Stemmen over hogere posttarieven staken Gruijters beschermt cultuurlandschap 8 Rentewijziging bij de RPS per 5 november a.s. 3jaarvast 4 jaar vast gi% 5jaarvast 7% 2 jaar vast 7 3jaarvast 4 jaar vast 5 jaar vast 6 jaar vast (j f te 9erin9 twee types lelijke eend Yan werknemers één op tien in de WAO Cultureel verdrag met Zuid-Afrika opzeggen' Alabastine Brochure voor tweede chr. lerarenopleiding Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Eerlijk is eerlijk. Ook de hypotheek renteis a verlaagd: Roerig debat in Tweede Kamer Man opgedregd Stijging „verontrustend" „Colonnes laten stoppen voor rood" Kamer vraagt naar mogelijkheid fonds voor agrariërs Progressieven in Tweede Kamer: PvdA voorstander van vaarbewijs Minister wijst 80.000 hectaren aan voor behoud Rijkspostspaarbank VOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer stemt vanmiddag opnieuw over een voorstel om de sterke verhoging van de posttarieven voor dagbladen en periodieken te matigen. Bij de stemming over dit voorstel van de WD-er De Beer, gistermiddag in de Tweede Kamer, staakten de stemmen: 68 Kamerleden waren voor die matiging, 68 leden daar tegen. De uitslag van deze stemming vormde het einde van een roerig de bet, waarin de Kamer de begroting voor verkeer en waterstaat en de PTT definitief had willen vaststel len. Door de onverwachte wending zal dat nu op zijn vroegst pas van daag gebeuren Het moeilijk liggende wijzigings voorstel van De Beer beoogde de tariefsverhoging voor dagbladen en periodieken, door 'staatssecretaris Van Huiten (PTT) voorgesteld op respectievelijk 38 en 20 procent, te rug te brengen tot een stijging met dertien procent. De enkele miljoe nen guldens, die men daardoor op de begroting tekort zou komen, zouden opgebracht moeten worden door de gesprekskosten voor het stadstarief van de telefoon van zestien op 16,5 cent te brengen. Voor dit voorstel tot wetswijziging stemden de WD, het merendeel van de CDA-fracties (de stemverschillen liepen dwars door de fracties van KVP, ARP en CHU heen), de CPN en enkele kleinere groeperingen. Eerder had de Kamer een wijzigings voorstel van Dragstra (CPN) en Jon geling (GPV) met ruime meerderheid verworpen. Dat voorstel beoogde de voorgestelde tariefsverhoging hele maal niet door te laten gaan Motie Vlak voordat de eindstemmingen over de begroting zouden plaatsvin den, diende de socialist Hartmeijer een nieuwe motie in. waarin de rege ring werd gevraagd om tegelijkertijd met het sterk aanpassen van de ta rieven voor dagbladen en periodie ken de kortingsregeling voor dagbla den met een groot percentage postverzendingen te verruimen. Bovendien wordt in die motie, die door de PPR en D'66 mede is onder tekend. de regering gevraagd een meerjarenplan te maken voor de postbezorging van dag- en nieuwsbladen en de tarieven na 1977 alleen te verhogen met de stijging van de kosten voor levensonder houd. totdat dit meerjarenplan met de Kamer is doorgesproken. Staatssecretaris Van Huiten zei sym pathiek tegenover deze motie te staan. Er wordt waarschijnlijk pas volgende week over gestemd. De KVP-er Van der Sanden viel staatssecretaris Van Huiten aan op uitlatingen die deze eind vorige week deed bij de vervoersbond NW. Daar Motorvermogen Rij-examen mag niet in Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Per 1 januari 1978 zal geen rij-examen meer mogen worden afgelegd in een Citroen 2 CV Special en 2 CV 4. Het motorvermogen van deze wagens is zo gering dat er in de examen-situatie geen sprake meer is van een redelijke aanpassing aan het overige verkeer. Het CBR (Centraal bureau rijvaar digheidsbewijzen) in Rijswijk, dat dit aan de rijschoolhouders heeft laten weten, voegt hier nadrukke lijk aan toe dat dit geen negatief oordeel over het ..lelijke eendje" inhoudt, daar deze auto volledig voldoet aan de eisen voor deelname aan het verkeer, zoals die worden gesteld door de Rijksdienst