CDA vóór het invoeren van kostwinnerschap" in sociale verzekering Den Uyl vraagt PvdA bewegingsvrijheid als lijstaanvoerder markim „Nauwelijks voorbereid op olieramp Mevrouw Pinquin heeft een afspraakje. Zuid-Afrika Uniekdierenboekvoor nieuwe Amro spaarders. fesnotskl} '"dustriëS nnststofl-* '-iërJ'- Bezuinigingen, omwille van werkgelegenheid Thuiswonende niet- kostwinners zouden 70 procent krijgen CDA: voorwaarden voor afschaffen van kinderaftrek Premier wil ontwerp-akkoord bijschaven electrische treinen compleet va. 69.75 Nederlandse kustgemeenten, tien jaar na ,,Torrey Canyon": „De aannemers bellen en hopen dat ze komen" Compromis om gezichtsverlies te voorkomen DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze sociaal economische redactie Den Haag Het bestuur van het CDA wil het begrip „kostwinner" invoeren in de so ciale verzekering. Voor niet- kostwinners zou de uitkering kunnen worden gesteld op ze ventig procent van het thans algemeen geldende niveau. De ze suggestie is een van de aan vullingen die het CDA-bestuur voorstelt op het ontwerp- program van het CDA. Het CDA-bestuur heeft het ontwerp- program nog eens laten bezien op financiële consequenties. Daaruit zijn enige wijzigingsvoorstellen voortgekomen, die neerkomen op meer bezuinigingen, omwille van de werkgelegenheid. Volgende week za terdag bespreken de drie partijraden van KVP, ARP en CHU afzonderlijk het program en de wijzigingen. Op 11 december wordt het program defini tief vastgesteld door het CDA- -congres. Een kostwinnerschap bij sociale uit keringen is ook al voorgesteld in de bezuinigingsplannen van het kabi net Den UyL Dat wil een uitkerings niveau van zeventig procent voor thuiswonende kinderen die geen kostwinner zijn. De CDA-suggestie strekt echter veel verder. Vanuit de vakbeweging is al fel stelling geno men tégen het kabinetsplan. Een ander voorstel van het CDA-bes tuur voor het program is het bevrie zen van het totaal van overheidssub sidies op de huidige bedragen. Bin nen dit totaal zou subsidieverhoging voor het ene onderwerp moeten wor den gecompenseerd door verlaging voor iets anders. Subsidies die recht streeks dienen voor sociale uitkerin gen (inkomensoverdrachten) zouden echter van de bevriezing moeten worden uitgezonderd. Waardevast. In het CDA-ontwerpprogram werd al geopperd om sociale uitkeringen voortaan alleen nog bij te stellen voor gestegen prijzen (waardevast), en dus niet meer aan te passen aan de algemene loonsverbeteringen (welvaartsvast). Wel zou periodiek extra verhoging mogelijk moeten zijn, maar niet als automatisme. Ver der zou moeten worden nagegaan of de bodemuitkeringen niet losgekop peld zouden moeten worden van het minimumloon. Hiervoor doet het CDA-bestuur nu drie aanvullende suggesties. De wet op het minimumloon zelf zou kunnen worden veranderd. Er zou een apart „sociaal minimum inko men" kunnen worden Ingevoerd, dus los van het minimumloon dat toch altijd vooral een beloning voor gele verde arbeid beoogt te zijn. Of, derde suggestie, de uitkeringen zouden „op afstand" aan het minimumloon kun nen worden gekoppeld. (Zo is lang in discussie geweest om de AOW - thans op niveau van het netto mini mumloon - te zetten op 95 procent van het netto minimumloon). Het CDA-bestuur merkt op dat bepaalde groepen van deze loskoppeling van het minimumloon gevrijwaard zou den moeten kunnen worden. (Aange nomen mag worden dat hierbij voor al aan de AOW'ers wordt gedacht.) Aantal ambtenaren. Voorts wil het CDA-bestuur in het program laten opnemen dat het aan tal ambtenaren slechts met één pro cent per jaar mag groeien. Dit staat tegenover gedachten, met name in linkse politieke kring, dat meer ambtenaren en meer overheidstaken een alternatief kunnen zijn als het bedrijfsleven het laat afweten met het scheppen van meer arbeid splaatsen. Ook wil het CDA-bestuur dat de regering een werkgroep van onaf hankelijke deskundigen alle begro tingsposten