Nieuwe Kerk: kostbaar juweel Pas volgende week valt beslissing over stadsvernieuwing INSTITUUT PRAEHEF Trouw Leids stadskantoor in 1978 al voor een gedeelte gereed Laudate Dominum gaf een uitstekend concert KORT I. Gemeenteraad geen experimenten met „huisdealer" administratief medewerker Nederlands Zuidafrikaanse Werkgemeenschap N.Z.A.W. PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN Haagse raad dient veel moties in Leiden heeft ruimte studentendrukkerij Wezenlijke functie in muziekleven nog onzeker DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H 6 ZAKENFLITSEN^ T.k. aangeb. wieg met ba by-uitzet Tel. 070-454834. DATS UN OÊALER Verpl kundtge zoekt kamer met kookgel. en gebr. van toilet en douche in Den Haag. Tel. 08380-11715. ELKE ZATERDAG IN advertentie; pagina's voor ONDERWIJZEND- VERPLEGEND- VERZORGEND EN HOGER PERSONEEL inlichtingen Advertentie- exploitatie Tel 020-913456 Toestel 794 resp. 783 en 750. PROVINCIE ZUID-HOLLAND Bij het bureau Organisatie in algemene dienst van de provincie Zuid-Holland kan worden geplaatst een (mnl./vrl.) Inhoud van de functie: De werkzaamheden bestaan onder meer uit administratief beheer van een formatie-registratie, een huis vestingsregistratie en een formulierenregistratie: administratie Rekencentrum (inventaris en materiaal, interne verrekening van automatiseringskosten); administratief beheer van de dokumentatie van computer programmatuur; voor- en nazorg van vergaderingen en besprekingen; typewerk. Opleiding: Diploma HAVO of daarmede gelijk te stellen opleiding. Leeftijd: Circa 20 jaar. Aanstelling: In de rang van adjunct-commies 2e klasse. Salarisgrenzen (inclusief de toeslag ad 30.in verband met de salarismaatregelen per 1-7-1976) van f 1490,tot f 1955.bruto per maand. Beneden de 21-jarige leeftijd vindt jeugdaftrek plaats. Vakantie-uitkering 7,8% van het salaris. De provincie Zuid- Holland is aangesloten bij de Interprovinciale Ziektekosten regeling. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van volledige personalia en referenties binnen veertien dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan de Griffier der Staten van Zuid-Holland. Koningskade 1 te 's-Gravenhage. In de linkerbovenhoek van de brief en de envelop te vermelden: C A P D772/T. Openbare bijeenkomst in Nederl. Congresgebouw, Churchillplein 10. Den Haag. Bon Binizaal, op donderdag vier november 1976 des avonds te 8.15 uur. Sprekers: Dr Paul S. v. d. Merwe, adj. speaker Zuidafrikaans Parlement, fractieleider Nationale Partij, afgevaar digde uit Z.W.-Afrika (Namibië); Dhr Laban Mahata, Owambo uit Z.W.-Afrika, on- derwijsspecialist; tolk Wetgevende Raad van Owambo en Staatkundig Beraad Z.W.-Afrika; Dhr S. Maphiki, Soweto, lector Bantoe-talen a.d. Afrikaanse Universiteit te Johannesburg. Informatie over Transkei, beraadslagingen omtrent „Namibië" en de algemene ontwikkelingen in Zuid-Afrika. Toegang vrij. De in juni 1976 gehouden examens brachten ons 716 geslaagde kandidaten voor het associatie-examen Onder deze geslaagde kandidaten bevonden zich 115 cursisten van het rayon Den Haag. Nieuwe cursussen opleidende voor het examen juni 1977 vangen maandag 15 november. Inl. prosp. en inschr. maandag t/m vrijdag van 9-5 en van 7-9 uur SWEELINCKPLEIN 46 - TELEFOON 469722* Ons geslaagdenboekje 1975 met de namen en adressen van de 2109 bij ons in dat Jaar geslaagde kandidaten (1257 voor P.O.; 437 voor 381 voor S P D en 34 voor Acc. A/C) met tal van interessante grafieken, zenden wij U op aanvraag gaarne toe. DEN HAAG De gezamenlijke woningbouwverenigingen van Den Haag maken zich zorgen over het stadsvernieuwingsbeleid zoals dat wordt voorgestaan in de nota stadsvernieuwing van wethouder J. W. M. Hardon (stadsontwikkeling). De wo ningbouwverenigingen, van groot belang bij