Directeur bij de Wereldomroep legt functie neer Hetdal der Craddocks Radio- en televisieprogramma's Nieuwslezers Conflict zou reden zijn Tweedaags congres kabeltelevisie- over FERDINAND Volksuniversiteit werpt licht op politiek bestel Vliegramp op Sri Lanka onderzocht Even puzzelen /OENSDAG 3 NOVEMBER 1976 BINNENLAND/RADIO/TV TROUW/KWARTET 4 Hier en daar bestond de Indruk, dat in het Journaal opvallend weinig aandacht was geschonken aan het Zweedse vorstenpaar tijdens het bezoek aan ons land. Ik heb daarover hoofdredacteur Ed van Westcrloo gepolst HIJ had de looptiiden van de verschillende reportages al laten narekenen. In plaat* van de drie of vijf seconden die volgens één van de bezwaarden op de eerste dag aan het bezoek zouden zi^nbesteed, bleek een reportage van 241 seconden te zijn uitgezonden. ..Op een totaal van elfhonderd seconden (de duur van het grote Jouftoaal) ls dat zeker geen wanverhouding", aldus de heer van Westerloo. Daar kan lk het mee eens zijn. Wel heb ik hem voorgesteld. In de toekomst belangstellenden te gerieven met een iets uitgebreider Ölmverslag bulten het journaal om. Een paar minuten extra zendtijd moet de NOS als grootste zendgemachtigde toch ergens kunnen vinden. Eenmaal aan de praat, heb ik Ed van Westerloo ook gevraagd, of er reacties zijn binnengekomen op het nuchtere „goeien avond" waarmee de nieuwslezers sinds kort bij ons in huls vallen. Er is Inderdaad op gereageerd. Dit heeft enige verbazing gewekt, want bij sommige actualiteitenrubrieken wordt het al langer toegepast. Kennelijk zijn de nieuwslezers voor het gevoel van veel kijkers meer kind aan huis en verwacht men iets vriendelijker dan met een afgebeten goeienavond te worden aangesproken. Gelijk hebben zij. In deze zaken ben ik nog ouderwets. Voor mij is er verschil tussen het roepen van „Mogge". wanneer je elkaar 's morgens op een landweg tegen komt en het aanspreken van een miljoenenpubliek. Van Westerloo gaf mij de verzekering, dat het weglaten van het „Dames en door Ton Hydra heren" niet maxg worden uitgelegd als een opzettelijk blijk van onwelllevendheid. Die kans zit er natuurlijk wel in. Het lijkt mij van belang, er rekening mee te houden vooral omdat de betorkkenheid bij het journaal zo groot blijkt te zijn. Veel mensen willen graag aangesproken worden. Aan die behoefte zoiuden de nieuwslezers ook wel eens tussentijds kunnen voldoen. Dan betrekken zij de luisterende kijkers nog meer bij de informatie. Zij behoeven geen voorbeeld te nemen aan ons parlement. Op het Binnenhof wordt de gewoonte overdreven. Om de haverklap onderbreekt een Kamerlid het betoog met de uitroep „Mijnheer de voorzitter!" Helpen doet het niet; als de camera op de voorzitter wordt gericht, zie je hem meestal met iets anders bezig. Of de sprekers het juist daarom zo vaak roepen, weet ik niet. maar het doet wel zinloos aan. Bovendien lijkt het net, alsof alleen de voorzitter zou moeten luisteren. Het gebruik van levende taal die echt aanspreekt, beschouw ik als een kunst. Goed, die aardige omroepsters en keurige omroepers hebben weiunig speelruimte. Toch zouden sommigen van hen vaker een boek met synoniemen moeten raadplegen om hun teksten meer variatie te geven. Dit geldt trouwens ook voor andere tv- en radiomedewerkers. Vanavond worden zij en zij allemaal aan de buis verwacht bij ..Sprekershoek." Daarin zal namelijk kritiek worden geleverd op onzorgvuldigheid