Bedreigd hoofd getuigt niet tegen Frans H. VARA nodigt Terlouw uit Wij stellen u voor: een eerlijke wijn, rouge, blanc of rosé» \foor nog geen vier gulden de fles-* Caveau is de naam- wfry Uit de kelders van Verbunt. Werkende jongeren eisen wettelijke maatregelen tegen het leercontract" Officier acht het niet verantwoord Jubilarissen gehuldigd Bedrijven ontduiken jeugdloon" Oud-Charlois blijft tegen eroscentrum Opbrengst actie vluchtelingen twintig mij. DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET 10 door Leo Kleyn (ADVERTENTIE) Het geschreven woord zet zich voort. Veenman Tekst Schrijfautomaten. MAASTRICHT Omdat hij naar zijn zeggen telefonisch bedreigd is. zal het hoofd van de verplegingsdienst van de Lückerheidekliniek in Kerkrade, de heer A. P. Jansen, niet als getuige a charge in het proces tegen hoofdverpleger Frans H. optreden. De officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank, mr. J. Booster, deelde gistermorgen mee het niet verantwoord te vinden de vroegere superieur van H. als getuige te handhaven. Jansen (38) heeft vrijdagmorgen bij de politie van zijn woonplaats Kerkrade aangifte van de bedreiging gedaan. Donderdagavond zou hij zijn opgebeld door een onbekende man die hem zou hebben toegevoegd AMSTERDAM Gisteren zijn in de kring van het personeel van Trouw- Kwartel twee jubilarissen gehuldigd, die gedurende 25 jaar aan het bedrijf zijn verbonden. Het betrof de heer A. van Wijngaarden (boven), die aanvankelijk werkzaam is geweest bij de Kwartetbladen te Den Haag en na de fusie aan de advertentie-orderafdeling te Amsterdam is verbonden en de heer K. A. van de Ridder. Laatstgenoemde (onder) is gedurende een reeks van jarctkwerkzaam geweest als chef van het garage-bedrijf van Trouw. In zijn huidige functie is hij werkzaam bij de afdeling propaganda en inspectie. De heer O. Posima ing.. directeur van Trouw-Kwartet, sprak de jubilarissen toe en overhandigde hun een enveloppe met inhoud en een horloge. Names de advertentie-afdeling voerde de heer H. Elffrich het woord. De heer A. Ippel sprak namens de afdeling ..losse verkoop." Er waren verscheidene geschenken. Een groep jongeren van KWJ en NKV heeft gisteren (de dag van wer kende jongeren) een reis duor het land gemaakt, om op allerlei plaat sen duidelijk te maken dat men niet langer akkoord gaat met de uitbui ting van de werkende jongeren Be gonnen werd gistermorgen met het uitdelen van pamfletten bij de vier betrokken bedrijven aan de werkne mers, waarna gemeente- en provin ciebestuurders werden bezocht Gis termiddag hebben zij het boekje, dat KWJ en Industriebond NKV over dit probleem hebben opgesteld, aange boden aan de vice-voorzitter van de Tweede Kamer, de KVP-er Kleister- lee. die toezegde de zaak aan de orde te zullen stellen. Proefproces Vervolgens ging de reis naar het mi nisterie van sociale zaken, waar staatssecretaris Mertens de werken de Jongeren te woord stond Hij zei weinig aan de zaak te kunnen doen, omdat nog helemaal niet vast staat of hel een gevolg van de wetgeving is. dat het minimum-jeugdloon soms ontdoken wordt Hij raadde de jon geren aan. een proefproces aan te spannen tegen de bednjven om zo de rechter een uitspraak te laten doen of er sprake is van een arbeidssitua tie Als dat het geval is. is de werkge ver namelijk verplicht het mini mum-jeugdloon te betalen De KWJ en NKV vinden dit geen manier van doen ZIJ vinden dat de regering Iets aan wantoestanden dat hem en zijn gezin iets zou over komen als hij het zou wagen tegen Frans H. te getuigen. Vrijdagmorgen zou een. aan de stem te horen, oude re man hem eveneens telefonisch gezegd hebben: ..Denk aan ons tele foontje van gisteren". Wat later had volgens Jansen