van de overheid laat na- vlooien op mogelijkheden voor meer bezuinigingen. Het CDA-bestuur wil voorts laten schrappen uit het ont- werp-program dat het aantal provin cies zou moeten worden uitgebreid. Gebleken is namelijk dat ook de regering geen extra geld heeft uitge trokken voor de plannen van minis ter De Gaay Portman (binnenlandse zaken) voor vorming van nieuwe „ge westen". Collectieve lasten In de „financiële verantwoording" bij het CDA-program wordt gesteld dat de lastengroei van overheid en sociale uitkeringen (de collectieve lasten) minder snel mogen groeien dan het kabinet Den Uyl heeft uitge stippeld. Het kabinet wil een jaar lijkse groei uitzetten van één pro cent. Het CDA-bestuur zegt dat dit cijfer Jaarlijks 0,1 moet zakken, zo dat in 1981 de lastengroei slechts 0,6 procent bedraagt. Ontsnapping vla een vergroting van het financieringstekort is niet te aanvaarden", wordt er waarschu wend aan toegevoegd. Dat tekort zal juist „omstreeks 1980-1981" ifioeten zijn verminderd tot „circa vier pro cent" van het nationale inkomen. (De huidige regeringsplannen ko men voor 1980 uit op 4,5 5 procent, terwijl president Zijlstra van de Ne derlandse Bank, een ARP'er, voor dat Jaar vier procent het maximum acht.) Voor verhoging van het be schikbare loon ziet het CDA-bestuur slechts ruimte voor één procent per jaar (1,5 procent in de regerings plannen). Zwakken. Als „noodzakelijk" in verband met de extra-matiging noemt het CDA- -bestuur ook nog „enige aanpassing van de positie van ambtenaren." Uit gezonderd van extra matiging moe ten volgens het CDA-bestuur wor den: bescherming van de zwakke en bedreigde mens, ontwikkelingssa menwerking, onderwijs op een aan tal punten, en milieubeleid. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De CDA-fracties in de Tweede Kamer werken alleen mee aan afschaffing van de kinder aftrek als dat gebeurt in samenhang met andere bezuinigingsmaatrege len die het kabinet heeft aangekon digd. Afschaffing van de kinderaf trek en compenserende verhoging van de kinderbijslag voor alleen la gere inkomens ligt bij het CDA erg gevoelig. In CDA-kring bestaat nu de vrees dat het regeringsplan voor de kinderaftrek zal doorgaan terwijl andere zaken, die vooral bij Jinks" op vereet zijn gestuit, op de lange baan raken. Die andere zaken zijn met name invoering van lagere sociale uitke ringen zeventig procent van het huidige niveau voor thuiswonen de kinderen die geen kostwinner zijn, en verder verlaging van de maximale wao-ultkertng tot 75 pro cent in plaats van tachtig procent, voor nieuwe gevallen van arbeidson geschikt geworden werknemers. De ze twee zaken zijn vooral bij de FNV op fel verzet gestuit. De CDA-fracties zijn wat boos dat het kabinet pas vorige week met het wetsontwerp voor de kinderaftrek kwam. De wetsontwerpen over de twee genoemde andere zaken zijn trouwens nu nog niet klaar. Al die zaken zouden volgens plan op 1 ja nuari moeten ingaan. De CDA- fracties willen daar nog wel aan meewerken. Maar ze houden zich het recht voor het regeringsvoorstel te veranderen en het grondig te be kijken, ook als dat tot uitstel zou gaan leiden. „Op het laatste nipper tje, vijf weken na Prinsjesdag, wordt dit wetsontwerp ingediend, maar wij laten ons nu niet bij voorbaat door de regering dwingen tot slik ken of stikken," aldus KVP'er Hermsen. ADVERTENTIE Zes soorten drop, Engelse drop en nog zeven andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak. Van onze parlementsredactie AMSTERDAM Premier Den Uyl heeft gisteren bewegings vrijheid voor zichzelf opgeëist als lijsttrekker voor de PvdA bij de komende verkiezings campagne en de onderhande lingen met andere politieke partijen. Hij deed dat in de vergadering van het algemeen bestuur van de PvdA. Op het partijbureau in Amsterdam, werd opnieuw het omstreden ontwerp-regeerakkoord van PvdA en PPR besproken. Bij het sluiten van deze editie had den de besprekingen, die