Bij grafzerk begon onderzoek naar „doodgewoon" mensenleven Hetdal der Graddocks Radio- en televisieprogramma's Moeilijk? Ontroerende film van Hans Koekoek vanavond op tv Hogere beloning van advocaten FERDINAND Vanavond I Pleisterkade 171 dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! puzzelen DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 BINNENLAND/RADIO/TV TROUW/KWARTET 4 ..Veel religieuze radio-en teveprogramma s zijn moeilijk te volgen" Dat stond in onze woensdageditie boven een artikel van Frans Oudejans. perschef van het bisdom Breda Deze samenvatting van een onderzoek 7ou weinig lezers hebben verbaasd Niet omdat ook zij de religieuze uitzendingen te ondoorzichtig vinden, maar veelmeer van wege een eeuwenoude traditie die pas sinds kort in rooms-katholieke kringen wordt doorbroken Wat ik bedoel, ga ik met twee voorbeelden illustreren. Tot onze kennissen behoort een oude dame. Zij is gepensioneerd lerares en zeer weetgierig. Nog dagelijks verwijt zij het de pastoors in het voormalige Nederlands Indie dat haar het lezen van de Bijbel destijds werd verboden Nu is zij er voortdurend mee bezig, maar al verscheidene keren heeft zij mij verteld dat de Schnft zo moeilijk te verstaan is omdat haar de oefening is onthouden die veel protestanten wel bezitten. Gelukkig kon ik haar helpen aan naam en adres van een mij wel eens bellende lezer, die als katholiek eveneens wel eens met dit probleem worstelt en een bijbelkring was begonnen. Langzaam lopen zij hun achterstand in. Het andere voorbeeld lag besloten in de derde aflevering van de IKON-serie Duizend jaar als één dag. Het oorzaak van het mis verstaan en de lengte van de achterstand werden sappig getypeerd. In ..een schoon tafelspel voor dne personagién". spelend aan het begin van de reformatie, zei de priester: ..Is het geen plaag of een besmettelijke ziekte, erger dan pokken, dan verlamming of 't Engelse zweet? t Oewone volk maakt zoveel drukte over de Schrift, maar begrijpt daarvan geen reet. Zelf ben ik toch priester en eerste parochiaan, maar zelfs ik kan het gebedenboek nauwelijks verstaan Hoe kunnen die plompe en onwetende mensen. door Ton Hydra tot zulke wijsheid komen die ze zich wensen?" Om nu terug te keren tot dat onderzoek in het bisdom Breda: het zou interessant zijn. de peiling te herhalen, maar dan onder katholieken en protestanten, terwijl ze bij elkaar zijn. Ik wed dat er heel andere conclusies it de buskomen met betrekking tot de verstaanbaarheidsgraad van religieuze programma s. Een andere zaak is. dat protestantse programmamekers wel meer rekening zouden kunnen houden met het feit dat hun uitzendingen ook door veel katholieke kijkers en luisteraars worden gevolgd Frans Oudejans meent dat de omroepen er zich niet al te veel van zullen kunnen aantrekken. Dat zullen ze volgens mij wel degelijk doen. Ik eet dat binnen de omroepen Juist serieus wordt gestudeerd op het begrijpelijk maken van teksten en de wijze waarop een informatief programma zo dicht mogelijk bij kijker en luisteraar is te brengen Een goed voorbeeld buiten het religieuze vlak vind ik de door BRT en AVRO opgezette cursus Gitaar Spelenderwijs. Zelfs wanneer je niet van plan bent dit instrument te leren