Rijvers: Iedereen weet de problemen Feyenoord komt per duel 70.000 tekort Schaakteam aan de leiding <0* Weinig optimisme voor duel met St. Etienne Elke week vallen zo'n 20.000 Lotto-spelers in de prijzen. Voor 7 kwartjes kunt u zondag óók uw slag slaan. Manager verlaat Wageningen Loting EC zaalhandbal Toeschouwersaantallen beneden verwachting Na overwinning op Verenigde Staten met 2l?rVli Penningmeester stapt op na problemen met Gerard Voogd Van der Helm zegeviert in België DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 9 (ADVERTENTIE) Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. door Matty Verkamman EINDHOVEN PSV's oefenmeester Kees Rijvers heeft zaterdag een bezoek gebracht aan Engeland, alwaar hij een geïnteresseerd kijker was bij de League-wedstrijd Newcastle United- Stoke City. Rijvers was andermaal op zoek naar versterking voor zijn team, dat geplaagd door blessures het voetbalseizoen 1976-77 wellicht in een vroeg stadium heeft vergokt. Althans, daar gaat PSV langzamerhand zelf van uit. De Eindhovense club heeft de tweede ronde voor de Europa Cup tegen St. Etienne centraal gezet. Morgenavond staat of valt het seizoen zo ongeveer met het resultaat tegen de Franse titelhouder. Kees Rijvers ontkent niet, dat PSV versterking nodig heeft. „Vanaf eind mei heb ik me overal georiënteerd. In West-Duitsland, België, Zweden. Denemarken en, inderdaad, zater dag ook in Engeland". Rijvers wilde gisteren niet toegeven dat zijn belangstelling de voormalige Engelse international Alan Hudson betrof. Hudson, die graag weg wil bij Stoke City, heeft inmiddels ver klaard, dat hij van PSV's interesse afwist. Rijvers evenwel: „Het heeft geen zin om op dit moment namen te noemen. Dat gebeurt pas, wanneer er werkelijk een zaak speelt. Ik kan zeggen dat die reis naar Engeland een mislukte reis is geworden. Het leek me interessant vanwege de centrum-positie in de aanval, maar er is niets uitgekomen". Vlak voor de beslissende return te gen St. Etienne wilde Rijvers wel weer eens kwijt, dat er dringend be hoefte is aan een aankoop. „Die zaak staat overigens helemaal los van het resultaat tegen St. Etienne. Vlak voor dat duel wil ik er eigenlijk ook niet al te diep op ingaan. Maar het is op korte termijn noodzakelijk dat er een speler wordt aangetrokken. In derdaad, een centrum-spits. Ik heb wel iets op het oog. Ook in Neder land, maar dat betreft toch meer het type speler, dat op het middenveld uit de voeten kan. Bovendien blijft ons criterium, dat er een redelijke kans moet zijn, dat de aankoop bin nen een jaar tot de beste zes krach ten bij ons behoort. Door alle blessu res van de laatste maanden, is er wel haast bij. Het is voortdurend geble ken dat de groep te klein is". Het was overigens geen al te opge wekte Kees Rijvers, die gisteren zijn verhaal deed. De Bredanaar had zich andermaal bijzonder geërgerd aan de media. De gepeperde commenta ren in enkele maandagochtend bladen op zijn beleid inzake de com petitiewedstrijd tegen FC Amster dam, hadden zijn humeur merkbaar beïnvloed. Zoals bekend trad PSV zondag in het Olympisch Stadion ARNHEM De manager van de eerste divisieclub Wagenin gen, Jo Boekhorst, is met in gang van 1 december a.s. be noemd in dezelfde functie bij Fortuna Sittardia Combinatie. Deze laatste club had tot op heden alleen een administra teur. Boekhorst was sinds 1974 als manager in dienst van Wage ningen. In dat jaar promoveerde Wageningen via de promotie wedstrijden voor de periode kampioenen naar de eredivisie. BASEL Zaterdag is in Basel de loting verricht voor de achtste fina les van de toernooien om de Europe se bekers