Karei Bokhorst: Tien liter oude lucht voor 2000 gulden B Uw probleem ook het onze Soli Deo Gloria Over batik en Chinese juwelen Afgestofte mummies waren niet bruikbaar MAANDAG 1 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS 7/RH 6 door Fred Lammers AMERSFOORT Een pingpongbal uit het begin van deze eeuw; twee weckflessen met vlees en een weckfles met spinazie of raapstelen dat is aan de buitenkant niet meer te zien alle drie daterend uit het laatste oorlogsjaar; tennis ballen uit de jaren dertig; een potje met boter dat bijna aan net zevende lustrum toe is; een fles wijn uit 1929; een fles port uit het begin van de achttiende eeuw en hoogtemeters die in de Jaren twintig in ballonnnen zijn gebruikt Dat zijn zo wat zaken die Karei Bok horst de afgelopen maanden her en der bijeen heeft gegaard. Niet voor de aardigheid. Het rariteitenkabinet dat nu in zijn werkkamer in de kan toorflat van Akzo Chemie in Ar^ciaioort is opgeslagen, heeft een wetenschappelijke achtergrond. Het is Karei Bokhorst te doen om oude lucht, van dertig, veertig Jaar en nog veel langer geleden. ..Het begon in 1974," vertelt Karei Bokhorst, veer tig Jaar en sinds 1969 werkzaam bij de Akzo als industrieel marktonder zoeker. temidden van zijn flessen, potten en andere attributen.,.Toen publiceerden twee Amerikanen. Rowland en Molina, in een Ameri kaans wetenschappelijk tijdschrift de resultaten van het onderzoek dat zij op verzoek van de industrie had den Ingesteld naar de invloed die een bepaald gas, bij deskundigen be kend als FCC, uitoefent op de ozon laag die de aarde omgeeft Dit gas wordt voor diverse doeleinden aan gewend. met name als aandrijf gas bij zeker vijftig procent van alle spuitbussen die in de handel zijn. Het is ook in een niet te verwaarlo zen hoeveelheid aanwezig in koel- lnstallaUes. niet alleen in de appar- tuur zoals we die bijvoorbeeld op de Jaap Eden kunstijsbaan vinden maar ook in gewone keukenappara ten. Bij de sloop ervan komt aardig wat FCC vrij. Insekten De bevindingen van de twee heren waren schokkend. Binnen zeven Jaar zou de ozonlaag dusdanig zijn aange tast dat de mensheid ernstig reke ning moest houden met het sterk toenemen van huidkanker en angst aanjagende overlast van insekten die In het voor hen betere leefkli maat zeer goed zouden gedijen. De reacties op dit rapport lieten niet op zich wachten. Grote industrieën in de VS trokken miljoenen uit om de zaak verder te laten uitzoeken. Hoewel Rowland een Jaar geleden al moest toegeven dat hij het wel erg somber had Ingezien, omdat bij na der onderzoek was gebleken dat de computer, die tot deze schrikzaalen- de uitspraak was gekomen met on voldoende materiaal was gevoed, ging het onderzoek door omdat de inuusine zeaerneid wuae neoben. Op een gegeven moment kwam in Amerika professor Rheinhold Ras mussen ODdaeen. die aanbood zlin schouders onder 't onderzoek te wil- icn zetten ais nij aaarvoor ae midde len kreeg. Dat gebeurde en Rasmus sen reisde af naar het Zuidpoolge bied om daar stukken ijs te verzame len. waarin (zoals eerder al was ko men vast te staan) zich goed gecon serveerde lucht uit de grijze oudheid v I^HIi :H7SL.... J2J SKSSf- V«*vi 1 JÊ =S9t J Karei Bokhorstglazen stop bevindt. Rasmussen wil nagaan of het percentage FCC-gas in de lucht nu veel groter is dan vroeger, toen dit gas nog niet werd gefabriceerd." Doordat bureaucratisch denkende ambtenaren het er niet over eer^ konden worden of er