PvdA is niet zo happig op aanblijven van minister Van der Stoel I a ...haast... dichtbij Commentaar Verspreking Reactie COSA op beschuldigingen actiegroep Namibië Stuwadoorsbedrijf zeer verrast door uitspraak Den Uyl Volledig herstel gebit te duur voor ziekenfonds KVP-voorstel bedreigt kleine partijen einde van de pret in zicht ansichten kersttoespraken DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Het ontslag van twee hoge luchtmachtofficieren mag niet tot de gevolgtrekking leiden, dat men in Bonn plotseling tot de ontdek king is gekomen, dat er iets mis is in de strijdkrachten. Zo is het niet. Het hooghouden van de traditie" door leidende officieren is al vele jaren een probleem. Het duikt tel kens weer op, als „alte Kamera den" die na de oorlog niets blijken te hebben geleerd, op „traditiefees ten" worden uitgenodigd. De beide generaals werden echter niet ontslagen omdat zij ver antwoordelijk waren voor de bij eenkomst, waarop ook de meest gedecoreerde officier uit de Tweede Wereldoorlog was uitgenodigd. Ook werden zij niet naar huis ge stuurd omdat zij onvoldoende be grip bleken te hebben voor het feit dat deze officier een vooral in mili taire kringen bekende vertegen woordiger van de neo-nazi's is. Onmiddellijke aanleiding tot het ontslag is dat beide generaals zo tactloos waren, de rechtsradicale officier te vergelijken met Herbert Wehner, de fractievoorzitter van de Sociaal-Democratische Partij in de Bondsdag. Zij noemden Wehrer als voorbeeld van linksradicalen en communisten, die vroeger in de Sowjet-Unie waren en nu in de Bondsdag zitting hebben. Dat de generaals ontslagen werden (en bijvoorbeeld niet werden ge schorst, in afwachting van een on derzoek) moet worden toegeschre ven aan het feit, dat minister van defensie Georg Leber, een sociaal democraat, op het gebied van hoge traditie al zoveel had getolereerd, dat hij wel verplicht was de meest krasse maatregelen te nemen. Leber had al een krachtiger beleid moeten voeren, voordat hij daartoe genoodzaakt werd door de „ver spreking" van de generaals. Aange nomen mag worden, dat deze gene- raals-affaire" voor de regering in Bonn aanleiding zal zijn om de* begeleiding van de strijdkrachten aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. CORRECTIE In ons commentaar van gisteren over de PvdA/PPR-resolutie is een hinderlijke fout geslopen. In de eerste alinea staat te lezen dat de PPR nu zijn licht op de resolutie heeft doen schijnen ,,en het wangedrag is er niet mooier op geworden". Bedoeld was te zeggen: ,,en het wangedrocht is er niet mooier op geworden". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - „Als de actiegroep Namibië er toe over gaat bij de re clamecode-commissie een aan klacht in te dienen tegen het be stuur van het comité Overleg Zuid- Afrika naar aanleiding van de vrij dag in Trouw/Kwartet geplaatste advertentie, zal de actiegroep de be schuldigingen van „onjuistheden en pertinente leugens" wel eens op zijn eigen hoofd terug kunnen krijgen." Tot deze conslusie komt het COZA- bestuur naar aanleiding van de reac tie op de advertentie (zie Trouw/Kwartet van zaterdag 30 ok tober). De actiegroep Namibië, waarin de Nederlandse Lutherse Jeugdbond; het Landelijk centrum van gerefor meerd jeugdwerk; de katholieke jeugdraad voor Nederland; de lan delijke hervormde jeugdraad, de werkgroep Kairos; het Angola comi té en de landelijke vereniging van Wereldwinkels deelnemen sugge reert volgens het COWA-bestuur