„Je kunt er niet eens bij breien' dichtbij Commentaar Géén kiesdrempel Na 20 jaar Veel religieuze radio- en tv-programma's moeilijk te volgen Starfighter stort neer: piloot kan zich redden Ontkoppeling in omroepwereld SfechédïvvuMzrk vSn tf]\éwV^nVoorn^? pak nu automatisch „trouw" lachen ruilen straatbomen het weer N ovemberflodders Personencontrole op Schiphol nu geautomatiseerd «WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 I Nog voordat het initiatief- j wetsontwerp van de KVP-ers Van der Sanden en Andriessen bij de Tweede Kamer in behandeling komt, weten professionele neuzen- t tellers al te melden dat het met een niet eens zo geringe meerderheid zal worden verworpen. Wij kunnen daar niet over treuren. Het initiatiefvoorstel is niet erg sympathiek. Het maakt om te be- 1 ginnen al een nare indruk naar buiten toe wanneer grote partijen zichzelf op kosten van de kleinste proberen te verrijken. Bij dit soci aal-psychologische bezwaar voegt zich het materieel nog zwaarder wegende feit dat een drempel van twee procent drie Kamerzetels een onmiskenbare inbreuk bete kent op de afspiegeling van het scala van politieke stromingen en strominkjes die de Tweede Kamer te zien geeft. Deze bedenkingen zouden met eni ge pijn wel te overkomen zijn wan neer daarmee andere, hogere be- langen zouden zijn gediend. Maar die belangen zijn in geen velden of wegen te bekennen. Als voornaamste argument voor de invoering van de kiesdrempel geldt dat het optreden van de kleine par tijtjes zo tijdrovend zou zijn dat de voortgang van het echte" of „se rieuze" parlementaire werk erdoor zou worden belemmerd. Voorzover er in dit argument een verwijt aan het adres van de kleine fracties schuilgaat is het wel zeer on rechtvaardig. De woordvoerders van partijen als SGP, GPV en PSP houden wat hun spreektijden be treft nu juist angstvallig maat tij dens de debatten van de Kamer. Wat dat betreft zijn zij een voor beeld voor die Kamerleden uit de kring van de KVP die er een eer in lijken te stellen, hun toespraken zo lang en saai mogelijk uit te spinnen en dan nog onverstaanbaar uit te spreken ook. Men kan er zeker van zijn dat de grote fracties wal raad zullen weten met de spreektijd die door het verdwijnen van de kleine fracties zou vrijkomen: de bijdra gen aan de Kamerdebatten zullen nog breedvoeriger, specialistischei en wolliger worden. De kleine fracties in de Kamer- functioneren vaak als een soort stoorzender op de golflengte van de grote. Kleine groepjes die hun be ginselen strikt en scherp hebben geformuleerd en van daarujt een krachtige overtuiging uitdragen, brengen de grote partijen dikwijls in een ongemakkelijke situatie. De grote partijen zijn van zulke getui genissen echter niet af wanneer zij het parlementaire kanaal ervoor kunstmatig afsluiten. Zodra dat zou gebeuren, zou het extremisme op de duur binnen de partijen zelf de kop opsteken om daar de variatie van standpunten te komen uitbrei den en zo de grijsheid, de onduide lijkheid van de grote partijen te bevorderen. De conclusie moet luiden dat invoe ring van de kiesdrempel geen enkel klemmend probleem oplost, maar daarentegen wel nieuwe schept. Het is morgen twintig jaar geleden dat de Sowjet-tanks een eind maak ten aan de vrijheidsbeweging, die de onafhankelijkheid van Honga rije ten opzichte van de Sowjet- Unie bleek te hebben verwezen lijkt. In al die jaren hebben de Hongaren hun best gedaan deze donkere periode in zijn geschiede nis te vergeten, ten