Nieuw vertrouwen CDA en progressieven nodig U hebt pas een auto, als u er op kunt rekenen. Altijd! „Controle op declaraties artsen moet onnodig zijn" VOLVO Als u dóórdenkt Vakbeweging doet niet mee aan Soweto-actie Oproep PPR kwam te laat fi-rc Officier eist negen maanden tegen röntgenologen NOS-experiment met bewegende kleurencamera's NOS trekt toch free-lancers aan l|N5 DINSOAG 2 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET 12 - Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM De Federatie Nederlandse Vakbeweging en het CNV geven geen gehoor aan de oproep van de PPR om aanstaande donderdag enkele minuten te staken uit solidariteit met de acties in het Zuidafrikaanse Soweto. De vice-voorzltter van de FNV. Wim Spit zei na afloop van de federatie- raadsvergadering van de FNV dat het verzoek om medewerking van de PPR de vakbeweging pas maandag morgen heeft bereikt. ..Onze tijd van voorbereiding is daardoor zo kort dat in redelijkheid niet mag worden verwacht dat een oproep tot werkon derbreking een goed resultaat zal hebben. Bovendien zou uit een mis lukte actie de onjuiste conclusie kunnen worden getrokken dat de problematiek in Zuidelijk Afrika kennelijk niet leeft onder de Neder landse werknemers De FNV zal daarom ondanks alle kritiek op Zuid-Afrtka niet aan deze actie mee doen", aldus Spit. die de PPR ook liet weten dat „een schoenmaker zich beter bij zijn leest kan houden". Een CNV-woordvoerder zei. dat er over de opvattingen van zijn vak bond ten aanzien van wat er in Zuid- Afnka gebeurt geen twijfel bestaat. ..We hebben onlangs nog een brie! aan premier Vorster geschreven, waarin we onze verontrusting uit spreken over de spanningen tussen blank en zwart en we het apartheidsbeleid veroordelen Maar we gaan niet op verzoek van de PPR in. omdat ons ten eerste vanuit Zuid- Afrika zelf van de kant van de tllega Ie zwarte vakbeweging geen oproep tot een dergelijke actie heeft bereikt Bovendien vinden we dat voor een dergelijke actie in Nederland een bredere politieke basis nodig is dan alleen de PPR". aldus de CNV- woordvoerder. Zeer betreurenswaardig vindt de FNV het dat de regering nog geen beslissing heeft genomen over de aanvullende loontoeslag van veertig gulden bruto per maand, die de FNV heeft gevraagd voor de tweede helft van dit jaar Het uitblijven van deze beslissing legt volgens Spit een zwa re hyjx>theek op de bondsvergade ringen over de arbeidsvoorwaarden voor 1977 „Als de beslissing van het kabinet nog lang op zich zal laten wachten wordt de onrust onder de FNV-achterban groter en zal het ar beidsklimaat slechter worden", al dus Spit Over eventuele acties, wanneer de extra prijscompensatie uitblijft, heet de FNV zich nog niet beraden Men wil wachten op het antwoord van de regering. Ten slotte maakte de vice-voorzitter bekend dat het centrum van middel baar en hoger personeel van het NW en het Contactorgaan van mid delbaar en hoger personeel van het NKV per 1 januari zullen opgaan Ir het Landelijk adviesorgaan van middelbaar en hoger personeel FNV Dit adviesorgaan zal de belangen behartigen van alle middelbare en gogere personeelsleden, die bij één van de FNV-bonden zijn aangeslo ten ..Er is geen enkele reden om zich op de titel „hoger of middelbaar" buiten de vakbeweging te houden of zich te organiseren bij een categora le bond aldus Spit. foeldi foldei 170-14 160-24 BO-28 pr luben OE LI «0-56( Pnka f •epers *ter« «1-51. t 87 knolsc «131. PPR-fractievoorzitter: Dr. B. de Gaay Fortman schrijft ons: Het bericht in Trouw van maandag over de ontwerp-resolutie van de partijbesturen van PvdA en PPR noopt mij tot een reactie. Tijdens de ochtendvergadering van de PPR-kerngroep van jongstleden zaterdag noteerde uw verslaggever uit de mond van de vice-voortitter dat mijn uitnodiging aan het CDA afspraken te maken met de pro gressieve partijen een fop-invitatie was. Ik was daarbij niet aanwezig. Na de middagpauze was ik er wel. Ik heb toen nogmaals verdedigd dat wij het CDA oprecht de gele