ten onrechte dat in de advertentie zou staan dat Clemens Kapuuo voorzit ter van het hele Turnhalle-beraad in Namibië zou zijn. Dat zou er echter niet staan. In de advertentie gaat het volgens COZA over het voorbereiden van de grondwet. In de commissie die daar mee is belast hebben de leiders van alle delegaties zitting; het voorzit terschap wisselt. Gezien het feit dat vele blanken maar tijdelijk in Nami bië wonen is volgens het COZA- bestuur het in de advertentie ge noemde getal van 700.000 niet zo „onjuist" als de actiegroep Namibië doet voorkomen. Ten onrechte zegt de Actiegroep Na mibië dat in de COZA-advertentie zou staan dat het Turnhalle-beraad zich uitgesproken zou hebben voor vrije verkiezingen in Namibië. „Deze bewering is in de advertentie niet te vinden en is louter een verzinsel van de actiegroep", zegt het COZA- bestuur. De COZA blijft op het standpunt staan dat de Swapo een minder heidsgroep is en zich ten onrechte vertegenwoordiger van het volk van Zuid-West Afrika noemt. De Swapo zou bovendien naar de laatste gege vens uitwijzen, onderling verdeeld zijn. De binnenlandse vleugel wil wel deelnemen aan het Turnhallebe- raad, de buitenlandse vleugel wil alleen met Vorster praten die hen echter naar het Namibische overleg verwijst. DEN HAAG Van de socialistische bewindslieden krijgt Van der Stoel, na Den Uyl en Duisenberg, de hoogste waarderingscijfers in de landelijke kiezersonderzoeken. Het is opmerke lijk dat het beleid van deze wat stijve man, die de bravoure van zijn voorgangers Luns en Schmelzer ten enenmale mist, toch nog zo goed bij de gewone kiezer overkomt. Dat zou doen veronderstellen dat de PvdA Van der Stoel graag meeneemt naar een volgend kabinet. Niets hjkt echter minder waar. Het aanblijven van Van der Stoel vormt voor de partij duidelijk geen inzet bij de volgende kabinetsfor matie. Zijn beleid ondervindt veel kritiek bij de buitenland specialisten van de PvdA (daar zul len persoonlijke ambities ook niet vreemd aan zijn), maar wat be langrijker is, ook in bredere PvdA- kring is men niet tevreden. Voor naamste verwijt is dat Van der Stoel door zijn karakter en of zakelijke inzichten niet in staat is gebleken de leuke dingen voor linkse mensen in het buitenlands beleid naar voren te brengen. Dat is ook geen gemakkelijke opga ve. Van der Stoel kan ten gerieve van zijn partij niet alle meningsverschil len met buitenlandse collega's naar buiten brengen. Openlijke veront waardiging is mooi, maar daarmee los je de problemen nog niet op, zegt Van der Stoel terecht. Daarbij komt dat de hoofdrichting van het beleid (EG, NAVO. Atlantische samenwer king) vaststaat en door een meerder heid in de Kamer wordt gesteund. „De marges zijn klein, de invloed van Nederland gering", schrijft Van der Stoel in zijn toelichting op het beleid voor 1977, dat deze week in de Ka mer ter discussie staat. Maar juist die marges kleuren het beleid, en daarvoor krijgt Van der Stoel van zijn partij een onvoldoende. Niet VVD en CDA, maar PvdA en PPR maken het de minister in de Kamer moeilijk. Conflicten Conflicten hebben zich zo de laatste jaren voorgedaan over bijvoorbeeld de erkenning van nieuwe regimes in door Ferry Mingelen Vietnam en Guinee Bissao of de handhaving van de banden met re giems in Chili en Zuid-Afrika. Het meest recente en wellicht be langrijkste meningsverschil ont stond rond de omstreden levering van reactorvaten aan Zuid-Afrika. Het feit dat Van der Stoel zich daar tegen niet vanaf