negeren, of er een verklaring achteraf voor te ge ven. Dat blijkt ook nu nog niet eenvoudig te zijn. De Hongaren onder de dertig jaar, die de meerderheid van de bevol king uitmaken, hebben er uiteraard minder moeite mee dan degenen die de adembenemende gebeurte nissen in de herfst van 1956 hebben meegemaakt. Zij moesten toezien dat de Sowjet-Unie uit louter poli tiek zelfbehoud (en pas daarna uit strategeische overwegingen) met bruut geweld een eind maakte aan hun vrijheidsstreven. De bevolking van Hongarije heeft het betrekkelijk goed. Het goulasj- communisme van partijleider Janos Kadar, dat het gemis aan politieke vrijheid moest compenseren, heeft' dat mogelijk gemaakt. En anders dan in Tsjechoslowakije wordt het de Hongaren niet meer aangere kend. dat zij in 1956 de „verkeerde kant" hebben gekozen. Een feit blijft echter dat de aanwe zigheid van Sowjet-troepen hoe zeer ook aan het gezicht onttrokken de Hongaren er voortdurend aan herinnert, dat zij zich geen enkele illusies moeten maken over wat zij verstaan onder onafhankelijkheid en vrijheid. En dat terwijl de Sow jet-Unie buiten haar eigen machtsgebied alle onafhankelijk heids- en vrijheidsbewegingen steunt. De Sowjet-overheersing in Honga- Onlangs zijn de resultaten gepubliceerd van een onderzoek naar het aanbod van radio en televisie op het gebied van religieus en sociaal-maatschappelijk belangrijke programma's. Dat onderzoek werd opgezet door de Persdienst van het bisdom Breda. Het is de zoveelste fase in een activiteit die een aantal jaren omvat; eigenlijk al sinds het Vaticaans en het Pastoraal Concilie, toen in de rooms-katholieke kerk het gesprek over de eigen plaats van de massamedia binnen de verkondi ging op gang is gekomen. Aan het onderzoek namen dertig personen deel uit Zeeland en West- Brabant, het grondgebied van het bisdom Breda. Ze waren allen rooms- katholiek en naar men moet aanne men zelfs van het trouwe soort. Dat valt af te leiden uit de selectie van deze dertig (enkele pastoors, oud deelnemers aan cursussen voor pas torale toerusting, leden van bera den). Bij elkaar gaven ze wel een doorsnee van de katholieken in dit bisdom: priesters en leken, ouderen en jongeren, huisvrouwen en werknemers, gezonden en zieken de den mee. De vraag die hun werd gesteld was: luister of kijk een of meer delen van een bepaalde dag en noteer alles wat op het gebied van religieuze pro gramma's wordt geboden. Doe dat vier weken lang (de maand februari 1976) en stuur de rapporten in opdat daarna alles zo goed mogelijk kan worden gerangschikt. Hoewel de deelnemers tevoren een uitvoerige handleiding ontvingen, werd hun te vens gevraagd na de eerste week een verslagje in te zenden zodat er even tueel kon worden bijgestuurd. Geen losse flodders Zo'n idee komt op een gegeven ogenblik op tafel en wordt dan wat gemakkelijk-spontaan opgenomen. In werkelijkheid vergde het hele pro ject veel meer aandacht en tijd dan was voorzien. Daarom heeft de uit werking wat op zich laten wachten, maar het leek verstandiger een rede lijk stuk te presenteren dan wat los se flodders. Het resultaat dat overigens geen pretenties heeft is er nu en het heeft flinke aandacht gekregen, vooral ook van de omroepen. Toch laat me dat laatste vrij koud. Het is plezierig dat omroepen zich aan de hand van een overzicht bezinnen op datgene wat religieus of sociaal be langrijk wordt geacht, maar al te veel zullen ze zich er toch niet van kunnen aantrekken. Dergelijke programma's zijn