Elsje Scherjon: Sil leuk verhaal om te verfilmen te®rei® Het dal der Craddocks Voorde I IvuistwegJ Radio- en televisieprogramma's Ejz Onder behandeling Vanavond dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar!1 FERDINAND Even puzzelen Weekendpuzzel DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 BINNENLAND/RADIO/TV TROUW/KWARTET 4 Meer dan drie uur lang kunt u vanavond worden ingelicht over twee mensen: Jerry Ford en Jimmy Carter. AVRO's Televizier Magazine begint ermee om half elf en de gezamenlijke actualiteitenrubrieken plus de Panoramlek-redactie proberen vanaf half twaalf tot ver na twee uur 's nachts de aandacht te richten op de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Ongetwijfeld belangrijk, maar daarnaast mogen we wel een half uurtje belangstelling vooreen heleboel mensen opbrengen Mensen, zoals zij naar voren komen in de NCRV-rubnek Onder Behandeling. Waren de twee voorgaande afleveringen geheel gewijd aan hersenoperaties, nu heeft het programma meer het karakter van een magazine. Een van de belangrijke onderwerpen betreft het verrichten van huidtransplantaties. De mogelijkheden zijn uitgebreid sinds op 29 oktober in Beverwijk de eerste huidbank is geopend Onze krant heeft u daarover reeds geïnformeerd. Bij de opening van de huidbank werd een door Hier en Nu-medewerker Gijs Brandsma gemaakte film getoond. Deze documentaire, die vanavond in Onder Behandeling zal zijn te zien, geeft een realistisch beeld van de afschuwelijke verbrandingsziekte en van de mogelijkheden die de medische wetenschap thans bezit om het leven voor een groter aantal patiënten weer draaglijk te maken. Daarnaast gaat er. naar ik meen. van de Film een preventieve werking uit Eén zin zou wel ettelijke keren mogen worden herhaald om het er bij de kijkers in te hameren dat 60 tot 70 procent van de gevallen van verbrandingsziekte te voorkomen is. Anders gezegd: onvoorzichtigheid is nog altijd, ondanks vele waarschuwingen, de meest voorkomende veroorzaker van brandwonden. Vooral kinderen zijn er het slachtoffer van Patiënten met ernstige verbrandingen moeten zo langdurig door Ton Hydra Q en intensief worden verpleegd, dat er tussen hen en de leden van de medische staf een sterke band groeit. Ook daarvan geeft de film een indruk; voelbaar wordt het dat de behandeling voor zieken en verpleegkundigen een zware belasting van lichaam en geest betekent. Een contrast met de in Beverwijk aanwezige inzet en medemenselijkheid vormen in Henk Mochels programma de verhalen van oud-patienten over ervaringen in gewone ziekenhuizen. Zij illustreren een steekproef van de Consumentenbond naar de behandeling van patiënten. Over de medische kanten en het verblijf zelf is de meerderheid niet ontevreden. Dat zijn veel mensen wel over het feit dat hen weinig of niets werd verteld over het verloop van hun ziekte. Meer openheid verlangt men wanneer de doktoren tot een medische ingreep overgaan. Vooral het ontbreken ervan werkt ongerustheid in de hand. Dat kan het herstel nadelig beïnvloeden. Uit het onderzoek bleek dat 36 procent van de patiënten geen kans had gekregen om zelf vooraf met de chirurg te spreken. In Onder Behandeling is nu een „klein journaal" opgenomen. Wetenswaardigheden