zaalhandbal. Bij de heren krijgt landskampioen Sittardia de Zweedse club Ystads te bestrijden. De Limburgers spelen eerst thuis. De bekerwinnaar bij de heren, PSV uit Eindhoven, speelt eerst uit tegen Bakkelagets uit Oslo. De nationale titelhouder bij de da mes, Hellas uit Den Haag. trof Brühl St Gallen uit Zwitserland als te genstander en begint met een uit wedstrijd. Swift uit Roermond kan zich gaan opmaken voor duels met Belenenses uit Lissabon. De Lim burgse dames gaan eerst naar Por tugal. De data waarbinnen de wedstrijden moeten worden gespeeld zijn: heren: 12-18 november voor de eerste wed strijden, 10-16 december voor de re turns. Dames: 3-9 december voorde eerste duels, 10-16 december voorde returns. De loting voor de kwartfinales vindt op 18 december plaats. Het Nederlandse dames zaal handbalteam heeft zaterdag in Boe dapest opnieuw een nederlaag gele den tegen Hongarije. De Hongaarse dames wonnen met 16-10. Bij de rust leidde Hongarije met 7-6. Vrijdagavond verloor Nederland, eveneens in Boedapest, met 22-11. De Nederlandse doelpunten in de wedstrijd van zaterdag kwamen op naam van Ingrid van Koppen (5)-. Hannie de Kok (2) en Marjo Smeets, Marie-Louise Puts en Suzanne Geer- dink, die allen een maal scoorden. opzettelijk verzwakt aan. fterié van de Kerkhof werd evenals Gerry Deij- kers (heel licht geblesseerd, maar meer in verband ntet de komende tegenstand van Dominique Roche- teau buiten de lijnen gehouden) gespaard voor de wedstrijd tegen St. Etienne. Daarnaast bleven Willy van der Kuylen (eerder, tot teleurstelling van zijn medespelers, absent in het duel tegen Feyenoord) en Ralf Ed- ström met al dan niet ernstige klach ten op de tribunes. Andere degrada tie-kandidaten als FC Twente en De Graafschap, ventileerden bij monde van hun bestuurders nog al enige kritiek op de wijze, waarop FC Amsterdam een punt kon veroveren. Rijvers vond dat maar onbegrijpelij ke kritiek: „Iedereen weet dat er problemen zijn. Ik voel me beledigd door die kritiek op mij; Vooral door een krant als het Eindhovense dagblad. Wat de landelijke pers schrijft, dat interesseert me niet, maar van een plaatselijke krant ver wacht ik een betere begeleiding." Manager Ben van Gelder haalde zijn persoonlijke stokpaardje van de „po- si tief-kritlsche begeleiding" vervol gens ook maar weer eens naar voren. Kortom, de pers was opnieuw de gebeten hond. En met name de jour nalist Ensink van het Eindhovens Dagblad, die voor enige hilariteit zorgde, door tegen te werpen: „Sinds ik in Eindhoven werk, is PSV al twee keer kampioen geworden. Ik schijn invloed te hebben". Rijvers zelf kwam met een best op merkelijke verklaring voor de opstel ling van zondag: „Ik had op een minder defensief FC Amsterdam ge rekend, nu wij in een andere opstel ling speelden. Ik hoopte op meer ruimte. Dat is er echter niet van gekomen. Desondanks had ik goede verwachtingen van onze ploeg. We hebben ook kansen op de overwin ning gekregen". Dat PSV de competitie op dit ogenblik niet meer voor honderd procent serieus neemt, moge blijken uit het feit, dat de nog regerend kampioen aanstaande zaterdag al weer de zware wedstrijd tegen Roda JC speelt. Vorig seizoen maakte PSV na de uitschakeling tegen St. Etien ne zelfs een punt van het aanvangs- uur voor de thuiswedstrijd tegen NEC. PSV had toen ook nog kampi oenskansen. Men wilde toen na het zware programma pas 's avonds om acht uur spelen. NEC week uiteinde lijk niet af van het vastgestelde tijdstip, 's middags om half drie. Nu zegt Rijvers: „Het maakt niets uit, maar de groep wil liever zaterdaga vond tegen Roda JC'\ Inmiddels hoopt Rijvers alleen maar op een