Synode puzzelt op betere werkwijze Kerken als synagoge /irUiJHIUIlLn n W Hl 1 JLf Mm f l f Af I 1 J| 9 Philips batterijen die gaan lang mee. Vandaag Onze adressen: Leerstoel preken in plat-Duits Wyszynski mag aanblijven PHILIPS „Gereformeerd jeugdwerk een springlevende zaak" Zwarte zendelingen naar Zwitserland Pax Christi wil commissie bedrijfsethiek Pax Christi boycot de Amro-bank gemeenschap VOORBIJGANGERS DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 KERK TROUW/KWARTET 2 Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gerefor meerde synode heeft zich giste ren bezonnen op haar werkwij ze. Zij aanvaardde een nieuwe huishoudelijke regeling die op enkele punten een verbetering betekent; maar wel bleek giste ren duidelijk dat een bevredi gende oplossing nog steeds niet is gevonden. De kritiek op de werkwijze van de synode zoals die ook gisteren weer naar voren kwam kan als volgt wor den samengevat: de synodeleden worden overbe last; het werk Is te zwaar en te ingewikkeld; Je kunt niet overal verstand van hebben; de synode leden zijn niet in staat voldoende zicht te hebben op de vraagstuk ken die de kerken bezighouden; daardoor kan de synode haar taak als beleidsbepalend en besturend orgaan niet goed vervullen. de vergadertechniek van de syno de is verouderd; de discussies zijn doorgaans geen echte discussies maar lange rijen monologen. de samenstelling van de synode Is niet representatief; bulten de pre dikanten kan men praktisch al leen terecht bij gepensioneerden, zelfstandigen of huisvrouwen die uit de kleine kinderen zijn; voor mensen in loondienst is het prak tisch onmogelijk synodelid te zijn (ongeveer 50 dagen in een Jaar waaronder slechts enkele zater dagen). het gevolg van een en ander is dat het werk van de synode niet inspi rerend overkomt bij de gemeente. Vierkante cirkel De nieuwe regeling komt aan de bezwaren weinig tegemoet. De duif heeft een muis gebaard, zeiden en kele synodeleden Maar onze speel ruimte is nu eenmaal beperkt, zei prof. dr. J. Plomp namens deputa- ten werkwijze synode. Wij zijn ge bonden aan de bij ons bestaande versie van het presbyteriaal- synodale systeem, dat wij niet prijs willen geven. De hervormde versie tendeert toch wel het bisschoppelij ke. Dat willen wij niet. Maar het streven naar een maximum van In spraak van de gemeente betekent wel zoeken naar een vierkante cir kel. aldus prof. Plomp. Volgens het nieuwe reglement kan de synode voortaan zaken die zij van uitzonderlijke betekenis acht op een wat meer informele manier behandelen, bijvoorbeeld in discus siegroepen of in een conferentie- vorm. Dat laatste is in Januari al eens gebeurd toen de synodeleden twee dagen informeel met elkaar hebben gepraat over de spanningen tussen theologie en gemeente. Zo'n manier van vergaderen kost echter meer tijd wat gevolg heeft dat nog minder mensen beschikbaar zijn om synodelid te worden, ergo de synode weer minder representatief wordt, met andere woorden de vier kante cirkel die prof. Plomp bedoel de. Daarom werd gisteren uitdruk kelijk gesteld dat zo'n vrijere ma nier van vergaderen hoge uitzonde ring moet blijven. De synode droeg aan deputaten op met Inschakeling van deskundigen op het terrein van communicatie en vergadertechnie ken advies uit te brengen over deze nieuwe manier van vergaderen. Deputaten met de synode gp hun voetspoor wezen een voorstel vanuit Noord-Holland af dat tot doel had meer mensen bij het synodewerk te betrekken. Elk synodelid heeft na melijk een secundus die hem ver vangt bij ziekte of dergelijke. De UIT VAN LEZERS Intolerant In de eeuw welke achter ons ligt hebben de kerken ernstige misstap pen begaan. In tijden van zware crisis, armoede en onderdrukking predikte de kerk berusting naar de arbeiders en een ..niet gelijk willen zijn aan God" naar de Intellectue len Mede hierdoor is de kerk de arbeiders kwijt geraakt. Het Intel lect krijgt ook nu nog niet de vrij heid waarin Christus ons heeft ge steld. Zeer tot onze vreugde echter komt hierin verandering. Het normbesef verandert, en