worden in beknopte vorm gelanceerd. Ik verwacht dat veel kijkers deze manier van voorlichten wel zal aanstaan. De belangstelling voor een goed gebrachte medische rubriek is trouwens groeiende. De eerste aflevering trok ruim 550.000 kijkers en de tweede uitzending werd maar liefst door 1.700.000 mensen bekeken. De gemiddelde waardering bedroeg 73. Hieruit mag worden afgeleid dat een tamelijk zwaar geachte kost als goed verteerbaar is ervaren. OBELIX CO Rol van Jaak alleen leuk in relatie tot man door Riet Diemer ABCOUDE „De rol van Jaak Droeviger kun je nooit alleen zien. Je moet hem absoluut spelen, via de sfeer die die vrouw om zich heen heeft. Ze is lief en bescheiden. Ze is een dienende figuur, maar geen doetje. Zo'n rol is alleen leuk in relatie tot de man". De actrice Elsje Scherjon brengt zo haar aandeel in de televisiepelen Sil de Strandjutter onder woorden. Van de eerste aflevering van deze serie zijn de kijkcijfers niet slecht: 4.1 miljoen mensen keken en waar deerde gemiddel met 75; ruim 7.5. Elsje Scherjon; „Sil is een ster-rol in de televisiebewerking. En zo is die van Lobke ook een beetje geschre ven. Sil Droeviger houdt veel van Jaak je. En ondanks zijn sterke ka rakter loopt hij beslist niet over haar heen". Wat dit betreft vindt Elsje Scherjon dat het boek eigenlijk leu kere kanten heeft Het gaat dieper op de verhouding in dan in de film gebeurt. „Maar voor een filmscript moet je een keuze doen. want als Je over alles Speciaal Vandaag Informatie over huidtrans plantatie in Mochels rubriek Onder behandeling. Ned. I/19.S5 Willem Duys presenteert zijn 147ste Vuist. Ned. 2/20.25 Onderwerpen in AVRO's Te levizier Magazine: de Ameri kaanse verkiezingen met daarin een reportage over Carter's ge bruik van de computer tijdens zijn campagne. Ncd. 2/22.30 In een schakelprogramma, waaraan Amerikaanse cn Ne derlandse omroeporganisaties meewerken, wordt de laatste fa se van de strijd tussen Ford en Carter gevolgd. Ned. 2/23.35-ca. 02.00 Duitslandkijkers kunnen het tweede deel van Cyrano de Ber gerac volgen. Dultsl. 1/21.00 ADVERTENTIE n winkel vol kleur gaat uitweiden zou het een sodrt Peyton Place worden. Hoewel, dat is een slecht voorbeeld. Maar het zou langdradig worden. Nu is voor Sil gekozen, voor zijn gevecht met de zee. met de dominee, voor zijn liefde voor zijn pleegdochter en zijn ge vecht met zijn zoons, in het bijzon der Jelle. Aan hem gunt hij Lobke niet." Toen ze wist wie er meespeelden, was dat voor Els een belangrijke reden om mee te doen: Jan Decleir, Monique van der Ven. Luk de Ko- nink. Hidde Maas. Wel vond ze het een beetje gênant voor de to neelvrouw te moeten doorgaan van Jan Decleir. (een allesbehalve ego centrische acteur noemt ze hem) die met zijn dertig jaren acht jaar jonger is dan zij. Zo was Hidde Maas. als zoon Jelle. zes Jaar ouder dan zijn vader. Een eigenaardige leeftijdsop bouw dus. Ze gelooft zelf dat de keus van regisseur Bob Löwenstein op haar is gevallen omdat ze met hem heeft gewerkt in Kees de Jongen waarvan honderd toneelvoorstellin gen werden gegeven. Het is indertijd ook voor NCRV-televtsie opgeno men. maar door moeilijkheden met de auteur van het toneelstuk werd het nooit uitgezonden. Leuk