Invoerrechten op de meegebrachte ijsklompen moesten worden betaald, werd het onderzoek ernstig vertraagd. Vliegtuigband Karei Bokhorst werd vorig Jaar in de zaak betrokken nadat de Akzo van uit de VS was benaderd met het verzoek na te gaan of er In de Libera tor. die in 1943 In het IJSselmeer was gestort en die vorig Jaar onder grote belangstelling werd uitgegraven, nog oude lucht aanwezig was. Bokhorst werd met dat karwei belast en kwam al gauw te weten dat een van de banden van het verongelukte vlieg tuig nog intact was. Daarin zat lucht uit 1943. Karei rommelt even opzij van zijn bureau en haalt dan uit een grote kartonnen doos flessen te voor schijn. „Kijk, je kunt het geloven of niet, maar hierin zit bij elkaar tien liter lucht uit die vliegtuigband. Het heeft heel wat moeite gekost die lucht zonder dat er hedendaagse lucht bij kwam in deze flessen over te hevelea Bij de Akzo zagen ze er geen kans toe. We hebben TNO inge schakeld. Die hebben het gefikst, maar het heeft ons wel duizend gul den per fles gekost." Die flessen gaan binnenkort naar Amerika. Het was eerst de bedoeling dat professor Rasmussen zelf zou komen om ze op te halea Daar heeft hij van afgezien, omdat zijn aanwe zigheid bij het onderzoek in Ameri ka niet gemist kan worden nu men onverwacht op grote moeilijkheden is gestuit om oude lucht op we tenschappelijk voor honderd pro cent verantwoorde wijze te onder- zoekea „Dat laatste Is een vereiste. Aan een redelijk betrouwbaar on derzoek hebben we niets. We moe ten volkomen aankunnen op de uitslag", vindt Karei Bokhorst. Daarom ls hij zelf ook erg kritisch te werk gegaan toen hij uit Amerika het verzoek kreeg na zijn succesvol le ervaringen met dat vliegtuig ver der te gaan zoeken naar oude lucht. „Over medewerking had ik niet te klagen als de contacten eenmaal waren gelegd. De eerste reacties van musea en andere instellingen en ook van particulieren die ik benaderde waren in de regel allemaal gelijk: men was nogal verbaasd. 'Neem me niet kwalijk, maar ik verstond dat u op zoek bent naar lucht!' kreeg ik soms te horen. Velen dachten eerst dat ze in de maling werden geno men, maar als ik dan de nodige uitleg gaf wilden ze me met plezier helpen. Zo heb ik van diverse musea de beschikking gekregen over stukken, waarvan ik zeg: hoe be staat het dat ze die zo maar mee gaven." Glazen bollen Particulieren die van het onderzoek hoorden, bleven niet achter en bo den ook tal van voorwerpen aan, waarin mogelijk oude lucht zit De afgelopen twee maanden is Karei Bokhorst het hele land doorgereisd om de aanbiedingen te bekijken en te beoordelen. Soms nam hij ze mee. maar in tal van gevallen i9 het bij een registreren gebleven. „In Eek en Wiel vond ik twee prach tige glazen bollen met allerlei voor stellingen erin geschilderd. Ze wer den in 1853 aan een bruidspaar ge schonken. Elders hadden ze een an tieke zandloper uit de zeventiende eeuw. Die dingen heb ik wel geno teerd, maar ik heb ze rustig bij de eigenaren gelaten. De persoonlijke waarde van dat soort dingen is zo groot dat Je het de mensen niet mag aandoen het risico te lopen dat? ze worden beschadigd. Ik heb me ech ter wel vaak afgevraagd hoe is het mogelijk dat mensen zoiets bewa ren. We hebben ons hier op kantoor vaak tranen met tuiten gelachen om bepaalde reacties. Geplaagd hebben collega's me er ook wel mee. Zo beweren ze bijvoorbeeld dat ik me met windhandel bezighoud. Ik kan gelukkig tegen een plagerijtje!"zegt Karei. Het is In elk geval weer eens iets anders dan onderzoeken of Ak zo tot het vervaardigen van een nieuw produkt moet overgaan. „Je maakt als je op zoek bent naar oude lucht gekke dingen mee. Zo kwam mijn overbuurvrouw van 76 met een glazen stop van een karaf, die ze bij haar trouwen had gekre gen, aanzetten. Toen ik dat kort erop tijdens een radiogesprekje voor de Vara vertelde, stond ze 's avonds weer voor de deur. Ze was hevig verontwaardigd. 