Elke gemeente moet een rampenplan opstellen Regering moet voorlopig standpunt innemen over project met kernenergie Vijf miljoen meer voor fietspaden gaan ten koste van wegenaanleg Voorstel in voorontwerp van wet Provincie kan gezamenlijk plan voorschrijven Tweede Kamer dringt aan op debat Reizende museum-tentoonstelling Westerterp verandert begroting Eerste concert VU-kamerkoor Ook bij RPS rente omlaag Vakbonden steunen actie pompbedienden FAMILIEBERICHTEN WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 Van bnze parlementsredactie Den Haag - Elke Nederlandse gemeente moet een rampenplan gaan opstellen. In dit rampenplan moet duidelijk aangegeven zijn welke maatregelen er voor een doelmatige bestrijding van een milieu- ol natuurramp direct genomen kunnen worden en in samenwerking met wie. Ook moet het plan een overzicht geven van het personeel en het materiaal dat beschikbaar is Een op schrift gestelde inventarisatie van aanwezige gevaren is echter niet verplicht Dit Is de strekking van het vooront werp van wet „rampenplannen", dat minister De Gaay Fortman (binnen landse zaken) heeft opgesteld Het is de minister bekend, dat een aantal gemeenten reeds een ram penplan heelt. Met het wetsontwerp wil hl) dit ook In andere gemeenten bevorderen. Dat Is temeer noodzake lijk omdat de laatste Jaren de geva ren voor de samenleving ten gevolge van de sterk toegenomen Industriali satie. en het vervoer van bepaalde stoffen niet onaanzienlijk gegroeid zijn, aldus de memorie van toelich ting. Als daarbij ondanks de preven- tie een ramp werkelijkheid wordt, moet er snel opgetreden kunnen worden. Dat de taak voor een rampenplan primair bij de gemeenten ligt, komt volgens de toelichting doordat de gemeenten beschikken over de beste Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat de regering zo snel mogelijk een voorlopig standpunt inneemt over het wel of niet meewerken aan een grote uitbreiding van de ultra-centrifuge- fabrieken voor verrijkt uranium in Almelo. Direct daarna willen de fracties een plenair debat over de fabrieksuitbreiding. Deze procedure is gisteren vastge steld door de Kamercommissies voor economische zaken, buitenlandse zaken en kernenergie In het voorstel van de commissies wordt er de nadruk op gelegd dat het standpunt van de regering een voor lopig karakter dient te hebben, waardoor in het overleg met de Ka mer niet al te moeilijk wijzigingen kunnen worden aangebracht De uitbreiding van de ultra-centrifuge fabriek wordt zo omzichtig behan deld omdat kern-energieprojecten tn het algemeen in de Kamer gevoelig liggen. Contract De fabriek in Almelo, die nu vijfhon derd mensen werk geeft, werd tn 1971 gesticht Op basts van een contract tussen Engeland. West- Duitsland en Nederland Op basis van dat zelfde contract wordt nu over de uitbreiding gesproken. West- Duitsland en Engeland hebben daar over al posiUef beslist, en van Neder land wordt op korte termijn ook een standpunt verwacht. West- Duitsland heeft Nederland al onder druk gezet met de mededeling dat bij weigering van verdere Neder landse deelneming, West-Duitsland op eigen grondgebied een fabriek zal bouwen. Eventuele uitbreiding van de fabriek vergt van de Nederlandse overheid de garantstelling voor een investe ring van 700 miljoen gulden. Het aantal arbeidsplaatsen in Almelo zal direct met duizend toenemen, tot 2500 in de verre toekomst. kennis van de plaatselijke omstan digheden. Bovendien draagt het gemeentebe stuur volgens de wet de eerste ver antwoordelijkheid bij het bestrijden van een lokale ramp. Vandaar ook dat rampenplannen bij gemeente raadsbesluit vastgesteld moeten worden. Voorts stelt het vooront- werp dat zo'n