verhaal Met het lezen van 811 de Strandjutter van Cor Bruijn. dat zich eind vorige eeuw. begin deze eeuw afspeelt, heeft ze beslist geen moeite gehad, anno 1976. „Ik wilde de rol ook doen omdat ik het een leuk verhaal voor verfilming vond. Het boek geeft zo veel aan scenario dat je verder niet veel fantasie nodig hebt. Ik las het toen ik in januari vlak vóór het fil men in Noorwegen in een dorpje in de bergen logeerde. Een romantische omgeving met veel sneeuw, waar het om vier uur 's middags al donker werd. Ik denk dat Je daardoor ook wel beïnvloed wordt." „Dan neem Je gewoon óón dat een klontje mensen zich dé hele dag druk maakt om een vat wijn dat op het strand is aangespoeld. Maar ik denk wel dat veel mensen een beetje moeite hebben met het verhaal om dat het geromantiseerd is Ook de godsbeleving van de figuren erin moet je gewoon incalculeren. Deze mensen woonden afgelegen en had den geen idee wat er zich verder op de wereld afspeelt. Er was op Terschelling ook niets te beleven, behalve het Sunderumfeest. zoiets als carnaval in het zuiden. •'-ITT- t. P i V V- Ha - Tv—rwjl' li Elsje Scherjon Alles wat gebeurt, wordt aan Gods hand toegeschreven. Aan het begin van de serie schreeuwt Jaak dat ze een hand op haar buik voelt. Dat is een teken van boven dat ze geen kinderen meer kan krijgen. Elsje: „Dat had ook met een korte dialoog bekend gemaakt kunnen worden. Maar de hele verdere serie heeft niets meer van die mysterieuze krachten, zoals je ze kunt noemen. Dat soort dingen moet je maar ac cepteren en in het tijdsbeeld plaat sen, waarin het verhaal speelt." Ze vertelt over een collega-acteur, die iemand als Herman Heijermans nooit serieus heeft kunnen nemen. „In ,Op Hoop van Zegen' wordt men steeds door het noodlot achtervolgd: slag op slaf. Nooit kan men zich eraan ontworstelen. Maar Heijer mans heeft het in een bepaald tijdsbeeld geschreven." Wat Elsje wèl irriteerde in Sil de Strandjutter, was het buitengewone ongeëmancipeerde, vooral van de vrouwen, maar daar moet je je maar bij neerleggen, vindt ze. „Je moet ook niet te veel piekeren over inge wikkelde vertalingen. Zo heb ik gele zen dat de sfeer typisch Iers zou zijn of Russisch. Dat is onzin. Het is ook niet zo dat Terschellingers zo heel anders zijn dan Hollanders. Het zijn eilandbewoners, mensen die altijd op zichzelf zijn aangewezen. Ze heb ben het altijd zelf moeten rooien toen de communicatie slecht was. Maar ze zijn genoeg aan Nederland gelieerd." Fabeltjeskrant Veel trouwe fans van de Fa beltjeskrant denken bij de naam Elsje Scherjon altijd met een zekere weemoed terug' aan de dagen van juffrouw Ooievaar en alle vrouwelij ke dieren uit het dierenbos die ze naar hun aard een stemmetje gaf. Dat heeft ze gedaan toen ze haar oudste zoon Sander verwachtte die nu zeven is. tot haar jongste dochter. Lotje van vier. er was. Daartussen kwam Laurens van vijf. De Fa beltjeskrant was een produktie van Thijs Chanowski. evenals Paulus de Boskabouter. Daarin gaf ze de heks Eukalypta een stem en „alles wat vrouwelijk beest was". „Zulk werk is makkelijk met het gezin te combine- (foto A. Legerstee) ren." (Haar man is huisarts in de Bijlmer). Shakespeare Op het ogenblik speelt zij een gastrol bij Globe