Stijging werkloosheid in onderwijs zet door Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! Omgeving Amerongen op 'unieke' kaart Biesheuvel blij met lijsttrekker Van Agt Over vijfentwintig jaar, zal ik jou nog steeds... S t l Wat helpt ,aI jaren bij hoest? PajTE*Skm^ UN IA (mp Cijfers bij kleuter- en lager onderwijs „Zeventig miljoen verkwist bij aanleg Oosterscheldedam" [Te Rijkspostspaarbank a Oud-premier tien dagen in Rusland Russische zender hindert scheep- en luchtverkeer Uw Kunstgebit PvdA-top bij eOïl Heemkundige stichting nam initiatief tot veldnamenkaart DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze onderwij sredactie DEN HAAG In september waren er bij het lager onderwijs 5372 werklozen. Bij het kleuteronder wijs waren er in die maand 2867 leerkrachten werkloos. Dit blijkt uit cijfers, die minister Van Kemenade (onderwijs) op verzoek van het PvdA-Tweede Kamerlid Konings heeft verstrekt. Met betrekking tot het lager onder wijs is ten opzichte van de maand augustus een lichte daling te consta teren (295). In de laatste vijf maan den is de werkloosheid echter sterk gestegen in deze sector. In juni be droeg deze namelijk 3360. in juli 5067, in augustus 5667 en in septem ber daalde het aantal tot 5372. Bij het kleuteronderwijs zet de stij ging zich echter nog voort. In deze sector is de werkloosheid van mei tot september opgelopen van 1573 tot 2867, bijna een verdubbeling dus. Afstand Van Kemenade kon niet zeggen op welke afstand van hun woonplaats de pas afgestudeerde onderwijzers werk hebben gekregen. Konings had hierom gevraagd, om een inzicht te krijgen in de bereidheid van de on derwijskrachten om wat verder van huis een baan te zoeken. Pas afgestu deerden zijn namelijk niet verplicht- een baan te accepteren die verder van hun woonplaats verwijderd is dan 40 km. De oorzaak van de stijging van de werkloosheid in deze sector ligt na tuurlijk voornamelijk in het feit dat in deze periode de opleidingsscholen voor onderwijzers en kleuter leidsters weer een nieuwe groep heb ben afgeleverd, waarvoor voor een deel geen werk was. In de praktijk blijkt ieder jaar weer dat de werk loosheid in de loop van het school jaar terugloopt, vanwege onder an dere pensionering van oude onder wijskrachten. Nieuwe werklozen ko men er dan nauwelijks bij. omdat de opleidingsscholen maar één maal per jaar een nieuwe groep afleveren. HILVERSUM De twee documen taires over Golda Meir, die de VARA vorig jaar uitzond ter gelegenheid van het gouden jubileum van deze omroep, zijn in Israël bekroond. Zij wonnen de „Special Award" van de internationale persjury Van een verslaggever MIDDELBURG Er komt een schutsluis in de nieuwe Oosterschel- de-pijlerdam. Dit zeggen gedepu teerde state» van Zeeland in antwoord op vragen naar aanleiding van de provinciale begroting over 1977. Gedeputeerde staten zeggen deze informaties van de minister van verkeer en waterstaat te hebben gekregen. Uit antwoorden van GS blijkt dat in feite 70 miljoen gulden in het water is gegooid aan overbo dige werken en onderzoekingen in de monding van de Oosterschelde. Dit als gevolg van de veranderde plannen van een potdichte naar een waterdoorlatende dam in de mon ding van de Oosterschelde. (ADVERTENTIE) Beminnen, zegt het bekende lied. En stel dat het lied gelijk heeft, dan zal dat zeker nog bij aardgaswarmte gebeuren.' Hoe langer wij elkaar bij aardgaswarmte kunnen beminnen, des te beter, want aard gas is een energie met veel goede eigen schappen. Het is 'lief' voor het milieu (schone verbranding), er zijn geen opslag problemen en het zit dicht bij huis. Redenen genoeg om zo lang mogelijk met de voor raad te doen. Dus nü al besparen op aard gas. Hoe? Een voorbeeld: niet onnodig kamers ver warmen die nauwelijks in gebruik zijn. Hebt u in zo'n vertrek een radiator, draai deze dan dicht, als het tenmiste niet hard vriest. Een gevelkachel kan op z'n laagste stand worden gezet. Als we allemaal wat bewuster gaan stoken, zitten we er nog vele jaren warmpjes bij. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken.de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondent,eadres postbus 19 Gron.ngen verstandig met energie (ADVERTENTIE) Wilt u meer informatie over een RPS-hypotheek, vraag dan d m v. de coupon de gratis RPS-hypo- theekbrochure aan of bel gratis 0017. Bovendien kunt u op elk post kantoor en via tel. 020-5893137 namen en adressen krijgen van onze hypotheek-adviseurs. Zend mij de uitvoerige brochure Geld voor een eigen huis' Naam Straat Woonplaats I Stuur deze coupon in een ongefrankeerde envelop naar de j Rijkspostspaarbank. Afd. Marketing. Amsterdam I uw nationale spaar-en hypotheekbank I Van een verslaggever SCHIPHOL Oud-minister-president mr. B. W. Biesheuvel is blij met minister Van Agt als lijsttrekker van het CDA. „Het is een verstandige keuze geweest", zei de heer Biesheuvel gisteren, voordat hij naar Moskou vertrok. Hij zal een tiendaags bezoek aan de Sowjet-Unie brengen op uitnodiging van de opperste sowjet. Al tijdens zijn premierschap was de heer Bies heuvel door de Russische autoritei ten voor een bezoek uitgenodigd maar in die periode heeft hij èr geen gebruik van kunnen maken. Hij zei naar Rusland te reizen „zonder enige opdracht van wie dan ook". „Ik ga me op verschillende terreinen oriën teren. Het belangrijkste zal zijn de uitwerking van de slotakkoorden van Helsinki", aldus de heer Bies heuvel. De Russische ambassadeur, de heer Romanow, deed hem op Schiphol uitgeleide. Op 10 november zal de heer Biesheuvel in ons land terug keren. Over de heer Van Agt zei de heer Biesheuvel nog dat deze als lijsttrek ker een erg goede start gemaakt heeft. Per brief heeft hij hem met zijn benoeming tot lijsttrekker ge lukgewenst. Volgens Biesheuvel kan de heer Van Agt de uitdaging van het lijsttrekkerschap heel goed aan. De heer Biesheuvel verwacht wel dat het CDA bij de komende verkiezin gen in mei van het volgend jaar, een aanzienlijke stemmenwinst zal ha len. „Het is reëel te veronderstellen dat het CDA gaat winnen. De vor ming van hét CDA betekent met name veel voor jonge mensen, die het met de gespletenheid van drie partijen moeilijk hebben gehad al dus de heer Biesheuvel. Aeroflot 1 landse eis tot overleg. Hierop besloot minister Westerterp. in afwachting van het resultaat van de besprekin gen, die tussen 10 en 20 november vermoedelijk in Moskou zullen plaatsvinden, de Aeroflot voor no vember toestemming te verlenen voor de uitvoering van haar diensten op Amsterdam. Van een onzer verslaggevers (ADVERTENTIE) „Speculaties" Op de vraag of de heer Biesheuvel een ministerspost zou ambiëren in een volgend kabinet indien dat on der leiding zou staan van de heer Van Agt antwoordde de oud premier: „Dit zijn allemaal specula ties. Wat nu moet gebeuren is dat iedereen, die het CDA een warm hart toedraagt, ook op het CDA stemt". Tot zondagavond was het nog onze ker geweest op welke wijze de heer Biesheuvel naar Moskou zou reizen. Minister Westerterp had gedreigd de vluchten van Aeroflot op Amster dam met ingang van de nieuwe dien stregeling die gisteren inging te ver bieden. wanneer de Russische luchtvaartautoriteiten geen gehoor zouden geven aan de Nederlandse eis om overleg over de lüchtvaarto- vereenkomst. Zondagmiddag heeft ambassadeur Romanow minister Westerterp laten weten, dat zijn re gering akkoord gaat met de Neder- (ADVERTENTIE) kan niet meer loszitten of verschuiven! Denlolli - hel specials moderne poeder - behoeft slechts op do gebitspl3at gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op zijn plaats te houden Dentotli ver hoogt Uw zokerhoid in gezelschap, beroep en spurt Probeer hot nog heden. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. AMSTERDAM Het internationa le scheep- en luchtverkeer onder vindt de laatste tijd steeds meer hinder van geheimzinnige hoog- frekwente signalen, waarschijnlijk afkomstig van een zender met groot vermogen in Minsk. De PTT en andere Europese postad ministraties hebben al verscheidene malen geprotesteerd bij de Rus sische regering, maar daarop nooit een antwoord ontvangen. De storingen, die zich voordoen op de korte golf-band bezorgen Scheve- ningen Radio veel oponthoud, voor al bij het doorgeven van medische adviezen aan schepen. Schepen in nood hebben er geen last van omdat deze berichten over de middenband worden uitgezonden. Volgens deskundigen hebben de sig nalen. die als het afgaan van een mitrailleur overkomen, te maken met een onderzoek naar de dicht heid van de ionosfeer. Om te voorkomen O dat we straks in de kou staan, zouden wij eigenlijk allemaal voor de winter invalt onze banden, remmen en lichten moeten laten controleren. Kunnen