bespelen, volg je toch met genoegen de lessen. Jan Mol doceert de eerste beginselen rustig en overzichtelijk, ze worden bovendien duidelijk met lesmateriaal uitgebeeld en het is plezierig luisteren naar de muzikale illustraties. Vooral Julian Coco, de grootmeester op dit instrument, mag voor mij vaker op de buis komen. De cursus was direct een succes. Van lesboek en plaat moest al na de eerste les een tweede drukworden gemaakt. Dit betekent ook dat er in korte tijd duizenden gitaren zijn gekocht OBELIX CO door Riet Diemer HILVERSUM Op de grafsteen staat niet meer dan: H. W. Dat. geb.: 18-10-1906, overl.: 28-6-1949. De gegevens van dit verweerde grauwgrijze zerkje, achteraf op een klein kerkhofje in Soest, zijn net zo summier als ze slecht leesbaar zijn geworden in de loop der jaren. En wie nu nog wil gaan zoeken vindt de steen zelfs helemaal niet meer. Na 28 jaar gestaan te hebben is hij onlangs opgeruimd. Nog geluk gehad heet het dan. want zoiets gebeurt met dergelijke stenen volgens de regels na 25 jaar. Speciaal Vandaag De VPRO vertoont de film Die bitteren Trinen der Petra von Kant van Rainer Werner Fassbinder. Thema: vrouwen en de tragiek van sexuele frus traties. Ned. 1 21.50 Onderwerpen in Brandpunt zijn: het toenemend aantal klachten over de bouw van Koophuizen, de voorwaarden die de PvdA stelt voor politieke samenwerking, de overdracht san een Duits oorlogskerkhof bij IJsselstein en Nederlandse klachten over Belgische ..mi lieuambtenarij" Ned. 2 22.00 Was dat voor niets? is een door Hans Koekoek fijnzinnig verfilmd onderzoek naar het le ven van een simpele ziel die weinig geluk heeft gekend. Ned. 2 I 22.40 In hel KRO-programma kan reen luisteren naar pianist Da niël Barenboim. Met een En gels orkest speelt hij Mozart. Hilv. 4 I 12.00 De NCRV presenteert Globaal. Hilv. 1 13.30 Josefina Salvador en het Om roep Orkest spelen het Concert voor viool en orkest van Tomas Marco. Hilv. 2 20.35 In Essay een reportage over de door krijgsgevangenen aan gelegde ..dodenspoorweg" op Sumatra. Hilv. 2 21.55 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Advocaten die toege voegd zijn in strafzaken krijgen met ingang van volgend Jaar een hogere vergoeding Een Koninklijk Besluit hierover ia in het staatsblad versche nen De verhoging was noodzakelijk om de verhouding recht te trekken met de vergoedingen die voor rechtsbijstand in burgerlijke zaken wordt gegeven. In aanmerking nemend, dat strafza ken doorgaans veel meer tijd in be slag nemen, was die verhouding aan zienlijk scheef gegroeid. Voor cineast Hans Koekoek zijn deze bijna anonieme gegevens op zo maar een willekeurige gTafsteen de directe aanleiding geweest een speurtocht te houden naar het leven van deze H. W. Dat. Hij vroeg zich daarbij twee dingen af: wat zou dat voor een mens zijn geweest? en ook: wie zou deze man bijna 28 jaar na zijn dood nog kennen? Vanavond zal in het KRO- programma om 22.40 uur op Neder land 2 het resultaat te zien zijn: een fijnzinnig en gaaf stuk werk. De titel is: „Was dat voor niets?" Als aan Koekoek zelf het antwoord wordt gevraagd is dit uitgesproken „nee". Uit de reconstructie bleek hem dat het leven van Dat boeiend was door zijn eenvoud. „Door dit leven onder de loep