in Driekoningenavond van Shakespeare. Verder vindt ze het vertolken van zo'n gastrol erg plezie rig Jaren geleden, in 1963 werd in Trouw uitgebreid aandacht besteed aan het eindexamen toneelschool dat Elsje toen aflegde, terwijl ze in diezelfde dagen belijdenis deed in de gereformeerde kerk. Dat was toen „oppervlakkig bezien niet in over eenstemming met elkaar", zo leek het de redacteur vaif het artikel. En' uit het verhaal blijkt dat aan het eindexamen van de toneelschool drie moeilijke jaren vooraf waren gegaan. Die tijd is verder achter de rug zegt ze. Van zoiets wordt nu geen punt meer gemaakt. Wie naar een toneelschool wil kan dat tegenwoor dig zonder problemen. Wel vindt ze dat je je achtergrond nooit weg kunt denken. „Bijvoorbeeld als je iemand speelt als een gelovige vrouw als Jaak komen er wel flarden van herin neringen bij je boven. Je denkt terug aan dingen van je jeugd. Zo had ik een opa. die heel gelovig was. een schat van een man. Misschien datje daaraan denkt." ADVERTENTIE (20.27- AVRO Ned. 2) RADIO VANDAAG HILVERSUM I (M n n FM-kanalrni. AVRO: 7 00 Nieuws 7 02 (S) AVRO-Klok. lichte fr (7 30 Nieuw* 7 41-7 55 Radiojour naal). 8 30 Nieuwr 8 30 Gymnastiek voor de huisvrouw 45 Do Groenteman 8.50 Mor. grnwfjding NOS 9 00 Spiegel van België. AVRO; 9 30 (S) De platenkeurc van Willem Strietman: klassieke muziek 10 00 Radio La waai papegaai 10 10 Arbeidsvitaminen, populair verzoekplaten programma. (10 30 Nieuws 10 33-10 35 Radiojourna.il) II 30(Sl Kritiek op kritiek. 12 26 Mededelingen voor land en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41 Radi ojournaal 13 00 Knippeelieht vvrkeersmj- gatine 13 25 Beursberichten 13 30 'n Mid dagje AVRO muziek, informatie en service (15 39 Nieuws 1533 Radiojournaal! 1700 Voor ons gemaakt (door ons gekraakt), *»- grnxinmg kinderprogramma Over heidsvoorlichting 17 20 Ontwikkelingshulp aan de Nederlandse Antillen AVRO: 17 30 Nieuws. 17 32 Radiojournaal 17 50 Toppers van toen. PP: 18 19 Uitzending van de Portij van de Arbeid AVRO. 18 30 Nieuws 18 41 Per Saldo 18 55 Documentaire NOS 19 13 (Si Akkoord kroniek van dr amateuris tische muziekbeoefening AVRO 20 00 IS) Hoogtepunten uit operettes 21 15 (S) Le suur moord, hoorspelsene 21J5 (Si Ra tatouille 22 30 Nieuws 22 40 Radiojournaal 23 00 (S) Dichter bij murirk liedjespro gramma 23 20 (S: Sky masters Show- lichte muziek. 23.55 Nieuws HILVERSUM II (402 m en FM kanalen». KRO 7 00 Nieuws. 7 11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Het levende woord. 7.25 Badinerie. 7.54 Overweging, 8 00 Nieuws. 8.11 Echo. 8 30 Aubade klassieke kamermuziek. 9 00 De «etter M. gevarieerd magazine. (8 35 Wa terstanden i 1030 Schoolradio (1100 Nieuws) 11.30 Ouder worden wc allemaal, bcjaardrnprogramma 12 00 Vijf tellen na nu licht muziekprogr OVER HEIDSVOORLICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw KRO 13 00 Nieuws. 13 11 Echo. 13 40 Een mens als jij. gesprek. 14 00 Schoolradio. 13 00 In de wachtkamer. 16 00 Nieuw* 16 03 Fons Disch ontvangt op zijn spreekuur NOS 17 00 Het zal mijn tijd w»: uitduren. 17 20 (Si Eurolight 17 55 Me dedelingen 18 O0 Nieuws KRO: 18.11 Echo. 18 30 (S) Op Vleugels; piano-improvisaties 18 30 Verkenning op sociaal maatschappelijk terrein 19 00 (S) Zin in muziek 19 30 Geztnskatechesc programma. 