorzitter: „de handhaving van de koopkracht van de lonen, die door de indexering wordt beoogd, blijkt mede door de inflatie slechts van korte duur te zijn, en voor een steeds kleiner aantal werknemers te gelden, omdat de (mede door de in dexering veroorzaakte) uitholling van de rendementen steeds meer be drijven tot inkrimping of zelfs slui ting noopt. Volgens de heer Prins wordt het voortbestaan van de Nederlandse metaalindustrie ernstig bedreigd doordat ze in de internationale con currentie doodgewoon te duur is. Met name wat betreft de lonen loopt het Nederlandse bedrijfsleven uit de pas en het punt is zeer dicht gena derd, dat dit uit-de-pas-lopen zeer ernstige gevolgen kan krijgen. „Wij kunnen qua kostendekkende prijzen internationaal niet meer mee", aldus Prins. De rendementen zijn tot een onaanvaardbaar niveau gedaald. Vorig jaar zat men in de metaalindustrie op de nullijn met de rendementen over het eigen vermo gen voor belastingen. De uitholling van de winsten is versneld door de conjuncturele ontwikkeling vanaf 1973. Bovendien ligt er voor de toe komst een tragere groei in het ver schiet dan in de jaren '60. Een en ander betekent volgens de FME-voorzitter dat het aantal ar beidsplaatsen in de metaal moet worden aangepast. Kosten en opbrengsten zullen weer zodanig met elkaar in evenwicht moeten worden gebracht zodat kan worden gerekend op het voortbestaan van de ondernemingen, zij het in kleine re omvang. De heer Prins heeft sterk de indruk, dat bij de huidige rende mentssituatie vaak noodgedwongen ook de vervangingsinvesteringen achterwege blijven. De investerin gen in outillage in de metaalindus trie daalden in 1975 in volume met 20 procent ten opzichte van 1974 en ze dalen dit jaar nog eens met zeven tot tien procent. Van een verslaggever DEN HAAG De consumenten bond mag een vergelijkend waren onderzoek, waarin een vernietigend oordeel over de hoeveelheid vlees in kroketten werd gegeven, niet publi ceren. Dit bepaalde de president van de Haagse rechtbankl mr J. H. Blaauw gisteren. Met dit vonnis werden drie kroket tenfabrikanten ontvankelijk ver klaard. De kritiek van de fabrikan ten richtte zich vooral op de door de consumentenbond gebruikte onder zoekmethode. Een op het verzoek van de fabrikanten uitgevoerd on derzoek kwam met drie tot vier maal hogere percentages vleesge halte. Mr Blaauw schreef in zijn von nis dat de consumentenbond in haar publikatie had moeten vermelden, dat andere onderzoeken tot andere resultaten leidden. Uit onderzoek van werkgevers blijkt: Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Ruim drie miljoen werknemers in ons land blijken de een of andere vorm van winstdeling te hebben. Tenminste tien procent van deze werknemers krijgt ruim drie weken loon, ofwel meer dan zes procent van het jaarloon. Wie van bloemen houdt kan tot en met 7 november a.s terecht in Aalsmeer, waar in veilinggebouwen een nationale bloemenvaktentoonstelling wordt gehouden. Een grote bijzonderheid is wel de enige eetbare roos ter wereld genaamd Red Success. Deze roos wordt geserveerd in het restaurant Kaatje bij de sluis te Blokzijl en is volgens kenners bijzonder smakelijk (inzet) DEN HAAG PPR-fractieleider De Gaay Fortman heeft minister Van Agt vragen gesteld over diens uit spraak dat het CDA niet alle daden van het kabinet Den Uyl voor zijn rekening wil nemen. Op een bijeen komst in de Betuwse plaats Eist had de CD A-iij sttrekker gezegd dat KVP en ARP maar een minderheid in het kabinet vormen en dat daar om het gevoerde beleid niet altijd hun beleid is. De PPR-fractieleider vraagt minister Van Agt nu welke kabinetsbesluiten hij dan niet voor zijn rekening wil nemen en hoe hij die dan anders had gewild. Deze globale cijfers blijken uit een enquête, die het Verbond van Neder landse Ondernemingen en het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond hebben gehouden onder de helft van de negenduizend onderne mingen, die bij de twee verbonden zijn aangesloten. Onder het voorbeheoud dat de en quête geen volledig beeld geeft, mer ken VNO en NCW op dat de diverse