wij- u daar vandaag al warm voor krijgen De politie. GRONINGEN De landbouwer- veehouder H. F. J. Drost (33) uit Opwinde (gem. Grootegast) is gis ternacht omstreeks twee uur bij het oversteken van de Stationsstraat in Zuidlaren gegrepen door een passe rende personenauto. Hij werd over gebracht naar het academisch zie kenhuis in Groningen, waar hij gis termorgen overleed. Vervolg van pagina 1 Tot eind ja- nuari blijft het ontwerp- regeerakkoord een strijdpunt in de PvdA, omdat pas dan het congres van deze partij een oordeel uit spreekt over het ontwerp- regeerakkoord. Volgens het ontwerp-akkoord moet de PvdA na de verkiezingen van 25 mei aanstaande alleen aan een nieuw kabinet deelnemen als de combinatie PvdA-PPR zetels wint. als Den Uyl premier kan blijven, en als de progressieven een meerder heid in een kabinet met het CDA behouden. Vervroegd congres De partijtop sprak ook over het voor stel dat minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken) ruim een week ge leden deed om op korte termijn een buitengewoon congres bijeen te roe pen, om het ontwerp-akkoord niet maanden lang als een splijtzwam Rita „Als mijn bril schoongemaakt is, moet Bita voor het bord komen boven de hoofden van de PvdA- aanhang te laten hangen. Dat voor stel maakt evenwel weinig kans. Het werd aanvankelijk gesteund door de gewesten Zuid-Holland en Rotter dam, maar binnen het gewest Zuid- Holland is nu een actie op gang gekomen tegen gewest-voorzitter Vleggeert. omdat men een vervroegd congres helemaal niet nodig acht. E:n aantal PvdA-burgemeesters en drie commissarissen van de Konin gin (Vrolijk, Zuid-Holland, De Wit, Noord-Holland en mevr. Schilthuis, Drente) stuurden gistermiddag een telegram aan de vergaderende par tijtop. waarin men ongerustheid uit te over de scherpe regeervoorwaar- den. zoals die in het ontwerp akkoord zijn vastgelegd. Mevrouw Schilthuis noemde gisteravond het principe van het akkoord wel verde digbaar, maar zij vond de uitwerking veel te strak vastgelegd. Uiterste compromis Voor de NCRV-radio nuanceerde PPR-lijsttrekster Ria Beckers overi gens weer de woorden van PPR-vice- voorzitter De Jong van afgelopen zaterdag, die daar zei dat het ak koord een uiterste compromis is waar niet aan getornd kan worden. Mevrouw Beckers zei dat de congres sen van PvdA en PPR beiden het recht hebben verandering in de tekst aan te brengen, waarop de partijbe sturen van PvdA en PPR dan samen gaan bekijken of die veranderingen positief of negatief gewaardeerd moeten worden. Onder de bewindslieden die bij het PvdA-topberaad aanwezig waren, bevonden zich premier Den Uyl, de ministers Duisenberg en Van der Stoel en de staatssecretarissen Van Dam en Schaefer. door Fred Lammers AMERONGEN Zelfs de geboren en getogen inwoners van het Utrechtse dorp Amerongen zijn de afgelopen dagen tot de ontdekking gekomen dat de kennis die ze hebben over hun woonplaats beperkt is. Wel een bewijs dat de onlangs opgerichte Heemkundige Stichting Amerongen met haar eerste activiteit naar buiten: het uitgeven van een veldnamenkaart, in de roos heeft geschoten. Op die kaart, die sinds vrijdag in de handel is, staan enige honderden namen van landerijen, bossages en andere terreinen vermeld, die vroeger algemeen bekend waren, maar de laagste paar eeuwen in het vergeetboek zijn geraakt. (ADVERTENTIE) Dankzij een hobby van Arae- rongens wethouder van cul turele en sociale zaken, de heer G. J. van Barneveld. en zijn plaatsgenoot aannemer H. van Lienden zijn deze his torische namen nu voorgoed vastgelegd op een kaart. „Het is een heel bijzondere plattepond. Voorzover ik weet is deze wijze van een gemeente in kaart brengen uniek in ons land. Dat heb ik ook gemerkt aan de eerste reacties die we hebben gekre gen. Met name denken diver se Utrechtse gemeenten er nu over zoiets te gaan opzetten. In Twente is men er een poos je geleden al mee begonnen, maar aan het uitgeven van een kaart zijn ze daar nog lang niet toe", vertelt de heer Van Barneveld. die voorzitter is geworden van de heemkun dige stichting. Een veldnamenkaart uitge ven doe Je niet zo maar. Er zit jarenlang speurwerk aan vast. „Ik ben er als jongen van een jaar of zestien al mee begonnen. Zo maar voor de aardigheid, omdat de ge schiedenis van Amerongen mij als kind al boeide. Dat heb ik van mijn vader. Die was er ook erg in geïnteres