'Dat je optreedt in een uitzending van die rode broe ders is tot daaraan toe. maar ik laat me op mijn 76e niet belachelijk ma ken. Iedereen in de buurt begrijpt dat ik dat ouwe meubel ben. waar Je het over had. Maar dat je hebt ge zegd dat ik in 1924 ben getrouwd! Dat is in alle eer en deugd in 1923 gebeurd. Niemand hoeft het daarom vreemd te vinden dat ik een zoon van 52 heb,' riep ze uit. Haar boos heid viel bij nader inzien nogal mee, want voordat ze vertrok stopte ze me een busje met een paar oude tennisballen in de hand." Daaraan heeft Karei Bokhorst meer dan aan de mummies in de abdij van het Limburgse Thom. „Daar ver wachtte ik veel van. Mijn hoop in de sarcofagen oude lucht te vinden ging echter in rook op toen ik hoor de dat de pastoor of zijn huis houdster elke veertien dagen de deksels van die kisten verwijdert om de mummies te kunnen afstoffen." Meer facetten Het werk zit er nu voor Karei Bok horst op, althans voorlopig. „Er is kans dat het een vervolg krijgt om dat in Amerika wordt overwogen het onderzoek uit te breiden nu er zoveel materiaal waarin mogelijk oude lucht aanwezig is te voorschijn is gekomen. Je kan oude lucht op veel meer facetten onderzoeken dan op FCC Persoonlijk zou ik het leuk vinden daaraan mee te doen. want het onderwerp boeit me enorm. Er zit zoveel aan vast." Zo interesseerde Karei Bokhorst zich tot voor kort, naar hij vertelt, 'niet bovenmate' voor geschiedenis. Bij het zoeken naar oude lucht werd hij daar echter regelmatig met zijn neus op geduwd. „De geschiedenis van dat neergeschoten vliegtuig bij voorbeeld waar zes mensen in zaten, van wie er vijf zijn omgekomen. Die gebeurtenis is voor me gaan leven. Het heeft me nogal aangegrepen. Ik heb er zelfs van gedroomd. Tijdens mijn speuren naar materiaal heb ik in diverse oorlogsmusea een kijkje achter de schennen kunnen nemen. Ik ben ervan geschrokken wat men sen allemaal kunnen uitdenken om elkaar naar het leven te staan en elkaar het leven zuur te maken. Wat voor vuiligheid er allemaal op dat gebied is! Ik ben er geloof ik door veranderd. Het heeft me overtuigder pacifist gemaakt." Als Karei Bokhorst nu in Bussum in zijn tuin aan het werk is of met zijn zoontje een legpuzzel, een van zijn grote hobby's, onder handen heeft, denkt hij vaak aan zijn ervaringen de afgelopen maanden opgedaan. Als ik tenslotte vraag of professor Rasmussen al enig resultaat heeft geboekt bij zijn onderzoek ant woordt Karei bevestigend. „Hij is tot de voorlopige conclusie ge komen dat er altijd FCC-gassen zijn geweest en dat er geen reden tot paniek bestaat. De natuur fabri ceert zelf stoffen die de ozonlaag aantasten. Hetgeen door middel van spuitbussen en op andere manieren de lucht in wordt geblazen is van een zodanige omvang dat er de eerste twee jaar nauwelijks iets door zal veranderen in de samenstelling van de lucht. We hebben dus nog even tijd om de resultaten van het onderzoek te verwerken. De komen de twee jaar zullen we een