genheid moeten geven terug te ko men op zijn weigering afspraken op hoofdpunten te maken over de vor ming van een nieuw kabinet. Laten wij nu voor alle duidelijkheid de zaken nog eens op een rijtje zetten. De omstreden resolutie gaat inder daad uit van gebrek aan vertrou wen tussen het CDA en de progres sieven. Daarvoor zijn vijf redenen: 1. De keuze tussen progressieven en VVD is aan confessionele zijde jarenlang als „lood om oud ijzer" beschouwd. Ook het kabinet-Den Uyl berustte niet op een uitdrukke lijke keuze vóór de progressieven. De verkiezingsuitslag van 1972 liet geen andere mogelijkheid open dan deze combinatie. In het alge meen zijn de ontwikkelingen in confessionele kring sinds de be ruchte nacht van Schmelzer door MpiirsW"" 2. In het huidige kabinet hebben de progressieven een betrekkelijk sterke positie. Maar doordat de confessionelen in het parlement nog steeds samenwerking kunnen en willen zoeken met de VVD. is hun positie per saldo toch belang rijk sterker. Dat zou kunnen veran deren door het kabinetsbeleid te baseren op afspraken. 3. Die afspraken willen de confessi onelen pas maken na de verkiezin gen. Vóór de verkiezingen willen zij niet verder gaan dan een „interven tieverklaring". hetgeen betekent: „Wij willen wel met jullie, maar kunnen ook met die anderen". Op zo'n basis kan niet verwacht wor den dat je de verkiezingen ingaat in een sfeer van onderlinge hartelijk heid. Voor ons is het een raadsel dat men ook na 3 jaar samenwer king in het kabinet-Den Uyl de mogelijkheid van een nieuwe com binatie met de VVD uitdrukkelijk wil openhouden. 4. De kwestie van de minister president is het eerst aan CDA- zijde aan de orde gesteld. De groot ste partij moet in beginsel de mi nister-president leveren en wij zijn er op uit de grootste partij te wor den. zo stelde de CDA-voorzitter. Dat is niet zo vriendelijk tegenover de PvdA en de heer Den Uyl zelf. Zo maak je er een machtstrijd van en worden de verhoudingen in de coa litie verziekt. 5. Het CDA betekende de samen voeging van twee regeringspartijen (AR en KVP) en één oppositiepartij (de CHU). De CHU heeft samen met de VVD het kabinet-Den Uyl te vuur en te zwaard bestreden. (Her haaldelijke steun aan moties die bij aanvaarding het aftreden van het kabinet zouden hebben bete kend). In deze situatie kan van de progres sieven moeilijk iets anders ver wacht worden dan het stellen van voorwaarden voor het aangaan van een nieuwe coalitie. Op z'n minst zou de positie van PvdA en PPR niet door een verkiezingsnederlaag nog verder verzwakt mogen worden. Geen fop-uitnodiging In antwoord op felle reacties van CDA-zijde heb ik gesteld dat de meerderheidsvoorwaarde van de resolutie niet zou behoeven te gel den indien het CDA bereid zou blij ken te zijn tot afspraken vooraf over een nieuw kabinetsprogram. Dat is geen fop-uitnodiging. maar een serieus gemeende invitatie die o.a. door mevrouw Van den Heuvel voor de radio nog is bevestigd. Al met al zie ik nog maar één moge lijkheid om de huidige patstelling, het geharrewar en de verwijten over en weer te doorbreken. De vraag of de meerderheidsvoorwaar de gesteld moet worden, zou op nieuw door de congressen bekeken moeten worden als duidelijk is hoe de huidige samenwerking in het kabinet-Den Uyl tenslotte is verlo pen. Dit betekent dat de parlemen taire behandeling wordt afgewacht van de begroting en van de wets ontwerpen op de grondpolitiek. de ondernemingsraden, de vermogen- saanwasdeling en de investerings regeling. Nieuw vertrouwen Het is mogelijk dat tijdens deze behandeling nieuw vertrouwen groeit tussen progressieven en con fessionelen. Dana zal er een officië le uitnodiging naar het CDA moe ten gaan om afspraken te maken op hoofdpunten van beleid. Als die uitnodiging wordt afgeslagen en de mogelijkheid van een nieuwe coali tie met de VVD wordt opengelaten, zouden de congressen de voorwaar den moeten bevestigen dat de pro gressieven in een nieuwe coalitie de grootste combinatie zouden moe ten zijn. Ik ben mij