per se geen publiektrekkers en daar kan zelfs de meest christelijke A-omroep niet langs. Bovendien vind ik het veel belangrijker dat het totale aan bod van een beginselomroep (de Va- ra inbegrepen) getuigt van een be paald ideaal. Ik denk dat daarin eer der de identiteit tot uiting komt dan in een afwisseling van kerkdiensten en platsvloers amusement, om het eens heel plastisch te zeggen. Dat de NCRV uit het onderzoek zo nadrukkelijk naar voren kwam is wat dit betreft niet zo opvallend. Enkele meningen van deelnemers: „Als je de NCRV opzet weet je altijd dat het beschaafd blijft." En: „De programma's van de NCRV hebben iets eigens. Net als de VPRO en de EO zijn ze herkenbaar." Eigenlijk doel Eigenlijk doel van dit onderzoek was: de pastores en al degenen die verder actief in de kerk bezig zijn eens te attenderen op het vele dat televisie en vooral radio te bieden hebben. Er zitten aan het aanbod van omroepen twee kanten als het LEEUWARDEN Boven de Wad denzee is gistermiddag een Star fighter van de Koninklijke Luchtmacht verongelukt. De vlie ger. de 24-jarige eerste luitenant B. J. M. Duiveman uit het Brabantse Uden, kon zich met zijn schietstoel in veiligheid stellen. Hij werd door een helikopter van de luchtmacht opgepikt en naar de vliegbasis Leeu warden gebracht. Het vliegtuig is tien kilometer ten oosten van Texel terecht gekomen. rije blijft een grove schending van het internationale recht, met name van de afspraken die de gealliseer- den aan het eind van de Tweede WSereldoorlog hebben gemaakt. Deze stelden slechts vast dat de landen van Oost-Europa i,feitelijk" (de facto), maar daarom nog niet „wettig" (de jure) tot de in vloedssfeer van de Sowjet-Unie zouden behoren. Ook is de houding van Moskou tegenover Hongarije en de andere Oosteuropese landen in strijd met letter en geest van het slotdocument van Helsinki, dat vorig jaar eve neens door de Sowjet-Unie plechtig werd ondertekend. Hieraan zal niets veranderen, zo lang men in Moskou van mening blijft dsat elk vrijheidsstreven in Oost-Europa zo nodig met geweld moet worden onderdrukt (zoals in 1968 nog in Tsjechoslowakije) om te voorkomen dat het zich als een besmettelijke ziekte ook over de Sowjet-Unie uitbreidt. om de pastoraal gaat. Het eerste is dat pastores dikwijls in contact ko men met gewone mensen, voor wie vooral televisie een onmisbare bron van ontspanning is. Ze zijn verzot op André van Duin. voetbal en de gebroeders Hammond en willen daarover praten. De pastor, die op het moment van uitzending meestal iets anders (beters in zijn ogen) te doen heeft, mist dat soort programma's altijd, tenzij misschien een wedstrijd om de Europa-Cup, want dan vindt hij toch overal de deur gesloten. Zijn leef- en dus ook kijkpatroon is anders. Dat betekent wel dat hij een stuk raakvlak met zijn kudde ontbeert. Omroepblad Op deze kant is het onderzoek van het bisdom Breda niet ingegaan; het is een verschijnsel van totaal afwij kende aard, dat eerder door een so cioloog moet worden bestudeerd en zeker niet zomaar valt te inventari seren. Wel hebben we ons bezig ge houden met het tweede aspect: al datgene wat radio en televisie bie den en wat dienstig kan zijn voor de informatie of bijstudie van de pasto res. Daar wordt, zo heb ik gemerkt, veel te weinig gebruik van gemaakt. Ook tnet inachtneming van de afwij kende dagindeling van priesters (het geldt allemaal overigens nagenoeg ook voor predikanten) valt er toch heel wat te beluisteren of te zien. Maar