19 45 Kerk in merrvouJ. liturgie, kerkop bouw en missie 20 00 Nieuws 20 05 Over weging 20 15 (Si The London Symphony Orchestra gewijde klassieke muziek. 21 45 Lady Margaret en de liefde, hoorspel NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen (23 03 Actuahteitenoverncht radio tv 23 20 Den Haag vandaag 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan) 23 35 Nieuws HILVERSUM III (Fl. VARA 7 02(SlGe<o demrurders. een mieters programma. (Van 7 00-800 Actualiteiten via Dingen van de dagi 9 03 (Sl Pep op drie II 03 (Si Dn.- draait op verzoek van mensen uit de sportwereld (Van 12 00-14 00 Actualiteiten via Dingen van de dag) 12.03 (S) VARA s rockplaatic 14 03 (Sl Spitsbeeld. 16 03 (S> LP-Top-20 en de Tip-LP. (Van 17 00-18 00 Actualiteiten via Dingen van de dag). 17 03 (Sl Alfred Lagarde NOS: 18 03 De vacatu rebank 18 10 (Sl NOS-maal. VARA 19 02 (S) Popreconstructie 20 02 (S) Nashville. 21 02 (S) Jazz en blues. 22.02 (Sl (P)opdon- dcr 23.02 (S) Wachten op middernacht 0 02 (S) Nacht drie-draai. 2.02 (S) Help! voor werkers in de verzorgende cn verplegende beroepen. 4 02 (S) De rode dageraad. 5 02- 7 00 (S) Truck - programma voor vrachtwa genchauffeurs. HILVERSUM IV (FM-kanalent TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Capricio 9.00 Nieuws 9 02 Aktua-klankbecld. 9 30 (S) Van heinde en venre. 10 00 (S) Opus tien tot twaalf: or kestwerken 12 00 (Sl Intermezzo: Amuse mentsmuziek 13 00 (S) De meest verkochte klassieke tien. 13 30 (S) Koren en korpsen. 14 00 Nieuws. 14 02 (S) Om het boek. 14 30 (S) Guitariteiten. 15.00-17 00 (S) Belcanlori- um: klassieke werken. TV VANDAAG 1400 N 18.15 TELE AC Mensei.m i<cnaan deel 2 1845 NOS Btftebool 1155 Journaal 1805 NCRV Van nature, natuurserie 19.55 Onder behandeling: rubriek over gezondheid en gezondheidszorg 20.30 Kojak. politieserie 21.20 Filter furore muzikale informatie 21.35 NOS Journaal 21.30 NCRV: Filter furore: Muziekprogramma 22.40 Wat bezielt |e? Korte documentaire 22.50 9 NOS: Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS Kortweg kunst op komst in de komende week 18S5 Journaal 19.05 AVRO AVRO's Todpop presenteert de Nationale hitparade 20.00 NOS Journaal 20.23 AVRO Voor de vuist weg 21 40 De gebroeders Hammond, tv-sene 22.30 Tetevizier Magazine 23.15 NOS Oen Haag vandaag 23 30 9 NOS Journaal 23 35 Fordot Carter? de Amerikaanse presidentsverkiezingen. OmXJORLiOK.! H£T i OMreerTewD lezjk o*r geld re HEBBEN). OB KPtO OPtO ZOVEEL DlfOGEtO KOPEtO PL5 DE AAPPR WILT.. J>e 2PL D£ CJIOKGTE V)RtO VPrO HET DOKP WORDEK)... EiO DPRRDOOR DE Tekst: Goscinny Tekeningen: Udeizo c Dargaud SA 1976 VOORDT VERVOLGD SMIDJE VERHOLEN 33: Jullie begrijpen, dat blokjas- Diavolo opkeek, toen hij het woord Fiorenza hoorde. Dat was nu net de stad waar hij heen moest! Daar was nu juist de voetbalclub gevestigd, die zoveel geld over had voor Karei Kleuntjes. Verheugd wachtte blok- jas tot Hermanus H. Olyrook zich met plakpenseeltje en klephoorntje weer had verwijderd om ergens an ders zijn werkzaamheden te gaan verrrichten. Toen sloop hij zachtjes naar de beplakte plaats toe. En ja, het stond er. De wagen ging naar Fiorenza en nog wel