het begin af aan heeft verzet, zette veel kwaad bloed. In discussies binnen de PvdA over de verdeling van toekomstige minis tersposten speelt de naam van Van der Stoel daardoor geen grote rol. Voor een belangrijke stroming bin nen de partij is het zelfs de vraag of er op buitenlandse zaken weer een socialist moet komen. Daarbij gaat men er van uit dat de PvdA niet buitenlandse zaken zowel als defen sie en ontwikkelingshulp kan hou den. Afzien van defensie (een depar tement waar weinig eer mee te beha len valt) lijkt wellicht aantrekkelij ker, maar men vreest dat het defen siebeleid onder een CDA-minister nog veel moeilijker aan de PvdA te verkopen is, dan onder Vredeling nu al het geval is. Lunches De kritiek op zijn beleid is Van der Stoel uiteraard niet ontgaan. Van de partij heeft hij weinig te verwachten en het lijkt er sterk op dat hij daar om maar een persoonlijke verkie zingscampagne is begonnen. Sinds kort organiseert hij lunches met Haagse journalisten om zijn beleid te verduidelijken. Opvallend is ook de hoofdrol die hij speelt in de actie tegen de omstreden ontwerpresolutie van PvdA en PPR Minister-Van der Stoel over het regeerakkoord. Het is op zich zelf logisch dat met name Van der Stoel grote bezwaren heeft tegen deze resolutie, gezien de grote in vloed die de PPR samen met de PvdA-linkervleugel qan ook op het buitenlands beleid krijgt. Maar dat de anders zo bescheiden optredende bewindsman in deze zaak nu zo de publiciteit heeft gezocht, duidt op verdergaande bedoelingen. De vraag is of Van der Stoel daarmee niet te veel risico's heeft genomen. Als voor- en tegenstanders van de resolutie het toch weer eens worden, blijft Van der Stoel de kwade pier. Bij de kabinetsformatie van 1973 wilde Den Uyl zijn trouwe buiten landspecialist uit zoveel jaren oppo sitie niet laten vallen, nu er wat te regeren viel. Tegen de zin van de partij in, loodste hij Van der Stoel het kabinet in. De vraagis of Den Uyl daar in 1977 weer in zal slagen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het stuwadoorsbe drijf Kruwal is zeer verrast door de uitspraak van premier Den Uyl, dat het (Kruwal) toch bereid zou zijn een ertsknikkerfabriek te bouwen in het Europoortgebied. „Wij weten niet uit welke bron Den Uyl zijn informatie heeft geput, maar in elk geval niet uit ons bedrijf," aldus een woordvoerder van Kruwal. Kruwal heeft twee weken geleden van haar opdrachtgevers te horen gekregen, dat zij niet meer hoefde te zoeken naar mogelijkheden voor de bouw van een ertsknikkerfabriek. De opdrachtgevers zijn drie Westduitse hoogovenbedrijven. Sinds de mededeling van deze be drijven heeft dochteronderneming Kruwal niets vernomen uit Duits land, dat duidt op hernieuwde be langstelling voor het bouwproject. De zegsman van Kruwal kan ook „nauwelijks aannemen" dat de moe derbedrijven enig contact hebben gehad met Nederlandse autoriteiten sinds vorige week. Toen werd bekendgemaakt, dat de ministers Lubbers en Boersma via een beroep op de Kroon probeerden alsnog de weg vrij te maken voor de bouw van een ertsknikkerfabriek. Die weg was geblokkeerd door de weigering van gedeputeerde staten een vergunning af te geven, die ver eist wordt door de wet inzake de luchtverontreiniging. Van een verslaggever UTRECHT Volledige tandheel kundige hulp is te duur om in het ziekenfondspakket te worden opge nomen. Dat zegt het Gemeenschap pelijk overleg van ziekenfondsorga nisaties (GOZ) in een reactie op het standpunt van de