rampenplan openbaar is. Iedere burger moet er op het ge meentehuis kennis van kunnen nemen. Gedeputeerde staten controleren het plan en geven zonodig aanwijzin gen die opgevolgd moeten worden. Het rampenplan kan door de burge meester, eventueel in opdracht van de commissaris van de koningin in werking worden gesteld. In speciale gevallen, bijvoorbeeld wanneer en kele gemeenten In de omgeving van een grote chemische industrie reke ning moeten houden met een heel specifieke ramp. kunnen de gedepu teerde staten die gemeenten tot het opstellen van een gezamenlijk plan verplichten. Opvallend is, dat het voorontwerp een op schrift gestelde inventarisatie van mogelijke gevaren met een zoge naamde risico-analyse niet verplicht stelt. Toch wordt zulks In de memo rie van toelichting aanbevolen. Wel kan met recht worden gesteld, aldus de memorie van toelichting, dat een rampenplan dat gebaseerd is op eni- gerlëi vorm van gevaren- inventarisatie een slag in de lucht is, maar men kan toch nooit beschik ken over alle gegevens Bovendien is een berekening en afweging van de wel bekende gevaren een ingewik kelde en tijdrovende zaak en zijn de deskundigen daarvoor schaars Advies Het voorontwerp Is voor advies toe gezonden aan een aantal ministeries, aan de provincies en aan de vereni ging van nederlandse gemeenten. Het is de bedoeling dat deze instan ties zich er nog voor het eind van dit jaar over uitspreken. Te zijner tijd zal een eenmaal aangenomen wet rampenplannen nog gevolgd worden door een of meer wetten, waarin de bevoegdheden van verschillende au toriteiten bij rampenbestrijding na der wordt geregeld. UTRECHT Het ministerie van CRM heeft een reizende tentoonstelling georganiseerd over de Nederlandse musea. De tentoonstelling, die ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Museum Vereniging is ingericht, is ondergebracht in treinstellen die door Nederland reizen en daarbij onder meer gestationeerd zullen worden in Groningen, Zwolle, Nijmegen, Maastricht en Bergen op Zoom. De toepasselijke titel van de tentoonstelling is: Met het museum de baan op. Op de foto een kijkje in een van de spoorwegwagons. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Westerterp heeft gisteren in de Kamer de begroting voor het rijkswegenfonds zodanig veranderd dat er volgend jaar vijf miljoen gulden meer wordt uitgegeven voor de aanleg van fietspaden ten koste van de aanleg van rijkswegen. De minister deed dat vlak voordat de Kamer wilde overgaan tot de eindstemming over zijn begroting. De eindstemming werd uitgesteld tot vanmiddag, omdat de VVD-er Koning tijd vroeg om een formeel wijzigingsvoorstel te maken, waar door het oude wetsontwerp voor de begroting weer zou worden hersteld Westerterp kwam met de wijziging in zijn begroting volledig tegemoet aan de wens van de CDA-fracties. verwoord door de KVP-er-Cornelis- sen, dat er voigena jaar meer geld moet zijn voor fietsvoorzieningen. Tegemoetkoming Van de vijf miljoen gulden die wordt beknot op het rijkswegenfonds, wil Westerterp er vier miljoen verkrijgen door te besparen op alle nieuw te bouwen rijkswegen. Het laatste mil joen denkt hij te verkrijgen door de werkzaamheden aan rijksweg 19 tus sen Schiedam en Delft, voor zover deze door het recreatiegebied Mid den-Delfland loopt, stil te leggen. Daarmee komt hij deels tegemoet aan een in de Kamer aangenomen motie dat het tracé van deze rijksweg opnieuw moet worden be keken omdat het Midden-Delfland op een ongelukkige manier dwars door midden snijdt. Voor rijksweg negentien, die in '81 klaar zou moeten zijn. staan voor volgend jaar vijf miljoen gulden op de begroting. De overgebleven vier miljoen denkt Westerterp te