te nemen reali seer Je Je dat iemands mensenleven, hoe sober ook, boeiend is." Uit gesprekken blijkt, dat er heel wat mensen zijn die zomaar eens een begraafplaats bezoeken en langs de gTaven lopen om hier en daar de opschriften op de stenen te lezen. Sommige stenen geven een kleine vertelling in hun opschrift mee. „Ie dere steen getuigt van een geleefd mensenleven en steeds komt de vraag op. wat zou dit voor een mens zijn geweest?", zegt Hans Koekoek. Ook hij heeft de gewoonte kerkho ven te bezoeken. Aangekomen bij de steen van H. W. Dat was zijn nuchtere reactie „De steen bevalt me en de naam bevalt me". Vooral intrigeerde het hem dat er niet stond gebeiteld: „Hier rust onze. mdaar dat er alleen een naam werd vermeld. En zo kwam het plan bij hem op eens een film te maken waarin nagetrokken werd wie er achter zo'n willekeurige naam schuilging. Als freelancer Maar Koekoek, hoewel een bekend en begaafd filmer, Is freelancer, dus niet in vaste dienst bij een omroep. Om zo'n idee te verwezenlijken moet je een omroep warm krijgen die Je in staat stelt een film te maken. De speurtocht naar een omroep die daartoe bereid was moet Koekoek het zwaarste zijn gevallen van het hele project Het is zijn ervaring dat Je als freelancer de laatste tijd in Hilversum „nauwelijks meer aan de bak komt". En „hoe onbenulliger de programma's des te duurder". Daarbij leeft bij veel omroepbazen de vrees dat het grote publiek niet gevoelig genoeg zal zijn voor zo'n gegeven. De kans om met een origi nele film op het scherm te komen wordt steeds kleiner, meent een te leurgestelde Koekoek. Tenslotte Een portret van Henri Wilhel mus Dat dat na de oorlog van hem werd gemaakt. stelde de KRO hem In de gelegen heid „Was dat voor niets?" te maken. De eerste invuloefening bestond uit een administratieve klus. Koekoek liep de gemeentehuizen langs. Hij begon in de plaats Soest. Daar bleek, dat H. W. stond voor Henri Wilhel mus en dat deze man in Den Haag was geboren. Cn de gemeente-archieven worden de papieren van overleden personen bewaard. Een zo'n gemeente-archief dat werd bezocht stond in Den Haag. Een modern gebouw waarvan Koekoek het uiterlijk typeert als opeengestapelde identieke grafzer ken. Er zijn lange gangen met rek ken en kaartebakken. „Een huive ringwekkende gedachte dat een mens in de archieven het langst leeft", aldus het filmcommentaar. Maar aan de andere kant bracht de informatie die daar werd opgedaan een flink eind dichter bij de mens Dat. Eenvoudig gezin Henri Dat bleek uit een eenvoudig gezin te stammen, waar kort na el kaar zes kinderen werden geboren. Hij was de een na Jongste. Het gezin woonde In een van de oudste wijken van Den Haag. Als Henri anderhalf Jaar oud ls sterft zijn moeder. De kinderen gaan naar een weeshuis, het gesticht Groenesteyn in Den Haag. De vader trekt weg, her trouwt, sticht een nieuw gezin. Koekoek is in contact gekomen met de oudste en de jongste broer van Henrl. Deze halen herinneringen op aan het weeshuis, waar de kinderen weinig contact hadden met de bui tenwereld. zo vertelt de oudste broer. De jongste voegt eraan toe dat, wanneer Je iets verkeerd had gedaan Je streng gestraft werd. „Ik had het Idee dat ik een geweldig stuk van m'n leven