de telefoon weer ge rinkeld. waarop de getuige van de zelfde oudere man te horen zou heb ben gekregen: „We weten waar je kinderen op school zitten". De officier van justitie zei gisteren dat ter beveiliging van het echtpaar Jansen en zijn zes kinderen, die op verschillende scholen zitten, de poli tie maatregelen heeft genomen. Hoe wel volgens de officier Jansen er geen blijk van had gegeven zich als getuige charge te willen terugtrek ken, is besloten van zijn diensten geen gebruik te maken. De officier wilde de veiligheid van de getuige niet op het spel zetten al is er naar zijn zeggen geen enkel bewijs dat Jansen werkelijk be dreigd is of dat de bedreigingen ten uitvoer gelegd zullen worden. Wel a décharge De verdediger van H.. mr. J. J. N. Hermans, liet weten Jansen wel als getuige a décharge te willen handhaven. Hij merkte laconiek op dat hij in andere zaken ook weieens telefonisch bedreigd is. Ook H. zelf zei nadrukkelijk dat hij Jansen niet als getuige te zijnen gunste wilde laten schieten. Getuige Jansen, die gisteren de hele dag in de rechtszaal aanwezig was." gaf van tijd tot tijd antwoord op vragen die hem in verband met an dere verklaringen door de rechtbank en de verdediging gesteld werden. Die andere verklaringen werden afgelegd door vroegere leer lingen van H. Twee daarvan wierpen een ongunstig licht op de hoofdver pleger. maar uit een derde rees hij weer op als een weldoener die met zijn patiënten slechts het beste voor had. De 23-jarige leerling- verpleegkundige H. Kompier, die als ziekenverzorger in de Lückerheide kliniek heeft gewerkt, verweet H. dat hij een bejaarde, demente vrouw, die weigerde te eten op ruwe wijze had gedwongen sonde-voeding tot zich te nemen. H. zou zo hardhandig de sonde in de neus van de vrouw hebben aangebracht dat het bloed haar uit de neus en de mond liep. H. toonde zich zeer ver ontwaardigd over deze belastende verklaring. Schandalig", zei hij en hij voegde eraan toe: ,,Ik heb altijd sondes ingebracht zoals ik het ge leerd heb". moet doen door middel van wetge ving en dat niet aan de jongeren zelf moet overlaten. Bovendien zijn zij bang dat geen van de betrokkenen waarmee een leercontract is aange gaan. bereid zal zijn zich te lenen voor zon proefproces, omdat zij bang zijn hun baan te verliezen. Als we niets doen om deze ontwikke ling tegen te gaan. breidt deze situa tie zich strakt heel snel uit. aldus een woordvoerder van de jongeren. Als het bij Hollandse Signaal goed gaat. heb je kans dat het hele Philips- bedrijf dit systeem gaat overnemen (Hollandse Signaal is een dochter onderneming van Philips gen bewaaraen. in de brief noemden zij H. „een goede collega, een goede verpleger en een waardevol mens". H aldus de schrijfsters van de brief, stond steeds open voor de noden van zijn patiënten. In een toelichting op die brief zei mevrouw Haas gistermiddag dat H. altijd zeer veel begrip had getoond voor zijn patiënten en zich tegeno ver zijn medewerkers beslist niet autoritair, eerder „een beetje te tole rant" had opgesteld. Van ruw optre den van H. was haar nooit iets ge bleken. Volgens deze getuige liet de me dische hulp in de jaren 1969 en 1970, toen zij er werkte, te wensen over. De bejaarde huisarts die er na het ontslag van de geneesheer-directeur als behandelend arts optrad, zou soms binnen een half uur een pa tiënt twee verschillende geneesmid delen hebben voorgeschreven, om dat hij bij de tweede consultatie al vergeten was wat hij bij de eerste als remedie had beschouwd. Vorige week hielden de bestuursleden van de kliniek vol dat er geen „gat" was gevallen, nadat zij de geneesheer- directeur ontslagen hadden. Tussen de bedrijven doormaakte de president van de rechtbank, mr. F. A. J. W. Eliëns, gisteren bekend dat er geen sprake van is dat zich ook in een ander verpleeghuis onverklaar bare hypoclycaemische coma's bij niet-diabeten hebben voorgedaan. De arts J. A. A. F. van Hooft ver klaarde vorige week van een collega te hebben gehoord dat ook in diens kliniek weieens zo'n coma was opge treden. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek door de rijksrecherche heeft uitgewezen dat de mededeling van Van Hooft op een misverstand moet berusten. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De katholieke werkende jongeren (KWJ) en de Industriebond NKV hebben gisteren van staatssecretaris Mer tens (Sociale zaken) geëist dat hij wettelijke maatregelen neemt om het „leercontract" onmogelijk te maken. Deze twee organisa ties menen namelijk dat vier bedrijven in Hengelo (Stork. Heemaf. Hollandse Signaal en Hazemeijer) misbruik maken van de mogelijkheid om een leercontract aan te gaan om het mini mum-Jeugdloon te ontduiken. Klap ROTTERDAM De werkgroep Oud-Charlois is tegen dc eventuele vestiging van een eroscentrum op het Charlolsse Hoofd. De werkgroep laat dit weten in een brief aan het Rotterdamse college. De mogelijke vestiging van een eros centrum op die plaats kwam enkele weken geleden ter sprake tijdens een discussie bijeenkomst op de Er- asmusunlversiteit waaraan onder anderen wethouder Van der Have (wijkaangelegenheiden) deelnam De werkgroep herinnert het college verder aan het besluit, genomen tij dens een hearing van de deelge meente. 711 V Phr De Perzische timmerman Achmed Slachrom ontdekt per ongeluk het 1Q7C Hannie Pluym, van Notariskantoor £9f v Brugge Blankenstijn ontdekt de perfektie van de Veenman Tekst Schrijfautomaten. spijkerschrift. Voor meer informatie overal onze schrijfautomaten: even bellen naar Veenman Tekst, tel. 010 13 49 80. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Jan Terlouw, frac tievoorzitter van D'66, heeft van VA- RA-voorzitter Kloos een verzoek ge kregen om samen met andere be stuursleden van D'66 te komen pra ten over de gerezen moeilijkheden tussen Terlouw en de VARA. Eind vorige week heeft Terlouw in een schrijven aan Kloos laten weten zijn lidmaatschap van de VARA op te zeggen omdat hij zichzelf en D'66 onjuist behandeld achtte. Tevens maakte hij bekend niet langer zit ting te willen nemen in het comité dat de actie „De VARA moet groot blijven" steunt. Terlouw heeft al lange tijd een aan tal grieven tegen de socialistische omroep, maar de druppel die de em mer deed overlopen was het vraagge sprek dat Hans Jacobs, eindredac teur van Achter het Nieuws, onlangs met hem had in het programma Haagsche Kringen. Terlouw vindt dat Jacobs hem onelegant heeft be handeld en dat hij denigrerend heeft gedaan over de partij D'66. Hans Jacobs zelf noemt het verve lend dat Terlouw zich zijn opmerkin gen in het gewraakte interview zo heeft aangetrokken, maar Jacobs vindt wel dat hij consequent zijn rol als tussenpersoon tussen de geïnter viewde en het publiek heeft vervuld. In zijn schrijven aan Kloos, een brief die hij graag in de VARA-gids ziet opgenomen, herinnert Terlouw aan het aanbod van de VARA in 1974 om ook ideeën van D'66 via de VARA een kans te geven. Dit verzoek zou worden ingewilligd, maar in de drie jaar dat Terlouw fractievoorzitter rvee geweest, is hij nooit uit genodigd om het standpunt van zijn partij uit te leggen. Alleen de mening van de PvdA is gevraagd, zo meent hij, als partij waarachter de VARA zich opstelt. „D'66 heeft echter steeds loyaal het kabinet Den Uyl gesteund en zich strikt gehouden aan het regeerakkoord." Toen Ter louw eindelijk werd benaderd door Haagsche Kringen bleek dat zijn partij uiterst negatief