medewerkende tandartsen. Die moeten meer tan den en kiezen trekken dan nodig is, schreef hun bestuur vorige week. Technisch mogelijk herstelwerk valt vanwege de kosten vaak buiten het pakket. Volgens dat standpunt, dat volgen de week door de tandartsen op hun ledenvergadering wordt behandeld, zou er geleidelijk meer geld beschik baar moeten komen. De Neder landse ziekenfondstandheelkunde zou zo op het niveau gebracht moe ten worden dat nu in West- Duitsland geldt. De ziekenfondsen willen voorrang geven aan preventieve maatregelen ten behoeve van de jeugd. Overi gens vindt het GOZ dat de patiënt zich ook zelf enige financiële opoffe ring zal moeten getroosten als hij een goed gebit belangrijk vindt. De officieel geldende regeling maakt dat financieel niet erg aantrekke lijk. Wie een behandeling wil die buiten het ziekenfondspakket valt, moet niet het verschil bijbetalen maar de volledige rekening voldoen. Het pakket bevat namelijk „ver strekkingen in natura", die niet in de vorm van geld verrekend mogen worden. Van onze parlemcntsredactie DEN HAAG Tussen het debat over voorstel van de KVP-ers Andriessen buitenlandse zaken en NAVO door en Van der Sanden met een stevige behandelt de Tweede Kamer deze meerderheid zal worden verworpen, week het omstreden KVP-voorstel Voorzichtige schattingen komen uit voor invoering van een kiesdrempel op 85 van de 150 stemmen tegen. Al- van 2 procent. De KVP wil daarmee lcreerst zijn natuurlijk de kleine frac- bereiken dat alle partijen die minder ties tegen. Maar ook de WD, AR, dan drie zetels halen niet meer in de CHU, PPR en een deel van de PvdA Kamer vertegenwoordigd zullen zijn. voelen niets voor deze ingreep. De Dat vormt een regelrechte bedreiging PvdA-fractie zal donderdag met twee voor het voortbestaan van de fracties woordvoerders, Franssen namens de van GPV, PSP, Rooms-Katholieke voorstanders, Stoffelen namens de te- Partij Nederland en wellicht ook van genstanders, aan het debat deel- Bocrenpartij, D'66 en DS'70 als die er nemen, niet in slagen hun positie voldoende te handhaven. Deze fracties (uitge- De KVP zegt met haar voorstel de zonderd DS'70 die tot algemene verba- politieke duidelijkheid te willen die- zing voor de kiesdrempel is) spreken nen. Zij meent dat te bereiken door dan ook verontwaardigd van een po- uitdunning van het aantal partijen dat ging tot zetelroof. de Kamer nu bevolkt. Ook het Kamer werk zou volgens de KVP doelmatiger Veel angst om nog net voor de verkie- kunnen worden aangepakt. Het feit zingen op termijn van het politieke dat nu zestien fracties bij ieder onder- toneel geveegd te worden, is echter bij werp het woord kunnen voeren tast de kleine fracties niet te bespeuren, die doelmatigheid aan, volgens de Het staat namelijk vrijwel vast dat het KVP. Dat wordt door de kleinere par tijen zelf, ten felste ontkend. Zij wij zen erop dat juist de grote fracties vaak de hun toegemeten spreektijd overschrijden en dat deze fracties ook vaak met meer dan één woordvoerder optreden. De kleine partijen zijn niet het zand in de machine, zegt GPV- fractie-voorzitter Jongeling. Alhoewel de grondwet een kiesdrem pel niet uitsluit, menen de tegenstan ders dat invoering van deze drempels het principe van evenredige vertegen woordiging aantast. Zij nemen het de KVP ook kwalijk dit voorstel zo kort voor de verkiezingen weer van stal te hebben gehaald. In 1971 wilde de KVP al met het drempelvooorstel komen, maar er is toen van af gezien omdat