diezelfde avond. Het was trouwens een wagen, die goed van pas kwam, want er stond met grote letters „Koelwagen" op geschilderd. „Porco ijsco", lachte Di- avolo vet. „La carra di fratta esto uno caltacelle. Este possibile la carra di fratta contendite frutti e legumi". Ja ja, blokjes was niet dom. Hij begreep héél goed. dat deze koelwa gen wel eens fruit en groente kon bevatten, dat naar Italië moest wor den uitgevoerd. „Mooier kón het niet", dacht de dikzak. „Een trein- reisje voor niks en nog fruit en groen te voor onderweg óók" Toen liep hij snel terug naar het hek. waar hij met een kwiek en lenig sprongetje overheen hipte in plaats van be daard en voorzichtig te klauteren, wat meer gewenst schijnt voor een man van zijn omvang. Maar misschien was de dikzak in zijn jon ge jaren zelf wel een goed sportsman geweest. Wie weet. In een wipje was hij terug bij snorremans-Angelico, aan wie hij met veel vuur begon te vertellen wat hij ontdekt had op het stationsemplacement. Hij gebruikte daarbij alle handen en voeten, die hij had, maar ja dót is nu eenmaal een zuidelijke wijze van conver seren 10 Opeens drongen de vrolijke klanken van een mondharmonika tot hem door. Hij keek omlaag en zag een jongen van een jaar of tien met bungelende benen op de ach terplank van een der wagens voor de weegbrug zitten, toegewijd op zijn harmonika spelend. Maar op het zelfde ogenblik liet Paul een waarschuwende kreet horen. Een man dook tussen de ach terplank waar het kind op zat en het paard van de wagen er achter door. Het paard schrok, steigerde en de hoogopgeladen wagen raakte uit het lood. De inhoud kletterde rinkelend over de achterplank op de grond. De hoeven van het dodelijk verschrikte dier sloegen tegen de plank waar het kind op had gezeten. Paul meende eerst dat het geraakt moest zijn, maar de jongen bleek ongelooflijk snel te hebben gerea geerd. Hij had zich achterover laten rollen, ging achter de achterplank staan, trok zijn jasje uit en smeet dat het paard over de kop. Na enkele eindeloos lijkende ogenblikken verscheen de voerman, die met zijn volle gewicht aan de leidsels van het paard ging hangen tot het tot kalmte was gekomen. Craddock stond als aan de grond genageld en merkte toen pas dat Franz naast hem was komen staan. „Ik hoorde zo'n geschreeuw," zei Franz, omlaagkijkend, „wat was er eigenlijk aan de hand?" Paul beschreef wat er gebeurd was. „O', zei Franz, onverschillig, „het gaat daar beneden nu eenmaal niet altijd erg zacht toe." Hij tastte in zijn zak en gooide de jongen een geldstuk toe met de woorden: „Hier jongen, het was een van sophie's paarden, is het niet?" De jongen keek grinnikend naar bo- „De Boekerij. Baarn" ven, „Jewel, mr Zorndorff, het was de ouwe Betty, die hep een blind oog en ze wier kwaad omdassc de baas niet zag ankomme." Toen stak het kind zijn harmonika in zijn zak en rende naar een paar mannen om een handje te helpen bij het opruimen van het schroot, dat uit de wagen op de grond terechtgekomen was. „Wat hebt u hem eigenlijk gege ven?" vroeg Paul. Franz antwoorde hierop dat het een halve schil- lingwas en meer dan voldoende. „De jongen is er een van Sophie Carrilovic, die met een koetsier ge trouwd is. Die vent is een schoft van