voor het wegverkeer. Volgens het CBR slaat het niet meer toelaten van beide auto's voor het afleggen van een examen uitsluitend op een situatie waarin een eventueel niet-rijvaardige be stuurder achter het stuur zit. Bo vendien kan een bestuurder niet In alle gevallen de rijvaardigheid be wijzen. bijvoorbeeld bij te sterke tegenwind. De kandidaat moet de instructies van de examinator kun nen opvolgen en daar aan kan met deze Citroëns niet in alle situaties worden voldaan. De beslissing van het CBR is bij Citroën slecht gevallen, omdat de indruk zou zijn gewekt dat met de auto niet op de juiste wijze aan het verkeer kan worden deelgenomen. Hetbedrijf heeft hierover con(«ct opgenomen met het CBR. Volgens de bepalingen moet de auto waarin het examen wordt afgenomen een eigen gewicht van tenminste 625 kilo hebben. Als uitzondering hier op wordt de 2CV vart Citroën als examenwagen toegestaan. Deze uitzondering wordt hu per 1 januari 1978 ongedaan gemaakt. De 2 CV 6. die een Wat zwaardere mo tor heeft, blijft uitgezonderd en mag als examenwagen dienst blij ven doen. Dit type geeft volledig gelegenheid de kandidaat op de vereiste punten te testen, aldus het CBR. L.M. de Beer zei Van Huiten dat hij voor vak bondsbladen overweegt een uitzon dering te maken bij de tariefsverho gingen. Van der Sanden zei dat die toezegging in strijd is met de opvat ting van de staatssecretaris dat er sprake moet zijn van gerichte steun aan sommige bladen binnen een me diabeleid, inplaats van algemene steun waar alle uitgevers van meege nieten. VENLO Bij het dreggen in de Maas bij Venlo heeft de brandweer dinsdagmiddag het stoffelijk over schot gevonden van de 32-jarige C. S. uit Venlo die sinds vrijdagavond vermist werd. De man die nog in zijn auto zat is waarschijnlijk door de duisternis misleid en het water in gereden. Het slachtoffer was ge huwd en vader van een kind. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Het aantal werknemers, dat een uitkering krijgt krachtens de wet op de arbeidsongeschiktheid (WAO) is vorig Jaar gestegen van 313.000 tot 349.000. Dit betekent dat van de 3,4 miljoen uitkeringsgerechtigde werknemers (dat zijn alle werknemers die premie betalen, met uitzondering van de ambtenaren) Inmiddels ruim tien procent geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt is verklaard. advertentie Dit staat ln het Jaarverslag over 1975 van de Gemeenschappelijke Me dische dienst (GMD), die onder meer geneeskundige onderzoeken verricht voor de bedrijfsverenigingen. Uit het Jaarverslag blijkt ook dat werkne mers op steeds jeugdiger leeftijd een WAO-uitkering krijgen. De gemid delde leeftijd van WAO-trekkers daalde van 48,7 Jaar in 1971 tot 47.7 jaar ln 1975. Ongeveer de helft van bet aantal verzekerden van zestig Jaar en ouder heeft een WAO- uitkering en naar verwachting zal dit omstreeks 1980 gelden voor de groep van 55 Jaar en ouder. De Gemeenschappelijke Medische Dienst noemt deze ontwikkeling ver ontrustend, vooral gezien de finan ciële gevolgen voor de samenleving. Deze gang van zaken kan aldus bet verslag niet worden toege schreven aan een voorbijgaande reeks van tegenvallers, maar ze is alleen verklaarbaar als men ingrij pende maatschappelijke veranderin gen ln aanmerking neemt. De GMD constateert ook dat de ver wachting, dat er een evenwicht zou komen tussen de toekenningen en de bêindigingen van de WAO niet is uitgekomen. Zelfs als het jaarlijks aantal toekenningen niet verder toe neemt en het beëindigingspatroon gelijk blijft, zal het in 1980 zo zijn, Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Imkamp (D'66) vindt dat militai re colonnes in het tegenwoordige drukke verkeer niet langer recht mogen hebben om door te rijden bij rode verkeerslichten. Dat heeft hij geschreven aan de ministers van verkeer en waterstaat, defensie en Justitie. Het Kamerlid wijst daarbij op een kruispunt van de autosnelweg Til- burg-Den Bosch ln de gemeente Hel- voirt waar vorige maand een der tienjarig meisje werd aangereden en om het leven kwam, juist op het moment dat een door rood stoplicht rijdende militaire colonne het ver keer op het kruispunt ontregelde. Volgens Imkamp is dit al de derde maal dat onder deze omstandighe den op het bewuste kruispunt zich ongevallen met dodelijk afloop voordeden. dat één op zeven verzekerden een WAO-uitkering heeft. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer wil de regering laten onderzoeken of er. ten behoeve van agrariërs, een fonds kan komen, dat de financiële gevolgen van natuurrampen opvangt. Een motie Beekmans (D*66), waarin zo'n onderzoek werd gevraagd, werd gisteren door de Kamer aangeno men. Dit ondanks bezwaren van mi nister van der Stee. De Kamer wil een onderzoek in samenwerking met landbouworganisaties en schade verzekeraars, die echter volgens de minister weinig voelen voor de vor ming van een rampenfonds. De ver zekeraars zouden vooral technische bezwaren zien (Wat is precies een .matuurramp"?. Hoe moet de pre miehoogte vastgesteld worden?), terwijl het bedrijfsleven geen finan ciële steun aan een rampenfonds zou willen geven. De meerderheid van de Kamer wil nu dat de menin gen van verzekeraars en landbouw organisaties officieel gepeild wor den, en niet „officieus,, zoals tot op heden is gebeurd. De Kamer nam voorts een motie aan van mevrouw Langedijk. De Jong (PvdA), waarin gevraagd wordt om een betere regeling van financiële hulp aan glastuinders, die energiebesparende technieken- en installaties toepassen Een motie van de liberaal Tuijnman haalde het niet. Tuijnman meende dat de recente verhoging van de prijzen roor aardgas ten behoeve van de glastuinbouw sterk terugge schroefd moet worden (van bijna twee cent naar 0.3 cent per kubieke meter). Het Kamerlid had zich daar mee de boosheid van de minister op de hals gehaald. „De EG-partners zouden zo'n stap als concurrentie vervalsing zien. Het is geenszins on ze bedoeling de Nederlandse ex portmogelijkheden om zeep te hel pen". had hij de Liberaal bits toege voegd. Met het stemmen over de moties werd de behandeling van de landbouwbegroting afgerond. Dé oplossing voor b v-cl adigde fsolorlrgort bij cchoorsienon, dakgoten, nolo'.qsbuizen. te'ik lovend, enorme 'hoibtkrach' Van onze parlementsredactie DEN HAAG De linkse fracties in de Tweede Kamer willen dat de Nederlandse regering het cultureel verdrag met Zuid-Afrika opzegt. De PvdA overweegt hiertoe een motie in te dienen, maar of dit werkelijk gebeurt zal mede afhangen van de CDA-fracties. DEN HAAG De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer vindt dat op sommige drukke wateren zowel schippers van de beroepsvaart als van de pleziervaart over een vaarbe wijs moeten beschikken. Dat vaar bewijs moet bij wijze van straf kun nen worden ingetrokken door de rechter, evenals dat bij een rijbewijs mogelijk is. Als die de motie niet steunen, wordt hij verworpen en dat kan alleen maar een averechts effect hebben, zei PvdA-woordvoerder Ter Beek desgevraagd. De CDA-woord voerder mr J. N. Scholten sprak gisteren in het debat over buitenlandse zaken ook twijfel uit over het nut van dat verdrag, maar de CDA-fracties zullen pas een definitief standpunt innemen na het antwoord van mi nister Van der Stoel vandaag. De PPR-fractieleider De Gaay Fortman uitte de scherpste kritiek op het handhaven van het verdrag. „Het is ontstellend dat de regering nog steeds de illusie heeft in het kader van dit verdrag een kritische dialoog met Zuid-Afrika te kunnen voeren. Dit verdrag maakt ons me deplichtig aan de Apartheid", aldus De Gaay Fortman. Ter Beek wees er op dat Zuid-Afrika middels dit verdrag respect wil ver werven en de banden met het westen zo nauw mogelijk wil aanhalen. De dialoog met Zuid-Afrika heeft het Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Nederlandse