dan moet, zoals uit het onder werp met nadruk naar voren kwam, gericht worden gekeken of geluis terd. Dat betekent dat een om roepblad onontbeerlijk is en dat er tijdig in moet worden aangestreept. Enkele medewerkers aan het onder zoek meenden trouwens dat de gidsredacties ernaar moeten streven hun toelichtingen uitvoeriger te maken. Als ik toch over de plaats van het omroepblad spreek: een deel neemster kwam met een interessan te suggestie. Zij merkte dat de IKON teksten van een meditatiedienst be schikbaar stelde en vroeg zich af: kunnen met name KRO- en NCRV- gids zulke dingen nu niet melden en ook die van elkaar? Prominenten In het totaal onderzoek van alle om roepen tezamen blijkt de NCRV naar voren te springen als het om radio gaat, terwijl IKON bij de televisie er prominent uitkomt. Liefst tien NCRV-radioprogramma's worden genoemd, van „Onder de hoogtezon" het pastoraal-muzikaal bezoek aan zieken tot „Den Haag deze week" omdat in het laatste program ma de aandacht meer uitgaat naar het sociaal-maatschappelijke dan naar het politieke. Van de IKON- radio wordt gezegd: „Je kunt goed merken dat men krap in z'n tijd zit. Daardoor wordt er niet geleuterd". Ook de NOS („Meer over minder"), AVRO (met Inbegrip van „De Groen teman" da's ook belangrijk"), VPRO en TROS worden enkele malen vermeld. De KRO komt er op het eerste oog wat minder nadrukkelijk uit, maar wie de serie programma's beziet die genoemd zijn en ook de waardering eruit proeft, merkt dat het nogal meevalt. Bovendien stelt het rap port. dat de deelnemers aan het on derzoek kennelijk gewend zijn aan het KRO-pakket en dat dus juist de rest er voor hen uitsprong. Van de EO wordt gezegd dat de program ma's slechts dienstig zijn voor een bepaalde groep gelovigen: „Overal wordt de bijbel bijgehaald. Dat doen wij te weinig, maar je kunt ook over drijven." Twee zendgemachtigden zullen niet verwacht hebben, dat ze in het on derzoek werden opgenomen. Dat is de VARA met z'n „Rooie Haan", waar na de eerste week meer waarde ring voor bestond dan nadat de maand als geheel was beluisterd, doch: „Had katholiek Nederland maar zoiets". En het Humanistisch verbond kreeg de opmerking mee dat het terzake van de theologische opvattingen der rooms-katholieke kerk heeft stilgestaan en dat van katholieke kant nodig iets gedaan André van Duin moet worden om het verbond bij de tijd te brengen. André van Duin Ik kon toch nog even op André van Duin. De man is nu eenmaal niet van het scherm te branden. Zijn succes zit er voor een belangrijk deel in dat hij voorspelbaar komisch is. dat hij een beperkte woordenschat bezigt en dat zijn bekkentrekkerij ook de grootste nurks wel eens geïrriteerd doet lachen. Geen poespas, geen hoofdbrekens, geen diepgang, recht toe. recht-aan. Religieuze program ma's kunnen moeilijk op die toer gaan en dat is maar gelukkig ook. Maar het rapport van het bisdom Breda zegt wel dat veel programma's zo moeilijk te volgen zijn, dat het allemaal doorspekt is met vakjargon en dat eigenlijk alleen „Jouw Beurt" (van IKON) moeiteloos te volgen is. Die opmerking past bij de ervaring van anderen, die lieten weten de deelneming aan dit onderzoek veel lastiger te hebben gevonden dan ze tevoren hadden verwacht. Luisteren kost inspanning, want de program ma's zijn vaak zo moeilijk. Zoals een Zeeuwse schreef: „Jë kunt er niet eens bij breien". Het rapportje „Gericht kijken en luis teren" is a 0,35 plus port te verkrij gen hij de Persdienst van het bisdom