het opzetten van nieuwe woonwijken, vrezen dat de stadsvernieuwing in Den Haag te langzaam op gang zal komen. De problematiek rond de vernieuwing van het woningbestand kwam gisteren ter sprake in de gemeenteraad. Ook vanuit de raad werd om een slagvaardiger beleid ten aanzien van de stadsvernieuwing gevraagd. In de vergadering kwam het gisteren overigens niet tot beslissingen. Na dat er een negental moties en amen dementen waren ingediend, moest de besluitvorming wegens tijdge brek worden uitgesteld tot de verga dering van volgende week maandag. De gemoederen hielden zich gisteren vooral bezig met het aankoopbeleid dat de gemeente in oude wijken gaat voeren en met het aanwijzen van urgentie- en aandachtsgebieden voor de stadsvernieuwing. Zoals be kend wil wethouder Hardon dat de gemeente in een aantal wijken (ur- genUegebieden) in de komende twee jaar ongeveer 2000 woningen aan gaat kopen. Met name de linkse par tijen vinden dit niet voldoende. De heer A J. A. Verdun Lunel (PPR) vroeg het college in motie of het in de gemeente Delft ontwikkelde sys teem om de verkoop en het onttrek ken uit het huurbestand van betaal bare huurwoningen tegen te gaan, ook in Den Haag kan worden toege past. In Delft verkoopt de gemeente geen huurwoningen meer die minder dan 250 gulden huur opbrengen. De motie werd mede ondertekend door de heren A. Th. Duivesteijn (PvdA). C. A. IJmkers (CPN) en mevrouw B. E A. C. van der WaUe-Bos (DS'70) Mevrouw H. O. Otter-te Kolsté (CDA) kwam met een motie waarin het college gevraagd wordt bij het Rijk en de Provincie aan te kloppen voor een aantal bouwlokaties voor Den Haag. Die bouwlokaties dienen tijdig te worden aangewezen om stagnatie in de stadsvernieuwing te voorkomen. De momenteel in aanbouw zijnde stadswijk Nieuw Waldeck zal een groot aantal bewoners uit de oude. aan vernieuwing toezijnde wijken op moeten vangen. De heer Duivesteijn wees er op dat de bewoners uit oude re wijken weliswaar zelf moeten kie zen waar ze opnieuw gehuisvest wor den maar dat zij in de eerste plaats recht hebben op een nieuwbouwwo ning in Waldeck. Binnen de WD ziet men Nieuw Waldeck niet zo direct als een oplossing voor de opvang uit de oudere wijken. Fraktievoorzitter P. Ressenaar vindt dat er te veel praktische bezwaren kleven aan het direkt doorstromen naar nieuw bouw. Hij wilde er echter niet te diep op in gaan omdat, zoals hij zei, „het einddoel voor alle partijen toch ge lijk moet zijn; het voor zoveel moge lijk Hagenaars een goede woonsitua tie creëren. Wil er echter van herhuisvesting In Nieuw Waldeck sprake zijn dan moet de gemeente wel snel de bewoner^ gaan aanwijzen die daarvoor in aan merking komen, zo drong de heer Duivesteijn bij wethouder Hardon aan. Hij stelde zich daarmee achter de Federatie van Woningcorporaties in de Agglomeratie Den Haag, die vreest van Nieuw Waldeck op het proces van de stadsvernieuwing. LEIDEN B. en W. van Leiden verwachten dat de eerste bouwfase van een nieuw stadskantoor vóór medjo 1978 tot stand komt. Zij willen het kantoor, dat plaats moet bieden aan 280 man, bouwen aa^i de Lange Gracht op het terrein van de stedelijke lichtfabrieken. Met de bouw is een bedrag gemoeid van 1 14 miljoen gulden. De eerste fase is vooral bestemd voor huisvesting van het werkverband Wonen (diensten gemeentewerken, stadsontwikkeling, verkeer en grondzaken, volkshuisvesting en de bureaus sociografie en huisvesting), maar ook het Gemeentelijk Reken centrum moet er in worden onderge bracht. Vooral Wonen krijgt In het nieuwe stadskantoor de mogelijk- Bomen Haagse Vijverberg gered DEN HAAG De plantsoe nendienst van de gemeente Den Haag gaat de iepziekte bestrijden. De iepziekte wordt veroorzaakt door een schim mel. dat verspreid wordt door de lepsplntkevers. Deze heb- ben zich in de