politiek gaan we kiezen. De weduwe en de wees. de ontheemden en zij die geen recht hebben koman naar voren We komen er achter dag Godsdienst tevens mensend lenst is. Daarom is het Jammer dat Juist nu de PvdA het laat afweten. Juist nu het CDA en de PvdA staan voor de gemeenschap pelijke taken, gemeenschappelijke doelen wordt de PvdA Intolerant en arrogant Juist op dit moment gaat de PvdA chantage plegen op de kie zers. Wel spreiding in de macht bij anderen, echter meer macht haar zichzelf. Geen afspiegelingscollege met gelijkgerichte regerings partners. maar macht. Niemand be ter dan Den Uyl zou kunnen weten dat er slechts één evangelie is. dat ls het evangelie voor de zwakken. We- zijn geweldig blij met het CDA. Het zal immers moeten komen van het „met elkaar ln Gods naam." Nu Den Uyl en de zijnen daarvan niets (meer) willen weten moeten we wel gaan zoeken naar andere partners. Mensen welke met ons geloven ln vrijheid in democratie. Groningen O. ilolzmann Tubbergen (4) Ds Van der Kooij denkt dat men rooms moet zijn. om de H. Commu nie te kunnen ontvangen. Het tegen deel is waar. als men als een refor matorische zuster of broeder die met het geloof van de katholieke Kerk betreffende de Eucharistie in stemt. kan in bepaalde gevallen de Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. AMSTERDAM: Postbus 659. Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/OORDRECWT: Postbus 948. Westbtaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN; Postbus 101. Parkstraat 22. Oen Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Mekmarkt 56. Zwolle Tei 05200-17030 H. Communie worden ontvangen, mits zij of hij in geweten meent dit te kunnen doen. Dit staat in het schrijven van de bisschoppen van de R.K. Kerk in Nederland aan pas toren over de ..Open Communie". Voorts betreuren wij het feit dat ds Van der Kooij dit voorval als een les ziet Wil hij dan niet meewerken om de drie kerken weer naar elkaar toe te laten groeien. De dominee in Tub bergen wel. Badhoevcdorp F. de Rond H. den Arend Tubbergen (5) DsA. van der Kooy uit Noorden Zh., richt zijn gram aan het verkeerde adres: Rome. Ds Van der Kooy moet zijn collega uit Tubbergen bestraf fend aanspreken. Wie niet openlijk afstand neemt van de Heldelbergse katechismus waarin de daad. die de dominee van Tubbergen wilde ple gen. ..een vervloekte afgoderij" wordt genoemd, wordt aan de room se tafel des Heeren genegeerd. Dat is toch Juist? Wie meet er met twee maten? De dominee of Rome? Den Haag L. van Groenewegen. Ritueel slachten (slot) Met zeer grote instemming las ik het ingezonden stuk van G. Plat- Vincent. Het lijden van de dieren dat door onze schuld al zo onnoeme lijk groo ls. wordt door het ritueel slachten onnodig vergroot. Hopelijk komen er veel protesten en is het misschien mogelijk een andere op lossing te vinden Havelte A. Klijnstra-Westerhoff Scharrelkippen Er wordt een miljoen scharreleieren per week verkocht! Er zijn dus heel wat consumenten die geen produk- ten van uitgebuite dieren willen, ge lukkig. Het is maar een begin, want Mie kipper zouden uit die ellendige batterijkooien moeten. En er zou den behoorlijke normen moeten ko men voor Mie landbouwhuisdieren, want ze hebben het hard te verduren ln de bio-industrie. Maar het is te gek dat de controle van dergelijke projecten aan een handjevol vrijwilligers moet worden overgelaten. Als de consument meer betaalt voor een kwaliteitsartikel, want daar gaat het om. dan hoort de overheid deze kwaliteit te garande ren door een effectieve controle dienst in te stellen. Wat doen de consumentenorganisa ties dringen die hier wel genoeg op aan? Amsterdam Xenia van Berge Roepstem Een roepstem tot bekering komt er ln de vele ongelukken met de auto's en brommers en hartinfarcten en nu weer ln de treinramp in Zeeland en ook de treinramp in Schiedam. Nie mand onttrekke zich door een ver harding. hij of zij roepe en bidde tot God, want God hoort en verhoort het gebed. Srheveningen F. J. Dekker particuliere synode van Noord- Holland-oost wilde dit