beste den aan de voorbereidingen voor de aanleg van het deel van de weg tus sen Delft en Rijswijk, waarmee de minister naar gisteren bleek gewoon door wil gaan. TROUW/KWARTET 8 AMSTERDAM Het nieuw gefor meerde VU-kamerkoor geeft op zon dagmiddag 7 november om 14.30 uur in de Waalse Kerk te Amster dam zijn eerste concert. Het programma vermeldt een eerste concertante uitvoering van de Missa pro Amantibus van de dirigent Sam ten Velden. Verder worden uitge voerd werken van o.m. Lasso, Dow- land, Arbo en Attaignant. Medewer king verleent de organist Leo van Doeselaar. AMSTERDAM Ook de Rijkspostspaarbank verlaagt de rente op een aantal spaarvormen met een half procent en wel met ingang van 5 november. Op beleggingsbewijzen (3 jaar vast) bedraagt de rentevergoeding met in gang van genoemde datum 77< (was 8'A) pet, idem 4 jaar vast 87, (870 pet en idem 5 jaar vast 87, (9) pet. Voor spaardeposito's wordt de rente als volgt: 2 jaar vast 7 pet (geen voorgaand percentage; dit is nl. een nieuw spaardeposito), 3 jaar vast 8 (87.-) pet, 4 jaar vast 87, (9) pet, 5 jaar vast 87. (970 pet en 6 jaar vast 9 (970 pet. De rente op reeds bestaande beleg gingsbewijzen en spaardeposito's blijft onveranderd, evenals op de andere door de RPS gehanteerde spaarvormen, w.o. het spaar bankboekje. Gezien de verdere daling van de kapitaalmarktrente heeft de Rijkspostspaarbank voorts beslo ten de hypotheekrente opnieuw met een kwart procent te verlagen. Het percentage voor een normale hypo theek wordt 9,25 en voor een tophy- potheek 9,5. EINDHOVEN De industriebon den NKV en NW steunen de actie van Eindhovense benzinepompbe dienden om de veiligheid in dit be roep te vergroten. Dit heeft de heer H Janssen, een van de initiatiefne mers van het actiecomité van pompbedienden meegedeeld na af loop van een gesprek met vertegen woordigers van de vakbonden. Het actiecomité werd onlangs in het le ven geroepen na de moord op de Eindhovense pompbediende Wim de Groot. Op zaterdag 13 november zullen de pompbedienden in de agglomeratie Eindhoven door het actiecomité op een vergadering bijeengeroepen worden. Bij die gelegenheid zal een program van eisen worden opge steld. kunnen van maandag tol en mei vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Allen die ons bij ons 50-jarig huwelijksfeest hebben verrast met hun gelukwensen, bloemen en cadeaus bren gen wij hiermee onze hartelijke dank. t Was overweldigend! B. Rijzebol G. Rijzebol-Wiersema Dwarsweg 24 U ithuizer meedc n. Heden behaagde het de Heere van ons weg le nemen in den hope des eeuwigen levens onze zeer geliefde en zorgzame Vader. Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Jan Johannes Verweij sinds 7 Juni 1973 weduwnaar van Fijtje van Maanen op de leeftijd van ruim 77 jaar Nieuwersluis- M. Zaal Verweij C Zaal Vinkeveen J Verweij Wa verveen W S. Winkel-Verweij J F Winkel A. J Verweij H G. Verwetj.de Graaf Driemond: M. C. Bakhuisen-Verweij G S. Bakhuisen klein- en achterkleinkinderen Vinkeveen, 2 november 1976 Herenweg 222 De begrafenis zal D V. plaatshebben vrijdag 5 november a s te 13 uur op de Ned. Herv Be graafplaats te Vinkeveen. Gelegenheid tot condo leren: Herenweg 222 op aanstaande woensdag na 19.30 uur. en donderdag van 14-16 uur en ook 's avonds na 19.30 uur. en na de begrafenis in het Hervormd Verenigingsgebouw Geen bloemen De Heer nam voor ons geheel onverwacht tot Zich in Zijn heerlijkheid onze lieve zeer zorgzame Man, Vader. Zoon. Broer en Zwager Harm Aten op de leeftijd van 63 jaar De Meern: K. G. Aten-Vuurens van Es Amsterdam: Chris Amsterdam: Henk-Gail Utrecht: Harry Harderwijk: Ineke en Frank Verdere familie De Meern. 