in taal- en uitspraak. OBELIX CO Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De heer A. Dalhuizen, een van de drie directeu ren van Radio Nederland Wereldomroep, heeft zijn functie als manager van het Opleidingscentrum van deze omroep neerge legd. Het is zijn bedoeling dat deze maatregel tijdelijk is en dat in die periode directeur drs. C. H. Verheugd hem zal waarnemen, aldus hoofddirecteur J. A. Acda. Wegens ziekte van de heer Dalhuizen kan deze zelf geen uitleg geven. Maar als reden van zijn besluit wordt door gegeven dat dat het conflict is tus sen hem en de heer J. O. Kinket, hoofd van het Opleidingscentrum Commerciële opzet Een controverse is ontstaan omdat de heer Kinket een te commerciële opzet van het Opleidingscentrum vreest. Philips zou zich geïnteres seerd tonen In koppelverkoop van apparatuur naar de Derde We- Speciaal Vandaag De AVRO presenteert een met fantasie gemaakte film over The Beach Boys en het leven in Californië. Ned. 1/18.15 Over de reformatie gaat het IKON-programma Duizend jaar ala één dag. Onderwerpen in Kenmerk sijn: een gesprekje met ds. Beyers Nandê, vrijge laten uit de gevangenis, ondui delijkheid over vluchtelingen beleid van de Nederlandse rege ring, gesprek met de zwarte lei ders Nkomo, Moegabc, Moezo- rewa over de toekomst van Zim babwe (Rhodesië). Ned. 2/19.0S De Duitse zanger Reinhard Mey zingt vier van zijn Neder lands-talige liedjes. Ned. 2/20.SS In Sprekershoek wordt slor dig taalgebruik aan de kaak gesteld. Ned. 1/21. IS Het tv-spel Het meisje van buiten gaat over de alcoholpro blemen van een acteur en de spanningen die zij veroorzaken. Ned. 2/21.IS Mr. W. Aantjes is te gast bij Karei Prior. Hilv. 1/08.43 In Zangersporlret zijn hoog tepunten te beluisteren uit de opera Beatrice di Tenda met de vermaarde Joan Sutherland in de titelrol. Hilv. 4/12.30 In het luisterspel Neem nou deze vijf vrouwen wordt nage gaan hoe het gesteld is met de emancipatie. Hilv. 2/10.03 reldlanden en een in het vooruitzicht gestelde opleiding van personeel daarvoor bij de Wereldomroep. In het personeelsblad voor de oiftroep. Spreekbuis, liet hij zich daar te on zorgvuldig over uit. Hetgeen hij al voor de publikatie betreurde, zoals hij ook bij de directie be kendmaakte. Evenwel kreeg hij te horen ontslag te moeten aanvragen. De directie van de Wereldomroep heeft zich daar voor tot het kantongerecht van Hil versum gewend en op 25 november zal dit een uitspraak doen of beide partijen nog verder met elkaar kun nen werken. Een kort geding dat de heer Kinket bij de rechtbank van Amsterdam aanspande tegen schorsing die voor af ging aan een eventueel ontslag is door hem gewonnen. De heer Kinket bekleedt op het ogenblik gewoon weer zijn functie. Medewerkers van de Wereldomroep namen aan dat het feit dat de heer Kinket weer het gebouw betreedt voor directeur Dalhuisen reden is geweest zijn managersfunctie bij het Opleidingscentrum voorlopig neer te leggen. Van onze radio- en tv-redactle DEN HAAO Morgen op de eerste dag van het Tweede Nationale Ka bel TV-Congres, zal staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Wa terstaat nadere mededelingen doen over het overheidsstandpunt inzake de kabeltelevisie. Omdat de heer Van Huiten op dat moment in Italië verblijft is zijn toespraak op video opgenomen en zal worden geprojecteerd op een scherm in het Congresgebouw in Den Haag. Daar wordt morgen en vrijdag het