heb overgesla gen tot m'n vijftiende Jaar. Voor Henrl zal bet een van de moeilijkste 1ADIO VANDAAG HILVERSUM I (29* m ra FM-Uatkoi. NCRV 7 00 Nieuws 7 02 Hrt levend* Woord 7 00 (Si Tr Drum Laudamus. gewij- dr muziek 7 90 Nieuws 7 41 (Si Vandaag donderdag Actualiteiten. consumente ninformatie. persoverzicht, weerbericht, verkeersinformatie en lichte muziek (7 41 Hier en nul 8 24 Op de man af. evangelisch commentaar 8 30 Nieuws 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw 8 43 (S> Tot uw enst. klassieke muziek 9 45 (Si Onder de hoogte- zon. pastoraal, muzikaal ziekenbezoek 10 30 Nieuws 10 33 (Si In 1 ot uw zilver, programma voor ouderen 12 00 fS) De Kili ma Hawanans Show 12 15 Boer en tuinder 12 28 Mededelingen voor land- en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41 (Sl Hier en nu 12 55 (Sl Middagpauzedienst 13 IS (Si Metro po le Or kest amusementsmuziek 13 30 (Sl Globaal, gevarieerd programma (15 30 Nieuw*) 17 30 Nieuw* 17 32 Hier en nu 18 00 De kerk vandaag 18 20 Wereldnieuws van bui trnlandse correspondenten 18 30 Nieuws 18 41 Werrldpanorama 18 53 Zojuist ver schenen boekbespreking 19 00 (S) Leger des Heilt kwartier 19 15 (Sl De wereld ringt Gods lof. gewijde vertoekplatrn 20 00 iSi Goed gestemd zang in vete vormen 20 40 Een. twee uit de maat. programma over onderwijs en opvoeding 21 00 (Si Bij de tijd Natio in meervoud 21 20 (Sl Kerkorgelcon eert 21 45 (Si Radio V U magazine 22 05<Si Licht orkest 22 25 A vond bespre king 22 30 Nieuws 22 40 iS> Hier en nu 23 00 Rondom het woord 23 25 (Sl Jazrtime 23 55 24 00 Nieuws HILVERSUM II (402 m en EM-kanalenl. AVRO 7 00 Nieuws 7 II Ochtendgymnas tiek 7 20 Op blote voeten (8 00 Nieuws 8 11 Radiojournaal) 8 50 Morgenwijding 9 00 Schotland, in de olie. uit de brand' docu mentaire 9 35 Waterstanden 9.40 Schoolra dio. 10 00 Radio Lawaaipapegaai. kleu terprogramma 10 10 Arbeidsvitaminen, po pulair verzoek platen program ma (1100 Nieuws). 1103 Radiojournaal). 11.30 Ron dom twaalf, gevarieerd programma 12 30 De Derde Kamer, programma over landspolitiek en randmuziek. informatie en service (16 00 Nieuws 16 03 Radiojournaal) 17 00 (Sl I3-Speciaal. programma voor 13- jarigen en ouder 17 40 De Vrije Gedachte. 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws 18 II Ra diojournaal PP 18 20 De Pacifistisch So cialistische Partij IKON 18 30 Kleur, infor matie en commentaar over kerk en samen leving AVRO 19 00 Sportpanorama 20 00 Nieuws 20 05 Radiojournaal 20 10 (Sl Klas sieke pianomuziek 20 35 (Sl Het Omroep Orkest, klassieke muziek 21 05 (Sl Klassie ke pianomuziek 20 35 (Sl Het Omroep Or kest. klassieke muziek 21 05 (S)The Bridge. j.i//maga/in<- 21 55(Sl Essay, kunstrubriek NOS 23 00 (Sl Met het nog up nutrgi-n (23 05 Artualiteitenover/icht Radio tv 23 20 Den Haag Vandaag 23 52 Kven ontspannen vimr het slapen gaani 2-3 55 24 00 Nieuws HILVERSUM III (FM kanalen). TROS 7 02 (S) Vaak v ochtends. 9(13 (Sl Pep ->p dru il 03 (Sl Verzoekplaten 12 03 (Si Boter. Klaas en Prijzen 14 03 (S) Polderpoppara de 16 03 (Si Europa rade NOS mm De Vacaturebank 18 10 tSl NOS maai. TROS 19 02 (Sl Poster 20 02 (S) Soul Show 22 02 (S) Sesjun: jazz en blues live 23 02 (S) Close- up 0 02 (Sl De Hugo van Gelderen Show I 02-7 00 (S) De Nachtwacht. HILVERSUM IV (FM-kanalen!. KRO 7 00 Nieuws- 7 02 Badinerie 9 00 Nieuws 9 02(S) Aan woorden voorbij - gedachten ter over weging. 