het toen zo kort voor de verkiezingen was. Dat zou niet elegant zijn ge weest, zei de KVP toen. De KVP-er Van der Sanden meent dat dit pro bleem nu niet speelt omdat de verkie zingen pas in mei 1977 worden ge houden. DE- VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. onder redactie van loes smit Zoals je vroeger ln ons land ge woon een rijbewjs kreeg als je maar een beetje wist hoe een auto op gang te krijgen, zo gaat het nog steeds in België: een verkla ring van een rij-instructeur dat de kandidaat een paar lesuren gehad heeft en het beantwoorde van en kele schriftelijke vragen zijn nog voldoende voor een Belg om een rijbewijs te krijgen. Maar aan al les komt een eind en het eind van deze pret is nu, dankzij de richtlij nen van de Europese Ge meenschap, voor de Belgische au- tomobilisten-in-spé al heel dichtbij. Alleen de gelukkigen die dit jaar nog achttien worden kunnen hjn rijbewijs op de primi tieve manier bemachtigen. Met ingang van volgend jaar zal iedere aspirant-besturder eerst voor een echt. praktisch examen geslaagd moeten zijn om te mogen rijden. Het wed ook wel wat al te dol in België. Er wordt maar wat op los gereden, want in feite nemen onze zuiderburen maar één verkeerste- gel in acht: rechts heeft voorrang. En die voorrang nemen ze dan ook. Ze de goeden niet te na gesproken rossen vanuit zij straten zo de hoofdweg op en let ten nauwelijks op of dat wel kan. Plotseling uitwijken en invoegen zonder enige waarschuwing is in het geheel niet ongewoon en links en rechts wordt geparkeerd, zelfs op oversteekplaatsen voor voet gangers. Vóór 1976 bestond er nog niets als een rijbewijs; iedereen die achttien jaar was, mocht zonder meer achter het stuur kruipen. Pas in 1976 kwam er enige teke ning in. Vanaf dat jaar moest de kandidaat een verklaring onder tekenen dat hij of zij met een auto kon omspringen en daarvoor een luttel bedragje neertellen. Wat la ter kwam daar een schriftelijk examen bij; de kandidaten ont vingen daarna een voorlopig rij bewijs, dat na een paar maanden automatisch in een definitief be wijs werd omgezet. Toen de E.G. vier jaar geleden richtlijnen opstelde om tot identieke ver keersregels in alle lidstaten te ko men, begon de Belgische regering strenge maatregelen te nemen. Sindsdien zijn er heel wat ver keerszaken bij de wet geregeld. Zo zijn veiligheidsriemen ver plicht gesteld, mogen kinderen onder de twaalf niet meer voorin een auto zitten en is het maxi maal toelaatbare alcoholprimol- lage in het bloed van een automo bilist drastisch verlaagd. De strenge snelheidsbeperkingen die tijdens de oliecrisis werden inge voerd, zijn weliswaar verzacht, maar de maximum-snelheid is toch enigszins aan banden gelegd. Aan voertuigen worden veel hoge re technische eisen gesteld, en wie wil keren of inhalen moet nu zijn richtingaanwijzer gebruiken. De voorlichtingscampagne die de overheid per televisie, film en fol ders voert, schijnt effect te heb ben, want het aantal doden en gewonden op de weg loopt terug: in 1973 stierven nog 2665 ver keersslachtoffers en telde men 97.660 gewonden. In 1975 waren die cijfers respectievelijk 2340 en 83.720. De verkeersautoriteiten denken dat die daling vooral te danken is aan de snelheidsbeper king en het gebruik van veilig heidsgordels, en hopen dat de Belgische automobilisten zich zo correct op de wag gaan gedragen, dat in de toekomst niet meer iede reen in het buitenland een auto met een B er op angstvallig uit de weg gaat. Wat