Breda, Veemarktstraat 48, Breda. Frans Oudejans is perschef van dit bisdom. onder redactie van bes smit Zuurtjes, drop. sigaretten, bloe men, tramkaartjes, postzegelfi, karnemelk, aas. koffie, con dooms, frisdranken, bamiballen, toverballen, kopieën, kroketten, shag. soep. pasfoto's en filmrol letjes. Zomaar wat uit de reeks artikelen die je in Nederland uit de automaat kunt trekken. In Amerika hebben ze zelfs dieren- automaten, waaruit na inworp van de nodige munten desge wenst een papegaai, een hamster of een aquarium compleet met goudvissen tevoorschijn komt. Zo ver zijn we (gelukkig) nog niet in ons land, maar wel beschikken we sinds gisteren over een ander bijzonder apparaat, dat vooral in Amerika en West-Duitsland erg in trek is: een volwaardige kran tenautomaat. Wie vandaag in Diemen, Wad- dinxveen, Bodegraven, Boskoop, Voorschoten, Santpoort, Delft, Dordrecht. Bloemendaal, Purme- rend, Leiden, Zoetermeer (oost en west), en binnenkort ook in Heer- hugowaard op de trein stapt, kan de automaat haast niet gemist hebben. Want op al die stations staan ze nu: bijna twee meter hoge irnvton on een voet, zodat niemand al te diep hoeft te ken. Het front is eerlijk verdeeld in vier vakken, waarin pel flinke ruiten de kranten duide lijk zichtbaar zijn. ..TrÖuté" en nog drie ochtendbladen (De Volkskrant, het Algemeen Dagblad, De Telegraafliggen daar voor het grijpen, althans voor wie eerst vijfenvijftig cent in de gleuf geworpen heeft: één kwartje plus drie dubbeltjes, of twee kwartjes en een stuiver. De krantenautomaat is een nieuwtje voor Nederland en zal de eerste drie maanden op proef op de genoemde stations staan. Erg gemakkelijk voor wie in een goeie bui Trouw ook wel eens voor zijn of haar huisgenoten thuis wil laten liggen.Maar pas op. Wie op de vroege ochtend een zeer slaperige blik op het nieuwe apparaat werpt, zou het misschien voor een sigarettenau tomaat kunnen aanzien, want daar lijkt het een beetje - in vier voud - op. Oeen nood: voor de prijs van éekje sigaretten haal Je er wel vier kranten uit en daar houd je dan zelfs nog vijf cent aan over. En ook dit is een nieuwtje: een heus motorfietsje van net ruim dertig centimeter lengte, uitsluitend te berijden door heel lenige mensen, want je zit vreselijk laag bij de grond. De uitvinder en constructeur van dit kleinste motorfietsje ter wereld dat een benzinetankje heeft van maar een halve liter, maar toch wel 32 kilometer per uur kan halen is de Deen Agner Vestergaard, die fietsenhandelaar van zijn vak is. Hij komt met zijn minimotor waarschijnlijk niet zo makkelijk bij de mensen als „Trouw" via de nieuwe automaat, want al tijdens zijn eerste proefritje hield de politie hem aan. Het voertuigje maakt volgens de Deense politie nauwelijks kans om ooit op de openbare wegen te mogen rijden. De fabricage van lachspiegels schijnt een lucratieve aangele genheid te zijn. Je vindt ze tegen woordig niet alleen in kermisten ten, maar ook in boetieks en in de huizen van gegoede Arabieren. De vermoedelijk enige fabrikant ter wereld van deze spiegels, die nog altijd honderdduizenden mensen dubbel doen slaan van het lachen, is de heer Rufus Ide, een En gelsman die zelf niet weet waar de lachspiegel vandaan komt. Heel toevallig zo luidt tenminste één verhaal zou iemand in zijn grootvaders tijd 'toen ontstond het bedrijf ook) het principe in een scherf ontdekt hebben, maar er is nooit iets over opgetekend. De firma maakt er ongeveer hon derd per jaar en de