achter ge sloten deuren plaats vonden nog geen resultaat opgeleverd. Ver-, wacht werd dat er na afloop van de vergadering geen officiële medede lingen zouden worden gedaan, om dat bij een eventuele wijziging van het ontwerp-akkoord, of van de af gesproken procedures, eerst de partner PPR moet worden ingelicht. Premier Den Uyl en de meeste ande re PvdA-bewindslieden vinden dat het ontwerp-akkoord die bewegings vrijheid niet biedt. Den Uyl is er evenwel op uit om het ontwerp bij te schaven zonder dat het partijbe stuur en vooral ook fractieleider Van Thijn het gezicht verliezen. Bestuur en Van Thijn plaatsten zich van het ADVERTENTIE Vervolg van pag. I Tevoren had de Kamermeerderheid, inclusief de CDA-fracties en D*66, duidelijk gemaakt het verdrag nu nog niet te willen verbreken. Zij volgde daarmee het standpunt van minister Van der Stoel, die zich te gen de verbreking van het verdrag had gekeerd. „Opzegging heeft maar een eenmalig effect. Het draagt bij tot de isolering van Zuid- Afrika: daardoor komen de progres sieve minderheden in de knel. Het verdrag is wat de regering betreft niet bedoeld om vriendelijkheden met Zuid-Afrika uit te wisselen. Het is een middel om de verkrampte atmosfeer in de Zuidafrikaanse sa menleving te doorbreken", aldus mi nister Van der Stoel. Hij benadrukte dat de regering heeft besloten in het kader van dit verdrag meer zwarte Zuidafrikaners naar Nederland uit te nodigen. We willen nagaan of het verdrag dienstbaar te maken is voor een kritischer dialoog met Zuid-Afrika. We zullen het verdrag niet tot iedere prijs handhaven. Na een jaar kun nen we nagaan of het gelukt is door middel van dat verdrag die kritische dialoog te voeren", aldus de mi nister. Niet nodig De Gaay Fortman meende dat voor deze dialoog geen cultureel verdrag noodzakelijk is. Die dialoog kan be ter plaatsvinden via de diplomatie ke kanalen, de vakbonden en de kerken. Met een land dat kunste naars arresteert of visa ontzegt, kan je toch geen culturele betrekkingen onderhouden. De Koster (WD) wees erop dat bij voorbeeld ook met de Sowjet-Unie culturele betrekkingen worden on derhouden. Ook daar zijn de kunstenaars niet vrij", zei hij. Opvallend in het debat was overi gens dat zowel minister Van der Stoel, als de CDA-fracties zich veel harder opstelden tegenover Zuid- Afrika dan voorheen Xvel het geval was. Minister Van der Stoel had bena drukt dat er in de Europese Ge meenschap voortdurend beraad plaats vindt om de druk op Zuid- Afrika te vergroten. „Gemeenschap pelijk optreden blijkt echter niet altijd mogelijk te zijn," aldus Van der Stoel. Verantwoordelijkheid De CDA-woordvoerder Scholten wees erop dat gezien de banden van West-Europa met Zuid-Afrika, er op de Westeuropese landen een uitzon derlijke verantwoordelijkheid rust om de ontwikkelingen in Zuid- ADVERTENTIE - n0lCe**<IV'nP A» «.«KKB.V. X/ 6313-Oidim. Afrika ten gunste te beïnvloeden. Volgens minister Van der Stoel wordt de kans steeds groter dat een ernstige catastrofe in zuidelijk Afri ka niet meer te vermijden is. „Er is al van geweld sprake, zoals bijvoor beeld de schandelijke inval van Rhodesië in Mozambique." Van der Stoel zei de situatie in Zuid- Afrika zo ernstig te vinden dat een economische boycot gerechtvaar digd wordt, als dat land zijn beleid niet snel verandert. Hij voegde er echter aan toe dat de belangrijkste handelspartners van Zuid-Afrika, de V.S., Frankrijk en Duitsland, niets voor een boycot voelen en een be sluit daartoe van de veiligheidsraad zullen tegenhouden. In dat verband heeft het volgens Van der Stoel ook niet zoveel zin indien de algemene vergadering, die geen beslissingsbe voegdheid bezit, zich uitspreekt voor een economische boycot. Angola Van een verslaggever DEN HAAG - De heer J. H. Haman, adjunct-directeur van gemeentewei ken in Noordwijk, zou zijn hart vasthouden als er morgen een grote olietanker voor de Nederlandse kust doormidden zou