antwoord moeten vinden op de vraag of de afbraak van FCC-gas in evenwicht is met de aanmaak. Blijkt dat niet het geval te zijn, dan moeten we ingrijpende maatregelen niet schu wen. Dat zullen we ook niet doen. Het is fijn daaraan te mogen mee werken." door Mink van Rijsdijk Voor de oorlog was het al echt zo'n dorp, waar menige stedeling graag wilde wonen. Wuivend groen, koeien en mooie dorpstypes. Het meest bekoorlijke van de nederzetting was wel de muziek tent, waarop duidelijk te lezen viel wat sinds drie kwart eeuw de musicerende mannen had bewogen: Soli Deo Gloria. Op Koninginnedag of zomaar op een mooie zomeravond maakten ze dat gewijd waar. Wilt heden nu treden. O Heer, die daar des hemels tenten spreidt. Het klonk prachtig en menige traan van ontroering was er op zo'n avond weggepinkt. Samen zingen, dat konden ze in het dorp. Op zondagen was er van die saamhorigheid niet zo veel meer over, eigenlijk helemaal niets. De helft van de inwoners wandelde oostwaarts, de rest bewoog zich naar het westen. Een opvallend tweerichtingsver keer, dat zijn oorzaak vond in het feit dat er twee kerken waren, men liet dan zogezegd de muziektent in het midden. Van oudsher behoorden de mannen van het fanfare corps Soli Deo Gloria tot de hervormde kerk. Maar hoe ging dat na de oorlog? Juist het verschil tussen een hervormde en een gereformeerde hoorn werd wat wazig. De mannen besloten derhalve hun poorten voor andersdenkende broeders open te gooien. Dit gebaar kwam niet voort uit oecume nische behoefte, doch werd veroorzaakt door een paar sterfgevallen. In eigen kring kon niet in de vacatures worden voorzien en zodoende. Veel ver anderde er overigens niet. Koninginnedag verhuisde van augustus naar april en daar was geen enkel kerkgenootschap aansprakelijk voor. Het repertoire werd uitgebreid met onder andere Een naam is onze hope. Toen ook het dorp een verlate tik van de welvaart kreeg, organiseerde men een bazar, ter verwezenlij king van het aloude ideaal om de muzikanten in uniform te steken. Rondom de muziektent werden wat rozen geplant, een treurwilgje completeerde de idylle. Op de laatste verjaardag van Hare Majesteit echter zakte Dingeman met stoel en al door de vloer. Notabene tijdens het spelen van het Wilhelmus. Het was wel lachen geblazen, vooral toen bleek dat Dingeman er met een blauw oog en een klein butsje in zijn trompet was afgekomen De timmerman zou de vloer even maken, wat bij nader inzien een veel duurdere operatie was dan men dacht. Maar dat geld moest er komen, allicht. Wat men eerst nog poogde te verbergen, werd al spoedig openbaar; er ontstond trammelant. Er zou een kastekort zijn. Was de gereformeerde pen ningmeester nou wel of niet een dief? Of had de hervormde schatbewaarder, die een half jaar gele den verhuisd was nogal slordig naar zichzelf toegere kend? Toen braken rondom Soli Deo Gloria de godsdiensttwisten uit. Aanvankelijk deden de man nen van het corps daar niet aan mee. De oefenavond in „Eben Haëzer", het verenigingslokaal, ging ge woon door. Maar de rel groeide en sprong over naar het dorp. Genoemd lokaal was gereformeerd terri toir en daar was men al spoedig niet meer welkom. Een paar weken oefende men toen in de school, de fleur was er wel wat af, maar je kon toch de hele zaak niet opdoeken? De problemen werden groter, want Willem van Gijs toeterde niet alleen voortref felijk, maar lag ook al jaren dwars in het schoolbe stuur tegen Piet