warme zomer flink uitgebreid. Voor ongeveer 70 bomen komt de hulp te laat: zij zullen wor den omgehakt. De bomen aan de Lange Vijverberg kunnen door middel van voedzame grond in sleuven en gaten bij de bomen, uit de nood gehol pen worden. heid om doelmatiger te werken, vooral op het gebied van dienstverle ning en contacten met de bevolking. De vrijkomende ruimten in het stad huis zullen worden benut om een verdere centralisatie in de huisves ting van het gemeentelijk apparaat tot stand te brengen. Zo zullen o.a. het bureau belasting-onroerend goed, de afdeling personeelszaken en de bureaus economische zaken en statistiek in het stadhuis worden te ruggebracht. Hiermee wordt tege moet gekomen aan de wensen van het ambtelijk apparaat Het gebouw kan bij een verdere groei van het personeelsbestand uit gebreid worden tot een capaciteit van 330 man. Ook kan er eventueel ruimt gemaakt worden voor de Leid- se Woningstichting. B en W willen het plan onderhands aanbesteden onder een zestal geselecteerde aan nemers. van wie er drie uit de Leidse regio afkomstig zijn. Zij moeten het plan in drie maanden bestedings- klaar maken. Het gebouw moet een Jaar daarna opgeleverd worden. De aannemers moeten overigens belo ven zoveel mogelijk onderaanne mers uit de Leidse regio in te schake len. B en W hopen dat het werk in april 1977 in uitvoering genomen wordt. door Adr. Hager VOORBURG Jos van Veldhoven heeft 't gepresteerd na een voorbereidingstijd van slechts tweeënhalve maand de C.O.V. „Laudate Dominum" naar een ln alle opzichten geslaagde uit voering te leiden. In een geheel bezette Vaste Burchtkerk hoorde men Imponeren de vertolkingen van „Eln Deutsches Requiem" van Brahms en het Gloria van Poulenc Dirigent Joop 8chets. destijds opvolger van de bij dit con cert aanwezige Adr. C Schuurman, moest wegens benoeming elders het Voorburgse koor kort voor deze uit voering verlaten. Het bestuur stond voor de taak op zo n korte termijn een opvolger te vinden, die boven dien bereid was de geprogrammeer de werken over te nemen. Jos van Veldhoven nam het verstandige be sluit zich nog niet definitief te ver binden. doch gezien het klinkend resultaat zal ..Laudate Dominum" hem zeker graag benoemen. De moeilijkste opdracht van dit pro gramma was uiteraard het Brahms werk. gecomponeerd ..nach Worten der Heiligen Schrift", onder de in druk van de dood van Zijn moeder en van Schumann. Brahms stelt de tra giek van de dood tegenover de eeu- wtgheidsverwachting in een Re quiem ongeschikt voor de liturgie, doch geschreven als een koorcanta te. Jos van Veldhoven heeft het werk in volle overtuigingskracht opge bouwd. prachtig van kleur, span ningsvol en voortreffelijk afgewerkt. „Laudate Dominum" reageerde zeer exact, er was sprake van een wel haast tastbare wisselwerking, waar door de partituur tot in details op het publiek overkwam. Het sponta ne Gloria van Poulenc was uitste kend als tegenhanger gekozen. Het Gewestelijk Orkest speelde het Re quiem voor de tweede maal in enkele dagen en Jos van Veldhoven profi teerde daarvan Met een opvallende rust en zekerheid verwaarloosde hij ook het orkest niet. De bas Ruud van der Meer zong Brahms enkele dagen geleden in Leiden, ook in Voorburg imponeerde hij. De sopraan Thea Ekker-Van der Pas zong verfijnd, zij liet de tekst ah.w voor zichzelf spreken. „Laudate Dominum" gaat de Johan nes Passion van Bach in studie ne men. nieuwe leden zijn welkom bij de eerste repetitie op 2 november a s in de ..Voorhof" van de Voorburgse Oude Kerk. Ds. C. M. Overdule De Geref. predikant ds. C. M. Overdule heeft zondag afscheid genomen van Pijnacker en Noot dorp. De predikant wordt volgen de week als Evangelisatie predikant in Den Haag-West be vestigd. Hij ziet z'n evangelisatie- arbeid ln Den Haag ook als een missionaire