Kabeltelevisie-congres gehouden. Via een rechtstreekse te lefoonlijn met Italië zal de staatsse cretaris vragen uit de zaal be antwoorden. Het congres wordt georganiseerd door het tijdschrift Kabelvisie in Culemborg. In de begeleidingscom missie zitten vertegenwoordigers van de gemeenten, de Consumen tenbond. de NOS en de PTT. uitge verijen en industrieën. Sprekers zijn onder meer: ing. P. F. Jelgersma over Kabelvisie nu, prof. dr. ir. J. L. Bordewijk over De toe komst van kabeltelevisie, prof. dr. J. M. Dirken over De consument en kabeltelevisie, ir. C. Wit over de PTT en kabeltelevisie, mr. D. W. F. Ver- Staatssecretaris Van Huiten kade over Auteursrechten en kabel televisie. Enkele nieuwe snufjes op kabelge- bied zullen worden vertoond, zoals het Viewdata-systeem, waarbij in formatie via een telefoonkiezer uit de centrale computer kan worden opgeroepen. Door het draaien van cijfercombinaties op de kiesschijf kan men kiezen tilt onderwerpen als beurskoersen, weerberichten, thea teragenda enzovoorts. RADIO VANDAAG HILVERSUM I int m en FM-kzoaleni. TROS 7 00 Nieuws 7 02 (S) Aktua- ochtendeditie (7 30 Nieuws) 8 30 Nieuw». 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw 8 45 (S) Kom er maar eens bij. Klassieke muziek en gesprek. 10.00 (S) Een oude hit in nieuwe snit 10 30 Nieuws 10.33(S)Toerja Tournee, wekelijkse streek-in. 11.45 (S) Café- chantant 12 26 Mededelingen voor land- en tuinbouw 12.30 Nieuw». 1241 Aktua II. 13 00 (S> Hoogtepunten uit musical* 13.30 (S) Sport na sport, voör de jeugd 14 00 <S) Specialiteiten a la carte, muzikaal wenspro- gramma 15.00 (S> AM dat zou kunnen ver zoekplaten (15.30 Nieuws) 16 30 (S) Keer punt, gesprek. Overheidsvoorlichting: 17 20 Uitzending van hel ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. 1730 Nieuws. 17.32 (S) Aktua-magazine. 18.30 Nieuw». 18.41 (S) De een ziet hetzusen de ander zo. I# 00 (S) Jazz-Sir Zendtijd voor de kerken. 19.30 Kerkdienst uit de chr geref. kefk i v.m dankdag voor gewas en arbeid TROS: 20 30 Eight o'clock special 21 00 IS) Knus en mol 22 00 (SI Een mondje Frans 22 30 Nieuws. 22 40 Aktua HL 23.00 (S) Coulissen, woensdagavondmagazine. 23 55 Nieuws HILVERSUM II |4*2 tn en rM-kanalen) VARA 7 00 Nieuws 7.11 Ochtendgymnas tiek 7 20 In de Roodr Cirkel 00 Nieuws) 9 35 Waterstanden 9 40 Schoolradio 10 00 Radioweekblad 1100 Nieuws 11.03 Johan van Minnen - Ombudsman II 15 Even „te rug" draaien: oude grammofoonplaten. 12.00 Barneveld-Cenlraal gesprekken. 13 00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.30 Een middagje Stoomradio; een programma vol goede jeugdherinneringen 16.00 Nieuws 16 03 Neem nou deze vijf vrouwen, hoorspel 16.50 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 (S) Metropole Orkest RVU: 17 35 Het Rode Potlood is in aantocht, hoe werkt het. parlement hoe werkt de verkiezing. VARA 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag. PP: 18 20 Gereformeerd Politiek Verbond VARA: 18.30 Tussen start en finish, sport en muziek. 19.30 (S) Brassband magazine. 20 00 Nieuws 20.05 (S) VARA Klassiek Wiener Philharmoni- ker en koor van de Weense Staatsopcra m m.v. solisten. NOS: 22 30 Gamma van Alpha en Bèta; nieuws uit de wereld van de wetenschap en technologie 23.00 (S) Met het oog op morgen (23 05 Actualiteitenoverzicht radio-lv. 23 20 Den Haag Vandaag 23 52 Even ontspannen voor het slapen gaan). 