2 november 1976 Rijksstraatweg 38 De rouwdienst wordt gehouden zaterdag 6 no vember om 11 uur in de Gereformeerde Kerk. Woerdlaan 14 te Dc Meern. Aansluitend vindt de teraardebestelling plaats op de begraafplaats van de Hervormde Gemeente te De Meern. Na de teraardebestelling is er gelegenheid tot condoleren in de ..Ellevoet" achter de Gerefor meerde Kerk. Liever geen bezoek aan huis. Heden is van ons heengegaan in volle rust en vrede, mijn zorgzame Man. onze Vader en Opa Hendrik van Blade! op de leeftijd van 76 jaar Al It aller naam J van Bladcl-van der Sleet S^ssenhcim. 2 november 1976 Bealnxstraat 12 De rouwdienst is bepaald op vrijdag 5 november a.s 2.00 uur n.m. in het rouweenlrum ..Vliem", Jacoba van Beierenlaan 4. Sassenheim. waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de be graafplaats van de Hervormde kerk te Sassen- heim plm 2.45 uur n m Gelegenheid tot condoleren donderdagavond a.s. van 7 JO-6 30 uur in voornoemd rouwcentrum Geen bloemen. Plotseling nam de Here tot Zich onze jongste Broer en Zwager Harm Aten Noord wijk. drs Alb. Aten W. H Aten-Postema Putten: J. Aten J. Aten-Fossen Woerden C. Pars-Vuurens van Es Woerden: A Slager A. M Slager-Vuurens van Es Smilde: W Los B W Los-Vuurens van Es 2 november 1976 Ps. 84-1 (oude btr.) Voor ons nog onverwacht nam God tot Zich in zijn heerlijkheid mijn geliefde Vrouw onze lieve Moe der. Schoonmoeder, Groot- en Overgrootmoeder Jacoba Martina Rabouw-Bienefelt Zij werd bijna 93 jaar. C. H. R Rabouw J C Leeuwe-Rabouw L M Lor uwe klein- en achterkleinkinderen Haamstede. 1 november 1976 Kloosterweg 36 „De Berk- Geen bezoek geen bloemen De begrafenis zal plaatshebben op vrijdag 5 no vember 1976 te 14 45 uur op de Algemene Be graafplaats te Haamstede Voorafgaande is er een rouwdienst in de Geref. kerk. Deze dienst vangt aan om 14.00 uur en wordt geleid door ds J Eikelboom Na de teraardebestelling is er gelegen heid tot condoleren In de recreatiezaal van ge noemde kerk God nam tot Zich onze lieve Moeder en Groot moeder Maatje Maria Vasmel-van Aartsen weduwe van Hendrik Vasmel op de leeftijd van 76 jaar. 't Horde: G. F. Vasmel J. G. Vasmel-van Gelder Henk, Truus, Marja. Muiden: J. J. Vasmel L. Vasmel-Kaarsemaker Henk, Wies. Marieke, Tineke Monnickendam: H. Vasmel M. C. Vasmel-Reuse Jan, Rob, Maike Purmerend, 1 november 1976. Verpleeghuis „Overwhere", Prof. P. J. Oudlaan 1. Correspondentie-adres Eperweg 86a. 't Harde. De begrafenis zal plaats vinden op donderdag 4 november om 13.00 uur op de begraafplaats „Zorgvlied" aan de Amsteldijk te Amsterdam. Vooraf zal er een korte dienst gehouden worden in de Geref Kerk te Edam om 11.30 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren op de begraafplaats. Gen bloemen „fk zal raadgeven, mijn oog zal op U zijn Psalm 32 Tot onze diepe droefheid heeft de Here tot Zich genomen Zijn moegestreden kind. mijn lieve Man, onze lieve Vader, Groot- en Overgrootvader Pietcr Frans Jansen echtgenoot van A Jansen in de ouderdom van 78 jaar Nieuw Vennep A Jansen-Jansen Zevenaar: Klaas en Map Noordwijk aan Zee Arie en Polla Heiloo: Frans en Freddy Alphen a.d. Rijn Janna Hoofddorp: Tnjnie en Meindert Nieuw Vennep: Riet en Leen Australië: Piet en Nel Hoofddorp: Corrie Naarden: Joke en Jan Nieuw Vennep Time en Bram klein- en achterkleinkinderen Nieuw Vennep. 