niet wegneemt dat misstap pen zoals kort geleden in Brussel, waar een dronken automobilist ln de war raakte op een ingewikkeld kruispunt, de metrotunnel inreed en zes haltes verder pas tot stilstand kwam, nooit helemaal tot het verleden zullen behoren. Zoiets kan tenslotte overal passé ren, waar automobilisten te diep in het glaasje hebben gekeken er stadsbestuurders metrotunneL- hebben aangelegd. Begin vorig jaar stond er in deze krant een verhaal over mevrouw M. Jansen-Boas uit Den Haag, die de prentbriefkaartenactie ten be hoeve van de zending organiseer de. Mevrouw Jansen laat ons we ten, dat zij daar enorm veel reac ties op heeft gekregen. Uit alle delen van het land werden haar gebruikte ansichten toegestuurd, die zij dan aan verzamelaars kon verkopen. Het gevolg was dat zij in 1975 tienduizend gulden aan de hervormde zending kon afdragen (in 1974 vierduizend gulden). Sinds begin dit jaar is het een gezamenlijke actie geworden van de hervormde en de gereformeer de zending (met ook de gerefor meerde zendingsbond erbij) en de stand van dit jaar is tot nu toe ruim elfduizend gulden. Maar de laatste weken is de ont vangst van kaarten echter ineens sterk teruggelopen en dat terwijl mevrouw Jansen inmiddels met ruim 250 verzamelaars een relatie heeft opgebouwd. Vandaar haar bescheiden verzoek om nog eens een stukje in de krant. Elke an sicht (gebruikt of ongebruikt) is welkom bij mevrouw Jansen. Zelfs de meest gewone kaart brengt altijd nog wel een stuiver op. De opbrengst is bestemd voor gemeentetoerusting in Indonesië. En ansichten waar helemaal geen vraag naar is, worden door me vrouw Jansen doorgespeeld naar instellingen, die er nog iets mee kunnen doen voor chronisch zie ken of gehandicapten. Praat ero ver met de plaatselijke zendings commissie of bel of schrijf me vrouw Jansen, Wormerveerstraat 52. Den Haag, tel. 070-665341. Niemand zal cr wel moeite mee hebben in deze afdruk van het silhouet-schilderij van Rinus van den Bosch onze koningin Ie her kennen. De afbeelding staat voorin en ook op de stofomslag van een boekje, waarin de koningin op elke pagina te herkennen is: uit haar kcrsttocpsraken. Alle zevenen twintig boodschappen die de ko ningin uitsprak op de eerste kerstdag van de jaren 1948 tot en met 1975 (in 1970 hield zij geen kersttoespraak) zijn in dit boekje terug te vinden. Het heet eenvou dig ,,27 kerstboodschappen van de koningin", is een uitgave van Heu- reka in Nieuwkoop en kost 14,50. Evenals zondag zette het At lantische front er gisteren vaart achter. Waren het zon dag de Londense weerkundi gen, die het tempo van het warmtefront te laag aansloe gen. gisteren maakte de Biltse meteoroloog, die ons 's ochtends wilde doen geloven dat het voor de avond niet zou gaan regenen, een slip pertje. Trouwens uit de weer- rapporten van 's morgens zes uur was ook al gebleken dat het in zuidwest-Nederland toen reeds nattig geworden was. De onbestendigheid is in het leven geroepen door een 950 millibaar-diepe stormde- pressie, ten zuiden van IJs land. Van het weerschip Li ma ten west-noordwesten van Schotland werd gisteren een westerstorm kracht 10 tot 9 gemeld. Golfhoogte gis teravond zeven meter. Tem peratuur slechts vijf graden. Vestmannaeyjör op het ui terste zuiden van IJsland gaf een orkaan uit het oosten van gemiddeld kracht 11. De ba rometer sprong er met vijf millibaar in drie uur omhoog. De stromingslijnen in de ho gere niveaus, tot op grote hoogte zuidwest tot west, maken