van Teun. En aangezien beide bestuurders kerkelijk gescheiden waren, kon het niet anders gebeuren of de fanfare werd de inzet van hun slepende strijd. Het gevolg was dat de school deuren dicht gingen en cr nergens meer geoefend kon worden. Soli Deo Gloria ging plat fen was voorlopig uitgespeeld. Iemand zei wijsgerig: „Tja, de duivel zat in een klein hoekje en als Dingeman daar niet doorgezakt was, zou er niets aan de hand zijn." Stedelingen toeren nog steeds verrukt door het dorp, praten lyrisch over wuivend groen, koeien en mooie dorpstypes. Soms stoppen ze even in de kom van de kleine nederzetting. Dan hoor je iemand zeggen: „O, wat enig, een oude muziektent, even een foto maken." Vorige week zondag vroeg zo'n stadsmens aan Willem van Gijs: „Wat betekent eigenlijk Soli Deo Gloria?" Willem liep stug door zonder te antwoorden. Hij heeft een drommelse hekel aan zondagsrijders en als ze niet eens weten wat Soli Deo Gloria betekent, kunnen ze hem gestolen worden. a door Annemarie Lücker De Amsterdamse Stromarkt is met de komst van het Sonestahotel en de restauratie van de Ronde Lutherse kerk met de daaromheen liggende panden weer in zijn oude glorie hersteld. De winkeltjes aan de Stroomarkt bieden de toeristen volop de gelegenheid om nu eens met mooie en smaakvolle souve nirs thuis te komen. In een van die pandjes naast het Sonestahotel werd deze maand Galerie Sonesta geopend, waar vooral de nadruk op de ambachten wordt gelegd. De eerste expositie laat batikwerk zien van de Amerikaanse Jean Maestre. Haar gebatikte schilderijen zijn on gewoon fel van kleur. Ze werkt op dunne zijde of katoen, daardoor worden de kleuren van haar schil derijen nog levendiger en transpa ranter als ze voor het licht staan. Tot en met 13 november geeft Jean Maestre vrijdags en zaterdags ba tik-demonstraties. Wie in de buurt van de Amster damse Leidsestraat komt, moet be slist bij Met2 en Co naar binnen lopen om te kijken naar de schitte rende (verkoop)expositie van mo derne en antieke Chinese juwelen die tot 31 december gehouden wordt. De inkoopster van Liberty. Rosalind Christie, stelde in een Jean Maestre aan het werk met de batikwas. maand tijd een unieke collectie ju welen samen, die zij kocht in de staatswarenhuizen in Kanton, Shanghai en Peking. Jade, half edelstenen, Tibetaans zilver en ijs vogelveren zijn verwerkt tot han gers. ornamenten, knopen, cein tuurs, snuifflesjes en sigarettenko kers. Zit u ook wel eens met al die onbekende uitdrukkingen in kook boeken? Woorden als ebarberen (het van de baard ontdoen van mosselen), pimpernel (keu kenkruid), poelewpetaat (parel hoen) maken het koken van een bijzonder recept vaak moeilijk. In de toekomst zal het allemaal wat makkelijker gaan, want bij Er ven Thomas Rap verscheen „Het Keuken Woordenboek", samenge steld door Greet Büchner onder supervisie van Paul Fagel. Achter in staan een paar bladzijden waar devolle tips die helpen kleine ram pen in de keuken te voorkomen. Rode kool smaakt nog lekkerder als op het laatst een stukje ontbijt koek is meegekookt. Het is maai een weet. De Bijenkorf heeft aan het eigen assortiment van 70 kleuren lipstick en evenzoveel kleuren nagellak, alles in een fraaie zwart zilveren verpakking, eau de toilette uitge bracht in twaalf verschillende geu ren, samengesteld door Franse par fumeurs. Het kiezen van een toe passelijke geur is niet zo makke lijk. Bij het testen kunnen slechts een paar geurtjes tegelijk