)verwicht artsen maakt amenwerking moeilijk deTijdjij EXTRA: BIJLAGE Onderwereld heeft wapens behouden -Jr 'osttarief voor kranten ;n periodieken gaat n 1977 drastisch omhoog "Een bank die alleen geld geeft, geeft me te weinig." "De NMB geeft me er een visie bij die heel wat meerwaard is dan alleen maar geld." Eurometaal: geen munitie geleverd aan Zuid-Afrika Weekblad Ergens in Nederland": een magazijn vol met pistolen Schriftelijk studeren ook subsidiëren" Gereformeerden gaan met IKON praten De NMB denkt met u mee. Probeer 'TET.ir INDERDAG 4 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 to onze parlementsredactie IN HAAO De directie van het ®il-overheidsbedrijf Eurometaal Zaandam heeft gisteren ontkend uld-Afrika ooit munitie te hebben tleverd. Het bedrijf reageerde met sze ontkenning op een beschuldi- mg van het P8P-Kamerlid Van der pek. gedaan ln het debat over bul- inlandse zaken, dat Eurometaal alangs munitie aan Zuld-Afrika ou hebben geleverd. 'olgens Eurometaal-directeur Ver- urg, 15 dit echter beslist onjuist uld Afrika heeft ons nooit ge raagd munitie te leveren, zei hij. >ok minister Van der Stoel zei giste- Beschuldiging ontkend ren niet over aanwijzingen te be schikken dat het bedrijf zaken met Zuld-Afrlka had gedaan. Op aan drang van Van der Spek toonde hij zich echter bereid de zaak te laten onderzoeken. HIJ zal hierover con tact opnemen met de minister van economische zaken die, exportver gunningen voor wapens en munitie moet afgeven. Van der Spek had erop gewezen dat munitieleveranties aan Zuld-Afrlka niet passen ln het standpunt van de Nederlandse regering, dat een wape nembargo tegen Zuld-Afrlka ge rechtvaardigd zou zijn. Tegen de zin van Nederland ln heeft de veilig heidsraad van de Verenigde Naties onlangs Instelling van een wapen embargo tegen Zuld-Afrlka afgewe zen. Van der Stoel zei overigens wel begrip te hebben voor het standpunt van de tegenstemmers ln de veiligheidsraad dat een wapen embargo negatief kan werken op het overleg dat thans gaande is om de problemen ln Rhodeslë en Namibiö op te lossen. TRECHT Het overwicht van de huisartsen bemoeilijkt vaak de samenwerking tussen de «rschillende medewerkers in een gezondheidscentrum. Behalve artsen werken in zo'n centrum naatschappelijke werkers, wijkverpleegsters, en soms ook verloskundigen, fysiotherapeuten en ergelijke. werken. Tot deze conclusies komt het Amsterdamse Instituut voor toege past sociaal-wetenschappelijk on derzoek ITOBA in zijn eindrapport over hoe vijf gezondheidscentra wer ken. Ook de patiénten zien de huis arts kennelijk als de centrale figuur in de hulpverlening. Ze willen het liefst toet hem praten, ook als het et beeld dat de hulsartsen hebben in het maatschappelijk werk en mindere mate van de wijkver- eging, laat ln de praktijk nogal wat wensen over. Opvallend ls, dat de inctie van de huisartsen zelden of ooit ter discussie staat. Hoe het et het hele team gaat, hangt vaak hoge mate af van de manier waar- i de huisartsen onderling samen- [leine meerderheid tegen WD-voorstel an onze parlementsredactie )EN HAAG De posttarieven voor dagbladen en periodieken aan volgend haar drastisch omhoog. Met een minieme meerder- eid verwierp de Tweede Kamer gistermiddag een voorstel van e WD om de door staatssecretaris Van Huiten voorgestelde sxtra tariefsverhoging te matigen. ergisteren staakten de stemmen in Kamer over dit WD-voorsteL listeren waren er 69 stemmen tegen et voorstel, en 65 er voor. Het aantal sgenstemmers was vooral gegroeid mdat de PvdA-fractie zo veel moge- ijk leden had opgetrommeld om de lemming bij te wonen. Deze fractie ADVERTENTIE stemde tegen het voorstel van de WD. samen met PPR. D'66 en een minderheid uit de CDA-fractie. De partij enpóst-tarie ven voor dagbladen komen nu volgend jaar van veertien cent op ,19,4 cent. en voor periodieken van 20,3 op 24,5 cent. De WD-er De Beer had voorge steld die tariefsverhogingen meer dan te halveren, en de enkele miljoe nen guldens die daardoor te kort zouden komen, te halen door de prijs voor stadsgesprekken bij de telefoon van zestien op 16,5 cent te brengen. De Kamer nam wel met alleen de WD tegen een motie aan van de socialist Hartmeijer, waarin wordt gesteld dat de tarieven voor dag- en