breken. „We hebben ons in Nederland nauwelijks op zo'n ramp voorbereid", zegt hij. tien jaar nadat zo'n tanker, de Torrey Canyon, enkele duizenden tonnen ruwe olie op de kust van Engeland uitspuwde. Toen schrok iedereen, maar niemand ligt er nu nog wakker van. Toch is het niet onmogelijk dat een dergelijke ramp zich herhaalt: morgen kunnen de Nederlandse stranden het „slachtoffer" zijn. ..We zouden", zegt de heer Haman in het weekblad „De Nederlandse Ge meente" in zulke situaties de hulp van het leger kunnen inroepen maar het is de vraag of we daarmee opschieten. Het is ook nog niet dui delijk waar we met de olie heen moeten als het om grote hoeveelhe den gaat. Volgens „De Nederlandse Gemeente" is de bestrijding van olieverontreiniging op zee een taak van het rijk, maar als olie op het strand terecht komt zijn de kustge meenten verantwoordelijk voor ver wijdering. Het is niet waar. dat er sinds de ramp met de Torrey Canyon in ons land helemaal niets is ge beurd. De kustgemeenten kregen de zer dagen een rapport van de inter provinciale commissie ..strandver- vutling door olie" op tafel, vol be- strijdingsadviezen hoe te handélen als er olie aanspoelt. In die commis sie is adjunct-directeur Haman uit Noordwijk de enige gemeentelijke vertegenwoordiger. Dezelfde com missie koppeide aan het rapport een alarmeringsregeling, die voorziet in de oprichting van een centrale alarmpost in elke kustprovincie. Centrum overbelast De directie Noordzee van Rijkswa terstaat waarschuwde tot nu toe bij dreigende strandvervuiling door olie de kustgemeenten via het controle centrum in Hoek van Holland. Het controlecentrum was echter tijdens oliebestrijdingsacties overbelast. Volgens burgemeester mr J. M. Bon- nike van Noordwijk en adjunct directeur Haman ben je er nog niet met een goede alarmeringsregeling De grootste waarde van de twee rap porten vinden zij dat de kustge meenten er opnieuw van doordron gen worden dat het gevaar voor een fikse olieverontreiniging nog niet is geweken (Hoewel er de laatste jaren wel minder olie is aangespoeld dan zo'n vijf jaar geleden». De laatste drie jaar zijn er slechts twee drie keer klei ne hoeveelheden olie op het dertien kilometer lange strand vin Noordwijk te recht gekomen. Dit komt vol gens de heren Bonnike en Haman ook omdat de direc tie Noordzee van Rijkswa terstaat meestal UJdlg de olie op zee signaleert en bestrijdt. Dat gebeurt met een boot, die daarvoor speciaal Is inge richt. De dienst krijgt per Jaar ongeveer 150 meldingen, „tien tot vijftien keer imoet tot actie worden overgegaan. Rampenmapje De directeur van publieke werken in Zandvoort, de heer N Wertheim, heeft ook zijn vraagtekens over oliever- ontrelnlging. ;,Het enige wat we doen is het rampenmapje uit de kast halen en verschil lende aannemers bellen. Die komen dan, hopen we, met bulldozers. Dat is voorlopig de Juiste manier, wil men alert reageren als het om gro te hoeveelheden olie op het strand gaat Uiteraard is er dan overleg met rijkswa terstaat. Over hulp van het leger heb lk nooit nage dacht", aldus directeur Wertheim. In Domburg ligt de situatie wat anders. Daar is de Stich ting Badplaatsenbelangen Domburg verantwoordelijk voor de exploitatie van de stranden. „Zij is dan ook in eerste instantie belast met de melding van een dergelijke ramp en behoort de eerste maatregelen te nemen", aldus burgemeester P. A. D. H. Diepenhorst van Dom burg. „Voor een recreatiege meente als Domburg zou olie op het strand catastrofaal zijn, zeker als dat in het voor jaar gebeurt. Daarom is een rampenbestrijdingsverorde- nlng opgesteld, die in decem ber in de raad wordt behan deld. Daarin zijn stringente richtlijnen vastgelegd". „Maar als er morgen werke- lijk«een olietanker voor onze kust doormidden breekt, wat dan?", vraagt Haman uit Noordwijk zich af. „Compu ters hebben uitgerekend", zegt hij, „dat zoiets zich een keer in de twintig Jaar op de Noordzee kan voordoen. De