worden uitgeprobeerd. Al die twaalf geuren zijn niet van namen voorzien, maar van nummers. Wel is er van ieder luchtje een omschrijving gegeven in een speciaal foldertje. De prijzen liggen zeer gunstig; een flacon van 60 cc kost 15 gulden en een fles met een dubbele inhoud komt op 25 gulden. Vraag: Zou u mij kunnen helpen aan een karbonaadje van een varken (het mag ook een heel of een half varken zijn). dat een redelijk leven heeft gehad In een levenstuimte zonder on dierlijke maatregelen of „voedings middelen". Het vlees moet wel le gaal verhandeld worden. Antwoord: Het kost inderdaad wel enige moeite, maar met vragen komt men heel ver. Ik heb allerlei instan ties aangeklampt en kreeg het adres van een slager vlak bij mijn huls. Nu kan ik wel elke dag wel even inet een biefstukje of een kwart kilo ver se worst naar Utrecht komen, maar dit gaat zelfs de service van Trouw te ver. Er zijn veehouders genoeg, die nog zelf het vee weiden en verzorgen op de goede manier, van wie u legaal geslacht vee, op volkomen legale ma nier kan kopen. Weet echter wél wat u gaat doen met een heel varken! Daar komt ook veel vakman- en meesterschap bij te pas om dat te verwerken. En wat u beginnen moet met al het spek? Een van onze rela ties wil ik u niet onthouden: Dc klei ne aarde te Boxtel. Munsel 17. waar men allerlei voor u en alle andere Nederlanders interessante methoden toepast op het gebied van voeding en leefmogclijkheid (de experimenten slagen wonderwel). Traag: Uit een artikel: Het ziet er- naaruit dat wc In een procrustusbed terecht zullen komen Wat is dat voor een bed en waar is deze naam aan ontleend? Antwoord: Procrustus was een figuur uit de Griekse mythologie. Zijn naam betekent: De uitrekker. In zijn her berg waren twee bedden, een heel lang en een heel kort. De vermoeide reizigers, die zijn herberg bezochten, werden dronken gevoerd, leeggeplun derd cn vervolgens in een van de bei de bedden gestopt. De kleine mensen In het lange, dc lange mensen In het korte. De gastheer rekte de kleintjes op maat en het overtollige van de lange bezoekers werd ingekort. Te genwoordig spreekt men vaak over „het" P.bed. Men bedoelt daar dan mee. een bepaalde maatstaf, waar iedereen bij aangepast wordt door inkrimping en door uitbreiding van mogelijkheden. Onder de stevige handen van de halfgod Theseuson- dcrging de heer P. het lot van zijn slachtoffers in zijn eigen bed. Albert Schweitier: Naar aanleiding van onze oproep in deze rubriek heeft de Stichting Nederlands Albert Schweitzer Centrum al ongeveer Veertig dames aan het breien gezet. Er is nu een stencUtje vervaardigd over de afmetingen van zwachtels, dekentjes en (rol(handdoeken, dat wij mochten copiëren. Op de gebrui kelijke manier tzie kop rubriek) kun nen deze stencils bij ons aangevraagd worden. Tot 30 november ls in het centrum (Brink 89 te Deventer) een tentoonstelling over de nieuwbouw In het hospitaal te Lambarene. Tevens worden voorwerpen. In het ziekenhuis door patiënten gemaakt, daargeexpo- seerd. Ook In de kring van onze le zers zijn een paar heel oude. actieve dames bezig met dit eenvoudige, maar uiterst nuttige handwerk. Traag: Zou u ons kunnen inlichten over de voor ons nieuwe huis meest geschikte manier van verwarming? Antwoord: U kan zich beter in ver binding stellen met het Bouwcentrum te Rotterdam (telefoon 010-116181. postbus 299 Rotterdam 3003). Vraag: In de zevende druk van de Bosatlas (1887) worden