opdracht van de kerk. Ds. Overdule nam afscheid met de woorden uit Mattheus 11 28- 30, de zgn. Heiland-roep. Een tekst over een rust op de le vensweg vol activiteiten, die wordt geschonken als een gave die men ontvangt als men Zijn juk op zich neemt. Na de dienst werd de scheidende pastor toege sproken door de heer A. Kieboom, voorzitter K.AB., die op uitdruk kelijk verzoek van ds. Overdule geen afscheidscadeau aanbood, maar een geschenk onder couvert van 3000,- namens de gemeente. Het bedrag gaat naar het zen dingswerk in Kibuye (Rwanda). Dankstond In de Abdijkerk, Loosduinen, wordt woensdagavond Dankstond voor het Gewas ge houden. De dienst begint om 20.00 uur en voorganger is ds. J. Kruijt van Elburg. Rechtshulp Het Bureau voor Rechtshulp in het arrondissement Den Haag zal met ingang van 1 november niet meer op donderdagmiddag in het Gemeentelijk Informatiecentrum te vinden zijn. Er bleek te weining behoefte te bestaan aan dit weke lijks spreekuur. Voor rechtshulp voortaan naar het bureau aan de Javastraat 27a. Mr. R. Prins Wegens het bereiken van de 70* Jarige leeftijd heeft mr. R. Prins, voorzitter van het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag, tijdens een bijzondere zitting afscheid genomen. B en W van Den Haag zijn van plan de noodbrug bij de Boek- horstbrug over de Zuidsin- gelgracht te verplaatsen naar een punt ter hoogte van de Jacob Catsstraat. B en W antwoordt dit naar aanleiding van vragen, ge steld door de raadsleden Duive steijn (PvdA), LJmkers (CPN) en Geleijnse (PPR). Het betreft hier echter een tijdelijke voorziening voor de duur van twee jaar. Van een onzer medewerkers LEIDEN De Leidse Studenten- en Aktiegroependrukkerij <ST fiOi heeft van de gemeente Leiden U aanbod gekregen om voor de k& mende anderhalf jaar het voormali ge schoolgebouw aan de Caecllia- straat 11-15 als werkruimte te ge bruiken. De 8TAG zou daarvoor een bedrag van 15.00 gulden per Jaar moeten betalen. De drukkerij is momenteel geves tigd op het Noordeinde 5, een pand dat de universiteit kosteloos be schikbaar stelt De universiteit huurt de ruimte van de „Koninklij ke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de groei en bloei van de Zeevaartschool in Leiden". Het huurcontract is echter per 15 december van dit jaar opgezegd. De universiteit wil niet voor vervangen de ruimte zorgen omdat de STAG drukkerij niet meer de juiste rol zou vervullen voor Leidse studenten. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG „Wij staan hier voor een bestuurlijk dilemma. Niet alleen het jeugdbeleid, maar ook het beleid op het gebied van de volksgezondheid en van de politie staat hier ter sprake". Dit zei het PvdA-raadslid Bakker gisteravond tijdens de behan deling van de drugnota van wethouder Vink. Deze vergadering werd zeer rumoe rig ingeleid door de heer Hoek van de stichting Bamboelé die aan de raadsleden stickies uitdeelde. Ver is hij hier niet mee gekomen, aange zien burgemeester Schols in scherpe bewoordingen het verder uitdelen verbood. Als bestuurslid van het jon gerencentrum Het Paard van Troje, dat in feite de aanleiding is van deze nota. zei Peter den Haring, dat het Haagse stadsbestuur nu voorzichtig moet experimenteren met iets wat niet mag. Hij duidde hiermee op het aanstellen van een ..huisdealer", die soft drugs verkoopt om de louche handelaars en gevaarlijke middelen te weren. De heer Blankenstein (CDA) wees het experiment van de hand op grond van het feit dat het gemeente bestuur van Den Haag niet kan af wijken van de landelijke regels, die voor dit probleem zijn opgesteld. De nieuwe wet, die gisteren van kracht werd, is al verzacht ten opzichte van de oude wetgeving. De heer Bakker (PvdA) zou graag zien dat een huis- dealer in het Paard van Troje wordt aangesteld. Dit