9.10 (SI Viool en piano 9.30 Ik sta hier niet voor de banken te praten: aspecten van het onderwijs. 10 00 (Sl Aubade 12 00 (Sl Rondom Haydn 14.00 Nieuws 1402 Hoogachtend: herhaling van programma's. 15 00-17.00 <S) Collage van alledaags en zeldzaam TV VANDAAG NEDCRLANOI 10.45 NOS/NOT: (ged sdiootieievts.e 14 00 (God oSchooltelevisie 15 00 EO: De Wakons. tv-seoe 10 15 TELEAC: Weretdgodsd-ensten 'es 3 18 45 NOS: De Bereboot 18 55 Journaal 19 05 EO Oehndertrant 19 30 Hei kieme hun hr-vene *oo' zinderen 20 15 Windkracht 16 20.40 Muziek Motief 21.25 Tens lotte 21.35 NOS: Journaal 21.50 VPRO: 0ie bmere Tranen der Petra von Kant. speelfilm 23.40 NOS: Journaal NEDERLAND N 10.45 HOS: Toenshsche Tips 18.55 Journaal 19.05 KROc Wiekte de Viking 19.30 Cijfers en Letters spolprogramma 20.00 NOS: Journaal 20.25 O KRO: Oe lerugkt tv-sene 21 15 Ptoisieriiade 17 zomedie-ser* 22 00 o Brandpunt 22 40 O KRO/RKK. Was dal voor mets7 tv-h 23 20 NOS Oen Haag vandaag 23 55 NOS Journaal •Tekst: Goscinny Tekeningen: Uderzo c Dargaud SA 1976 vOORLn VERVOLGD SMIDJE VERHOLEN momenten zijn geweest toen hij het gesticht verliet" Hij wordt bakkersleerling in Liesek een gehucht bij het Brabantse Deur- ne. „Dien bakker wa' nie' zo een gemakkelijke mens", vertelt een broer. Als het fout ging gooide hij een vlaai tegen de muur. Maar Henri bleef onbewogen. Hij wilde het vak leren. De bakker overlijdt Henri gaat nu bij een boer werken. Een voetbalvriend uit die tijd herin nert zich Henri goed. Hij was een enthousiast voetballer, maar in al die jaren zette hij welgeteld één doelpunt. Henri heeft de naam een vriendelijke, zachtaardige jongen te zijn, die altijd vrolijk is. Eenmaal meerderjarig wordt hij*niemand weet nu nog waarom fabrieksar beider in Deume. Hij staat aan het weefgetouw. Kloosterknecht Als hij 31 jaar is gaat hij. waarschijnlijk omdat het maat schappelijk leven te hard voor hem is. naar een klooster waar hij knecht wordt. Na een jaar vertrekt hij naar een ander klooster en na weer een jaar komt hij bij het klooster waar de missiepaters met verlof verblij ven. Daar herinnert men zich hem nu nog wel. Hij was collegiaal en opgewekt. In de jaren '42 tot '44 of '45, maar dat is niet precies na te gaan, waarschijnlijk omdat het contact met de broers ook maar vaag wag, komt Henri in een werkkamp in Duitsland terecht. Eenmaal terug in Nederland schildert hij lang in de omgeving van het klooster. Maar er is geen plaats meer voor hem. Dan wil hij per se naar Soest waar een tante en een oom van hem wonen. Waarschijnlijk doet hij dit om de band met de familie te zoeken. Hij krijgt een baan bij Werkspoor waar hij eerst een omscholingscursus volgt Een paar jaar later wordt hij plotse ling ziek. Dat is in de zomer van 1949. Een operatie helpt niet meer en hij overlijdt. Dat blijkt uit de woorden van een nicht Dat is heel verkort de geschiedenis van Henri Dat. Een leven van weinig kansen. Maar meer dan een kwart eeuw na zijn dood weten mensen nog van hem te vertellen dat hij een vrolijk en goed mens was. Een „doodgewone man", menselij kerwijs