systeem be ter benutten zodat de synodeleden met hun vervangers steeds bij elk onderwerp zouden kunnen overleg gen wie het beste naar de synode kon gaan. Voordeel: deskundiger in breng in de synode en men is minder tijd kwijt doordat men het synode lidmaatschap als het ware deelt. Maar deputaten vonden de nadelen van dit systeem veel groter: je kunt zo het hele pakket van vraagstuk ken niet meer overzien. Om goed synodelid te zijn moet je van a tot z meedoen. Een zekere ontlasting ls wel dat er meer werk zal worden afgeschoven naar de breedmoderale van de syno de. Ook zal onderzocht worden ln hoeverre er meer kan worden gede legeerd aan deputaatschappen. Verder komt er verandering in de positie van de theologische hoogle raar. Tot nu toe is het zo dat ten minste zes theologische hoogleraren uit Kampen en Amsterdam ver plicht waren aan het synodewerk deel te nemen als pré-adviseurs. Dat wordt nu voortaan tot één hoogle raar kerkrecht. De anderen zullen voortaan alleen nog uitgenodigd worden als het moderamen dat no dig acht. De verplichting was voor.de hoogle raars een extra belasting naast hun normale taak. Hun aandeel in het synodewerk was echter dê laatste Jaren minder van gewicht geworden. Vroeger moest de theologische we tenschappelijke inbreng in de syno de vrijwel alleen van hen komen. Kloof en brug De synode hield zich gisteravond nog kort bezig met de Januariconfe- rentie toen de synodeleden twee da gen spraken over de spanningen binnen de gereformeerde kerken. Wij citeren uit het evaluatierapport van de staf van deze conferentie: „Er bestaat verschil van mening over de vraag of de conferentie iets van de overbrugging van de kloof te weeg heeft gebracht. Voor een niet gering aantal deelnemers ongetwij feld wel ln de betekenis van de nood zaak van een voortzetting van het gesprek met het uitzicht dat dit al les ergens toe leidt. Voor een aantal deelnemers is er geen aanleiding ge weest om het spreken over een kloof ln de toekomst na te laten. Wanneer dit alles meer verantwoord dan voorheen gebeurt is dat geen gering resultaat van de conferentie. Als er al van een kloof gesproken moet worden dan behoeft de mogelijk heid van een brug niet te worden uitgesloten." Dominee W. A. Boer uit Meerkerk informeerde gisteren naar de status van een dergelijke conferentie. Kan zo'n onderwerp dan nog wel terug komen ln een „gewone" synodever gadering waar besluiten worden genomen? Synode-praeses dominee C. Mak be toogde dat dat juist wel het geval is. De conferentie brengt als het goed is al zoekende en tastende een bepaal de mentaliteit waardoor de zaak rijp wordt voor besluitvorming ln de synode. OoTTINOEN Dé Nedersak- sische minister voor we tenschappen en kunst heeft dr Ernst Arfken uit Göttingen een leeropdracht aan de theo logische faculteit in deze stad verleend voor de verkondiging in het plat-Duits. Hiermee is dit dialect voor het eerst in het leerplan voor theologie opge nomen. In verschillende plaat sen bestaat behoefte aan deze prediking. Van tijd tot tijd worden daartoe bijzondere kerkdiensten gehouden. Ds Arfken komt zelf uit Oost- Friesland. ROME De paus heeft aan kardi naal Wyszynski. de primaat van Po len, gevraagd voorlopig aan te blij ven. Kardinaal Wyszynski diende op 3 augustus zijn ontslag in, toen hij 75 Jaar werd. Dit was overeen komstig het verzoek van de huidige paus. dat bisschoppen hun zetel ter beschikking stellen, wanneer zij 75 worden. Er is kennelijk een overeenstem ming tussen de regering in Warschau en het Vaticaan bereikt over een aanblijven van de kardi naal. Volgens een katholieke Poolse woordvoerder had de regering in Warschau aan Rome gevraagd, het ontslag van Wyszynski te weigeren. De kardinaal kwam vorige maand in Rome om daar over zijn ontslag te spreken. Hij ontmoette de paus twee maal. In Polen wonen dertig miljoen katholieken. De kardinaal heeft de kerk in dat land steeds op een middenkoers gestuurd tussen volledige verwerping en volledige aanvaarding van het communis tische regime. In Groningen is men al maanden