de lengten aangegeven met de meridiaan van Ferro. Is dit oriëntatiepunt genomen in de tijden van de V.O.C. en is dit punt ontleend aan de Nederlandse navigatie? Wanneer werd de lengte van Ferro vervangen door die van Greenwich en is Ferro essentieel voor de Merca- torprojectie? Antwoord: Ferro is een van de verste punten van de Canarlsche eilanden groep. Voor 1500 was cr geen gere gelde scheepvaart verder dan dit „eind van de wereld" (waaghalzen cn avonturiers zijn er altijd geweest De V.O.C. werd opgericht in 1602, dus de Nederlanders hebben dit punt ze ker gekend. In 1634 werd Ferro als oriëntatie- en standaardmeridiaan op 17*39'4" WL vastgesteld en de zeelie den hebben zich daarnaar gericht. Echter werd in 1675 door Flamsteed ook de Greenwichmeridiaan vastge steld. De Nederlanders kenden dc meridiaan van de 89 m hoge Wester toren t£ Amsterdam, vooral voor tijd- berekening. terwij! men nu nog op het plein van de Nótre Dame de plaats van de Parijse meridiaan aan wijst. Mercator, een Zuinederlaridcr. projecteerde ongeveer In 1500 het oppervlak van de aarde als een plat vlak. Hiervoor gebruikte hij niet de meridiaan van Ferro. In 1494 wordt de meridiaan of liever de demarcatie lijn van Tordesillas (onder Paus Alexander VI. Borgia* ais scheiding tussen Spaans en Portugees gebied genoemd In 1919 werd de Meridiaan van Greenwich internationaal als plaatsbepalend voor dc tijdsbereke ning aangenomen, maar ik vermoed dat deze meridiaan toen al algemeen in gebruik was bij de engclsspreken- de zeevaarders. VRAAG: In mijn huis is een oude stucversiering van een paard dat opkomt uit de zee. Er onder staat: 't See-paert. Is dit een fabeldier, zoiets als de eenhoorn? Of is het een zinne beeld ergens van? ANTWOORD: Het zeepaardje dat merkwaardige zeediertje, dat het hoofdje heeft van een paard en ver der overgaat in een sierlijk gevormd staartlijfje en zich voortbeweegt met een gracieus waaiertje midden achter, heeft altijd vissers en aquari- umllefhebbers geboeid. Het was ook een voorbeeld voor talloze zeefigu ren, die schepen en tronen van wa tergoden voorttrokken of steunden. Als boegbeeld van schepen en op uithangborden van haven cafeetjes, handelshulzen, pensions en eethui zen kwam een afbeelding van een Zeepaard, of Seepaert of hoe het ook geschreven wordt, vaak voor. Het is een bestaand diertje, voor 't gemak wat vergroot De eenhoorn, een fa beldier heeft nooit bestaan. Vraag eens inlichtingen over uw huis. dat al oud moet zijn bij het stedelijk archief of bU het museum van uw stad. \a(ionaal en internationaal aidief Christelijk \I Nationaal Vakverbond Utrecht, Rm ■Uun 1 Poühut 2475.Tel. 030-941041 O Suiccrt u mij maar als lid O Graae eerst inlichtingen Naam: m s J AdresJ Plaats. I Bcdr.uk:J In open enveloppe /«nider p-»l/ jjii CNV Antwoordnummer luvh. I ireeht. Vraag: Waar is de lagere landbouw school „speciaal voor de bosbouw" Antwoord: U bedoelt de LBTS (lage re bosbouw technische school) een school op lts-niveau. Te Apeldoorn, Loolaan 69. tel. 055-218773. Dir. W. Oolthuis. Het is een vierjarige op leiding. die daarna op middelbaar ni veau wordt vervolgd. Er is' geen avondschool aan verbonden. Er is geen internaat, maar er zijn goede kosthuizen voor de scholieren. Het bestuur van de school bemiddelt bij het vinden van de hulsvesting en er is een goede begeleiding van de leer lingen. In het buitenland staan onze bosbouwers zeer goed aangeschreven. Wij kregen allerlei