er intussen wel van bewust dat de bovenstaande op merkingen over nieuw vertrouwen nogal optimistisch klinken. In de Kamer ligt een motie Aantjes om de defensie-uitgaven met 150 mil joen gulden te verhogen ten koste van alle andere begrotingen teza men. Het spreekt vanzelf dat zo'n beleid alleen met de VVD kan wor den gevoerd. Als het tot nieuw ver trouwen moet komen, dan vraagt dat niet alleen van de progressie ven een andere instelling. Van een onzer verslaggevers 's-HERTOGENBOSCH „Declaraties van artsen aan ziekenfondsen kunnen worden aangemerkt als bewijsstukken. Het is om praktische redenen onmogelijk ze op hun juistheid te controleren. Maar dat moet gezien de vertrouwensrelatie tussen de ziekenfondsen en de maatschappelijk in hoog aanzien staande medische stand ook niet nodig zijn", aldus de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch mr. J. Peijnenburg, die gisteren tegen de met onjuiste declaraties in opspraak gekomen röntgenologen van het Eindhovense St. Jozefziekenhuis. F. C. W. E. van Z. (60) en P. N. K. (55) negen maanden gevangenisstraf eiste, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Dé officier zei aan het eind van zijn urenlange requisitoir mede op grond van de junsprudenUe tot geen ande re conclusie te kunnen komen dan dat de artsen zich in 1972 hebben schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte met als enig doel op on rechtmatige wijze geldbedragen te onvangen. Als de rechtbank het met zijn juridische „doorlichUng" van dit primair ten laste gelegde feit niet eens zou zijn. dan zijn volgens hem in elk geval alle termen aanwezig om de verdachten te veroordelen we gens meermalen gepleegde oplich- Van een verslaggever HILVERSUM - De NOS is gisteren gaan experimenteren met twee mo biele kleurentelevisiecamera's, waarmee opnamen worden gemaakt voor het NOS-journaal en de actua liteitenrubrieken van de omroepen. Met deze camera's kan zonder repor tagewagen of gebruik van het lichtnet worden gewerkt. De came ra's lopen op batterijen. De opna men worden gemaakt op een transportabele video-cassette en on middellijk in de studio gemonteerd en uitgezonden. Dit betekent tijd winst op de tot nu toe gebruikte films, die eerst in een laboratorium moesten worden ontwikkeld. Aan gezien deze nieuwe kleurencamera's zeer lichtgevoelig zijn, is het in vele gevallen ook mogelijk te werken zonder extra schijnwerpers. De NOS noemt dit een doorbraak in technische mogelijkheden. Met deze nieuwe camera's zouden bijvoor beeld in de Tweede Kamer kleurop- namen kunnen worden gemaakt. Tot dusver was dat alleen mogelijk in zwart-wit. ting. Mr. Peijnenburg bouwde voor dit alternatief in de ten lastelegging een eveneens op arresten en uitspra ken steunende bewijsvoering op. Een slechts ogenschijnlijk van juri dische betekenis zijnde moeilijkheid noemde hij de omstandigheid, dat de artsen niet zelf hun valse declara ties hadden ingediend, maar dit aan hun secretaresse en aan de admini stratie van het ziekenhuis hadden overgelaten. Hij toonde met het oog hierop aan dat het om een strafbaar feit te plegen niet altijd nodig is dat zelf te doen. Coderingen Van een verslaggever HILVERSUM Via advertenties tracht de NOS radiomedewerkers toét incidentele programma's aan te trekken. Dit in reactie op de actie die de FLOP (freelance omroep perso neel) de laatste UJd heeft gevoerd. Deze actie werd ondernomen tegen de omstandigheid dat de NOS de freelancers na frequente medewer king aan radioprogramma's zonder meer kon bedanken, terwijl in feite de NOS-medewerking hun voor naamste bron van Inkomsten was. Het is de NOS. aldus het waarne mend hoofd van de dienst radio, de heer C. Kabout, niet toegestaan haar programmastaf uit te breiden. Daar door is zij aangewezen op freelance- medewerkers De NOS acht de pro testen van de freelancers billijk en probeert daarom nu zich voor een deel te beperken tot het aantrekken van krachten die slechts incidenteel medewerking verlenen. Afgezien daarvan vond hij in de