bezig, de voormalige synagoge, -idie nu als wasserij in gebruik is, te behouden. Van een medewerker AMSTERDAM Met uitzondering van doopvont, gebrandschilderde ramen, bijbels en psalmboe ken zal de Nederlands Israëlitische gemeente te Bussum op 1 januari de beschikking krijgen over de Johanneskerk. De hervormde gemeente van Bussum had besloten het kerkgebouw door een terugloop in het ledental te sluiten, de Nederlands Israëlitische gemeente dacht juist aan uitbreiding van de naast de kerk gelegen synagoge. De joodse gemeente van Bussum is waarschijnlijk de enige joodse ge meente in Nederland, die voortdu rend groeit. Men is uit de synagoge gegroeid. Het is niet de eerste maal. dat een joodse gemeente een kerkge bouw overneemt Het joods cultureel centrum in Amsterdam-Buitenveldert is het vroegere gebouw van de vrije ge meente, dat het door architect Riet veld ontworpen gebouw niet- meer kon bekostigen. En in Den Haag heeft de Nederlands Israëlitische ge meente de Hervormde Goede Vrij- dagkerk in het Bezuidenhout ge kocht om als joods religieus en cul tureel centrum in te richten. De sy nagoge aan de Wagenstraat zal wor den verkocht. Het uit 1844 en op Monumentenlijst staande gebouw staat in een thans vrijwel ontvolkte buurt. Vroeger was dat het hart van joods Den Haag. Piëteit Zijn joodse gemeenten genoodzaakt leegstaande kerken te kopen om als joodse centra te benutten het la ten ontwerpen en bouwen van syna gogen gaat de financiële mogelijkhe den te boven anderzijds zijn tal van burgerlijke gemeenten bezig de tot voor de tweede wereldoorlog in gebruik zijnde synagogen, die door het vernietigen van de joodse ge meenschap, geen joods doel meer dienen te kopen om ze te behouden uit piëteit of als cultureel-historisch goed. Amsterdam heeft daar met het syna gogecomplex aan het J. D. Meij- erplein al in het begin van de jaren vijftig een voorbeeld mee gegeven. Tal van andere gemeenten zijn daar nu mee begonnen. In Groningen is men al maanden bezig om de na de tweede wereldoorlog verkochte en als wasserij benutte synagoge door de gemeente te laten behouden. In Meerssen is een gelijk streven. De gemeente van Oude Pekela heeft on langs de vroegere synagoge verwor ven en in Emmen is de synagoge als gemeentebezit geheel gerestaureerd. Dat is ook in Delft het geval evenals in Nieuwe Schans, waar de synagoge, vol goede bedoeling maar weinig waardig, thans van de plaatselijke begrafenisvereniging als aula dienst doet. In Nijmegen is de al in 1913 verlaten synagoge aan de Nonnen- straat gerestaureerd. De interesse tot behoud van de synagogen is eerst de laatste jaren gekomen, voorheen was er bij de autoriteiten nauwelijks belangstelling. Pakhuizen Groot is het aantal synagogen dat in de loop der jaren is afgebroken of wel zo is verbouwd, dat het in weinig nog gelijkt. Als pakhuizen (Kampen), ga- ADVERTENTIE ROOO-NORMAL DUTY.G0U0-HtAVY 0UTY. ZWART DOUBLE 0UTY BERN In dienst van het Zwitserse werkverband van kerken en zen dingsgenootschappen zijn twee pre dikanten uit de derde wereld ingezet in ..zendingsgebied Zwitserland". Het zijn ds F. Dankwa uit Ghana en ds Habandi. die negen Jaar praeses was van de Soendakerk van West- Java. De belde predikanten gaan in Duits sprekend Zwitserland onder meer de scholen en kerkelijke gemeenten langs om te informeren over de situ atie overzee. Ook nemen zij deel aan programma's om de toenemende on kerkelijkheid in sommige delen van Zwitserland tegen te gaan. In het Franssprekend deel van het land is een dominee uit Tahiti aan de slag. DEN HAAG Ruim twaalfhonderd vrijwilligers, betrokken bij het gere formeerde jeugdwerk, hebben deel genomen aan de door het LCGJ (lan delijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk) in het Haagse Congres gebouw georganiseerde leiderscon tactdag. Deze Instructieve dag werd voor de vijfde achtereenvolgende maal gehouden onder het motto 'Speel 'es in". „De grote opkomst bewijst," aldus LCGJ-voorlichter Nico Schouten. ..dat het een succesformule is die we hanteren. Bovendien bewijst hét en