1 november 1976 Kalfslagernng 123 Vader is opgebaard in de aula van Huize.Wester- kim". ZaaU-rsstraal 1. Nieuw Vennep. Gelegen heid tot condoleren aldaar op donderdag a s van 19 30 20 30 uur De rouwdienst zal gehouden worden op vrijdag 5 november om 13 30 uur m de Geref. Kerk te Nieuw Vennep, waarna de teraardebestelling op de algemene begraafplaats te Nieuw Vennep zal plaatsvinden Liever geen bloemen Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat God ons in haar geschonken heeft, berichten wij u dat van ons is heengegaan, onze lieve Moeder en Oma Johanna Visser sinds 24 maart 1961 weduwe van Anthonie Zoutewelle op de leeftijd van 79 jaar. De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt'niets. Doorn: A. Broekhuizen-Zoutewelle J. W. Broekhuizen Eddy Ton Lex Roland Zeist: W. Zoutewelle H. W. Zoutcwelle-Poll Tom Peter Hans Rob Annelies Utrecht: G. Zoutewelle Driebergen-R.. 2 november 1976 Beukenhorst, flat 17. Correspondentie-adres Tussen de Dennen 4 te Zeist. De overledene is opgebaard in de rouwkamer Jufferstraat 1 te Zeist. Gelegenheid tot condole ren aldaar op donderdag 4 november a.s. van 19 00 uur-20.00 uur. De begrafenis zal plaats hebben te Gorinchem op de Algemene Begraafplaats, vrijdag 5 november a.s. om 12.00 uur. Hieraan voorafgaande zal om 11.00 uur een rouw dienst gehouden worden in gebouw „de Heul" aan de Nieuwe Hoven te Gorinchem. De Heer heeft heden Thuis gehaald onze geliefde Vader. Groot- en Overgrootvader Willem van Halem weduwnaar van Geertje Verboom in de ouderdom van bijna 89 jaar. Ik ben verlost. God heeft mi) welgedaan. Gouda W. van Halem F. van Halem-Brunng Boskoop: J. van Halem E. van Halem-Bos Alblasserdam: A. van Halem A. van Halem-Bakker Alblasserdam: J. G. van Halem M. van Halem-de Waard Rotterdam: G. van Halem G. van Halem-Dekker Alblasserdam: M. B. Schenk-van Halem P. Schenk Alblasserdam: A. van Halem Klein- en achterkleinkinderen Alblasserdam. 1 november 1976 West-Kinderdijk 203 De dienst van Woord en Gebed zal worden gehou den in een der zalen van „De Haven". Ieplaan, vrijdag 5 november aanvang 13 15 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden ca 14.00 uur op de begraafplaats te Alblasserdam „Zonder kruis geen overwinning" Heden is na een smartelijk lijden van mij heenge gaan. mijn lieve zorgzame man Derk Jan de Weert *7 maart 1914 11 november 1976 Danken, danken moeten wij, voor Zijn gena, Zijn liefde ook voor mij, voor eeuwig zijn wij vrij. D. J de W J. M. de Weert-van Houtum Arnhem. Stationsplein 24-1C Geen bezoek aan huis en geen toespraken. De overledene is opgebaard in de aula van het Ge meente Ziekenhuis te Arnhem. Aldaar geen be zoek. De rouwdienst wordt gehouden vrijdag 5 november a.s. om 13.30 uur in de Ned. Hervormde kerk „Ouwe Jan" aan de Kerkstraat te Velp, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden om 14.30 uur op de Algemene begraafplaats „Hei- derust" te Rheden. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebestelling in Restaurant ..de Wild- wal" aan de Schietbergseweg z8 te Rheden. Heden ging plotseling van ons heen mijn zoon en onze neef A. C. F. van der Does Majoor bij de Koninklijke Luchtmacht oud 49 jaar Dortherweg 37 Epse (Ov.) W. van der Does-Kranendonk M. H. Hofstede-Kranendonk J. Kranendonk Scheveningen, Pinkstraat 615 Na een geduldig gedra gen lijden ging in vol ver trouwen. op de leeftijd van 73 jaar, heen mijn innig geliefde zorgzame Man. onze lieve Vader en Grootvader, mijn lieve Pleegbroer Jan Stulp gepensioneerd hoofd der Chr. school te Hoogezand-Sappemeer Dokkum, 2 nov. 1976 Schoolekster 1 Mijn genade is u genoeg. L. Stulp-Spoelstra Wagcningen: J. Nieuwhof-Stulp M. Nieuwhof lede, Jan. Jelmer. Sander Leeuwarden: G. Stulp E. A. Stulp-van Delden Jan. Louwina. Ytje Harderwijk: M. Izséczky Liever thuis geen bezoek, geen bloemen. De rouwdienst wordt ge houden te Rmsumageest op vrijdag 5 november om 14.30 uur in de Geref- kerk, waarna de begra fenis zal plaatsvinden. Na de begrafenis gele genheid te condoleren in ..De Beyert".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8