23.55 Nieuws. HILVERSUM III (FM-ksnalen). KRO 7 02 (S) Drie op je boterham muziek en informa tie voor werkende jongeren. 9 03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek: ver- zoekverhalen. 12 03 (S) Drie tussen de mid dag om de KRO-kiesschijf. 14 03 (S) Pop- contact de Theo Stokkink-show 16 03 (S) Ritmeesters de Vincent van Engelenshow. NOS 18 03 De vacaturebank. 18.10 (S)NOS- msal. 19 30 (S) Langs de lijn sport en mu ziek. (19 38 Paardekoersen). 23 02 (S) ROS- Jazz. 0 02 (S) Metro's Midnight Music. 1.02 (S) Take it easy 2.02 (S) Dat wordt weer nachtwerk. 4.02-7 00 (S) De achternacht Tc Deum Laudamus. 7 30 <S) Preludium. 9 00 Nieuws. 9 02 (S) Onder schooltijd. 10 00 (S) Orkestpalet. 12 00 (S> Pianowerken uit de Romantiek 12.30 (S) Zangersportret. 13 00 (S) In de schaduw van de meesters. 14.00 Nieuws 14.02 (S) Een uur natuur. 15.00-17.00 (S) II Corsaro. opera van VerdL TV VANDAAG NEDERLAND I 7.30 NOS: Ford of Carter^ een samenvallend programma 9.30 NOS/NOT: Schoonoievisie 15.00 TELEAC: Sociale Verzekeringen les 7 (herh) 15.30 AVRO: Holle boae boom. kinderprogramma 16.15* The Beach Boys Special IC17.10 Gitaar spelenderwijs - 21.15 Sprekershoek 21.35 Journaal 21 -50 Oen Haag vandaag 22.05 Panorarmek 22.35 Studio Sport 23.25* Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS: K komenc 18.55 Journaal 19.05 IKON: Duizend laren als één dag: tv-sene met Nederlandse gedichien en teksien (III) 18.15 TELEAC: Boys Special 18 45 NOS: Oe Bereöoo» 18.56 Journaal 19.05 Van gewest lol gewest 20.00 NOS: The Ghneong prizes hr-senes 20.00 NOS: Journaal 20 25 SOCUTERA: Film van het Nationaal 20.30 AVRO: MASH. tv-sene 20.55 RemhardMey Liedlesprogramma 21.15 Het meisie van builen, iv-spel 22.30 NOS: Journaal Tekst: Goscinny Tekeningen: Uderzo c Dargaud SA 1976 VOORtrrveROOLGD SMIDJE VERHOLEN 34: Angelico en Diavolo besloten de koe onverwijld bij haar horens te vatten en per eerste reisgelegenheid naar Italië te vertrekken. Het mocht dan misschien al fris zijn in die koelwa gen, maar dat gaf niet, want ze hadden dikke jassen met bontkragen aan en van de honger zoutten de beslist óók niet omkomen. De twee schurken besloten te wachten tot de duisternis inviel. Dan zouden ze overgaan tot de operatie Karei Kleuntjes. Doch als inleidende maatregel begonnen ze de arme Karei maar vast uit het ijs te ^rekken^Z^^roegen^ien^ui^d^ vrachtauto en zetten hem recht overeind tegen de zijwand van dat geval. Dikke Diavolo haalde vervolgens uit Karel's eigen voetbalkoffertje een handdoek, waarmee hij de arme, koude kerel van het overtollige ijs begon te ontdoen. Karei zei niks. want hij was bijna bevroren. Rustig liet hij blokjas begaan. Intussen was Angelico naar de koelwagen gegaan, alwaar hij zijn kundigheid als oud-inbreker even te pas bracht. Behendig manipuleerde hij met een ijzerdraadje en tegen zijn kunde bood het slot niet lang weerstand. waarmee overigens niet beweerd wil zijn, dat inbrekers de juiste lieden zijn om het keurig-nette beroep van voetbalronselaar op te vatten. Toen het helemaal donker was geworden, brachten Angelico en Diavolo de arme Karei Kleuntjes naar de koelwagen. Beleefd schoof snorremans de deuren open. In het interieur van de wagen werd een hele stapel kisten zichtbaar, alle gevuld met lekkere appelen. En in de verte schenen de grote lampen van het emplacement vredig neer, onwetend van de schurkerijen, die werden uitgehaald „De tijd van de Reformatie" komt vanavond aan de beurt'in de televisieserie „Duizend ja ren als een dag". De IKON brengt daarmee op originele wijze gedichten over de periode tussen de vroege middeleeuwen en de twintigste eeuw. Op de foto Bernard Droog (links) en Wim van der Grijn. (Nederland 2: 19.05 uur). Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De Radio- Volksuniversitelt zal in samenwer king met de Stichting Bur gerschapskunde op acht woensdag middagen aandacht besteden aan verschillende aspecten van ons poli tiek bestel. De eerste uitzending is vanmiddag van 17.35 tot 17.55 uur op Hilversum 2. Voor de reeks worden interviews ge maakt met: dr. A. Vondeling, voor zitter van de Tweede Kamer, Henk van Hoorn, parlementair journalist, mr. H. K. J. Beernink. voorzitter van de kiesraad, mevrouw N. Ginjaar- Maas, Tweede-Kamerlid voor de VVD, Wouter Gortzak, directeur van de Wiardi Beekman-stichting over de totstandkoming van het pro gramma van de PvdA, dr. R. W. de Korte, secretaris voorlichting van de WD over de verkiezingscampag ne en mr. W. Aantjes, fractieleider ARP, over regeringsvorming. 11 Het Engeland van vroeger, met zijn welvarende boerenbedrij ven en huisindustrie had een ver bond gesloten met de allesverslin- dende onpersoonlijke geldproduce- rende machinerie, tot het Engeland van de laatste tien jaren een aanflui ting was geworden van de natie die eens goed graan had verbouwd en het beste vee van Europa had gefokt. Paul wendde zich om tot Franz en zei vastbesloten: „Nu, oom Franz. mocht ik ooit hebben getwijfeld dan heeft mijn bezoek aan de schroot- opslagplaats daar definitief een eind aan gemaakt. Ik wil mijn aandeel hierin op stel en sprong van de hand doen. U mag zelf uw voorwaarden kiezen, in termijnen betalen of een som ineens bieden. Ik kom hier niet op terug. Zet u desnoods morgen al uw zaakwaarnemers aan het werk; laat ze de papieren voor u in orde maken". Hij verwachtte een storm van pro testen, hij dacht dat Zorndorff er erg op tegen zou zijn. Maar Zorndorff zuchtte alleen diep en schudde zijn tas leeg op de gammele houten schragen. Hij rommelde tussen zijn papieren tot hij een stapeltje sa mengebonden documenten vond waar een geel telegram bovenop zat. Hij overhandigde dit aan Paul met de woorden: „Ik hoopte eigenlijk niet echt je tot andere gedachten te kunnen bewegen. Nu, ik heb tenslot te mijn plicht gedaan tegenover je vader. Hij koesterde altijd de wens dat je hem in de zaak zou opvolgen en hem zou weten om te bouwen tot een nettere, zij het ook minstens even winstgevende branche. Toch ben ik ook wel iets verplicht tegeno ver je moeder. Je hebt haar niet gekend, is het wel?" R F Oelderfield ,De Boekerij, Baarn „Ik weet eigenlijk heel weinig van haar", zei Paul, „behalve dan dat ze van het platteland kwam". „Ja, ik meen ergens uit het dal van de Severn, dus zo'n dikke honderd mijl ten Oosten van dat Landgoed Shallowford waar je me over schreef. Ik heb als de wind gezorgd dat ik optie erop kreeg. Ga er mor gen maar heen en neem er een kijk je, nu we toch niet naar de kronings plechtigheid gaan kijken". Paul zag dat bij de papieren de oorspronkelij ke advertentie uit het Illustrated London News zat. Toen las hij het telegram, dat simpelweg luidde: „Zal luitenant Craddock gaarne op 24 dezer om 15.30 uur Sorrel Halt ontmoeten. Bod van dertienduizend aanvaardbaar. Zal dit nog later schriftelijk bevestigen. John Rudd, rentmeester". „Wat