thousiasme van de deelnemers, dat het gereformeerde jeugdwerk een springlevende zaak is. Zo n constate ring in een tijd. waarin staatssecreta ris Wim Meyer van CRM nog eens bewezen wil zien wat die landelijke organisaties nu eigenlijk doen en voorstellen. Is nooit weg". Het programma was vooral gericht op de mogelijkheden de kwaliteit van het plaatselijk werk te verbete ren. De deelnemers hadden de kans uit ruim zestig programma- mogelijkheden te kiezen. In verschil lende creatleve-praat-en spelgroe- pen werd verder ingegaan op the ma's als godsdienstige vorming en opvoeding, vormende en creatieve elementen in het jeugdwerk enz. De dag werd geopend met een door kinderen gespeeld en gesproken én door geluid en lichtbeelden onder steund spel „In het begin". Andere Haagse jeugdgroepen zorgden voor een vrolijk slot van deze vijfde „Speel 'es is". Tekening uit „Drietakt", maandblad van de afdeling werkmateriaal van het LCGJ. ADVERTENTIE inV/ÏQ 7R vakbeurs voor het 11 IV Id/ 1 \J interne goederentransport, -opslag en -distributie DONOERDAG VRUOAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG Dag 9.30-17 00 uur M JAARBEURS-UTRECHT MOVCWR rage (Weesp). badhuis (Delfzijl), win kel (Lemmer en zo meer zijn synago gen ingebruik. Ook als kerken zoals in Harderwijk. Appingedam. Assen, Culemborg, Winschoten. De synago gen zijn verkocht en als kerken in gebruik genomen in de naoorlogse tijd toen niemand er zelfs maar aan kon denken, dat gelijk in Amster dam. Den Haag en thans Bussum kerken ooit nog eens synagogen zou den worden. DEN HAAG De katholieke ^vre desbeweging Pax Christi wil dat de regering aan het bedrijfsleven dui delijke richtlijnen geeft om te voor komen dat het verdere economische steun aan de machthebbers in Zuid- Afrika verleent. Pax Christi schrijft dit in een brief aan premier Den Uyl naar aanleiding van de reactie van de Amro-bank op de oproep van de wereldraad van kerken te stoppen met leningen aan de regering van Zuid-Afrika. Amro verbergt zich bij haar weige ring toe te zeggen zulke leningen niet meer te verstrekken achter het excuus dat er geen regeringsrichtlij nen in dezen zijn. Volgens'Pax Christi zou de regering ook andere regeringen kunnen vra gen aan het eigen bedrijfsleven richtlijnen te geven, in afwachting van maatregelen in Europees of VN- verband. „Op deze wijze kan de Ne derlandse regering laten blijken dat zij haar meermalen uitgesproken en getoonde solidariteit met de onder drukten en achtergestelden speciaal in Zuid-Afrika bewust en overtui gend in politiek handelen vertaalt en waarmaakt." Nederland heeft, zo schrijft Pax Christi. vanwege zijn historische banden en taalverwantschap bijzon dere verantwoordelijkheid voor het geen de niet-blanke bevolking wordt aangedaan. Pax Christi vraagt de regering een adviescommissie in te stellen om de ethische vragen van de sociaal- economische verhoudingen te be studeren. DEN HAAG Pax Christi heeft de Amro-bank geschreven dat deze katholieke vredesbeweging haar obligaties Amro-bank heeft omge wisseld voor andere en achter de boycot van de bank staat. Welis waar schrijft Pax Christi dat zij er zich ven bewust is dat wat Amro verweten wordt niet principieel ver schilt van wat ook andere onderne mingen doen en dat wij allen bij deze handelingen zijn betrokken, maar toch meent de vredesbewe ging een teken te moeten stellen van haar solidariteit met onderdrukten. „Een handelen dat slechts bepaald wordt door financieel-economische overwegingen en wettelijke regelin gen. miskent de maatschappelijke opdracht tot rechtvaardig handelen, die eenieder dus ook uw bank heeft. Niet kiezen in een situatie gekenmerkt door onrecht, impli ceert een opstelling achter de onder drukkende partij". Zondag j. zond de Avro de film Zus ter Luc uit. Het gaat over de dochter van een bekwaam Belgisch arts die in een orde treedt, daarvoor naar de Congo wordt uitgezonden, vlak voor de oorlog terugkeert en dan in de oorlog de beslissing neemt om uit te treden. Daartussenin gebeurt uiter aard het een en ander. De film