gesproken, die nooit in aan merking zou zijn gekomen voor pu bliciteit als niet een filmer als Hans Koekoek belangstelling in hem had gehad, 28 jaar na zijn dood. Een ontroerende film. ADVERTENTIE 'n winkel vol kleur 35: „Memento nostro calcare!" zei snorremans-Angelico, wat zoveel wilde zeggen als: denk om de sporen, die we achterlatenSi si! Certamente." antwoordde Diavolo en meteen begaf hij zich op weg. Hij ging de sporen uitwissen. Hij haalde het ijskarretje uit de auto van Sjouwerman en Vrachtjes en vatte nogmaals de hengeltjes daarvan beet. Toen begaf hij zich naar de ingangspoort van het opslagterrein en laat die poort nu niet afgesloten zijn. Even wierp de. schurk een speurende blik naar links en rechtsNee, niemand te zien. Pijlsnel rende hij nu de weg op en weldra had hij een mooi plekje gevonden, waar hij het bezwarende ijskarretje verstoppen kon. Hoepléaémet een gezwinde zwaai zwenkte de dikzak het erf op van de aldaar woonachtige boer Knol. Het witte jasje en het ijswagentje schoof hij sluw achter de hooiberg Toen rende hij terug naar het station-emplacement en hij was maar net op tijd ook. want nauwelijks zat hij in de koelwagen, of daar gingen gewichtige dingen gebeuren. Daar -kwam namelijk zo'n klein locomotiefje aanrijden van de soort, die de spoormannen en sik noemen. Zo'n ..sik" is een klein, maar dapper machientje, waarmee je in een wipje een aantal wagens in de juiste volgorde kunt rangeren. Zo wordt er op snelle wijze een mooie trein gevormd en dat geschiedde nu ook hier 12 Het zwaarste werk laat je aan Je ondergeschikten over. Al dat ge klets over „van onder af aan begin nen" komt uit de mond van lieden die bovenaan de ladder staan, want lui die beneden staan blijven daar- geloof me." „Op een uitzondering na, dat bent u", gaf Paul hem glimlachend te verstaan. „Mijn vader heeft me eens verteld dat jullie samen met een beginkapitaaltje van minder dan honderd pond zijn begonnen". „Ach", zei Zorndorff, „dat was nog voordat dit land zijn ziel aan de duivel begon te verkopen. Tegen woordig is alles anders. De dagen van de kleine zelfstandige zijn ge teld. vrees ik". Hij wees door het smerige raam naar de weegbrug, waar de rij karren voor stond. „Dacht je dat een van die schooiers ooit in St. James een glaasje brande wijn zal zitten drinken, zoals wij vandaag hebben gedaan? Dat lukt ze hoogstens als er weer oorlog uitbreekt, een veel grotere dan die in Zuid-Afrika, maar zelfs dan lukt het alleen de grootste gokkers onder die lui". „Waarom bent u er toch zo op ge steld me als hereboer in het zadel te helpen?" vroeg Paul opeens. „Het maakt niet zoveel winst althans niet wat u onder winst verstaat". Schouderophalend antwoordde Franz: „Dat is wel zo, maar ik doe graag mijn helaas overleden vriend eer aan en trek me het lot aan van mijn enige, zeer zacht geaarde neef. En bovendien houd ik ervan als een jongeman zijn eigen weg zoekt, zelfs al leidt die naar de curator bij zijn faillissement". R. F. Deldertleld „De Boekerij. Baarn" Dit antwoord was ver bezijden de waarheid. Franz Zorndorff min achtte gevoelsoverwegingen, dat was alom bekend. Maar toen hij even opkeek naar Paul Craddocks smalle, harde gezicht met de kop pige mond dacht hij even