goed resultaat tegen St. Etienne. Hij zegt: „Ik kan niet erg optimistisch zijn, want we zijn ge handicapt. Vlak voor de wedstrijd bekijk ik wie er fit zijn. In de rust zien we welke spelers er eventueel gewisseld moeten worden". door Richard Matthijsse ROTTERDAM FC Kaiserslau- tern, woensdagavond de tegenstan der van Feyenoord in het UEFA Cup-toernooi, zal pas vanavond per charter op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven arrive ren. Vanddar reist het team van trainer Erich Ribbeek meteen door naar het Badhotel in Rockanje. De Westduitsers hebben afgezien van een training in het Stadion Feye noord. Een beslissing, die Feye noord enigszins heeft verwonderd en waaruit kan owrden afgeleid dat Kaiserslautern het tweede duel als een plichtmatig gebeuren be schouwt, en dat het, na de 2—2 score in de eerste confrontatie, het Europa cup-voetbal voor dit sei zoen heeft afgeschreven. Vandaar ook dat trainer Vujadin Boskov gisteren verklaarde dat zijn elftal geen énkele angst heeft voor Kaiserslautern, dat in de Bun- desliga op de zestiende plaats staat gerangschikt. Boskov liet overi gens niet na ook enkele waarschu wende opmerkingen te ventileren. „Kaiserslautern mag door Feye noord niet worden onderschat. Toppmüller, Helström en Briegel zijn spelers van klasse. En als Sandberg ook van de partij is, kan de ploeg het ons nog heel moeilijk maken. „De kans dat de Zweed die vrijdag tegen Werder Bremen (dat met 2—0 won) ontbrak in Rotter dam, zal worden opgesteld, is overi gens miniem. Boskov verwacht dat Feyenoord tegen de Westduitsers geïnspireerd zal spelen, temeer omdat voor de wedstrijd een grote belangstelling bestaat en ten minste 45.000 toeschouwers de loketten zullen passeren. „We mogen in elk geval niet zo slecht voor de dag komen als tegen FC Den Haag. Feyenoord moet elke keer weer opnieuw in eigen huis voor spektakel zorgen. De ploeg heeft er de spelers voor", aldus de Joegoslaaf .wiens woor denstroom eindigee met de opmer king dat feyenoord in de Kuip van elke tegenstander in Europa kan winnen. Feyenoord's riante positie in de va derlandse competitie begint ook weer haar invloed te krijgen op het ingedommelde legioen. De wed strijd tegen FC Den Haag trok meer dan 32.000 toeschouwers, een recordaantaal voor de Rotterdam se club dit zeizoen. Maar nog altijd wel 5000 onder het begrote gemid delde. Tot dusverre heeft de Rot terdamse club in de gespeelde thuiswedstijden gemiddeld 70.000 gulden per duel in totaal dus zo'n 225.000 moeten bijpassen. Voor Feyenoord is het tegen deze ach tergrond van eminent belang dat het niet alleen de volgende ronde in het UEFA cup-toernooi bereikt, maar ook de landstitel van PSV wordt overgenoemen. Directeur Guus Brox heeft trainer Boskov ook te verstaan gegeven dat een uitbreiding van de selectiegroep met een sterspeler uitgesloten is. Brox:„Er wordt door Boskov teveel over het aantrekken van nieuwe spelers gesproken." De reactie van Boskov'; „het is toch logisch dat ik een bredere selectie wil, vooral nu Ramljak is afgevallen. Ik kan in de gegeven omstandigheden maar over 15 spelers beschikken en dat is te weinig". Feyenoord treedt tegen FC Kaiserslautern overigens met dezelfde basisopstelling aan als te gen FC Den Haag. HAIFA Nederland heeft tijdens de schaakolympiade in Haifa de afge broken wedstrijd tegen de Verenigde Staten met 2tegen l'/i gewonnen. Donner won de afgebroken partij tegen Tarjan, Sosonko kwam met Kavalek remise overeen en Ree ver loor van Lombardy. In het klasse ment staat Nederland nu eerste met 17 punten gevolgd door de Verenigde Staten met 16'/i punten en Engeland met 15 punten