seerd. Nu ben ik 61, dus je kan rus tig zeggen, dat ik er zo n veer tig jaar mee doende ben ge weest. Als ik oude namen op het spoor kwam in familie archieven en koopaktes dan vulde ik die in op een kaart die ik zelf had getekend. Het grappige van het geval is, dat ik een paar jaar geleden tot de ontdekking kwam, dat aannemer Van Lienden er de zelfde liefhebberij op na hield. Hij had een heleboel namen verzameld die ik niet had en omgekeerd was het zelfde het geval. We zijn toen samen verder aan het zoeken gegaan, totdat we de zaak vrij compleet hadden. Hele maal volledig kun je nooit zijn. Het zit er dik in dat er nu deze kaart er is nog nieuwe namen tevoorschijn zullen komen. Met het resultaat dat nu op tafel ligt zijn we echter erg gelukkig", vertelt de heer Van Barneveld me in zijn wo ning, waar de wandversierin gen getuigen van zijn interes se voor Amerongen. Boeiend Op de veldnamenkaart. die is getekend door de heer W. Ol- deman. ook een inwoner van Amerongen met hart voor de geschiedenis van zijn dorp, komen tal van boeiende na men voor. Sommige namen zijn gemakkelijk te verklaren zoals 'het Uilenbos. het Gal- genbos, de Schaapskooi, de Schapenwei en de Honderd Morgen. Ingewikkelder zijn aanduidingen als het Raven nest, de Lakmoes, de Rode Heg en het Moffenbos. „De betekenis van al die na men te vinden volgt direct op het ontdekken van deze ou den namen zelf. Natuurlijk vraag ik me dat ook al als die oude namen voor de dag ko men. Voor diverse namen heb ik de verklaring al gevonden. Zo heeft het gebied dat de „Domineessteek" heet zijn naam te danken aan het feit dat het de vorm heeft van het hoofddeksel dat predikanten lang geleden droegen. Het „Moffenbos" is een stuk grond, waarop in een grijs verleden een hutje stond, waarin Duitse marskramers op doorreis mochten over nachten. „De Ton" dankt zijn naam aan een hofstede, die er trouwens nog staat. Maar hoe de benaming „Het Verdwaal de Bos" in de wereld is geko men weet ik nog niet. Er is een uitleg mogelijk, dat dit bosgebied vroeger temid den van landerijen lag en daarin als het ware was ver dwaald. Een andere uitleg is dat er lang geleden een kind in dat bos is verdwenen dat ondanks uitgebreide zoekac ties nooit is teruggevonden. Over een moord in het gebied In de buurt van dit charmante stukje Amerongen was vroeger de Schapenwei te vinden dat de benaming „de Moordkuil" draagt heb ik in archieven niets kunnen vin den. Die naam hield me als kind al bezig, nadat mijn va der me tijdens een wandeling vertelde hoe dat stuk bos werd genoemd. Hij fantaseer de er een beetje op los en deed me het verhaal dat er een oude man om het leven was gebracht. Wijzend op een krant die er lag, zei hij: „Kijk. dat is de krant, waarin hij zat te lezen toen hij werd over vallen". Dat vond ik reuze spannend, maar het was maar een verhaal". De herkomst van een al even sinistere benaming „de Doodslag" heeft wethouder Van Barneveld inmiddels achterhaald. „Een van mijn kennissen kwam een poosje geleden met een oude prent aanzetten die hij in Parijs op de kop had kunnen tikken. Er stond onder „De slag bij Amerongen. 23 juni 1585". Na enig zoeken vond ik een be schrijving van dat gevecht tussen troepen van de Spaan se kant onder leiding van ko lonel Taxis en Staatse troe pen. aangevoerd door de graaf Van Meurs. In dat ge vecht sneuvelden ruim 1600 man, die ter plaatse in de uiterwaarden werden begra ven. Het zou heel interessant zijn daar een archeologisch onderzoek in te stellen en mogelijk gebeurt dat in de nabije toekomst. We hebben namelijk sterke aanwijzin gen dat bij Amerongen even als in Wijk bij Duurstede een Romeinse nederzetting is ge weest Zo leidt dat veldnamenon- derzoek tot alles. „Wanneer je je op deze manier met ge schiedenis bezig houdt kun je regelmatig vragen oplossen, maar daarvoor in de plaats komen steeds weer nieuwe vragen. Als heemkundige stichting zijn we echter van plan over een poosje als ver volg op de veldnamenkaart met een uitgave te komen, waarin de betekenis van al die oude namen staat. Daar mee. zijn we voorlopig wel zoet", meent de heer Van Barneveld. Over de naam „Lakmoes" hoeft hij zich inmiddels geen zorgen meer te maken. Lak moes is een verfstof, die uit planten werd gehaald, die vroeger In Amerongen wer den gekweekt

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3