werd behan deld. Terlouw had toen nog niet te kennen gegeven dat hij wilde aftre den als voorzitter van D'66. AMSTERDAM Nu de overschrij vingen op giro 999 in Den Haag binnenstromen kan worden gesteld dat de landelijke inzameling ten ba te van de actie Vluchtelingen 1976 volledig is geslaagd. Dank zij de particuliere bijdragen die op het ogenblik binnen zijn kunnen 30300 vluchtelingen worden geholpen. De regering heeft daarenboven nog eens 10.000 vluchtelingen voor haar rekening genomen. Daar er 500 gulden mee is gemoeid om één vluchteling een nieuw be staan te geven leert een eenvoudige rekensom dat de actie tot nu toe in ons land ruim twintig miljoen heeft opgeleverd. Volgens mr C. Brouwer in Den Haag, woordvoerder van de actie, is deze uitslag verrassend. Er waren tal van grote giften van duizend gulden bij, maar vooral van 500 gulden. Dat bedrag heeft veel gevers sterk aangesproken. Degenen die vrijdag avond niemand aan de deur hebben gehad om de bijdrage op te halen kunnen hun geld nog overboeken daar de actie over enige weken pas definitief wordt afeesloten. Even beslist ontkende H dc be schuldiging van een andere oud leerling dat de hoofdverpleger een bejaarde patiënt wel eens een klap had gegeven. De 26-jarige hoofdcon ducteur bij de Nederlandse Spoor wegen. P H P van der Schoor, eer tijds ziekenverzorger in de Lücker heidekliniek verklaarde dat hij H. die handelwijze altijd kwalijk is blij ven nemen „Die klap vond ik stijl loos'. heeft hij tijdens het vooron derzoek verklaard H. zei nog nooit een patient een klap gegeven te hebben Hij zou anderen juist altijd hebben voorgehouden dat lichamelijk geweld uit den boze is. Getuige Jansen liet de rechtbank desgevraagd weten dat in de kliniek ook een arts weieens een klap had uitgedeeld Na enig aandringen ont hulde hij dat hij doelde op de arts Y.M A Vijgen-Duif. die in het proces tegen Frans H zo n prominente rol als getuige-deskundige speelt. Be smuikt biechtte mevrouw Vijgen op dat zij zich inderdaad weieens aan hardhandig optreden heeft schuldig gemaakt. Ik kreeg" zei ze. „een black-out Later ben ik teruggegaan om te vragen of ik misschien werke lijk geslagen had" Frans H was het ook niet eens met de verklaring van getuige Van der Schoor over de manier waarop een injectiespuit wordt gehanteerd Te neinde in deze kwestie klaarheid te scheppen, zond de officier van justi tie een brigadier van politie naar een naburige apotheek om een injectie spuit. naalden en een flesje insuline te bemachtigen De insuline werd de politieman overhandigd op een re cept dat mevrouw Vijgen in dé rechtszaal uitschreef H kreeg daarop de gelegenheid de rechtbank te tonen hoe een injec tiespuit met insuline wordt gevuld. De demonstratie bleek afdoende te zijn om het verschil van mening met de getuige uit de wereld te helpen. „Goede verpleger" Geheel in strijd met de observaties van de gewezen ziekenverzorgers was de verklaring die de getuige i decharge E. L M Haas-Vaessen af legde De 25-jaxige ziekenver- zorgster had samen met drie andere oud-leerlingen van Frans H een brief aan diens vrouw geschreven met de verzekering dat zij aan de hoofd verpleger de beste herinnerin- Drie eerlijke, ongecompliceerde wijnen. Een rondborstige rode met een lekkere, volle smaak. Een heldere witte, die koel geserveerd soepel en speels wegdrinkt. En een sprankelende rosé, fris en levendig. Alle drie van het gerenommeerde wijnkopershuis Verbunt uit Tilburg. Alle drie geprijsd beneden de vier gulden. Reden genoeg om dat spoedig te vieren. Wijnkopers sinds 1844. 66IV 69-»; 66-9' 67-K s T-e: 64-89 65-9C 50-86 641» 54ll-t »n-9, 56-86 54,-94 54IV-5 55-85 Iws

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10