nieuwsbladen in 1978 niet meer moe gen worden verhoogd dan met de kosten voor levensonderhoud, tenzij er resultaten worden behaald bij overleg tussen de overkoepelende or ganisaties tot deze sector en de mi nisteries van CRM en verkeer en waterstaat. zien Nederland naar de bliksem gaaneen repor tage over ultra-rechtse groeperingen die vrezen dat de volksrepubliek voor de deur staat Namibië: Swapo-leider wijst elk compromis met blank fas cisme van de hand Inter view met "rode" officier Von Meyenfeldt (KMA) Staphorst en poliowat geloven de "zwaren"? Nieuwe aanwinst voor het Rijksmuseum: een beker "vol fratsen en snaeckerijen" Een 44 pagina's dikke boekenbijlage, waarineen interview met het feno meen Rainer Werner Fass- binder Literatuur op school, ofik heb al een boek Machiavelli en de obsessie van de macht Hemmo Drexhage. zaak waarnemer voor auteurs Schilderkunst: Fromen- tin en de meesters van wel eer Muziek: Mahler en Alban Berg in beeld Film: de onsterfelijke Rudolf Valentino Sport: Jan Mulder en de voetbal bijbel. en Tim Krabbé over een stapel nieuwe schaak boeken Bon voor proefabonnement I 5 w«k«n di Tijd voor 5 guldon. adres: I Zonder postzegel zenden aan de Tijd. a Antwoordnummer 6. Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: 12.-.^ ^fcoonoBoateo: tel. 020 - 23 311^| Korting gaat om psychische en sociale pro blemen, aldus het rapport. Maar ook factoren binnen zo'n centrum werken het overwicht van de artsen ln de hand. Zij zijn vaak de initiatiefnemers voor de samenwer king geweest. Ze hebben vaak grote financiële en persoonlijke investe ringen in het ceptrum zitten. Zij ook spreken binnenkomende cliënten als eerste, en zijn dan „toeleveraar" voor 'de overige teamleden. Het overwicht van de artsen kan volgens het rapport belangrijk be perkt worden beperkt wanneer ande re instanties het inititatief tot sa menwerkingsverbanden nemen, zo als de plaatselijke of regionale over heid. Die instanties kunnen dan ook voor de financiering zorgen, zoöat deelnemers aan de samenwerking geen extra investeringen hoeven te doen. Dienstverband Verschillen tussen de medewerkers in rechtspositie, zelfstandigheid, be- sllssingbevoegdheden, ontwikke lingskansen en sociale zekerheden, zouden voor een groot deel kunnen worden overbrugd wanneer ze alle maal in dienstverband zouden wer ken. Op het ogenblik is het zo dat de hulsartsen meestal (samen) een zelfstandige praktijk hebben en dat de andere medewerkers door kruis verenigingen en stichtingen voor maatschappelijk werk aan het ge zondheidscentrum ter beschikking worden gesteld. In die constructie zijn zij aan twee instanties ver antwoording verschuldigd, zowel aan het centrum als aan hun organi satie. De onderzoekers zeggen dat zij, hoe wel ze ln hun rapport sterk de na druk leggen op de gezondheidscen tra, niet de bedoeling hebben om daarmee het bestaan van de een mans huisartspraktijk tot te sluiten. Het lijkt hun trouwens in het alge meen ongewenst, mensen te dwin gen, gebruik te maken van een be paalde vorm van gezondheidszorg. „Het lijkt noch mogelijk noch wen selijk, de hele eerste lijn óm te zetten in gezondheidscentra". Van een verslaggever DEN HAAG Commissaris G. F. de Gooyer van de rijkspoli tie, hoofd van de landelijke vuurwapencentrale, is er niet gerust op: de veertiendaagse actie van deze zomer, waarbij iedereen anoniem een verboden wapen kon inleveren, heeft meer dan duizend vuurwapens opgeleverd, maar hij is er van overtuigd, dat er nog zeker tienduizenden pistolen, revolvers of kogelgeweren in illegaal bewzit zijn. Daarbij komt, dat van degenen die wapens hebben ingeleverd, er zo op het oog ry>g geen tien personen tot de ln ons land bekend staande crimi nele figuren konden worden gere kend. Men kan er dus zeker van zijn, dat de mensen die wapens hebben om ze te gebruiken in de criminali teit, deze niet hebben ingeleverd. Dat kon men ook niet verwachten. Nee, commissaris De Gooyer houdt het er op, dat het merendeel van de Ingeleverde wapens afkomstig was van mensen die een schietijzer of sabel nog hadden tot een erfenis en het wapen „dat toch maar op zolder rondslingerde" nu straffeloos heb ben ingeleverd. Zijn indruk is dat er ook veel wapens bij waren die de mensen tijdens een vakantie