lachspiegels zijn dan ook al lang niet meer het belangrijkste prod uk t. Dat zijn de glazen meubelen, de familiewa pens in glas, herdenkingsramen en -glazen, en voorwerpen als een gegraveerde spiegelwand voor het koninklijk paleis in de Nepalese hoofdstad Katmandoe. Ook al is de lachspiegel intussen al een his torisch produkt, daarom hebben ze er nog wel wat problemen mee. De lijsten zijn het moeilijkst, om dat die de golven van het glas moeten volgen. Die kunnen dan ook nooit in serie worden ge maakt en zijn altijd het handwerk van timmerlieden. Maar de spie gels die gemaakt worden, worden in elk geval nog goed verkocht en alleen daarom al blijft het lachen geblazen in dit Britse bedrijf. Wie zich interesseert voor ge steenten en mineralen, kan zater dag de hele dag (van tien tot vijf uur) zijn of haar hart ophalen in de Walburghal, Hof van Holland in Zwijndrecht. Daar heeft de „vereniging van verzamelaars en verwerkers van mineralen en fos sielen" die dag haar jaarlijkse in ternationale ruilbeurs Ingericht voor mineralen, gesteenten en fossielen, waar behalve geruild ook rondgekeken kan worden. Op de ruim driehonderd meter tafel is van alles te zien (ook schelpen en geslepen stenen) en er is een donkere ruimte, alleen „verlicht" door fluorescerende mineralen. Toegang 2.50 kinderen 1,-. De dertig grootste gemeenten in ons land besteden samen zo'n vijftien miljoen gulden per jaar aan verzorging en onderhoud van hun „straatbomen" de bomen in parken en bossen dus niet mee geteld. Dat heeft de Bomenstich- ting uitgerekend, die er bij weet te vertellen dat er per jaar tien duizenden jonge bomen bij ko men. Het planten kost inclusief aankoop, transport en voorzienin gen aan de bestrating gewoonlijk drie- to vierhonderd gulden per stuk en dat betekent nog eens tien- vijftien miljoen gulden er bij. Gemiddeld wordt er aan alle oude. jonge en nieuwe bomen door elkaar in die dertig gemeen ten per boom een bedrag van een paar tientjes per Jaar besteed. door hans de jong Het zijn niet de grote depres sies zelf. maar aanhangsels en satellieten die op het ogenblik bij ons de (weer- )dienst uitmaken. Het zijn wel echte druktemakers. Gis teren in de vroegte trok al een eerste trogvormig sto- rinkje over. De eerste afkoe ling in de bovenlucht kwam onder meer de omgeving van het Friese Tjeukemeer te staan op enig onweer. In de zeer krachtige westelijke luchtstroming, die van de oceaan via de Britse eilanden tot over onze omgeving reik te, is nu een frontsysteem on derweg vanuit het zeegebied ten zuiden van Groenland. Het zette de sokken er flink in en wordt vandaag in het Kanaal verwacht. Zullen wij er nog een stor machtige staart van meekrij gen? Dat is wel mogelijk nu de fronten een noordoostelij ke koers zullen inslaan in de richting van de Noordzee. Feit is, dat deze storing ook in staat moet worden geacht een regengebiedje te creëren en daarachter doorgaat met het aanslepen van buien die vooral in de kustgebieden ook onweer kunnen geven. (Gisterenavond om 7 uur zat er een onweersbui ten noord- noordwesten van Texel. Prachtig was gisteravond in noord-Friesland en boven de Waddenzee het weerlichten waarneembaar). Dergelijke verschijnselen zijn niet ver wonderlijk nu de tempera tuur in de bovenlucht sterk gedaald is. Boven Valentia, zuidwest Ierland werd maan dagmiddag op 5.000 meter hoogte nog -21 graden geme ten, een etmaal later.... -34 graden. De temperatuur zal de komende dagen gaande weg nog wat lager