en drie afgebroken partijen. Nederland heeft zich op het FIDE- congres kandidaat gesteld voor de organisatie van de volgende Olym piade die in 1978 gehouden wordt. Er zijn vier landen die een optie voor dit evenement hebben: in volgorde Iran, Nederland, de Philippijnen en Ar gentinië. Indien Iran de organisatie zou teruggeven is Nederland de eerste kandidaat. Vijf nieuwe landen zijn toegelaten tot de wereldschaakbond: Maureta- nië. Papoea Nieuw Guinea, Bermu da. Zuid-Jemen en Guernsey. Dit brengt het totaal aantal landen dat nu als lid staat ingeschreven bij de FIDE op 99. Een beslissing over de organisatie om de strijd om het wereldkampi oenschap werd verdaagd naar een buitengewoon congres dat in april in Caracas (Venezuela) zal worden ge houden. Dit geschiedde omdat in Haifa de vertegenwoordigers van de Oosteuropese landen niet aanwezig zijn. 1. e2-e4 c7-c5. 2. Pgl-13 Pb8-c6 3. d2-d4 c5xd4 4. P(3xd4 Pg8-(6 5. Pbl-c3 d7-d6 6. Lcl-g5 e7-e6 7. Ddl-d2 a7-a6 8. 0-0-0 h7-h6 9. Lg5-e3 Lc8-d7 10. 12 (4 b7-b5 11. Lll-d3 L(8-e7 12. Kcl-bl 0-0 13. h2-h3 Pc6xd4 14. Lc3xd4 b5-b4 15. Pc3-e2 d0-d5 16. e4-c5 Pf6-c8 17. g2-g4 (7-f6 18. h3-h4 16-(5 19. Tdl-gl Ld7-b5 20. g4x(5 Lb5xd3 21. Dd2xd3 T(8xl5 22. Ld4-e3 Dd8-c8 23. Pe2-d4 TfS-f7 24. Tgl-gO Dc8-c4 25. Pd4xe6 Dc4xd3 26. c2xd3 Ta8-c8 27. Thl-gl Le7xh4 28. Tg0Xh6 Lh4-c7 29. Th6-h5. Zwart geelt op. HAARLEM Haarlemmer Dries de Zwaan zal opstappen als hoofdbe stuurslid van 'de Koninklijke Neder landse Honkbal en Softbal Bond. De Zwaan, die ook zijn functies in de Haarlemse Sportraad, de Stichting Sportinitiatieven en de Organisatie commissie van de Haarlemse Honkbal Week ter beschikking stelt, is tot deze stap gekomen na een diepgaand meningsverschil met Ge rard Voogd, de man die eveneens op deze terreinen actief is. De Zwaan had met nog een tweetal andere leden van de Organisatiecommissie van de Haarlemse Honkbal Week (Van der Klauw en Bouman» forse kritiek geleverd op het ook in deze krant omstreden optreden van voor zitter Voogd („ioncompetent"). die voorts niet bereid bleek een aantal (fionanclele) afspraken voor de ko mende Europese kampioenschap pen op papier te zetten. De Zwaan, die ook voor dit evene ment als penningmeester van de or ganiserende commissie zou optre den. had dit als voorwaarde gesteld. De commissie, die het EDuropees kampioenschap organiseert, staat onder leiding van Gerard Voogd CHARLEROI Bert van der Helm heeft in Charleroi de herenenkelspel- titel bij de internationale kampi oenschappen van België gewonnen. De Nederlander versloeg in de finale de Westduitser Lieck met 3-2, een zeer knappe prestatie, die werd voor afgegaan door een zo mogelijk nog opvallender zege in de halve finale op de als eerste geplaatste Brit Nic ky Jarvis met 3-1. GEWICHTHEFFEN - Het Poolse Olym pisch Comlt* heelt geprotesteerd tegen de straiten die aan vijl gewlchthellers tijdens en na de spelen In Montreal zijn opgelegd omdat ze gebruik hadden gemaakt van verboden stimulerende middelen. Het IOC krijgt een briel waarin staat dat de contro les niet waterdicht waren en dat door deze geschaad. ZWEMMEN John Naber is door de ama teursportbond gekozen tot de beste Ameri kaanse zwemmer van het Jaar. Naber won tijdens de Olympische Spelen In Montreal vier gouden en een zilveren medaille. Hij beheerste vooral de rugslagnummers. De psychologle-student zal nog doorgaan met wedstrijdzwemmen tot 1978. BONDSCOACH Hoewel maar weinig mensen er last van hebben, zitten we toch nog volop in een bondscoach-loos tijd perk. Sinds George Knobel opstap te en de afspraak met Jan Zwartkruis verliep, is er weinig schot in de zaak