vormen van winstdeling in het be drijfsleven een niet onbelangrijk ver schijnsel blijken te zijn, zeker niet als men het aantal werknemers dat daarvan profiteert in aanmerking neemt. De onderzoeksresultaten worden deze week in de bladen van de belde verbonden gepubliceerd. Volgens een minimale schatting be staan er drieduizend regelingen voor drie miljoen werkenemers. Het aan tal zuivere winstdelingsregellngen zou volgens deze schatting op onge veer duizend liggen, waarvan circa 350.000 werkenemers kunnen profi teren. Omdat het aantal officieel geregi streerde (zuivere) winstdelingen op merkelijk laag is 635 per 1 juli 1969 menen de verbonden dat het aan beveling verdient dat het Centraal Bureau voor de Statistiek een uitge breider en periodiek onderzoek naar DEN HAAG De geschiedschrijver van de luchtmactot, kolonel b.d. F.J. Molenaar, Is op 75-jarige leeftijd overleden. In 1970 verscheen zijn tweedelig werk over de luchtverde diging in ons land in de meidagen van 1940. De heer Molenaar had een lange militaire loopbaan achter de rug toen hij in 1958 met pensioen ging. Gedurende de oorlog wist hij naar Engeland uit te w\Jken, waarna hij zijn militaire dienst hervatte. Bij de gevechten in Normandië in 1944 raakte hij zwaar gewond, een ver wonding waarvan hij eigenlijk nooit volledig is hersteld. winstdelingsregeiingen in het gehele Nederlandse bedrijfsleven Instelt. Uit de enquête is verder gebleken dat 52 procent van de ondernemin gen die er deelnamen (4504) ten minste eenmaal per Jaar geschenken in natura aan het personeel geeft. Bij 22 procent werd voor feestdagen een dergelijke loonbelastingvrije bedra gen uitgedeeld, twaalf procent van de ondernemingen had een spaar loonregeling, veertien procent al dan niet in combinatie een pre mie-spaarregeling, vijf procent had een andere bezltsvormings re geling voor het personeel. Ertsknikkerfabriek Van een verslaggever ROTTERDAM Minister Lubbers (economische zaken) heeft een brief geschreven aan het ertsoverslagbe drijf Kruwal in Europoort. Volgens een woordvoerder van het ministe rie heeft de bewindsman ln zijn brief het bedrijf attent gemaakt op het beroep bij de kroon dat hij en minis ter Boersma (sociale zaken) vorige week donderdag hebben aangespan nen tegen de weigering van gedepu teerde staten Kruwal een vergun ning te geven voor de bouw van een ertsknikkerfabriek op de Maasvlak te. De minister spreekt in zijn brief de hoop uit dat het bedrijf, bij een positieve uitslag van het beroep, zijn beslissing zal herzien en zich alsnog op de Maasvlakte zal willen vestigen. Na de weigering van gedeputeerde staten had Kruwal laten weten van de bouw van de fabriek op de Maasvlakte af te zien en ook niet tegen de beslissing van gedeputeer de staten in beroep te zullen gaan. Men vreesde dat een dergelijke pro cedure te veel tijd in beslag zou nemen en dat de vestiging van de fabriek dan niet meer rendabel zou zijn. Het ministerie van econo mische zaken heeft goede hoop dat de beroepsprocedure van de minis ters van korte duur zal zijn. Cigarros Au tent icos. ADVERTENTIE Eerlijker bestaat niet. Van veel sigaren kun je tegenwoordig niet meer op aan. Als ze er natuurlijk uitzien, wil dat niet zeggen dat ze ook natuurlijk zijn En als ze ambachtelijk tonen, nog niet zeggen dat ze volgens de strenge eisen van het oude ambacht zijn vervaardigd. Steekt dat niet schril af tegen het eerlijke natuurprodukt dat een sigaar hoort te zijn? Maar gelukkig bestaan er nog corona's van - wie anders? - La Paz. Sinds jaar en dag vervaardigd van 100"i> zuivere tabak. Met een delicaat dekblad en een eerlijk omblad dat het aroma over de sigaar verdeelt. Met een zeldzame binnengoedmelange van tien tallen tabaksoorten, die lan< zijn dan hun soortgenoten. Van zo'n corona van La Paz kunt u dus op aan. Ze zijn natuurlijk ongeperst, natuurgedroogd en ongematteerd. Eerlijk rookgenot. En daar heeft een aandachtige roker toch recht op? I 'o u I Het artikel zou in het november nummer van de consumentenbond gepubliceerd worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11