worden. Herfstweer dus en een flinke aanslag op de nog aanwezige bladeren Eind oktober zag het er nog zo liefelijk uit in de tuin. In Zwijndrecht stond een tak van een jasmijn in bloei. Op. Ameland bloeiden de dahiia's. een grote zeldzaamheid daar Op 17 ok tober stond plaatselijk in Friesland de hulstboom in bloei, tegelijkertijd zat er rijp op het gras. „De koeien hou den van droogte", schrijft een agrariër mij, „en zij kre gen volop gras". Het is met de temperatuur dan ook best getroffen geweest in de wijn maand van dit jaar. Nog op 11 oktober werd in Bussum 's middags 22 graden afgelezen, 's Avonds om 10 uur nog 18 graden. (Ergens in een tuin, dus met enig stadseffect in de cijfers verdisconteerd). Gisteren zag ik zelf dat er hier en daar nóg gras ge maaid werd. En al die nazomerse uitingen zijn ook het gevolg geweest van een zeker conservatisme van de bodem. Die is in okto ber echt nog wat na blijven sudderen. Dank zij pas be gonnen waarnemingen op Marken weten we op dit ogenblik hoe warm het onder onze voeten is geweest. Om te beginnen het niveau van 10 cm in de grond: gemiddeld over de hele maand 12,5 gra den C uitersten 17 en 8,5 graden). Vervolgens op 30 cm diepte: gemiddeld 13,5 gra den (uitersten 16 en 10,5 gra den) en tenslotte op 50 cdm diepte: gemiddeld 14 graden (uitersten 15,5 en 11,5 gra den). Conclusie: Hoe dieper de grond in hoe hoger de ge middelde temperatuur. Op 10 cm boven de grond (grastemperatuur) was het gemiddeld een stuk frisser, daar op het weerstation „Wa terland": 8,5 graden C (ui tersten 13,5 en 2 graden), op anderhalve meter hoogte ge middeld 11,5 graad (uitersten 20 en 3,5 graden). De gemid delde Gouwzeetemperatuur bedroeg 12.2 graden (ui tersten 16 en 8.5 graden). Kampereiland meldde van 1 december '75 tot 1 november '76. dus over 11 maanden: 363 mm regen, overeenkomend met slechts 54 procent van normaal. Het Groninger Ten Post nam de warmste okto- bers sinds 1969 waar en de somberste sedert 1960 met 63 zonuren: 70 procent van nor maal. Zowel in het uiterste zuidwesten (Roosendaal) als in het noorden (Stiens) waai de de wind in oktober voor 29 procent uit het zuiden, maar op het eerstgenoemde stati on was vervolgens zuidwest de preferente waaihoek met 26 procent en in Stiens zuid oost en oost met elk 23 procent. Tenslotte nog even dit Het blijft koud in Skandina- vië. vooral in het noorden Sodankyla in noord-Finland gisteravond -21 graden, ba rometerstand 1024 mb. stij gend. Cardiff ving gisteren overdag 19 mm regenwater na onweer met hagel. Van een verslaggever SCHIPHOL Staatssecretaris Zee- valklng heeft gistermiddag op Schiphol het systeem voor geauto matiseerde personencontrole offici eel in gebruik gesteld. Het systeem vervangt het oude systeem waarbij de beambte de opsporingsregisters moest nazoeken wanneer hij gege vens wilde hebben over vertrekken de of aankomende reizigers. Nu is een druk op de knop Voldoende om direct de Juiste gegevens op een beeldscherm te krijgen. De actuali teit van de gegevens is bij het nieu we systeem beter gewaarborgd. Gezien de resultaten in de proefperi ode wordt nu ook overwogen deze apparatuur bij de grensposten opde grote wegen naar West-Duitsland te plaatsen HOOG WATER donderdag 4 no vember Vlissingen 012.-12 26; Ha- ringvlietsluizen 0.22-12.44; Rotter dam 2 24-14 26; Scheveningen 1.24- 13.43; IJmuiden 2.03-14.20; Den Hel der 5 46-17.52; Harllngen 8 22-20.22; Delfzijl 10.06-22.47.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5