in het buitenland hebben gekocht, omdat Je maar nooit weet waar het goed voor is". Verder waren er natuurlijk de oor logsherinneringen: wapens van on dergrondse strijders, die er niet eer der afstand van hebben kunnen doen en natuurlijk ook de wapens die in de streken van ons land waar de geallieerde troepen en de Duitse bezetters elkaar hebben bestreden, volop voor het grijpen lagen. Feit blijft echter, aldus cotamissaris De Gooyer, dat een groot deel van de ingeleverde wapens pas na de twee de wereldoorlog werd gefabriceerd. Ongeveer 95 procent van de wapens was schietklaar. In elk geval kunnen met deze wapens geen nare dingen meer worden totgehaald en om die reden alleen al spreekt men bij de vuurwapencentrale in Den Haag over een succes. Gebleken is, dat van de ingeleverde wapens er geen enkel stond gesig naleerd als zijnde gestolen in Ne derland, België of WestrDtotsland. In een magazijn „ergens in Neder land" hangen de ingeleverde pisto len keurig voorzien van een label aan planken langs een muur. In rekken liggen de grotere vuurwa pens. geweren in allerlei maten en shorten, machinepistolen, zelfs een granaatwerper. Een aantal wapens is opgeborgen in een kluis bij de Centrale Recherche Informatie Dienst in Den Haag. Zij blijven bewaard omdat zij curieus zijn of om bij de instructie van jonge poli tiemensen te gebruiken. Oude wapens Stomme voorwerpen zijn het die daar aan ijzeren haakjes zijn opge hangen. maar als zij konden spre ken, welke verhalen zou men dan te horen krijgen! Commissaris De Gooyer toont een enkelschots re- volvertje: anderhalve eeuw oud. naam van de maker onbekend. Een antiquair had er een lief sommetje voor gegeven. Er hangt een negen millimeter Wal ter-pistool; pracht wapen, vuurt zuiver. De commissa ris wijst op een nauwelijks zichtba re Inscriptie: een adelaartje, een hakenkruisje, s.d. Het wapen was dus oorspronkelijk van een lid van de Sicherheltsdienst, de gevreesde veiligheidsdienst van de nazi's. Dan is er een negen millimeter pis tool, na de oorlog in Canada ge maakt. Wie in militaire dienst is geweest, kent zo'n wapen. Het zwarte metaal is nog dof; er is nooit mee geschoten. Een oud Frans da mespistooltje, nu Ingeleverd, heeft wellicht in „betere" dagen in de kouseband van een wulpse maar wellicht criminele Francaise gezeten. Omgebouwde alarmpistolen, waar mee dus echte patronen niet zonder gevaar voor de schutter kunnen worden afgevuurd, zijn bij tientallen ingeleverd, evenals gas pistolen. Er waren ook nogal wat mensen die bij nader inzien toch niets zagen in een schietballpoipt en het ding hebben Ingeleverd. Een hoopje boksbeugels en andere ap paraten om klappen mee tot te delen, kan niemand boeien. Maar welke geschiedenis zal een kapmes van tegen de de meter lengte ach ter zich hebben. Het gevaarte was gefabriceerd in Tsjecho-Slowakije. Of de siersabel met een fraai ge beeldhouwd handvat? De samoe rai-zwaarden afkomstig tot Japan zullen wel souvenirs zijn geweest van oud-militairen van het voorma lige Koninklijk Nederlandse!)- Indische Leger. Succes Sinds de inleveringsactie en voor het totstandkomen van de nieuwe vuurwapenwet legt de politie meer dan ooit de nadruk op het 'opsporen van illegale wapens. Dat had succes, zegt commissaris De Gooyer. In het gehele derde kwar taal 1976 zijn elfhonderd illegale wapens in beslag genomen, maar alleen in september al bijna vijf honderd stuks. Daarbij kan men stellen dat zeker zestig procent van de in beslag genomen wapens in het bezit van criminelen was. Wat gaat er nu gebeuren met de ingele verde en in beslag genomen wa pens? Commissaris De Gooyer: „de houten onderdelen zoals kolven en handgrepen worden er af gesloopt en het staal gaat als hoogwaardig schroot naar Hoogovens. Verzamelaars van historische wa pens behoeven niet bedroefd te zijn, want bij de ingeleverde wa pens waren nauwelijks interessan te pude exemplaren. Van onze onderwijsredactie ARNHEM De instellingen voor schriftelijk onderwijs vinden dat ook degenen die schriftelijk onder wijs volgen, in aanmerking moeten komen voor een studietoelage. Dit heeft de vereniging, die deze instel lingen verenigt, geschreven aan staatssecretaris Klein ln reactie op diens nota over de studiefinancie ring. In de huidige