mag het beeld van een aantal toegewijde en liefdevolle mensen te zien geven, de religie zelf komt er niet al te best af. Allerlei valse tegenstellingen op de noemer van God of de naaste worden in feite niet doorgeprikt. De kloostertoestanden zijn zonder meer eng te noemen en kunnen zo vandaag niet meer bestaan, of het moest zijn in onderontwikkelde ge bieden. Hét is geen wonder dat deze kloosters leeg gelopen zijn of niet op tijd nieuwe aanmeldingen gekregen hebben. Van een „gemeenschap" kwam in deze film niet veel over en dat zal ook wel de grote vraag zijn. Wat wij tegenwoordig van nieuwe, kleinere en vrijere cummunauteiten in de katholieke kerk horen is veel acceptabeler. Mensen vinden elkaar en verrichten met elkaar een stuk in dienst van de mensen, gedreven door hun geloof. Vaak laten die klei ne „huizen" iets zien van wat ware gemeenschap kan zijn. Maar met het beeld van de film voor ogen is het geen wonder dat mensen hier door totaal verward zijn, soms, en dan toch ten onrechte, „alles" heb ben vaarwel gezegd om vandaag met bitterheid in het hart rond te lopen. Juist zij mogen.weten dat wat daar te zien was eri wat zij zelf mogelijk hebben meegemaakt niets te maken heeft met wat de man van Nazareth op gang bracht. Bij zoveel schijn zou Hij zijn ogen uitgewreven hebben. Trouwens dat moet Hij toch wel doen als Hij ons bezig ziet. in zijn naam. Waarheid en Eenheid AMSTERDAM In ons bericht van gisteren over de oproep van de re dactie van Waarheid en Eenheid zijn de namen van enkele onderteke naars weggevallen. De oproep is on dertekend door de predikanten R. Akkerman. P. Hekstra. E. Masse- link, A. W. Meeder. E. J. Oomkes en M. Vreugdenhil. Beroepingswerk NED. HEBV. KERK Beroepen te Beerzerveld: B. H. Wee- gink, kand. te Doom; te Kethel: J. Korpershoek (toez.) te De Bilt; te Oosternijkerk c.a.: H. Roemeling te Nieuw Weerdinge; te Rijssen: J. Bos te Otterloo. Bedankt voor Berlikum (toez.): J. Roemers te Baambrugge; voor Kin- derdijk: dr D. J. Cuperus teNieuwer- kerk aan de IJssel. Beroepbaar: B. H. Weegink, Drie- bergsestraatweg 52, Doorn. GEREF. KERKEN Beroepen. Te Werkendam: J. Végh te Aalsmeer: te Kollumerewaag: A. Veldhuijzen te Honselersdijk. GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.) Beroepen te Amsterdam Zuid/West: G. Mul te Dronten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Lisse: A. v.d. Veer te Zwolle. Bedankt voor Groningen: J. Plantin- ga te Dronten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Groningen: J. M. Kleppe te Woerden; voor Hoofddorp en Klaaswaal: J. Koster te Bame- veld. OR. J. L. KLINK Mevrouw dr. J. L. Klink, bekend vooral door haar kinderbijbel, heeft drie boeken geschreven, die met el kaar aangeduid kunnen worden als een theologie voor ouders en opvoe ders. Het zijn: Kind en geloof. Kind en leven, en Kind op aarde. Dr. Klink heeft nu een verkorte uitgave verzorgd van deze werken en dat is onder de titel „Geloven met kinde ren" een boek geworden van 239 pagina's (uitg. Ambo, Baam. prijs 12,50). Het boek is, in over eenstemming met de reacties welke de schrijfster ontving, vooral afge stemd op lezers die vertrouwd zijn met de kerk en de christelijke tradi tie. Zij die uit zijn op leuke anekdo tes over vragende kinderen (zit God op een wik?, e.d.) zullen bedrogen uitkomen. „Geloven met kinderen" wil dat de titel zegt: met de kinderen de bijbelse boodschap horen en ver talen. Prof. dr. J. H. Bavinck Het boek „En voort wentelen de eeuwen", waarin prof. dr. J. H. Ba vinck (1895 tot 1964) zijn gedachten over het laatste bijbelboek, de Openbaring van Johannes, onder woorden heeft gebracht, was al ge ruime tijd niet meer te krijgen. Om dat er nog steeds vraag naar is en omdat dit werk zijn actualiteit heeft behouden, besloot uitgeverij Zomer Sc Keuning tot een herdruk. Dit werd de vijfde druk: een paperback die 18.50 kost en 233 pagina's telt. Prof. Bavinck was zendingshoogle raar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken te Kampen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2