aanvoer van nieuwe storingen als buien in de ko mende dagen mogelijk. De sterkste winden op hoog ni veau worden als voorheen ge meten in een zone van Cana da naar zuidwest-Ierland (straalstroming). Vandaar dringt een westelijke orkaan- wind steeds verder in de rich ting van ons land en de Noordzee door. Dat gebeurde eerst op tien twaalfduizend lljke richting van de Hudson Baai uitstrekt. Kerndruk tij delijk 970 millibaar. In Alas ka deden zich föhn verschijn selen voor tot uiting komend in een oplopen van de tempe ratuur tot 13 graden boven nul. Aan de westkant van de depressie voeren noordelijke winden Juist bijzonder koude lucht aan over Siberië ten westen van de Beringstraat: min 15 tot min 25 graden. Deze depressie zet koers ln de richting van Groenland - Noordpool. In noord-Finland meter hoogte. Daarna plegen werd gisteravond door Ivalo de lagere atmosferische ni veaus meestal dit voorbeeld te volgen met als gevolg eni ge afkoeling. Aan de grond blijft het vrij zacht vooreerst bij zuid- tot zuidwesten winden en dat versterkt geleidelijk aan de buiigheid. In noordwest- Ierland werd gisteren in de vooravond hagel waargeno men. Boven de Verenigde Staten bevindt zich een zeer omvangrijke depressie waar van de invloed zich in ooste minus 19 graden opgegeven. Het sneeuwde ln vrijwel heel Finland, op een schier- ellandje in het uiterste zuid westen zelfs tien millimeter gesmolten sneeuw. De maxi mum temperaturen in Fin land lagen tussen minus 2 en minus 9 graden Celsius. Ook in midden-Rusland viel veel sneeuw. Het station Sykty- kar ergens ten zuidoosten van de Witte Zee registreerde gistermorgen minus 25 gra den. De luchtdruk is hoog (1037 millibaar) boven het noordelijk deel van de Oeral. De ongewoon vroege winter van 1908 houdt sommige mensen nog steeds bezig. Zo kreeg ik uit Leiden een brief je van een abonnee, af komstig uit IJfet (Fr.), die daar op 15 oktober 1908 op één van de slootjes ge schaatst zou hebben. Hier moet z'n geheugen een steek je hebben laten vallen. In Friesland was. afgaande op officiële KNMI-gegevens in de periode ovan 1 fm 19 ok- louci uc maximum tempera tuur op één uitzondering na boven 10 graden. Pas op 20 oktober werd de eerste vorst waargenomen: minus drie graden, in de nacht daarna minus vier graden. Ook in de stad Groningen begon het pas op de 20ste oktober voor het eerst te vriezen nadat er op de vijftiende nog 16 gra den was waargenomen bij een minimum van 9 graden. Op die bewuste dag heeft men in Lemmer zelfs nog in de Zuiderzee gezwommen. Amsterdam weer 10 De Bilt regen 10 Doelen geh bew. 9 Eelde regen 9 Eindhoven regen 10 Den Helder regen 9 Luchth. Rtd. regen 11 Twente motregen 9 VHsslngen regen 11 Zd. Limburg regen 10 Aberdeen geh bew. 11 Athene licht bew. 9 Barcelona regen 16 Berlijn hall bew. 8 Frankfort onbew 9 Gen6ve zw bew. 12 Helsinki zw bew, -2 Innsbruck sneeuw 13 Kopenhagen zw bew. 8 Lissabon zw bew. 18 Locarno regen 12 Londen zw bew 12 Luxemburg geh bew. 8 Madrid zw bew 12 Malaga motregen 21 Mallorca half bew. 18 Munchcn zw bew 8 Nice geh bew. 18 Oslo half bew 2 Panjs geh bew II Rome regen 19 Split onbew 20 Stockholm licht bew 1 Wenen sneeuw 9 Zürlch geh. bew 9 Casa Blanca zw bew. 20 Hoofwalrr «nor Horntdaf 3 november: VUssin- gen 11 42-000, Harlngvlietsluucn 1202-000, Rotterdam 1 38-13 45. Scheveningen 0 34 13 04, IJmulden 1.10-13 43. DenHelder4 47-16.54, Har- Ungen 7 06-19 2». DellZljl 14-22.03.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5