situatie krijgen de schriftelijk studerenden en de in stellingen geen enkele vorm van subsidie. Dit ln tegenstelling tot an dere vormen van onderwijs aan vol wassenen, zoals het avondonder wijs. De instellingen vinden dat de schriftelijk studerenden hierdoor achtergesteld zijn bij degenen die mondeling onderwijs volgen. „Het is ons niet duidelijk, waarom een onderscheid wordt gemaakt tus sen dagonderwijs en erkend schrif telijk onderwijs", aldus de Instellin gen. „Het schriftelijk onderwijs speelt eveneens een belangrijke rol in het tweede kans-onderwijs, zodat de mogelijkheid tot studiefinancie ring zich ook dient tot te strekken tot degenen die schriftelijk onder wijs volgen en aan de overige voor waarden voldoen". WILHELMINA-FONDS De in september gehouden Amsterdamse collecte voor het Koningin Wilhel- minafonds heeft 15.692,34 opge bracht. Als onderdeel van de actie konden ruim 13.000 verlopen tram kaarten ter verzilvering aan het GVB worden aangeboden. In diezelfde motie wordt ook gesteld dat de kortingsregeling voor dagbladen met een hoog postver- spreidingspercentage al volgend jaar moet worden verruimd. Van Huiten zal deze motie uitvoeren. De Kamer ging akkoord met de over ige PTT-tariefsverhogingen, waaron der de briefport van 55 naar zestig cent op 1 juli volgend Jaar. LUNTEREN De Gereformeerde synode heeft gisteren gereageerd op de emotie die IKON-directeur ds. W. Koole ln een deel van de kerkelijke pers heeft veroorzaakt met zijn uit spraak ln een interview ln de Nieuwe Linie. De IKON-directeur had tegen dit weekblad gezegd: „We hebben een socialistische gezindheid, ongeveer ln de lijn van de PPR en de PvdA." In de Friesche kerkbode en het Ge reformeerd weekblad was hier fel op gereageerd. Gisteren maakte de ge reformeerde synode een extra uurtje vrij om stoom af te blazen. Het Initiatief daartoe was genomen door ds. D.H. Borgers tot Den Ham, die wilde dat de synode aan het IKON-bestuur een duidelijke standpuntbepaling zou vragen. In dien deze standpuntbepaling de sy node niet zou zinnen, zou zij op nieuw moeten beraadslagen over het voortgaan van de gereformeerde Inbreng ln de IKON. Zo heet wilde de synode de soep echter niet op dienen. Ds. L. L. van der Vliet uit Hoogeveen merkte bovendien op dat de synode bet IKON-bestuur niet zomaar op bet matje kan roepen; dat moet vla de deputatea Mver. C. J. Dlemer- van Each merkte op dat zij het vreemd vindt dat de synode zo di rect reageert als een keertje het woordje socialistisch valt. Zou de snynode ook als een stier op een rode lap hebben gereageerd als ds. Koole gezegd had dat hij zich tot het liberalisme aangetrokken voelt?" Dr. H. B. Weljland vond dat ook een liefdesverklaring aan de WD niet had gekund. Ook dan zou de synode hebben gereageerd, meende hij. De synode besloot tenslotte de door de gereformeerde kerken benoemde bestuursleden een gesprek met ds. Koole te laten hebben en daarover later te rapporteren. ADVERTENTIE Ik heb een bank altijd alleen als financier gezien. Ook deze keer stapte ik puur voor geld bij 'n bank binnen om m'n verbouwing te laten financieren. Maar die man van de NMB bleek m'n branche goed te kennen. Na bestudering van mijn plannen, vroeg hij zich af of mijn huidige vestigingssituatie die verbouwings- kosten wel waard was. Hij rekende me voor dat ik met een iets grotere investering in een nieuw pand met een betere indeling en met meer m'een veel hogere omzet kon realiseren. Hij maakte me er bovendien op attent dat er teveel geld vastzat in m'n debiteurenbestand en hoe ik dat icon veranderen. Dit gesprek was de aanleiding voor mijn tweede vestiging. De oude vestiging is gebleven zoals hij was. In de nieuwe zet ik inmiddels tweemaal zoveel om als in de oude. Dat was me met een verbouwing alleen nooit gelukt. Ik denk zelfs al aan een derde zaak. In gezamenlijk overleg met de NMB werd een aflossingsschema vastgesteld, waaraan ik op redelijke wijze kan voldoen, vooral gezien de toenemende rentabiliteit. Nu zie ik m'n bank behalve als financier ook als adviseur die kreatieve oplossingen helpt vinden voor de problemen van zijn klanten.Voor mij is de NMB zó'n bank. Praat ook NEDERLANDSCHE eens met de NMB. MlDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13