heeft dat voor den duivel te betekenen, oom Franz? Het heeft geen zin, zeg ik u..ik heb alleen om prijsopgave verzocht van een der boerderijen, maar niet van dat verdomde huis en al die vervloekte landerijen er omheen". „Beste jongen", zei Franz, „ik heb je daarnet verteld dat je vader elke halve shilling tien keer omdraaide. Maar jou raad ik aan: begin op grote voet. Laat je alleen niet beduvelen door die grapjas van een rentmeester. Dertienduizend pond is waarschijnlijk het beste bod dat er op is gedaan". „Hoe moet ik dat klaarspelen", riep Paul uit. „Ik heb maar vijfduizend pond en bovendien weet ik er geen snars van hoe ik zo'n groot landgoed zou moeten beheren. Ik wilde het boerenwerk leren en niet de groot grondbezitter uithangen". „Dat leer je anders ook gauw ge noeg", zei Zorndorff. „Die rentmees ter is goed bij de tijd en zal je best een jaar of twee terzijde willen staan. Voor het geld zorg lk. Ik.zal achtduizend pond aan je voorschie ten tot je de pachtgelden bin nenkrijgt, benevens een klein kapi taaltje van tweeduizend om mee te beginnen. Maar ik ben niet zo tole rant ten aanzien van je aandeel in de schrootopslagplaats. Je blijft fir mant zolang ik wil en tot je acht entwintigste mag je er niet uit tenzij je je aandeel aan mij verkoopt; je krijgt dus ook je winstaandeel. Nu, daar zul je maar al te blij mee zijn, denk ik, want ik denk dat dat landgoed wel erg verwaarloosd zal zijn". Paul ging op een van de oude stoe len in het kantoor zitten en deed zijn uiterste best niet in paniek te raken. „In hoeverre zit ik er al aan vast?" vroeg hij aan de Joodse man, maar deze keek hem vriendelijk aan en antwoordde: „Je zit er helemaal niet aan vast. Het is een optie, maar nog geen koopcontract. Ga erheen, jon gen, en neem er een kijkje. Alles is toegestaan, want je steekt veel geld in dat zaakje. Maar denk er aan: of je wordt er de baas, of je koopt het niet. In dit land kun je maar op een manier goed boeren: met veel grond. (wordt vervolgd) DEN HAAG De raad voor de luchtvaart is voornemens in januari "77 op een openbare zitting een na der onderzoek in te stellen naar het ongeluk dat op 4 december 1974 op Sri Lanka is gebeurd met een DC-8 van de Nederlandse charter- luchtvaartmaatschappij Martinair. Daarbij kwamen alle 191 inzitten den van het vliegtuig om het levea Het vliegtuig was met 182 Indone sische pelgrims onderweg van Sura- baja (Indonesië) naar Djedda in Sa- oedi-Arabië. De bemanning bestond uit twee Nederlandse vliegers, een Nederlandse boordwerktuigkundi ge. vier Nederlandse en twee Indo nesische stewardessen HORIZONTAAL woorden invullen die VERTICAAL dezelfde betekenis hebben. 1. schildpad, 2. beroemd vioolbou wer, 3. smal bloembed. 4. verdieping, 5. naam van een boek, 6. hoofddek sel, 7. strijdperk, 8. plaats in Estland, 9. meer in Finland, 10 verlangen OPLOSSING VAN VORIGE PUZZEL HOR. 1. tent, 4. edel, 7. ma. 8. armee. 10. Ee. 12. aks. 14. air. 15. por, 16. t.n. 18. la. 19-toren, 22. tiran. 24. materi aal, 25. palet. 26.kabel. 28. el, 30. Ne. 31 ren. 33. dor. 35. lee, 37. in. 38. genet. 40. er. 41. teen, 42. leem. Vert. 1. tak, 2. na, 3. tra, 4. eer, 5.de, 6. Leo, 7. maat. 9. mis. 11. eren, 13. stralen, 15. parabel, 17. netel, 18. li aan. 20. oma, 21. net. 22. tik, 23. ale. 25. Peri, 27. leer, 29. ton. 32. ent, 33. den, 34. rel, 36. Eem, 38. ge, 39. te.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4