gekomen. Hoewel. Dezer dagen wordt er weer met kandidaten gesproken. Want het Nederlands elftal wordt geacht in februari een wedstrijd tegen En geland te spelen en voor die tijd moet er toch wel een stoplap zijn gevonden. Met wie zou je dan beter kunnen overleggen dan met twee ex- bondscoaches: George Knobel en Zwartkruis. Knobel hij toonde afgelopen weekeinde nog eens aan met te kunnen leven met een ne derlaag of kritiek zou voor enke le dagen losgeweekt moeten wor den bij MW. Zwartkruis zou van zijn bevelhebbers vrij moeten krij gen om Oranje te begeleiden. Even leek het te zijn verdwenen, maar het bestaat nog. dat onver valste doortastende optreden van weleer. DOPING (1) Het valt niet te ontkennen, publici tair gesproken is de Eerste Natio nale Week Van Den Drog geslaagd te noemen. Niet in het minst na tuurlijk door die originele opening bij AZ'67 tegen Roda JC. Dé orga nisatoren hadden een dokter op de tribune gezet die „het" al van een afstand kon waarnemen. Geen ge- frunnik met linten, het dochtertje van de voorzitter'met een bosje fresia's of de minister met de eerste spuit. Om het goedkoop te houden (de opbrengst van de huis aan huis collecte viel ook wat tegen) was de «ceuze gevallen op de dokter van de thuisclub. Maar dat is dan ook wel meteen de mooiste inter pares, de mister Holland onder de artsen. Een maand Spaanse stranden plus nog een handvol zonneslippertjes tussendoor zie je er van een afstand al aan af. Hij constateerde „het" dus bij een passerende voetballer: de moderne wetenschap staat voor niets. Trou wens bij de Hoogovens houdt die dokter spreekuur in een uitkijkto ren en er zijn al heel leuke resulta ten behaald met het ontdekken van gordelroos, haaruitval en - 4- Genoeg stof dus voor de KNVB om de zaak maar eens te gaan onder zoeken. Dokter Mosterd heeft er zijn schouders onder gezet. Een deel van de uitslag staat al vast: clubdokters zijn van mening dat doping bij voetballers niet helpt (ze zouden er alleen maar mèèr van naast het doel gaan schieten) en ze zijn ook bijna allemaal van mening dat er geen effectieve controle valt uit te voeren. -d Jj. DOPING (3) v 'vV zweetvoeten. Uiteraard worden fondspatiënten zonder verrekijker behandeld. Nee, het was een prachtige ope ning, daar heeft het echt niet aan gelegen dat het daarna allemaal minder werd. DOPING (2) De bedoeling was dat de mensen eens aan het denken zouden wor den gezet. Dus werden eerst twee spelers beschuldigd. Of eigenlijk ook weer niet. Achteraf wilde de dokter niemand beschuldigen, wa ren z'n woorden niet helemaal goed over gekomen c.q. een journalist had iets opgevangen dat niet voor zijn blocnote bestemd was. De knuppel eenmaal in het hoen derhok. volgden er meer onthullin gen Bijvoorbeeld over een oud- speler van wijlen de profclub DWS die voor een wedstrijd een dosis pepmiddelen kreeg toegediend op eigen verzoek genoeg om minstens drie doelnetten kapot te schieten. Daarnaast werd de be trokken dokter onlangs nog door diverse clubbestuurders aange sproken om recepten uit te schrij ven die ze van hun eigen clubdok ter niet kregen Onder voetballers wordt de betrokken dokter dan ook Van Rompil genoemd. De FIFA zelf is die mening blijk baar niet toegedaan. Tijdens het wereldkampioenschap in 1974 wer den steeds enkele spelers gecontro leerd. Alleen Ernst Jean-,Joseph van het nietige Haiti werd daarbij betrapt op het gebruik van stimule rende micfdelen. Hij werd ge schorst. In datzelfde toernooi werd de Bra ziliaan Luis Pereira in de wedstrijd tegen Nederland uit het veld ge stuurd. Hij had Neeskens onderuit geschopt. Velen meenden dat Pe reira („met het schuim