niet aan zijn vroegere vriend en compagnon. Hij zag het statige, ontoeschietelij ke gezicht van de vrouw voor zich die het platteland had verlaten om met Josh Craddock te trouwen. Voor het eerst in al die voorbije jaren, voor het eerst sinds Josh en hij gezamenlijk de maatschappij hadden uitgedaagd scheen ze hem goedkeurend aan te kijken, of liever: niet meer zo minachtend als vroeger. HOOFDSTUK TWEE I John Rudd zag hem al meteen toen het treintje kwam binnenrijden. De lange slanke jongeman met het smalle gezicht, die uit het raampje van de eersteklascoupé leunde moest luitenant Craddock zijn. „Ja, dat is hij vast, die gewezen cavale rist De vrede is al een maand gete kend, maar hij moet nog zo nodig in uniform rondlopen. Wat een jon ge vent nog, en dat loopt met een massa door een ander verdiend geld op zak. Natuurlijk heeft hij op alles wat ik zeg, zijn antwoord klaar", dacht Rudd. Hij schopte de zware merrie waar hij op reed in haar flan ken zodat ze doorliep. Hij verdomde het hij kwam niet van zijn paard, dacht hij. Dan had die Jodenjongen hem maar niet met twee paarden hierheen moeten laten komen: hij vertikte het om de Aanstaande Ko per met zijn bagage te helpen. Nu moest die knul een kruier waarschu wen en kostte het hem twee shilling. Nors wachtte Rudd af wat er gebeu ren ging. Hij wist heel zeker dat die poenige cavalerist hem niet zou aan houden als rentmeester op dat landgoed met zes pachtboerderijen. Hij zou beslist ontslag krijgen en de volgende maand zijn hielen kunnen lichten, want die opschepper zou beslist denken dat hij het alleen kon redden. Craddock had Rudd ook gezien en de nijdige blik van de man stelde hem niet gerust. Die man daar. op de bonte merrie, had kennis van zaken en zag er niet uit als iemand die hem in de toékomst onbevoor oordeeld met raad en daad terzijde wenste te staan. Craddock gespte zijn rugzak om de enige bagage die hij had meegenomen en stap te uit de trein. Zijn komst scheen heel wat stol te doen opwaaien bij de stationschef, de kruier en een stelletje leeglopers die op het perron zaten te zonnen. (wordt vervolgd) ADVERTENTIE {21.15- KRO Ned. 2) Horizontaal. 1. plezier, 4. dreef, 7 rund, 8. zangstuk, 10. water in Fries land, 12. honingbij, 14. schoorsteenzwart, 16. interval van negen tonen. 18. mikpunt, 20. scheik. element, 21. water in Lim burg, 23. Europeaan, 25. bergplaats, 27. achten, 29. troefkaart, 30. land streek op de O.kust van Sumatra. 32. bevel, 34. schuintoelopende strook, 36. vreemde munt. 38. lusthof, 40. hetzelfde, 42. muziek noot, 43. denkbeeld, 45. water in Utrecht. 47. brilslang, 48. vrucht Verticaal 1. rivier in Italië, 2. zuiver. 3. mak, 4. Chinese lengtemaat, 5. rivier in Zwitserland. 6. ontkenning. 7 mogelijkheid, 9. toespraak, 11. gast, 13. zwemvogel, 15 vette vloei stof, 17. gekheid, 19. plaats in Rus land. 22. plaats in Zeeland. 24. nav.- we, 26 wier. 28. kerkgebruik, 29. inwendig orgaan. 31. plaats in Pennsylvaniè, 33. overal. 35 uniek 37. water in N.Br 39. boom. 41 scheepsvloer. 44. kindergroet 46 boom. Oplossing van vorige puzzel X. karet, 2. Amati, 3. rabat, 4. etage. 5. titel, 6. baret. 7. arena, 8 Reval. 9 Enare. 10. talen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4