Protestants-Christelijke Schoolraad heeft gisteren een brochure gepresenteerd om op nieuw kracht bij te zetten aan haar verzoek om een tweede christelijke lerarenopleiding. In deze brochure „Christelijke Lera renopleiding zet de school raad uiteen, waarom er christelijke lerarenopleidingen moeten zijn en waarom er dringend behoefte is aan de tweede. In de brochure wordt een uiteenzet ting gegeven over de christelijke school als instituut voor christelijke opvoeding en onderwijs. Om dit ide aal te kunnen benaderen, moet de christelijke school kunnen beschik ken over docenten, die bereid zijn en geleerd hebben om samen het doel van de school te helpen realiseren. De docenten moeten hiervoor zijn opgeleid en daarom zullen er christe lijke lerarenopleidingen moeten zijn. Volgens de Protestants-Christelijke Schoolraad hebben prognoses dui delijk aangetoond, dat een tweede christelijke lerarenopleiding (er is er al een verbonden aan de VU in Amsterdam) dringend noodzakelijk is. Men wil deze vestigen in Zwolle. De opleiding in Amsterdam kan maar in ongeveer de helft van de behoefte aan leraren die aan een christelijk instituut zijn opgeleid, voorzien. Minister Van Kemenade zal in de cember een besluit nemen over de aanvraag voor een tweede lerarenop leiding. Gezien het feit dat de totale opleidingscapaciteit wel uitgebreid kan worden en er bovendien drin gend behoefte is aan een tweede christelijk opleidingsinstituut, vindt men deze aanvraag volledig ge rechtvaardigd. beleid daar niet versoepeld, integen deel, aldus Ter Beek. Actiever beleid Progressieve en christendemocra tische fracties waren het er over eens dat minister Van der Stoel een actie ver beleid moet voeren om een rasse- noorlog in Zuid-Afrika te voor komen. De CDA-woordvoerder Scholten drong er bij Van der Stoel op aan, te proberen de Europese Ge meenschap tot een duidelijker be leid tegenover Zuid-Afrika te bren gen. Hij vindt dat het westen steun aan Zuid-Afrika moet aanbieden om de problemen daar op te lossen. Scholten dacht daarbij aan finan ciële steun om bijvoorbeeld de blan ke kolonisten in Zuidwest-Afrika te helpen als zij hun economische machtspositie ten gunste van de zwarte bevolking moeten prijs geven. „Wij zijn bezorgd over de toekomst van Zuid-Afrika, zowel voor de zwar te als voor de blanke Zuidafrikaan. Wij staan aan de zijde van hen die fundamentele menselijke rechten ontzegd worden", verklaarde Schol ten. Ter Beek (PvdA) drong er bij Van der Stoel op aan. de econo mische banden met Zuid-Afrika zo veel mogelijk te verminderen. De regering zou de particuliere onder nemers er van moeten overtuigen dat die economische banden het apartheidsregiem handhaven, zei hij. Ter Beek en Schol ten wezen in het algemeen op de relaties tussen schending van mensenrechten en economische verhoudingen. Politie ke onvrijheid en sociale ongerech tigheid hebben direct met elkaar te maken. Het is niet toevallig dat in Latijns-Amerika vee) vakbondslei ders opgepakt en gemarteld worden, aldus Scholten. Hij bepleitte meer samenwerking in Europees verband om de grote stroom politieke vluch telingen uit Zuid-Amerika op te vangen. Ter Beek meende dat de regering in het beleid ten aanzien van de schen ding van de mensenrechten te wei nig rekening houdt met die dieper liggende sociaal-economische oorza ken. Het onderhouden van econo mische betrekkingen met onder drukkende regimes versterkt de po sitie van de onderdrukkers, aldus Ter Beek. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Minister Gruijters zal binnenkort, op advies van de rijksplanolo gische commissie, ongeveer 80.000 hectaren aanwijzen, die deel uitmaken van de in totaal 200.000 hectaren waardevol cultuurlandschap die volgens de zogeheten Relatienota voor verdere aantasting moeten worden behoed. Tegelijkertijd worden dan de normen bekend gemaakt, die zullen gelden voor de vergoedingen aan boeren, aan wie gevraagd zal worden een aangepast beheer te gaan voeren. Dat zei staatssecretaris Meij er van CRM. toen gisteren in Arnhem aan hem en aan de commissaris der Koningin in Gelderland, mr. W. J. Geertsema. de eerste exemplaren werden uitge reikt van het boek „Ontdek de Veluwe", dat is uitgegeven door het Instituut voor Na- tuurbeschermings Educatie in samenwerking met de VARA. Volgens staatssecretaris Meijer liggen de vijf proefge bieden (Veluwe, Winterswijk, Waterland, noord-west Over ijssel en Mergelland), wat be treft de toekomstige landschapsparken, „in prin cipe binnen de 80.000 hecta ren van minister Gruijters." Meijer zei het belangrijk te vinden dat daardoor voor een aantal betrokkenen een ein de komt aan de onzekerheid, die met name in het gebied van Winterswijk sterk tot ui ting kwam. Staatssecretaris Meijer wees er nadrukkelijk op dat de re gering zich met de hoofdlij nen van de drie groene nota's die over respectievelijk de nationale parken. de landschapsparken en de rela tie tussen landbouw ener zijds en natuur- en landschapsbehoud ander zijds heeft verenigd. Voor uitlopend op het in 1978 uit te brengen eindadvies over de nota nationale landschapsparken zal ook in de nota landelijke gebieden (deel drie van de derde nota ruimtelijke ordening) aan dacht aan deze zaak worden gegeven. Passende vergoeding Ook financieel zullen de ge volgen ingrijpend zijn. Het beleid zal alleen gestalte kun nen krijgen als het huidige en ook volgende kabinetten be reid zijn de bevolking er op aan te spreken de consequen ties te dragen. „We kunnen." aldus Meijer, „ook in dit op zicht niet voor een dubbeltje op de eerste rij zitten. Als we reservaten en landschappen veilig willen stellen en van de landbouwers vragen een be heerstaak op zich te nemen, dan is een passende vergoe ding geboden." Meijer zei dat voor de aankoop van zo'n 100.000 hectaren voor reser vaten aan een termijn van 15 tot 20 jaar wordt gedacht. Wat de Veluwe betreft, vond staatssecretaris Meijer de problematiek van geheel an dere aard dan in Winterswijk. De kwestie van de landboifw speelt hier relatief veel minder. Op de Veluwe zijn veeleer vraagstukken aan de orde. die samenhangen met de ver houding tussen natuur en landschap enerzijds en ver stedelijking. militair gebruik, industrialisatie en sommige vormen van openluchtrecrea tie anderzijds. Bij de voorbe reiding van het streekplan voor de Veluwe is aan de be studering van deze zaken al veel aandacht besteed. Meij er juicht het toe („we hebben niet veel tijd te verliezen") dat het provinciaal bestuur van Gelderland snel een be geleidingscommissie voor het proefgebied Veluwe in het leven wil roepen Staatssecretaris Meijer zei erg gelukkig te zijn met het boek „Ontdek de Veluwe". dat is samengesteld door de illustrator Rein Westra, de fo tografen Chiel Westra en Will H. van Schieveen en de au teurs Hein Schimmel en Siet- zo Dijkhuizen. Hij wees erop dat het boek harde argumen ten oplevert voor algeheel be houd van dit gebied, maar toch bovenal wegwijzer wil zijn voor hen „die zich willen verdiepen in de schoonheid van de Veluwe". acAertentie Door de verlaging van de rente op de kapitaalmarkt is de RPS genood zaakt de rente op nieuwe beleggings- bewijzen en nieuwe spaardeposito's als volgt vast te stellen: coupures van f 1.000,- en f 5.000,- vaste rente gedurende dc hele looptijd samengestelde interest tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. minimum storting f 1.000.- vaste rente gedurende de hele looptijd rente jaarlijks beschikbaar tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. Dc rente op reeds bestaande beleggings bewijzen en spaardeposito's blijft onveranderd. Meer informatie? Bel gratis 0017 Vraag een folder bij het postkantoor Of schrijf, zonder postzegel, naar de Rijkspostspaarbank. Amsterdam. uw nationale spaar- en hypotheekbank

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3