het zuiverste water. Hij verzuipt al les wat hij verdient en zaterdags krijgt ze ook nog een pak slaag van hem toe. Ik hoorde dat ze uit Kroa tië afkomstig is. Gek, maar bij die lui gaat het altijd mis zodra ze hun hoofd enigszins boven water kunnen houden. Ik heb eerst geprobeerd haar te helpen omdat ik zelf in dit opzicht ook zoveel heb meege maakt, maar het was een hopeloos geval. Dan moet je wel hard zijn er er eens meer ophouden." Craddock deed er het zwijgen toe. toen Franz hier nog aan toe voegde: „Hier ten zuiden van de rivier zeg gen ze altijd: er zijn twee soorten mensen, vluggerds en doden. Wist je dat het kindersterftecijfer hier tot het vijfde jaar veertig op de honderd is en in de tien jaar die erop volgen wordt het niet veel minder." Ze liepen het kantoor binnen. Het was er benauwd. De muren hingen vol met prijslijsten en beduimelde papieren vol aantekeningen. Paul moest er opeens aan denken dat zijn vader, hier, tussen al het vuilnis beneden, zijn leven had gesleten en achtentwintigduizend pond bijeen had zitten garen, om te overlijden terwijl hij een stuk metaalafval hielp afladen. Verspilde tijd en ener gie. dacht Paul. Zou zijn moeder, die hij nooit had gekend, hier ook een ontzettende hekel aan hebben ge had? Misschien had ze tot het einde van haar dagen van het platteland gedroomd. Hier stelden de kinderen uit arme gezinnen hun leven in de waagschaal om wat kopergeld te verdienen en als ze een halve shil ling kregen waren ze in de zevende hemel. Hij zag in zijn in Zuid-Afrika ge sneuvelde kameraden voor zich, de mannen die zich hadden opgeofferd om het raderwerk aan de gang te houden dat opportunisten als Franz Zorndorff als de moderne, goed geïndustrialiseerde staat wensten te beschouwen. Maar deze vrijwilligers hadden in hun laatste ogenblikken nog frisse lucht geademd en toen zij stierven gebeurde dat onder een stralende zon die niet schuilging achter wolken zwavelsmook en roet deeltjes. (wordt vervolgd) Horizontaai. i. kraam. 4. nobel. 7. familielid. 8. leger. 10. water in Fries land. 12. soort bijl, 14. voorkomen, 15. duw, 16. ten name (afk.), 18. mu zieknoot. 19 hoog bouwwerk. 22. wreedaard. 24. bouwstof. 25. vert- bordje van de kunstschilder. 26. scheepstouw. 28. oude lenGtemaat. 30. scheik. element. 31. kippenloop. 33. droog. 35. watering. 37. voorzet sel. 28. spaans paard. 40. voorvoeg sel. 41. twijg. 42. grondsoort. Verticaal: 1 deel van een boom. 2 voorzetsel. 3. baan voor balspel. 4. lof. 5. lidwoord, 6. jongensnaam. 7. makker. 9 verkeerd. 11. achten. 13. schitteren. 15. gelijkenis. 17. plant. 18. slingerplant. 20. familielid. 21. keurig. 22. niet harde slag. 23 engels bier, 25. beschermgeest. 27. ladder. 29. houten vat, 32. loot. 33. boom. 34. opstootje, 36. water in Utrecht. 38. pers. voornaamw. Oplossing van vorige puzzel. 1 zakdoek, 2. embargo. 3. erratum. 4 kwantum. 5. origine. 6. mandoer. ZEEKOMKOMMER. De weekendpuzzel stond afgelopen zaterdag niet goed in de krant: de omschrijving was de oplossing van de weekendpuzzel van de daaraan- voorafgaande zaterdag, wat er on der „oplossing van vorige puzzel" stond was de omschrijving van het ernaast staande diagram.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4