gemeenten kunnen tot geen andere conclusie komen dan dat ze niets kunnen doen als ze voor zo'n ramp worden ge plaatst Natuurlijk kunnen ze bijvoorbeeld inventariseren welk materieel van plaatselij ke aannnemers en gemeente beschikbaar is om bij de be strijding van oliever ontreiniging in te zetten. Maar daarmee ben Je nog niet klaar om grote rampen op te vangen". Wanneer pakweg 20.000 ton olie op het strand van Noord wijk terecht komt en dat Is maximaal mogelijk zegt Ha man dan weet hij geen andere oplossing dan het te rug te schuiven naar zee. begin af publiekelijk achter het ont werp-akkoord, dat volgens plan pas eind januari ter goedkeuring aan de congressen van PvdA en PPR wordt voorgelegd. Het ontwerp-regeerakkoord bevat voorwaarden voor een tweede kabi net samen met de confessionele par tijen. Den Uyl moet premier blijven, de combinatie PvdA-PPR moet sa men met winst uit de verkiezingen komen en PvdA-PPR moeten de grootste combinatie worden, groter dan het CDA. Compromis Omdat de tegenstanders van de scherpe tekst van het ontwerp akkoord er begrip voor hebben dat de tekst niet meer zo maar publieke lijk ingetrokken kan worden, wordt nu alles gezet op een compromis voorstel, zoals een delegatie van PvdA-Eerste Kamerleden dat afge lopen maandag in een vergadering van de PvdA-partijtop op tafel heeft gelegd. Een bijna gelijksoortig voor stel deed de huidige PPR- fractievoorzitter dr B. de Gaay Fortman dinsdag in onze krant. Overigens zal, zoals bekend, De Gaay Fortman zich uit de actieve politiek terugtrekken en niet meer aan de komende verkiezingscam pagnes mee doen. Ijskast De PvdA-se na toren Mater, Hendriks en De Rijk willen de tekst van het ontwerp-regeerakkoord volstrekt handhaven, maar het hele akkoord voorlopig nog in de ijskast doen. Laat het CDA in de komende maan den bij de behandeling van hervor mende wetsontwerpen als de vermo- gensaanwasdeling. de grondpolltlek en de ondernemingsraden bewijzen dat het hun ernst is met progressieve politiek. Mocht het CDA die toetsing doorstaan, dan kan dé eis dat PvdA-PPR de grootste combinatie moeten worden, vervallen. Stelt het CDA teleur, dan kan in de laatste maanden voor de verkiezingen het ontwerp-akkoord alsnog ongewij zigd uit de ijskast worden gehaald. Bij een dergelijke regeling krijgt. Den Uyl de ruimte die hij denkt nodig te hebben om op redelijke basis de partijpolitieke strijd aan te gaan. Blijft het ontwerp-akkoord recht overeind, dan dreigt een situa tie waarin PvdA-ministers als Dui- senberg. Van der Stoel en Vredeling. en meerdere staatssecretarissen zich niet meer beschikbaar stellen voor de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen. Rita „Hier zien mijn ouders er nog geluk kig uit. Ik was toen nog niet ge boren." ADVERTENTIE Scholten (CDA) vroeg de minister nog duidelijkheid over de toelating van Angola tot de Verenigde Naties. Hij noemde het zeer kwalijk dat de Verenigde Staten deze toelating tot tweemaal toe met een veto hebben voorkomen. De dieren laten duidelijk blijken dat ze elkaar herkennen. De snavels toorden omhooggestoken, de vleugels aangelegd en de partners waggelen onder luid geroep met hun kop heen en weer Dit is één van de wonder baarlijke feiten uit het nieuwe dierenboek van de Amro Bank. „Van dier tot dier" heet 't. 120 Pagina's feiten en 60 schitterende kleurenfoto's over een uniek onderwerp: de „talen" in het dieren rijk. De taal van geluid, geur, kleur, gebaren en trillingen. Dierenkenner Prof. Dr. Anthonie Stolk heeft er begrijpelijke mensen taal van gemaakt en geeft boeiende uitleg. U krijgt deze verrukkelijke uitgave - zolang de voorraad strekt - voor één tientje als u nu een spaarrekening opent. En de Amro stort op elke nieuwe rekening ook nog 'ns f 7,50. (Deze openingspremie is 1 maand niet opvraagbaar.) De aktie loopt van 2 november tot 4 december. Nu bij elke Amro Bank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3