wordt echter door de wet uitgesloten. Hij sloot zich daar om aan bij het voorstel van de wet houder. dat in gezamenlijk overleg tussen gemeentebestuur, justitie en leiding van de centra gezocht zal worden naar een hanteerbare werksituatie zonder de wet te over treden. Wethouder Happel (volksgezond heid) bepleitte een reeks maatrege len, die druggebruik moet voorko men. Het sluiten van het Paard van Troje biedt volgens de wethouder geen enkele oplossing: „We schuiven de druggebruikers dan uit ons ge zichtsveld". Burgemeester Schols zei in een verklaring dat „nagegaan moet worden of de gewijzigde wet voldoende aansluit op het rechtbe- wustzljn van de Nederlandse bevol king". Over twee weken zal de Haagse Raad „officieel" spreken over de Wethouder Vink drugnota. De Mager, wethouder Vink, zei veel positieve reacties ont vangen te hebben. „Ik besef dat ik met die nota mijn nek ver heb uitge stoken. Echter, een gemeentebe stuur mag niet afwachten". Het duurt niet lang meer voordat de plastic beschermlaag van de banken in de Nieuwe Kerk verwijderd kan worden. Op 15 december zal de Nieuwe Kerk na een jarenlange restaura tie zijn deuren openen. Aan de miljoenen vergende opknapbeurt wordt thans de laatste hand gelegd. Van een medewerker DEN HAAG De in 1970 aan gevangen restauratie van de Nieuwe Kerk nadert de voltooi ing. Hoewel er nog druk op meerdere plaatsen wordt ge werkt en men voorlopig nog enig ongerief zal ondervinden kan aanstaande woensdaga vond gestart worden met de eerste concerten van het Resi dentie Orkest. Tijdens twee (uitverkochte) series zal men kunnen vaststellen of de stre ling van het oor even groot zal zijn als de streling van het oog. De Nieuwe Kerk ls een even -kostbaar als kostelijk juweel gewor den. Helaas is de omgeving rond het Spui niet fraai, doch is men binnen getreden door de deur .met het op schrift „Het Woord des Heren blijft in der Eeuwigheid" dan is men die omgeving vergeten. De in het mid den van de 17e eeuw gebouwde kerk is dank zij de zorgen van de Stich ting Nieuwe Kerk hét monument van Den Haag geworden. Daarom zal op 15 december a.s. het kerkgebouw worden overgedragen aan de Haagse burgerij in de persoon van burge meester Schols. Tijdens de restauratie werd men ver rast door twee vondsten: het prachti ge dak dat verscholen zat en het voor meerdere doeleinden bruikbare sou terrain. Tijdens de concerten zal de ze ruimte gebruikt kunnen worden als foyer en als vestiaire. Reeds in een vroeg stadium stond vast, dat, de inrichting zo zou ge schieden. dat het kerkgebouw zou kunnen dienen als middelgrote con certzaal, in het bijzonder geschikt voor kamermuziek, concerten door kleine orkesten en uitvoeringen door middelgrote en kleine koren. Dat wil zeggen, dat de Nieuwe Kerk wel mo gelijkheden biedt voor het Residen tie Orkest, doch geen oplossing. Ook onze oratoria-verenigingen zullen derhalve wel aangewezen blijven op de Prins Willem-Alexanderzaal. Bij groot orkest zijn er 620 plaatsen be schikbaar. met een klein podium 750 plaatsen. Teleurstellend is, dat men vanaf enkele tientallen plaatsen het orkest en de dirigent niet zal kunnen zien. Het Duyschot-orgel wordt niet geres taureerd onder verantwoordelijk heid van de Stichting, de enige(!) verantwoordelijke persoon ls Klaas Bolt. Bij de restauratie wordt (zoals reeds eerder in deze kolommen ge meld) niet de Duyschot- doch de Witte-dispositie aangehouden. De plaatsing van het orgel zal geschie den tussen 6 december en 1 maart, daarna is de kerk vrij voor exploi tatie. Het is zeker dat Den Haag er een schitterend monument heeft bijge- kregen. Het is onzeker dat de Nieuwe Kerk een wezenlijke functie zal krij gen in het Haagse muziekleven. De toekomst zal het moeten leren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6