om de mond") gedrogeerd was. In België worden al geruime tijd af en toe dopingcontroles uitgevoerd door de gerechtelijke Bijzondere Opsporings Brigade. Daarbij werd Pierre Carteus van FC Brugge be trapt en door de rechter gestraft. Bij een controle van spelers van RWD Molenbeek liep het uit op een handgemeen met onder meer doel man Nico de Bree. Op doping werd toen niemand betrapt. Geruchten waren er steeds vol doende voor handen. In 1967 zakte Ajacied Wirh Suurbier tijdens een training voor een Europa Cup wed strijd in Madrid in elkaar. Doping fluisterde men. In 1971 verloor het Nederlands elftal van een furieus opererende DDR. KNVB-voorzitter Meuleman vroeg zich na afloop openlijk af of er mogelijk een pep- middêl in de thee had gezeten die de Oostduitsers onder de rust had den gedronken. Na de recentè Eu ropa Cup wedstrijd Ander- lecht^— Roda JC opperden sommi gen dat Roda mogelijk onder in vloed van stimulerende middelen zo te keer was gegaan. Enkele jaren geleden trof men in een prullenbak in de kleedkamer van NAC ampul len aan die mogelijk een opwek kend middel hadden bevat .jtrwezen gebruik van stimulerende middelen is er nauwelijks in de voetballerij. Geruchten des te meer. Alleen daarom al zou contro le op zijn plaats zijn. Waarom kan het immers bij andere sporten wel. waarom kan het tijdens de Olym pische Spelen en het wereldkampi oenschap wel? De voetballerij laadt alleen al door zo moeilijk te blijven doen over een dopingcont role de verdachtmaking op zich dat er iets te verbergen valt. NADEEL Landskampioen PSV heeft zich neergelegd bij een ondergeschikte rol in de competitie. Zo erg is het zelfs al. dat enkele dagen voor de wedstrijd tegen FC Amsterdam werd aangekondigd dat Ralf Ed- ström, Gerrie Deijkers. Willy van der Kuylen en René van de Kerkhof niet zouden spelen. Zij moesten gespaard worden voor het enige belangrijke werk dat PSV op korte termijn zag: de Europa Cup wedstrijd tegen Saint Etienne. Het gevolg: een verzwakt PSV kwam niet verder dan 0-0 en raakte weer een punt kwijt. Een ander gevolg: FC Amsterdam kwam mak kelijk aan een punt: belangrijk want de club verkeert In ge zelschap van FC Twente. De Graafschap en Telstar onderaan de ranglijst. Boze gezichten dan ook bij deze clubs. PSV had immers zijn kansen in de competitie niet voor de volle honderd procent ver dedigd. een overtreding van de reg lementen van de KNVB. Nog een gevolg: er kwamen naar de wed strijd in het Olympisch Stadion iets meer dan 4000 mensen kijken. Hoeveel waren er weg gebleven om dat PSV toch niet in de sterkste opstelling verscheen? Aanleiding genoeg voor de KNVB om in ieder geval berispend te werk te gaan. Kees Rijvers zal dan wel weer vinden dat ze PSV altijd moe ten hebben. Maar de clubs mogen toch wel weten wat ze aan PSV hebben. TELEVISIE Als sport zo verschrikkelijk popu lair is en als de omroepen gebukt gaan onder de terreur van de kijk cijfers. dan moet er nogal wat sport op de televisie worden uitgezon den. Onze J. C. Brak is daarom een privé onderzoek naar de sportpro gramma's op de televisie be gonnen. Eerst wat algemene zaken. In de periode van zaterdag 23 oktober tot zaterdag 30 oktober werd er op Nederland 1 en 2 in totaal (volgens de gids) 82 uur en 58 minuten tele visie gemaakt. Daarvan was 4 uur en 55 seconden gereserveerd voor sport. De sportprogramma's bestonden ui,t: 15 min.: Penalty Bokaal, 25 min.: Hier en Nu Sport, 30 min.: AVRO boksen. 