prettige dingen te horen over de goede geest op deze school, waar hard gewerkt wordt. Vraag: Ik heb de laatste weken drif tig beukenootjes verzameld. Is het mogelijk me aan recepten uit groot moeders keuken te helpen. Ik zocht tevergeefs in nostalgische kookboe ken Antwoord: Beukenootjes zijn rijk aan eiwit, vet en koolhydraten en zouden dus veel voedingswaarde kun nen hebben, als er ook niet iets aan wezig was. dat hoofdpijn, misselijk heid en darmstoornissen veroorzaakt. Weinig nootjes, onder het rapen, op gegeten kunnen niet veel kwaad. Veel is af te raden. Het gekke is dat de uit de nootjes geperste olie weer niet schadelijk is, maar voor een leek Is het onmogelijk dit zelf te doen. Persen of extraheren gaat nog wel. maar het raffineren is een zeer ingewikkelde zaak. (Ik herin ner me, in de laatste tijd van-de eer ste wereldoorlog, in klasseverband beukenootjes geraapt te hebben in het bos Elswoud bij Overveen. We mochten ook wat mee naar huis ne men. waar moeder ze bakte in een zwarte koekepan, zonder vet. We werden allemaal doodziek ervan en wensten nooit meer een nootje te eten. Van olie hoorden we nooit wat. maar cr kwamen heel wat moe ders klagen bij het schoolhoofd, om dat door al die tochten de schoenzo len zo sleten. Over nostalgie gespro ken!). Vraag: De sinterklaastijd komt weer in zicht: Waar vind ik een goed recept voor pepernoten en weet u hoe speculaaskruiden samengesteld worden Antwoord: Recepten zijn te vinden In het kookboek van het Zuivelbu- reau Kok rond de klok en in het boekje Streekrecepten (eveneens van het zuivelbureau). In de afleve ring Duitsland van de serie Uit eten in de wereld (Uitgave Readers Di gest). komen eveneens recepten voor van kruid- en peperkoek. Wat speculaaskruiden betreft, houd ik me niet aan een bepaald recept, maar mix al experimenterende: Kaneel, niet al te veel gemalen kruidnagel, wat zwarte peper, nootmuskaat en voor het gebruik een paar gestampte anijsblokjes. Vraag: Er was in het voormalige NederlandsOost-Indië een heel merkwaardige geleerde, die Iwan de Verschrikkelijke werd genoemd. Wie was dat en zijn er wel eens pu blicaties van of over hem versche nen Antwoord: Als archeoloog, prehisto- ricus en als mens was deze geleerde, dr P. V. van Stein Callenfels een uitzonderlijke figuur. Hij was plan ter, ambtenaar, journalist, oudheid kundige en prehistoricus en gaf in al les wat hjj deed. blijk van grote veelzijdigheid. De verhalen die over hem in omloop waren, waren legio en ze waren meestal nog waar ook. Niet alleen als mens, maar ook als ge leerde was hij: as famous as the Bo- roboedoer. In 1951 is er een boek over hem uitgekomen bij Lei ter Fy- pels te Maastricht, geschreven door ir. B. Swanenburg. Ongetwijfeld is in de universiteitsbibliotheken meer over „oom Piet" te vinden. Vraag: In het Prisma latijns citaten boek van dr. D. J. A. Westerhuis (Spectrum Antwerpen 1957) komen een tiental citaten voor uit de Zo- diacus Vitae van Palingenius. Ge vraagd wordt, wie Palingenius was of wiens pseudoniem dit was. Antwoord: De vragensteller dankt ons alvast voor het antwoord, maar wij kunnen er niet achterkomen en hopen dat een van onze lezers hierin voorzien kan. Alvast bedankt! Vracen (één per brief) tonden naaf uw probleem ook hèt onze. Postbus 507. Voorburg. Naam en adres ver melden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhouding is verze kerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6