getuigenverklaringen meer dan vol doende bewijs voor het feit dat de verdachten in hoge mate betrokken zijn geweest bij de samenstelling van de declaraties. „Ik aanvaard niet dat zij het slachtoffer zijn ge worden van begripsverwarring en daaruit voortgekomen automatisme wat betreft de ten onrechte aange geven coderingen. Telkens toch zo is door getuigen verklaard heb ben zij erop aangedrongen bij maag-, wervelkolom-, nier- en schedelon derzoeken drie coderingen te gebrui ken. Zij deden dit direct of indirect en soms bij wijze van grapje. Zo zei dokter Van Z. eens tegen een labo rante Jij bent toch het meisje van de drie coderingen? Vast staat dat na de invoering van het nieuwe tus sen de landelijke specialistenvereni- ging en de ziekenfondsen overeenge komen tariefsysteem beide artsen regelmatig werkstaten hebben be keken en aangevuld". De officier zei verder dat de commis si e van deskundigen na een rapport van de rijksaccountant G. Kleine een aantal röntgendossiers medisch heeft beoordeeld. In 188 gevallen bleek dat men met de coderingen buiten de perken was gegaan. Vaak waren onderzoeken onnodig uitge breid verricht soms ook ontbraken foto's en beschrijvingen en bleken doorlichUngen van te weinig waarde te zijn geweest om voor declaratie in aanmerking te komen. De officier, die elk geval in de hier in de dag vaarding vermelde onderzoeksecto ren met de naam van de betrokken patiënt noemde, deelde mee. dat in de 188 gevallen 117.664 gulden te veel was gedeclareerd en ontvangen. „Dit bedrag moet als uitgangspunt worden genomen", zei hij. „Er is geen reden om te veronderstellen dat de verdachten ten aanzien van de niet onderzochte gevallen zich wel netjes aan het tariefsysteem hebben gehouden". weest. Zij hielden zich ook bezig met de coderingen. Zij wisten dat op grond van de onjuiste coderingen declaraties werden ingediend en zij accepteerden de betalingen. Het enig denkbare doel van de verdachten was dan ook de declaraties als echt en onvervalst te laten aanbieden ten einde meer geld te ontvangen dan hun toekwam". De officier vond dat een zwaar aan te rekenen schending van vertrouwen. Enige verontschuldiging zag hij lig gen in de omstandigheid, dat de artsen door hun werk onder zware druk stonden. Reden waarom zij herhaaldelijk hadden verzocht voor hun afdeling een functionaris voor administratie en beheer aan te stel len. „Maar", zo besloot de officier zijn betoog, „daar stonden wel de zeer overvloedige revenuen van hun in een maatschap gerunde praktijk tegenover". Maandagmiddag zoude n ook de ver dedigers aan het woord komen. Ge zien de ingewikkeldheid van deze strafzaak hebben zij verzocht hun pleidooien vrijdag te mogen hou den. wat de president mr. Th. Geen- se vol begrip heeft toegestaan. Kwade trouw De benadeelde ziekenfondsen zelf hebben indertijd bekend gemaakt het kapitale bedrag van 675 duizend gulden, waarvan 435 duizend gulden honoraria, te veel te hebben uitbe taald De vraag of de verdachten kwade trouw mag worden verweten beantwoordde mr. Beijnenburg met een volmondig ja. „Er is geen sprake van onbewust verkeerd coderen ge- Gaai niet om hel bezit, maar om hel nul. Als dal voor één ding geldt, is het wel uw auto. Dus ondergaat iedere'Volvo 240 v oor het verlaten van de fabriek een enorm testprogramma. Op technisch zeer gecompliceerde simulatiebanken. W aar iedere voorkomende situatie op nagebootst kauworden. Dus wordt elk onderdeel van de Volvo 240 beproefd en beproefd. Van motor tot lichtschakelaar. En bovendien wordt de Volvo 240 zo geconstrueerd, dal iedere reparatie met een minimum aan tijd te v errichten is. Daarom kiezen zoveel mensen, die voor hun werk afhankelijk zijn van hun auto een Volvo 240. Wij informeren u gaarne over ons uitgebreide leasingprogramma. Volvo\cilcil.uul Personenauto ll.V-Sialionsucgiliccsd. Gaat u voor langere lijd naar hei buitenland, vraag dan infor matie over het leveringsprogramma van belastingvrije Volv o's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12