20 min.: Veronica Sport, 70 min.: Mini Voetbal en 2 uur en 15 min.: Studio Sport. Er valt te twisten of programma's als Penalty Bokaal en Mini Voetbal onder het kopje sport of show thuishoren, maar alles kan onder die grote dekmantel sportief ver maak ondergebracht worden. In totaal valt het sportaandeel op de televisie erg mee. Wie vergelij kingen trekt met de dagbladen komt tot de conclusie dat die aan zienlijk meer sport in hun pakket stoppen. Dan de kwaliteit. Vanwege de eerste keer en omdat de VOO erg weinig uitzendt. Veronica Sport bij de horens gevat. In een programma dat eraan vooraf ging won een heer via drie vraagjes en een ruk aan de fruitautomaat (hij kwam tot twee besjes, voor de kenners een nietszeggend troostprljsje) tot een bedrag van 12.000 gulden. Wie zo veel geld in het onbenulligste spel letje steekt, zal wel werk maken van zijn andere programma's. Helaas, Veronica Spört ging over Eddy Achterberg die onder begelei ding van voornamelijk de mondharmonica uit „Once upon a time in the west" in de trein zat. weemoedig naar buiten staarde en vond dat het eigenlijk niet kon wat hij deed (naar FC Groningen gaan) maar toch ook weer wel. Er waren supporters die dat ook vonden en lijkredes van een collega en een trainer die het jammer vonden, maar Alles bijeen een poging om de za ken maar eens Gat van Nederland achtig aan te pakken. Helaas dient men dat niet vanuit een gat te doen. PAARDEN De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport heeft het jaarverslag 1975 rondgestuurd. Het gaat voorname lijk goed met het paardhollen in Nederland zo blijkt uit de cijfers Hoewel hier en daar toch ook nog minpuntjes te vinden zijn constateert men: „Een bezoekers aantal van ruim 555.000 betalenden is blijkbaar (nog) niet voldoende om alfe publiciteitsmedia te doordringen van het feit dat draf- en rensport geen onbenullige, tak jes meer vormen aan de Neder landse sportboom." Dan dus even wat zaken over de draf- en rensport op een rij gezet, want ruim 555.000 betalenden klinkt nogal. Uit het jaarverslag blijkt dat op Duindigt gemiddeld per koersdag 2497 betalenden Zijn geweest en op Sappemeer gemid deld 699. De andere banen schom melen tussen de 800 en 2000 gemid deld. Daarbij dient men te bedenken dat deze vorm vap sport zich alleen boven de Moerdijk afspeelt. Dat er nooit op meer dan twee plaatsen tegelijk wordt gekoerst. En dat het publiek voor een zeer gTOOt deel bestaat uit de groep goklustigen die ter toto gaat. Dat laatste blijkt ook bij voorbeeld uit de gemiddel de inzet bij de toto die per koersdag ruim boven de honderd gulden per bezoeker ligt. Er zijn erg weinig mensen (zijn ze er wel?) die op zondagmiddag de kin deren achter op de fiets laden om naar do renbaan te gaan en daar. na vijf gulden toegang per persoon betaald te hebben, gaan zitten te wachten om ieder half uur een groep paarden voorbij te zien (.rek ken. Gewoon omdat ze hardhollen- de paarden zo'n leuk gezicht vinden. Het met veel bombarie opgevoerde Super-trio ligt trouwens ook in de lappenmand. De sponsors blijven weg meent de Stichting, omdat er, te weinig publiciteit is. Zou het' misschien niet alléén liggen aan het feit dat mensen die niet in de directe omgeving van een renbaan wonen (en wie de „directe omge ving" ruimt neemt, ziet dat meer dan half Nederland daar niet woont) op reis moeten om hun for muliertje in te leveren? Als ze al in de paardentoto zijn geïnteresseerd. In feite bestaat het aantal belang stellenden voorde draf- en rensport uit een klein gezelschap. Een ge zelschap. dat door veel publici teitsmedia zelfs overmatig wordt bediend g pretstroom f* even afwezig, hij heeft een dagje rust gekre gen omdat hij volgende week een brief moet sehrijven a*n een verre neef te eindhoven-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9